SHV wellicht uit Zuid-Afrika 'Dit asiel heeft een signaalfunctie' Jachtslot ten prooi aan de vlammen FNV-leden akkoord met vervoers-cao Kleurling ambassadeur Zuid-Afrika in Nederland Tamilvluchteling Sridanan huist al drie maanden in Lochemse kerk IKV nog altijd zoekend naar nieuwe koers Vogelslachting op Wadden door olie MAANDAG 12 JANUARI 1987 Na derde Makro-brand in korte tijd: LOCHEM - Buiten is het tien graden onder nul. Binnen, op de video in een zijruimte van de Remonstrantse kerk in Lochem, ontrolt zich in tropische kleuren het klas sieke Indiase filmdrama van de arme jon gen die tevergeefs de liefde van het mooie prinsesje tracht te winnen. door Louis Engelman Sridanan Ambalavanar (29) kijkt geboeid naar het door vrienden geïnstalleerde tv- scherm. De uit Sri Lanka weggevluchte Ta mil proeft even een stukje thuis. Heimwee brandt in zijn hart, maar zijn angst is ster ker. De gedachte nu terug te moeten naar zijn moederland beneemt hem de adem. "De politie is al een paar keer bij het huis van mijn vader geweest om te vragen waar ik uithing", zegt hij. En Sridanan, tot twee jaar geleden buschauffeur op het Aziati sche eiland, weet wat dat op dit moment betekent. Het bericht over de dood van zijn bijrijder, geveld door politiekogels, laat hem daaromtrent geen enkele twijfel. Al bijna drie maanden bevindt Sridanan zich in het gebouw van de Remonstrantse kerk in Lochem. Naar buiten durft hij niet te gaan, bang om door de Lochemse politie te worden opgepakt en uitgewezen. Met als uiteindelijk risico op het vliegtuig naar Sri Lanka te worden gezet. De Tamil is tegen wil en dank zelf hoofd rolspeler geworden in een drama, dat paral lellen vertoont met de tv-film. Staatssecre taris Korte-van Hemel (justitie) is in dit ge val de onbereikbare prinses, die in de ogen van Sridanan echter steeds meer de trek ken krijgt van de duivelse stiefmoeder van Sneeuwwitje. Smeekbrieven heeft hij haar geschreven om de afwijzing van zijn asiel aanvraag ongedaan te maken. Tevergeefs bad hij haar om een gesprek, waarin hij haar persoonlijk zijn omstandigheden had willen uitleggen. In arren moede schakelde Sridanan via een bevriend advocate de rechter in om aan uitwijzing te ontkomen, hij ging tegen diens negatieve vonnis in beroep en vlucht te tenslotte naar die enig overgebleven vei lige haven: de kerk. 'Tijgers' Geen ogenblik had de Tamil er vóór 1985 aan gedacht vluchteling te zullen worden. Hij leefde tot januari van dat jaar in betrek kelijke rust. Werkte als buschauffeur op het zonverwarmde eiland en woonde nog bij zijn ouders in huis. Totdat vrienden van hem, aangesloten bij de verzetsbeweging van het 'Tamil United Libaration Front', zijn bus stalen. De volgende morgen werd het voertuig teruggevonden, even uitgebrand als het po litiebureau dat door een groep Tamil-tijgers was aangevallen. Ipe plaatselijke politie ging onmiddellijk naar de chauffeur op zoek. Hij werd ervan verdacht zijn bus op- zettellijk aan de verzetstrijders te hebben meegegeven. Maar kennissen hadden Sridanan tijdig gewaarschuwd. Pijlsnel pakte hij wat spullen bij elkaar en vluchtte het land uit. Via Sofia, Oost-Berlijn en West-Duitsland kwam hij in Nederland terecht, waar hij zich bij een groep van honderd Tamils in Amsterdam aansloot. Ze werden door justi tie in het kader van het spreidingsbeleid in een pension in Lochem geplaatst. In af wachting van een beoordeling van hun asielaanvraag. Sommigen van hen mogen zich nu veilig wanen. Zij kregen de zo begeerde vluchte lingenstatus. Anderen hoorden dat zij in Nederland mogen blijven totdat het laatste definitieve woord in deze tijdrovende pro cedure is uitgesproken. Maar niet Sridanan. Korte-van Hemel oordeelde dat de Tamil over de grens moest worden gezet. Hij zou, aldus het door justitie opgestelde rapport, niet bang hoeven te zijn voor vervolging in eigen land. Asiel Willekeur, noemen Anna Kwakernaak en Ine Spuls deze opstelling van de bewinds vrouwe. Zij maken deel uit van een 125 le den tellende solidariteitsgroep in Lochem, die Sridanan materiële en morele steun ver leent. "Hij is