Z-Afrika breidt perscensuur uit wéé RSI Opschudding in Turkije over sluierverbod Afghaans verzet zoekt toenadering Na advertentie voor legalisering ANC Afrikaanse studenten in Peking woedend HHL t Wr 11 j Grondwet Nicaragua bekrachtigt revolutie VRIJDAG 9 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PEKING (AP) - Ruim 200 Afri kaanse studenten hebben gisteren in Peking gedemonstreerd uit pro test tegen een op de universiteiten circulerende brief die volgens hen racistische beledigingen bevatte. De studenten marcheerden met geheven vuisten en onder het roe pen van „Afrika" van het Instituut voor Buitenlandse Talen in een buitenwijk naar de Afrikaanse am bassades in het centrum van Pe king. Honderden politie-agenten volg den de optocht en waarschuwden de studenten via megafoons dat zij de „gevolgen van hun actie moes ten begrijpen". Voorafgaand aan de mars hadden de politie en de Chinese Studentenfederatie ge poogd de Afrikanen van hun voor nemen af te brengen door hen te JOHANNESBURG (DPA/UPI/AFP) - In diverse Zuidafrikaanse kranten is gisteren een paginagrote advertentie verschenen waarin wordt opgeroepen tot legalisering van het toestemming van de politie verbie- ANC, dat precies 75 jaar geleden is opgericht. Regeringsgezinde kranten zoals The Citi- den. zen weigerden de advertentie, die is betaald door de belangrijkste anti-apartheidsorgani saties. Over racistische bejegening Vrijwel direct kwam de Zuidafri kaanse regering met een maatregel die de kranten verbiedt om adver tenties of reportages te plaatsen waarin verboden organisaties in een gunstig daglicht worden gezet. ANC-leider Oliver Tambo deed van zijn kant vanuit Loesaka, waar de organisatie zetelt, een oproep aan blank Zuid-Afrika zich aan te sluiten bij de strijd van het ANC tegen het apartheidsbewind. Het Verenigd Democratisch Front (UDF) stelt in de advertentie dat het ANC aanvankelijk legaal actief was maar pas de wapens op nam tegen de apartheidsregering toen alle andere middelen voor vreedzaam protest waren uitgeput. Zonder de organisatie, die in 1960 werd verboden, 'is een oplossing van de problemen in Zuid-Afrika onmogelijk', zo staat in de adver tentie, die verscheen in liberale kranten als Business Day, The Star en het vooral door zwarten gelezen dagblad The Sowetan. Naast het UDF betaalden ook het Nationaal Crisiscomité voor het Onderwijs (NECC), de Zuid afrikaanse Raad van Kerken (SACC) en organisaties zoals het zwarte vakverbond Cosatu, de voetbalbond en de rugbybond mee aan de advertentie. Deze is getooid met een foto van Tambo en een profiel van de gevangen ANC-lei- der Nelson Mandela, van wie geen foto's mogen worden afgedrukt sinds hij in 1964 tot levenslang werd veroordeeld. Er wordt wel ge citeerd uit zijn toenmalig pleidooi. Sommige kranten kwamen trou wens uit met een advertentie van een halve pagina waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van Mandela. Tambo wees in zijn oproep aan de blanken erop dat het ANC elke mogelijkheid zal aangrijpen om via onderhandelingen een oplossing te vinden voor beëindiging van het geweld in Zuid-Afrika. De blanken moeten zich „verenigen en een deel worden van de motoren ach ter de democratische revolutie". Die democratisering is voorwaarde voor een oplossing van de proble men, aldus Tambo. Hij kondigde verder aan dat de gewapende arm van het ANC, Umkhonto We Sizwe (Speer der Natie), zijn activiteit in Zuid-Afrika zal uitbreiden en versterken, zon der daarover in details te gaan. Tambo riep ook de zwarte scholie ren op hun onderwijsboycot, die een belangrijke bijdrage leverde aan de agitatie tegen de apartheid, te