'Streven blijft een marathon op de plassen' Politie komt in actie om vele inbraken in scholen in te dammen Biggetjes gered uit brandende boerderij Infanteristen 'Oude Vierde' houden drukbezochte reünie Nieuwkoopse Landijsbaan bestaat honderd jaar MAANDAG 12 JANUARI 1987 LEIPSCH iüb DAGBLAD =iST Penningmeester G. Sanders (links), bestuurslid N.C. van den Helder (midden) en voorzitter S.C. Bode graven van de Nieuwkoopse Landijsbaan laten een paar oude Hollandse schaatsen zien. "Die krullen waren levensgevaarlijk bij wedstrijden waar het op snelheid aan kwam". (foto Nanno Bioupot» NIEUWKOOP - De leden van de Nieuwkoopse Landijsbaan staat een winter vol feestelijkheden te wachten. De vereniging bestaat dit jaar precies een eeuw. In het ijsclubgebouw aan de Bernhard- laan in Nieuwkoop is een ten toonstelling over schaatsen en sleeën door de eeuwen ingericht. Voor de komende maanden staat onder meer een demonstratie van dertig schaatsers in oude klederdrachten op het program ma. Jeugdige leden kunnen mee doen aan wedstrijden en in maart gaan ze naar de kunstijs baan in Leiden. door Jeannette van Haatten De schaatsvereniging begon honderd jaar geleden met het houden van wedstrijden op een baan over de Ringsloot, midden in het dorp. "Als hoofdprijs werd een varken uitgereikt en als er een jaar geen vlees beschikbaar was, haalden ze snoeken uit de plas", vertelt bestuurslid N.C. van den Helder. "De prijzen die bij het ring- en schoonrijden in de wacht werden gesleept, gin gen naar de behoeftigen die het in de wintertijd extra moeilijk hadden". Pas in 1962 verhuisde de ver eniging naar de huidige ijsbaan bij het industrieterrein. Voorzit ter S.C. Bodegraven herinnert zich dat het een spannende tijd was. "We hadden geen geld. De kosten voor het aanleggen van een bedijking waren op driedui zend gulden geschat en we had den maar zo drie a vierhonderd gulden in kas. De vijftien be stuursleden staken toen de kop pen bij elkaar en besloten het geld zelf op te brengen. De kos ten voor de aanleg vielen echter wat tegen. Er bleek tweeduizend gulden meer nodig te zijn. Dat hebben we toen bij elkaar gekre gen met verlotingen en een rad van avontuur. Houten keetje "Er hoorde een houten keetje bij dat van ellende bijna instort te. In 1982 hebben we in samen werking met de duivenvereni- ging De Vooruitgang een stenen clubhuis laten bouwen. De dui- venfokkers gebruiken het zo mers. Wij beginnen in september met klaveijasavonden en het voorbereiden van de piassen- tochten". Tot 1919 was de vereniging een zuivere mannenaangelegenheid. Vrouwen konden geen lid wor den, alleen donatrice. Nu telt de ijsclub zo'n 450 gezinnen die eeh contributie van zes gulden per jaar betalen. Het bestuur bestaat uit vijftien, voor het merendeel enthousiaste schaatsers. Secreta ris J.H. van Leeuwen spant de kroon. Ondanks zijn ruim tachtig jaar gaat hij minstens één keer per week op de kunstbaan in Utrecht schaatsen. Hoogtepunt "Zo gauw het een paar nachten gevroren heeft en het ijs goed is, gooien we de baan open", aldus Bodegraven. "Onze baan gaat eerder open dan elders. We doen dit met opzet om vooral de jeugd van de - dan nog onveilige - plas weg te houden". Het bestuur zorgt samen met vrijwilligers voor het onderhoud en het dwei len van de baan. De ene winter valt het ijs mooier uit dan de an dere en het onderhoud verschilt dan ook van jaar tot jaar. "En dan hopen we dat het doorvriest en we de plas opkunnen", vervolgt Bodegraven. "Het uitzetten van de plassentochten is voor ons het hoogtepunt van het jaar. We or ganiseren dit in samenwerking met twee andere schaatsvereni gingen in Nieuwkoop en Noor den". De samenwerking tussen de verenigingen, de gemeente en de rijkspolitie is prima volgens de voorzitter. "We hebben heel kort de tijd om de evenementen te or ganiseren en het is geweldig hoe veel werk er in dit tijdsbestek wordt verzet. Kijk, de elfsteden tocht heeft een grote reputatie en wordt landelijk door radio en te levisie gevolgd. Maar aan de tochten over de Nieuwkoopse plassen doen drie keer zoveel mensen mee als aan de tocht in Friesland. Ik schat dat er vorig jaar ongeveer honderduizend mensen op de plassen hebben geschaatst". Zwartrijders Bodegraven vindt het wel pret tig dat de plassentochten niet zo veel publiciteit krijgen. "We