samen met drie andere Tamils door West-Duitsland hierheen gekomen", zegt Anna Kwakernaak. "Twee daarvan mochten wel in Nederland blijven. De der de is uit eigen vrije wil naar Canada ver trokken. Waarom moet deze man dan nu weg?" Uit humanitaire en voor sommigen ook religieuze overwegingen bekommert de so lidariteitsgroep zich om het lot van Srida nan. die met toestemming van de Raad van Kerken voor Lochem in oktober zijn intrek in de Remonstrantse kerk nam. "Dit kerka siel moet als een signaalfunctie worden ge zien", licht Ine Spuls toe. "We willen de staatssecretaris ervan overtuigen dat zij een vergissing maakt". Enig optimisme putten de Lochemse vrouwen uit het feit dat er eerder vluchte lingen tijdelijk in de kerk hebben gebivak keerd. Dat waren met uitzetting bedreigde Christen-Turken, die later toch onderdak kregen in Almelo. Sridanan durft nauwelijks aan de nabije toekomst te denken. Wat wordt de staatsse cretaris voor hem, een prinses of stiefmoe der? De Tamil klampt zich voorlopig nog aan het eerste beeld vast. "Ik ben niet naar Nederland gekomen omdat ik graag uit Sri Lanka weg wilde", zegt hij ernstig. "Als de binnenlandse problemen daar zijn opge lost. ga ik direct weer terug naar het huis van mijn vader". BAEXEM (ANP) - Politie en douane hebben dit weekeinde in het Lim burgse Baexem een illegale jeneverstokerij opgerold. In een tot woning verbouwde schuur trof de politie een stokerij aan met een capaciteit van 4000 liter per week Daarmee behoorde de stokerij tot een van de grotere Er werd ook 20.000 liter basisprodukt (vloeibare suiker) voorde bereiding van alcohol in beslag genomen. De bewoners, een 46-jange man en diens 30-jarige vrouw werden aangehouden en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. (MoANf) UTRECHT (ANP) - Tachtig pro cent van de FNV-leden is akkoord gegaan met het vorige maand be haalde onderhandelingsresultaat over de cao 1987. De leden die het resultaat afwezen, hadden vooral bezwaar tegen het ontbreken van afspraken over de 8-urige werkdag. De cao-wegvervoer geldt voor zo'n 60.000 werknemers. Werkge vers en bonden werden het vorige maand betrekkelijk snel eens over de cao 1987. Hoofdpunten zijn een boetebeding voor werkgevers die zich niet aan de cao houden, een loonsverhoging van één procent en vanaf 1 juli vijf roostervrije dagen per jaar, waardoor de gemiddelde werkweek op 39 uur komt. De vut- leeftijd gaat van 61 naar 59 jaar, ter wijl voor werkuren in het weekein de een toeslag van 30 procent wordt betaald. De zestien ledenvergaderingen van de Vervoersbond FNV zijn za terdag in totaal door zo'n 500 leden bezocht. De tegenstemmers zaten vooral in Rotterdam, waar grote bezwaren bleken te bestaan tegen het ontbreken van afspraken over een maximaal 8-urige werkdag. El ders werd kritiek geuit op het ont breken van drie aaneengesloten weken zomervakantie en de hoog te van de vut-uitkering. D sector raad van de bedrijfsgroep beroeps- goederenvervoer moet de oao vol gende week nog formeel goedkeu- Pamfletten tegen Tamils in Assen ASSEN (ANP) - In Assen zijn ra cistische pamfletten verspreid waarin wordt geageerd tegen de groep van 54 Tamils in pension Ro zenburg. Zij waren recent in de pu bliciteit wegens de gewelddadig heden door een groep van 25 Asse naren tijdens oudejaarsnacht. Daarbij raakte één Tamil gewond. De pamfletten spreken van 'volksvreemde elementen die van onze belastingcenten leven en zich in onze samenleving proberen in te graven om dan later hun familiele den te laten overkomen' De jeugd van Assen is volgens het pamflet tijdens de oud- én nieuwvienng spontaan in opstand gekomen tegen de 'voorkeursbe handeling' die de 'zogenaamde vluchtelingen' krijgen uit Den Haag. De ondertekenaars noemen zich het Actiefront Nationale So cialisten en hebben een postbus nummer in Rotterdam. Volgens de Rotterdamse politie gaat het om een ultra-rechtse club uit West- Duitsland, die in Rotterdam zou worden geleid door de al eerder wegens discriminatie veroordeelde Rotterdammer Freling. AMSTERDAM (Rtr/ANP) - Zuid- Afrika's tweede niet-blanke am bassadeur, de 