Katwijkse Nieuwe Kerk eeuwfeest EBflH St. Hubertus houdt traditie op Koppermaandag in ere Woonboot in Hoogmade in as Leidse architect Jesse bracht vernieuwing in kerkenbouw Patiënten uit Rijnstreek straks mogelijk ook naar Sancta Maria A 16 W 3 DINSDAG 13 JANUARI 1987 -LEIDSCH DAGBLAD =j=racïïST, DINSDAG Leidse Schouwburg. Oude Vest - 'My fair Lady' met Luc Lutz. 20.15 uur. De Waag, Aalmarkt - Jazz-zesdaagse, he- Stichting Burcht, Burgsteeg - open jazz- podium, 21 uur. Oud katholieke kerk, Zoeterwoudse singel/hoek Cronestijnkade - Oecume nisch avondgebed, 19-19.30 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Ar tistiek café Kunstkring met optreden groep 'ZIMIHC', 20.30 uur Zoeterwoude Clubgebouw SJZ, sportpark Haasbroek - Schaatsruilbeurs, tussen 18.30 en 19.30 WOENSDAG Leiden Buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade 40. - Film 'De moeder van David S.', 09.30 Schouwburg, Oude Vest - Kindervoor stelling 'Vuurrood', 14.30 uur. De Waag, Aalmarkt - Jazzzesdaagse, he- Binnenstad - Kroegentocht langs 50 ca- fé's in kader jazzweek, 21-02 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Instuif voor kinderen. 13.30 uur. Hollandsce Tuyn, Hoofdstraat 24 - Vrij bridgen, 13.30 uur. Zoeterwoude Noordbuurtseweg - Schaatswedstrijden voor jeugd basisscholen, inschrijven tot 13.30 uur. Voorschoten Poppentheater, Marijkelaan 4 - Kinder voorstelling, 14.30 uur. APOTHEKEN - De avond- en nacht dienstvan de apotheken in de regio Lei den wordt tot 9 januari waargenomen door Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7. Leiden, tel. 123553 en apotheek Boehmer, Florijn 21. Leiderdorp, tel. 894400. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma. en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau, Ketelboetersteeg 10. tel. 130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 uur, voor buitenlandse vrouwen. PSYCHOLOGISCHE PRAKTIJK BOS - Mors weg 18, tel. 140111, open psycho logisch spreekuur, zaterdag en zondag van 13-14 uur. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vrij- van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel 126844^ NOORDWIJK - Het psy chiatrisch ziekenhuis Sanc ta Maria in Noordwijk gaat waarschijnlijk vanaf 1988 ook psychiatrische patiën ten uit de Rijnstreek opvan gen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de staatssecretaris Dees van volksgezondheid geadvi seerd het verzorgingsge bied van Sancta Maria, nu de hele kust- en bollen streek, met de Rijnstreek uit te breiden. De directie van Sancta Maria is bijzon der verheugd over dit posi tieve advies. P.A van Werkhoven lost een schot onder het toeziend oog van de politie. VOORHOUT - Luid gejuich stijgt op uit de groep mannen die ge spannen staat toe te kijken. De romp van de 'vogel' is er, na tiental len pogingen, eindelijk dan toch af geschoten. De gelukkige schutter wordt gefeliciteerd en krijgt talloze schouderklopjes. Het eerste deel van de wedstrijd is voorbij. De erwtensoep, koffie en broodjes wachten. Bij de heersende Siberi sche temperaturen gaan die er pri- Voorhout stond gisteren in het teken van Koppermaandag, de jaarlijkse feestdag van de plaatse lijke schuttersvereniging St. Hu bertus. Nagenoeg alle leden van de vereniging lieten het werk het werk en namen de dag vrij om bij dit festijn aanwezig te kunnen zijn. De winnaar mag zich dan ook een heel jaar lang Schutterskoning noemen. Een niet te versmaden eer die dit jaar te beurt valt aan J. van Steijn. Hoewel er gisteren honderden schoten werden gelost, is het schie ten volgens de voorzitter van St. Hubertus, P.A. van Werkhoven, voor de leden niet de belangrijkste reden om Koppermaandag geen jaar voorbij te laten gaan. Van Werkhoven: "Onze vereniging is vooral een echte gezelligheidsclub. Er wordt geschoten, maar niemand is daarin overdreven fanatiek. Het bij elkaar zijn, wat praten en een borreltje drinken is veel belangrij ker". Sinds de oprichting van de ver eniging in 1922 wordt jaarlijks Koppermaandag gevierd. De eer ste maandag na Driekoningen ko-- men de schutters bijeen om, ver deeld over twee wedstrijdronden, vier houten vogels aan flarden te schieten. Van Werkhoven