Makro-per soneel betere bewaking Nederland door kou overvallen ondanks waarschuwingen vooraf Pleegmoeder duikt onder met kind (7) CARAVAN* CAMPING RAI Politie begint grootscheeps onderzoek Specialisten eisen embargo op onderzoek naar inkomen Onderzoek naar gevolgen niilieuveiwiiiling Diosynth Wegenwacht overstelpt met pechgevallen I5t/m 20 januari DINSDAG 13 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 GRONINGEN (GPD) - Een pleeg moeder uit Annen is samen met een aan haar zorgen toevertrouwd zevenjarig mongooltje ondergedo ken. Het zwaar geestelijk gehandi capte meisje moet op last van de rechter terug naar de moeder, die haar kind weer opeist. De pleegou ders Jur en Ineke Wester willen het kind echter niet afstaan. Op uit drukkelijk verzoek van de moeder namen zij twee en een halfjaar ge leden voor een 'duurzame' tijd de zorg voor Marischka op zich. Dit werd schriftelijk vastgelegd. Daar voor verbleef het mongooltje in di verse in richtingen. "Het is niet in het belang van Ma rischka, dat zij teruggaat naar de moeder en uit haar vertrouwde omgeving wordt gehaald. Het kind gaat daardoor de vernieling in. AMSTERDAM/HEERLEN/DEN HAAG (ANP) - Het personeel van Makro Nederland is woedend over de nieuwste aanslag. In een brief aan minister Korthals Altes (justitie) eist lening1^w^staa^Ma" schkadaar' voorzitter Vree van de groepsondernemingsraad namens de 2500 werknemers in de zes om niet af en strijden daarvoor tot vestigingen extra politiebewaking. De politie heeft inmiddels het 25 man sterke regionale recherchebijstandsteam ingezet bij het onderzoek naar de brand in Nuth. het bittere einde", zegt Jur Wester. Na een lang juridisch gevecht, besloot kinderrechter mr. O. W. E. Berg in Assen begin december vo rig jaar dat Marischka op 2 januari terug moest naar de moeder. Snel werd duidelijk dat de pleegouders het kind niet zouden afstaan. Eind vorig jaar spande de moeder van het mongooltje daarom een kort geding aan bij de rechtbank in As- De advocaat van het echtpaar Wester legde tijdens de rechtszit ting nieuwe feiten op tafel, die aan- (Vervolg van pagina 1) Met de derde brandstichting in zes weken protesteert de actiegroep Rara tegen het feit dat het Makro- moederbedrijf SHV zaken doet met Zuid-Afrika, zo liet de actie groep gisteren in een verklaring weten. Volgens SHV-president-di- recteur Fentener van Vlissingen heeft zijn bedrijf in Zuid-Afrika 2000 mensen in dienst, van wie 80 procent niet-blanken. Deze week beslist het bedrijf of het uit Zuid- Afrika vertrekt. Volgens Fentener van Vlissingen is zijn bedrijf wel tegen het apartheidsbewind, maar wil het de 2000 werknemers niet op straat zetten 'in een land met vrij wel geen sociale wetgeving en gro te werkloosheid'. "Liquidatie bete kent: 2000 mensen die honger lij den", aldus de SHV-topman. Hij ontkende dat met het dreigement om het hoofdkantoor naar het bui tenland te verplaatsen, chantage op de regering is. "Chantage is ille gaal en wij spelen open kaart". Angst Volgens ondernemingsraadvooz- itter Vree moet de regering 'goed opgeleide mannen' ter beschik king stellen om Rara op te sporen en te bestrijden. Het Makro-perso- neel wenst er zich niet bij neer te leggen 'te moeten leven in een de mocratie die geregeerd wordt door UTRECHT (ANP) - Een groep me- disch-specialisten wil een verbod op het gebruik van een inkomens- onderzoek uit 1985. De 'Vereniging voor behoud privacy vrije beroeps beoefenaren' (VBP) vindt dat ook de bewerking van de gegevens De twee politierechters spraken