65-jarige Frank Quint, is gisteren in Nederland aangekomen. Direct bij zijn aan komst verweet de in Zuid-Afnka verboden zwarte verzetsbeweging ANC Quint een dienaar van de apartheid te zijn. De nieuwe ambassadeur en zijn echtgenote werden op de luchtha ven Schiphol verwelkomd door personeel van de ambassade in Den Haag. Quint had de luchtha venautoriteiten verzocht bij de me dia zo min mogelijk aandacht op zijn aankomst te vestigen en wei gerde op Schiphol elk commen taar. Thomas Nkobi, een financieel functionaris van het ANC. noemde Quint zaterdag een marionet van de blanke minderheidsregering in Zuid-Afrika. "Wij zijn ons ervan bewust dat de Zuidafrikaanse re gering meer stromannen zal uit zenden om haar imago in het bui tenland te verbeteren", zo zei Nko bi tijdens een bijeenkomst in Am sterdam ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van het ANC. In september vorig jaar benoemde Pretoria de Indiër Bhandra Ranchod tot ambassa deur bij de Europese Gemeen schap. Ranchod was de eerste Zuidafrikaanse niet-blanke ambas sadeur. Quint sprak in oktober - toen be kend werd dat hij de post in Den Haag zou gaan bekleden - tegen over het ANP de verwachting uit dat de volgende ambassadeursbe noeming een 'zwarte Afrikaan' zou betreffen. Hij zei tevens zichzelf niet te zien als een 'symbolische zwarte', die was benoemd om het hervormingsbeleid van de Zuid afrikaanse regering voor de wereld geloofwaardiger te maken. Vol gens Quint staat Den Haag in Zuid- Afrika te boek als een moeilijke post. Hij verklaarde toendertijd voorts zich ervan bewust te zijn zijn nieuwe functie te beginnen in een periode van gespannen ver houdingen tussen Nederland en Zuid-Afrika, onder meer als gevolg van het Nederlandse streven naar internationale sancties tegen Pre toria en de zaak-De Jonge. Het ANC vierde zaterdag het 75- jarig bestaan in Amsterdam. Vol gens bestuurslid Thomans Nkobi heeft het apartheidsregime 'de po litieke controle over de overweldi gende meerderheid van de zwarte massa's in Zuid-Afnka verloren'. De feestelijke bijeenkomst ter vie ring van de 75ste verjaardag van het ANC werd omlijst met een cul tureel programma. De Anti-Apart heidsbeweging Nederland, de werkgroep Kaïros en het Komitee Zuidelijk Afrika hadden de bijeen komst opgezet. DEN HAAG (GPD) - Het SHV-concern overweegt zich uit Zuid-Afrika terug te trekken nadat afgelopen zaterdag weer een vestiging van haar supermarktketen Makro in vlam men is opgegaan. Wellicht zal het bedrijf ook het hoofdkantoor uit Nederland verplaat sen. Dit keer woedde de brand in de Makro-vestiging in het Limburgse Nuth. De groep Revolutionaire Anti Racistische Actie (Rara) heeft de verantwoordelijkheid voor de brand opgeëist. De brandstichting is bedoeld als protest tegen de handelsbanden tussen het SHV-concern en Zuid-Afrika. DELFT (ANP) - Het IKV zoekt met alle inzet naar een nieuwe stra tegie. Daarbij blijft het uitgangs punt stellingname tegen kernra ketten om de heilloze ontwikke ling van steeds meer en steeds meer geperfectioneerde bewape ning te doorbreken. Dat zei de nieuwe voorzitter van het IKV, Ien van den Heuvel, zaterdag in haar nieuwjaarstoespraak voor het IKV Delft. Volgens mevrouw Van den Heu vel heeft het IKV de plicht om in de nieuwe situatie die is ontstaan na het kabinetsbesluit kruisraket ten te plaatsen, te zoeken naar nieuwe oplossingen. Zij denkt dat het voorlopig misschien niet meer zal leiden tot een zo spectaculair optreden als van de afgelopen ja ren, maar vindt het precies even belangrijk en noodzakelijk. Bij het zoeken naar nieuwe op lossingen kan volgens mevrouw Van den Heuvel worden voortge borduurd op de resultaten van de afgelopen tien jaar, zoals de samen werking met andere westerse vre desgroepen in het International Peace Coordination Centre, de al ternatieve beleidsoplossingen en nieuwe manier van denken vanuit de politiek, en de uitbreiding van de contacten met Oost-Europa. Het was de derde keer binnen an derhalve maand tijd dat een Ma kro-vestiging door brand werd ge teisterd. Eerder ging de vestiging in Duiven in vlammen