S T Christoffers kan het af zonder hulp W ang n ongewenst kampioene Blair en Mey dichtbij record Succes Leidse deelnemers Dopingcontrole bij alpine-skiën Kimstrijdster zet KNSB in Zoetermeer te kijk Bobsleetitel Zwitsers MAANDAG 12 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 13 Bij wedstrijden in Davos DAVOS (ANP) - Op zaterdag was het in Davos recordweer. Een dag later noodweer, in ieder geval voor de beste schaatsenrijders van de wereld. De wedstrijden uit de we reldbekercompetitie werden een dag uitgesteld, naar maandag. Za terdag ging het extra hard op de 1560 meter hooggelegen baan. Uwe-Jens Mey en Bonnie Blair kwamen dicht aan de wereldre cords op de 500 meter. Sjasjerin be naderde zijn eigen topscore op de drie kilometer. Christine Aaftink uit Baambrugge reed geïnspireerd door de omstandigheden naar de tweede plaats op de nationale sprintranglijst aller tijden, overi gens nog ruim achter recordhoud ster Alie Boorsma (41,21). Haar 41.76 was de beste Nederlandse tijd van dit seizoen. Bovendien kwam voor het eerst in drie jaar weer eens een Nederlandse onder de grens van 42 seconden. De verrichting van Aaftink, goed voor de negende plaats, kreeg in de Zwitserse wintersportplaats wei nig aandacht. De zoekers waren ge richt op de Oostduitser Mey en het brutale Amerikaantje Blair. Mey schoof met de tijd van 36,70 twee plaatsen op in de rangschikking van de beste sprinters bij de De Leidse vertegenwoordigers (v.l.n.r. Marcus DeenScarlet Knoester en Caroline Woldering) wachten on het toeziend oog van trainster Sophie Verlaan op het moment dat ze het ijs op mogen Sinds tien maanden had de ZOETERMEER-Scarlet Knoester Leiderspositie Zurbriggen bij afdaling Oostduitser een persoonlijke top tijd van 36,84 staan. Die score van Medeo scherpte hij in Davos aan. Het wereldrecord van de Rus Pa vel Pegov (36,57) miste hij op een haar. Het baanrecord betekende voor Mey meteen de klassering als beste niet-Rus op de wereldrang lijst. Tot zaterdag was de Fin Sal- mela (36,8) altijd nog een positie hoger genoteerd. Mey won ook de 1000 meter (1.14,15) en bleef het Russische (4de) en Caroline Woldering (7de) van de Leidse kunstschaatsvereni ging Rijnland presteerden na een matig begin uiteindelijk nog boven verwachting op de Nederlandse kampioenschappen. De 13-jarige Marcus Deen, eveneens lid van Rijnland, behaalde zelfs de titel bij de junioren C, al dient daar bij te worden vermeld dat er in deze klasse slechts twee deelnemers wa ren. Deen troefde zijn concurrent Robert van Dongen op alle dn keurkorps van sprinters, zonder onderdelen-verplichte figuren. tweevoudig wereldkampioen Zje- lezovski, voor. Karitonov kwam op de 500 meter met 37,29 tot de twee de positie. Op de kilometer was de plaats van beste Rus achter de Oostduitse toprijder voor Andrej Bakvalov (1.14,66). korte kür en vrije kür- af en mocht zich r zich zaterdagavond dan ook Ne derlands kampioen r Eerstgenoemde reikte niet verder dan een zevende plaats, terwijl Knoester nog een plaats lager ein digde. De korte- en vrije kur maak ten daarna echter alles goed voor de kunstrijdsters van Rijnland. Scarlet Knoester werd tweede op de korte kür, waarna ze in de laat ste discipline beslag legde op de eerste plaats. Zij boekte echter net niet genoeg punten voor een plaats op het podium. Zij werd in het eindklassement verdienstelijk vierde. Caroline Woldering herstelde slecht beging Carline Woldering en Scarlett ten leverden haar niet r Knoester (beiden tien jaar) begon nen het toernooi vrijdag op het on derdeel figuren onder de maat. zevende plaats taalklassement. Haar na na afloop dan ook niet ?r op dan het to rn kwam >or op de lijst