specialisten die medewerking wei gerden vrij, omdat de inkomensen quête volgens hen ten onrechte is gebaseerd op een verkeerde wet. Overigens heeft de politierechter Den Bosch een weigerende spe- moet worden stopgezet, nu specia- cialist wèl veroordeeld. listen die destijds hun medewer king weigerden, zijn vrijgesproken door politierechters Den Haag. De VBP overweegt een kort ding tegen het ministerie van eco nomische zaken en het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), als deze niet vrijwillig in- Een woordvoerder van de LSV embargo 'buitenge- Zutphen en woon vervelend' zou zijn in het overleg met de overheid. "Wij wil len een normpraktijk en een norm inkomen en we proberen met de overheid tot overeenstemming te komen. Maar dan moeten we wel de juiste gegevens kunnen be stemmen'met een 'embargo' op de schikken Het ministerie enquête tot de zaak in hoogste in- nomische zaken liet weten ai ic stantie is uitgevochten. De officier wachten wat de VBP gaat doen. Bij van justitie in Zutphen heeft hoger op korte termijn met de LSV beroep aangetekend tegen de uit- êePlande overleg speelt de ïnko- spraak van de politierechter. mensenquête volgens EZ nog geen angst, chantage en aanslagen'. Het onderzoek naar de brand wordt sinds gisteren verricht door het 25 man sterke regionale recher chebijstandsteam. Gisteren wer den getuigen gehoord, met name de permanente bewakers van de Makro in Nuth. Vandaag begint het onderzoek op de plaats van de brand zelf. Eerder was dit niet goed mogelijk omdat er instor tingsgevaar dreigde. Directeur Van Wersch van de Makro-vestiging in Nuth zei te ver onderstellen dat de RaRa-brand- stichters enkele bommen met tijd- mechanisme in het bedrijf moeten hebben gelegd. Volgens hem moe ten zij voorzien zijn geweest van een klantenpasje, hetzij echt of vals. Ook meent hij dat de brand stichters het gebouw verleden week vrijdag voor sluitingstijd ver laten moeten hebben. Waren zij na melijk daarna nog aanwezig ge weest, dan had het elektronische alarmsysteem hen zeker ontdekt. De directeur verklaarde erop te vertrouwen dat de afgebrande ves tiging binnen niet al te lange tijd wordt herbouwd. Als het moet staat er naar zijn mening binnen een halfjaar weer een gloednieuwe groothandel, Van Wersch hoopt al eerder in een bestaand pand de klanten te kunnen helpen, maar een geschikt gebouw is nog niet gevonden. Onbekenden hebben gisteren een auto van de Zuidafrikaanse ambassade, die voor het ambassa degebouw aan de Wassenaarseweg in Den Haag stond geparkeerd, in brand gestoken. De wagen is ge deeltelijk uitgebrand. Een getuige heeft gezien dat iemand de wagen in brand stak. hoe is nog niet be kend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Er heeft zich nog nie mand verantwoordelijk gesteld voor de brandstichting. DEN HAAG - Uit protest tegen de wrede wijze waarop in Znid-Korea honden en katten worden gedood, om als voedsel voor de mens te dienen - de dieren worden langzaam gewurgd of levend gekookt - werd gisteren een demonstratie gehouden bij de Zuidkoreaanse ambassade in Den haag. Actievoerders Arend Schuur dierenarts), Kees Verhagen met hon demasker) en Jetty Tak hadden kort daarvoor een gesprek met de ambas sade-sec retaris gehad, waarin deze de dierenmishandeling ontkende. toonden dat een terugkeer van Ma rischka naar de moeder schadelijk voor het kind zou zijn. Het was op nieuw mr. O. W. E. Berg, ditmaal niet in zijn hoedanigheid als kin derrechter maar als president van de rechtbank in Assen die eind vo rige