Buurgemeenten twisten om stuk grond van Warmond Grotere gezinnen in Leiderdorp zijn duurder uit ['"i laliB^SÉÉ' J Verplicht parkeren wekt ergernis bij chauffeurs ri5l=WMMI»Mk7i Leiderdorp komt drie ton tekort Politiek verdeeld over plan afsluiten dienweg wÊÊÊÈÊËtÊite&£^B' I JLJÈSÊ&sz-r, Felle botsing burgemeesters tijdens hoorzitting Liberalen struikelen over paaltjes VRIJDAG 9 JANUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD: Bij nieuw systeem reinigingsheffing LEIDERDORP - Als de gemeente Leiderdorp haar ingezetenen niet meer per aansluiting (woning) maar per persoon laat betalen voor het ophalen van huisvuil, zijn de meeste mensen duurder uit. Met name degenen die met z'n drieën of meer in één huis wonen, gaan meer betalen. Een- en tweeper soonshuishoudens zijn wellicht LEIDERDORP - Nu al is duidelijk dat Leiderdorp volgend jaar drie ton moet besparen. De begroting voor dit jaar was al met "enig kunst en vliegwerk" sluitend gemaakt, maar voor 1988 ontkomt Leider dorp niet aan bezuinigingen. Er zullen, zoals dat heet "politie ke keuzes" moeten worden ge maakt. Wethouder Bezemer kon digde gisteravond in de raadscom missie financiën al aan over welke keuzes het wat hem betreft gaat. Hij denkt niet volgens de kaas schaaf-methode (overal iets van af halen) te werk te gaan, maar wil en kele posten flink aanpakken. Zoals de Streekmuziekschool, het zwem bad en de schoolbegeleidings dienst. De meeste commissieleden wa ren het met die gedachtengang eens. Hoe een en ander in het vat wordt gegoten, moet in de nabije toekomst'nog blijken. Jacht op foutparkeerders in Warmond WARMOND - De politie in War mond besteedt de komende tijd meer aandacht aan foutparkeren in het dorp. Gisteren heeft zij al be keuringen uitgedeeld aan drie chauffeurs die de hoofdingang van het bejaardentehuis Manenhaven blokkeerden. Op last van de brand weer geldt daar een verkeerver- bod. De politie geeft aan op meer punten te gaan letten. Genoemd worden de Meerrustlaan, de Dorpsstraat en de Herenweg. wel goedkoper uit. Al met al is het onaanvaardbaar dat de woonlasten van de meeste Leiderdorpers zul len stijgen. Trouwens, burgemees ter en wethouders hebben, toen ze hun collegeprogramma maakten, zelf gesteld dat Leiderdorpers niet voor hogere lasten mogen komen te staan. Tot die conclusie kwam de raadscommissie financiën gister avond. Zij boog zich over het voor stel van burgemeester en wethou ders om Leiderdorpers in de toe komst 'eerlijker' aan te slaan voor de reinigingsrechten. Dit onder het motto 'vijf mensen in één huis pro duceren veel meer vuil dan één of twee'. Volgens wethouder Bezemer is het zogeheten gedifferentieerd ta rievenstelsel van de reinigings rechten een wens die in Leider dorp al jaren leeft. Hij kondigde vorig jaar tijdens de begrotingsbe handeling aan het systeem snel te willen invoeren. Waarbij voor hem, zo zei Bezemer, uitgangspunt zou zijn dat de totale opbrengst aan rei nigingsheffing net zo hoog is als nu het geval is. En, verklaarde de wet houder: er zou in grove categorieën worden uitgesplitst. "Het zal zo worden van één, twee, drie, veel. Dat wil zeggen dat mensen die met z'n drieën in een huis wonen, even veel gaan betalen als de grotere ge zinnen". Het is volgens de wethou der niet mogelijk om- elk gezin exa,ct naar het aantal bewoners te laten betalen. Maar ook met het vrij grove sys teem dat de wethouder wil hante ren, is het niet te doen, zo heeft het waterleidingbedrijf dat de reini gingsrechten in Leiderdorp int, al laten weten. Een controle op de in ning is moeilijk en brengt extra kosten met zich mee. Leiderdorp moet, als het nieuwe systeem wordt ingevoerd, dus eventueel zelf gaan innen. Dat zou bijvoor beeld kunnen via het abonnement op de