Overlast schietbaan aan banden gelegd DE TIJD, VAN TOEN Voorschoten komt met anti-rijksweg 11 brief VRIJDAG 9 JANUARI 1987 ==LE1PSCH DAGBLAD^ Provincie contra Ministerie van Defensie WASSENAAR/DEN HAAG - Het Ministerie van Defensie ziet geen kans om voor februa ri het geluid van de schietbaan op de Haags/Wassenaarse Waalsdorpervlakte zodanig te dempen als de provincie heeft geëist. Het heeft daarvoor driejaar nodig en wil in die tijd het aantal 'zwaar geschutdagen' met tanks terugbrengen tot acht per jaar. Ondertussen wordt onderzocht hoe de overlast van de verschillende soorten geschut binnen de gren zen kan blijven. Dit bleek gistermiddag bij de Raad van State. Defensie had om een zit ting gevraagd omdat ze zonder Raadsuitspraak in februari, een maand voor de definitieve behan deling, de zware oefeningen moet stoppen. Militairen zouden dat be treuren omdat "het beproevings terrein noodzakelijk blijft, in ieder geval voor het veiligheidschieten'. Aan de andere kant is een vermin dering van de geluidhinder ook het ministerie een groot goed. De provincie, die sinds 1982 de overlast probeert terug te dringen en in augustus vorig jaar scherpe voorschriften stelde, gaf toe dat de Overvaller op Koudekerkse SRV-verkoper aangehouden HAZERSWOUDE - Met de aan houding van een 18-jarige dienst plichtig militair uit Hazerswoude zijn een overval en een poging daartoe op SRV-mannen in respec tievelijk Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude-Rijndijk opge lost. Bij de overval in Koudekerk, medio december, werd 2.000 gul den buitgemaakt. Daarvan is niets terug gevonden. De soldaat wordt vandaag voorgeleid voor de krijgs raad in Arnhem. Voor de overval in Koudekerk werd ook een 14-jarige jongen uit Koudekerk aangehouden. Hij had de militair de nodige inlichtingen voor het plegen van de overval ver schaft en daarvoor een deel van de buit ontvangen. Deze jongeman is inmiddels op vrije voeten. Het on derzoek is verricht door de dis trictsrecherche, de marechaussee in Katwijk en de rijkspolitiekorp sen Leiderdorp en Hazerswoude. termijn van zes maanden kort is. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hadden hier echter aan vastgehouden omdat in de wet een maximale termijn van een jaar geldt en zes maanden daar niet ver vanaf zou zitten. De aanbeveling om via een soort tunnel de geluidoverlast terug te dringen bleek geen harde. Wan neer defensie andere mogelijkhe den ziet voor het duingebied in de hoek van de Landscheidingsweg en Van Alkemadelaan, is dat pri ma. Er moet echter wel wat gebeu ren. Volgens de woordvoerder heeft het ministerie de provincie al te lang aan het lijntje gehouden: "Steeds werden er saneringsplan nen beloofd, maar we hebben er niks van gemerkt". Bedorven Ook Haagse omwonenden van de Van Alkemadelaan voerden aan dat de zaak te lang "slepende is ge houden". Volgens hen veroorza ken de oefeningen veel glasschade, die niette verhalen is. Vooral oude ren ondervinden veel overlast. Vóór de knallen hebben ze angst, na de knallen schrik. "Een dag met zwaar geschut is een compleet be dorven dag", aldus mevrouw Brik- kenaar Van Dijk. Zij is een van de hardnekkigste actievoerders en werd tijdens de zitting gesteund door vertegen woordigers van het Haagse college van B en W. Van haar buurman, "de artillerist", had zij gehoord dat men dan met 220 millimeter ge schut schiet. Het werd niet ont kend tijdens de zitting. Ook wanneer het zware schieten op acht dagen wordt geconcen treerd, met in totaal 100 knallen, voorziet zij problemen: "Je kunt niet verwachten dat bejaarden ie dere week de Posthoorn (een plaat selijke krant -red.) doorspitten met een vergrootglas". Zij verzocht de- fensie'om deze mensen voor iedere zware oefening te waarschuwen en regelmatig een excursie te organi seren naar een rustig gebied. Daar naast wil ze graag overleggen met ambtenaren over het verhalen van de schade. Een andere bewoner had wat be