Valse informatie VS aan Golfstaten Alleen Portugal blijft gespaard voor de koude Jaruzelski 'gedwongen' te praten met vakbonden Ter voorkoming voordeel Iran of Irak Chinees blad meldt: weduwe Mao doodziek Prins Edward breekt met 100 jaar oude tradities DINSDAG 13 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 j PEKING (UPI) - Jiang Qing, de weduwe van wijlen Mao Zedong die in China levenslang gevangen zit vanwege het lidmaatschap van de Bende van Vier, lijdt aan keel kanker. Zij wordt in een zieken huis in Peking verpleegd. "Haar einde is nabij", aldus een bericht in een weekblad dat in de Oostchine- se provincie Anhui verschijnt. De editie van dit blad, van 28 decem ber, was pas gisteren in Peking verkrijgbaar. De 73-jarige Jiang stond op het toppunt van haar macht ten tijde van de Culturele Revolutie, die tus sen 1966 en 1976 de Chinese Volks republiek in rep en roer bracht. Vo rig jaar zei een minister dat zij in de Qincheng-gevangenis, 50 km ten noorden van Peking verbleef en WASHINGTON (UPI) - Om de belangen van de regering-Reagan in het Golfgebied te 'het £°ed maakte". Onbevestigde gemaakte Amerikaanse inlichtingen. Dit heeft de New York Times giosteren op gezag dochter van niet nader aangeduide regeringsfunctionarissen gemeld De desinformatie werd geleverd ken. Zo werden bijvoorbeeld be- te voorkomen dat c bei- langrijke details van de foto's plomaat hebben het bericht i N.Y.Times tegengesproken. Jiang, die in 1939 de vierde vrouw van 'de grote roerganger' werd, was lid van de Bende van Vier, die er van verdacht wordt meer dan 34.000 mensen de dood te hebben ingejaagd en honderddui zenden anderen te hebben ver volgd. Onder hen waren de huidige sterke man van China Deng Xiao ping en verscheidene leden van het Politburo. De Bende van Vier, waarvan naast Jiang drie mannen deel uit maakten, werd in oktober 1976 gearresteerd. Dat was een maand na het overlijden van Mao Zedong. Eind januari 1981 viel het vonnis over de vier, na het "proces van de eeuw". Camera's lieten zien hoe Jiang in handboeien uit de rechts zaal gesleept werd terwijl zij schreeuwde: "Lang leve de revolu tie". De weduwe van Mao kreeg de doodstraf opgelegd, maar na twee jaar zette de rechtbank het vonnis log is inmiddels zijn zevende jaar ingegaan. Vorige maand gaven sische dreiging. Daarmee was "ge- functionarissen van het ministerie knoeid" om de omvang van de van buitenlande zaken toe dat de Sowjet-troepenmacht aan de Verenigde Staten Irak op gezette Iraanse grens te overdrijven, tijden gedurende de afgelopen Voorts verkochten de VS wa twee jaar militaire inlichtingen pens aan Iran, maar werd op het- hadden toegespeeld. Maar het mi- zelfde moment geheime steun ge- nisterie zei er niet bij dat het deels geven aan ballingen die het be- om foute informatie ging. wind in Teheran omver willen wer- Volgens de bronnen werden pen en kreeg Iran betrouwbare in- sommige via satellietfoto's verkre- lichtingen over de infiltratie gen inlichtingen die aan Irak a Een hooggeplaatste functionaris zei volgens de Times dat de opera ties over het geheel genomen een weerspiegeling zijn van lichtvaar dig denken over de regio en van weinig inzicht getuigen. De strate gie van het Witte Huis was bedoeld om een dam op te werpen tegen de Sowjet-dreiging maar daarbij werd geen aandacht geschonken aan an dere nuances van de regionale pro blemen. Volgens een Witte Huis medewerker waren de geheime contacten met de twee oorlogvoe rende landen een weerspiegeling van het denken van hooggeplaat ste functionarissen als CIA-direc- teur William Casey, de voormalige nationale veiligheidsadviseur John Poindexter en Donald Fortier, een hoge stafmedewerker van de Na tionale Veiligheidsraad (NSC) die Elitetroepen Irak naar frontgebied NICOSIA (AP) - Irak heeft giste ren enkele luchtaanvallen uitge voerd op Iraanse steden, olievel den en economische doelen, en verklaard dat het het grootste deel van het Iraanse bruggehoofd in het zuiden van het land had heroverd. Iran meldde dat drie Iraakse te genaanvallen op het bruggehoofd bij Basra waren afgeslagen en dat sinds vrijdag 16.500 man Iraakse vorig jaaroverleed. troepen zijn gedood. Een van de