'Onthullingen Vanunu betrouwbaar' Rol Frankrijk in Afrika: gendarme zonder knuppel Marokkaanse jongeren: een verloren generatie Experts over kernwapens Israël: Meelevend kerklid geeft meer j PAGINA 2 VRIJDAG 9 JANUARI 1987 DEN HAAG - In het zanderige en straatarme Tsjaad wordt al twintig jaar lang een burgeroorlog uitgevochten. Libi sche geldingsdrang en Frans 'vaderschap' over een voor malige kolonie zijn de bij voortduring aanwezige ingre diënten. Voor Libië geldt één groot doel. de stichting van een 'Grote Islamitische Staat'. Frankrijk daarentegen staat als zo vaak voor een dilemma. Het wil de reputatie van 'vriend van Afrika' hooghouden en kan zich niet onttrek ken aan de rol van supporter van de Tsjadische regering, wat de verhoudingen met vriend Gaddafi vertroebelt. Al lange tijd werpt Gaddafi een be gerig oog op Tsjaad, omdat hij nog altijd droomt van een grootse isla mitische staat onder zijn leiding. Libië moet de moslim-staten in de Sahel een alternatief voor het verfoeilijke kapitalisme en het communistische atheisme bieden, zo meent Gaddafi. Maar ook economische redenen maken Tsjaad interessant voor Li bië. Met het uitdrogen van zijn olie bronnen, binnen twee decennia valt er geen druppel meer te halen, is Gaddafi op zoek naar energie bronnen. Tsjaad heeft op dat ge bied een en ander te bieden. Tenslotte hebben buitenlandse avonturen in het verleden steeds weer bewezen de aandacht te kun nen afleiden van problemen bin nen de eigen huishouding. Libië heeft die methode al eerder be proefd. Ook nu, zo hoopt Gaddafi, kan de sluimerende onvrede in het binnenland worden gesust met een militaire expeditie buiten de lands grenzen. Gaddafi's bemoeienissen met Tsjadische aangelegenheden date ren al van 1980. Toen werd presi dent Goukouni Oueddei afgezet door minister van defensie Hissène Habré. Oueddei klopte op Libië's deur en Gaddafi was maar al te be reid een hand toe te steken. Hij stuurde 5.000 soldaten naar het zuiden, voorzien van Russische tanks en raketlanceerders. In 1983 startte Libië, in samen werking met verzetstroepen in het noorden, een offensief dat de rege- ring-Habré fataal dreigde te wor den. Frankrijk aarzelde en reageer de lange tijd niet. Maar begin 1984 besloten de Fransen, onder de voortdurende druk van de Ver enigde Staten en na herhaalde kre ten om hulp van Habré. dat de Li bische opmars moest worden ge stopt. 1200 Franse paratroopers werden in de strijd geworpen en wisten de indringers bij de 15e breedtegraad tot staan te brengen. Na nieuwe gevechten werd die grens naar het noorden verlegd tot bij de 16e breedtegraad. Frankrijk beschouwde deze 'rode lijn' sinds dien als bestandslijn en Tsjaad werd een verdeeld land: Libië con troleerde het noorden, Hissëne Ha bré regeerde met Franse steun het zuiden. Goukouni Oueddei, verzetslei der tegen Habré. keerde zich in ok tober van het afgelopen jaar defini tief af van Tripoli. Na zijn aankon diging in de toekomst een vergelijk met Habré te willen nastreven, werd Oueddei als schietschijf ge bruikt door zijn Libische escorte. Gewond verdween de voormalige kameraad van Gaddafi naar Libië, waar hij in het gevang belandde. Gaddafi overigens ontkende deze lezing; Oueddei zou slechts onder huisarrest zijn geplaatst en „is al leen aan zijn blindedarm geope reerd of zo". Gaddafi verwijt zijn „vriend Goukouni" alleen de ontvoering van een twintigtal Libische techni ci, die in het noorden van Tsjaad gevangen zouden worden gehou den. Om die reden, zo verklaarde de Libische leider, verblijven „en kele honderden" Libische man schappen in Tsjaad. Op zoek naar de gekidnapte technici. Franse bronnen daarentegen meldden de aanwezigheid van 8.000 Libische soldaten. Het resultaat van Oueddei's ruzie met Gaddafi was een radicale om mezwaai van een groot contingent noordelijke rebellen. Ze sympathi seren nu met de autoriteiten in de hoofdstad N'Djamena en de rege ring voelt zich daardoor sterker dan ooit. Vanuit die veronderstel