legt uit dat de schutters twee aan twee met karabijnen op aan palen hangende vogels schieten. Het is de bedoe ling dat de diverse onderdelen van de vogel er in één keer worden af geschoten. De naam Koppermaan dag is vermoedelijk afgeleid van 'kopperen' wat feestvieren bete kent. In vroeger tijden werd er vooral door de gilden op de eerste maandag na Driekoningen gefeest. Drukkers sturen hun klanten nog steeds op deze dag zogenaamde kopperwensen. St. Hubertus heeft sinds 1922 niet alleen de naam in stand gehouden, ook de opzet van de dag is niet gewijzigd. Het is het bestuur van de Voor- houtse vereniging er veel aan gele gen oude tradities in ere te houden. Zo is het nog steeds niet mogelijk zomaar lid te worden van St. Hu bertus. Van Werkhoven: "De maat schappelijke positie van een adspi- rantlid geldt absoluut niet als een criterium voor de acceptatie. Het gaat er wèl om alleen mensen bin nen te halen die zijn gespeend van elke vorm van agressie. Schieten is en blijft gevaarlijk". Directeur algemene zaken T.M.D. van der Zanden, zegt dat uitbrei ding van het verzorgingsgebied van levensbelang is voor Sancta Maria. Van der Zanden: "De posi tie van het ziekenhuis in de regio moet worden versterkt. Dat is al leen mogelijk als ons verzorgings gebied wordt uitgebreid". Een groter verzorgingsgebied maakt volgens de directeur een nauwere samenwerking met ande re instellingen op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg noodzakelijk. "In 1987 moeten we, samen met andere instellingen, ideeën over dagbehandeling, kort durende opnames en konsultaties in het Rijneord-ziekenhuis, nader uitwerken". Een groter verzorgingsgebied re sulteert evenwel niet in een groter aantal bedden in de hoofdvestiging in Noordwijk. Onder meer door de oprichting van een dagcentrum in Noordwijk en het overbrengen van de resocialisatieafdeling van Sanc ta Maria naar Sassenheim, wordt het aantal bedden in Noordwijk de komende jaren zelfs aanzienlijk verminderd. Dit jaar wordt de zwakzinnigen afdeling van Sancta Maria overge dragen aan de instelling voor geestelijke gehandicapten 'De Har- tekamp' in Heemstede. De verhui zing van de 70 zwakzinnigen die nu nog in het Noordwijkse instituut wonen, is opgelegd door de over heid. De directie van Sancta Maria is, zo bleek al eerder, niet gelukkig met deze overheidsmaatregel. Volgens directeur Van der Zan den stelt de directie van Sancta harde voorwaarden aan de verhui zing: '*De zwakzinnigen moeten er wat huisvesting betreft duidelijk op vooruit gaan. Alleen waneer de overheid hierop uitzicht biedt, zijn wij bereid aan de verhuizing mee te werken". Het overbrengen van de zwak zinnigen naar De Hartekamp is niet de enige verhuizing die Sancta de komende tijd te wachten staat. De directie van het psychiatrisch ziekenhuis voert momenteel on derhandelingen met de Stichting Centrum Sint Bavo in Noordwij- kerhout over een mogelijke samen werking tussen de psychiatrische afdelingen van deze twee instellin gen. Het grootste deel van de psy chiatrische afdeling van de Bavo verhuist naar Rotterdam. "Het lijkt mogelijk de psychiatrische afde ling van de Bavo die na de verhui zing in Noordwijkerhout achter blijft, te integreren in de Sancta Maria. Er moeten binnenkort af spraken worden gemaakt over de termijn waarbinnen en de manier waarop de samenwerking tot stand moet komen", aldus Van der Zan den. De gezondheidszorg is de afgelo pen jaren geconfronteerd met ver regaande bezuinigingsmaatregelen van de overheid. Nog verder bezui nigen is naar de mening van Van der Zanden volstrekt onaanvaard baar. "Het ziekenhuis heeft een be grotingstekort van bijna 700.000 gulden. We moeten verregaande kostenbesparende maatregelen treffen". Verder bezuinigen is volgens hem ook fnuikend voor het krijgen van voldoende personeel. Sancta Maria heeft te kampen met een on derbezetting. NVSH - Infocentrum Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur en op dinsd. van 20-21 uur. KETTINGEN GEVONDEN - Het parkeerterrein aan 'het Reghthuys- plein in Nieuwkoop is weer dicht. De politie vond de kettingen, die door onbekenden - waarschijnlijk boze winkeliérs - waren wegge