Steeds 'Politie holt te veel achter feiten aan' leidsch dagblad: Criminaliteit in Leiden gestegen ^■aiwaar Albert Geerlings was produkt van de natuur Ruim 32.000 parkeerbonnen Beveiliging in Tanzania... Vraagtekens bij afsluiting Bejaarde exhibitionist Minder ontruimingen 'Nog dit jaar langere afsluiting Breestraat' DINSDAG 13 JANUARI 1987 LEIDEN - De criminaliteit is vorig jaar in Leiden opnieuw gestegen. Kwamen in 1985 nog 8.997 aanmeldingen of aangif ten bij de Leidse politie bin nen, vorig jaar waren dat er 11.520. Dit aantal geeft een enigszins vertekend beeld, om dat de telmethode bij de ver nieuwde statistiek is veran derd en daardoor een feitelijke stijging tot 1.000 misdrijven be perkt blijft. Maar niettemin maakt korpschef H. Mostert zich grote zorgen, zo bleek gis teren bij de presentatie van het politiejaarverslag 1986. Er wordt nog veel te veel achter de feiten aangehold, in plaats van pre ventief bezig te zijn, aldus Mostert. Dat komt vooral, omdat er geen (fi nanciële) ruimte is om de politieta ken naar behoren te vervullen. De overheid laat het hierbij afweten. Dit heeft tot gevolg dat overuren niet kunnen worden betaald, maar met vrije uren worden gecompen seerd. En dat betekent een grote aanslag op de bezettingsgraad van het korps. "Juist op het moment dat er veel mensen vrij zijn, 's nachts en in het weekeinde, wor den strafbare feiten gepleegd. Die knelpunten moeten worden opge lost", vindt de politie-chef. In een aanbiedingsbrief bij het jaarverslag aan de burgemeester maakt Mostert gewag van het feit dat de Leidse politie het komende jaar de bestrijding van heling meer inhoud zal trachten te geven. Ook zal er steeds scherpe controle wor den gehouden op horecabedrijven en met name de koffieshops in het kader van de openbare orde, de handel in verdovende middelen, van discriminatie, crimineel ge drag en geluidoverlast. Verder is de Leidse politie van plan om dit jaar in samenwerking met de ge meentelijke directie verkeer en vervoer een verkeersveiligheids- plan te ontwerpen. Overigens is 1986, ondanks het toenemen van (kleine) criminaliteit een rustig jaar geweest zonder veel hoogte- of dieptepunten. De aan houding van de verkrachter, die de omgeving van de Leidse Hout on veilig maakte, kan beschouwd worden als een hoogtepunt op de drempel naar het nieuwe jaar. Een positief gegeven van het af gelopen jaar is volgens Mostert dat de personeelssterkte van het korps kon worden gehandhaafd. Ook de samenwerking van de Leidse poli tie met instanties binnen en buiten de gemeente leverde goede resulta ten op. Parkeren Het nieuwe politiebureau heeft over belangstelling niet te klagen gehad. Het publiek wist de weg naar de Langegracht al snel te vin den. In april zal het fenomeen 'ar restantenbewaarder' worden geë valueerd, maar het jaarverslag spreekt nu al van een 'niet meer weg te denken' functie. De 21 cel len aan de Langegracht genieten grote belangstelling. Vanaf de ver huizing op 16 april 1986 is het me rendeel steeds in gebruik. In totaal hebben 1015 'gasten' in de cellen mogen verblijven. De Leidse politie is ook zeer te spreken over het nieuwe parkeer- regime dat na een inwerkperiode nu goed gestalte krijgt. Over de sa menwerking met de rijkspolitie is Mostert zeer tevreden. Maar over de automatisering maakt hij zich weer grote zorgen. Er is een grote warboel in de systemen ontstaan, nu de overheid de centralisering ervan ineens overhoop heeft ge gooid. "Er zijn miljoenen guldens verspild. Bijvoorbeeld bij het meldkamersysteem van de vier De Leidse politie heeft eind vorig jaar nogal wat controles gehouden waarbij werd gelet of autobezitters wel een verzekering hadden en of ze de motorrijtuigenbelasting hadden betaald. Tijdens een regenachtig dag werden honderden voertuigen ook aan een technisch onderzoek onderwor pen. Daartoe waren marktkramen opgesteld nabij molen