wil len niet dat er te veel mensen meedoen". Behalve de schaat sers die zich officieel voor een tocht inschrijven, rijdt nog zo'n vijftig procent illegaal mee. "Vo rig jaar kwam zo'n zwartrijder na afloop van de tocht nog even netjes betalen", herinnert Bode graven zich. "Dit jaar, laten we tenminste hopen dat er ijs komt, gaan we de tochten uitbreiden. Het wordt dan mogelijk verschil lende soorten medailles te beha len". De sfeer tijdens de wedstrij den is uniek, vindt hij. "Mis schien komt dat omdat in tegen stelling tot andere sporten de tijd dat men van het ijs kan genieten zo beperkt is". Al eeuwenlang heeft jong en oud zich op de schaats gewaagd. De verzameling schaatsen die de vereniging tentoonstelt omvat ongeveer 250 paar en is uitge leend door A.C. Broere uit Di- dam, een dorpje in de buurt van Zevenaar. "De oudste schaats van de collectie stamt uit 1482", weet Van den Helder. "Die schaats is gemaakt van de rib van een koe. Er is er nog maar één van. Benenschaatsen of glij ders kwamen al in de prehistorie voor. Men bewoog zich hierop voort zoals op een prikslee, met behulp van stokken". Zwieren "IJzeren schaatsen zijn ook al heel oud. Vroeger had ieder zich zelf respecterend dorp een eigen smid die in het stille seizoen een leuke bijverdienste had aan het maken van schaatsen. De tim merman en de zadelmaker zorg den voor het 'tuigje'. De Holland se schaatsen hadden een grote krul, al dan niet met een fraai versierde hals. Deze werden ge bruikt om op te zwieren. Voor wedstrijden waarbij het op snel heid aankwam, waren ze door die krullen levensgevaarlijk. Daarvoor werd dan ook de Hol landse baanschaats gebruikt. Die was korter en meer gedrongen. Ook de bekende Friese doorlo pers waren beter geschikt voor het hardrijden. In de loop der eeuwen is de schenkel - het ijzeren gedeelte dat in het hout zit - veel hoger geworden, waardoor men min der last heeft van oneffenheden in het ijs. De laatste jaren rijdt bijna iedereen op kunstschaat sen of noren. "Veel makkelijker om niet meer met verkleumde handen loszittende bandjes vast te hoeven maken", vindt Van den Helder. IJssleeën Op de tentoonstelling zijn ook enkele ouderwetse ijssleeën te zien, waaronder twee van de ver eniging zelf. Deze zijn beschil derd met Nieuwkoopse tafere len. De nestor van de landijs baan, ere-lid Kranenburg opende gistermiddag om twee uur de ex positie, die duurt tot 18 januari. Het clubhuis is in deze periode 's middags van twee tot vijf uur ge opend. Schoolklassen kunnen op verzoek buiten de openingsu ren een rondleiding krijgen. Na een halve eeuw bestuurslid te zijn geweest, kent Kranenburg het klappen van de zweep. Hij stelde dan ook als voorwaarde dat er gisteren direct na de ope ning een neutje op tafel zou ko men. "Schaatsen en een neutje horen bij elkaar. Daar blijven we warm bij", oordeelt het bestuur eensgezind. Gevraagd naar de wensen en plannen voor dit jaar antwoordt Bodegraven dat de schaatsclub gewoon op dezelfde voet wil voortgaan. "Een machine om be ter ijs op de baan te maken blijft een grote wens. En wat we bij zonder graag zouden willen doen, is een marathon op de Nieuwkoopse plassen organise- Dure campagne moet zichzelf terugverdienen LEIDEN/STREEK - De poli tiekorpsen in de regio hebben gezamenlijk een brochure ge maakt in een poging het aantal inbraken in scholen terug te dringen. De brochure die is vervaardigd door de regionale bureaus voorkoming misdrij ven wordt door de rijkspolitie en gemeentelijke korpsen, waaronder die van Leiden, Katwijk en Noordwijk, de ko mende maanden op alle acht honderd scholen in de provin cie Zuid-Holland overhandigd. "Het inbreken in scholen gebeurt vreselijk veel en het aantal stijgt ook", verklaart C.B. Jongh, regio naal coördinator voorkoming mis drijven het waarom van de kleu- renbrochure. "Het gebeurt vooral door jeugdigen. Ouderen breken zelden in". De jeugdige dieven hebben het vooral gemunt op vi deo's, televisies, computerappara tuur en dergelijke en richten vaak een enorme ravage aan. De totale schade is onbekend, maar loopt in de tientallen miljoenen guldens. Zeker als de vele schoolbranden worden meegeteld, want die zijn vaak het gevolg van een inbraak. Sterker nog, in veel gevallen wordt er alleen maar ingebroken om de school in brand te kunnen steken. Maar