de krachtige positie wendt presi dent Habré zich opnieuw tot Pa rijs. Als de Fransen de 'rode lijn' op de 16e breedtegraad opgeven en militair interveniëren in het noor den van het land, zo betoogt Habré. kunnen de Libiërs voor eens en al tijd over de grens worden gezet. De Verenigde Staten, als altijd er op gebrand Gaddafi een flinke bloed neus te bezorgen, stuurden daarop onmiddellijk zo'n 35 miljoen gul den naar Tsjaad. Maar Frankrijk blijft hopen dat de Tsjadische strijdkrachten vol doende .zijn toegerust om het kar wei op eigen houtje te klaren Een groot conflict met Libië is het laat ste waar de Fransen op zitten te wachten. Gaddafi voelde dat aan en raadde zijn „vrienden" Chirac en Mitterrand aan zich met hun ei gen zaken te bemoeien. Maar als voormalig koloniaal heerser lijkt het voor Frankrijk moeilijk zich te blijven beperken tot logistieke steun aan de Tsjadische troepen. Frankrijk staat voor een aloud dilemma Tsjaad kan niet aan het lot worden overgelaten, de Fran sen kunnen niet eenvoudig ver trekken. Maar eenmaal verwikkeld in de Tsjadische problemen, ont breekt de Fransen de macht om de regering-Habré te controleren. De onlangs uitgevoerde Libische bombardementen ten zuiden van de 16e breedtegraad waren een duidelijke uitdaging aan het adres van de Fransen. Een inmiddels ge dane vergeldingsactie van Franse zijde in het noorden van Tsjaad mag misschien de gekwetste trots van Parijs restaureren, het zal pre sident Habré waarschijnlijk geen genoegdoening schenken. Zo beoefent Frankrijk een haar bekende strategie: het land wil de gendarme van Afrika spelen zon der de gummiknuppel ter hand te WASHINGTON (AP) - De recente onthullingen van de voormalige Is raëlische kerntechnicus Morde- chai Vanunu hebben Amerikaanse experts tot de overtuiging ge bracht dat Israël over veel meer atoomwapens beschikt dan tot voor kort werd aangenomen. Vanunu heeft in september 1986 uitgebreid en in detail verhaald over wat hij tijdens de negen jaar dat hij in een geheime ondergrond se kernreactor in Dimona in de Ne- gev-woestijn werkzaam was alle maal heeft zien ontwikkelen. De 32-jarige Vanunu is in Israël beschuldigd van spionage en hulp aan de vijand in tijd van oorlog om dat hij informatie en foto's over de Israëlische kernmacht aan de Sun day Times heeft toegespeeld. Hij verklaarde destijds in een afdeling van de Dimona centrale gewerkt te hebben die Machon 2 wordt ge noemd en zes ondergrondse ver diepingen telt. Volgens Vanunu gebruikt Israël een experimentele reactor, die in de jaren 1957-1964 in het geheim door Frankrijk voor Israël werd ge bouwd. In deze reactor wordt per jaar veertig kilo plutonium gepro duceerd, hetgeen voldoende is om tien kernbommen te ontwikkelen. Ook blijkt uit zijn onthullingen dat in deze reactor van uiterst moder ne technieken gebruik wordt ge maakt. Zekerheid Israël heeft de verklaringen van Vanunu niet tegengesproken. Tay lor, die zich jarenlang met de ont wikkeling van kernwapens heeft beziggehouden, en andere Ameri kaanse en Britse kernexperts hechten veel geloof aan zijn ver haal, maar tekenen daarbij aan geen volledige zekerheid te heb ben, met name over de vraag of de 60 foto's die hij indertijd aan de Ti mes toespeelde inderdaad in Di mona genomen zijn. Taylor, die de foto's en de ge sprekken van Vanunu met Britse atoomexperts uitvoerig heeft be studeerd, zei het verhaal zeer ge loofwaardig te vinden, vooral om dat de beelden op de foto's over eenkomen met wat Vanunu mon deling beschreven had.De voor aanstaande Britse nucleaire weten schapper Frank Barnaby, die voor de Times twee dagen lang met Vanunu heeft gesproken, zei diens verklaringen volkomen overtui gend te vinden. Voormalig onderdirecteur van de CIA George Carver zei weinig nieuws in de onthullingen te heb ben ontdekt. Sinds de jaren '60 ging de Amerikaanse inlichtingen dienst er al vanuit dat Israël in ie der geval in staat was om kernwa pens te produceren. Volgens Car ver heeft Vanunu