kabeltelevisie. Geen advies De raadscommissie financiën kon gisteravond niet tot een advies komen. Men wil eerst precies we ten wat het ophalen van huisvuil de gemeente kost en om hoeveel zakken het gaat. Er liggen nu on voldoende berekeningen op tafel, oordeelde men. En: is het wel ver antwoord om Leiderdorpers meer te laten betalen? Volgens burgemeester en wet houders kan het bijna niet anders, "gezien de slechte financiële posi tie van de gemeente". VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor openbare werken in Voorschoten heeft gisteravond geen advies gegeven over het af sluiten van een stuk dienweg langs de Wijngaardenlaan. De WD-frac- tie is intern verdeeld en de fractie van het CDA vreest extra overlast voor de Johan Willem Frisolaan wanneer doorgaand autoverkeer niet langer van de Prins Bernhard- laan de dienweg richting Wasse naar op kan. De linkse partijen hadden daar ook aan gedacht, maar volgens D66 en de PvdA/PPR kan die overlast' worden ingedamd-bij het sleutelen aan de Prins Bernhardlaan. Enige verschil tussen die twee partijen is dat D66 de maatregel vóór het sleu telen wil invoeren en de PvdAJ PPR-fractie na het sleutelen. Ondertussen vroegen de radi caal-socialisten en liberalen zich af of automobilisten zich wel zullen storen aan een gesloten-bord. Ook controleren zou moeilijk zijn. Wat later op de avond ontspon zich nog een kleine politieke dis cussie over de drukke route die de Nassauwijk zoveel problemen geeft: de traverse Trompweg, Ad miraal de Ruytersingel en Van Beethovenlaan. De fractie van PvdA/PPR had in een verkeersno- ta van de CDA-jongeren gelezen dat dié de wegen niet willen uitroe pen tot voorrangswegen. Asymme trische verkeersgeleiders zijn vol doende, vinden zij. Betekent dit dat nu ook de moederpartij om gaat?, wilde G. Both (PvdA/PPR) weten. Het is volgens hem nog niet LEIDERDORP - De plannen rond het 'Center House' in Leiderdorp nemen vaste vormen aan. Uiterlijk halverwege dit jaar zal de eerste paal worden geslagen voor dit ge heel uit glas opgetrokken gebouw. Ook hebben de initiatiefnemers, Hageproject bv uit Katwijk, de Leidse bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo en de Zoeterwoudse ont wikkelaar Bosmaninmiddels de grond in handen. Voor anderhalf miljoen werd het bijna 4000 vier kante meter stuk grond, dat inge klemd ligt tussen Alberts Corner en Rasser, verworven. Met de buren is nu overeenstemming bereikt over de ontsluiting van het complex. En volgens Smitsloo zijn er serieuze onderhandelingen met adspirant- huurders. Twee bedrijven in de zo geheten high-tech-sfeer hebben gro te belangstelling. Het 'Center House' zal vanwege de ligging (op de Persant Snoep- weg. nabij rijksweg A4) in de toe komst als een soort entree van Lei derdorp gaan fungeren. te laat voor inkeer, omdat de maat regel pas later dit jaar wordt door gevoerd. De christen-democraat W. Valkenburg sloeg deze hoop rigou reus de grond in. Drie bedrijven vestigen zich in ,Baanderij, LEIDERDORP - Drie bedrij ven gaan zich vestigen op een braakliggend terrein in het Lei derdorps industrieterrein 'De Baanderij'. Het gaat om de Vol vo-dealer die nu nog aan de Leidse Hoge Rijndijk zit, het bedrijf Teco uit Rijpwetering en het Grafisch Produktie Bu reau uit de Leiderdorpse Hoofdstraat. Het drietal wil van de gemeente het stuk grond aan de Rietschans, tegenover automobielbedrijf Oudshoorn, kopen. In totaal 5.800 vierkante meter, waarvoor de drie een be drag van 1,2 miljoen gulden zullen neerleggen. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp zijn in principe rond met de aspirant-kopers. Eind januari moet de gemeen teraad zich over de transactie uitspreken. Waarschijnlijk zal de komst van de drie bedrijven niet op problemen stuiten. De leden van de raadscommissie financiën hadden er gister avond in elk geval geen enkele moeite mee. Integendeel zelfs: men sprak van "een mooie transactie" en "een versterking van het bedrijfsterrein". WARMOND/ZOETERWOUDE - Het is gisteren tijdens een hoorzitting over gemeentelijke herindeling in Alphen aan den Rijn tot een felle botsing gekomen tussen buurge meenten Alkemade en Warmond die twisten om een stuk grond ten oosten van de Zijl dat bij Warmond hoort. Warmonds burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar verweet haar bu ren 'pure hebberigheid'. Haar Al- kemadese collega A.II. Meerburg schaarde de opmerkingen van Hendrickx-Vlaar in de categorie emoties en kon geen enkel zakelijk argument vinden in haar betoog. Alkemade wil dat de bewoners van het Warmondse gebied bij Oud Ade Alkemadenaren worden. Ze zijn aangewezen op de Alkemade- se politie en brandweer en als ze naar hun eigen gemeentehuis wil len, moeten ze via Leiderdorp, Lei den en Oegstgeest voordat ze er zijn. Kortom, het zijn eigenlijk al Alkemadenaren en dat moet dan ook formeel worden geregeld, be toogde Meerburg. "Ik merkte dat laatst nog tijdens de prijsuitreiking van een fancy fair in Oud Ade. Het waren alle maal Warmonders die wonnen", al dus Meerburg. Het feit dat War mond eigenlijk buiten het herinde- lingsgebied valt, is niet bezwaar lijk. "Als je toch aan het schuiven bent met grenzen, lijkt het logisch dit ook aan te passen". Hendrickx-Vlaar, die later arri veerde en Meerburgs woorden misliep, had forse kritiek op Alke made. "Onze buurgemeente is door begeerte bevangen. Als het begeerte naar het eigen is, dan is dat niet erg. Maar u moet toch we ten dat u niet mag begeren wat een ander toe behoort", zei ze. Zij con stateerde dat Alkemade ondanks eerdere afwijzingen van de nieuwe grens toch vasthoudt aan het plan. "De begeerte is alleen maar groter Burgemeester Hendrickx-Vlaar: 'Pure hebberigheid van Alkemade'. (fot )i jkm geworden. Dat gebeurt vaak als er 'nee' wordt gezegd". Hendrickx-Viaar was oijzonder ontstemd over het feit dat Alkema de nooit het grensconflict had be sproken. "Ik neem het de gemeen te Alkemade bijzonder kwalijk dat er op geen enkele manier overleg is geweest. Het is pure hebberigheid van de gemeente Alkemade". Vol gens de burgemeester, die de pro vinciale bestuurders aan haar zijde vond, komt het voortbestaan van Warmond in gevaar door de grens wijziging. Die levert namelijk een aanzienlijk financieel nadeel op voor Warmond. Gedeputeerde J.H. Boone schaarde zich namens het dage lijks bestuur van de provincie ach ter de opmerkingen van Hen drickx-Vlaar. Maar hij waarschuw de haar ook, want de staatssecreta ris van binnenlandse zaken wil ook een standpunt van de provincie over het al dan niet zelfstandig voortbestaan van de kleine kernen in stedelijke gebieden. "En War mond is een van die kernen". Zoeterwoude Tijdens de hoorzitting van Gede puteerde Staten werd ook de even tuele overgang van Stompwijk naar Zoeterwoude besproken. Zoe- terwouds burgemeester A.J.M. Houdijk was daarvan een groot voorstander. De Stompwijkers ho ren qua afstand, structuur, oriënta tie en karakter bij het eveneens landelijke Zoeterwoude en niet bij de stad Leidschendam, betoogde hij. De groene buffer die Zoeter woude vormt tussen de Haagse, Leidse en Zoetermeerse agglomo- ratie kan beter functioneren als Stompwijk er ook bij hoort. Het 'vergrote' Zoeterwoude, zo luidde vrij vertaald de boodschap van Houdijk, kan het dan beter opne men tegen de grote buren die het groene hart van Holland alleen maar willen volbouwen. Houdijk beloofde dat het wel- zijnsniveau in Stompwijk op het huidige peil wordt gehandhaafd. Verder schetste hij een grotere in breng in het lokale bestuur voor