gesneuvelden zou de Iraakse gene raal Towfiq zijn. Generaal-luitenant Muhsen, de directeur van het Politiek Bureau van het Iraakse leger, zei op een persconferentie in Bagdad dat Iraakse troepen de meeste stellin gen die Iran in hun offensief had den veroverd, hadden "gezuiverd". De Iraniërs zouden vastgepend zijn in een strook moerasland van vijf bij twee kilometer. Maar zon dag had Irak ook al gemeld dat een gebied van deze omvang nog door Iran werd bezet, waaruit valt op te maken dat de jongste Iraakse te genoffensieven weinig hebben uit gehaald. Volgens het Iraanse persbureau IRNA had het Iraanse leger zon dagavond een aanval van drie kan ten ingezet en werden hier en daar zelfs man-tot-man-gevechten gele verd. Maar de Iraanse troepen wa ren er kennelijk niet in geslaagd hun bruggehoofd uit te breiden. IRNA meldde alleen dat drie Iraak se tegenaanvallen waren afgesla gen. Een daarvan vond plaats op zondagavond en werd volgens Iran aangevoerd door de Iraakse presi dent Hoessein, die een bezoek bracht aan het front. Hoesseins bezoek werd gezien als een teken dat het Iraanse offen sief zeer ernstig wordt opgevat. Volgens Iraanse berichten zijn Iraakse elitetroepen, waaronder eenheden van Hoesseins presiden tiële garde en de Qaa-Qaa comman dobrigade, naar het zuidelijke front overgebracht. Volgens de Witte Huis-medewer ker waren Casey, Poindexter en Fortier van mening dat goedge- richte geheime operaties grote po litieke veranderingen, zoals een opening naar Iran, teweeg zouden kunnen brengen. Verscheidene inlichtingenfunc tionarissen hadden zich tegen het geven van desinformatie gekeerd omdat dit negatieve gevolgen zou hebben voor de geloofwaardigheid van nog in de toekomst uit te wis selen informatie. Poindexter ech ter gaf in enkele gevallen zijn steun aan het leveren van onjuiste inlich tingen. Uit een memorandum dat vorig jaar openbaar werd gemaakt bleek bijvoorbeeld dat Poindexter voorstander was van het geven van valse informatie aan de pers in het kader van een desinformatie-cam- pagne tegen de Libische leider ko lonel Moammar Gaddafi. Zowel de CIA als een Iraanse di- De Italiaanse premier Craxi (links) haalde de Poolse leider Jaruzelski gisteren af op het vliegveld v (foto Protesten tijdens staatsbezoek aan Italië ROME (GPD) - De Poolse presi dent-generaal Jaruzelski is giste ren in Rome gearriveerd voor een driedaags bezoek. Het is zijn eerste officiële staatsbezoek aan een wes ters land sinds de afkondiging van de uitzonderingstoestand in Polen in december 1981. Zijn ontmoeting met president Mitterrand van vorig jaar werd door beide partijen als een 'privé-bezoek' omschreven en gaf aanleiding tot heftige protes ten. Sindsdien besloot de Poolse september tot vrijlating van de politieke gevangenen, on der wie de leiders van de klandes- tiene vakbond Solidariteit. bleef weigeren met de vakbonds- kort na Jaruzelski's aankomst Rome gehouden en een fakkelop- leiders te spreken, tocht naar het Quirinaal, het ambtspaleis van president Cossiga, werd door de politie verboden, maar kon elders doorgang vinden. Op alle vakfederaties in het Italiaans Kernproeven De Verenigde Staten zullen in het eerste kwartaal van 1987 zes kernproeven uitvoeren. De eerste vindt op 5 februari plaats. Het kan het einde betekenen van de in au gustus 1985 eenzijdig door de Sow- jet-Unie afgekondigde stop op kernproeven. Moskou maakte eni ge tijd geleden bekend de kern proeven te zullen hervatten zodra de Verenigde Staten in, 1987 een kernlading tot ontploffing zouden brengen. Afghaans verzet Het Afghaans verzet - een samen bundeling van zeven islamitische groeperingen - is gisteren in de Pa kistaanse plaats Pesjawar bij el kaar gekomen om zich te beraden over het voorstel van de commu nistische regering om een bestand af te kondigen en verzoeningspo gingen te ondernemen. Gezegd werd dat het verzet binnen enkele dagen met een belangrijke aankon diging zal komen. Film 'The Day After', een Amerikaan se film over de gevolgen van een kernoorlog, zal ook in de Sowjet- Unie worden vertoond. De Sowjet- autoriteiten hadden vijf weken ge leden een verzoek hiertoe inge diend bij de Amerikaanse televisie omroep