treft slechte ervaringen: "Ik heb vaak gebeld, maar dan kreeg je steeds te horen dat men daar niks mee te maken heeft". En vervol gens ging hij terug tot de jaren '40- '45: "In de oorlog zeg je de bom men vallen en volgde je zo de strijd. Hier wandel je in een bos en opeens komt het over je". Meijendel Vooral wanneer de defensie straks een oud oefenterrein tussen j de baan en de Landscheidingsweg voor bezoekers openstelt en de provincie daar een fietspad aanlegt richting Meijendel. kunnen de re creanten heel dichtbij komen. Ook het huidige fietspad Wassenaar- Scheveningen ligt niet ver van de baan. .Toch nam Wassenaar het giste ren niet op voor al deze gemeente lijke recreanten: de gemeente zond geen afvaardiging. "Hoe groot is het belang?", stelt een gemeentelij ke woordvoerder. "Als defensie in haar eigen tuintje lawaai maakt, moetje dan zeggen: goh, wat zielig voor de vogeltjes?". Het zou anders worden wanneer gemeentegeno ten echt zouden hebben geklaagd, maar in die streken wonen nu een maal weinig Wassenaarders. Boer derij Meijendel bijvoorbeeld, ligt een stuk noordelijker. Ook de provincie doet tig over de overlast vooi ten. Dat de duinen tussen Wasse naar en Katwijk alleen in het week einde stiltegebieden zijn, heeft meer met vliegveld Valkenburg te maken dan met de schietbaan. Overigens moet volgens provincia le woordvoerderss na het treffen van de voorzieningen ook de over last van zware artillerie binnen de perken blijven: "Lijkt het nu alsof er een vliegtuig door de geluids barrière gaat, straks moet het niet meer opvallen in het stadslawaai". De Wassenaarse duinen. Het duurt nog drie jaar voordat t Ministerie van Defensie gisteren aan. Forse eis voor gokkast-dieven DEN HAAG/WOUBRUGGE - De officier van justitie van de Haagse rechtbank heeft giste ren respectievelijk een gevan genisstraf van twintig maanden en van vijftien maanden geèist voor twee Hagenaars, die vorig jaar twee keer hebben ingebro ken bij een snackbar aan de Ba- teweg in Woubrugge. Bij de eerste overval in de nacht van 25 september werden twee gok kasten ontvreemd, de tweede keer - een week later - werd het tweetal op heterdaad be trapt en gearresteerd. De twee Hagenaars (22 en 38 jaar) zijn in het verleden al meermalen veroordeeld we gens diefstal en inbraak. VOORSCHOTEN/WASSENAAR - B en W van Voorschoten willen snel een anti-rijksweg 11-west brief schrijven aan de vaste Kamercom missie voor verkeer en vervoer. Hij moet een tegenwicht vormen voor een Wassenaarse brief, die eind no vember fel pleitte voor het stuk rijksweg tussen 'haar' rijksweg en de rijksweg Amsterdam-Rotter dam. Daarnaast gaat de gemeente praten met fractiewoorders en be naderen de politici hun landelijke partijgenoten. Gisteravond in de raadscommis sie voor openbare werken werd LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Op verzoek organiseert het Ge meentearchief van de stad Lei den af en toe rondleidingen door dat pakhuis met oud papier, waarin de zo rijke geschiedenis van Leiden in al zijn facetten is opgeslagen. De eindeloze rijen met boeken, mappen en dozen bevatten een schat aan informa tie uit vele eeuwen. De rondlei ders krijgen nogal eens de vraag te horen: wat is nu het alleroud ste document dat in het Gemeen tearchief wordt bewaard? Het antwoord luidt: een charter van Floris V uit 1290. Een charter is een officiële ak te. geschreven op perkament. Een dergelijke akte werd meest al verleend door een hoge bur gerlijke of kerkelijke autoriteit, en de akte kreeg bewijskracht door middel van een zegel van (bijen)was, dat diezelfde autori teit aan de akte liet bevestigen. Het desbetreffende charter is een nogal onooglijk en verfom faaid strookje perkament van 20 cm breed en 7.5 cm hoog. Het ze- De tijd van toen. Onder die titel komen wekelijks men sen en gedane zaken aan bod uit de rijke geschiedenis van Leiden en omgeving. Zes au teurs zullen om beurten een bijdrage leveren. De