weinig onthuld dat bij ingewijden in de materie niet al lang bekend was. Aantal In de artikelen die op 5 oktober m de Sunday Times verschenen gaf Vanunu zelf geen schatting over het aantal Israëlische kernwa pens. Zich baserend op zijn infor matie wisten wetenschappers ech ter te berekenen dat het Israëlische arsenaal tussen de 100 en 200 kern wapens moet bevatten. In analyses van de Amerikaanse regering die reeds eerder waren opgesteld werd er vanuit gegaan dat Israël over ongeveer 40 kern wapens beschikt, aldus een rege ringsfunctionaris die zelf een schatting van tegen de 200 nogal hoog vond. De aantallen van de andere kern machten zijn als volgt verdeeld: de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben er ieder ongeveer 27.000; Groot-Brittannie heeft er 700; Frankrijk 500 en China onge veer 300. Om politieke redenen zijn noch Amerikaanse noch Israëlische re- geringsfinctionarissen bereid pu bliekelijk toe te geven dat ook Is rael een kernmacht is. Voor de Amerikaanse regering zou een der gelijke erkenning grote problemen opleveren omdat zij officieel een beleid van niet-verspreiding voert en hulp weigert aan landen die atoomwapens ontwikkelen. Israël heeft altijd gezegd niet het eerste land te zullen zijn dat Kern wapens in het Midden Oosten in voert. De toenmalige premier Da vid Ben Goerion gaf deze verzeke ring in 1960 om de Franse presi dent Charles de Gaulle ertoe te be wegen bij de bouw van de reactor in Dimona te blijven helpen. Taylor zei voorts nog dat de pre- ciese kracht van de Israëlische kernwapens alleen met zekerheid kan worden bepaald door ze uit te proberen. Het is niet bekend of Is raël proeven met kernwapens heeft genomen, hoewel er geruch ten gaan dat in 1979 een dergelijke test mogelijk heeft plaats gevon den. (API HILVERSUM - "Hier zijn we bui tenlanders, maar in Marokko zijn we ook buitenlanders. Als je niet een goed diploma hebt of zo, dan kun je daar niets doen. Als je daar met lege handen komt, lachen ze je uit, want die mensen denken nog steeds dat het hier in Nederland melk en honing is", zegt Najib te gen Hans Werdmölder in zijn boek 'Van vriendenkring tot randgroep, Marokkaanse jongeren in een oude stadswijk'. door Jaap Lodewijks Werdmölder trok twee jaar lang bijna dagelijks op met een groep Marokkaanse jongeren, die een uit zichtloos bestaan leiden in een ou de stadswijk in Amsterdam. Crimi naliteit en drugs zijn hun lot. "Dit is een verloren generatie", zegt cul tureel antropoloog Werdmölder onomwonden in zijn kamer van de pedagogische vakgroep van de universiteit van Utrecht. Werdmölder kreeg van de ge meente Amsterdam opdracht om onderzoek te doen naar de proble men en opvattingen van deze jon geren en met aanbevelingen te ko men. WVC betaalde. Na twee jaar intensief onderzoek is niet duide lijk wat de gemeente met het resul taat gaat doen. Ambtenaar jeugdzaken Harm Rasterhof zegt dat inmiddels een notitie naar B en W is gegaan met een aantal algemene aanbevelin gen. Geld ontbreekt echter om concrete voorstellen te doen, om dat daar Amsterdam ook andere minderheidsgroepen kent met gro te problemen, die nu zijn voorge gaan. Werdmölder zegt over de afloop van het onderzoek: "Ik ben er zelf achter aan gegaan. De ambtenaar zei op mijn vraag wat ze er mee gin gen doen: zegt u het maar. Daar was ik erg boos over, temeer daar Den Haag korte tijd later geld ging verdelen voor projecten voor jon geren uit minderheidsgroepen die aan de zelfkant waren geraakt. Am sterdam kreeg geld voor Surina- mers en Antillianen, terwijl mijn rapport daar iri de la lag. Daar zit dan twee jaar werk in". Breuk Dat werk was overigens moeilijk genoeg, want de groep Marokkaan se jongeren was moeilijk te bena deren. Werdmölder besloot tot een intensieve aanpak. Hij meldde zich bij een clubhuis dat midden in de wijk stond en de pleisterplaats was geworden van de groep Marokka nen en enkele Nederlandse jonge ren. Hij werd barkeeper, voetbalde mee in het zaalvoetbalteam -en sloeg een balletje mee achter de ta feltennistafel. Elke dag liet hij zijn gezicht zien. "Het heeft maanden geduurd voor dat er enig vertrouwen ontstond. In het begin was ik een" stille, een spion van de politie, die hen op he terdaad kwam betrappen als ze verhalen over kraakjes ophingen of stiekem, op het toilet hasj of zwaarder spul snoven of rookten. De ommezwaai kwam pas toen ik met een stel meeging naar Marok ko om hun familie en hun geboor teplaats te bezoeken. Na die perio de kreeg ik de meeste informatie. Toen was ik de professor". De overgang van Marokko naar Nederland heeft bij een flink aan tal jongeren een breuk in hun le ven veroorzaakt. Veel jongeren zijn teleurgesteld in de werkelijkheid van de Nederlandse samenleving. Bij aankomst blijkt vader helemaal niet zo'n gerespecteerd en welva rend man te zijn zoals veel jonge ren zich in Marokko hadden voor gesteld. Ze zijn slechts fabrieksar beider of kippeslachter, wonen in een kleine bovenwoning, terwijl het huis in Marokko veel ruimer is en meestal vrijstaand. Gezag Kerntechnicus Mordechai Vanu nu die door Israël beschuldigd wordt van spionage. In Marokko zijn de gezagsver houdingen heel erg duidelijk. Va der is de baas, maar in Nederland komt daar de klad in. '"s Avonds kwam ik steeds later thuis", zegt Abdelkadar in het boek, "en zat mijn vader nog op mij te wachten. Meestal begon hij over roken. Be gin je ook dezelfde weg op te gaan als je broer, zei hij dan. Ik kon hem dan niet uitleggen dat ik dat niet deed. Ik kon mezelf niet tegenhou den en ik gaf hem een grote bek terug. Eén keer heb ik mijn vader aangevallen. Echt ik pakte mijn va der, ik wilde hem slaan, maar ik had de kracht niet". De meeste jongeren hadden daarvoor in Marokko al de nodige gezinsproblemen achter de rug. Vader werkte als gastarbeider in Nederland en moeder zat thuis met de kinderen, die zij met hulp van familie probeerde op te voeden. Mustafa, toen zeven jaar: "Ik zag dat andere jongens allemaal naar de gewone school gingen. Ik zei dus: ik ga naar die school. Mijn moeder en oom wilden echter dat ik naar de moskee ging om daar de koran te leren. Paar maanden ruzie gehad en mijn oom heeft me nog opgesloten op een kamer, omdat hij dacht dat ik zou weglopen". Vrienden Het is Werdmölder gebleken dat veel van deze jongeren door opvoe dingsmoeilijkheden in Marokko uiteindelijk door vader naar Ne derland zijn gehaald - soms met hele gezin, soms niet - om de ge zagsverhoudingen te herstellen. De groep waar Werdmölder mee optrok begon als een vrienden kring. Ze ontmoetten elkaar op een plein* en uit verveling krijgt hun gedrag steeds meer een crimineel karakter. Het begint met vandalis me, de oude buurtbewoners wor den gepest, er wordt met bromfiet sen over stoepen gescheurd en de radio staat 's nachts keihard aan. Om tegen elkaar op te bieden wordt er gestolen, eerst kleine din gen, daarna wordt het de kick om steeds duurdere spullen te pakken te krijgen. Het wordt een tweede natuur, niet alleen het 'hebben' is belangrijk, maar meer nog de span ning die de kraak oproept. Als een paar jongens drugs in de groep brengen, gaat het verder bergafwaarts. Sommigen raken verslaafd aan heroine en komen in de spiraal terecht om met diefstal len en heling genoeg geld voor hun dagelijkse dosis te krijgen. Werdmölder: "Onze samenle ving komt bij hen slap over. In Ma rokko weet je meteen waar je aan toe bent. Als je hier iets jat, krijg je eerst een waarschuwing van oom agent. Later krijg je voor hetzelfde vergrijp cel. Dat snappen ze niet. Ook het tijdsverschil tussen een vergrijp en de datum van voorko men is voor de jongens onbegrijpe lijk. Meestal zijn ze het allang ver geten". Waarna hij tot één van zijn aan bevelingen komt: "Er moet door Justitie meteen gereageerd wor den en het liefst met een alternatie ve straf, want de jongeren moeten zo lang mogelijk uit de gevangenis worden gehouden". Werk is, volgens Werdmölder, één van de belangrijkste zaken