ook als diefstal het enige doel is, blijft het een kostbare ver liespost. "Een school zit toch altijd met zo'n inbraak. Vaak wordt dan aan de politie gevraagd wat er kan worden gedaan om het in de toe komst te voorkomen. Iedere poli tieman gaf dan een eigen advies. Al KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Zestig biggetjes zijn gisteravond gered uit een brandende stal bij een boerderij aan de Koudekerkse Hondsdijk. De stal ging geheel verloren, maar het aangebouwde woonhuis van de boerderij 'Vredebest' kon worden behouden. De bewoners haddert pas zes maanden geleden de boerderij overgenomen. De brand brak rond half zes uit door nog onbekende oorzaak. Toen de Koudekerkse en Hazerswoudse brandweerkorpsen ter plaatse kwamen, hadden de bewoners met hulp van buren de biggen al uit de stal gehaald. Het blussen werd bemoeilijkt door de ijzige kou. Een waterpomp bevroor ter plekke. Hoe de brand is ontstaan, is nog onduidelijk. De schade bedraagt volgens de brandweer ongeveer honderdduizend gylden. De stal zal geheel moeten worden herbouwd. Het woonhuis liep alleen waterschade op en dat was een gelukje want het heeft een gemak kelijk ontvlambaar, rieten dak. De stal had pannen op het dak liggen. deze adviezen hebben we nu bij el kaar gebracht in deze brochure", aldus Jongh. De brochure geeft in heldere taal weer wat de belangrijkste oorza ken zijn van het steeds groeiende aantal inbraken in scholen en wat er tegen kan worden gedaan. Een school is een makkelijke prooi voor inbrekers omdat er 's avonds, in de weekeinden en in de vakan ties niemand in het gebouw is. Een kraak in een school levert altijd wat op. Bovendien hebben de in brekers niet het gevoel iemand persoonlijk te benadelen. Via een preventieplan wordt uit gezocht wat er moet worden bevei ligd, waartegen en hoe dat moet. Het gaat soms om eenvoudige maatregelen, zoals het opbergen van waardevolle spullen in een speciale, beveiligde berging. Ook het coderen van video's en andere dure zaken wordt aanbevolen, evenals het aanbrengen van goed hang- en sluitwerk. Behalve goedkope maatregelen worden in het boekwerk ook duur dere mogelijkheden behandeld. Zoals het aanbrengen van alarmin stallaties. Verder wordt er aan dacht besteed aan de omgeving van de school. Het gebouw zou niet achter bosjes en bomen verscholen moeten liggen, maar zichtbaar moeten zijn voor de omwonenden. Hier en daar verlichting in de school kan ook helpen, mits de school in het zicht ligt. Anders is het slechts een hulpmiddel voor de inbreker die in het donker zijn weg zoekt. In de praktijk blijkt overi gens dat dergelijke maatregelen zichzelf heel snel terugverdienen. De brochure is bestemd voor schooldirecties en -besturen, maar het is ook zaak haar aan medewer kers en conciërges te laten lezen, aldus de politie. Het is de bedoe ling dat in het najaar wordt onder zocht of de actie succes heeft ge had. Op dit moment wordt via een enquête onderzocht hoe vaak scho len door inbrekers worden be zocht. Herhaling van dat onder zoek in het najaar moet aantonen of het aantal inbraken in scholen is verminderd en of scholen beveili gingsmaatregelen hebben getrof fen. De brochure is in ieder geval al wel aangeslagen. Oorspronkelijk bedoeld voor de regio Zuid-Hol land midden is zij vanaf februari in heel het land verkrijgbaar bij de politiekorpsen. Het maken van de brochure was volgens Jongh niet goedkoop. "Alles bij elkaar heeft het een ton gekost, maar als de ad viezen worden opgevolgd, hebben we dat er zo weer uit". LEIDEN - De whiter heeft onverwacht snel toegesla- Overigens is het ijs op vele plaatsen nog zwak. Zo gen. Op plaatsen waar zaterdag nauwelijks een laag- kon de ijsbaan in de Stevenshof gisteren nog niet open je ijs lagkon zondag al worden geschaatst. En vooral omdat het ijs het verwachtegrote aantal bezoekers op sloten lag genoeg ijs en kon er bijvoorbeeld al een nog niet kan dragen. Vandaag zou de baan wel toe- stevig partijtje ijshockey worden gespeeld. gankelijk zijn voor publiek. (foto Henk Bouwman) Roemrijke historie Leids regiment herleeft even VALKENBURG - Ruim 200 oud militairen hebben zaterdag in Val kenburg deelgenomen aan de reü nie van het zogenaamde 'Oude Vierde' (4RI). Het oude vierde is een voormalig infanterieregiment dat tot na de strijd in Indië