OUDSHOORN B.V. AUTO LEITHON Mitsubishi Space Wagon 4WD soms nuttig, maar voor wie? Olicvviiiiiing uit leisteen AUTO VW vergroot aandeel in Seat Verkoop Amerikaanse Fords verviervoudigd Voor het eerst op de RAI: Peugeot 309 als driedeurs Voortbestaan FNV-blad onzeker Huis gekraakt na uitzetting [OTP aan 8 PR0DUKTIE- MEDEWERKERS M/VR JOEHOE... KWESTIE VAN DE KRANT GOED LEZEN! AUTOBEDRIJF DEN HOLLANDER BV DONDERDAG 8 JANUARI 1987 PAGINA 9 Verkooprecord Opel Twaalfduizend personen zul len zaterdagavond 17 januari als gasten van General Motors in het Haagse Congresgebouw de vestiging van een nieuw verkooprecord vieren. Opel heeft als eerste in de Neder landse autogeschiedenis in een jaar meer dan 100.000 au to's van één merk verkocht. In totaal verkochten de Opel- dealers vorig jaar 103.865 au to's. Van dat aantal nam de Kadett precies 62 procent voor zijn rekening. Samengesteld door Koos Post toepassingsmogelijkheden kun nen bedenken. Maar denken dat hij voor rauw terrein geschikt is zou overschatting van zijn capaci teiten betekenen. Nu er vierwielaandrijvers (in twee uitvoeringen) aan de serie zijn toegevoegd kan men zeggen dat de Space Wagon weer completer en beter inzetbaar is geworden. Hoe praktisch zo'n vierwielaan- drijving kan zijn, heb ik ervaren in het met sneeuw bedekte deel van ons land eind vorig jaar. Waar ach terwielaandrijvers over de weg zwabberden en zelfs voorwielaan- drijvers moeite hadden een rechte baan te volgen, reed 'mijn' Space Wagon 4WD probleemloos in een recht spoor verder. Geen wonder dat er in landen als Oostenrijk en Zwitserland - die een groot deel van het jaar worden beheerst door ijs en sneeuw - zo veel vierwielaandrijvers te zien zijn. Maar dat geeft meteen de be perking aan voor landen als het on ze. Slechts onder bepaalde (slech te) weersomstandigheden komt zo'n vierwielaandrijving tot zijn recht en dergelijke omstandighe den komen maar een paar maal per jaar voor. Het kan dan ook niet ver bazen dat slechts weinigen zich ge roepen voelen de dikke meerprijs neer te leggen. In het geval van de Space Wagon gaat het toch al om ruim twaalf mille méér. Dat is geen gering bedrag. En dat voor die paar dagen per jaar. Of men moet al'en toe bos en hei op. Daar kan hij ook goede dien sten doen, al zal men ook daar al tijd de aangeplakte waarschuwing 'het is geen terreinwagen' in het achterhoofd moeten houden. De standaard ingebouwde inclinome ter - die keurig netjes de hellings- hoek aan geeft - doet dus ook meer vermoeden dan waartoe de wagen in staat is. Let wel, ik zet alleen enkele vraagtekens bij de toepassingsmo gelijkheden van de Space Wagon 4WD. De wagen zelf is in feite veel beter en prettiger dan hij op het eerste gezicht lijkt. 'In wat voor een vrachtwagen rijd je nu?', grap te mijn buurman toen ik de Space Wagon voor de eerste keer voor de deur parkeerde. Een grapje met een serieuze ondertoon, want de Space Wagon oogt meer als een voor personenvervoer te gebrui ken bestelauto dan als een perso nenauto, waarmee men ook iets kan vervoeren. Maar eenmaal achter het stuur of in een van de andere goed zittende met velours beklede stoelen is dat gevoel van bestelwagen geheel ver dwenen. Het interieur is aantrek- Bij een blijvende lage dollarkoers verwacht importeur Hessing in De Bilt een nog verdere stijging van de verkopen. Dit ook omdat er van Ford Amerika nog versterking van het aanbod is te