haald, achter een boom. De winke liers willen het plein als parkeer terrein gebruiken, het gemeente bestuur is nog niet zo ver. gat worden gehakt om de brandweer aan bluswater te helpen. Er i HOOGMADE - Een uitslaande brand heeft gisteravond een woon ark aan de Blauwe Polderkade in Hoogmade volledig in de as ge legd. Het schip werd bewoond door een man, van wie de brand weer vermoedt dat hij op dit mo ment buiten het land verblijft. Een getuige verklaarde een ont ploffing te hebben gehoord, maar na onderzoek bleek daar weinig van. Vermoedelijk is een branden de oliekachel oorzaak van de- brand. De blusgroep van Woubrug- ge werd bij het bestrijden ervan ge holpen door collega's uit Rijpwete- ring. Het vuur was na een half uur tje onder controle. Over de omvang van de schade konden politie en brandweer geen mededeling doen. KATWIJK - "Al om vijf uur 's morgens stonden de mensen in de rij om een plaats te huren in de Nieuwe Kerk. Terwijl de kerkdeuren pas om negen uur opengingen en met de verhuur werd begonnen. Zo veel belangstelling was er van de Katwij- kers voor een plekje in de kerk. Binnen enkele uren waren alle plaatsen op twintig na verhuurd, zo blijkt uit de kerkelij ke archieven". "Dat had jc nog in die tijd, dat plaatsen in de kerk aan de ge meenteleden werden verhuurd", vertelt de Katwijkse amateur- historicus J.P. van Brakel over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk in de kustplaats. Gisteren was het precies 100 jaar geleden dat deze hervormde kerk offi cieel in gebruik werd genomen. Morgen wordt in het kerkge bouw aan de Voorstraat een spe ciale herdenkingsdient gehou den. Die dienst begint om 19.30 door Kees van Kuilenburg De Nieuwe Kerk werd een eeuw geleden gebouwd omdat de eeuwenoude Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk aan Zee de kerkgangers niet meer kon bergen. Overigens waren de ge luiden dat dit witte kerkje te klein was, al rond 1850 te horen. Vooral in de jaren dat de veel pu bliek trekkende ds. Hentzepeter predikant in Katwijk aan Zee was. Maar die 'stond' slechts twee jaar in de kustplaats. Daar na werd de belangstelling voor de diensten in het kerkje weer wat minder. Maar de ruimtenood bleef. Se rieus werd uitbreiding van de Oude Kerk of de bouw van een nieuw kerkgebouw overwogen. Er werden zelfs tekeningen ge maakt voor de bouw van een nieuwe kerk, maar uiteindelijk bleef het bij het aanbrengen van twee galerijen, in de Oude Kerk. "Maar dat was een lapmiddel", zegt Van Brakel. Pas in het najaar van 1883 kwa men er weer bouwplannen op ta fel. Nu voor een geheel nieuw godshuis in een ander deel van de kustplaats. Het kerkbestuur ging op zoek naar een plaats voor de kerk. Er werd kapitaal bijeen gegaard om de bouw mogelijk te maken. Dat lukte, waarna in sep tember 1884 een prijsvraag voor een ontwerp voor het kerkge bouw werd uitgeschreven. Succes Die prijsvraag bleek een groot succes. De jury onder leiding van de Delftse hoogleraar E. Gugel en een Amsterdamse architect boog zich over niet minder dan 53 ontwerpen van 51 architecten. Uiteindelijk werd het ontwerp van de Leidse architect H.J. Jes se uitverkoren. "Jesse, een jong- mensch en Protestant", zoals in de kerkelijke stukken staat te le zen, werd dus de bouwmeester van de kerk. Door zijn jonge leef- ijd - Jesse was toen pas 24 jaar - kreeg hij de meer ervaren Leidse timmerman-architect W. Kok als rechterhand naast zich. Op 23 maart 1885 vond de aan besteding plaats. De bouw werd gegund aan de Schiedamse aan nemer J. Trinthamer. Deze was met zijn begroting van 78.788 gulden de laagste inschrijver. Enkele maanden later legde ba ronesse Van Wassenaer Van Cat- wijck de eerste steen. Dat de ba ronesse die eer werd gegund, kwam omdat haar 'echtgenoot veel in de melk te brokkelen had bij het kerkbestuur. De baron had onder meer de laatste stem bij het aantrekken van een predi kant voor de hervormde gemeen te (het zogenaamde collatie- recht). "Het gebeurde soms dat hij de voordracht voor een nieu we predikant negeerde en een andere kandidaat beriep, dan de kandidaat naar wie de voorkeur van het kerkbestuur uitging. Zo sprak hij eens zijn voorkeur uit voor de bekende