'Volwassenwording boeit me al lang' Dilemma tussen ouderliefde en zelfbehoud 'Lear': boeiend kijkspel van Komische Oper PODIUMBLIK W.F. Hermans komt toch in Amsterdam DINSDAG 13 JANUARI 1987 KUNST PAG1N 23 Redactie Pieter C. Rosier Toneel, dans, musical en nog wat deze week in de Leidse theaters. Zo is er vanavond in de Leidse Schouwburg een uitvoering van de uit de tijd van toen daterende musical 'My fair lady'. Deze mu sical, die destijds een gigantisch kassucces was, is gebaseerd op het toneelstuk 'Pygmalion' van George Bernard Shaw. Interna tionaal hebben grootheden als Audrey Hepburn en Eliza Dool- ittle en Rex Harrison als profes sor Higgins er aandacht mee ge vestigd en in ons eigen land wa ren het Margriet de Groot en Wim Sonneveld, die er veel applaus mee oogstten. 'The rain in Spain' en 'I could have danced all night' zijn hits, die vrijwel iedereen mee kan neuriën. Wie van romantiek en nostalgie houdt zal de weg naar het theater aan de Oude Vest wel weten te vinden. Daar gaat 'My fair lady' onder auspi ciën van het door interne moei lijkheden gekwelde Koninklijk Ballet van Vlaanderen met Lin da Lepomme als Eliza en Luc Lutz als Professor Higgins. Sirkel Theater Sirkel verzorgt mor genmiddag een kindervoorstel ling, eveneens in de schouwburg. De voorstelling heet 'Ik kan er zo niet bij' en gaat over een ontmoe ting tussen een jongen en een meisje, die verliefd en verlegen zijn. Ze maken ruzie maar leren elkaar uiteindelijk toch beter kennen. Volgens de programma- aankondiging betreft het een poëtische voorstelling met Frans Malschaert en Anandi Teeuw als de jongen en het meisje. Aanvang 14.30 uur. Djazzex In het kader van de jazzweek komt de jonge dansgroep Djaz zex donderdagavond naar het theater aan de Oude Vest met het al eerder in deze kolommen be sproken programma 'Drie Gene raties'. Een volwaardig en even wichtig programma, dat uiteen lopende vormen van jazzdans be vat. 'Drie Generaties' bestaat uil drie lange stukken, die elk een andere invalshoek op de jazz dans bieden. Interessant genoeg om er kennis van te nemen. Boefje Het Nederlands Volkstheater staat vrijdag- en zaterdagavond op de planken van de Leidse Schouwburg met 'Boefje', een muzikale bewerking van hel to neelstuk naar de roman van M.J. Brusse. Deze produktie met. o.a. Carry Tefsen, Conny Vandenbos en Maurice Bavelaar (als Boefje beleefde in september in hetzelfde theater de generale repetities en was zaterdagavond in Katwijk te zien. De zalen liepen tot nog toe aardig vol met 'Boefje', zodat ook de voor eind deze week aange kondigde voorstellingen in het theater an de Oude Vest onge; twijfeld veel publiek zullen trek ken. Kussen Liesbeth List en Ramses Shaffy komen zondagavond naar de schouwburg met hun nieuwe mu ziekprogramma 'KussenHet programma houdt een hereni ging van de twee theater arties ten in, want beiden zijn geduren de een aantal jaren hun eigen weg gegaan. Er is voor deze voor stelling een keuze gemaakt uit werk van o.a. Herman van Veen, Annie M.G Schmidt en Raymond van het Groenewoud. Veel nieuw repertoire is geschreven door Ramses Shaffy zelf en verder door Ivo de Wijs e.a. Bovendien is een aantal Franse chanfbns ver taald door Jan Simon Minkema en Jean-Claude Martiat. De mu zikale begeleiding berust 'bij het trio Nico v.d. Linden. 