van deelnemers aan internatio nale wedstrijden. Dit in tegenstel ling tot Marcus Deen en Scarlet Knoester, die mee mogen doen aan de wedstrijden Beneluxbeker in Den Bosch. Trainster Sophie Verlaan, zelf ooit tweede op het Nederlands kampioenschap, toonde zich ver heugd. Dat haar pupillen zich na een slecht begin nog zouden her stellen had, zij vrijdagmorgen met durven dromen "Dat we eindelijk weer eens drie deelnemers hadden aan het Nederlands kampioen schap. is sowieso een goede zaak. Dat ze zich zo goed hebben ge weerd na een slecht begin is heel plezierig. Ze hebben alle drie mo gelijkheden om verder te komen, maar of het er ook uitkomt moeten we afwachten". AMSTERDAM DEVENTER (ANP) - Ook voor knechten en een lingen is nog eer te behalen in het marathonschaatsen. Bij de wed strijden in Deventer en Amster dam om de KNSB-beker, waarin de - officieel verboden - ploc- gentactiek meerdere malen zicht baar werd toegepast, kregen res pectievelijk een secondant van Ri chard van Kempen en een indivi duele rijder de hoofdprijzen. Erik van den Boogert mocht zaterdag actief rijden in een kopgroep, om dat zich daarin geen „gevaarlijke" mannen voor het klassement be vonden, en bezorgde zijn ploeg de zevende zege in de cyclus van 23 bekermarathons. Zondag was de „eenmansploeg" Ruud Christof fers de snelste sprinter van een vijf rijders sterke kopgroep. De wedstrijd op de Jaap-Eden- baan werd het nadrukkelijkst ge kenmerkt door het ploegenspel. Toen Hilbert van der Duim in de 29ste ronde ontsnapte, stopten zijn knechten Lex Cazemier en Jan Hopman het peloton af. Nadat de ontsnappingspoging vruchteloos was gebleken en de houder van het werelduurrecord opnieuw had ge probeerd weg te rijden, ging Van Kempen, voorafgegaan door zijn helpers Rik van der Hoorn en Van den Boogert, op jacht naar de vluchter. De ongeoorloofde samenwer king was overduidelijk, de mara thoncommissie kan evenwel niets uitrichten tegen de overtredingen van het reglement. Hans Brandt, voorzitter van de LTC, gaf toe, dat de ploeggenoten wel erg collegiaal hadden gereden, maar wilde niets kwijt over eventuele maatregelen. „Het probleem is dat je moeilijk bewijzen kunt leveren voor het ploegenspel." „Voor mij heeft deze overwin ning waarschijnlijk meer waarde dan voor anderen", beweerde Christoffers. „Ik heb dit aan mezelf te danken. Ik heb geen teamgeno ten die me kunnen helpen." Groep MELLAU (SID) - Met haar tweede overwinning dit seizoen heeft de Amerikaanse skister Tamara McKinney een optie genomen op de verovering van de wereldbeker slalom en haar kandidatuur ge steld voor het wereldkampioen schap, dat eind deze maand in Crans-Montana wordt gehouden. McKinney zegevierde gisteren in het Oostenrijkse Mellau voor de Joegoslavische Mateja Svet en de Francaise Margozata Mogore. Eer der zegevierde zij in Courmayeur. Na de eerste manche in Mellau stond Brigitte Oertli nog eerste en was McKinney slechts vijfde. De Zwitserse raakte in het eerste deel van de tweede manche uit belans en verloor zo veel tijd, dat ze in het totale klassement slechts vierde werd. Christa Kinshofer, de Beier- Wang is vorig se die startte op een Nederlandse Sjoukje Dijkstra licentie, werd gediskwalificeerd. Na afloop van de slalom in Mellau ZOETERMEER - Li Scha Wang mag zich een ongewenst kampioene noemen. De 21-jarige kunstrijdster behaalde zaterdagavond voor de tweede keer in successie en voor de vierde keer in totaal de nationale titel, maar de afvaardi ging van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond zag haar niet staan. Dat was uiteraard niet goed te praten, maar wel enigszins te begrijpen, want de Apeldoornse zette de landelijke