week vonniste dat het mon gooltje terug moet naar de moeder. De advocaat van de familie Wester zet overigens vraagtekens bij de dubbelrol die mr. Berg in deze af faire als kinderrechter en als presi dent van de rechtbank heeft ge speeld en wil die zaak nu uitzoe ken. De Raad voor de Kinderbescher ming in Assen heeft zich de afgelo pen weken opnieuw met de zaak bemoeid. In eerste instantie gaf de Kinderbescherming na een onder zoek aan, dat de moeder Marischka kon verzorgen, zonder te onderzoe ken of dit voor het mongooltje kwalijke gevolgen zou hebben. Na een gesprek met Jur Wester en Jan Faassen van de Belangen vereniging Minderjarigen in Gro ningen, die zich intensief met de affaire bemoeit, wil de Kinderbe scherming nu een nieuw onder zoek. Daarom heeft deze instantie de rechtbank in Den Haag ver zocht in afwachting van dit onder zoek Marischka onder toezicht te stellen. Het meisje kan dan onder toezicht van de Kinderbescher ming zolang bij de pleegouders blijven. Marischka en Ineke Wester blij ven voorlopig op hun schuiladres. OSS (ANP) - Het rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIVM) gaat een onderzoek instellen naar de gevolgen van de milieuvervui ling door het farmaceutische be drijf Diosynth in Oss. Burgemees ter en wethouders van Oss deelden dat gisteren mee tijdens een extra raadsvergadering. Het onderzoek moet uitwijzen of een bevolkings onderzoek nodig is. Verder heeft het college er in middels bij het bedrijf op aange drongen de ongeveer 900 perso neelsleden aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Dio synth acht dat niet nodig, maar zal volgens een woordvoerder wel meewerken 'als officiële instanties er om vragen'. Onlangs bleek uit een rapport van provinciale waterstaat Noord- Brabant dat Diosynth, een onder deel van Akzo Pharma, grote hoe veelheden koolwaterstoffen, orga nische oplosmiddelen en zware metalen loost, zowel via de lucht als via het riool. Ook is de bodem onder het bedrijf ernstig vervuild. Inmiddels staat vast dat door de lo zingen op het riool van de gemeen te Oss, de buizen daarvan ernstig zijn beschadigd. De gemeente wil nu dat Dio synth nog binnen de gestelde ter mijn van twee jaar een einde maakt aan de vervuiling. Volgens wet houder Brack werkt het bedrijf met vergunningen 'die behoorlijk zijn achterhaald'. "Het bedrijf moet als de sodemieter investeren in milieuvoorzieningen", aldus Brack. Ook zal de gemeente het be drijf aansprakelijk stellen voor alle kosten die Oss in verband met de vervuiling moet maken. De ge meente heeft inmiddels besloten specialisten. De overheid UTRECHT (GPD) - Aan de andere overleg met de Landelijke kant van de snelweg zag de Hage naar B. Droog al twee wegenwach ten passeren. Nu kan het niet lang meer duren, dacht hij beide keren. Verkeerd gedacht. Inmiddels pechgevallen geconfronteerd. Nu stond hij al drie uur ter hoogte heeft Specialisten Vereniging (LSV) me dio 1985 aan 10.000 specialisten en quêteformulieren toegestuurd. Een kleine 700 van hen weigerden aanvankelijk mee te werken en kregen daarvoor een proces-1 met liefst tweehonderdder- Linschoten langs de rijksweg Den tig. En behalve de Hagenaar Droog baal van de Economische Contro- Haag-Utrecht. Het is in zijn defecte staan er nog dertig automobilisten ledienst. Uiteindelijk bleven tus- auto niet veel warmer dan er bui- met panne langs de weg te wach- sen de twee- en driehonderd spe- ten. Waar toch blijft de ANWB? cialisten weigeren. De rest heeft In de provincie Utrecht zijn op volgens VBP-voorzitter