verwachten. Inmiddels is de Thunderbird vierzits coupé op een aantal pun ten verder geperfectioneerd. Tot de belangrijkste wijzigingen beho ren een andere vormgeving: een gladverlopende voorzijde en kop- Volkswagen AG in Wolfburg heeft in de laatste dagen van het vorig jaar nog eens 24 procent van het stamkapitaal van de Spaanse autofabriek Seat overgenomen. Een investering van een kleine anderhalf miljard gul den. Nadat in juni vorig jaar reeds door de overname van 51 procent van het stamkapitaal een meerderheid in Seat was verworven heeft VW nu drie kwart van de fabriek in eigendom. Het restant zal volgens het contract op zijn laatst in 1990 worden overgenomen. kelijk aangekleed, het instrumen tarium heel compleet en aan de be stuurbaarheid en handelbaarheid is niets aan te merken. Zeker niet in de door mij gere den GLX. De ruim honderd paar- dekrachten van de soepele en vrij stille 2 liter motor zorgen ervoor dat de naald van de snelheidsmeter moeiteloos voorbij de 160 glijdt. Door de wat vierkante carrosserie is dan weliswaar sprake van stevig windgeruis, maar de motor doet het werk zonder al te veel kabaal te maken. Maar hij vraagt wel wat brandstof: beter dan 1 op 8.5 is moeilijk te halen. Dank zij een (standaard) stuurbe krachtiging bleef de wagen gemak kelijk te manoeuvreren. Alleen was het zicht naar achteren nogal beperkt zodat er bij achteruit inste ken meer op de spiegels dan op het directe zicht moet worden ver trouwd. Zoals gezegd is de derde bank nu volledig wegklapbaar, waardoor de laadruimte bij vervoer van vier of vijf personen is vergroot tot 85 cen timeter. Bij het neerklappen van De Space Wagon is een veel betere auto dat hij op het eerste gezicht lijkt beide achterbanken ontstaat zelfs een vlakke laadvloer van 1,35 me ter (hoogte 95 cm) plus de lengte van de tweede bank. Men ziet het, de Space Wagon biedt vele mogelijkheden. Volgens de importeur neemt de belangstel ling dan ook duidelijk toe. Alleen aan die 4WD waag ik te twijfelen. Niet door ziin capaciteiten, maar meer door het gebrek aan emplooi Technische gegevens Space Wagon 2.0 GLX 4WD. Viercilinder motor van 1997 cc. Compressieverhouding 9,5:1. Vermogen 102 pk. Brandstof super. Tank 55 liter. Lengte 4,445 m. Draaicir- kel 10,4 meter. Aanhanger geremd 1500 kg. Topsnelheid 163 km/uur. Prijs ,f 47.095 (inclusief btw). Op de volgende maand te hou den personenauto-RAl zal dit drie- deurs model voor het eerst te zien zijn Peugeot spreekt van een 'we reldprimeur'. De verkoop begint op 20 februari. De driedeurs is wat binnen- en buitenmaten betreft geheel gelijk aan de vijfdeurs versie. Er zullen negen varianten op de Nederland se markt worden geleverd: de XE 1,1 en 1,3, de XL 1,3 Profil, de XR 1,3 en 1,6, de XS 1,6 en de GTI 1.9 als benzinewagens en twee diesel- uitvoeringen, de XLD 1,9 en de XRD 1,9. Evenals bij de vijfdeurs 309 zul len ook alle driedeurs 309-benzine- modellen standaard met een 'scho ne' motor worden geleverd, met uitzondering van de XE 1,1 en de 309 GTI Daar er ook van de vijfdeurs ne gen verschillende versies bestaan bestaat het gehele gamma nu uit 18 modellen. Vorig jaar werden er on geveer 8250 vijfdeurs 309's ver kocht, hetgeen een marktaandeel van anderhalf procent betekende Dit jaar wil Peugeot in ons land 12.000 309's aan de man brengen, een marktaandeel van meer dan twee procent. Mede onder invloed van de la ge koers van de dollar