staken en weer naar de school te gaan. Hij omschreef het als een re volutionaire daad die 'ons in een betere positie" plaatst voor het voortzetten van onze strijd'. In het kader van de veijaardag van het ANC hing Klaas de Jonge, die al 18 maanden in de Nederland se ambassade in Pretoria verblijft, zelfgemaakte protest-affiches op voor de ramen van zijn kamer. Hij maakte affiches in de kleuren van de verboden verzetsbeweging: zwart, groen en goud. Bovendien plakte hij de advertentie op aan de ramen die uitkijken op de voor naamste straat in Pretoria. "De po litie was erg kwaad", zei De Jonge, "maar het publiek, vooral de zwar ten, vonden het prachtig". Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken diende als reactie op de affiches een protest in bij de Nederlandse ambassade in Pretoria. De studenten waren in alle sta ten over een in het Engels gestelde brief waarin stond dat China zich ontwikkelde tot een modern land, maar dat dit niet betekende dat het „ongecultiveerde Afrikanen" zou voeden. De brief bevatte ook kri tiek op het gedrag van Afrikaanse studenten tegenover Chinese vrou- Volgens de bronnen die de in houd van de brief bekendmaakten was deze ondertekend door „de Studentenbond". Het persbureau Xinhua maakte woensdag bekend dat de brief een vervalsing was die onder buitenlandse studenten in Peking was verspreid. De Chinese Studentenfederatie sprak van een „verderfelijke aanval" op de Afri kaanse studenten en zei dat de brief was opgesteld door „herrie schoppers" die er evenwel niet in zouden slagen spanningen te creë ren tussen Chinese en Afrikaanse studenten. Afrikaanse studenten hebben in juni van het afgelopen jaar ook al een protestmars gehouden in Pe king tegen wat zij noemden discri minatie van zwarten in China na dat in drie steden ongeregeldhe den waren uitgebroken tussen Afrikaanse en Chinese studenten. De Chinese leider Deng Xiao ping heeft geëist dat professor Fang Lizhi, de plaatsvervangend directeur van de Universiteit van Wetenschappen en Technologie in Hefei, uit de communistische par tij wordt gezet. Dit heeft het Japan se persbureau Kyodo gisteren ge meld. De stap van Deng wordt in verband gebracht met de recente studentenonlusten in China. Volgens Kyodo zou Deng over professor Fang hebben gezegd: „Wij moeten hem niet vertellen de partij te verlaten, hij moet worden weggezuiverd". De geschriften van Fang werden geciteerd op muurkranten aan de Universiteit van Peking en de de monstrerende studenten in Shang hai verklaarden dat zij waren geïn spireerd door een redevoering die Fang op de Jiaotong Universiteit had gehouden. Fang heeft China's intellectuelen herhaaldelijk opgeroepen zich on afhankelijker op te stellen en niet te aarzelen kritiek uit te oefenen op de leiders. Tegenover een groep partijlei ders zei Deng dat de studentende monstraties van de afgelopen tijd „de schaduwzijde van onze onder neming" hadden laten zien. Hij oe fende kritiek op de partijleiders, omdat zij zich onvoldoende had den gekweten van hun taak de be volking te overtuigen van het feit dat China de communistische par tij en het socialisme nodig heeft. Tot zover Kyodo. Het in Hongkong verschijnende pro-communistische dagblad Wen Wei Po schreef woensdag dat zij uit welingelichte bron heeft vernomen dat een aantal „leidende" leden uit de communistische partij zouden worden verwijderd, vanwege hun opvattingen van democratie naar westers model. Op een bijeenkomst van partij leiders op 30 december zou Deng hebben gezegd; „Iedereen die meent de principes en discipline van de partij simpelweg te kunnen negeren en blijft volharden in het nastreven van