PORT Kraayenbos de vierde man Jockey vergaloppeert zich Toch weer uitzicht op WK tafeltennis voor Kloppenburg Schapers: 'Succes kan niet lang meer uitblijven' Nelli Cooman: geen record, wel limiet MAANDAG 12 JANUARI 1987 PAGINA 11 Oranje dag eerder naar Spanje Koopmans valt af voor EK schaatsen in T rondheim 'Verknipt' BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD De schijn bedriegt. Klem Duimpje heeft echt niet gewonnen van de reus, al lijkt het daar wel op gezien de wijze waarop ze poseren na het Neder lands kampioenschap Grieks Romeins worstelen in Arnhem. Tonny Roe- lofs (r) uit Amsterdam bewijst zijn clubgenoot Theo van Boxtel alleen de nodige eer na het behalen van het kampioenshap in de 48 kilo-klasse. Geen kunst overigens, want Van Boxtel was in die klasse de enige deelnemer (foto ANP) HONGKONG (SID) - De 'Roval Jockey Club' van Hongkong heeft de Australiër Rod Sta ples wegens manipulaties op de plaatselijke renbaan zwaar gestraft. Staples kreeg een rij verbod opgelegd van achttien jaar en een geldboete van een half miljoen Hongkong-dol lars (ruim twee ton). Hij was schuldig bevonden aan 78 ver grijpen tegen de reglementen. De ernstigste waren het te gen fikse omkoopsommen be wust beteugelen van paarden, waardoor de uitslag werd beinvloed. Voor hetzelfde de lict kreeg de Britse jockey Da vid Brosnan vorig jaar een ge vangenisstraf van een jaar. De uitlokkers van deze uit gebreide omkoopaffaire zijn Chinese zakenlieden, van wie een aantal eveneens werd gearresteerd. De totalisator van de renbaan in Hongkong heeft de grootste omzet ter we reld. Een totaalinzet van 55 miljoen gulden per dag is geen uitzondering. De races worden bezocht door gemiddeld 80.000 toeschouwers. EGMOND AAN ZEE - De halve marathon in Egmond aan Zee was een doorslaand succes, maar minimaal één persoon hield er een fikse kater aan over. De bestuurder van deze organisatie-wagen stuurde op het strand de verkeerde kant op en stond letterlijk en figuurlijk in de kon De cijfers suggereren anders, maar Schapers zegt juist in de eer ste set de nummer negen van de computerranglijst aardig te heb ben bijgehouden. „Drie keer kwam ik zelfs met 40-15 voor. Mijn servi ce was echter niet voldoende om het af te maken. Mecir daarentegen gaf niets weg. Niettemin geloof ik een van mijn beste partijen te heb ben gespeeld." Schapers had zich voorgenomen tegen Mecir, die hij nog nimmer versloeg, de aanval te kiezen. „Als je tegen hem het net niet opzoekt, word je aan stukjes gehakt.Ik heb dat plan in de eerste set redelijk kunnen uitvoeren. Op de beslis sende momenten liet mijn service mij echter in de steek." Marktwaarde Schapers heeft aan gene zijde van de aardbol zijn marktwaarde aanzienlijk verhoogd. In het van daag startende toernooi om het open Australische kampioen schappen begint hij tegen de Ame rikaan Levine, die rond de 120e plaats op de wereldranglijst staat. Bij winst treft Schapers de links handige Ben Testerman, ook een Amerikaan. De Nederlander ver wacht ook op het gras in Melbour ne uit de voeten te kunnen en hoopt stilletjes op een confrontatie in de derde ronde met de Austra liër Pat Cash. ,,Ik geloof dat dat er werkelijk in zit." Schapers taxeerde zijn spelpeil in de eindstrijd hoger dan dat in de halve-finalepartij tegen de Austra liër Carl Limberger. Alleen de eer ste set moest Schapers daarin aan zijn tegenstander laten: 2-6,6-3,6-4. „Ik heb tegen Limberger hard moeten knokken. Hij speelde fout loos. Ik wist niet goed wat te doen: aanvallen of verdedigen. Tegen Mecir heb ik beide gedaan. Afge zien van enige momenten in de eer ste set heb ik hem niet onder druk kunnen zetten. Maar ik win in ie der geval wel terrein." ZEIST (ANP) - De trip van het Ne derlands voetbalelftal naar Spanje wordt een vijfdaagse. De