De Valk. (archieffoto) grote steden. De ontwikkeling daarvan heeft vijf miljoen gekost. Maar het werkt niet goed en nu wordt het niet meer gebruikt", al dus Mostert. Het verkeer heeft ook in 1986 weer een flinke tol geëist: het aan tal gewonden was iets minder dan in 1985 (20 minder), maar er waren vijf doden méér te betreuren (acht in 1986 tegen drie in 1985). De ver keersongevallen met dodelijke af loop hadden plaats op de Heren singel, Oegstgeesterweg, Stations plein. Blauwpoortsbrug, Konin- ginnelaan, Levendaal, Ommedijk- seweg en Sumatrastraat. In totaal maakt de politie melding van 3076 aanrijdingen (tegen 2959 in 1985). De meeste aanrijdingen ontston den door onvoorzichtig, roekeloos en agressief rijden, geen voorrang Een kus voor Geerlings op de dag dat hij 107 jaar werd, nu bijna twee jaar geleden. (archieffoto) (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het kon Albert Geer lings eigenlijk nooit zoveel schelen dat hij de oudste man van Neder land was. In een interview, gepu bliceerd in deze krant, zei hij een paar jaar geleden toen hij op het punt stond om 107 te worden: "Het is gewoon een bijzonder hoge leef tijd en dat komt omdat ik een pro dukt van de natuur ben". Je zag zijn hoge leeftijd vanzelf sprekend aan hem af, maar "toch als ik hier zo zit met een sigaar en een praatje maak, heb ik het gevoel of ik nog vijfentwintig ben. Maar haal me niet van mijn stoel, want als ik los sta, rol ik zo op de grond". Het woord natuur liet hij overi gens wel vaker vallen. Dat zal on getwijfeld iets te maken hebben gehad met het feit dat hij lange tijd als hovenier had gewerkt. "De natuur is een groot wonder en dat gaat nog steeds door. We we ten er heel weinig van, we komen pas van de schoolbanken". Ook aan het einde van het ge sprek dat een paar jaar geleden werd afgedrukt, kwam de natuur weer om de hoek kijken. Sprekend over het feit dat hij omviel als hij van zijn stoel opstond, zei Geer lings: "Maar u moet niet met zor gen blijven zitten. Die moet je af staan aan de natuur". Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Koppermaandag (1) We hebben in deze rubriek al een keer geschreven over het beeld dat in een nis van Haarlemmer straat 86 staat. De man van steen, gekleed in een lange jas, die in zijn linkerhand de letter A houdt, is niemand minder dan de druk ker Laurens Janszoon Coster. Dat deze Haarlemmer de uit vinder van de boekdrukkunst is, is ondertussen al door Jan en Al leman bestreden. Maar is dat beeld in de Haarlemmerstraat het oudste beeld van de drukker in Nederland? Op die vraag kon den we indertijd geen bevesti gend antwoord geven. Ondertussen wel, want wat le zen we in een recente uitgave van Koppermaandag, een fraai ogend werkje dat wordt ver spreid onder de contribuanten van de stichting Drukwerk in de Marge: "Er kan geen twijfel be staan over het voorbeeld dat de anonieme steenhouwer gebruikt heeft: nog in hetzelfde jaar 1630 heeft hij naar het papieren beeld van Saenredam Coster in steen vereeuwigd. Het oudste Coster- beeld is daarmee niet in Haarlem maar in Leiden te vinden". De uitgave geeft ook een ant woord op de vraag wie degene was die Coster op deze manier wilde huldigen. Deze Leidenaar heette Arnoldus Hogenacker. Wanneer hij geboren werd. is niet bekend. "Mogelijk heeft hij omstreeks 1615 samen met zijn broer Bartholomeus Arabische lettertypes gesneden en gegoten voor de privé-pers van de Leidse hoogleraar Arabisch Thomas Er- penius. In 1619, toen zijn vader en broer al overleden waren, werd hij door uitkoop van de an dere erfgenamen eigenaar van het huis in de Haarlemmer straat". "Zijn lettergieterij Bij Laurens Coster moet een zekere faam ge had hebben, want nadat Arent in 1636 overleed, zonden de Curato ren van de Oxfordse universiteit de Londense boekverkoper Sa muel Brown naar Leiden om oriëntaalse lettertypes te kopen. Blijkens