predikant Nico- laas Beets. Die wees een predi kantsplaats in Katwijk aan Zee echter af', aldus Van Brakel. De Nieuwe Kerk in Katwijk kent geen pilaren, een vondst van de Leidse architect H.J. Jesse, die meer dan een eeuw geleden uit ruim vijftig kandidaten als bouwmeester werd uitgekozen. (foto wïm Dijkman) Failliet Terug echter naar de bouw van ae Nieuwe Kerk. Al spoedig bleek dat er een addertje onder het gras had gezeten. De Schie damse aannemer, wiens finan ciële positie aanvankelijk gun stig had geleken, ging na een half jaar failliet. Vele schuldeisers en een nog niet voor de helft vol tooide kerk achter latend. De koppen werden bij elkaar gestoken en uiteindelijk beslo ten de gezamenlijke Katwijkse aannemers het werk af te maken. Door al die problemen verschoof de openingsdatum van de kerk met ongeveer een jaar. Maar ver velender was dat de bouwsom veel hoger uitviel dan aanvanke lijk was begroot. Ir. februari 1886 ontvingen de kerkvoogden van Jesse en Kok de bijgewerkte be groting. Daaruit bleek dat er nog eens 45.000 gulden nodig was. "Waarover wij geheel verslagen waren", zo staat te lezen in de no tulen van de kerkvoogdij uit dat jaar, "te meer daar zulks onge veer zoo groot was, als bij de ge maakte begrooting na de staking van het werk door de Heer Trin thamer". Ook dit bedrag kwam echter weer op tafel. Onder meer door schenkingen van baron Van Wassenaer van Catwijck en ba ron Van Pallandt. Maar ook wer den er leningen afgesloten met kapitaalkachtige gemeentele den. Onder andere de zogenaam de tontinaire leningen. "Dat hield in dat er een lening werd afgesloten met een bepaalde .groep mensen. De aflossingen werden in de loop der jaren ook aan de groep afgedragen. De laatstlevende van de groep was dus het beste af. Hij kreeg de vol le mep", vertelt Van Brakel. Uniek Uiteindelijk werd de kerk op 12 januari 1887 officieel in ge bruik genomen. "Het was een uniek kerkgebouw, zeker voor die tijd", vertelt Van Brakel. "Ar chitect Jesse heeft met zijn ont werp een vernieuwing gebracht in de Nederlandse kerkenbouw. Hij had de opdracht gekregen een kerkgebouw te ontwerpen waarin geen pilaren zaten". Een tegenvaller voor Jesse was dat er al snel na de opening klachten kwamen dat de predi kant zo slecht te verstaan was. Het fraaie klankbord in de preek stoel bleek niet te voldoen. Uit eindelijk werd besloten om een nieuw, veel groter klankbord bo ven de preekstoel aan te bren gen. "Het nieuwe klankbord was echter in verhouding met de de preekstoel te groot. Maar de pre dikant was te horen en dat was uiteindelijk het voornaamste", aldus Van Brakel. Na de Tweede Wereldoorlog bleek de kerk door de voortdu rende uitbreiding van de kust plaats te klein geworden voor het grote aantal kerkgangers. De op lossing werd gevonden door het in elkaar schuiven van de op dat moment royale zitplaatsen in de kerk. Daardoor kon het aantal zitplaatsen aanzienlijk worden uitgebreid. Een teleurstelling voor het kerkbestuur was de roof van de klok in 1943 door de Duitsers. Volgens Van Brakel deed het verhaal de ronde dat het schip waarmee een aantal klokken naar Duitsland werden overge bracht tot zinken zou zijn ge bracht. "Dat verhaal hebben we echter nooit bevestigd kunnen krijgen. Duidelijk is wel dat het kerkbestuur opnieuw in de bui del moest tasten om een nieuwe klok te kunnen kopen". Wat betreft de huidige toe stand van het imposante kerkge bouw is duidelijk dat de tand des tijds in de loop der jaren zijn in vloed duidelijk heeft doen gel den. Een zogenaamd schouwrap- port van de Warmondse architect Bob van Beek wees uit dat er ve le miljoenen nodig zijn om de kerk te restaureren. Hetzelfde verhaal geldt voor de Oude Kerk aan de Boulevard. Ook die werd door Van Beek getaxeerd. Om beide kerken op te knappen is er rond de vijf miljoen gulden no dig. Dat geld is echter niet voor handen. Ook de rijksoverheid heeft de kerkvoogdij laten weten geen geld te hebben om restaura tie mogelijk te maken. Daarom geeft het kerkbestuur morgen, als het eeuwfeest van de Nieuwe Kerk wordt gevierd, het startsein voor een actie om geld bijeen te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16