zijn de verkopen van de Amerikaanse Fords in ons land in vergelij king tot die van 1985 niet min der dan verviervoudigd. Een groot deel van dit succes komt voor rekening van de Mercury Sable, die vroeg in 1986 hier werd geïntroduceerd. lampen en grotere achterzijruiten. De inhoud van de kofferruimte is aanzienlijk toegenomen. De wagen is voorzien van een 5- liter V8-motor en natuurlijk van een automatische transmissie. Air conditioning, warmtewerend glas, centrale vergrendeling, cruise-con- trol, stuurbekrachtiging en derge lijke behoren tot de standaard uit rusting. Toen Peugeot de 309-sene introdu ceerde vertelde de fabriekswoord- voerder dat het bedrijf van plan was opnieuw de strategie te volgen die men destijds voor de lancering van de 205-serie had ontworpen: beginnen met enkele basismodel len en dan er telkens iets nieuws aan toevoegen. De methode blijkt succesvol. Was de 205 mede door die geregel de nieuwe impulsen een voltreffer, de 309 lijkt dezelfde kant op te gaan. Nog niet zo lang geleden werd een diesel in de strijd gewor pen en nu reeds krijgt het 309-leger in ons land versterking van negen driedeurs versies. De driedeurs Peugeot 309. Het was bij de Space Wagon 2,0 GLX 4WD van Mitsubishi. In het testexemplaar zat duidelijk zichtbaar een briefje geplakt. Als waarschuwing. Zo onge veer: dit is dan wel een vier- wielaandrijver maar daarom nog geen terreinwagen. Ford Thunderbird: verder geperfectioneerd. Het zat er om de berijder er heel nadrukkelijk aan te herinneren dat een met een druk op een knopje in te schakelen aandrijving op vier wielen onder bepaalde omstandig heden heel leuk en aardig is, maar beslist geen vrijbrief voor het ruwe terreinwerk. Men kan veel met de Space Wa gon. Niet voor niets wordt hij door importeur Hart Nibbrig en Greeve (op de grens van Warmond en Sas- senheim) 'multifunctioneel' ge noemd. Te gebruiken voor vele doeleinden. Gewoon als een comfortabele en pittige personenauto. Of als een klein busje, waarin zeven personen gemakkelijk kunnen worden ver voerd. Ook als kleine bestelwagen kan hij gemakkelijk worden inge zet als men de banken naar bene den klapt. En zo zou men nog meer BINNENLAND ECONOMIE UTRECHT (ANP) - Het voortbe staan van FNV Magazine - het ge zamenlijk ledenblad van de FNV - staat op het spel nu de grootste FNV-bond, de ambtenarenbond AbvaKabo, zijn medewerking aan het blad wil stopzetten. Het be stuur van de AbvaKabo ziet geen brood meer in het blad "vanwege de formule", aldus een woordvoer der van de ambtenarenbond van daag. "Het blad is kwalitatief niet geworden wat we er van verwach ten", aldus de woordvoerder die weigerde dit nader toe te lichten. Hij ontkende dat diepgaande meningsverschillen tussen de FNV-top en de ambtenarenbond de feitelijke achtergrond voor het afhaken schillen van opvatting zijn dan spe len die in deze kwestie geen enkele rol. Het blad is niet geworden wat we er van verwachten",'zo zei hij. Als de bondsraad - het parle ment van de bond - het bestuurs voorstel eind deze maand over neemt komt het voortbestaan van het blad op de tocht te staan. De AbvaKabo is een van de belang rijkste geldschieters van het leden blad dat na eindeloos geharrewar over opzet en formule in april '85 voor het eerst verscheen in een op lage van ongeveer 800.000 exem plaren. De bond neemt een kwart van de kosten voor zijn rekening. Woordvoerder J. Maat van de FNV