Massa-ontslagen bij Franse kolenmijnen Chirac: 'Duitsland is egoïstisch' Mosselhandel dupe van eigen voorzorg Opwaardering mark na Bondsdagverkiezingen Sluiting onrendabele mijnen T elecommunicatiegigant vestigt zich in Den Haag EG zoekt voorzichtige toenadering tot de VS DONDERDAG 8 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 PARIJS (Rtr.) - Het Franse staatssteenkoolbedrijfCharbonnages de France (CDF) is van van het Produktscïïap - h plande komende vijfjaar het aantal arbeidsplaatsen met zestig procent (25.000 van de fndeafSfoTn naaien sïerk cc- RIJSWIJK (ANP) - De Nederland se mosselhandel is de dupe gewor den van zijn eigen voorzorgsmaat regelen die hij drie maanden gele den nam om de consument te be schermen tegen een voor diens ge zondheid giftige stof in de mosse len. De verkoop van mosselen is de afgelopen tijd sterk teruggelopen en van de zeventig procent van de Nederlanders die mosselen eten maatregelen had de schade op ter- staat dertig procent, zo blijkt uit mijn nog groter kunnen uitvallen. telefonische enquête, daar thans nog huiverig tegenover, ter- - - wijl de maatregelen op 1 januari afdeling van het produktschap, weer zijn opgeheven, omdat de si- schat dat de mosselhandel voor tuatie weer is genormaliseerd. zover het verse mosselen betreft de Voorzitter drs. D J. Langstraat afgelopen maanden in ieder geval Vis en enige miljoenen guldens 40.000) te verminderen. Een CDF-woordvoerder heeft vanochtend de bonden van dit ulll6vailuc voornemen op de hoogte gebracht. Op deze manier denkt het staatsbedrijf de kosten organisade in overleg met de terug te dringen tot het niveau van de buitenlandse concurrenten. Onrendabele en uitge- heid er juist alles aan heeft gedaan heeft meegedeeld, betreurt de hou- - ding van de consument, omdat zijn groeide mosselverwerkende indus putte mijnen moeten worden gesloten Een woordvoerder van de CDF deelde verder mede dat het aantal ontslagen nog niet exact vaststaat, aangezien dit afhankelijk is van de ontwikkeling in de energiesector. De CDF heeft in het afgelopen jaar rond de 3,5 miljard frank (1,19 mil jard gulden) aan subsidies ontvan gen. Volgens de CDF-woordvoerder is het Frankrijk nauwelijks moge lijk om te concurreren met buiten landse steenkoolproducenten. In 1986 heeft het land vijftien miljoen ton steenkool ingevoerd, net zo veel als het zelf produceert, omdat de steenkool uit het buitenland goedkoper is. Uit het plan blijkt dat de produk- tie in Noord-Frankrijk, in het ge bied Pas de Calais, stilgelegd zal worden. De produktie zal worden geconcentreerd in Elzas/Lotharin- gen. De communistische vakbond CGT heeft al laten weten over een dergelijk plan niet te willen onder handelen. de consument trie heeft ondanks de importen uit de Bondsrepubliek Duitsland en Denemarken maar ongeveer 65 dag een staking aangekondigd. Het plan is op een relatief ongunstig moment bekend geworden omdat de Franse regering al in een hevig arbeidsconflict is verwikkeld met ambtenaren in de vervoerssector. De bond eist dat de CDF de toe zegging doet dat geen gedwongen ontslagen zullen vallen in de steen- en dat er vanaf 2 februari met de vakbonden over gepraat zal wor den. De malaise in de steenkool heeft in België ook al tot stakingen ge leid. De Belgische regering wil drie van de vijf de Kempische Steen koolmijnen sluiten de andere twee samenvoegen. In de Belgische mij- deerd veilige mossel te kunnen la- procent kunnen verwerken gelijking met het voorgaande jaar De maatregelen werden in okto- had kunnen handelen. Zonder de ber ingevoerd nadat het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJ- muiden in de Waddenzee een ver hoogde concentratie dino-flagella- ten, een algensoort, had vastge steld. Bij de mosselen leidt deze alg tot een toxine dat voor de mos sel zelf niet schadelijk is, maar bij de mens tot maag- en darmklach ten (diarree) leidt. Geheel tegen de verwachting bleven de algen lan ger aanwezig, terwijl de natuurlij ke afbraak van de giftige stof in de mossel langer duurde dan ver wacht. In november werden de maatregelen nog aangescherpt. Zo moesten alle mosselen uit de Wad denzee. goed voor zestig procent van de Nederlandse produktie. in quarantaine in de Oosterschelde. Langstraat ziet in deze zaak vol doende aanleiding om op korte ter mijn met Denemarken en de Bondsrepubliek te gaan praten over het nemen van afdoende maatregelen. Met name de Bonds republiek heeft daar volgens hem veel te lang mee gewacht. "Er werd pas gereageerd toen tientallen mensen zich in ziekenhuizen had den gemeld". Ook moet er volgens Langstraat een draaiboek komen waarin staat hoe in soortgelijke voorkomende gevallen moet wor den gehandeld. Lucas verwacht dat er in de ko mende tijd voldoende aanvoer