'Kussen' is een programma met thema's, na melijk 'relaties' en 'theater'. Folleville Speciaal voor scholieren is er maandagavond in de Leidse Schouwburg een door het Nikos te presenteren voorstelling in de Franse taal. Een Franse theater groep voert er dan het blijspel 'Embrassons-nous, Folleville' op. Het is geschreven door de negen- tiende-eeuwse toneelschrijver Eu gene Labiche. Het luchtige zang spel is een vrij zeldzaam stuk van Labiche, die niet in zijn eigen tijd is gesitueerd. Het speelt zich ongeveer een eeuw vroeger af on der het bewind van Lodewijk XV. Hoofdpersoon is de Markies de Municamp, een opvliegend man, die zich in zijn sympathie betuigingen al even mateloos be toont als in zijn driftbuien. De brave, maar wat wankelmoedige Folleville. die hem tijdens een jachtpartij uit een moeilijk par ket heeft gered, dreigt daarvan het slachtoffer te worden. David S. De voorstellingenreeks van Yvonne Keuls toneelstuk 'De moe der van David S.' lopen ten ein de. Er hebben van dit stuk over de drugsproblematiek, met o.a. Marijke Merckens, Bart Romer. Ferd Hugas en Dore Smit. nog opvoeringen in de Leidse Schoiuwburg plaats op dinsdag avond 20 en woensdagavond 21 februari alsmede op zaterdag avond 7 februari. Elders op deze pagina meer over dit stuk. Mercedes 'Mercedes' is een nieuwe pro duktie van F Act. die vrijdag- en zaterdagavond in hel LAK-thea ter-is te zien. Het gaat om een stuk van Thomas Brasch. dat in dit geval is geregisseerd door de pas afgestudeerde Lidy Six. Het bevat zestien scènes, waarin de schrijver twee mensen uit de zelf kant van de maatschappij er gens langs de kant van de auto weg laat ontmoeten. Twee men sen zonder werk en zonder doel en ook zonder wezenlijk contact, die Brasch's visie op een samenle ving in ontbinding vertegen woordigen. Ze krijgen gestalte in de rollen van Paul Sprenger en Tineke Schrier. Elders op deze pagina meer over deze produk tie. Carry Tefsen en Maurice Bave laar in 'Boefje'. «foto pr> Woppestein De mimegroep Oceaan geeft zondagmiddag voor kinderen van vier tot tien jaar in het LAK- theater een voorstelling van 'Slot Woppestein'. Het is een mimisch gespeeld sprookje, waarbij het decor een belangrijke rol speelt. Op het toneel staat een groot sprookjesboek; telkens als er een bladzijde wordt omgeslagen, opent zich een nieuw tafereel. Aanvang 15.00 uur. Pissebetter In het Microtheater gaat zon dagmiddag de eerste voorstelling van Imperiums kinderproduktie 'Pissebetter', geschreven en gere gisseerd door Jackie Labordus. De spelers zeggen in een pro grammatoelichting niet te pre tenderen het probleem van het bedplassen op te lossen of een oor zaak aan te wijzen. Het bedplas sen kan een probleem zijn, maar dat hoeft niet. Imperium wil dat laatste in een aantal scènes aan tonen. Er zijn ook nog voorstellin gen op de zondagmiddagen 25 januari, 1,8 en 15 februari. Lidy Six, regisseuse van ^Mercedes': LEIDEN - De Kerngroep Bij zondere Projekten F Act speelt vrijdag en zaterdag in het LAK-theater 'Mercedes' (1983) van de Oostduitse au teur Thomas Brasch (1945). F Act, dat onder de artistieke leiding van Wim Meuwissen staat, biedt elk seizoen een aantal geselecteerde, jonge, aankomende theatermakers de kans om met professione le middelen een produktie, en zodoende een volgende stap in hun ontwikkeling, te maken. Lidy Six tekende voor de regie van 'Mercedes'. Het is haar eerste professionele regie nadat zij in 1985 van de regieopleiding in Amsterdam afstudeerde. Leide- naren met een zeer sterk geheu gen kunnen zich haar misschien herinneren als co-regisseur van de LAK-produktie 'Lenteontwa- ken' in 1983. 