Aantal af gedankte katten en honden flink gestegen 'Eén universiteit Zuid-Holland' "ildlildSr Leidse onderzoekers vinden vuurstenen Neanderthalers LEIDSCH m DAGBLAD: Jaaroverzicht van dierenasiel aan Besjeslaan Taxibedrijf Narmstraat mogelijk naar Stevenshof Celstraf geëist wegens overval VRIJDAG 9 JANUARI 1987 LEIDEN - Het aantal men sen dat in verband met de vakantie in de zomer en voor de kerstdagen hun hond of kat afdankt, is in 1986 schrikbarend gestegen. Volgens beheerder L. Gott- schal van het dierenasiel aan de Besjeslaan nam het aantal afgedankte katten vorig jaar ten opzichte van 1985 toe met 59 procent. Voor honden gold een toe name van maar liefst 79 pro cent. Gottschal maakt zich zorgen over de mentaliteit van veel mensen die hun huisdier afdanken. Verheugend voor het dierenasiel is evenwel dat het gros van het aantal dieren weer snel een ander onder dak krijgt. Gemiddeld verbleven katten in 1986 zo'n 26 dagen in het asiel en honden 14 dagen. Op het ogenblik kampt het asiel met de Ontruiming geëist van woning aan Driftstraat DEN HAAG/LEIDEN - De eige naar van de gekraakte woning aan de Leidse Driftstraat 34b heeft gis teren in een. kort geding voor de Haagse rechtbank geëist dat de krakers er binnen een week uit moeten zijn. De advocaat van de huiseigenaar zei dat het pand is verkocht. Maar de koper staat erop dat het huis leeg wordt opgeleverd als de koopovereenkomst wordt ondertekend. De krakers waren via een adver tentie in deze krant op de hoogte gebracht van het feit dat zij voor de rechter moesten verschijnen. Via een advertentie, zo zei de advocaat, omdat hij met geen mogelijkheid in contact kon komen met de kra kers. Hij was aan de deur geweest, had er op gebonsd en had, ten ein de raad, een deurwaarder erop uit gestuurd. Zonder resultaat. Een brief kon hij niet in de bus stop pen, omdat die was dichtgespij kerd. De advocaat van de krakers ver telde dat het pand aan de Drift straat eind november is gekraakt, maar dat de woning al zeker een jaar of vier had leeggestaan. Hoe wel er drie krakers in wonen, wa ren er maar twee van hen gedag vaard. De derde vond onlangs een briefje op de deur geplakt met de mededeling dat hij zijn spulletjes bij de buren kon gaan halen. Hij woont nog in het kraakpand. De advocaat van de krakers noemde de koopovereenkomst een 'schijnhandeling' die na de 'kraak' is opgezet. "Men heeft eerst gepro beerd het pand eigenhandig te ont ruimen". Over de derde kraker merkte hij op dat de gevraagde ontruiming op hem niet van toe passing kan zijn. "Hij is niet cor rect gedagvaard". De advocaat van de huiseigenaar vroeg de rechter bevel te geven om de woning voor 15 januari te ont- van de kerstdagen en ver blijven er 30 katten aan de besjes laan en een flink aantal honden. De asielbeheerder en de stich ting Dierentehuis Leiden en Om streken (DLO) doen er van alles aan om een dier zo kort mogelijk in het asiel te houden. Blijkt een kat of hond moeilijk plaatsbaar, dan wordt er met man en macht aan ge werkt om toch een goed tehuis te vinden. "Dat we dieren na verloop van tijd laten inslapen, omdat we geen tehuis voor ze vinden, is een fabeltje. Geen enkel dier wordt af gemaakt, tenzij het niet anders kan, omdat het ongeneeslijk ziek is of ondragelijke pijnen lijdt". Vaarwater Het dierenasiel aan de Besjes laan is vorig jaar in rustiger vaar water terecht gekomen. Na de langdurige perikelen rond het be heer van het asiel, hebben zich nieuwe donateurs aangemeld en wisten mensen in 1986 de weg naar het asiel vaker te vinden dan voor heen. beheerder Gottschal is inmiddels, in november vorig jaar, in de beheerderswoning ge trokken en volgens de voorzitter van het bestuur van de stichting Dierentehuis W. Heilbron worden er plannen gemaakt om in eigen beheer en met beperkte middelen een quarantaineruimte voor katten te maken. Dat is een lang gekoesterd en zeer noodzakelijk plan, want de trieste balans over 1986 opmakend, blijkt dat het aantal in het asiel ge plaatste katten afgelopen jaar 562 bedroeg. Daarvan waren 188 