actief in vrije tijd Advies om de kunststof buizen te vervangen 'Personeel' leidt machinefabriek met succes 'Gemeente stort weer vuile grond in Roomburgdepot' Huisartsen overwegen nu ook boycot van het medisch onderwijs 'Flinke' vervuiling nabij Vestestraat 'Leiden dreigt boot te missen op gebied van ontwikkeling telematica' Directie van het AZL wellicht gehalveerd Werkgelegenheid bij Drakenburgh tot 70 mensen gestegen De heer A. van der Stelt bij een van de pijpen waarmee de verontreini ging aan de Vestestraat gemeten is. (archieffoto) LEIDEN - De grond in de Vestestraat en de Uiterste gracht is op sommige plaat sen flink vervuild. In de bo dem is op een plek een ge halte van de vervuiling van tien maal de C-waarde vast gesteld. Dat wil zeggen dat de grond gesaneerd moet worden. De Iwaco, een ad viesbureau voor water en milieu, heeft intussen gead viseerd om de waterleiding buizen van kunststof (pvc) in het gebied te vervangen door stalen of koperen bui zen. Volgens een woordvoerder van de provincie, die de leiding heeft over het bodemonderzoek, zegt dit niets over de aard van de vervuiling. "Het is een voorzorgsmaatregel. De verontreiniging zou in de toe- LEIDEN - De directie van het Aca demisch Ziekenhuis wordt gehal veerd: het aantal directeuren zal van zes tot drie worden beperkt, zo schrijft het universiteitsblad Mare. Het bestuur van het ziekenhuis zal komende week een voorlopig standpunt publiceren over de in houd van het rapport Twijnstra Gudde over de topstructuur. Dit rapport werd op 19 december ge publiceerd en is het resultaat van een onderzoek door het bureau, dat in september begon. Aanlei ding voor het onderzoek is de ern stige onenigheid binnen de direc tie nadat uit een eigen onderzoek was gebleken dat ingrijpende ver anderingen en inkrimping van de directie nodig waren. Het bestuur van het AZL stemt op hoofdlijnen in met het rapport Twijnstra Gudde en kondigt aan om binnen de topstructuur tot een betere taakverdeling te willen ko- De drietallige directie zal een al gemeen directeur, een directeur patiëntenzorg en een directeur be- LEIDEN - Met de ingebruikname van een tweede bedrijfspand heeft het succesverhaal van machinefa briek Drakenburgh een vervolg ge kregen. In 1978 namen vijf werkne mers het bedrijf, dat in een krakke mikkig pand aan de Sumatrastraat was gevestigd, over. In 1980 betrok Drakenburgh een nieuw onderko men aan de Admiraal Banckert- weg. Ook die behuizing bleek te klein en in november van vorig jaar nam het bedrijf een tweede fa briekshal in gebruik. Het aantal werknemers steeg de afgelopen ja ren gestaag: van 25 in 1978 tot 70 in 1987. door Wim Spierdijk "Onze kracht is dat we flexibel zijn en dat we kwaliteit leveren. We verkopen hier in principe geen 'nee' aan onze klanten; bijna alles is bij ons mogelijk. Daarbij zorgen we dat de sfeer intern optimaal is. We proberen iedereen enthousiast te maken voor dit bedrijf; een si tuatie te creëren dat een medewer ker het naar zijn zin heeft. Het suc ces van Drakenburgh is volgens mij dan ook mede te danken aan de grote inzet van de medewerkers", meent de huidige directeur van Drakenburgh, J. van der Heiden. Zijn bedrijf is op een breed ge bied werkzaam. Drakenburgh pro duceert zeer kleine onderdelen tot stalen constructies van 40 tot 50 ton zwaar, met daar tussenin alle bewerkingen en montages. Een be langrijk onderdeel van Draken- burghs activiteiten is het zoge naamde verspaningswerk, het con strueren van kranen, machines en transportbanden. Maar ook voor ander werk kan bij de Leidse ma chinefabriek aangeklopt worden. Zo vervaardigde de