serie wordt deze week geopend door J.P.M.de Baar, werkzaam bij het Gemeen te-archiefvan Leiden. gel dat erbij hoort, is helaas ver pulverd en geheel verloren ge gaan. Waarschijnlijk is het in vroeger eeuwen te vaak ter hand genomen. De strook perkament waar het zegel aan vast zat, is nog wel aan wezig en meet uitgevouwen 11 cm. Ooit heeft een papierworm zich aan het charter tegoedge- daan en gaatjes in het perkament gevreten. Wanneer we het tegen het licht houden, lijkt het wel een speldekussen. Waarom is nu juist dit vodje perkament bewaard gebleven en andere, veel grotere, mooiere en belangrijkere charters niet? Zo als bijvoorbeeld het stadsrecht van 1266? De geldigheid van charters gold niet voor de eeuwigheid, in tegendeel. Wanneer bijvoorbeeld een stad in opstand kwam tegen de graaf van Holland of wanneer een stad gestraft diende te wor den, dan werden meestal alle pri vileges ongeldig verklaard en ook letterlijk verscheurd. Het is heel goed mogelijk dat het char ter uit 1290 al snel door een ander werd achterhaald en dat het daarom later niet meer van ac tuele waarde was. Vernietigen ervan zou dus niet veel zin heb ben. Het document kan ook in meer dan één exemplaar ver strekt zijn. Zo niet, dan moeten Leidse schippers officiële af schriften hebben meegekregen. Hoe het ook zij, het charter van 1290 bestaat nog steeds. De tekst ervan luidt als volgt: "Florens, grave van Holland, die groet alle sine tolnaren van sine lande. Wi ombieden u ende ghe- bieden dat ghi onse lieve portre van Leyden ghemeenlijke latet varen vore onse tolnen met suil- ken rechte alsi plaghen te varne bi ons vaders tiden ende bi ons oudervaders tiden. In orconden van desen brieve die wart gheg- heven tote Dordrecht in Ons He ren jaren dusent tvehondert en de neghentich jaer, des sader- daghes na den achtendendach van Paesken." In hedendaags Nederlands wordt dat ongeveer: "Floris, graaf van Holland, groet al zijn tollenaars in zijn land. Ik beveel en gebied u dat u de poorters van Leiden gewoon laat varen voor bij mijn tollen met evenveel recht als zij plachten te varen in r lv»v *ldÉ\ a L de periode dat mijn vader en grootvader regeerden. Ter be krachtiging van deze akte, die gegeven werd te Dordrecht in 1290 op de zaterdag na het octaaf van Pasen". Dat is dus de zater dag na Beloken Pasen. Pasen viel toen op 2 april, zodat de pre- ciese datum van het charter 15 april 1290 moet zijn. Waarom verleende Floris V nu dit privilege dat eigenlijk niets om het lijf had, dit privilege dat alleen maar een bevestiging in hield van de bestaande situatie? Daarvoor moeten we kijken naar de situatie van dat moment. Floris V was in 1254 in Leiden geboren, men neemt dit althans aan, en hij was nog geen twee jaar oud toen zijn vader, Willem II, bij Hoogwoud sneuvelde. Zijn voogd, Floris "de Voogd", zag zich toen gedwongen een ver drag met Vlaanderen te sluiten. Dat verdrag bevatte een heel in gewikkelde regeling over de twistappel Zeeland-bewesten- Schelde, thans Walcheren en de Bevelanden. Ook werd het hu welijk geregeld van Floris en Beatrix, de oudste dochter van de Vlaamse graaf Gwijde van Dampierre. Het huwelijk tussen deze kleutertjes werd uiteraard pas veel later werkelijk gesloten. Dit verdrag nu zegde Floris op in 1286. Maar zijn schoonvader nam dat niet en in 1290 ontbrandde de strijd om Zeeland-bewesten- Schelde. Voor de strijd die nu zou vol gen, had Floris veel geld nodig, en ook moest het rustig zijn aan het thuisfront: Bij de volstrekt onbetrouwbare en recalcitrante Zeeuwse adel kon hij niet te recht, maar bij de steden kon hij nog wel wat bereiken. Op 13 ja nuari 1290 verleende Floris de burgers van Zierikzee tolvrijdom door het hele graafschap. Voor wat hoort wat, en de nog jonge stad zal er best het nodige voor betaald hebben. Voor de graaf was dit overi gens een gevaarlijke politiek, want op die manier zouden zijn inkomsten uit de tollen, een zeer