burgerlijk liberalis me, moet de gelederen van de par tij verlaten." Jlll *- L** (ImRh 1 md TM* CM LO*£X 1 mt» s iEaB. Gesprek met Moskou geopperd rechts hangt zijn zelfgemaakte affiche c ISLAMABAD (AP) - Een van de leiders van het Afghaanse verzet heeft gisteren in Pakistan een op roep gedaan voor rechtstreekse be sprekingen met Moskou over de te rugtrekking van de Russische troe pen en een tijdelijk bestand waar toe de Afghaanse regering had uit genodigd. Andere vertegenwoordi gers van de guerrilla-beweging ver wierpen zijn voorstel echter. Jalaladin Haqqani, leider van de opstandelingen in de oostelijke provincie Paktia, zei tijdens een persconferentie bereid te zijn deel te nemen aan het overleg over te rugtrekking van de Russische troe pen. Voor de periode van de onder handelingen willen de opstande- Muurschilder Wolfram Hasch, van de DDR, is gisteren in Oost- Berlijn tot één jaar en acht maan- cvvu den cel veroordeeld. De aanklacht fident MEXICO STAD (GPD) - Een ge mengde economie, politieke ver scheidenheid en niet-gebonden- heid blijven de drie pilaren van de Sandinistische revolutie in Nicara gua. Vandaag worden die princi pes definitief bevestigd met de of ficiële proclamatie van een nieuwe grondwet. De Sandinisten hebben besloten om er opnieuw een massa-demon stratie van te maken. Elke gelegen heid moet worden aangegrepen om de wereld, en in het bijzonder de Amerikanen, te tonen dat we nog altijd op grote steun onder het volk kunnen rekenen, zo redene ren de revolutionaire leiders blijk baar. De grondslag is liberaal, hoewel in bepaalde zinsneden enigszins de marxistische sympathieën door klinken. Zoals in alle Latijnsameri- kaanse landen gaat het om een sterk presidentieel systeem waarin het parlement een ondergeschikte rol speelt. Ondanks het bestaan van de oorlog met de Contra's en de openlijke vijandigheid van de Verenigde Staten zijn er in princi pe niet meer uitzonderingstoestan den of vrijheidslimieten dan in de grondwetten van de omringende landen. Opgesteld door het parlement en met medewerking van een meer derheid van de aldaar vertegen woordigde oppositie is de nieuwe grondwet in feite een poging van De demonstratie zal worden bij- de Sandinisten om de revolutie de finitief vast te leggen. Tegelijkertijd is het document tegen hem luidde 'herhaaldelijk Z j" .1" ZZ t"de Sandinisten legelykertyd is het document onwettig overschrijden van de een nieuwe verdediging tegen alle A Wl1 bewijzen. Om duidelijk te ma- beschuldieineen van Washineton grens" tussen Oost- en West-Ber- ken "daTCTook ontevredenheid'i lyru Hasch is de eerste muurschil- Nicaragua heerst heeft de der die door de autoriteiten van de DDR gearresteerd en gevonnist is. De westkant van de Berlijnse Muur, die zich op het grondgebied un'nHrpH lion do nnn ie- mmrJnW U g vatieve oppositie, onder ring van het particuliere bedrijfsle- tegen-demonstratie aange- de DDR bevindt, is overdekt met graffiti die varieert van kleuri ge spotprenten en banaliteiten tot politieke protesten. De DDR- grenswachten roepen vaak waar schuwingen naar de 'kunstenaars', v_ JUS komen gewoonlijk alleen gjng te ondersteunen. De nieuwe In de ogen van de conservatie ven gaat het om een 'politieke far- :e', maar tot nu toe heeft de oppo sitie geen duidelijke voorbeelden weten te geven om die beschuldi- naar de westkant van de Muur het verrichten van reparaties. Soep Zestien gevangenen wakers die zij in gijzeling houden in de Barlinnie-gevangenis in het Schotse Glasgow hebben gisteren een kop soep gekregen nadat de temperatuur 's nachts tot onder het vriespunt was gedaald. Het Scot- tisch Office, de deelregering