een notarieel contract van 7 januari 1637 verwierf hij voor een niet gering bedrag van 2300 gulden stempels en matrij zen uit de nalatenschap". De schrijver van deze Kopper maandag, Bert van Selm, ver baast zich er overigens over dat het beeld al zo lang onbescha digd is gebleven. "Voordat de Fransen in 1796 de huisnumme ring invoerden, gebruikte men merktekens om huizen te onder scheiden. Evenals andere voor werpen die in de loop der tijd 'nutteloos' zijn geworden, zoals loden letters en handpersen, ver dwijnen gevelstenen dag in dag uit door verwaarlozing, vandalis me, sloop en tegenwoordig ook zure regen". Koppermaandag (2) Koppermaandag werd gedrukt door G.J. Post van der Molen. Overdag is deze Leidenaar PTT- ambtenaar, 's avonds ondergaat hij een verandering: dan is hij drukker. "Ik maak mooie dingen in een kleine oplage en ik sta los van economische wetten. Dat is natuurlijk de kick". Vorig jaar werd hij benaderd door de stichting Drukwerk in de Marge. Of hij de editie van Koppermaandag voor het jaar 1987 wilde maken. Dat wilde Post van der Molen wel en hij zocht contact met de boekweten schapper Bert van Selm. "Bert en ik werken wel vaker samen. Hij is goed thuis in de geschiede nis van de boekdrukkunst". Waarover zou de uitgave moe ten gaan? Van Selm opperde dat Coster een mogelijk onderwerp was. "Er staat een beeld van hem in een nis aan de Haarlemmer straat, zei hij tegen mij. Ben je belazerd, antwoordde ik. Maar inderdaad, dat beeld staat daar. En toen leek het me geen afge kloven onderwerp meer. We kon den bijvoorbeeld gaan onderzoe ken wie verantwoordelijk was voor die huldeblijk", aldus Post van der Molen. "En dan ontdek je aardige din gen", vult Van Selm aan. "Die Leidse drukker, Hogenacker, blijkt dan bijvoorbeeld niet zo maar een drukker te zijn ge weest. Hij stelde ook internatio naal gezien iets voor". Koppermaandag (3) Gisterochtend was het duo op Wethouder Kuijers kreeg gisteren op de Haarlemmerstraat - voor het standbeeld van Laurens Janszoon Coster - een drukwerkje overhandigd over de Haarlemse drukker. Geheel links Post van der Molen, naast hem zijn collega Bert van Selm. ,f0t0 Holvast) het stadhuis. Ze wilden wethou der Kuijers een exemplaar van Koppermaandag overhandigen. Als het even kon voor het beeld van Coster. De dag waarop de plechtigheid plaatsvond, was voor hen overigens niet zomaar een doordeweekse dag. Gisteren was het Koppermaandag. Van Selm; "Koppermaandag is een begrip in de drukkerswereld. Het is een traditionele feestdag. Er zijn nu nog wel drukkerijen die deze dag in ere houden". "Vroeger werden er op kopper maandag heilwensen uitgespro ken door de mensen van de drukkerij. En van de patroon werd natuurlijk vervolgens ver wacht dat hij in de buidel tastte". Na een korte pauze: "Een feeste lijk gebeuren, jazeker. Ik denk dat er na zo'n koppermaandag meer fouten dan anders werden gemaakt". Na een ontvangst op het stad huis - wethouder Kuijers tegen het duo: "U bent als ware op de klassieke toer" - ging het gezel schap richting Haarlemmer straat. Voor het standbeeld van de Haarlemse drukker overhan digde Post van der Molen een ex emplaar van de bibliofiele uitga ve aan de wethouder. En zijn compaan Van Selm sprak de hoop uit dat de gemeen te er voor zorgt dat Coster nog maar lang in die nis mag staan, want hij had al geruchten verno men over sloop van het pand. Kuijers sprak dit tegen en zei dat hij eens zou onderzoeken wie de eigenaar van het huis is. Eén vraag bleef ondertussen onbeantwoord: is al die aandacht voor het beeld eigenlijk wel goed? Misschien heeft Coster daar wel honderden jaren onge stoord in die nis kunnen staan omdat niemand wist dat hij er stond. Wat gaat er gebeuren nu hij steeds bekender wordt? Misschien moet hij straks wel achter tralies, omdat hij anders het slachtoffer van vandalen wordt. verlenen en te hoge snelheden. De