selectie onder leiding van bondscoach Mi- chels vertrekt zondagmorgen 18 ja nuari van Schiphol en keert don derdagmiddag 22 januari terug in Nederland. Op woensdagavond (20.30 uur) speelt Nederland in het stadion Nou Camp te Barcelona de vriendschappelijke interlandwed strijd tegen Spanje, de nummer twee van Europa. Het plan van Michels om de zon dag in Spanje door te brengen met een bezoek aan de competitiewed strijd tussen Barcelona en Bilbao gaat niet door. Het duel is vastge steld voor zaterdagavond. Toch vertrekt de selectie een dag eerder dan normaal. Op maandag en dins dag wordt in totaal drie keer ge traind in Nou Camp. Maandagmiddag maakt Michels zijn selectie bekend voor de eerste interlandwedstrijd van 1987 Het duel tijdens de winterstop, in Cata- lonië, is in plaats gekomen van-een veertiendaagse tournee naar Zuid- Amerika. LEIDEN - De kansen dat Mirjam Kloppenburg naar het wereldkam pioenschap tafeltennis wordt af gevaardigd, zijn gestegen. Eind de ze maand beslist de NTTB of de 21- jarige Lichtenvoordse de Oranje selectie vergezelt naar India, waar het evenement van 18 februari tot en met 1 maart plaatsvindt. In de afgelopen week vond het eerste verzoeningsgesprek plaats tussen vader/coach Jan Kloppen burg en Henk van Dilst, die zich heeft opgeworpen als vredesrech- ter in het slepende conflict. Een meningsverschil over de coaching van dochter Mirjam leidde ertoe, dat de speelster van Gaanderen uit de Nederlandse ploeg werd gehou den. Daardoor moest zij ook afzeg gen voor het Top-12-toernooi vorig weekeinde in Bazel. Het eerste optreden van de Rot terdammer, penningmeester van de Europese tafeltennisbond, heeft dus direct al een succesje opgele verd. Het gesprek met Kloppen burg bood volgens Van Dilst een aanknopingspunt voor een con frontatie met de NTTB-bestuur- ders Koopman en Römgens. Negatief Aan het verzoek om Mirjam Kloppenburg vóór de loting, die in het afgelopen weekeinde plaats vond, op de deelnemerslijst te plaatsen, voldeed de bond niet. Volgens Piet Römgens was die ac tie niet noodzakelijk omdat Klop penburg desnoods één minuut voor aanvang van het toernooi op gegeven kan worden. Van Dilst is een andere mening toegedaan. „Ik heb in het verleden dergelijke kwesties meegemaakt. Meestal met negatief resultaat", meldt Van Dilst. „Hetzelfde is de Russin Po- pova overkomen vorig jaar bij het EK in Praag. Zij mocht niet mee doen". Omdat Mirjam Kloppenburg vol gens Römgens „een minder geta- AUCKLAND (ANP) - Michiel Schapers moet nog even wachten op de winst in een groot Grand- Prixtoernooi. Het eerste optreden van de Rotterdamse tennisser in de finale van een dergelijk evenement leverde niet meer op dan een ver dienstelijk resultaat. De Tsjecho- slowaak Miloslav Mecir zegevierde gisteren in Auckland: 6-2, 6-3, 6-4. Schapers moet vooralsnog teren op zijn zege in een zwak bezet 75.000-dollar Grand-Prixtoernooi, driejaar geleden in Nigeria. „Zie het maar als een vloedgolf die langzaam maar zeker bezit neemt van een eiland", zegt Scha pers. „Geleidelijk aan wordt mijn spel beter. Op een gegeven mo ment kan succes niet meer uitbij- ven." Het toernooi van Auckland was gedoteerd met een prijzenbe- drag van 280.000 gulden, waarvan Schapers er 21.000 opstreek. AMSTERDAM GPD- Uit boosheid ea teleurstelling over het verlies van hun ploeg hebben supporters van de Am sterdamse ijshockeyclub Frontech gisteravond de lijn verbinding van NCR V-radio verslaggever Wim van der Gaag doorgeknipt. Dat ge beurde aan het slot van de wedstrijd tegen Groningen, toen de nederlaag van de Am sterdamse ploeg zich afteken de. De verslaggever, niet voor een gat te vangen, zocht ver volgens de dichtstbijzijnde te lefoon op in de Amsterdamse Jaap Edenhal, om alsnog zijn radioverslag door te geven. lenteerde