'Mercedes' ging in november jongstleden in pre mière. Hoe ziet de toneelgeschiedenis van dé jonge regisseuse er uit? Lidy Six: 'In mijn derde jaar op de Sociale Academie liep ik stage bij het Instituut voor Dra matische Vorming en van daar uit ben ik bij toneel betrokken geraakt. Na de Academie ben ik met de regieopleidingén met de docentopleiding dramatische vorming begonnen'. Wat vindt ze van die opleidin gen? Six: 'Zoals met alle opleidin gen ligt het helemaal aan wat je er zelf van maakt. Toen ik daar Tineke Schrier en Paul Sprenger kwam zaten ze nog een beetje - en ik zelf ook met de naweeën van het vormingstoneel. Theater moest een collectief-creatief pro ces zijn en dergelijke. Wat mij be treft is daar vooral een eind aan gekomen door Jan Ritsema, die een strakke taakverdeling wen ste en met bestaande teksten ging werken. Van hem heb ik ge leerd hoe je bij een toneelstuk je eigen verhaal kunt/moet maken - en dus hoe je met teksten om kunt gaan - en ook veel over het werken met acteurs. Van Karst Woudstra, die daar toen ook les gaf, leerde ik wat dramaturgie in houdt en wat je er mee kunt doen'. Hoe is 'Mercedes' van de grond gekomen? Six: 'Nadat ik met de regieop leiding klaar was, heb ik bij F Act een voorstel voor een pro duktie ingeleerd. Wim Meuwis sen was daar toen net gekomen en die heeft mij uiteindelijk ook begeleid. Ik wilde 'Krankheit der Jugend' doen van Bruckner, maar Wim Meuwissen vond dat te groot en toen is er besloten dat ik iets kleinschaligers mocht doen. Toen ben ik hier mee geko men. Overigens staat 'Krankheit der Jugend' nog steeds op mijn verlanglijstje9 Wat spreekt je in 'Mercedes' Six: 'Het stuk gaat mede over jeugd en volwassenwording, iets wat me al tijden boeit. 'Krank heit der Jugend' en 'Lenteontwa- ken' hebben wat dat betreft veel met 'Mercedes' gemeen. Brasch laat zien hoe de tijd waarin jon geren opgroeien en de plaats waar dat gebeurd bepalend zijn voor hoe die volwassenwording geschiedt. Maar in plaats van di rect over sociale thema's als werkeloosheid, uitzichtloosheid, geweld, eisen van de consump tiemaatschappij en dergelijke te schrijven, vervat hij ze in een fi losofische bedding, waarin hij de begrippen tijd en ruimte onder zoekt en met ze speelt. Boven dien heeft hij een heel eigen soort taal ontwikkeld, hetgeen in vertaling jammer genoeg niet he lemaal valt weer te geven. Hij ge bruikt een poëtische, lyrische taal voor de monologen en een harde, on-affe tachtiger jaren taal voor de dialogen, waarbij hij let ters en persoonsvormen weglaat, woorden rekt en aan elkaar schrijft, interpunctie weglaat'. Vind je het een moeilijk stuk? Six: 'Om te doen zeker. Alles er in is meerduidig en dus moet je telkens weer kiezen. En ook al vraagt het van de toeschouwer een redelijk grote inspanning, geloof ik niet dat het onbegrijpe lijk is. Het stuk is opgebouwd uit zestig scènes, die elk een proef voorstellen: haast natuurkundi ge proeven met wisselende om standigheden van tijd en ruimte. Hierdoor valt er niet een vaste chronologische lijn te ontdekken en bovendien is er van het ge bruikelijke spanningsverloop door het stuk heen geen sprake, omdat elke scène, elke proef weer een nieuw begin is. Aan dit soort problemen hebben we hard moeten werken tijdens de repeti ties, wat nog eens bemoeilijkt werd door dat bleek dat die tekst steeds weer nieuwe lagen bevat te, maar we zijn er wel uitgeko- Is er veel veranderd tijdens het repetitieproces? Six: 'Heel veel. Zo wilde ik eerst een echte Mercedes op het toneel hebben totdat ik er