Rijksweg 4 plus op- en afrit ten scoort het hoogst als plek waar veel aanrijdingen plaats hadden: 122 in totaal. Op verzoek van de verkeersschout en de politie zal Rijkswaterstaat mogelijk dit jaar nog een onderzoek naar de oorzaak hiervan instellen. Stationsplein Als tweede komt het Stations plein in aanmerking, waar 62 onge vallen werden gemeld. Vooral voor voetgangers en fietsers blijft dit plein, aldus het jaarverslag, een ge vaarlijk knooppunt. Een afdoende oplossing is mogelijk via een 'over kapping met rijbanen', bestemd voor het autoverkeer, het Stations plein 'begane grond' zou in zo'n si tuatie rustiger en voor de voetgan gers en fietsers veilig worden. De politie erkent dat dit een dure op lossing is. maar hoopt niettemin dat er snel geld voor beschikbaar wordt gesteld. Het kruispunt Levendaal-St. Jo- rissteeg staat derde op de ranglijst (54 ongevallen). Dit punt krijgt alle aandacht van de politie, maar een verbetering is nog niet in zicht. Het doorrijden na een aanrijding liep vorig jaar iets terug: 592 tegen het voorgaande jaar 646. Ook het rijden onder invloed werd minder vaak bekeurd: 132 personen wer den bekeurd voor een slok op ach ter het stuur, terwijl dat aantal in 1985 nog 137 mensen werden be trapt. De alcoholcontroles zullen ook dit jaar, mede met behulp van aangeschafte technische appara tuur, zeker de aandacht van de po litie blijven behouden. Het resultaat van een grote ver keerscontrole op 20 november be vestigde, aldus de politie, dat hier toe zeker aanleiding bestaat. De slechte staat van onderhoud van de voertuigen en het hoge percentage 'onverzekerd rijden' gaf een som ber beeld te zien. Herhaling van dit soort acties zal dan ook geschie den, zo waarschuwt de politie. De dienst Motorrijtuigenbelas ting kon naar aanleiding van deze controle een bedrag van 40.000 gul den aan niet betaalde wegenbelas ting gaan innen. Maar liefst 27 procent van de au to's was niet verzekerd, zo is geble ken tijdens een nachtelijke contro le. Na een vervolg daarop nam die schrik weliswaar iets af, maar de politie veronderstelt toch op basis van gegevens dat elf procent van alle in Leiden rijdende auto's niet is verzekerd. "Dit is een van de re denen waarom automobilisten zo laf zijn om na een veroorzaakt ver keersongeval door te rijden zonder hun identiteit achter te laten", is de conclusie van de politie Overigens dienen fietsers ook ge waarschuwd te zijn, want in het po litieverslag wordt aangekondigd dat de "wat in onbruik geraakte controles op de fietsverlichting" in de toekomst sterk in de aandacht zullen staan. LEIDEN - Vorig jaar werden in Leiden 32.131 parkeerbonnen uit gedeeld (tegen 21.135 in 1985). In totaal kregen 35.701 weggebrui kers vorig jaar een bon tegen 23.483 het jaar daarvoor. Inmiddels zijn 19.714 bekeuringen betaald, die tezamen een bedrag van 748.725 gulden binnenbrachten (te gen 574.010 in 1985). Nog 12.406 bekeuringen zfjn in bewerking, terwijl eind 1985 slechts 4.892 bekeuringen nog niet waren afgehandeld. Van het totaal aantal bekeuringen werden 3.580 doorgestuurd naar de officier van justitie, iets minder dan in 1985 toen er 3.923 op zijn bureau terecht kwamen. LEIDEN - De Leidse politie geeft op verzoek beveiligingsadviezen voor Leiden en haar inwoners. Daarbij werd, zo blijkt uit het poli tieverslag, vorig jaar één keer wel héél ver de grens overschreden. Een Leidse bioloog, werkzaam in Tanzania, had veel last van diefstal vanaf zijn visserij project in het Victoriameer. Zelfs het stelen van kokend lood is geen zeldzaamheid. Tijdens zijn verlof ging hij bij de Leidse politie te rade om de bevei liging op te voeren. "Een onder zoek ter plaatse stuitte helaas op bezwaren", aldus het jaarverslag. Er werd dus advies-op-afstand ge geven. LEIDEN - "Het besluit om de Breestraat voor autoverkeer af te sluiten, moet zeer goed worden overwogen. Ik ben