de Stompwijkers omdat zij twintig procent van de bevolking gaan uit maken. "De Stompwijkers zijn van harte welkom bij het bestuur en de inwoners van Zoeterwoude". Houdijk wees ook nog op de ge makkelijke bereikbaarheid van de gemeentebestuurders in kleine ge meenten, iets wat slecht viel bij zijn Leidschendamse collega, W.F. de Vreeze, die ook burgemeester is geweest van Warmond. "U bedoelt dan zeker de twee kilometer die het scheelt naar het gemeentehuis. Iets anders kan het niet betreffen", verwierp hij de suggestie dat be stuurders in Leidschendam niet aanspreekbaar zijn. De Vreeze noemde het gehele herindelingsvoorstel slecht omdat er vele argumenten tegen zijn. Niet alleen zijn de financiële gevolgen voor Leidschendam erg nadelig (en voor Zoeterwoude redelijk po sitief), ook de Stompwijkers zelf zijn tegen. BovenHien is er geen enkele noodzaak tot het overheve len van Stompwijk, ook niet om de groene zone beter te beschermen. "Leidschendam heeft de laatste ja ren getoond zorgzaam om te gaan met het buitengebied. Dat kan de toets der kritiek doorstaan. Een grotere gemeente heeft ook een groter ambtenarenapparaat en heeft dus meer mogelijkheden om de belangen van het landelijk ge bied te behartigen", aldus De Vree- Het is de bedoeling dat Gedepu teerde Staten in februari een defi nitief standpunt inneemt over het samengaan van de gemeenten en de grenscorrecties. Daarna is het de beurt aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken. Uiteinde lijk beslissen de Tweede en Eerste Kamer over de voorstellen, die be gin 1989 hun beslag moeten krij- fpn. 7.o hoopt de provincie. Vertraging bij nieuwbouw gemeentehuis VOORSCHOTEN - De nieuwbouw van het Voorschotense gemeente huis ligt tot nu toe ongeveer op schema, maar dreigt een vertra ging op te lopen. Voor bouwmate rialen als vloersystemen gelden steeds langere levertijden, nu de bouwmarkt aantrekt. Dit heeft wethouder J. Visser gisteravond bekendgemaakt tij dens een vergadering van de raads commissie voor openbare werken. Toch hoopt de gemeente dat de nieuwbouw op de plek van de Parkzaal en achter het gebouw van bestuurszaken, in november dit jaar kan worden opgeleverd. Op dit moment zijn de vloeren van kel ders, begane grond en eerste ver dieping gereed en als alles meezit kan de betonvloer van de tweede verdieping volgende week worden gestort. Het nieuwe deel wordt in dezelfde stijl opgetrokken als de bestaande bouw èn krijgt gedeelte lijk drie en gedeeltelijk twee lagen. VOORSCHOTEN - De Voorschotense WD-fractie heeft moeite met de paaltjes in de Treubstraat. Ze vindt al dat hout tussen rijbaan en trottoir 'overdone' en noemt het een "Leidse straat". De CDA-fractie wil meer verlichting in het Adegeestpark. Vooral bewo ners van het bejaardentehuis zouden daar erg mee zijn gediend. Dit bleek gisteravond in de raadscommissie voor openbare werken, waar politici het lijstje met onveili ge plekken besproken. Of ook wat gedaan kan worden aan andere suggesties van Voorschotenaren, wordt in tern bekeken. Ondertussen probeert het gemeentebe stuur verschillende groepen in de bevolking, zoals de ANBO en het kruiswerk, direct te benaderen. De Vrouwenraad heeft zich eergisteren al over het pro bleem gebogen. Een dergelijke benadering zou beter werken dan de oproep in de voorlichtingsrubriek om onveilige plekken te melden. Vooraf kunnen verschillende partijen zich goed voorstellen dat iets moet worden gedaan aan het fiets pad langs de Admiraal de Ruytersingel en Van Beet hovenlaan. Die is donker, eenzaam en lang en eigen lijk heel belangrijk. Andere enge routes, zoals het Sta tionslaantje en het fietspad tussen Adegeest en de ten nisclub, kunnen daarentegen gemakkelijk worden ge meden. LEIDERDORP - 'Jonge fotokunste