Veel vrouwen vinden Bloemerd onveilig Dit wordt de klap og de vuurpijl' Afgeleden paden, tunnels en haltes gemeden Politiek Zoeterwoude zet kanttekeningen bij wijziging plan Rijndijk Moestuinvereniging mag gebouw hebben Voorstraat 11 nog dit voorjaar opgeknapt Politie grijpt 22 keer in bij obstakel 'Wat is de gemeente toch aan het doen op die weg?' PAGINA 14 ^^=IEIPSCH Ü3 DAGBLAD: DINSDAG 13 JANUARI 1987 "l:ldel[«lldl»ld,'> LEIDERDORP - De omgeving van het sport- en recreatiepark De Bloemerd wordt door veel Leiderdorpse vrouwen als on veilig en griezelig ervaren. Ver der mijden zij 's nachts afgele gen fiets- en voetpaden, bus haltes en tunnels. Vooral het voetpad en de fietsoversteek langs de A 4, over de Oude Rijn in het Oude Dorp en de tunnel bij het Engelendaal nabij het RIO zijn beruchte punten. Dit blijkt uit de nota 'Uit in Leider dorp: goed én veilig' der C. Huigen. "De gemeente kan Leiderdorp veiliger maken voor vrouwen door op griezelige plaat sen de verlichting te verbeteren en ervoor te zorgen dat bomen en struiken kort worden gehouden. Maar dat snoeien moet wel blijven gebeuren, want voor je het weet rijd je weer in een bos", zei me vrouw D. Wamsteker van het Lei derdorps Vrouwenoverleg gister avond dreigend bij de overhandi ging. De nota is het eerste werkstuk van het Vrouwenoverleg, waar 15 verschillende vrouwenorganisaties deel van uitmaken. De wethouder vol lof, omdat "de gemeente derdorps Vrouwenoverleg. Het op deze manier te weten komt hoe stuk werd gisteravond in d zenhof overhandigd aan wi ZOETERWOUDE - Het voorstel van burgemeester en wethouders het Zoeterwoudse bouwplan ruimte hebben dat ze voor adspi- rant-kopers aantrekkelijk zijn. Als de gemeente de drie woning- Hoge Rijndijk West II drie woning- wetwoningen inruilt voor twee i wetwoningen te ruilen voor twee vrije sectorhuizen, stuit bij de poli tiek op veel weerstand. Nadat vori ge week de leden van de raadscom missie openbare werken er hun wenkbrauwen over hadden gef ronst, toonden de leden van de commissie ruimtelijke ordening zich gisteravond eveneens onge lukkig met het 'ad-hoc besluit'. de vrije sector, kan zij het exploita tietekort van het nieuwbouwplan met ruim 35.000 gulden terugbren gen. Het tekort bedraagt nu ruim 550.000 gulden. Volgens burge meester Houdijk is het de vraag of met andere mogelijke plannen de- de nota niet zelfde grondopbrengst gereali seerd kan worden die er nu is be groot. Delicten In het boekwerkje worden ver schillende plaatsen aangegeven die door vrouwen onveilig of 'eng' worden gevonden. Dat de angst voor de omgeving van het sport park De Bloemerd niet ongegrond is, blijkt uit de politiecijfers over seksueel geweld. In de nota staat dat vorig jaar vijf zeden- en ge weldsdelicten zijn gemeld. Volgens het Vrouwenoverleg zou er al veel gewonnen zijn wan neer tunnels beter worden verlicht en er tussen de fiets- en voetpaden geen hoge struiken worden ge plaatst. Het zou ook schelen indien er in de toekomst bij bouwprojec ten meer wordt nagedacht over de veiligheid voor burgers. In de nota keert het Vrouwenoverleg zich te gen lange, blinde gevels bij flats, maar pleit ze voor bushaltes nabij woningen. De gemeente zou zich hierbij meer moeten laten leiden door de Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw (VAC), een organisatie bestaande uit vrouwen die geschoold zijn op het gebied van huisvesting en de woonomge ving. D. Wamsteker gaf aan dat vrou wen allerlei voorzorgsmaatregelen nemen om narigheid op straat te voorkomen. Ze lopen een straatje om, trekken onopvallende kleding aan en nemen wapens mee. Vol gens haar helpt dat niet genoeg omdat vrouwen niet alleen louter lichamelijk, maar ook seksueel ge weld vrezen. "Sociale controle en