achter kwam dat één van de personages eigenlijk die Mercedes, dat sym bool, is en datje dus die auto niet hoeft te laten zien. En verder pro beer ik zoveel mogelijk datgene wat de acteurs mij aanreiken te gebruikten en dat gaat vaak on verwachte kanten op'. Het is een 'zwart' stuk. Ben jij dat ook? Six: 'Nee hoor. Ik zie genoeg dingen gebeuren in de alternatie ve subcultuur: mensen die eigen bedrijven beginnen en dergelij ke. Daar zit veel energie. Maar er zijn ook slechte tendenzen: de vermaterialisering en de pogin gen van een jonge generatie om zich aan te passen bij een verou derde arbeidsmoraal. 'Mercedes' laat zien hoe mensen daar aan kapot gaan; er is nou eenmaal geen werk voor iedereen en dus is het rampzalig als je in een maatschappij leeft waar arbeid je identiteit^bepaalt, en je status? Waar plaats jij jezelf in het Ne derlandse toneel? Six: 'Dat weet ik niet. Ik weet dat ik wil regisseren en waarom: het genot van de repetities en de samenwerking met mensen uit verschillende disciplines. Maar ik ben me nog aan het ontwikke len en heb nog geen vaste metho des of vormen gevonden. Nee, ik maak geen theater over theater, dat vind ik teveel voor de incrowd. Ik wil theater maken over dingen die ik beleef en die ik om me heen zie gebeuren'. PAUL DEVILEE. 'De moeder van David S.' LEIDEN - Vorig 'Jan Rap en z'n maat' als vrije theaterproduktie te zien. Mede dankzij het succes, dat dit be kendste stuk van Yvonne Keuls wederom ten deel viel, is dit sei zoen 'De moeder van David S.' op het repertoire genomen. Vol gende week dinsdag en woens dag en tenslotte nog op 7 februa ri worden de laatste voorstellin gen van deze - ook in dit geval vrije - produktie in de Leidse Schouwburg gegeven. Over het ontstaan van beide stukken schrijft Yvonne Keuls in het programmaboekje: "Doordat ik lezingen gaf op scholen, kwam ik in aanraking met jongeren.die van huis wegliepen. Sommigen bood ik bij mij thuis onderdak aan, maar dat liep op den duur uit de hand en dus zocht ik con tact met mensen, die in Den Haag een opvanghuis wilden openen. Dit huis heeft precies één jaar bestaan. Ik heb als vrij willigster het wel en wee meege maakt (Jan Rap en z'n maat) en toen het huis gesloten werd, ben ik met een aantal kinderen dat aan de drugs was, verder gegaan. Via deze kinderen, kwam ik in contact met hun ouders". Dat was in 1975, toen ouders van drugsverslaafden weinig of geen hulp kregen. In de daarop volgende jaren heeft Yvonne Keuls gesprekken gevoerd met 140 gezinnen met een verslaafde zoon of dochter. Deze gesprek ken vormden de basis voor het boek 'De moeder van David S Scène uit 'De moeder waaruit later weer het gelijkna mige toneelstuk is ontstaan. Centraal in het stuk staat - wat Yvonne Keuls noemt - een los- makingsproces. Uit puur zelfbe houd en in het belang van de eventuele andere gezinsleden moeten de ouders leren om zich niet te laten meeslepen in de el lende van hun verslaafde kind. In dit stuk is het bijvoorbeeld de zus van David, die haar ouders verwijtend vraagt: "Jullie praten alleen maar over David... moetje Een oplossing biedt het stuk niet - kan dat natuurlijk ook niet. Wel wordt het uiteindelijke loslaten van het kind als een belangrijk winstpunt gezien. In de woorden van Yvonne Keuls: "Als de ou ders het kind eenmaal hebben losgelaten en daarmee de verant woordelijkheid van het drugsge bruik bij het kind hebben terug gelegd, wordt het mogelijk voor hen om redelijk te leven, on danks het onopgeloste probleem dat ieder verslaafd kind voor zijn ouders is". Dit soort theater is een manier om aandacht te besteden aan een maatschappelijke en persoonlij ke problematiek, waarvan de ernst moeilijk te onderschatten is. Toch moetje twee zaken dui delijk scheiden. De ernst van de gethematiseerde drugsproble matiek en de toneelbewerking van het gegeven. 