Dohmen dat moment (maandagmorgen om- vermoedelijk onder bedreiging als- streeks twaalf uur) zestien wegen- nog meegewerkt dat geval wachten i zijn volgens hem de gegevens on- kenhuis. rechtmatig verkregen. De VBP wordt de ANWB heeft ruim 200 leden. ten. Onvoldoende anti-vries zorgt voor bevroren radiateuren. Het condenswater in de remleidingen van vrachtwagens wordt ijs en de trucks zijn geen meter meer voor ochtends met pakweg tachtig uit te krijgen. Met een heteluchtka- Ruitensproeiers zijn gevuld met bevroren water en de bestuurder ziet niets meer door de steeds wit ter wordende voorruit. De brand stof van dieselauto's 'vlokt' - na het euvel te hebben verholpen ad viseert de wegenwacht om de die seltank in dit jaargetijde voor tien procent met gewone benzine te vullen. De wachttijden zijn lang voor de pechvogels. Twee, drie uur is eer der regel dan uitzondering. "Maar de mensen hebben er begrip voor", zegt ANWB-districtschef A. van den Heuvel. Hij voorziet dat deze situatie maximaal een dag of vier zal duren. "Wat stuk kan vriezen, is dan al stuk gevroren. En de auto mobilisten nemen maatregelen om problemen te voorkomen". De ANWB'ers arbeiden onder beroerde omstandigheden, maar doen dat met plezier, beweert Van den Heuvel. "Zondag hebben we ruim vijfhonderd automobilisten moeten helpen, terwijl dat er an ders ongeveer tweehonderd zijn. Op hun vrije dag kwamen vier me dewerkers zonder problemen op draven. Voor de meesten is het een uitdaging. Zij zitten altijd op de weg, maken de seizoenswisselin gen mee en groeien naar de winter toe". "Dat valt wel mee", zegt een we genwacht omstreeks elf uur in de buurt van Woerden. "Het is me rauw op het dak gevallen, die vorst, de weersverandering is voor mij te groot. Maar ja, ik moet wel". een permanent meetpunt aan te brengen in het riool van Diosynth om op die manier na te gaan welke stoffen precies op het riool worden geloosd. De extra raadsvergadering vond plaats op verzoek van de Socialis- tiese Partij, die zeven zetels in de raad heeft. Alle fracties leverde fel le kritiek op Diosynth. Uit het rap port van provinciale waterstaat blijkt dat het bedrijf in het verle den onvoldoende maatregelen heeft getroffen om aan de milieu vervuiling een einde te maken. Het CDA zei ernstig verontrust te zijn. School mag geld uit nevenactiviteit zelf houden DEN HAAG (GPD) - Scholen voor voortgezet onderwijs mogen het geld dat zij verdienen met het orga niseren en verzorgen van cursus sen voor bijvoorbeeld het bedrijfs leven, houden en naar eigen goed dunken besteden. Dat staat in de wijziging van de wet op het voortgezet onderwijs die minister Deetman (onderwijs) en zijn staatssecretaris Ginjaar- Maas willen doorvoeren. De be windslieden willen scholen in de gelegenheid stellen bij te verdie nen met dergelijke 'contract-activi teiten'. Bij dit soort activiteiten wordt gedacht aan onderwijs voor bedrij ven en in stellingen buiten de nor male schooltijd. Wie er gebruik van maakt, moet de volledige kosten voor zijn rekening nemen. Dus niet alleen de salarissen van de leer krachten, maar ook wachtgelden, garantiekosten en4 andere onkos ten. De bewindslieden beogen met dit plan "beter in te spelen op de maatschappelijke behoeften". Be drijven profiteren zo van de kennis die op de scholen beschikbaar is. De scholen op hun beurt, blijven op de hoogte van de behoeften op de arbeidsmarkt en kunnen daar op aansluiten. ALLES OVEH CARA VANNEN EN KAMPEREN EN VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE Dagel(|ks