een betere inrichting van de woon omgeving kunnen voor vrouwen de straat veiliger maken", zei ze. Wethouder Huigen beloofde dat de kast zal verdwij nen: "We zullen het stuk met aan dacht lezen en gaan er wat mee Het tunneltje tussen de Ockenrode en de Hoofdstraat in Leiderdorp. Een van de plaatsen waar vrouwen regelmatig worden lastiggevallen, zo stelt het Vrouwenoverleg «archieffoto! doen". Zij plaatste echter ook wat kanttekeningen. "Leiderdorp is een gemeente met veel gröen. We moeten ons ook realiseren dat dat een groot goed is", bracht zij naar voren. Als voorlopige oplossing voor De Bloemerd gaf zij aan: "In dit mooie, groene sport- en recrea tiepark kunt u ook met z'n allen te recht. Als we daar nu 's avonds met z'n allen naar toe gaan, hoeven we niet bang zijn". WARMOND De Warmondse moestuinvereniging 'Kouden- hoorn' krijgt van de gemeente het recht van opstal voor haar moes tuincomplex op het gelijknamige recreatie-eiland. Bovendien zal hst clubgebouw in eigendom aan de vereniging worden overgedragen. Tot op de dag van vandaag geldt dat de gemeente het complex aan de vereniging in gebruik heeft ge geven. B en W van Warmond wil len het een en ander wat formeler regelen. Verlening van het recht van op stal betekent dat de vereniging op een gedeelte van het recreatie-ei land Koudenhoorn haar moestui nen, clubgebouw centrale com- postbak, verharde paden, fietsen stalling en hekwerken mag heb ben. De vereniging moet de ge meente 45 cent per uitgegeven vierkante meter moestuin betalen. Dit tarief geldt tot en met 1988. Daarna zal worden bekeken of de tarieven, ook die de vereniging bij haar leden in rekening brengt, moeten worden bijgesteld. B en W willen tevens het door de gemeente gestichte clubgebouw aan de vereniging overdragen. De vereniging zal hiervoor het symbo lische bedrag van één gulden op ta fel moeten leggen. "Het moestuin complex is nu een jaar in gebruik en in die tussentijd is voldoende duidelijkheid verkregen over de voorwaarden waaronder een en an der kan worden geregeld", schrij ven B en W in hun voorstel aan de gemeenteraad. B en W zijn erg te spreken over de moestuinvereniging. "De eerste ervaringen zijn goed te noemen. Het complex voorziet in een duide lijke behoefte, ook voor de inwo ners van aangrenzende wijken van andere gemeenten waar dergelijke voorzieningen niet voorhanden zijn". Van de 120 tuintjes zijn er 90 uit gegeven, melden zij. De huurprijs bedraagt 90 cent per vierkante me ter. Exact hetzelfde tarief geldt voor de tuintjes achter 't Trefpunt aan de Herenweg. Voor het moestuincomplex gel den enkele regels die, zo kan na een jaar worden vastgesteld, vol doen. Op de moestuinen mogen geen andere bouwsels verrijzen dan een bergkist en een lage broei bak. Fruitbomen zijn eveneens uit den boze. Bij toewijzing van tuinen krijgen Warmonders voorrang. Het dage lijks en algemeen bestuur van de moestuinders dient in meerder heid uit Warmonders te bestaan. Desalniettemin bestaat momenteel de helft van het ledenbestand uit niet-Warmonders. Wedstrijden op Zoeterwouds ijs ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse ijsclub heeft deze week verschillende wedstrijden op het programma staan. Morgen bijvoor beeld wordt er geschaatst door leerlingen van de basisscholen. De wedstrijd speelt zich af bij het ei land op de Noordbuurtseweg. In schrijven kan tot half twee. Zaterdag wordt het Zoeterwoud se kampioenschap korte baan ver reden in twee categorieën: jeugd (12 tot en met 16 jaar) en senioren. De jeugd en dames kunnen in schrijven tot half één, de senioren heren tot half twee. De wedstrijden worden gehouden op de Noord Aa. Zondag staat het Zoeterwouds kampioenschap lange baan op het programma, eveneens op de Noord Aa. Er