technische commissie kunstrijden van de sport organisatie met haar kampioenschap in zijn hemd. zomer door Wim Schenk, respectievelijk adviseuse en voor zitter van de LTC, uit de nationale werden alle Oostenrijkse bonds- selectie gezet omdat z coaches opgeroepen keur gaf i ..j haar s-vergadering. Gezien de resulta- vakantie te gaan in plaats van de ten in alle wereldbekerwedstrijden selectietraining te volgen. Dat is dit seizoen dreigt Oostenrijk bij de hoog opgenomen door bovenge- binnenkort te starten wereldkam- noemd duo, dat Li Scha Wang be- pioenschappen, zowel bij de wen als de mannen, buiten de me dailles te blijven. Geïnspireerd Pirmin Zurbriggen heeft zater dag in Garmisch Partenkirchen al zijn kritikasters de mond ge snoerd. De Zwitserse allround skiër pakte geïnspireerd de over winning in de voor de wereldbeker tellende Kandahar-afdaling. Die eerste van een reeks klassiekers in de maand januari was al in tien jaar niet meer door een Zwitser gewon nen. Zurbriggen liet op de 3385 me ter lange Arlberg-helling, met een verval van 920 meter, zien de beste skiër van dit moment te zijn, al acht de nieuwe leider in het klasse ment van de strijd om de wereldbe ker zich eerder de beste afdaler dan de beste skiër. Zelfs na zijn wereldtitel op het kamikaze-nummer van de ski- sport, in 1985 in Bormio. zien vele kenners Zurbriggen nog niet als de man van die specialiteit. Dit sei zoen bewijst hij het tegenoverge stelde. Twee weken voor het begin van de wereldtitelstrijd in Crans Montana (Zwitserland) won Zur briggen zijn derde afdaling van de zes, die er dit seizoen zijn geweest. In Las Lenas en Val d'Isère kwam hij eerder op het hoogste treetje. Uitslagen: scorebord. schouwt "als een gesloten boek". Dat is opmerkelijk te noemen, want de Apeldoornse toonde in de Zoetermeerse Prins Willem Ale- xanderhal aan dat ze in Nederland nog steeds op eenzame hoogte staat. Wang past echter niet in het ambitieuze meerjarenplan, dat er op is gericht in 1990 aansluiting met de internationele subtop te krijgen. Die moet worden bewerk stelligd door de jeugd, waartoe Wang met haar 21 jaar niet meer behoort. Stijgende lijn Volgens bovengenoemd duo is er sinds een jaar een duidelijke stij gende lijn in de ontwikkeling van de jonge kunstschaatssters te be speuren, maar Li Cha Wang zette die constatering in de Zoetermeer se Prins Willem Alexanderhal op losse schroeven. Zij maakte duide lijk dat de LTC kunstrijden nog wel degelijk kuren heeft. Dat kwam de bond slecht uit. Het was Schenk en Dijkstra misschien be ter uitgekomen als een jongere schaatsenrijdster kampioene was geworden. Een protégé dus van het dig Nederlands kampioene. "Dat Li Cha Wang trainde vanaf het moment dat zij uit de selectie werd gezet met mondjesmaat, maar dat bleek voldoende om de 'aanstor mende' jeugd achter zich te hou den. "Ter voorbereiding op het NK heb ik bijna niets gedaan. Tot het einde van het vorig jaar stond ik heel onregelmatig op het ijs. Wan neer ik zin had, zeg maar. Dit jaar heb ik precies zes uur getraind. Ik heb dan ook helemaal geen condi tie. Het was vandaag zelfs voor het eerst dat ik een kür uitreed. Begrij pelijk dat m'n oefening als een nachtkaarsje uitging". Haar tweede plaats in de vrije kur achter Jeltje Schuiten (in het eindklassement tweede, Astnd Winkelman werd derde, Alcuin Schulte won bij de mannen) was echter voldoende voor het Neder lands kampioenschap, waarvoor zij zaterdag op de verplichte figu ren en de korte kür de basis had gelegd. De KNSB moet de aanwe zigheid van Wang ook na het afge lopen weekeinde nog enige tijd, ongetwijfeld tandenknarsend, dul den. Ondanks het feit dat zij nooit meer voor uitzending