speelster dan Popova" is, zal de toernooicommissie in India niet moeilijk doen om de tafelten nisster alsnog op de individuele lijst te plaatsen, mocht zij worden opgenomen in de Nederlandse ploeg. De loting voor de landenstrijd leerde dat de vrouwen kansrijk zijn voor een plaats in de tweede ronde. De equipe van Gerard Bakker is in een poule ingedeeld met Italië en Nigeria. De mannen hebben Tsje- choslowakije als grote concurrent in hun poule, die wordt gecomple teerd met Maleisië en Nepal. In de voorronden zijn de deelnemende landen zowel bij de vrouwen als mannen ingedeeld in zestien pou les. Alle nummers één worden daarna weer in poules verdeeld, hetzelfde is van toepassing bij de nummers twee, drie en vier. Bij de laatste acht volgt het knock-out systeem. Groot was de teleurstelling van rugbyclub Castricum toen bleek dat het gisteren niet sneeuwde, maar vroor. Voor de topper tegen DIOK (nummer twee) had de koploper van de ereklasse het veld afgedekt met repen plastic ter waarde van een paar duizend gulden. Uit voorzorg tegen elke vorm van neerslag. Omdat de grond keihard was door de vorst, moest de wedstrijd gisterochtend echter alsnog worden afgelast (foto ANP) se ploeg voor het toernooi om het wereldkampioenschap sprint. De vorige week tijdens de nationale ti telstrijd op de duizend meter ge vallen Ykema kwam tijdens de we reldbekerwedstrijden in Baselga di Pine tot de beste Nederlandse ver richtingen: 38,29 en 1.16,92. Op de kilometer bleef Ykema Geert Kui per ruim een seconde voor: 1.18,10. De overwinning op beide afstan den ging naar de Japanner Akiro Kurowa. De vroegere wereldkam pioen noteerde 37,37 en 1.14,27. Bouke Jonkman, die in Neder land zijn startpositie voor het toer nooi in Ste Foy al veilig stelde, reed niet mee. De jeugdige rijder uit Sint Nicolaasga verbleef enige tientallen kilometer noordelijker in Innsbruck, waar hij al vallend de klokken op 40,13 liet stilstaan. Naast Ykema en Kuiper heeft Men- no Boelsma nog een kans op een van de twee startbewijzen voor de wereldtitelstrijd. De nationale kampioen op de 500 meter moest op de hooglandbaan in Italië (1000 meter boven de zeespiegel) echter terrein prijsgeven. De sprintvier kamp van volgende week in Davos moet uitsluitsel geven. „Het herstel is ingezet", consta teerde Ykema in Baselga. „Dat tra ditionele slechte weekeinde zit er op. Dat komt dit seizoen waar schijnlijk niet meer terug. Ik weet waar ik sta. Het verschil met Ku- roiwa op de korte afstand is negen tiende. Toch moet een zesde plaats voor de beste Nederlander straks in Canada mogelijk zijn." INNSBRUCK/GRONINGEN (GPD) - Een illusie armer keert Bert Koopmans vandaag terug naar Norg. Met ruim verschil was hij op de Olympische ijsvloer van Innsbrück, waar een andere Drent (Piet Kleine) in 1976 goud en zilver won, de mindere in een onderling selectieduel met Henri Kraayenbos. Die completeert over twaalf dagen daarom de Nederlandse schaatsploeg voor het EK in Tröndheim. De internationale tegenstand bleef in Innsbrück beperkt tot Westeuropeanen en de onopvallen de Amerikaan Dave Silk. De wei nig geinspireerde Vergeer nam al leen de 1500 meter een beetje se rieus en die won hij dan ook. Henk Gemser: „Hij weet precies waar mee hij op de route naar het EK en WK bezig is. Dat duidt op een groot vertrouwen in eigen kunnen" De amper herstelde Leo Visser mocht zich op de 5000 meter uitle ven. Hij bleef de Noorse leider in het World-Cupklassement Geir Karlstad op het nippertje voor en kon bij de prijsuitreiking de dikste envelop in ontvangst nemen. Ykema Jan Ykema is hard op weg naar de tweede plaats in de Nederland- Meteen na de wedstrijden in Inns brück, waar Hein Vergeer (1500 meter) en Leo Visser (5000 meter) 550 gulden incasseerden voor hun eerste plaats in de World Cup, reis