is daar een 400-meter baan uitgezet. Voor de jeugd tot en met 16 jaar zijn de afstanden 500 en 1500 meter, voor de senioren (da mes en heren) 500, 1500 en 3000 meter. Men kan zich zondag tot half één inschrijven. De ijsbaan aan de Noord Aa is vanaf vanavond geopend. Er is ver lichting aangebracht. Raadslid Kolft' (Progressief Zoe- Als alternatieven werden gister- terwoude) vond, evenals haar col- avond genoemd: het bouwen lega's, de termijn om te beslissen erg kort. "Morgen wordt er al ge heid en de plannen liggen klaar: er komen splitlevelwoningen aan de Beukenlaan", schampte ze. Naar haar mening zijn er voor de Zoeterwoudse bevolking goedko pe woningwetwoningen nodig. En als er dan toch vrije sectorwonin gen worden gebouwd, moeten die ook voor de eigen bevolking be stemd zijn. Kolff denkt daarbij aan gelijkvloerse bejaardenwoningen. CDA-raadslid Hogenelst wilde het voorstel wel volgen, maar dan moet er ook wat hem betreft wel een duidelijker overzicht komen van de voortgang van het plan. Als de verdeling en toewijzing van de woningwetwoningen voor het ko mend jaar bekend is, moeten bur gemeester en wethouders volgens Hogenelst met de exploitant gaan praten om tot een aanvaardbare oplossing te komen. De burgemeester maakte vorige week al duidelijk dat op de plaats waar de drie woningwetwoningen waren gesitueerd, er absoluut te weinig ruimte is voor drie huizen in de vrije sector. Dat is pas geble ken bij een nameting. Bovendien moeten de vrije sectorwoningen aan de Vleugelnootlaan ook zoveel gestapelde woningen in overleg met de woningbouwvereniging; het bouwen van premie-C wonin gen of zelfs het realiseren van twee woningwetwoningen in plaats van drie. Kiest men voor dit laatste al ternatief, dan wordt het tekort ho ger, maar men bouwt dan wel voor 'de Zoeterwoudenaren'. Ten slotte werden alle partijen LEIDERDORP - Op de Lei- het er gisteravond over eens dat de derdorpse Van der Valk keuze nog even wordt uitgesteld. - Alle alternatieven worden nog eens bekeken en zullen daarna op nieuw aan de raad worden voorge legd. Raadsmeerderheid voor definitieve reconstructie kruispunt sluiproute VOORSCHOTEN - Ondertrouwd: G.A. van Velzen met A.H. Van Maurik. Gehuwd: R.L. Nikijuluw met B A. Ahmad; J.E. Kruijff met E. van Houten. ZOETERWOUDE - Geboren: Markus Petrus Maria van Latum, Denise Hen- Liesbeth Nagtegaal, Maria Adriana Reibel, Ramses Aram Gras. Overleden: Gerardus Petrus Lelij. Boumanweg zullen meer blokkades worden opge worpen om het (sluip)ver- keer te mijden en het lang zaam verkeer een veiliger route te garanderen. Het kruispunt Laan van Ouder zorg/Van der Valk Bouman weg zal worden omgezet in een bocht met daarin ver keersgeleiders. Deze recon structie moet, zoals PvdA- raadslid Molkenboer het gisteravond uitdrukte, "de grote klap op de vuurpijl" worden. reconstructie moeten besluiten de Van der Valk Boumanweg voor taan maar te mijden. Want dat is en blijft de bedoeling van de gemeen te. En: werden maatregelen als een verkeerssluis ter hoogte van de Dijkgravenlaan en de betonnen blokken bij de Spanjaardsbrug tot nog toe als experiment gezien, nu blijkt dat er een raadsmeerderheid is voor het definitief aanleggen van de bocht. Zowel de PvdA als het CDA lieten gisteravond tijdens de commissievergadering verkeersza ken weten het zonde van het geld te vinden om te blijven experimen teren. Het omzetten van hét kruis punt Laan van Ouderzorg kost in experimentele uitvoering 40.000 gulden en in een definitieve versie 75.000 gulden. Alleen WD-woord- •voerder De Waard bleef zich er gis teravond tegen verzetten. Wat hem betreft wordt er gewacht met de re constructie totdat er meer bekend is over de effecten van de al aanwe- Onverwachte subsidie VOORSCHOTEN - De kans is groot dat het voor- en middenstuk van de monumentale boerderij aan de Voorschotense Voorstraat 11 nog dit voorjaar worden opge knapt. In beide delen van het vier eeuwen oude pand komt een huur woning. Voor het voorstuk, dat van de tuin is afgesneden, wordt mini maal 1200 en maximaal 1450 gul den gevraagd. Het middenstuk, dat ongunstig ligt tegenover tuin en straat, moet maandelijks tussen de 800 en 900 gulden doen. Dit is iets goedkoper dan de reeds opgeknap te stal. In de 'maximale variant' vangt Diogenes genoeg om met een le ning van 163.000 toe te kunnen, in de andere variant heeft ze 215.000 gulden van de bank nodig. B zijn precies in het midden gaan zit ten met een lening van 189.000 gul den en de raadscommissie voor fi nanciën had hier gisteravond geen enkele moeite zige verkeersremmers. De Waard: "Ik ben helemaal niet overtuigd van de ambtelijke conclusie dat het allemaal nog wel meevalt. Het staat gewoon vol op de Van der Valk Boumanweg, met name tij dens de spitsuren. En voor fietsers is de nieuwe ^Ttuatie evenmin veili ger". De WD'er stond echter alleen. Zijn eigen partijgenoot Kruidenier liet weliswaar weten tegen de ge kozen variant te zijn, maar niet te gen reconstructie op zich. Datzelf de gold voor de PPR/PSP. Hetgeen PvdA-fractievoorzitter Molken- boer in woede deed onsteken. "We hebben als raad in principe vorig jaar januari al besloten om het kruispunt te reconstrueren. Het ging alleen nog maar om de aan passingen", bracht hij in herinne ring. "De PPR/PSP wijkt dus nu af van een al genomen raadsbesluit". Engelendaal Alle maatregelen zijn erop ge richt het doorgaand verkeer van de Van der Valk Boumanweg weg te halen. Automobilisten moeten worden 'gedwongen' om via de En gelendaal en de Persant Snoepweg het dorp in en uit te rijden. Deze beide wegen zijn destijds door de gemeente als hoofdroutes aange wezen. De Engelendaal moet om die reden een groene golf krijgen plus aparte uitvoegstroken, waar door het verkeer op de weg zich sneller kan afwikkelen. Bovendien moet de bewegwijzering in en om Leiderdorp zodanig worden aange past dat automobilisten niet meer naar de Van der Valk Boumanweg worden verwezen. Wethouder Den Boeft deelde gis teravond mee dat die veranderin gen op de Engelendaal nu niet lang meer op zich zullen laten wachten. "Het is dus beslist niet zo dat de rest van het verkeerscirculatieplan geen doorgang zal vinden", bena drukte hij. "Alhoewel je zo langza merhand bijna de indruk zou krij gen dat, als we het over dat plan hebben, het alleen over de Van der Valk Boumanweg gaat". Overigens heeft de gemeente vo rige week tellingen gehouden en daaruit blijkt dat de Van der Valk Boumanweg nu gemiddeld ruim 8000 voertuigen per dag te verwer ken krijgt. Terwijl dat in de maand juli 1985 om ruim 10.000 auto's zou gaan. afwachtende houding aan te ne men. Men was er wel voor om de Spanjaardslaan dusdanig in te richten dat doorgaand verkeer de ze laan niet- meer aantrekkelijk vindt als sluiproute. Met andere maatregelen moet maar even wor den gewacht totdat bekend is of er veel auto's door de wijk gaan 'slui pen'. Het CDA pleitte voor het hou den van nog meer tellingen. Zelf achtte verkeerswethouder Den Boeft het minder waarschijn lijk dat automobilisten het Zijl kwartier zelf in duiken als ze rich ting Leiden willen. De Leiderdorpse politie hééft de afgelopen maanden 22 keer te ma ken gehad met de verkeerssluis op de Van der Valk Boumanweg, ter hoogte van de Dijkgravenlaan. Daarvan betrof het zeventien maal een ongeluk. De overige vijf keer ging het om bijvoorbeeld het be middelen bij onenigheid (wie mag de sluis het eerst passeren?) of een klacht. Bij een van de ongelukken liep een fietser letsel op doordat hij te