naar een Eu ropees- of wereldkampioenschap in aanmerking komt en zij dienten gevolge geen kans heeft veel beter te worden, gaat Wang nog enige tijd door. Ongewenst Li Scha Wang kijkt neer op de 'aanstormende' jeugd, die het tijdens het NK met troostprijzen moesten doen Een treedje lager dan de titelhoudster feliciteert nummer drie Astrid Winkelman Jeltje Schuiten met haar tweede plaats. door hun in het leven geroepen op leidingssysteem, dat bestaat uit westelijke selecties en een soort kernploeg. Naar voorbeeld v lange baan, uit welke tak va schaatsen Schenk afkomstig MELLAU (SID) - De dopingcontrole is nu ook doorgedrongen in het alpine-skiën. Voor het eerst in de 21-jarige geschiedenis van het circuit om de wereldbeker werden zaterdag na afloop van de afdaling in Mellau zes deelneemsters, de eerste drie van het klasse ment en drie door het lot aangewezen skisters, verzocht zich aan een drugtest te onderwerpen. Aanvankelijk weigerden de dames, daarin gesteund door de Westduitse coach Heinz Krecek, mede werking te verlenen, maar twee uur later trad het aangewezen zestal op verzoek van FIS-secretaris Gian Franco Kasper toch aan voor het doping-onderzoek. Drie minuten voor de start van het evenement had een zekere professor Hörtnagel in een groene brief met opgeplakt briefhoofd van de FIS de dopingcontrole aangekondigd. De 'grote onbeken de' (Krecek: „Niemand kent deze man. Ik neem de volledige ver antwoording voor de weigerachtige houding van de meisjes.") bleek echter als arts verbonden te zijn aan de universiteits-kliniek van Innsbruck, waar hij werkt onder leiding van Ernst Raas, de voorzitter van de medische commissie van de internationale ski- bond. Raas zelf had al voor aanvang van het seizoen besloten bij de vrouwen en mannen een dopingcontrole in te voeren, maar dat niet aan andere FIS-officials als Kasper meegedeeld. Naast de drie eerstgeklasseerden Beatrice Gafner, Maria Walliser (beiden Zwi) en Sieglinde Winkler (Oos) ondergingen ook Regme Mosenlech- ner (WD1), Heidi Zeiler (Zwi) en Michaela Marzola (Ita) de test. misschien lastig voor de bond, maar daar doe ik het dan ook juist voor. Het was voor hun een stuk de makkelijker geweest als ik geen het eerste was geworden. Voor de bond ben ik een ongewenst kam pioene, maar het publiek staat juist achter me. Nee, ik zie geen oplos sing in de ruzie. Ik heb van alles geprobeerd om nader tot elkaar te komen, maar er is niets uitgeko men. Voor de rest kan ik er niets over zeggen. Het woord is nu aan Schenk". De LTC-voorzitter hulde zich op zijn beurt in nevelen over wat ten grondslag heeft gelegen aan het conflict, dat een langdurig karak ter dreigt te krijgen; sterker nog, waarin geen uitweg meer is "Ik kan er onmogelijke te diep op in gaan", bleef Schenk tijdens de persconferentie vaag. "Na rijp be raad hebben we in augustus van het vorig jaar besloten om haar geen toegang meer te verlenen tot de nationale selctie en internatio nale wedstrijden. Het gaat om der mate persoonlijke zaken, dat het me niet verstandig lijkt die wereld kundig te maken". "Misschien heeft ze gedacht dat haar Nederlandse titel iets aan die situatie zou veranderen, maar dat is niet het geval. We blijven op ons standpunt staan", aldus Schenk, die tijdens het toernooi al meldde dat "Li Scha alles heeft, behalve discipline". In haar plaats werd er geen ande re schaatsenrijdster naar het Euro pees kampioenschap in Senyewo uitgezonden, terwijl de bond het opdoen van internationale erva ring hoog in het vaandel heeft staan. "Ondanks de progressie van de jonge kunstrijdsters, is het ge halte nog niet zodanig dat we het verstandig achten iemand naar het EK