waardoor de jongens uit de nesten zouden kunnen komen. Gemeente reiniging ën de plantsoenendienst zijn bij de Marokkanen zelf favo riet. De paar jongens, die daar werk hadden gevonden hadden het helemaal gemaakt. Het drugsprobleem wordt door sommige vaders aangepakt, door de zoon naar Marokko te sturen. Afkicken is verzekerd, want de wa re redën van terugkeer wordt vaak verzwegen en de sociale controle op misstappen is groot. "Het pro bleem is alleen dat als ze schoon terugkeren naar Nederland de kans op een terugval groot is". Werdmölder pleit dan ook voor op vang in internaatsverband of vooi onderbrenging van de jongere bij familie of een pleeggezin buiten de grote stad. Het stimuleren van remigratie projecten voor jongeren heeft wel aantrekkelijke kanten voor Werd mölder, maar er zijn ook vraagte kens: "Het .is daar een keiharde maatschappij. Je moet daar nog meer bij de pinken zijn dan hiei om te slagen. Een jongen die dal hier niet lukt, lukt het daar zekei niet". Van vriendenkring tot rand groep, uitgeverij Het Wereldven ster. President Mitterrand van Frankrijk kan de leider van Tsjaad. Habré, moeilijk lot overlaten. 'Kerkbalans': inkomsten kerken lopen terug De kerkelijke inkomsten uit vrijwillige bijdragen, giften en collecten lopen terug, vooral bij de gereformeerden en rooms-ka tholieken. De hervormden mo gen nog een lichte stijging boe ken. dankzij het feit dat nog steeds plaatselijke gemeenten overschakelen op het systeem van vrijwillige bijdragen ter ver vanging van de 'hoofdelijke om slag'. De gereformeerden zagen in 1985 hun 'levend geld' dalen met 1,21 procent en de rooms-ka- tholieken met 1,85 procent. De hervormden boekten nog een stijging van 0.64 procent. Dat werd gisteren in Utrecht bij de presentatie van de actie 'Kerkbalans 87' - met als motto 'Geloofwaardig' - meegedeeld. Daar staat tegenover dat de of fervaardigheid van de meeleven de kerkleden eerder toe- dan af neemt. Als dat niet zo was, zou de daling van de inkomsten, ge zien de terugloop van de leden tallen, groter zijn. Naar schatting hebben de ze ven kerken die aan de geldwer ving 'Kerkbalans' meedoen in 1985 ongeveer 60.000 leden verlo ren. De hervormden het meest: 46.000. Vervolgens de rooms-ka- tholieken met 15.000 en de gere formeerden met 8500. De terug gang is te verklaren uit vergrij zing, minder aanwas van ge- doopten en kerkverlating door jongeren. Opvallend zijn de regionale verschillen bij enkele kerken. Bij de rooms-katholieken noteerden de bisdommen Roermond en Den Bosch in 1985 een sterke da ling, ongeveer 5 procent. De her vormden daar zorgden voor een stijging van 2,5 procent, terwijl de opbrengst in Friesland bijna 1 procent terugging. De aan 'Kerkbalans' deelne mende kerken tellen bij elkaar ruim 9 miljoen leden, bijna twee- derde van de Nederlandse bevol king. Ze zijn georganiseerd in ongeveer 4200 gemeenten of pa rochies. De zeven bezitten ruim 5000 kerkgebouwen en hebben bijna 7000 mannen en vrouwen in dienst voor pastoraal werk Daarnaast zijn er zo'n 565.000 als vrijwilliger actief. Dat is 6 procent van het ledental Een op de vijf kerkleden kan worden gerekend tot de weke lijkse kerkbezoekers. De gerefor meerden scoren wat dat betreft het hoogst met 40 procent, de rooms-katholieken het laagst met 16. Bij elkaar brengen de leden van de zeven deelnemende ker ken per jaar tussen de 650 en 700 miljoen gulden in het laatje. In dat bedrag zit niet het aandeel uit bezittingen. Voor de actie 'Kerkbalans' gaan de komende weken 100.000 vrijwilligers langs de deuren. Er zijn ook gemeenten die niet mee doen. Zij komen zonder 'Kerkba lans' wel rond. Op een ander tijd stip doen zij op hun eigen manier een beroep op de leden. Gesprek Een werkgroep van zes men sen gaat het gesprek voorberei den tussen de rooms-katholieke bisschoppen en de '8 Mei-bewe ging' (die rond het pausbezoek een alternatief programma orga niseerde). Voor de '8 Mei-beweging' zit ten in deze werkgroep pater