op, en werd brand gesticht bij de Makro in Dui- vendrecht. Die twee branden wer den eveneens opgeëist door de ac tiegroep Rara. De branden hebben het concern volgens president-di recteur Fentener van Vlissingen 150 miljoen gulden gekost. SHV wil de komende dagen met de overheid gaan overleggen over een betere beveiliging van de Ma- kro-vestigingen. Wanneer de over heid niet voldoende bescherming kan garanderen, zal het concern uit Zuid-Afrika vertrekken, aldus Fen tener van Vlissingen. Volgens de SHV-topman is er tot nu toe nau welijks extra politie-bewaking bij de Makro geweest. De president-directeur van SHV zei gisteren voor de AVRO-radio ook zelf enige malen bedreigd te zijn, en vond dat dat "de politiek, en dan vooral het parlement, het er schandalig bij heeft laten zitten". Hij had vooral een kamerdebat over de brandstichtingen gemist. Het concern zal zijn hoofdzetel uit Nederland verwijderen wan neer de overheid niet meer be scherming biedt, aldus Fentener van Vlissingen. "We zullen ons dan af moeten vragen of we ons hoofd kantoor wel willen hebben in een land waar kennelijk zoveel toleran tie bestaat ten opzichte van ter^ reurdaden", aldus de SHV-top- De brand werd zaterdagochtend even na half vier op twee verschil lende manieren ontdekt. Er ging een rookmelder bij de brandweer HOUTEN (GPD) - Het uit 1645 da terende jachtslot kasteel Heemste de in Houten vórmde gisteren een trieste bezienswaardigheid. Bevro ren bluswater had het zaterdag grootdeels afgebrande kasteel om gevormd tot een navrant ijspaleis. Het water, dat de Houtense brand weer gistermiddag in de nog smeu lende kasteelresten spoot, verne velde door de wind naar de omge ving. En daar bevroor het water aan boomtakken en struiken. Een cynisch wintertafreel, dat honder den amateurfotografen en -filmers naar Houten had gelokt. Zaterdagmorgen om negen uur werd de brandweer gewaar schuwd: aan de achterzijde was op de begane grond brand ontstaan. Het vuur sloeg snel naar buiten en breidde zich, vretend aan het kurk droge hout van het interieur, uit naar de eerste verdieping. Brand weer en kasteel-onderhoudsman Van Rooien hebben met behulp van enkele omwonenden door een snelle actie nog heel wat geschil derde kunstwerken uit het kasteel kunnen redden. Niet zonder risico Belangstellend kijken pa en kinderen naar triest nasmeulende puinhoop van het kasteel tje bij Houten. Veel mensen kwamen gistermiddag naar deze 'nieuwe attractie' kijken. (foto ANP) wisten ze een zevental metersgrote en waardevolle houten schilderijen uit het kasteel te halen. "Maar ik denk, dat de mooiste doeken toch verloren zijn gegaan", vertelt Herman van Rooien, die aan de achterzijde van het kasteel een van de bijgebouwen bewoont. Hij is niet meer in dienst van de stichting Medische Bibliotheek, die met de Medical Library Foun dation in Zürich formeel nog eige naar is van het kasteel. Een deel van de bibliotheekvoorraad kon ook nog gered worden, onder an dere veel houten dozen met micro scoopplaatjes. Het grootste deel van de belang rijke medische bibliotheekverza meling was echter al uit het kasteel verdwenen. Het kasteeltje zou ver kocht worden aan een exploitatie- groep, die plannen had om van dit kasteel een hotel-restaurant te ma ken en studeerde op de mogelijk heid om hier ook een golfbaan aan te leggen. Direct bij aankomst van de brandweer werd geprobeerd het vuur van binnen uit te bestrijden. Na een klein half uur blussen werd de brandweer door een van de be heerders van het kasteel gesom meerd het bouwwerk te verlaten. Het gevaar voor een instortende schoorsteen was te groot gewor den. Het kasteel is als verloren te be schouwen. Heropbouw is een mil joenenzaak en het is de vraag wie dit werk op zich moet nemen. af en bovendien zagen bijna tegelij kertijd twee bewakers van de Ne derlandse Veiligheidsdienst, die buiten het gebouw patrouilleer den, rook uit de luchtkokers ko- De bewaking was verscherpt, na de twee brandstichtingen in de cember in de Makro-vestigingen in Duiven en Duivendrecht. Diezelf de aanslagen waren korte tijd gele den voor de Heerlense