-AUTO- Beloning voor 'verkeersveilige' gemeenten Scorpio 1800 wordt niet meer verkocht Nu al vier 4WD's bij Mitsubishi Importeur stopt met Polonez Van basisschool naar voortgezet onderwijs is een hele sprong. AUTO RADIO'S DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PAGINA 11 Een jaar uitroepen tot 'Jaar van de Verkeersveiligheid' is één, het opgeplakte etiket waarma ken is wat anders. Dat bleek in 1986. In dat 'Jaar van de Verkeersveiligheid' ste gen de ongevallencijfers overal in Europa. Ook in Nederland. Volgens ir. Van Gurp - directeur voor de verkeersveiligheid bij het ministerie voor verkeer en water staat - is dat voornamelijk de schuld van de weggebruikers. Ze rijden nonchalant en slordig, ze hebben weinig of geen aandacht voor hun medeweggebruikers en ze drinken te vaak te veel. In 1973 vielen er in Nederland 3264 doden in het verkeer. Tien jaar later waren dat er nog 'slechts' 1438. Maar vanaf 1983 stijgt dat cij fer weer, evenals het aantal botsin gen waarbij gewonden vielen of al leen materiële schade viel te note- De overheid heeft aangekondigd een beleid te volgen dat moet lei den tot een kwart minder verkeers slachtoffers in het jaar 2000. In 1991 moeten er al 200 doden en 1500 gewonden minder zijn. Beloning Om dat te bewerkstelligen wordt dit jaar onder meer een belonings systeem voor gemeenten in het le ven geroepen. Gemeenten die ac tief meedoen aan het verbeteren van de verkeersveiligheid kunnen daar voortaan extra geld voor ont vangen. Het hoe en wat wordt vol gende maand in een 'Meerjaren plan Verkeersveiligheid' uit de doeken gedaan. Verder zal steeds dringender een beroep worden gedaan op het ver antwoordelijkheidsgevoel van de individuele burger, vooral wat het gebruik van drank betreft. Im mers. volgens een ruwe schatting speelt bij niet minder dan 40 pro cent van de dodelijke verkeerson gelukken overmatig alcohol een beslissende rol. 'Overmatig alcoholgebruik' is wettelijk gezien allerminst een vaag begrip. Iedereen die met een bloedalcoholgehalte van 0,5 pro mille of meer aan het verkeer deel neemt is zonder meer strafbaar. Het maakt dan niets uit of er wat op het weggedrag aan te merken valt of niet. Een promillage van 0.5 komt overeen met een drietal gla zen wijn. bier of jenever. Ten on rechte wordt vaak gemeend dat een glas bier minder alcohol zou bevatten dan jenever. Ademanalyse De politie gaat dit jaar beginnen om met ademanalyseapparatuur het bloedalcoholgehalte te contro leren. Daarmee kan zonder bloed proef het exacte gehalte worden bepaald. Wie daarbij hoger scoort dan 0.5 promille wordt onmiddellijk be stempeld als misdadiger: over schrijding van die limiet wordt na melijk als een misdrijf aangere kend. Wie voor de eerste keer in dat verband met justitie in aanraking komt kan rekenen op de volgende straffen (geen maxima, maar richt lijnen): - bij een promillage van 0,5-0,80 (3-5 glazen) 250,- boete, - bij 0,81-1.00 (5-6 glazen) 500.-, - bij 1.00-1.30 (6-7 glazen) 750.-. - bij 1.31-1.80 (7-10 glazen) 1000,- plus ontzegging van de rij bevoegdheid voor zes maanden. - bij 1,81-2,50 (10-13 glazen) 1500,- plus 2 weken voorwaarde lijk plus 9 maanden ontzegging. - bij 2.51 en meer (meer dan 13 glazen) 2 weken gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging. Dat Ford een drietal linder motoren voor de Scorpio- serie heeft ontwikkeld, heb ik en kele weken geleden al gemeld. Het werd door Ford Nederland uitvoe rig in een persbericht uit de doe ken gedaan. Wat minder uitvoerig was het Amsterdamse hoofdkwartier over het feit dat