kat ten die waren afgedankt in ver band met vakantie of mensen die het dier gewoon niet meer terug willen hebben. De overige dieren waren zwerfkatten. Vorig jaar wer den in totaal 423 honden naar het asiel gebracht, waaronder 151 zo genaamde 'afstandhonden'. knapt en de muren en plafonds kregen een grondige beurt. Dat de kosten niet uit de hand zijn gelo pen, is vooral te danken aan de in spanningen van Gottschal zelf. die volgens Heilbron "heel wat meer heeft gedaan dan de doorsnee doe- het-zelver". Om mensen het asieldier een be tere kans te laten geven, is er sinds kort het een en ander gewijzigd in de 'niet-goed-geld-terug-regeling'. Vroeger kreeg iemand die na een tijd het asieldier terug kwam bren gen, omdat het niet voldeed, zijn geld terug minus een tientje admi nistratiekosten. Nu moet dat bin nen een maand gebeuren. Na twee maanden krijgt men niets terug en na drie maanden moet men zelfs worden betaald. Overigens wordt op de geplaat ste dieren nog steeds een nacontro- le gehouden. Blijkt dat het dier in zijn nieuwe tehuis geen goede be handeling krijgt, dan heeft het asiel te allen tijde het recht om het terug te halen. Dat de stichting DLO niet al te veel geld wil investeren in het die renasiel, vindt zijn oorzaak in het feit dat het op de huidige plaats niet in het bestemmingsplan past. De gemeente Leiden is van plan daar woningen te bouwen en het asiel zou dan moeten verhuizen naar een plek bij de wielerbaan in Roomburg. "We denken dat die plannen niet vóór 1990 gestalte zuilen krijgen, maar we houden er wel degelijk re kening mee", aldus Heilbron. Het bestuur is nu bezig om in overleg met de Centrale Asielraad een pro gramma van eisen op te stellen, waaraan een nieuw dierentehuis zou moeten voldoen. Intussen wordt gewerkt aan de tekeningen voor een nieuwe qua rantaine-afdeling met kleine een heden, want "hoe kleiner de een heid des te kleiner de kans op be smetting". Trouwens ook het die renasiel aan de Postbrug in Oegst- geest, eigendom van de Oegstgees- ter afdeling van de Dierenbescher ming en in beheer van de stichting DLO, zal hopelijk dit jaar nog wor den verrijkt met een dergelijke quarantaine-afdeling. Asielbeheerder Gottschal: "Mentaliteit mensen verontrustend Exploitatie De exploitatie van het asiel ver loopt moeizaam, geeft Heilbron toe. De kosten waarvoor de stich ting zich afgelopen jaar geplaatst zag, waren aanzienlijk. Alleereerst was men verwikkeld in een aantal juridische procedures rond het ontslag van de vorige beheerder. En bovendien moest de beheer derswoning een danige opknap beurt ondergaan: er werd centrale verwarming aangelegd, de douche ruimte en het toilet werden opge- MAASTRICHT, LEIDEN - Ar cheologen van het Instituut voor Prehistorie van de Leidse Univer siteit hebben ten noorden van Maastricht circa zestig kilo vuur steen gevonden. De opgravingen in de Caberg, een oude grindgroe- ve van de voormalige steenfabriek Belvédère, staan onder leiding van Wil Roebroeks. Volgens prof.dr. L.P. Louwe Kooijmans van het Leidse insti tuut zijn de vuurstenen een kwart miljoen jaar oud en daarmee veruit de oudste ooit in Nederland aange troffen. De vondst wijst op het be staan van een nederzetting van pre-Neanderthalers, die leefden tij dens het oudere stenen tijdperk, het Paleolithicum. "De groeve is van groot belang, niet zozeer vanwege de ouderdom, maar omdat zij is ingebed in oude rivierafzettingen. Van het mate riaal dat de mensen toen hebben achtergelaten, is daardoor niets DLO-voorzitter W. Heilbron: "Rust rondom dierenasiel Besjeslaan weer gekeerd". (archieffoto) LEIDEN - De kans is groot dat het taxibedrijf Kerkhof bv gaat verhuizen van de Narmstraat naar de Westwal in de Stevenshof. De onderhandelin gen tussen eigenaar Koot en de gemeente zijn in een ver gevorderd sta dium. Het taxibedrijf heeft in het verleden veel overlast veroorzaakt voor omwonenden. Vanwege deze problemen heeft de gemeente een aantal jaren geleden het bedrijf wegbestemd uit d' Oude Morsch. Daarna is in december vorig jaar via de Raad