voor Schotland, zei dat voortdurend met de gevangenen werd onder handeld. Staatsgreep De Salvadoriaanse president Duarte heeft gezegd dat extreem rechts, onder leiding van de afge zette majoor d'Aubufsson, en staatsgreep wil plegen tegen zijn regering. De president ontkende dat hij toegegeven had aan druk om af te treden. Rechts in El Salva dor heeft felle kritiek geleverd op de president in verband met prijs- en belastingverhogingen. Adoptie Er worden geen Hondurese kin deren geadopteerd door buiten landse echtparen die commerciële bedoelingen hebben met hun orga nen, zo verklaarde de vrouw van de Hondurese president gisteren. Daarmee neemt Miriam de Azcona die voorzitter is van een welzijns organisatie, afstand van opmerkin gen van een hoge functionaris uit het land. Hij zei dat 'heel wat echt paren kinderen met fysieke gebre ken adopteren om hen in 'stukjes te verkopen'. grondwet is in feite niet veel ders dan die van zichzelf respecte rende Latijnsamerikaanse repu blieken als Argentinië, Peru en drie be- Costa Rica. beschuldigingen van Washington dat de Sandinisten een leninis- tisch-marxistische dictatuur vor men. Ook al worden de banden tussen Moskou en Managua steeds nauwer, de nieuwe grondwet houdt Nicaragua vooralsnog onder de Westerse invloedsfeer. Een gemengde economie, poli tieke verscheidenheid en niet-ge- bondenheid. Tal van garanties voor privé-ondernemers, vakbon den en politieke partijen. Maar Ni caragua is en blijft een land in oor log. En daarom zal bijvoorbeeld de vrijheid van meningsuiting voorlo pig nog uitblijven onder de staat van beleg. Acht jaar in berggrot HARARE (AP) - Een guerrilla strijder in Zimbabwe heeft acht jaar in een berggrot gewoond, omdat hij in de veronderstel ling verkeerde dat de Zimbab waanse onafhankelijkheidsoor log, die in 1980 ten einde kwam, nog steeds voortwoedde. De krant The Herald meldde gisteren dat William Bonga in 1978 zijn toevlucht zocht in een grot in het oostelijk berggebied en met niemand gesproken had tot een groep jagers hem in no vember ontdekte. De jagers droegen de man over aan de po litie in Harare. Bonga was een verzetsstrij der van de Zimbabwaans-Afri- kaanse Nationale Unie (ZA- NU), die in 1980 aan de macht kwam na algemene verkiezin gen. Bonga sloot zich in 1977 aan bij de opstandelingen in een ZANU-kamp in Mozambi que en werd in 1978 op zijn eer ste missie de Rhodesische grens overgestuurd. Tijdens een storm raakte hij zijn metge zellen kwijt en later had hij op zijn tocht door het oerwoud ook nog zijn geweer verloren. Daarop was hij in de grot ge vlucht, die hij alleen 's avonds verliet om voedsel te zoeken, uit angst dat hij zou worden op gepakt door Rhodesische vei ligheidstroepen. Zijn achtjarig bestaan in eenzaamheid lijken Bonga niet gedeerd te hebben. Volgens de politie was hij in uitstekende conditie. Vietnam meldt hevige strijd HANOI (AFP/UPI/Rtr.) - De grens gevechten tussen Vietnam en Chi na duren voort en volgens het Viet namese persagentschap AVI zijn daarbij maandag, dinsdag en woensdag 1.500 Chinese soldaten gedood. De gevechten waren het hevigst op woensdag, toen, aldus AVI, 900 Chinese soldaten omkwa men. Over Vietnamese verliezen is niets gezegd. In politieke en militaire kringen in Hanoi voert overigens voorzich tigheid tegenover China de boven toon. Men onthoudt zich van mon delinge aanvallen op Peking en laat zich nagenoeg niet uit over de achtergrond van de hernieuwde Vliegtuig verwoest in Beiroet BEIROET (UPI/AFP) - Bij hevige bombardementen op de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren op het internationale vliegveld in het westelijk