geopend van 10-18 uur AMSTERDAM ral Tremrioegangbilietten bij NS station DEN HAAG (ANP/GPD) - On danks waarschuwingen vooraf stelt de strenge vorst veel Neder landers voor problemen. De scheepvaart wordt ernstig belem merd, dieren zitten in de kou, de waterleiding raakt in veel huizen bevroren en de Wegenwacht van de ANWB kan het aantal meldin gen van auto's dat met pech langs de weg staat amper verwerken. Automobilisten langs de snel weg die gisteren de hulp van de Wegenwacht inriepen moesten vol gens een ANWB-woordvoerder re kening houden met een wachttijd van een uur. In de stad liep de wachttijd zelfs op tot twee uur. Er zijn extra mensen ingezet, waar door de personeelssterkte is opge voerd tot 290 man. De ANWB-hulpdienst wordt on der meer te hulp geroepen bij au to's met een bevroren radiateur en dieselauto's waarbij de brandstof leidingen zijn verstopt door gestol de parafine in de brandstof. Het valt de Wegenwacht op dat veel au tomobilisten ondanks aankondi gingen van strenge vorst geen pre ventieve maatregelen hebben ge nomen. De spoorwegen hebben gisteren weinig hinder ondervonden van het koude weer. Dat komt omdat het gaat om droge vorst, waardoor de wissels niet komen vast te zit ten, zo zei een NS-woordvoerder. Minder koud Volgens het KNMI in De Bilt was in het in de nacht van zondag op maandag in Soesterberg het koudst: 17,4 graden onder nul. In Den Helder daalde het kwik met min 9,7 graden het minst. Over heel Nederland gezien was er 's nachts gemiddeld sprake van strenge vorst met temperaturen la ger dan tien graden onder nul. Het KNMI verwacht dat het verder de ze week minder hard zal vriezen, maar dat de vorstperiode in ieder geval tot en met het weekeinde zal duren. Doordat de strenge vorst zo plot seling is ingevallen kon zich snel een dikke ijslaag vormen. De scheepvaart ondervindt daarvan in het hele land op de doorgaande routes veel hinder. Binnenschepen mogen op sommige vaarwegen he lemaal niet meer varen en kunnen zich op andere routes uitsluitend in convooi verplaatsen, voorafge gaan door een stevig binnenschip met een groot motorvermogen of een ijsbreker. Ondanks de reeds redelijke ijs- dikte kan op veel plaatsen nog niet veilig geschaatst worden. Doordat rijkswaterstaat heeft besloten in verband met de hoge waterstand op sommige plaatsen te spuien, wordt het ijs in het gehele randme- rengebied zelfs zeer onbetrouw baar genoemd. Door de strenge vorst stijgen de noteringen voor olieprodukten, met name die van gasolie. Deze stijgende tendens is mede onder invloed van het seizoen al een aan tal weken aan de gang, waarbij ook de lage dollarkoers een rol specify Volgens J. Oskam, secretaris van de organisatie van oliehandelaren, zal bij aanhoudende koude met na me de prijs van huisbrandolie de komende week twee tot vijf cent per liter stijgen. De organisatie van elcetriciteits- bedrijven SEP heeft geen moeite om aan de vraag naar elektriciteit te voldoen. Het verbruik is vier procent hoger dan op een normale winterdagen. Ook de vereniging van gasbedrijven VEGIN consta teert een lichte stijging in het ver bruik, maar kan daar moeiteloos aan voldoen, aldus een woordvoer der. Dieren De Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming heeft alle poli tiekorpsen in het land dringend verzocht extra te letten op dieren die in de buitenlucht moeten ver blijven. Ook wil de inspectiedienst extra toezicht op veetransporten. Vorig jaar werden door de inspec tiedienst gevallen opgespoord waarbij varkens bij slachthuizen