van State bedongen dat Kerkhof een aantal maatregelen moest nemen om de overlast voor de buurt te beper ken. Nu ligt de uitgang het bedrijf aan een smalle straat, zodat de overlast van in- en uitrijdende auto's voor omwonenden tot een minimum beperkt zijn. Zowel eigenaar Koot als een woordvoerder van de directie grondza ken zijn zeer optimistisch gestemd over de afloop van de onderhandelin gen. Beiden bevestigen dat er nog 'slechts enkele plooien glad gestreken dienen te worden'. verloren gegaan. Omdat het niet aan de oppervlakte lag. is het hij zonder goed geconserveerd", aldus Louwe Kooijmans. Uit onderzoek van de gevonden materialen blijkt dat de pre-Nean- derthalers geen vaste verblijfplaats hadden. Zij sloegen hun kampe menten steeds elders op, maar wel binnen een bepaald (jacht)gebied. De Belvédère-groeve heeft van wege de vele prehistorische vond sten internationale archeologische belangstelling, reden waarom het Instituut voor Prehistorie er een aparte dépendance heeft geves tigd. Al een jaar of zes wordt hier gegraven en pas hebben de onder zoekers toestemming gekregen om hun onderzoek nog een jaar of vijf voort te zetten. Op het ogenblik is men bezig het terrein met plastic af te dekken. In de winter stagneert het onderzoek, maar van de zomer zal het worden voortgezet. Controle LEIDEN - Bij een politiecontrole in de Morskwartier bleken 139 au to's niet verzekerd te zijn. Tussen vijf en acht januari heeft de politie 1391 auto's onderzocht of ze WA- verzekerd waren. Het percentage onverzekerden bij deze actie was tien procent en dat is niet bedui dend hoger dan bij andere contro les. Inval in koffieshops LEIDEN - Bij onderzoek in twee koffieshops in Leiden is een hoe veelheid soft-drugs in beslag geno men. Een eerste inval werd gedaan bij koffieshop Het Leidse Plein aan de Pieterskerkchoorsteeg, waarbij 380 gram hasj, 130 gram marihuana en tientallen 'space-bonbons' in beslag zijn genomen. Een 22-jarige vrouw en 32-jarige man zijn door de politie verhoord en daarna weer op vrije voeten gesteld. Een tweede inval werd gedaan bij koffieshop Happy aan het Noordeinde. Hier werden 310 gram hasj en 280 gram marihuana in be slag genomen. Een 27-jarige man werd hiervoor verbaliseerd. Werkende moeders LEIDEN - In het bericht gisteren in deze krant over de vakgroep vrouwenstudies van de Leidse uni versiteit die een onderzoek doet naar de gevolgen van het combine ren van werk met het moeder schap, staat een verkeerd telefoon nummer. De vakgroep is bereik baar onder telefoonnummer 131233 in de middaguren tussen 2 De werkgroep zoekt in de jaren zeventig hebben ge werkt en tevens de zorg hadden over opgroeiende kinderen. Het gaat om een kleine enquete. Daar naast zal een aantal vrouwen wor den uitgenodigd vooreen geprek. Nog geen protesten uit de straat, behalve dit volgende protest of waarschuwing aan een behoorlijk aantal omwonenden. Wat speelt er precies? Na wat in lichtingen hier en daar, kan je het volgende een beetje op een rij zet ten. Er is een betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg die van die plek moet verdwijnen vanwege de over last die de centrale omwonenden bezorgt. De gemeente Leiden had een voorziening getroffen door de centrale te verhuizen naar het nieuw te creëren industriegebied nabij Roomburg. Maar, o jee, de buurtbewoners van Roomburg (een behoorlijk aantal behoorlijk gesitueerd) komen massaal in pro test. De gemeente Leiden krabt zich wat achter de oren en bedenkt zich nog. De gemeente denkt nog steeds! Opeens wordt er een idee geboren: plan De Mors. Jaren geleden was zo'n plan er ook en werd eveneens door de buurtbewoners van Veen en L. van Wijk, Lena Jacoba dv. P. Kerpershoek en C.M. Guijt, Dan ny zv. D. Tegelaar en A.M. van Zeist, Eli sabeth Aafje Lisette dv. J. Passchier en S.L. Houwaart, Jan zv. J. van der Niet en N.J. Schaap, Meivin Dominique zv. E.J. Koelewijn en A.M.G. Pol, Stefanie Justine dv. C.J. Nap en W.J. Geerdink, Pauline dv. F.L. Wouters en M.P. Coorn, Jordy zv. A.J. Schreuder en I. van Ros- sum, Ilse