uit te zenden. Liever laten we enkele meisjes ervaring opdoen in andere toernooien. Dit alles in het kader van het vijfjarenplan". Aan dat plan klampt de landelij ke technische commissie zich hardnekkig vast en conflicten pas sen daar niet in. Die zijn er in het verleden al genoeg geweest. Met de vorige LTC bijvoorbeeld, "die de komst van Sjoukje Dijkstra als ad- viseuze niet zag zitten", aldus Schenk Roddel en achterklap be heersten die tijd Sinds de komst van de huidige LTC-voorzitter, die in de zomer van 1985 de bezem door de organisatie haalde, "is er veel ten goede gekeerd. Toen ik kwam was het een zooitje. Er was sprake van haat en nijd en vriend jespolitiek. Nu is er een prima sa menwerking. We voeren een con sequent op de jeugd gericht beleid. Sjoukje speelt daar een heel be langrijke rol in". Samenwerking "Ik heb een adviserende taak", aldus de winnares van de gouden medaille op de Olympische Spelen van 1964. "We smeden in goed overleg plannen. "Het is een hele tijd niet zo best gegaan met het kunstrijden, maar nu gaat het uit stekend. Er is in vergelijking met het NK van vorig jaar duidelijk een stijgende lijn te bespeuren", zegt de Hilversumse, die enkele jaren geleden al al eens probeerde bij de bond haar ervaring op de jeugd over te brengen. "Maar toe kreeg ik steeds de SANKT MORITZ (SID) - De Zwitsers Ralf Pichler en Celest Poltera werden in het weekeinde in Sankt Moritz wereldkampioen in de twee mans-bobslee. Zij onttroonden de Oostduitsers Wolfgang Hoppe en Diet- mar Schauerhammer. De Olympische kampioenen van Serajewo finish ten gelijk met het tweede Zwitserse team, bestaande uit Hans Hiltebrand en Andre Kieser, op de tweede plaats Het was hun eerste nederlaag in een een titeltoernooi in drie jaar. Pichler was eerder wereldkampioen in 1983 (Lake Placid). Destijds was Uwe Leuthold zijn remmer. In Sankt Moritz werd besloten de Europese kampioenschappen twee- mans-bobslee van 24 en 25 januari te verplaatsen van Cortina d'Ampezzo naar Cervinia, eveneens in Italië. Het Europees kampioenschap voor de viermans-bob gaat van Cortina naar Aosta. Deze besluiten werden geno men na prostesten van milieugroepen in en rond het mondaine Noordita- liaanse ski-oord. kous op de kop Nu is de samen werking binnen de bond prima. Er is een goed beleid. Die selectie bij voorbeeld is een hele vooruitgang. De kinderen kunnen naast de uren die ze bij hun club schaatsen, extra trainingen volgen. Het gaat zeker vruchten afwerpen". Dan dient er evenwel nog het no dige te veranderen. In de zomer maanden is er slechts één ijsbaan open (Den Bosch), waardoor in die periode niet het aantal uren kan worden gemaakt dat noodzakelijk is om te top te bereiken. "Vroeger trainde ik zes uur per dag. Dat is nodig wil je in deze sport ver ko men", weet Sjouke Dijkstra Er wordt dan ook gedacht aan in ternaat, waarin hobby en school kunnen worden gecombineerd. "We kunnen op dit moment alleen op de onrendabele uren op ijsba nen terecht", zegt Schenk, "want het huren van de zogenaamde pui- blieksuren is voor ons financieel niet op te brengen. Daarom wordt er gedacht aan een internaat. We zijn ook al bezig met alternatieve trainingsmethoden, waarvoor geen ijs nodig is. We doen veel aan ballet en conditietraining. Dat is duide lijk te merken. Het gaat heel goed. We doen er alles aan de sport posi tief uit te dragen. Van de kant van de pers en het publiek is er weer belangstelling voor het kunstrij den". Die interesse spitste zich in Zoe termeer echter vooral toe op de bij na ongetrainde Li Scha Wang, zij het om heel andere redenen. FRED SEGAAR Na een vrij saaie race splitste zich twaalf ronden voor het einde een groep