firma het to neel van de Alkmaarse schouw burg De Vest. Vier foto's bij de en tree van het pand aan de Admiraal Banckertweg illustreren de veelzij digheid van de onderneming: op de eerste foto is een metaalbewer ker met een hamer aan de slag, op de vierde foto bedient een werkne mer een imposante, door een com puter gestuurde machine. Constructiehal In de grote constructiehal van het bedrijf worden bijvoorbeeld de komst de pvc-buizen kunnen aan tasten. Dat wil niet zeggen dat de leidingen al aangetast zijn". De Leidsche Duinwatermaat schappij gaat onderzoeken of de buizen nog niet aangetast zijn en de kwaliteit van het water nog in orde is. G. In 't Veld van de directie milieu: "Dat is ook bij het Zout keetterrein gebeurd. Daar was de verontreiniging overigens ernsti ger dan in de Vestestraat". Illegaal De vervuiling bij de Uiterste gracht en Vestestraat is afkomstig van drie bedrijven die vroeger op die plek waren gevestigd: Zaalberg (wol), Mulder- Vogem (apparaten) en Indal (elektronica). Het is echter niet uitgesloten dat er een illegale storting is gedaan. Vooral de bodem onder het pand Vestestraat 34 is zwaar verontrei nigd. In 1985 is in de tuin van deze woning voor het eerst verontreini ging van het grondwater aangetrof fen. De gemeente heeft daarop een heer omvatten. Deze constructie, aldus Mare, komt overeen met die welke op het ministerie in voorbe reiding is als uitwerking van het re geerakkoord over de bestuurlijke verhouding tussen ziekenhuis en Leidse universiteit. In een verklaring aan het perso neel kondigt het bestuur aan om vóór 1 maart bekend te zullen ma ken wie de drie directeuren zullen zijn. Het is volgens Mare vrijwel ze ker dat de huidige algemeen direc teur Peters de nieuwe voorzitter wordt. De directeur gezondheids zorg, Schweizer, zal vermoedelijk met de patiëntenzorg worden be last. Het bestuur zal de voorstellen voor advies voorleggen een de ver schillende overlegorganen. Die zullen vóór 23 februari een reactie moeten geven. Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis wil een aparte organisatie instellen om de reorganisatie te bewerkstelligen. Zowel directie als voorlichtings dienst van het AZL waren gister middag niet bereikbaar voor com mentaar. vele meters lange transportbanden gemaakt. Daarnaast ligt de hal met de plaat- en bankwerkerij. In het nieuwe pand, dat op 21 maart door wethouder J. Fase officieel ge opend wordt, is de machinale afde ling gehuisvest en bevindt zich te vens een opslaghal. In die hal staan op dit moment enorme onderdelen voor ovens opgesteld, in opdracht van de HCG vervaardigd voor ex onderzoek laten uitvoeren naar de aard en omvang van de verontrei niging en de kwaliteit van de lucht in de kruipruimten van de huizen. De gemeente heeft vervolgens aan de provincie gevraagd een nader onderzoek in te stellen. G. In 't Veld van de directie milieu is het wel duidelijk dat er op sommige plaatsen een sanering uitgevoerd moet worden. "Dat is niet zo heel moeilijk. We kunnen door het aan leggen van een drainageleiding schoon water aan de bodem toe voegen en het vuile water reini gen". Volgens G. In 't Veld zal nu eerst worden onderzocht wat de risico's zijn voor de gezondheid. Als er geen gevaren voor de gezondheid zijn, dan kan de sanering wel enige tijd duren. In 't Veld: "De Interim- wet bodemsanering hanteert een termijn van vijf jaar voor de sane ring. Ieder jaar wordt er dan een nieuwe stap gezet. Bij ernstige verontreiniging kan deze termijn aanmerkelijk korter worden". De bewoner van de woning Ves testraat 34, A. van der Stelt, heeft in elk geval geen zin