stadsdeel een vliegtuig verwoest (zie foto AP). Het toestel, dat door de passagiers al was verla ten, brandde geheel uit. In beide stadsdelen vielen bij de beschietin gen tien doden en 46 gewonden. Dit heeft de politie meegedeeld. Betrouwbare bronnen verklaar den ervan overtuigd te zijn dat de aanval op de luchthaven in ver band staat met de strijd tussen Pa- lestijnen en sji'itische moslimmili ties. De luchthaven staat onder controle van de Amalmilitie van minister van justitie Nabih Berri. Amal levert al geruime tijd strijd tegen de Palestijnen rond de vluchtelingenkampen in Beiroet en het zuiden van Libanon om te gevechten. Met Peking weet je nooit precies waar je aan toe bent, aldus een Vietnamese diplomaat. China is de belangrijkste militai- •re steun van het Cambodjaanse verzet, vooral van de Rode Khmers aan wier bewind eind 1978 door Hanoi een einde werd gemaakt. Peking viel daarop zes noordelijke grensprovincies van Vietnam bin nen. Sindsdien laaien de gevech ten aan de grens geregeld op en Pe king windt er geen doekjes om dat de constante militaire druk op Vietnam bedoeld is om Hanoi te dwingen troepen uit Cambodja over te brengen naar de grens met China. lingen een bestand accepteren, zei hij. „Om een einde aan de oorlog te maken moeten de Russen binnen drie maanden vertrekken", zei hij voorts. De overkoepelende organisatie van de belangrijkste Afghaanse op standelingenbewegingen heeft echter laten weten zich niet aan een bestand te zullen houden. De organisatie weigert met de com munistische regering van het land in overleg te treden en eist de on middellijke terugtrekking van de Russische troepen. Vertegenwoordigers van ver schillende groeperingen zeiden gisteren dat Haqqani niet gerech tigd was namens de overkoepelen de organisatie te spreken. Haqqani sprak zichzelf tegen; aanvankelijk beweerde hij uitsluitend voor zich zelf te spreken, later zei hij alle an dere opstandelingen te vertegen woordigen. Haqqani presenteerde verder en kele tegenvoorstellen voor een op lossing van de problemen. Moskou zou ermee akkoord moeten gaan dat de Afghaanse communisten buiten de onderhandelingen met het verzet worden gehouden. Daar naast stelde hij voor de duur van een jaar een tussenregering voor. Tijdens dat jaar zouden 3N-troepen in Afghanistan moeten toezien op nationale verkiezingen. De nieuwe republiek die hem voor ogen staat zal zich strikt aan de islamitische wetgeving moeten houden. voorkomen dat de PLO zijn machtsbasis in het land herovert. De politie zei nog niet te kunnen zeggen of er verband bestaat tus sen de beschieting van de luchtha ven en de bomaanslag op ex-presi dent Camille Chamoun van woens dag. De aanslag werd opgeëist door een tot dusver onbekende groep 'Libanese strijdkrachten- Beshirs vrije troepen'. Ze dreigde bovendien om president Gemayel te vermoorden. In een telefoontje aan het dagblad As Safir in Beiroet verklaarde een anonieme persoon dat de aanslag van woensdag werd uitgevoerd tegen 'verradelijke krachten' die wijlen president Bes- hir Gemayel hebben bedrogen. Hij kwam in 1982 om het leven bij een bomaanslag kort voordat hij als president zou aantreden. ATHENE - De Turkse president Kenan Evren heeft gisteren in de stad Adana voor de rectoren van de 28 universiteiten en 500 studenten de tot nu toe felste aanval gedaan op de 'Irtica', het religieuze funda mentalisme dat in Turkije de kop opsteekt. Hij noemde het „een minstens even groot gevaar als communisme en fascisme" en ver- door Frans van Hasselt geleek het met „een vuur dat ons omringt en dat we bijtijds moeten blussen". Evren refereerde aan het reeds bekende feit dat