er geen voor stander van dat er op die manier een tweede Haarlemmerstraat zou ontstaan, waar fietsers en voetgan gers zich 's avonds laat niet meer veilig voelen". Dat zei politiecommissaris H. Mostert gisteren tijdens de presen tatie van het jaarverslag van het Leidse politiekorps. Mostert ont kende tegenstander te zijn van een wandelpromenade op de Bree straat, maar "die mag geen extra claim op het politietoezicht beteke- LEIDEN - Dat exhibitionisme (het in het openbaar laten zien van het geslachtsdeel) niet aan leeftijd is gebonden, blijkt uit het jaarverslag van de Leidse politie. Vorig jaar werd voor dit vergrijp een krasse grijsaard van 91 jaar aangehouden. Plaats van handeling: de Leidse veemarkt. LEIDEN - Het jaarverslag van de Leidse politie signaleert een ver heugend gegeven: sinds 1984 is het aantal voorgenomen ontruimingen van woningen (meestal als gevolg van huurschuld) met 25 procent te ruggelopen. Mogelijke oorzaak hiervan is, aldus het rapport, dat woningbouwverenigingen, na overleg met de wijkagent, sneller ertoe overgaan om de huurder te manen de huurachterstand te beta len. Bij een kleine huurachterstand lukt het meestal nog wel om een financiële regeling te treffen. Er werd vorig jaar ook minder gekraakt: 22 keer om precies te zijn, terwijl in 1985 nog 47 wonin gen en/of bedrijfspanden werden door krakers werden ingenomen. Leidenaar (19) bekent weer twee verkrachtingspogingen LEIDEN - De 19-jarige Leidenaar die op Oudejaarsdag door de Leid se politie werd aangehouden en een aantal verkrachtingen beken de, heeft gisteren tijdens een ver hoor in het huis van bewaring in Scheveningen nog twee pogingen tot verkrachting bekend. De ene gebeurde op 25 augustus 1985 in de Havikshorst. De Leide naar zag daar door het geopende raam in een woning een stereoto ren staan die hem wel wat leek. Hij klom via het raam naar binnen, maar daar veranderde hij van ge dachten toen hij een vrouw zag die lag te slapen. Hij sloop naar de keu ken om een mes te halen, bond ver volgens de vrouw met haar polsen aan het bed vast en zette haar het mes op de keel. De vrouw wist zich echter zodanig te verweren, dat het bij een poging tot verkrachting is gebleven. Op 6 juni 1986 trachtte de man weer toe te slaan op zijn 'oude stek': de Johan de Kosterweg bij de Leidse Hout. Daar fietste 's och tends vroeg een vrouw op weg naar haar werk. Plotseling sprong de man vanachter een boom tevoor schijn, trok de vrouw van haar fiets af en trachtte haar te verkrachten. De vrouw zag echter kans om weg te komen, haar tas en fiets achterla tend. Die werden later gevonden. Met deze twee laatste bekente nissen is het totaal aantal bekente nissen van de man op zeven geko men: drie verkrachtingen en vier pogingen tot verkrachting. LEIDEN - Wethouder Peters (verkeer) zal het college van B en W voor stellen nog dit jaar een proef van drie tot zes maanden te nemen met de afsluiting van de Breestraat. Met zo'n proef zou mogelijk dit voorjaar begonnen kunnen worden. Het experiment zal dan de zomermaanden voortduren. Peters sluit niet uit dat, wanneer de proef slaagt, de Bree straat afgesloten blijft. De winkeliersvereniging van de Breestraat vergadert volgende week over de plannen van Peters. De commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu zal zich op woensdag 28 januari uitspreken over het college voorstel en mogelijke alternatieven. De Breestraat zal komende zaterdag al enkele uren afgesloten worden. Peters wilde dat afsluiting echter geen 'proef noemen. "Ik spreek pas van een proef wanneer de straat voor langere tijd wordt afgesloten. Aan een afsluiting van een paar uur kunnen we geen conclusies verbinden. Zaterdag zullen we enkele video-opnamen maken om de gedragingen van de voetgangers te bekijken wanneer er alleen bussen door de straat rijden".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13