Antonia Cornelia dv. R. Hoo- gervorst en C.H. van der Niet. Roland Victor zv. R. Brouwer en G. Prins. Euge ne zv. M.W. Filippo en J.M.K Albers. Mariska dv. A. Sietsema en L.W M. van der Vlugt, Wendy dv. A. Meerlo en H Meijering. Gijsbertus Antonius Ferdi nand zv F M. Schrijvers en A.D Ver hoef, Charlotte dv. T. Mieremet en J.M.T. Bosman, Henricus Cornells Ge- rardus zv. G. Vliegenthart en Y.S.J.M. van Leijden, Nicoline dv. A. Akkerman en M. Doose, Ashvin Kailadhsingh zv. B. Sewnath en R.U. Bidesi, Elisabeth Esther Cornelia dv. W. Ouwehand en G. Medema, Susan dv. H. Hoogkamp en H. Zendman, Anass zv. A. Alhyane en F. Aouby, Elisabeth Ernestine dv. A.S. Fransen van de Putte en J.E. de Loos, TELEFOONNUMMER - Sinds vanmiddag heeft de Leidse Uni versiteit een nieuw centraal num mer gekregen: 272727. Het is nu mogelijk, indien het toestelnum mer bekend is, om rechtstreeks met de universitaire instellingen te bellen. Mors van de baan geveegd. Maar nu! Als we nu toch die betoncen trale weer naar de Mors brengen, zitten we weer met die bewoners! Nee, zeggen een paar ambtenaren, daar hebben we een aardige oplos sing voor. Welke oplossing dan? Zo zit het in elkaar: de afgelopen tijd hebben een paar bewoners wat geklaagd over geluidoverlast van de Dr. Lelylaan en over de toena me van lawaai als de spoorlijn woordt verdubbeld. Diezelfde be woners krijgen nu dan ook dubbe le beglazing tegen die geluidover last (is mooi meegenomen). Kos ten: ettelijke tonnen. Afgelopen voorjaar is reeds een geluidwal met groenbeplanting neergezet; heeft ook de nodige duiten gekost. Dus zeggen een paar ambtena ren, weetje wat we doen; we kopen die hele straat maar op. De ge meente denkt dat het om 44 huizen gaat. We nemen Van Eyck sloop werken, zo wordt er gedacht, en walsen alles plat. Dan hebben we geen last meer van de buurtbewo ners, dus kan die betoncentrale er komen. Dat is toch een slimme zet, hé? Ja, maar als er nu toch een paar bewoners niet willen? O, geen punt dan gaan we gewoon over tot ontei gening. Bij navraag in die straat wil in principe nog geen 95 procent weg want de mensen menen dat ze daar zo slecht nog niet wonen met al dat zogenaamde lawaai en dergelijke. Gemeente Leiden, wijze dames en heren mag ik aannemen, moet dat nu zo? Moeten nu zo'n 50 gezin nen met veelal een klein eigen dommetje zomaar weggekocht worden (kosten geraamd op 4 mil joen gulden) en elders een onder komen zoeken vanwege een beton centrale. Dat allemaal omdat de wat beter gesitueerden aan de Zoe terwoudseweg wel mogen blijven zitten. En ook de flatbewoners, die daar overigens kwamen wonen toen de centrale er al was, mogen daar blijven wonen. De bewoners nabij Roomburg hebben ook geen last meer. Is dat het allemaal waard? Zomaar een vraag van een van de bewoners. Gemeente, denk nog eens na over dit plan. Er kan nog wel een protest komen van een paar men sen. Misschien weet ik teveel en zal de gemeente zeggen: niks van waar. Als dat zo is, is dat alleen maar gunstig. Ik zeg maar zo: beter ten hele gekeerd, dan ten halve ge dwaald. W. Ultee, Morsweg 326, Leiden Zeevalking van TU in Delft wil bundeling DELFT, LEIDEN - "Om rentie tussen instellingen van we tenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs te voorkomen, lijkt het mij gewenst dat de drie in stellingen van wetenschappelijk onderwijs in Zuid-Holland samen werking zoeken met de hogescho len in Den Haag en Rotterdam en daarbij als een eenheid optreden". Mr. H.J. Zeevalking, voorzitter van het College van bestuur van de Technische Universiteit Delft, zei dit vanmiddag in zijn diesrede ter gelegenheid van het 29ste lustrum van de Technische Universiteit. In zijn toespraak hield Zeeval king een vurig pleidooi voor een Mr. H.J. Zeeval king, voorzitter van het College van Bestuur van de Technische Universiteit Delft: "Samenwerking tussen drie Zuid hollandse univer siteiten noodzake lijk-. .archieffoto. nauwe federatieve samenwerking tussen de universiteiten van Lei den, Rotterdam en Delft. "Beziet men de drie Zuidhollandse