belangrijke bron van inkomsten, natuurlijk aanzienlijk verminde ren. Op dezelfde manier verleen de hij op 12 februari 1290 tolvrij dom aan de Gorkummers. De burgers van Dordrecht kregen op 15 april van datzelfde jaar vrij dom van zout- en korenaccijns Op diezelfde dag schreef een klerk het charter voor Leiden en een soortgelijk voor Haarlem. Een deskundige heeft deze klerk later gedoopt tot "hand O", zulks om deze klerk te onderscheiden van zijn collega-klerken M, N, P, Q enz. In periode van 27 april tot 7 september werd verder nog tol vrijdom verleend aan de burgers van Tholen, Grave, Pendrecht, Heusden en Poortvliet. De oorlog verliep niet voor spoedig. Middelburg, waar gra vin Beatrix was ingesloten en waar zij werd belegerd door haar eigen broers, stond op het punt zich over te geven, toen een wa penstilstand werd gesloten. De vredesonderhandelingen wer den te Biervliet gevoerd, en daar werd Floris, notabene ondanks i vrijgeleide door zijn schoon vader, gevangen genomen. On der dwang werd hem een "her stelbetalingsregeling" van 20.000 Parijse ponden (munten) afge perst. Dat was een enorm be drag, als we bedenken dat in 1281 alle inkomsten van het graafschap 16.600 (Hollandse) ponden bedroegen. De vrede van 12 juni 1290 le verde voor Floris dan ook niets anders op dan vernedering. Dat hjj zich later niet aan de hem op gelegde bepalingen hield, is niet zo verwonderlijk. Zijn geldnood in deze jaren zal duidelijk zijn, en een paar tolprivileges waren dan gauw verleend. Leiden dankt er in elk geval zijn oudste document aan. een concept-brief besproken, die helaas te geheim was om aan de pers uit te reiken. Het idee beviel, de uitwerking wat minder. Vol gens CDA-raadslid F. ten Have - wordt het protest veel sterker wan neer Voorschoten een kaartje bij voegt. Dan zien de Kamerleden di rect op welke wijze de gemeente in tweeën wordt gesneden: het laatste stukje van de rijksweg loopt langs' landgoed Berbice, snijdt sportpark Adegeest en kruist het volkstui nencomplex naast het zwembad. PvdA/PPR-raadslid De Vries wilde wat brutaler beginnen met harde argumenten. Dat de weg gro te planologische gevolgen heeft zal politici in Den Haag niet zo aan spreken, vermoedt hij. J. Aikens (D66) vindt de brief te lokaal ge richt. Voorschoten gaat niet in op de benarde verkeerssituatie in de buurgemeente. Wanneer de gë- meente de argumentatie van Was senaar niet ontrafelt, "geeft ze de Kamercommissie de kans als scheidsrechter op te treden". Stoel Volgens wethouder J. Visser hebben B en W dat overwogen. Het leek de bestuurders niet zo'n goed idee omdat ze niet met een been op de stoel van de minister willen gaan zitten. En vervolgens haalde hij een uit spraak aan van een bekende dorps genoot. In een grijs verleden had deze al voorvoeld wat de Oosterbu ren denken wanneer ze via de rijks weg 11 naar de kust zoeven en in Voorschoten een sanitaire stop ma ken. Zij denken dan: goh, hoe heb ben ze dat dorpje bij die dijk kun nen bouwen? Ook vorige Voorschotense ge meenteraden hebben zich altijd te gen de rijksweg verzet, al was het minder massaal. WD'er Begeer lag immer dwars. Voor hem was het algemeen belang belangrijker dan het plaatselijke. De weg zou verschillende verkeersknelpunten oplossen en betere verbindingen mogelijk maken. Ook Wassenaar heeft zich altijd in die richting uit gelaten en betreurt het zeer dat de weg niet in het streekplan Zuid- Holland west staat. Het betekent dat hij er niet voor 2000 komt en de verkeerssituatie op de overvolle rijksstraatweg nog slechter maakt. Nu al rijden volgens de gemeen te 55.000 auto's per dag over de weg, terwijl 30.000 "maximaal aan vaardbaar is". De helft hiervan zou geen enkele connectie hebben met Wassenaar of Den Haag-noord, waar de weg naar toe leidt. Het aantal ongevallen is "onaanvaard baar hoog" en de bereikbaarheid van Den Haag wordt "in een snel tempo verstoord". Omdat de rijks straatweg vaak verstopt