ABC. ABC heeft wel voor waarden gesteld: d,e vertaling moet de Amerikaanse tekst volgen, er mogen geen Russische dialogen in gebracht worden en de film moet zonder onderbreking voor enig commentaar worden afgedraaid. Israëli's geven training Contra's TEL AVIV (AP) - Israëlische in structeurs geven militaire training aan eenheden van de Contra's in Honduras, zo heeft het Israëlische regering dagblad Haaretz gisteren bericht. In een verslag uit Washington ci teerde Haaretz Amerikaanse bron nen die verklaarden dat de Israëli's rechtstreeks worden betaald door de regering van Honduras en als door zodanig niet kunnen worden be schouwd als officiële vertegen woordigers van het Israëlische le ger. "Zonder die amnestie", verklaar- Israël heeft directe betrokken- de de Italiaanse minister van bui heid met de contra's ontkend, tenlandse zaken Andreotti vorige de hij toe waaronder recente beschuldigin- week, "zou de Italiaanse reis van de Poolse president zeker onmoge lijk zijn geweest". Toch zal ook dit partijleider Alessandro Natta laten bezoek niet zonder protest verlo- weten geen prijs te stellen op een pen: een eerste demonstratie werd ontmoeting met Jaruzelski als deze Verder voorziet het programma in talrijke gesprekken op rege ringsniveau en een officiële ont- de binnenstad vangst door president Cossiga, ter wijl Jaruzelski vanmorgen door de stad hangen aanplakbiljet- zijn landgenoot paus Johannes in de rood-witte kleuren van de Paulus II in het Vaticaan zou wor- Poolse vlag, waarop de drie grote den ontvangen. Dit laatste bezoek wordt als 'tegelijk makkelijk het Pools verklaren naast Solidari- moeilijk' omschreven: makkelijk, teit te staan in de strijd voor vak- omdat het voor een deel zal zijn ge- Hein ten Kortenaar gen als zou Israël van de Ameri kaanse wapenverkoop aan Iran af komstige gelden naar de contra's hebben doorgesluisd. bonds- en politieke vrijheid in Po len. De uitgesproken solidariteit van de Italiaanse vakbeweging, ook van de overwegend communisti sche CGIL, met de verboden vrije vakbond in Polen was de reden waarom Jaruzelski aanvankelijk had geweigerd de vakbondsleiders in Rome te ontmoeten. Pas na tus senkomst van premier Craxi stern- een ontmoeting, die vanmiddag zou plaatshebben. Eer der had ook de communistische wijd aan het derde bezoek a paus aan zijn vaderland, in juni aanstaande, moeilijk omdat er in de verhouding tussen kerk en staat in Polen nog altijd een aantal onop geloste wrijvingen bestaan. TERECHTSTELLING - Voor het eerst in veertig jaar is in Egypte een vrouw terechtgesteld. Naar de kranten in Cairo gisteren bericht ten, werd zondag de wegens moord ter dood veroordeelde, 30-jarige Samiha Abdelhamid, in de gevan genis van Bab el-Chalk in Cairo op gehangen. om in levenslang. De in 1914 in een boerenfamilie in de oostelijke pro vincie Shandong geboren Jiang liep volgens het verhaal van huis weg omdat zij aan het toneel wilde. In de jaren '30 begon haar artis tieke loopbaan in Shanghai, het Hollywood van het pre-communis- tische China. Onder achterlating van een reeks minnaars keerde zij in 1938 Shanghai de rug toe. Zij werd toneellerares aan een acade mie in de stad Yenan, waar zich het hoofdkwartier van de communisti sche guerrillastrijders onder aan voering van Mao bevond. Deze zag haar daar tijdens een toneelvoor stelling, maakte een praatje met de actrice achter de coulissen en scheidde van zijn derde vrouw om te trouwen met Jiang, die 20 jaar jonger was. Mao's weduwe wordt er van beschuldigd dat zij, in de laatste jaren van het leven van Mao Zedong, hem ideologisch misleid heeft met het oog op het bereiken van haar eigen politieke doelein den. Overigens heeft het Chinese minis terie voor staatsveiligheid de be richten over de keelkanker van Jiang Qing tegengesproken. LONDEN (GPD) - Prins Edward, de jongste zoon van koningin Eli sabeth, zal men niet meer in mili tair uniform zien. Voortaan zal hij op staatsiefoto's opvallen door zijn burgerkledij, temidden van de strakke uniformen van zijn vader, broers en zwager. Want na dagen van intensief nadenken en overleg heeft hij uiteindelijk toch besloten zijn militaire loopbaan bij de mari niers te