inrich tingen voor het wetenschappelijk onderwijs in hun totaliteit dan doe men de contouren op van een Uni- versitas Neerlandica met een volle dig pakket voor de alpha-, bèta-, gamma- en technische opleidingen die zijn weerga in ons land en wel licht in heel West-Europa niet kent". Slechts de faculteiten tand heelkunde, landbouwwetenschap pen en diergeneeskunde ontbre ken en volgens Zeevalking zijn dat de uitzonderingen die de regel be vestigen dat de driehoek Leiden, Rotterdam en Delft een universeel pakket aan wetenschappelijk on derwijs te bieden heeft. Als voorzitter van het college van bestuur beval hij de Delftse univer sitaire gemeenschap aan om de ko mende tijd de verwezenlijking van een dergelijke federatieve samen werking met Leiden en Rotterdam ernstig te overwegen. "Want ver werkelijking daarvan toont de bui tenwereld onze wil tot samenwer king. Zij brengt een onomkeerbaar proces op gang", aldus Zeevalking. In een dergelijke federatie zou de eigen identiteit van de drie instel lingen kunnen worden gewaar borgd, terwijl gezamenlijke plan vorming tot de mogelijkheden be hoort. Ook wordt de samenwer king met andere instellingen van wetenschappelijk onderwijs open gehouden. Zeevalking gaf eerder toe dat de bereidheid van Delft om met de twee andere instellingen nauw sa men te werken, mede is ingegeven door het bezuinigingsbeleid van de overheid. "Het gaat erom initiatie ven te ontplooien om Den Haag vóór te zijn. Ik geef toe dat instel lingen als de onze op dit punt tot nu toe niet zo initiatiefrijk waren. Maar door de bereidheid tot sa menwerking kunnen we anderen tot voorbeeld strekken en de rijks overheid duidelijk maken dat we op eigen kracht in staat zijn nieuwe wegen in te slaan". Later in deze maand zullen de colleges van bestuur van de drie Zuidhollandse universiteiten zich buigen over uitwerking van de sa menwerkingsplannen. DEN HAAG/LEIDEN - Niets kon de 27-jarige verslaafde Leidenaar zich meer van het voorval herinne ren. Een dag later hadden z'n vrienden het hem verteld. Hij had een pistool op het hoofd van de he- roïnedealer gezet en geroepen: 'Kom op met die smeek, anders schiet ik een kogel door je kop' De dealer koos eieren voor zijn geld en gaf de heroïne - 3 gram - af. De verklaring van de Leidenaar? "Ik had heroïne en methadon ge bruikt". Meer wist hy niet te vertel len. Over het pistool zei hy: "Dat was een antiek ding waarmee je niet echt kon schieten. Ik had het op de rommelmarkt in Antwerpen gekocht". Toen hij de volgende dag hoorde wat hij had gedaan, wierp het het wapen bij de meelfabriek in het water. Zoekacties leverden geen resultaat op. Zijn advocaat - mr. Karstens - gaf toe dat er geweld was gebruikt om in het bezit van de heroïne te komen, maar by het gebruik van een wapen, zette hij een vraagteken. Tenslotte was dat niet boven water gekomen. Voor de officier van justitie was dat overigens geen halszaak. Hy wist te vertellen dat de Leidenaar - die al twaalf jaar verslaafd is - lid is van een schietvereniging. "En bii de rechter-commissaris heeft de man gezegd dat hij die bedreiging inderdaad wel eens zou kunnen hebben gepleegd" Hij eiste 15 maanden gevangenisstraf voor af persing. De rechtbank doet 22 januari uit spraak. Mar eland. Op de vrije school Mareland aan de Maresingel 19 wordt dins dag een lezing gehouden door drs. H.P. van Manen. Hij spreekt over het thema 'Vrije school en mensheidsontwikkelingen' Aan vang 20.00 uur. Duiven De Leidse Postduwenclub houdt een tentoonstelling in het lokaal van de vriendenclub An na Paulownastraat. De duiven worden zaterdagmorgen ge keurd. Publiek is vanaf 16.00 uur welkom, 's Avonds worden de kampioenen gehuldigd en de prijzen uitgereikt. Zondag is de tentoonstelling geopend van 10.30 tot 17.00 uur. AbvalKabo In tegenstelling tot een bericht gisteren in deze krant, wordt d< nieuwjaarsreceptie van Abri' Kabo morgen gehouden Een ander speelt zich af in het afdi lingskantoor aan de Drifstraat 49a tussen 15.00 en 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13