van vijf rijders af: Yep Kramer. Henri Ruitenberg, Piet Manden, Lex Cazemier en Chris toffers. De laatste was in de sprint net even sneller dan Ruitenberg, de heerser van het seizoen 1984/85. De als derde geëindigde Kramer diende een protest in, omdat hij zou zijn geduwd, maar dit beroep werd na lang wikken en wegen af gekeurd. Van Kempen won - zon der problemen - de sprint van het peloton. De koploper van het klas sement om de KNSB-beker liep daardoor weer iets uit op de num mers twee en drie, Kasper en Van der Duim. De ploeg van Van Kempen maakte zaterdag in Deventer dui delijk. dat het ook over potentiële winnaars beschikt als de kopman zich een dag spaart. Robert Vunde- nnk, sinds vorige week maandag Nederlands kampioen op de tien kilometer, maakte de wedstrijd, maar Van Kempens ploeggenoten Van den Boogert en Kooiman pro fiteerden van de krachttoeren van het voormalige kernploeglid. Het drietal had met Rietveld. Krom kamp en Talen één ronde voor sprong op het peloton. Vunderink, rijdend in eigen streek, waande zich in de sprint iets te vroeg zeker van de overwinning. Enkele me ters voor de finish hief hij zijn ar men, zag Van den Boogert naast zich verschijnen en ging bijna in duikvlucht over de streep. Het pu bliek bleef een twintigtal minuten in het ongewisse over de afloop. De finishfoto wees uit, dat Van Kem pens adjudant de 105 ronden enke le honderdsten van een seconde sneller had afgelegd. Kooiman werd derde. Gemakkelijk Vunderink legde zich schijnbaar gemakkelijk neer bij de ongelukki ge samenloop van omstandighe den. Met zijn gedachten is de Raal- tenaar al een kleine week verder. Op 19 januari probeert hij in Hee renveen het werelduurrecord van Van der Duim te verbeteren. „Ik heb met opzet met mijn krachten gesmeten. De motor moet warm blijven. Of ik eerste of tweede wordt, maakt mij niet zoveel uit. Mijn aandacht is gericht op het we relduurrecord." Het groepje van zes ontsnapte na een kwart van de race. Omdat geen van hen bij de top-tien van het klassement hoorde, reageerde het peloton nauwelijks. De meute hield het tempo hoog en verdere ontsnappingspogingen, waaronder een van Van Kempen, liepen op niets uit. „Als ik echt had gewild, was ik weggereden. Maar in deze wedstrijd had dat weinig zin. Ik hoef mijn ploeggenoten niet te be concurreren", oordeelde de mara thon-heerser. Geen geheim Van den Boogert maakte er na afloop geen geheim van de belan gen van Van Kempen in het oog te hebben gehouden. De 23-jarige electrotechnicus beweerde, dat hij afwachtender zou hebben gereden als Kasper of Van der Duim, de nummers twee en drie van het klassement, tot de vluchters had den behoord. „Nu konden Jan en ik voor onze kansen rijden. Ri chard is zo sterk dat hij geen hulp nodig heeft." Van den Boogert be haalde in het IJsselstadion zijn tweede overwinning in een week Vorige week maandag prolongeer de hij in Eindhoven voor zijn thuis publiek de marathontitel van het gewest Noord-Brabant/Limburg, met een ronde voorsprong op schaatser-wielrenner Gert Jakobs. Frits Schalij, die vorige week een punt zette achter ziujn allround loopbaan, maakte een opvallend debuut in het marathonpeloton. Gesponsord door een automobiel bedrijf uit zijn woonplaats Weesp toonde hij in Deventer en Amster dam gretigheid by tussensprints en eindigde op de Jaap-Edcnbaan als tiende. De terugkeer van Emiel Hopman verliep minder voorspoe dig. Nadat de marathonrcus van drie seizoenen geleden zich zater dag had gespaard, moest hij zon dag al na acht ronden opgeven Bij een valpartij had hy blauwe plek ken opgelopen en een braampje op de ijzers gekregen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13