beëindigen. Het lijdt geen twijfel of er is van verschillende kanten stevig op hem ingepraat om toch vooral niet te breken met de nu zo'n honderd jaar oude militaire traditie van de Engelse koninklijke familie. En met name zijn vader, die als honorair-generaal be schermheer is van het elitekorps, heeft tot het laatst toe grote druk op hem uitgeoefend. Maar de 22- jarige prins hield voet bij stuk en heeft nu duidelijk gekozen voor iets heel anders. Wat dat anders is blijft voorlopig onzeker. De verdere toekomstplan nen van de prins staan niet vast, liet Buckingham Palace formeel weten. En daarmee lijkt voorlopig einde gekomen aan een weekje opwinding en sensatie rond een prins, die er voordien altijd in slaagde om op de achtergrond te blijven. Aanvankelijk heette het dat Ed ward, die zo'n beetje als de intellec tueel van het gezin geldt en op de universiteit van Cambridge ge schiedenis studeerde, niet opge- bleek tegen de fysieke ei- de Spartaanse do-opleiding var den gesteld. Die opleiding geldt in derdaad als 's lands allerzwaarste en is dus ook aanzienlijk pittiger dan wat ooit broers Charles en Andrew in hun militaire vorming hebben moeten verwerken. In de populaire pers verschenen verha len over de prins die in z'n blootje met de volle uitrusting op zijn hoofd door ijskoud water moest waden, door onderaardse tunnels moest zwemmen en zware presta tietochten binnen bepaalde tijdsli mieten moest afleggen. Er was geen sprake van dat hij op de een of andere wijze werd ontzien. Had men aanvankelijk het idee dat hem dit allemaal te veel was ge worden, nu wordt gesteld dat de prins fysiek best kon meekomen, maar dat hij gewoon een militaire loopbaan bij de mariniers niet meer zag zitten. Het staat wel vast dat hem deze beslissing binnen het elitekorps niet in dank wordt afge nomen. Naar buiten heeft de lei ding van de mariniers met nadruk verklaard het besluit van de prins te respecteren en wenst men hem in zijn verdere leven alle goeds toe. Maar het korps van zo'n 7000 man heeft het niet gemakkelijk, omdat het al geruime tijd op de lijst staat om opgeheven te worden. Gehoopt werd dat met prins Philip als en thousiaste beschermheer en een fa natieke toegewijde prins Edward actief in de gelederen, deze bedrei ging misschien wel ongedaan kon worden gemaakt. BEIROET - Terry Waite, de Britse gezant van de Anglicaanse kerk, is gisteren in Beiroet aangekomen om opnieuw te gaan onderhandelen met moslimgroeperingen over de vrijlating van westerse gegijzelden in Liba non. Op de foto (ANP) wordt Waite geëscorteerd door zwaar bewapende Druzen. Het is het eerste bezoek van Waite sinds de geruchtmakende affai re van de geheime Amerikaanse wapenverkopen aan Iran. Waite, die al verscheidene missies naar Libanon heeft ondernomen, droeg bij tft de vrijlating van ten minste drie Amerikaanse gegijzelden. Overigens werd juist gisteren bekend dat de moslimgroepering 'Organi satie van Verdrukten der Aarde' een joodse Libanees'die werd gegijzeld heeft gedood. Het betrof de 80-jarige Yahuda Benesti. Dit als vergelding voor de militaire operaties van Israël in zuid-Libanon. MADRID (GPD/AFP/Rtr/DPA/ UPI) - Het enige land in Europa dat op het ogenblik gespaard blijft voor de koude is Portugal. Bij stra lende zonneschijn klom het kwik in de thermometers in Lissabon tot 15 graden terwijl het in de Algarve, in het zuiden van het land, 17 gra den werd. Buurland Spanje daarentegen kreeg gisteren te maken met de koudegolf, diegrote delen van Noord-Europa teistert. Tot ver in het zuiden van Spanje viel een pak sneeuw, dat op sommige plaatsen een dikte van 10 centimeter bereik te. De onverwachte sneeuwval zorgde vooral in Madrid voor een enorme verkeerschaos. Weten de Madrileense automobilisten al am per raad met een nat wegdek, op besneeuwde gladde wegen gedra gen zij zich helemaal als chauffeurs van botsautootjes. De talloze ket tingbotsingen zorgden voor kilo meterslange files en urenlange stagnatie op de aanvoerwegen. Aan de Middellandse Zeekust ging de kou gepaard met'harde wind, die soms orkaankracht be reikte. In Elche raakten drie men sen gewond, toen het dak van een restaurant bij een windstoot in stortte, nadat een zijmuur het on der het geweld van de orkaan bege ven had. Twee employees van het Italiaanse circus kwamen met de schrik en wat lichte kneuzingen vrij, toen het dak van de circustent in Benidorm als een servetje de van Alicante als gevolg van de kou. lucht werd ingeblazen. Een bejaar- Het noodweer veroorzaakte boven- overleed in de buurt dien grote schade, niet alleen aan ADVERTENTIE EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Een huis kopen brengt heel wat met zich mee. Hypotheekrente bijvoor beeld. Dat kan je fiscale voordelen opleveren. Komt u daar niet uit? Bel dan even de BelastingTelefoon. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar. Elke werkdag van 8 tot 5 uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543. Overigens betekenen de onge makken in Spanje weinig vergele ken bij de situaties in andere lan den. In Turkije kwamen 13 mensen om het leven toen vijfhuizen onder een lawine bedolven raakten. Red dingsploegen waren niet in staat om de getroffen huizen te bereiken vanwege de zware sneeuwval. In Hongarije was de bittere kou de de oorzaak van een spoorweg ongeluk waarbij twee doden vie len. In Italië worden drie vissers vermist. Zij zijn spoorloos sinds zondag, toen zij in de buurt van Na pels overboord sloegen. In het noorden van het land is sprake van zware sneeuwval, als gevolg waar van heel wat wegen in de Dolomie ten en de Alpen gesloten zijn. Tem peraturen van 20 graden onder nul zijn er geen uitzondering. In Polen, waar het kwik op veel plaatsen tot min 30 graden is ge daald, werden ook dodelijke slachtoffers gemeld. In Tsjecho- Slowakije kreeg Praag 19 graden vorst te verwerken. Men begint zich zorgen te maken over de leve ringsmogelijkheden van kolen, de belangrijkste brandstof voor de be woners van de steden. Als de stren ge vorst aanhoudt, moeten de auto riteiten binnenkort het vrachtver keer over de Elbe staken. Op deze rivier doet zich al forse ijsgang voor. In Zweden blijven de thermome ters temperaturen van min 25 gra den aangeven. In Wenen, waar het al drie dagen onafgebroken sneeuwt, vriest het bij benadering 20 graden. Het gemeentebestuur heeft er bij het particuliere vervoer op aangedrongen, de auto te laten staan. Het openbaar vervoer is vrij wel stil komen te liggen, terwijl duizenden werknemers de tocht naar kantoor op ski's ondernamen. In de DDR zijn leger en politie ingeschakeld om de levering te waarborgen van bruinkool, de be langrijkste brandstof voor fabrie ken in het land. In de omgeving van Cottbus helpen 4300 mensen de mijnwerkers, bij temperaturen van 25 graden onder nul. In Magde burg bleven in het weekeinde 45.000 huishoudens verstoken van verwarming. Ook West-Duitsland heeft te ma ken met Siberische temperaturen, die variëren van min 25 in Beieren tot min 17 in Saarland. Op ettelijke waterwegen is het verkeer stil ko men te liggen. België, dat zich onder een sneeuwlaag bevindt, meldt tempe raturen van min 15 in Brussel tot min 22 in de Ardennen. In Zwitser land lopen de temperaturen uiteen van 13 tot 29 graden onder nul. Op sommige plaatsen in Frankrijk daalde het kwik in de nacht van zondag op maandag tot min 33 gra den. In de Jura deed zich een uit schieter voor van - 37 graden, een absoluut record voor de streek. Treinen In Groot-Brittannië hebben de politie en de bond van automobi listen de weggebruikers aangera den, de weg niet op te gaan tenzij men dringend moet. In Londen vroor het in de nacht van zondag op maandag 16 graden. Sinds 1947 was het in de Britse hoofdstad niet zo koud geweest. Honderden pas sagiers hebben uren in onver warmde treinen door moeten bren gen die als gevolg van overvloedi ge sneeuwval waren vastgeraakt. In het land vielen tien doden als gevolg van de koude. In de Deense stad Aabenraa kwamen gisteren twee mannen om het leven door een lek in een heet- waterreservoir. Het ongeluk ge beurde in een afdeling van de cen trale die in het weekeinde was in geschakeld vanwege de extreme weersomstandigheden. Door zwa re sneeuwval raakten grote delen van Jutland geïsoleerd. Veerdien sten tussen de vele eilanden zijn volkomen ontregeld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5