gen de versmalling aanreed, zo deelde wethouder Den Boeft gis teravond mee op vragen van WD- raadslid De Waard VVD-raadslid De Waard: als eni ge tegen de reconstructie van het kruispunt Van der Valk Bouman- weg/Laan van Ouderzorg ril, het monumentale Koopmans- Sluipverkeer zeker. Ze weigerden zelfs aan te ge- ven of de gemeente hiervoor op- Wel vroegen raadsleden zich af draait of de Stichting Nationaal of Voorschotenaren er nog wat merken dat ze indirect meebetalen centage aan de restauratie van de monu mentale wandschilderingen in de 'mooie kamer'. Het antwoord was 'ja': de huurder moet een keer per jaar zijn voorwoning openstellen voor publiek. Over de voorfinan ciering deden bestuurders minder Een ideetje Ambtenaren zeiden wel dat er "een ideetje geboren is om de pro blemen te omzeilen" met de wel toegekende, maar nog niet uitge keerde rijkssubsidie. Maar het plan is nog jong en kan afketsen. Het is niet de enige hobbel. Het bedrag van 30.000 gulden dat uit particu liere fondsen moet komen, is nog niet eens toegezegd. En voor de restauratie van de wandschilde ring moet de gemeente 22.000 gul den betalen. Het is nog de vraag of het ten laste van de dorpsvernieu wingsgelden voor 1987 kan. Toch zijn volgens ambtenaren de Uit verkeerstellingen blijkt dat het sluipverkeer in het achter de Van der Valk Boumanweg liggen de Zijlkwartier nauwelijks is toe- lige subsidie van 60.000 güiden genomen. Automobilisten die rich- wanneer de restauratie nog dit jaar begint. Naast deze bijdrage uit het ,,,,r jjj provinciale fonds, komt bijdrage van 30.000 gulden rijkssubsidie bedraagt 354.690 gul den. Ze is formeel toegezegd, maar wordt begin jaren negentig in de len uitgekeerd. komen natuurlijk - preferen stadsvernieuwings- <!anks de obstakels nog altijd liever nog een provinciale de Yan de[ Valk Boumanweg. Of - ze dat straks, na de reconstructie van het kruispunt Laan van Ouder zorg, nog steeds doen? De meeste commissie-, c.q. raadsleden bleken gisteravond een LEIDERDORP - De commissievergadering over de plannen op en rond de Van der Valk Boumanweg, gisteravond in het gemeentehuis, was goed voor een overvolle tribune. Al dan niet gelardeerd met applaus grepen diverse omwonenden de gelegenheid aan hun zegje te doen over de ont stane situatie. Een bloemlezing uit de reacties. Reacties overigens waar mee de politiek weinig of niets deed: "Als die bocht in de Laan van Ouderzorg er komt, gaat er gegarandeerd iets mis in het Zijlkwartier" (buurtvereniging-bestuurder Beijer). "Als die kruising wordt gereconstrueerd, verergeren de problemen in de omgeving. Nu al is het levensgevaarlijk op de kruising Laan van Ou derzorg/Van Poelgeestlaan. Auto's verdwijnen er in de struiken, mensen worden over straat geslingerd (omwonende Luijendijk). "De overlast wordt nu van de ene naar de andere straat verplaatst. Stel die reconstructie toch uit totdat de Engelendaal is verbeterd, de kruising Spanjaardslaan is aangepast, de gevolgen op het verkeersaanbod bekend zijn en de Raad van State een definitieve beslissing heeft genomen over het linksafverbod op de Spanjaardsbrug. Gaat dat door, dan wordt de drukte op de Van der Valk Boumanweg vanzelf gehalveerd" (woordvoer der Luijpen namens bewoners van de Rijnenburg en Haaghuishof). "Iemand die zoiets verzint, die krijgt een brevet van onvermogen" (Oudshoorn van het gelijknamige automobielbedrijf). "In Amsterdam kunnen ze er wat van, maar dit in Leiderdorp slaat alles. Wat is de gemeente toch aan het doen op die Van der Valk Bouman weg? Er loopt geen hond, niemand wil daar oversteken, aan de overkant ligt water. Nu krijg ik de files voor mijn deur" (bewoner Van Riet van de Spanjaardslaan).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14