de laatste tijd bin nen de strijdkrachten en ook in het militaire onderwijs een zuivering heeft plaatsgevonden waarbij circa honderd aanhangers van een zich fetallah noemende religieuze elite beweging werden ontmaskerd. Di recte aanleiding tot de toespraak, die op radio en televisie werd uit gezonden, was echter de kwestie van de hoofdbedekking van vrou welijke studenten die de laatste da gen in het middelpunt van de aan dacht staat. Gelijktijdig is in de staatscourant een wet verschenen die bepaalt dat de kledij en uiterlij ke verschijningsvormen van de studenten binnen de universiteit voortaan „respectabel moet zijn en in overeenstemming met de mo derne tijd". Vier manlijke studenten in Istan- boel waren deze week een honger staking van vier dagen begonnen uit solidariteit met vier vrouwelij ke collega's die met bedekte hoofden op de colleges willen blij ven verschijnen. Zij betogen dat Allah hen heeft bevolen hun haar te bedekken èn te studeren en dat ze niet voor de keus willen worden gesteld: het een of het ander. Reeds een maand eerder waren de voorschriften door de hoge uni versiteitsraad verscherpt. Evren bezocht bij die gelegenheid een studentenverblijf waar hij ook en kele meisjes met hoofddoeken ont- waarde.„Hier hindert het niet", zei Maar binnen de universiteiten moeten bepaalde regels in acht worden genomen, anders komen studenten straks ook met shorts". Verboden werd de carsaf, dat is een hoofddoek die onder de kin wordt vastgeknoopt. Toegestaan bleef de zogenaamde turban, een soort halsdoek die ook de haren bedekt. Aangenomen wordt dat deze nu ook taboe is geworden, evenals - aan het andere uiterste -, blue jeans en voor mannen baar den en overdreven snorren. Funda mentalistische studenten hebben aangekondigd dat zij met pro testacties, waaronder marsen, zul len doorgaan. Gisteren werd in Is- tanboel een exemplaar van de 'in ternationale verklaring van de mensenrechten' verbrand „omdat die voor Turkije niet geldt". De kwestie van de kledingvoor schriften in Turkije gaat terug tot Atatürk, de stichter van de moder ne republiek. In zijn streven naar Europeanisering van Turkije ver- Tot ongenoegen van de militaire autoriteiten in Turkije gaan steeds meer vrouwen over tot het dragen van een sluier, overeenkomstig de wet ten van de islam. Op de universiteiten is dit verboden. Op de foto (AP) zijn vrouwelijke studenten bezig met het schrijven van protesttelegram- bood hij mannen de fez en de tul band, en de vrouwen 'ontraadde' hij de sluier. Religieuze functiona rissen mochten zich niet meer i ambtskledij op straat vertonen. De laatste jaren ziet men in c steden steeds meer n biedwaardige' kleren, met hoofdbedekking en vaak ook met lange gewaden. Er kwamen weer islamitische modemagazij nen. Dit is stellig niet alleen een uitvloeisel van het feit dat vrouwen meer dan vroeger buitenshuis ko men, maar ook van het opleven van geheime en sinds 1926 verbo den sekten, vanwaaruit sympathie of in ieder geval bewondering voor Chomeini wordt beleden. Pikant is dat premier Ozal, leider van de conservatieve moederland- party, de afgelopen weken blijk heeft gegeven veel minder zwaar te tillen aan het gevaar van funda mentalistische penetratie in het onderwijs. „Drie of vier hoofddoe ken", zei hy, „betekenen nog geen fundamentalisme. Een seculiere staat betekent geen atheïstische staat. Fanatisme is een uitvloeisel van verboden, niet van vrijheden" Het optreden van Evren houdt een duidelyke reactie in op deze uitlatingen en menigeen specu leert over kansen op een breuk tus sen de president en de premier.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5