P. Nelen, secretaris, dr. P Huizing, emeritus-hoogleraar kerkelijk recht, en dr. E. Henau, hoogle raar pastoraaltheologie aan de hogeschool voor theologie en pastoraat in Heerlen. Namens de bisschoppen dr. H. A. van Mun ster, secretaris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, dr. J. Hulshof, studiesecretaris van de kerkprovincie, en dr. J. Hen driks, docent aan het grootsemi narie Rolduc van het bisdom Roermond. Weekblad. Het 'Centraal Weekblad', opinie- en informa tieblad van de Gereformeerde Kerken, heeft een andere uitge ver. Het is van Tijl in Zwolle overgegaan naar de (gerefor meerde) Provinciale Persvereni ging voor Friesland. 'Centraal Weekblad' paste niet bij de ande re uitgaven van Tijl, die het blad aan het eind van de jaren 70 over nam van 'Libertas' in Utrecht. Het blad heeft een oplage van ruim 25.000. De redactie bestaat uit drie en een halve man. Pro fessor H. Runia (Kampen) is hoofdredacteur. Voor die functie wordt hij niet betaald. Veertig jaar Ds. J. P. van Roon te Zeist (66) is op 19 januari veertig jaar predikant. Twee perioden werk te hij in hervormd Katwijk aan Zee. van 1965 tot 1972 en van 1978 tot vorig jaar. Begin 1986 werd hem emeritaat verleend. Komende zondag gaat hij voor in Katwijk, zijn laatste gemeente, om half 10 in de Pniëlkerk, en de zondag daarop in zijn eerste standplaats, Kortenhoef. - Maandag is het veertig jaar geleden dat ds. A. Makkenze te Joure (66) in Tienhoven tot pre dikant werd bevestigd. Hij werk te van 1954 tot 1973 in hervormd Katwijk aan den Rijn. Daar werd in zijn tijd een tweede pre dikantsplaats gesticht. In 1973 vertrok ds. Makkenze naar Joure. Daar ging hij in 1983 met pensioen. - Wegens vertrek naar Scher- penzeel (G.) zal ds. C. van Slie- dregt, hervormd predikant te Katwijk aan Zee, op 18 januari afscheid nemen (Nieuwe Kerk. 6 uur). - Ds. J. J. van der Heiden neemt op 1 maart, wegens ver trek naar Haarlem, afscheid van de hervormde gemeente in Al phen aan den Rijn-centrum. - Drs. H. Hortensius, directeur van het Nederlands Bijbelinsti tuut (voor theologische studie en vorming) in Bosch en Duin. zal op 18 januari worden bevestigd tot predikant van de Gerefor meerde Kerken. Dat gebeurt in de Maria Christinakerk in Den Dolder (10 uur). Hervormde Kerk: aangeno men naar Heemstede (zieken huis) mevrouw E. C. Cazemier Groningen, naar Werkhoven kandidaat A. Prins Driebruggen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Ter Aar (toezegging van beroep) kandidaat N. de Reus Amsterdam. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Delft H. J. Messelink IJ- muiden. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Beekber gen J. Mijnders Veenendaal, voor Unionville (Canada) J. C. Weststrate 's Gravenpolder. Ge reformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Opheus den F. Mallan Alblasserdam. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Hoorn me vrouw C. Gabler Amstelveen. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Bovenknijpe- Gorredijk-Lippenhuizen (Fr.) G. ten Klooster Nijeveen. Draagmoeder "Het is onvoorstelbaar dat een gelovige vrouw zich als draagmoeder beschikbaar zal stellen. Het is ook onvoorstel baar dat een gelovig kinderloos echtpaar op deze manier de ver vulling van zijn wens om kinde ren te hebben .tracht te verkrij gen". Dat schrijft ds. H. Ploeger m het orgaan 'De Christen' van de Unie van Baptistengemeenten. Zowel het een als het ander is, naar zijn oordeel, onverenigbaar met het wezen van het huwelijk "zoals wij dat vanuit de Schrift hebben leren verstaan". Het zou ook niet juist zijn te genover het kind. "Elk kind heeft recht op een vader en een moeder, en men moet het kind de latere vragen naar afkomst en oorsprong besparen". "Er zullen altijd wel 'vaderloze' kinderen worden geboren, maar dat is wat anders dan bewust een weg kie zen waarop een kind al bij voor baat of een echte moeder of een echte vader wordt onthouden"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2