verklaarde desgevraagd dat het zeer betreurenswaardig zou zijn als de ambtenarenbond af haakt. Hij bevestigde dat het voort bestaan van het blad dan in gevaar komt en dat niet alleen vanwege de financiën. Maat: "Het blad was be doeld als ledenblad voor alle FNV- leden. Een paar kleinere bonden deden al niet mee en als nu ook nog de grootste FNV-bond met dik 240.000 leden afhaakt dan komt de oorspronkelijke opzet wel erg in het gedrang. Dan zullen we ons na der moeten beraden over de vraag hoe we met het blad in de huidige formule door moeten gaan", aldus Maat. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft in 1986 een moeilijk jaar gehad. Na een tame lijk gunstig 1985 is de criminaliteit in de hoofdstad in het afgelopen jaar weer gestegen en wel met 3,89 procent. In totaal noteerde de poli tie in 1986 132.107 aangiften van misdrijven, een triest record. Dit vertelde de dit jaar vertrekkende hoofdcommissaris J. Valken giste ren op een persconferentie. Vooral de sterke stijging van de straatroverij, waarbij veel geweld wordt gebruikt, baart de Amster damse politie grote zorgen. Spe ciaal in de binnenstad en Amster dam Zuid-Oost (Bijlmer) was spra ke van een explosieve stijging, al- Criminaliteit in Amsterdam steeg 4 procent dus Valken. Alleen al in Amster dam Zuid-Oost hebben in 1986 ruim 600 mensen aangifte gedaan van dit delict. Tientallen straat rovers zijn intussen aangehouden. Ook het aantal diefstallen uit au to's groeide het afgelopen jaar on rustbarend van 42.529 in 1985 tot 49.670 in het afgelopen jaar. Deze delicten houden direct ver band met het probleem van de ver dovende middelen in de hoofd stad, dat een zware druk legt op de Amsterdamse politie. In totaal werd in 1986 205 kilo heroïne (in 1985 158 kilo) en 83 kilo cocaïne (1985 11,7 kilo) in beslag genomen. Het aantal arrestanten rond de drugs bedroeg 2.468 wat bijna 1.000 lager was dan in het jaar daarvoor. Dat laatste heeft volgens Valken te maken met acties die op een ho ger niveau in het drugscircuit wer den gehouden. In 1985 rolde de narcoticabrigade zeven Chinese heroïnelaboratoria op, in 1986 vier. De grote heroïnetransporten kwa men in 1986 - vernuftig verpakt in voertuigen - vooral uit Turkije, zei de hoofdcommissaris. ROTTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse Unocal Corporation heeft bekend gemaakt dat het bedrijf be gonnen is met de produktie van synthetische ruwe olie uit leisteen in West-Colorado. Unocal, die zich in samenwerking met de Konink lijke Nedlloyd groep ook bezig houdt met de winning van ruwe olie en aardgas op het Nederlandse continentale plat. acht deze activi teit van groot belang in de ontwik keling van een commercieel haal bare technologie om olie uit leis teen te winnen. Het bedrijf verwacht dat uit de leisteen-formatie van Parachute Creek in West-Colorado meer dan drie miljard vaten synthetische ru we olie kan worden gewonnen. De mijnbouwinstallatie, ontworpen voor de produktie van 10.000 vaten per dag, werkt momenteel op halve kracht in afwachting van ontwerp- aanpassingen, die de produktie op volle capaciteit mogelijk moeten maken. Gedurende de 'test-fase heeft Unocal meer dan 200.000 va ten ruwe leisteenolie geprodu ceerd. Deze hoeveelheid ligt opge slagen om verwerkt te worden tot synthetische olie, de zogenoemde syncrude. De installatie van Unocal in rachute Creek bestaat uit een dergrondse ruimte waar