om nog langer in de Vestestraat te blijven wonen. Hij heeft zich de directie volks huisvesting om een andere woning gevraagd. "Ik zit hier precies bo venop de gifbelt. De situatie lijkt me niet goed voor de gezondheid. De buren hebben al klachten over hun gezondheid". LEIDEN - De Stichting Meerburg heeft het college van B en W schriftelijk ver zocht om de grond afkom stig van het ir. Driessen- plein te verwijderen van het depot in Roomburg. Deze grond is gisteren naar Roomburg gebracht. Vol gens de stichting mag er geen grond gestort worden op de opslagplaats voor ver vuilde grond waarvoor nog geen verwerkingsmethode bekend is (de zogenaamde langcyclische grond). De grond van het ir. Driessen- plein valt volgens de stich ting in die categorie. De Raad van State heeft eind vorig jaar in een voorlopige uitspraak be paald dat het deel van het depot voor kortcyclische grond (waar voor wel een verwerkingsmethode bekend is) aan de eisen voldeed. Alleen moest de gemeente nog een extra zandlaag in dat gedeelte aan brengen. Over het deel voor de langcyclische grond wilde de voor- port naar Afghanistan. Dezelfde stalen constructies liggen buiten, naast de bedrijfshal. Van der Heiden: "Eigenlijk ko men we met de 3600 vierkante me ter waarover we nu beschikken, al weer ruimte tekort. We hebben een optie op de grond naast de nieuwe hal zodat we nog kunnen uitbrei den". De directeur had graag ge- zitter van de Raad van State zich nog nader laten informeren. Hier over doet hij binnenkort een uit spraak. In een brief aan het college be klaagt de Stichting Meerburg zich erover dat de gemeente de zand laag nog niet heeft aangebracht en wel is begonnen met het storten van grond. Ook protesteren zij te gen het deponeren van vuile grond op de opslagplaats terwijl er nog geen definitieve uitspraak van de voorzitter van de Raad van State is. Bovendien is de gestorte grond af komstig van het ir. Driessenplein volgens de stichting vervuild met koper. "Kleigrond vervuild met zien dat nel nieuwe gebouw aan de hoofdvestiging had gegrensd. Nu moet het personeel de straat over steken om van de ene in de andere hal te komen. "We hebben gepro beerd om het pand van onze buren te kopen of te huren. Dan hadden we de hallen op elkaar kunnen la ten aansluiten. We konden echter r niet tot overeenstemming komen". De groei van Drakenburgh gaat koper is nog niet verwerkbaar en valt daarom onder de langcycli sche grond", aldus een woordvoe der van de stichting. Het hoofd van de directie milieu van de gemeente, G. In 't Veld noemde die opvatting van de stich ting "geklets". Volgens In 't Veld is voor het verschil tussen langcycli sche en kortcyclische grond niet maatgevend welke stoffen de grond bevat. "Het is slechts van be lang hoe lang de grond op de op slagplaats blijft. Als de grond kor ter dan een jaar opgeslagen wordt, is er sprake van kortcyclische grond. Dit is geen foefje, dit is een richtlijn van het ministerie". Van der Heiden eigenlijk iets te snel. "Onze zorg is natuurlijk of we dat vast kunnen houden. Het is be langrijk voor ons dat we die 70 mensen werk kunnen blijven bie den. Dieselmotoren Machinefabriek Drakenburgh is sinds 1936 in Leiden gevestigd. LEIDEN - De Leidse huisartsen overwegen om hun medewerking aan het onderwijs van de medische faculteit van de Leidse Universiteit te staken. Hiertoe is besloten na een gesprek, dat op verzoek van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) woensdagmiddag met het faculteitsbestuur werd gevoerd. Tijdens dat gesprek liet het fa culteitsbestuur weten geen moeite te zullen doen om de opheffing