de Scorpio 1800 voor taan in Nederland niet meer zal worden verkocht. Het werd in het geheel niet meegedeeld, ik moest het uit de prijslijst concluderen. Daar stond die 1800-versie niet meer op. Hetgeen overigens weinigen zal verbazen. Van het eerste begin af was het duidelijk dat die 1800 om zijn prijs in de serie was gezet. Echt een lokkertje, want wie in de praktijk met die wagen rond reed kwam alras tot de ontdek king, dat de motor eigenlijk te wei nig presteerde in relatie tot de im posante carrosserie. Op die 1800— motor is de Scorpio beslist geen auto van het jaar geworden. Nu begint de serie dus met de 2000 CL, die in zijn kaalste uitvoe ring inclusief btw net even boven de 37 mille uitgaat. De simpelste zescilinder, de 2400 GL injectie (130 pk), gaat royaal de 49 mille voorbij. Natuurlijk geen verkeerde wagen. In de korte ken- Lokkertje dat in de praktijk te weinig presteerde. nismakingsrit deed de motor zich kennen als een soepele, rustige en redelijke krachtige krachtbron, waarmee men gemakkelijk in de buurt van de 200 km/uur kan ko- Mitsubishi heeft nu al vier model len met aandrijving op de vier wie len. In de eerste plaats natuurlijk de Pajero, een typische terreinwagen die met het echtpaar Tijsterman achter het stuur in de loodzware rallye Parijs-Dakar opnieuw be wijst tot grote prestaties in staat te Vorige week heb ik hier uitvoe rig stil gestaan bij de 4WD-versie van de Space Wagon. Een sterke en soms nuttige wagen, waarbij ik mij alleen afvroeg wie daar nog meer profijt van kan trekken dan bij voorbeeld een dierenarts in een Veluws dorp. Diezelfde vragen kwamen weer naar boven, toen importeur Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim dezer dagen liet weten nu ook van de Lancer Wagon een 4WD in huis te hebben. Ongetwijfeld ook een stuk duurder dan de normale Lan cer Wagon. Ten slotte liet HNG bij de intro ductie van een nieuw model L 300- bestelwagen ook een minibus-ver sie zien met de mogelijkheid van aandrijving op de vier wielen. Tot nu toe zijn er door het Sas- senheimse bedrijf in zeven jaar al 9.000 L 300's in diverse uitvoerin gen op de Nederlandse wegen ge zet. HNG verwacht dit jaar al onge- edi- veer 2.500 stuks van de r tie te kunnen verkopen. De Mitsubishi-importeur voor ziet dit jaar maar een hele kleine groei van de verkopen van de klei ne bedrijfswagens. Dit omdat de bepalingen rondom het grijze ken teken danig zijn verscherpt. Maar én de aantrekkelijkheid van het nieuwe L 300-model én de mogelijkheid om deze (voor iets meer dan 40 mille) als 4WD mini bus te kunnen kopen, maken dat er in Sassenheim optimisme bestaat over de komende verkopen. Met de nog sterkere zescilinder - de 2900 cc injectiemotor, die mét katalysator 145 pk kan produceren en zonder 150 pk - gaat men zelfs over die 200 km/uur-grens heen Ongetwijfeld meesterlijke moto ren. Maar dan praat men wel over krachtbronnen in auto's die resp. bijna 55 mille of ruim 62 mille kos- De Binckhorst auto motor import BV aan de Dobbeweg in Voorscho ten heeft de import van de Poolse automerk FSO (Polonez) stopgezet. Volgens de importeur heeft het merk er in de organisatie 'altijd een beetje bijgehangen'. De verkoopresultaten waren voor lang niet iedere dealer voldoende en er bleek ook veel nazorg nodig te zijn. Bovendien zal de modellenvernieuwing bij Skoda in de komende jaren veel aan dacht gaan opeisen, zodat er te weinig ruimte voor het Poolse merk overblijft. "We hebben bij de Poolse fabriek naar de toekomstige ontwikkelin gen gevraagd met betrekking tot modernisering en nieuwe