'De moeder van David S.' laat het publiek het los- makingsproces in een groot aan tal momentopnamen mee bele ven. Het stuk draagt daarom het gevaar van een zekere monoto nie in zich. De vele korte scènes namelijk zijn vrijwel gelijk van opzet: David komt weer eens thuis, zijn moeder helpt hem weer en weer gaat het mis. Hier ligt voor regisseur en spelers de theatrale uitdaging om daarvoor een geschikte oplossing te vin den Anders zal het noodzakelij kerwijs toch al wat oppervlakkig uitgewerkte gegeven als toneel stuk aan zeggingskracht inboe ten. De belangrijkste rollen worden gespeeld door Marijke Merckens (de moeder) en Ferd Hugas (de vader), door Bart Romer als Da vid en Sylvia Holstijn als zijn zus. Dore Smit en Adriaan Adriaanse spelen de buren van het gezin S. Voor de regio tekent Jo Dua, die vorig seizoen 'Jan Rap en z'n maat' regisseerde. WIJNAND ZEILSTRA. Oc Komische Oper Berlin DDR met 'Lear'. Muziek Ariberl Keimann. Li bretto Claus H. Henneberg, naar het toneelstuk King Lear van Shakes peare. Muzikale leiding Hartmut Haenchen. Regie: Harrv Kupfer. De corontwerp: Reinhart Zimmer- mann. Kostuurontwerp: Eleonore Kleiber. Koordirigent: Gerhart Wüstner. Dramaturgie: Hans-Jochen Genzel. Zangers: Werner Haseleu als Lear. Gloster: George Ioniescu. ver der Manfred Hopp, Hermin Esser, dochters van Lear: Astrid Schirmer, Eva-Maria Bundschuh en Jana Smit- kova, Werner Enders als de nar. en anderen. Koor en orkest van de Ko mische Oper Berlin. Gehoord op 12 januari in het Muziektheater. Nog een voorstelling op 14 januari. AMSTERDAM - Bij een heden daagse opera ben je altijd wel be nieuwd naar het decor datje zult aantreffen in de zaal. maar op de collage van een aantal in elkaar verweven tableaux vivants was ik toch niet helemaal bedacht. Gedurende het (niet geheel) vol lopen van de zaal bleven de groe pen onbeweeglijk. Na de laatste gong voerden de verschillende 'tableaux' herhaalde malen elk hun eigen handeling op onder doodse stilte. Waren het symboli sche uitbeeldingen van de ko mende dramatische gebeurtenis sen, de opera in een oogopslag? Regisseur Harry Kupfer heeft een boeiend en bij tijden indruk wekkend kijkspel op de planken gezet. Het kwam niet vaak voor, dat zangers alleen maar mooi stonden te zingen. Het is nu juist de intentie van de Komische Oper om muziek, zang en decor ondergeschikt te maken aan de (maatschappijkritische) gedach te achter het stuk. In 'Lear' gaat het om macht en menselijkheid. Aan het begin van het drama ver deelt de koning zijn macht (rijk) onder de twee dochters die hem naar de mond spreken om der wille van diezelfde macht. De machtsstrijd tussen de zusters (en overige betrokkenen) ont aardt in moord en doodslag. De door zijn dochters verstoten ko ning geraakt in grote geestelijke verwarring, uitgebeeld in een grootse stormscène met bliksem en uit het graf verrijzende doden. Pas in het diepst van zijn ellende, na de wurgdood van de enige, hem trouw gebleven dochter ontdekt hij hoe hij in menselijk heid is tekortgeschoten. Deze achterliggende gedachte heeft tot een dynamische voorstelling geleid, waarin de zangers zich ontpopten tot ware en overtui