van de huisartsenopleiding ongedaan te maken. Daarop hebben de Leid se huisartsen zich beraden over de vraag wat er nog tegen te doen valt, omdat zij het gevoel hebben dat het faculteitsbestuur hun vakge bied niet serieus neemt. Eerder al besloten de Leidse huisartsen uit LEIDEN - "Leiden dreigt op het gebied van telematica-ontwikke- ling de boot te gaan missen". Dit stelt het D66-raadslid Langenberg in een brief aanjiet college van b en w naar aanleiding van een in op dracht van de Kamer van Koop handel gemaakt onderzoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden in de Deze opvatting van de gemeente betekent dat de problemen met de vuile grond voor de gemeente zijn opgelost. Wanneer de gemeente zelf bepaalt de grond niet langer dan een jaar in het depot te laten liggen, is er naar de mening van de gemeente sprake van kortcycli sche grond. Eventueel kan de grond dan na een jaar overge bracht worden naar het deel voor langcyclische grond. De Stichting Meerburg noemde de opvatting van de gemeente over het onderscheid tussen langcycli sche en kortcyclische grond geheel nieuw. "Dit is in de discussie nog niet eerder naar voren gebracht. Ik vind het een heel flauw argument", aldus Wilbert Bots van de stich ting. De stichting heeft zich ook tot de Raad van State gewend met het verzoek om een voorlopige voor ziening uit te vaardigen om het storten van vervuilde grond tegen te gaan tot er een definitieve uit spraak is. De voorzitter van de af deling geschillen van bestuur kan zo'n voorziening eventueel telefo nisch treffen. Ook heeft de stich ting de voorzitter gevraagd de ge meente een dwangsom op te leg gen. eerst aan de Sumatrastraat. Het be drijf produceerde voornamelijk dieselmotoren voor schepen. De Holland-West-Afrikalijn en de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd be hoorden tot de klantenkring van de firma. In 1956 nam de familie Van der Wal het bedrijf over. De machinefabriek groeide in de jaren zeventig uit haar jasje. De bedrijfs hal. gehuurd van bouwmaterialen- handel Fontein, bleek veel te klein. "Het waren werkomstandigheden die geen toekomst meer hadden. Er werd ook niet meer geïnves teerd", zegt de huidige directeur J. van der Heiden. Eigenaar Van der Wal deed wel wat vage pogingen om zyn bedrijf een nieuw onderkomen te ver schaffen, maar die bleven zonder resultaat. Bedrijfsleider D. Weima, boekhouder J. Cornelissen en de afdelingschefs P. van der Heiden, J van der Heiden en H. van der Zeeuw besloten daarop de handen ineen te slaan en de machinefa briek van Van der Wal over te ne men. "We hadden niets te verlie zen. Als we op dezelfde manier hadden doorgemodderd, hadden we het nog wel enkele jaren uitge houden. Hoe het dan in de verre toekomst zou gaan, hadden we zelf in de hand. Zeker is dat als we geen stappen hadden gezet, het bedrijf al lang niet meer zou bestaan". Het vijftal nieuwe aandeelhou ders stelde D. Weima tot directeur. aan. Intussen hebben twee aan deelhouders hun aandeel aan de andere drie verkocht en is J. van der Heiden directeur Weima opge volgd. P. van der Heiden en H. van der Zeeuw bekleden staffuncties. Voorspoed Van der Heiden, die nu twee jaar aan het hoofd van het bedrijf staat, is ondanks een tijd van voorspoed voor zijn bedrijf niet geheel gerust op een zonnige toekomst. "Ik denk dat het niet slecht is om je zorgen te maken, het moet alleen niet de overhand krijgen. Als ik zeker wist dat de orderportefeuille tot in leng te van jaren gevuld zou zijn, had ik geen zorgen meer Zo gaat het ech ter niet in het bedrijfsleven. Dra kenburgh moet ervoor zorgen dat het