heeft bestaan. De geschiedenis van 4RI gaat te rug tot 1814. In dat jaar werd het infanterieregiment opgericht. Der tigjaar later kwamen de infanteris ten naar Leiden. Het regiment was samengesteld uit militairen uil de sleutelstad en omgeving en dat is tot de opheffing zo gebleven. Tien jaar na de bevrijding werd de eerste reünie gehouden. Toen waren de reünisten nog te gast in de garnizoensstad Leiden. Aan de eerste ontmoeting namen onge veer 1300 oud-militairen deel. Na de sluiting van de Doelenkazerne werd de reünie verplaatst naar Val kenburg. In 1966 werd daar de eer ste bijeenkomst van het 'Oude Vierde' gehouden. Die keuze voor Valkenburg was niet toevallig. Het vierde regiment streed in de meidagen van 1940 in het Rijndorp tegen de Duitsers. Een ander deel van het vierde vocht in die dagen bij de Moerdijk- brug tegen de bezetters. Volgens bestuurslid L.Th. Rig- thart van Gelder van het oude vier de regiment infanterie viel de op komst zaterdag niet tegen. "Er is nogal wat reclame gemaakt voor de bijeenkomst in Valkenburg en dat heeft succes gehad. Zelfs wa ren er nog enige deelnemers, die voor het eerst aan de reünie deel namen en dat is erg plezierig. Er vallen voortdurend mensen weg en dan is wat vers bloed uiterst wel kom", aldus Rigthart van Gelder. Tot de deelnemers aan de reünie behoorden onder anderen generaal buiten dienst W. van Rijn, kolonel buiten dienst Th. Wessels van de voormalige Leidse kokschool, de algemeen voorzitter van de Bond van Wapenbroeders, T. Meinez en Valkenburgs burgemeester C. Sin- ke. De oudste reünist was de 89- jarige Leidenaar Landzaat. Veel belangstelling van de deel nemers was er in De Terp voor de foto-expositie. In ongeveer 80 fo to's - eigendom van Rigthart van Gelder - werd een beeld gegeven van de strijd in de meidagen van 1940 in Valkenburg. "Veel van de deelnemers zagen die foto's voor het eerst en dat maakte soms wel wat los bij de mensen", aldus Rig thart van Gelder. Amsterdammers eigenen zich in Leiden herenkostuums toe RIJNSBURG/LEIDEN - De poli tie van Rijnsburg heeft drie Am sterdammers aangehouden we gens diefstal van zes herenkos tuums uit een herenmodezaak in de Breestraat in Leiden. Het drietal heeft inmiddels bekend. De politie kon tot aanhouding overgaan nadat zij was gealar meerd door het winkelpersoneel van een modezaak aan de Oegst- geesterweg in Rijnsburg. De Am sterdammers, in leeftijd variërend van 21 tot 25 jaar, hielden zich in de winkel verdacht op. Eenmaal op het politiebureau van Rijnsbürg bekenden de Am sterdammers de diefstal in Leiden. Het drietal is daarop overgedragen aan de Leidse politie. Ruil-, contact- en veilingavond postze gelvereniging 'De Postzegelvrienden', zaal open vanaf 19.30 uur. Stadhuis, Breestraat - Gemeenteraads vergadering, 20 uur. De Waag, Aalmarkt - Jamsession, non- Stichting Burcht, Burgsteeg - Open jazzpodium, 17 tot 01 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest 43 - Beetho ven-concert van Johannes Leertouwer en Julien Reynolds, 20.15 uur. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Nieuw jaarsborrel WD, vanaf 20 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel - Leiderdorps Vrouwenoverleg presenteert zich, 20 DINSDAG Schouwbürg, Oude. Vest 45 - 'My fair Lady' met Luc Lutz," 20.15 uur. De Waag, Aalmarkt - Hele dag jazz-zes- daagse. Stichting Burcht. Burgsteeg - Open jazzpodium, 17,tot 21 uur. Gezondheidscentrum, Bevrijdingsplein 60 - Gymnastiek voor 55-plussers, 11 - Schaatsruilbeurs, 18.30-19.30 i APOTHEKEN - De avond- en nacht dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt tot 9 januari waargenomen door Zuider apotheek. Lammenschans- weg 7, Leiden, tel. 123553 en apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel. 894400. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma. en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau, Ketelboetersteeg 10, tel. 130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 uur, voor buitenlandse vrouwen. PSYCHOLOGISCHE PRAKTIJK BOS - Morsweg 18, tel. 140111, open psycho logisch spreekuur, zaterdag en zondag VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. NVSH - Infocentrum Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur en op dinsd. van 20-21 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8