is. sluipen veel mensen door Wassenaar. Kan de gemeente het sluipen bestrij den, aan de rijksstraatweg valt minder te doen. Een verbreding zou het milieu te zwaar aantasten, aldus B en W. Vanuit Wassenaars oogpunt is dit een sterke zet, gaven de Voor schotense politici toe. De argu mentatie is sluitend en de timing werkte. De brief kwam net op tijd binnen voor een belangrijke zitting van de Kamercommissie. Of de Voorschotense initiatieven zo mooi zullen vallen, is de vraag. "De begrotingsbehandelingen zijn nu achter de rug", aldus wethouder J. Visser. "Maar als de Kamerleden er niet meteen op ingaan, kunnen we er regelmatig op terugkomen". VRIJDAG Leiden Schouwburg - 'Tunnel zonder vlucht strook' door Youp van 't Hek en Onno Molenveld, 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorsteeg 17. film: 'Belle de Jour', 19.30 uur Kapelzaal K O, Kamermuziek met Herman Uhlhorn, 20.15 uur Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24. Nieuwjaarsborrel WD, 21 uur. Muzenhof - toneelvereniging Voorscho ten speelt 'Viermaal verkocht', 20.30 ZATERDAG Leiden Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorsteeg 17, film 'Belle du Jour', 19.30 uur. Morsweg 18 - Psychologische praktijk Bos, spreekuur van 13-14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Schouwburg - Youp van 't Hek en Onno Molenkamp, 20.15 uur Driftstraat 49a - Nieuwjaarsreceptie Ab- va/Kabo, afd. Leiden, 15-18 uur. Leiderdorp Muzenhof - theatergroep Plok, 14.30 ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen vooi spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage. Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld. Brikkenwal 19. tel. 218661, spreekuui Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur; H. Jansen, tel. 1216141, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel 212025, spreekuur Bronckhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit, J. de Bruyne, Kern- straat 11. tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: S. Smit, Cobetstraal 43, tel. 130177. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn. Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349, spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer; Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: Schaefer, Rijnsbur- gerweg 11, tel. 173964 zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein. tel. 720936, spreekuur Saffierstraat 3. Leiderdorp za en zo.: S. Quwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur 12.30 - 13 uur in Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za: A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493; za: J. Baars. R. Wagnerlaan 63. tel. 2520. Warmond praktijk E. Sleeboom/J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel 02522-11393 Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt'u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de' apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot vr 16 januari den. tel. 120552 Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens. v.d Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26. tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Róntgenlaan 14, Leid- st'hendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: L. Albrecht, Boerhaavelaan 40, Leiden, tel. 170748. Voor de praktijk Haaswijk, Oegstgeest van Mierlo,Simon Vestdijklaan 28. tel 155375. Voorschoten, Wassenaar G. Ie Nobel. Leidseweg 164b, tel. 5461 Burgemeester zegt winkeliers de wacht aan NIEUWKOOP - De winkeliers, die van het parkeerterreintje in het Nieuwkoopse dorpscentrum de kettingen hebben verdonkere maand, krijgen van burgemeester T. Seinstra tot het weekeinde de tijd om de kettingen terug te bren gen. "Anders volgen er maatrege len en wordt de politie ingescha keld", aldus de burgemeester, die vindt dat het eigen rechtertje spe len door de winkeliers nu lang ge noeg heeft geduurd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14