gende acteurs. Werner Haseleu (bariton) groeide als Lear gaandeweg in die rol. Naarmate de uiterlijke onttakeling voortschrijdt, groeit de innerlijke mens. Als machtig koning aan het begin is er nog veel zangersvertoon, later als simpele oude man gaan zang en spel in elkaar op. De muziek die het innerlijk proces van Lear be geleidt, is veelal heel eenvoudig op het eerste gehoor met zeer kleurrijke orchstraties en heel ly rische soli in de houtblazers. De muzikale leiding van Hartmut Haenchen over het zeer gedisci plineerd spelend orkest leek on derdeel van het drama gewor den. Een bijzondere rol werd ver vuld door Werner Enders als de nar. Deze, slechts in een hobbe zakbroek met bretels geklede fi guur met zijn clownsschoenen, was alom tegenwoordig - vaak zwijgend op het podium gezeten - en leverde sprekend (niet zin gend) commentaar op de gebeur tenissen. Na de dirigent kregen de beide Werners na afloop van deze première het meeste ap plaus en bravogeroep. Voor Har rv Kupfer wederom boe-geroep, zij het sporadisch. Mogelijk dat deze roepers ook af en toe als nuchtere Hollanders hebben ge dacht: "Nou, nou". Er waren ta ferelen waar ik het allemaal wat dik bovenop vond liggen. Zo kwamen in de stormscène asso ciaties bij me op aan ordinaire griezelfilms, waar ook altijd wel een paar lijken uit de aarde ko men. Ook geweld werd 'fel-rea- listisch' benaderd met beelden die in een harde televisieserie niet zouden misstaan. Zolang echter de theatrale effecten niet de spuigaten uitliepen, heb ik ge noten van de prachtige beelden die dat opleverde. Een laatste vermelding verdie nen de schitterende-onmenselij- ke decors met de zwart glimmen de kreukelige plastic lappen, de beton-achtige elementen (soms met betonstaal er nog in), de bij tijden zeer koele, felle belichting en de uitgekiende, voor zichzelf sprekende kostuums. Deze voor stelling wordt morgenavond her haald in het Muziektheater. MONICA SCHIKS. HILVERSUM (ANP) - „Ik ben nooit van plan geweest om bij de burgemeester op visite te gaan. Ie dereen die in Amsterdam komt kan gaan en staan waar die wil en daarom is het onzin om uit te spre ken dat ik niet welkom ben." Dit zei de schrijver W.F. Hermans gis teravond voor de VARA-televisie. Ondanks het feit dat het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft la ten weten dat Hermans niet wel kom is wegens een beozek in het verleden aan Zuid-Afrika, zal de schrijver komende zondag toch zijn lezing houden. „Het gemeepte- bestur van Amsterdam heeft niets te zeggen over de persoonlijke opi nies van mensen. Ik wil niet het slechte voorbeeld geven en daar om laat ik me niet intimideren", al dus Hermans. Hermans komt zondag naar de hoofdstad op uitnodiging van de Stichting Literaire Activiteiten Amsterdam (SLAA). B en W van Amsterdam schreven enkele maanden geleden een brief aan SLAA en andere gesubsidieerde instellingen, waarin wordt gesteld dat mensen die voorkomen op de 'zwarte lijst' van de Verenigde Na ties niet welkom zijn. De lijst is op gesteld in verband met de culture le boycot van Zuid-Afrika. Een meerderheid van het bestuur van SLAA vindt dat de lijst een „on zorgvuldige en toevallige" indruk maakt en handhaafde de uitnodi ging Geen dans in LAK LEIDEN - De voorstellingen, die het Dansers Collectief woensdag en donderdagavond in het LAK- theater zou geven, zijn afgelast. Ze kunnen in verband met ziekte van één van de danseressen geen door gang vinden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23