den het EK-viertal en coach Henk Gemser door naar Davos, terwijl de achtergebleven Koopmans in zijn eentje door de stad dwaalde. Later, in het Tiroler Landes- sportzentrum viel de natuurkun- destudent als een blok in slaap. „Zo moe was ik". Vorige week had Koopmans tij dens het NK Kraayenbos nog ach ter zich kunnen houden in het offi cieuze klassement over de vier toernooi-afstanden. In Innsbrück, waar sneeuwval en wind geen scherpe tijden toelieten, zag het er zaterdag ook nog gunstig uit voor de Drent, want de 500 meter ver liep duidelijk in zijn voordeel: 41,16 tegen 41,88. De 3000 meter telde volgens de eerder gemaakte afspraken niet mee. Geen kracht Kraayenbos greep gisteren als gewestelijk schaatser de hem ge boden kans. Op de 1500 meter moest Koopmans veel terrein prijs geven (2.07,76 tegen 2.10,61) en toen de pas 21 jaar geworden Zuid hollander de vijf kilometer had af gelegd in 7.34,86 wist zijn rivaal precies waaraan hij diende te vol doen. Koopmans: „Ik moest 7.32 rij den, maar ik had helemaal geen kracht in de benen. Heel jammer, want ik had zo graag aan het EK meegedaan. Ik was ook niet voor honderd procent fit. Donderdag lag ik bijna de hele dag in bed met last van de maag, maar daarop wil ik het niet schuiven". Uiteindelijk bleek Koopmans twintig seconden langzamer dan Kraayenbos, zodat een discussie over de vierde man voor het EK- team achterwege kon blijven. Door de kwalificatie van Kraayenbos bestaat de Nederland se afvaardiging, naast titelverdedi ger Hein Vergeer, uit dezelfde drie jonge schaatsers die vorig jaar in Tröndheim de show stalen bij het openingsduel om de World Cup. Visser triomfeerde toen op de 5000 meter voor Kemkers en Kraayen bos werd achter de Zweed Gustaf- son vierde. Tijdens hun verblijf in Inns bruck kampten ook Leo Visser en Gerard Kemkers met hun gezond heid. Visser, die met dezelfde pro blemen zat als Koopmans, was gis teren voldoende hersteld om de 5000 meter, als onderdeel van de World Cup, op zijn naam te bren gen. Kemkers verscheen wegens een lichte bronchitis niet op het ijs, maar is koortsvrij op doorreis ge gaan naar Davos, waar de ploeg een dikke week zal vertoeven. In het weekeinde staat op de hoogge legen Zwitserse baan de World Cup op de agenda. EELDE (ANP) - Tweevoudig titelhoudster Nelli Fiere - Cooman heeft zich gisteren in Eelde gekwalificeerd voor het EK indoor-atletiek dat op 21 en 22 februari in Lievin (Fra) wordt gehouden. De Rotterdamse, die in 1985 (Athene) en 1986 (Madrid) Europees kampioene werd op de 60 meter en in de Spaanse hoofdstad het wereldrecord op 7,00 seconden bracht, voldeed in Eelde bij de Noordelijke indoorkampioenschappen zowel in serie als finale aan de eis van 7,35 seconden, die de KNAU voor uitzen ding naar Lievin had gesteld. In de serie kwam ze tot 7,27 seconden, in de finale tot 7,33 sec. De serietijd betekende tevens kwalificatie voor het eerste WK indoor, dat van 6 tot en met 8 maart in Indianapolis (VS) wordt gehouden. Voor Lievin en Indianapolis hadden zich eerder al geplaatst: Erik de Bruin (kogelstoten) en Elly van Hulst (1500 m). Naar Lievin gaat ook snelwandelaar Harold van Beek (RWV), die zaterdag in Goes aan de li miet op de 5000 meter voldeed. In Eelde deed Nelli Fiere een vergeefse poging het nationale record op de 50 meter te verbeteren. Met 6,22 seconden bleef ze 0,01 seconden bo ven het Nederlandse record, dat met 6,21 sedert 19 januari 1985 (Zwolle) op naam staat van Els Vader. Hein Vergeer en Leo Visser steken de duimen omhoog in Innsbruck. Beiden bewezen dat hun vorm stij gende is. Vergeer won de 1500 me ter en Visser was de snelste op de 5000 meter. ,.Maar hier hoefden zij zich niet te bewijzen. Alleen het EK en het WK zijn belangrijk"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11