werden aangevoerd met ernstig be vroren ruggen als gevolg van niet gesloten ventilatieopeningen. Bij de dienst, die dertig inspec teurs verspreid over het land inzet, kwam gisteren een stroom meldin gen over misstanden met dieren binnen. Volgens een woordvoerder is het onbegrijpelijk dat zelfs vee houders erop gewezen moeten worden dat melkvee niet in de vrieskou hoort te staan. De inspectiedienst heeft de in druk dat de vogels zich tot dusver goed kunnen redden omdat ze over het algemeen weldoorvoed aan de winter zijn begonnen. Daklozen Nu het op straat minder aange naam vertoeven is door de extreem lage temperaturen, is de vraag naar een bed onder de dak- en thuislo zen aanzienlijk gestegen. Zo sterk zelfs dat in Amsterdam het Leger des Heils niet genoeg heeft aan honderd extra bedden. "We be schikken weliswaar over 400 slaap plaatsen, maar dat aantal is onvol doende", aldus een woordvoerder van het Leger des Heils. "Vandaar dat we op nog een aantal plaatsen huiskamers open stellen, waar de mensen terecht kunnen om zich te warmen en waar ze wat te eten en te drinken krijgen. Wij zijn echter van mening dat dat niet genoeg is. De mensen hebben recht op een bed en daar kunnen wij ze niet meer aan helpen". Bij het Leger des Heils bestaat dan ook de vrees dat er problemen zullen ontstaan wanneer het de ko mende weken aanhoudend koud blijft. Vorige week werd het Leger des Heils geconfronteerd met het eerste slachtoffer met bevriezings verschijnselen. In een kraakpand in Tilburg heeft de politie gisteren het lijk van een 28-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats aangetrof fen. De man is overleden aan heroï ne- en valiumgebruik, vermoede lijk in combinatie met onderkoe ling als gevolg van de extreme kou, aldus de politie. TERSCHELLING - De Waddeneilanden gaan schuil onder een dik pak sneeuw, die het de bewoners behoorlijk lastig maakt. De foto toont de hoofdstraat van Westterschelling met op de achtergrond de Brandaris (foto ANP) Dat mensen door strenge kou overlijden komt in ons land vrijwel nooit voor. V. Deijns, h<pofd van het ambulancevervoer van de Utrechtse GG en GD: "Toch heb ben we gisteren een ouder iemand als gevolg van de kou per zieken wagen naar het ziekenhuis moeten brengen. Ademhalingsmoeilijkhe den". Wat wel vaker gebeurt, is dat vooral ouderen door de gladheid vallen. "Dit is echt de tijd van ge broken heupen", aldus Deijns. Vol gens hem gaat het absoluut te ver om bejaarden te adviseren maar binnen te blijven zitten. "Een nor maal gezond lichaam moet bestand zijn tegen deze temperaturen. Maar ik moet wel een uitzondering ma ken voor mensen die vaat-long of ademhalingsklachten hebben. Die kunnen maar beter in huis blij- Behalve het voor de hand liggen de feit dat je je goed warm moet kleden is het volgens Deijns nood zakelijk in beweging te blijven. "Dan laadt het lichaam voldoende warmte op. Sta je stil en word je langer aan de kou blootgesteld, dan koelt het lichaam heel snel af". Deijns signaleert wel een ander maatschappelijk probleem. "Voor al ouderen die zijn aangewezen op hulp van anderen, hebben het ex tra moeilijk. Die komen in een so ciaal isolement te zitten, ik wil daar echt de nadruk op vestigen. De mensen van wie ze normaal ge sproken hulp krijgen, zijn nu snel ler geneigd thuis te blijven omdat ze het zo koud vinden. De ouderen moeten dan zelf hun boodschapjes en dergelijke doen. Ik vind dit ver schijnsel een reëele bedreiging van de volksgezondheid".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3