in een pi- laarvormige mijnschacht een des- tilleerkolom en een raffinaderijge- Pa- deelte zijn ondergebracht. Het leis- on- teenerts wordt gedolven, gekraakt vervolgens via een zware pomp or een destilleerkolom geperst. TILBURG (ANP) - De 33-jarige Tilburgse mevrouw M. Krijnen, die na een gerechtelijk vonnis samen met haar vijf kinderen dinsdagoch tend uit haar gemeentewoning werd gezet, heeft nog dezelfde avond elders in Tilburg een huis gekraakt. Volgens haar bleef haar niets anders over doordat de ge meente haar een ander huis wei gert en zij met haar kinderen niet in een opvanghuis voor daklozen Het standpunt van de gemeente is het gevolg van gedragingen van de vrouw in het verleden. In korte tijd brandden drie door de vrouw van de gemeente gehuurde wonin gen tot de grond toe af. De ge kraakte woning aan de Broekho- venseweg is eigendom van de Til burgse Bouw Vereniging en be stemd om te dienen als wisselwo ning in het kader van een slooppro- ject. Volgens directeur P. Blanken- stein van de TBV kan de vrouw daarom „binnen de kortste keren" opnieuw een deurwaarder ver wachten. "Desnoods via een kort geding zullen we ontruiming vor deren". De advocaat van de vrouw, mr. W. van de Putten, zou vandaag met de bouwvereniging onderhan delen. "Ik reken daarbij op meer sociale bewogenheid dan de ge meente tot dusverre tentoon heeft gespreid". ij ITOYOT 3 Off. Toyota-dealer: Leiden, Voorschoten e.o. Zoeterwoudseweg 23 (tussen Bouwvaria en Betoncentrale), Leiden. Telefoon 071-313141 Wij beschikken steeds over dit/, jonge gebruikte automobielen. Duif's Convenience Foods B.V., Ambachtsweg 8 te Katwijk, producent van luxe snacks en exoti- sche gerechten, biedt full-time werk voor de afdelingen keuken, slagerij en schoonmaak. Voor de schoonmaakafdeling zoeken wij 1 vaste kracht van 09.00 uur tot 18.00 uur en 1 vaste kracht van 16.00 uur tot 23.30 uur. Tevens vragen wij medewerkers m/vr die PART-TIME als oproepkracht willen werken. Wij bieden u: - een goed salaris (hoger dan het wettelijk minimum) - reiskostenvergoeding - goede werksfeer - gratis werkkleding Heeft u interesse? Bel dan snel voor een afspraak 01718-29214 en vraag naar onze bedrijfsleider, de heer G. T.M. van der Poll. Uw grootste Mitsubishi-dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5, Leiderdorp. Tel. 071-410141. Levendaal 136-138, Leiden. Tel. 071-149341. De SpaceWagon heeft een technische garantie tot 1990 en een carrosseriegarantie tot 1993. Uw Peugeot Talbotdealer voor Katwijk en Omstreken. Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee - Tel. 01718-28554. TALBOT Oegstgeesterweg/Maredijk 175 - Leiden - Tel. 071-212911 Donderdag koopavond T.o.v. het nieuwe postkantoor MOMENTEEL EEN UNIEK ASSORTIMENT OCCASIONS Een greep uit ons assortiment: Ford Escort 1300 L Ford Fiesta 1100 Mazda 323 Renault 5 Pansienne Fiat Ritmo 75 CL Mitsubishi Galant GLX Mini 1000 HLE Citroen 2CV6 VW Golf MX VW Polo Coupe Subaru Mini Jumbo SL. Subaru 1 3 DL Honda Quintet autom Honda Civic autom Peugeot 505 Familiale Peugeot J5 personenbus Peugeol 505 GTi 1982 1983 1982 1982 1980 1980 1982 1981 1981 1985 1983 1983 1982 1985 1984 1985 1984 Jammer dat we niet meer ruimte hebben om al die andere uitstekende occasions ook nog eens te vermelden zoals b.v. de Peugeot 20S, 305, 30S breaks en SOS, maar komt u langs en overtuig uzelf.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9