brandweer commandant Starren aanleiding geweest om samen met de leiding van de vestiging in Nuth de hele veiligheids- en inzetprocedure nog eens na te lopen. Afgesproken is toen onder meer dat bij een brand melding bij de Makro de brand weer meteen met groot materiaal zou uitrukken. Dat gebeurde zater dagochtend dan ook. In acht minuten waren de wa gens in Nuth. De brandweer kwam echter snel tot ontdekking dat het vuur en vooral de rook het onmo gelijk maakte, het grote gebouw binnen te gaan. Hoe de brand is gesticht is nog niet bekend, onderzoek heeft niet plaats gevonden. De brandweer is gisteren en vandaag druk bezig ge weest met nablussen. Bovendien Een overzicht van de ravage na de brand in de Makro-vestiging in Nuth, afgelopen zaterdag. Het pand brandde geheel uit. De schade loopt in de miljoenen. van het pand zo aangetast, dat het op dit moment uitgesloten is het gebouw binnen te gaan. In de tot de grond toe afgebrande Makro-vestiging in Nuth verdien- den 280 mensen hun brood. Zestig TERSCHELLING (GPD/ANP) procent daarvan had een vaste baan; de rest werkte op parttime- basis. Directeur J. van Wersch be loofde zijn personeel dat de Makro in Nuth zo spoedig mogelijk uit 5 zal verrijzen" De tientallen vrijwilligers die sinds vrijdag op zoek zijn naar met olie besmeurde vogels op de Wadden, zijn dit weekeinde ernstig gehin derd door zware sneeuwval. Een sneeuwlaag van soms 40 centime- Zaterdagochtend moesten ook ter belemmerde de hulp i -- de omge- slachtoffers van wat al wordt ge- wor" noemd de ernstige milieuramp op oui zich de Wadden sinds de jaren 60. food-af- r woonhuizen ving van de Makro korte tijd den ontruimd. Toen het een weg vrat door de nc deling met zijn spuitbussen verfblikken, bestond het gevaar dat er gevaarlijke stoffen met de gi gantische rookwolken zouden ont snappen. Bovendien ondervond men met name op Terschelling veel hinder van ijsvorming, waardoor veel vrij willigers de eenden niet konden bereiken. Ondanks de barre weers omstandigheden slaagde men er toch in 30 eidereenden te vangen. Rijkswaterstaat onderzoekt mo menteel de olie, die op de vleugels van veel vogels is aangetroffen. Waar de olie vandaan komt is nog steeds een raadsel. Vogelbeschermers hebben ver ontwaardigd gereageerd op uit spraken van Henk Brugge van het Natuur-recreatiecentrum Texel, dat de met olie besmeurde eide reenden het best zo snel mogelijk afgemaakt kunnen worden. "Wie zijn wij om dit uit te maken?" al dus mevrouw Visser van het voge- lasiel de Fügelpits in Ezumazijl. "Ik heb net een nieuw schoon maakmiddel getest op een eide- reend, die er als een mummie uit zag. zoveel olie. Ik heb hoop. dat ik toch ongeveer de helft van de eide reenden kan redden. De meeste zeekoeten die ik hier heb, redden het wel". In de Fügelpits zitten momenteel tegen de 200 eidereenden en enke le tientallen zeekoeten en zwarte zeeëenden. Ze zijn vooral afkom stig van Terschelling, waar ze on der leiding van strandjutter Hessel Wiegman zijn gevangen. "Dood maken, die vogels? Dat doe je toch niet zolang ze nog een kans heb ben? Een paar jaar geleden dach ten we dat we zieke zeehonden ook niet zouden kunnen genezen, nu blijkt dat dat best wel kan. Wij als vrijwilligers kennen de praktijk nu eenmaal beter dan die kantoor- i", aldus Wiegman. Op Terschelling was de dood strijd van de eidereend, gisteren toen we daar waren, akelig om aan te zien. De meeste vogels verstop pen zich achter een polletje gras dat nog net boven de dikke sneeuwlaag uitsteekt, of achter een groot ijsblok op het strand. Als je in de buurt komt om ze te vangen proberen ze weg te fladderen - ver der dan tien meter komen ze niet. Ze vallen terug in de sneeuw, de vleugels wijdgespreid. Andere zijn in de ijzige sneeuwstorm gestor ven, allemaal in dezelfde houding, de snavel in de veren. En allemaal even vies, een dikke, stroperige laag olie. Het jachtslot Heemstede net na het begin van de brand. De vlam men slaan er al uit en de brand weerlieden zijn druk bezig met de aansluiting van de brandspuiten. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3