kan leveren wat er door de markt wordt gevraagd. Het is mijn grote wens ons succes te bestendi gen". protest hun patiënten zo min mo gelijk naar het Academisch Zie kenhuis door te verwijzen. Wanneer de huisartsen hun me dewerking aan het onderwijs van de medische faculteit zullen sta ken, is nog niet bekend. Volgens de Leidse huisarts H. Prince moe ten nog veel betrokken huisartsen, ook buiten Leiden, over het moge lijke protest worden gepolst. Pas dan kan een definitief besluit over een voorlopige opschorting wor den genomen. Een dergelijk besluit zou tot ge volg hebben dat co-assistenten, die verplicht voor hun arts-examen in een huisartsenpraktijk moeten 'meekijken', dat in Leiden en om geving niet meer kunnen doen. omgeving van het NS-station. Goe- de vernuftige technische voorzie ningen en informatica, simpelweg samengevat onder de noemer tele matica, lokken bepaalde bedrijven. Langenberg had tijdens een ver gadering van de commissie econo mische aangelegenheden in okto ber gewezen op de noodzaak dat Leiden alert inspeelt op de telema- tica-bedrijvigheid elders in de Randstad. "Mijn suggestie om door middel van een notitie tot een actief beleid te komen op dit nieu we terrein werd door het college niet overgenomen". Het raadslid vraagt of het college heeft kennisgenomen van dit rap port van de werkgroep-Lambooy. Hij vraagt of het college het oor dcel in het rapport dat de ontwik kelingen met de kantoren op de Plesmanlaan en het Schuttersveld stagneert en dat daardoor extra im pulsen in nieuwe sectoren noodza kelijk zijn, deelt. "Welk commentaar heeft het col lege op de analyse in het rapport dat Leiden in de golfbeweging van nieuwe 'dynamische economische activiteiten' op het terrein van ken nis en informatie de boot dreigt te missen, ondanks de duidelijke ves tigingsvoordelen in dit gebied?" Ook vraagt hij onder meer of het college bereid is om extra prioriteit te geven aan de werving van be drijven op het terrein van de tele matica en welke mogelijkheden het ziet om bij voorrang contact op te nemen met belangrijke gemeen ten in de Randstad om te bekijken of in een gezamenlijke aanpak meer van dergelijke bedrijven ook naar Leiden zijn te halen. Tevens wil Langenberg weten of het college bereid is de overige aanbevelingen van het rapport te betrekken bij de ontwikkeling van het Stationsplein. Petrakerk In de koffiebar in de Pet ra - kerk, Curacaostraat 1, wordt vandaag de film 'A stranger in my forest' vertoond. Aanvang 20.00 uur. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella houdt morgen de maandelijks j volksdansinstuif aan de Br, slaat 66. De presentatie is in h den van Yvonne Knijnenbi De toegangsprijs is vier guld< en hei begint om 19.00 uur. Het buurthuis Op Eigen Wie ken, Valkenpad 2, begint op maandag van vier tot vijf uur een muziekgroepje voor kinde ren. Gezocht worden kinderen die een muziekinstrument bespe len. Voor kinderen die nog niet zo thuis zijn in de muziek, bestaat de mogelijkheid om gitaar te ren spelen. Nieuwjaar ln de grote zaal van het D' stencentrum Merenwijk, Rosmo len 6, houdt de wijkouderenraad Merenwijk op maandag een nieuwjaarsbijeenkomst. Aan vang 14.00 uur. Gymnastiek Voor 55-plussers is er dinsdag de mogelijkheid in het Gezond heidscentrum, Bevrijdingspie, 60, aan gymnastiek te doen. Aan vang is 11.00 uur. 't Spoortje Buurthuis 't Spoortje. Be hardkade 40, vertoont woensdag de film 'De moeder van David S Aanvang 9.30 uur. De constructiehal van Drakenburgh. De machinefabriek heeft inmiddels een tweede hal in gebruik genomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9