modellen. Het antwoord was niet hoopgevend", aldus een woordvoerder van De Binckhorst. Daarna is in goed overleg besloten het importschap te beeindigen. Service en onderdelenvoorziening blijven gewaarborgd. De Poolse fa briek is naarstig op zoek naar een nieuwe importeur in Nederland. Allround XLM-HT band Importeur Interstate in Delft comple teert met de allround XLM-HT band het programma van BFGoodrich. Een in Amerika al populaire band, die door zijn eigenschappen ook zeer geschikt is voor het snel wisselende Nederland se klimaat. Volgens het Delftse bedrijf kan de band lang mee, heeft een uitstekende waterafvoer en geeft opvallend veel grip op ijs en sneeuw. Ondanks de bre de profielblokken draagt de vorm van het loopvlak bij tot een lage geluids- produktie. 'Zijn uitstekende afrol-eigenschap- pen staan borg voor een lage rolweer- stand en dus ook een laag brandstof verbruik', aldus de importeur Intersta te, die de band in alle courante maten kan leveren. Met een slapende baby op de rug en een weinig geïnte resseerde peuter aan de hand sluipt deze Japanse moeder langs een glanzend witte Por sche 924Seen van de 204 niet-Japanse modellen, die vorige week te zien waren op de druk bezochte autoshow in Tokio. Natuurlijk domineerden de Japanners op hun eigen ten toonstelling, maar van de kant van het publiek was er toch ook veel belangstelling voor die vehikels van overzee. Vooral de duurdere modellen trokken volop de aandacht. Er is nog geen sprake van een evenwicht in de handels balans van Japan met Ame rika en de zes Europese lan den, die in Tokio aanwezig waren. De Japanners expor teren nog steeds veel en veel meer dan zij importeren. Europese wagens zijn in Ja pan ook duur, vooral de ex clusieve modellen. Dat ver klaart ook de belangstelling. Anders dan andere. Ook in Japan zijn er mensen, die daar veel voor over hebben. De overgang van basis- naar voortgezet onderwijs is niet alleen voor uw kinderen een hele sprong. Ook uw portemonnee krijgt 't niet gemakkelijk. Opeens wordt u met allerlei kosten geconfronteerd schoolboeken, sportspullen, wellicht speciale teken materialen of gereedschappen. Als de nieuwe school wat verder ligt, komen daar nog reiskosten bij. En misschien moet u ook lesgeld betalen. Al met al bepaald geen centenkwestie. Vandaar de Tegemoetkoming in de Studiekosten. Deze tege moetkoming is er voor leerlingen tot en met 17 jaar in het MAVO, HAVO, VWO, LBO, MBO, HBO en WO. Kijk in de brochure Tegemoetkoming Studiekosten of u aan de normen voldoet. U komt er eerder voor in aanmerking dan u denkt, maar U moet er wel zelf voor "aan de bel trekken". Aanvraagformulieren voor de Tegemoetkoming Studiekosten en brochures zijn op de scholen ver krijgbaar. Voor 18-jarigen en ouder geldt een andere regeling, de Wet op de Studiefinanciering (WSF 18+). Brochures over deze regeling liggen ook op school. SCHAATSEN alle soorten en malen bij aankoop van nieuwe schaatsen: - beschermers cadeau - hoge inruilprijs voor uw oude schaatsen - schaatskleding Wij slijpen op de modern ste machines. Volop gebruikte schaatsen Reparatie en richten BAKKER FIETSEN Bloemhofstraat 39-43 Alphen aan den Rijn Tel 01720-73295 SOMS li i-:n li: I I I. tAK Kt II I Milili. WORDT BLOEDDONOR' IITI - '-'l till Meer dan 40 type's Off. dealer van o a PIONEER KENWOOD PHILIPS KONITECH ZEER SCHERPE PRIJZEN Inbouwen, reparatie, inruil omruilgaranlie en blijvende service auto/hop/ «r/jaardema LEIDEN BREESTBAAT 33. TEL 122484 HAARLEMMERSTRAAT 241, TEL 140833

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11