naars' exposeren momenteel in het Leiderdorps gemeentehuis. De ex positie, die tot 26 januari duurt, is afkomstig van de tentoonstellings dienst van de Culturele Raad Zuid- Holland. En de fotograf erende kun stenaars zijn: Ewoud Traast, Gina Kranendonck, Clemens Zalm, Ernst Moritz, Niek Verschoor en Jack Kielen. Het gaat om werk dat varieert van de klassieke fotorepor tage tot de meest experimentele composities. De tentoonstelling is op werkdagen tussen acht en vijf uur te bezichtigen. Foto: een van de tentoongestelde 'kunstwerken', een titelloze foto van Ewoud Traast. ZOETERWOUDE - Dat lang niet alle chauffeurs blij zijn met de komst van een parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Zoeterwoud se Miening, bleek gisteravond in de vergadering van de commissie openbare werken. Zoeterwoude- naar G.P. Paardekooper, die zijn wagen sinds jaar en dag aan de Jan van Banningstraat plaatst, klaagde er zijn nood over de maatregel die per 1 januari werd genomen. Be doeling van de gemeente is de overlgst van geparkeerde vracht wagens in de woonwijken van Zoe- terwoude-dorp terug te brengen. Maar volgens Paardekooper be zorgt zijn vehikel niemand last, im mers, hij stalt zijn wagen nu spe ciaal 'op het parkeerterrein van de Jan van Banningstraat. Een en an der in overleg met de daar geves tigde firma, Post. Terwijl de chauffeur dacht nu 'veilig' op particulier terrein te staan, had hij gisterochtend een brief onder zijn ruitewisser gevon den waarin hem werd meegedeeld voortaan richting Miening te gaan met zijn wagen. Paardekooper verklaarde tijdens de commissievergadering daar grote moeite mee te hebben. In de eerste plaats moet hij dan vanuit zijn woning 20 minuten lopen naar het terrein van de firma Onderwa ter. Daarbij komt dat het terrein aan de Miening niet is afgesloten, zodat de vrachtwagen voor een groot deel van de nacht onbeheerd staat. En ten slotte dient hij de ge meente nog eens 300 gulden per jaar te betalen voor het verplichte parkeerplaatsje. Met name daar voor voelt Paardekooper niets. Burgemeester Houdijk zei er niets aan te kunnen doen. "We kunnen nu eenmaal geen onthef fing aan één chauffeur geven. Dan krijg je precedentwerking", aldus de burgemeester, die vooral van de bewoners van het Kosterspad veel klachten heeft gekregen over de geparkeerd staande vrachtwagens. Overigens zijn er al meer klach ten binnengekomen van beroeps chauffeurs. Burgemeester en wet houders zullen die reacties bunde len en, zodra de proef over drie maanden is afgelopen, een voorstel aan de raad doen. Herstrating Enkele straten in de Zoeter woudse wijk De Vogelweide moe ten dringend worden herbestraat. Er is daar namelijk sprake van spoor- en plasforming. De Leider- dorpse firma Noorlander, die aan sprakelijk is voor het onderhoud, heeft niet gereageerd op aanma ningen van de gemeente. Omdat in de wijk ook enkele verkeersmaat regelen moeten worden getroffen, wil de directeur openbare werken de hele 'operatie' in één keer uit voeren. De bewoners hebben er dan ook zo min mogelijk last van De grote vraag: wie gaat dat beta len? De gemeente wil het bedrag dat Noorlander voor het onder houd nodig zou hebben, 45.000 gul den, graag hebben. Omdat dat be drag volgens de directeur gemeen tewerken nog te laag is, heeft hij een afspraak met Noorlander om alles ter plaatse nog eens na te re kenen. De commissieleden waren gis teravond van mening dat genoem de aannemer al enkele maanden te laat is met het voldoen van zijn on derhoudsplicht. Men wil hem dan ook aan een termijn binden. Bin nen een maand moet Noorlander laten weten of, en zo ja, tegen wel ke prijs, hij het onderhoud wil af kopen, dan wel zelf voor zijn reke ning neemt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15