is van mosselen van goede kwaliteit. Het vleesgewicht van de mosselen ligt thans op ongeveer 26 procent. De afgelopen tijd lag dat lager, om dat de handel als gevolg van de be perkte aanvoer genoodzaakt was halfwas-mosselen te verkopen. Om het gedeukte imago bij de consu ment op te vijzelen gaat het pro duktschap aan het begin van het nieuwe seizoen in juli een speciale campagne houden. koolsector. De CDF-woordvoerder nen zullen daardoor ongeveer acht- legde er de nadruk op dat het plan duizend arbeidsplaatsen verdwij- voorlopig alleen nog een voorstel is nen. BRUSSEL (ANP)-Het Eu- overige Alcatel-aandelen zijn in heeft een woordvoerder van ITT De socialistische vakbond CFDT Nederland gisteren meegedeeld heeft voor volgende week ropees-Amerikaanse telecommu- banden vaI? procent), de nicatieconcern Alcatel krijgt hoofdkantoor Belgische Generale Bank (5,7 pro- Den Haai. Dat cent) en de Franse Credit Lyonnais (1,7 procent). o__oPogingen om ook de Spaanse on- Alcatel, dat de telecommunicatie- derneming Telefonica bij de onder- Van Schuppen is failliet activiteiten van ITT en het Fr CGE bundelt, wordt met een om zet van 12 miljard dollar na ATT de grootste telecommunicatie-onder- neming ter wereld. Dat het concern een nv naar Ne derlands recht is geworden heeft vooral te maken met het gunstige Fiscale klimaat in ons land, aldus de ITT-woord voerder. De operatio nele hoofdzetel komt in Brussel, maar de raad van commissarissen zal 12 keer per jaar in Nederland vergaderen. In Den Haag zullen ook enkele taken voor de totale dollar neming te betrekken, zijn stukge lopen op interne problemen bij de Spanjaarden. Ook de Britse ITT- dochter Standard Telephone and Cables blijft buiten de joint ventu re. Het belang van ITT werd daar om van 35 op 37 procent gebracht. ITT heeft tot dusverre (de onder neming werd op 30 december vorig jaar officieel opgericht) 902 miljoen dollar ontvangen voor zijn inbreng. In een later stadium komt daar nog 350 miljoen dollar bij. Alcatel heeft bovendien ongeveer 800 miljoen "ar aan schulden overgenomen van voormalige ITT-dochteronder- nemingen. VEENENDAAL (ANP) - De brei- wolfabriek NV Koninklijke D.S. van Schuppen, producent van Scheepjeswol, is failliet. Het faillis sement is gisteren uitgesproken, zo heeft de directie gemeld. Tegelijkertijd laat de directie, die onder leiding staat van algemeen directeur P. de Fouw, weten dat zij een bod heeft, uitgebracht op alle bezittingen van Van Schuppen. In dien dit bod door de curator en de banken wordt geaccepteerd kun nen volgens de directie uiteinde lijk 180 van de 360 werknemers hun baan 'houden. Het merk Scheepjeswol zal dan blijven be staan. De huidige directie, die pas in de npT'in^pn^f^pptrprfpn Smïmi stevig voet aanïe grond heeft."'"" nicatiesector, de produktie van Gemeenschap en de Verenigde dat het bedrijf in afeeslankte™orm Suard legde gisteren de nadruk computerapparatuur, beveiligings- Staten voorzichtige toenadermgs- holding worden verricht. De voorzitter van de raad van be stuur van het nieuwe bestuur, de Fransman Pierre Suard, sprak gis teren bij de presentatie van het be drijf aan de wereldpers in Brussel tiviteiten van ITT en CGE i van "het belangrijkste industriële derland is vooralsnog onduidelijk. akkoord in Europa sinds de op richting van de gemeenschappelij ke markt". Volgens hem is Alcatel een van de weinige industrieën die alle landen van de gemeenschap Officiële contacten zijn er nog niet geweest, aldus een woordvoerder van ITT-Nederland. ITT heeft in ons land ongeveer 1200 mensen in dienst en is actief in de telecommu- het elektriciteitsbedrijf in Frankrijk werkten de verkeerslichten op veel plaatsen niet. Dat qrote verkeerschaos op de Champs Elysees. «foto ap» Stakingen in Frankrijk duren voort PARIJS (AP) - De stakingen in Frankrijk zijn gisteren onvermin derd voortgezet. Door acties bij de elektriciteitsbedrijven werd de stroomproduktie met 40 procent verminderd, de spoorwegen lagen voor de helft plat en ook bij het Pa- rijse openbaar vervoer werd actie gevoerd. De elektriciteitsarbeiders beslo ten hun 48-uursstaking te verlen gen tot en met vandaag en er werd geen enkele beweging genoteerd bij de nu precies drie weken oude spoorwegstaking. Bij de uraniumverrijkingsfa- briek Eurodif bij Lyon zijn de toe gangspoorten geblokkeerd, zodat de ploegen daar sinds dinsdag avond niet zijn gewisseld. Minister van industrie Alain Madelin waar schuwde dat veiligheid van de cen trale daardoor in gevaar kan ko men en dat zonodig de politie zal worden ingeschakeld. De drie grootste bonden kwa men in actie bij bus en metro in Parijs en hun leden besloten tot een nieuwe 24 uursstaking. Van daag zou ook bij het openbaar ver voer in Marseille worden gestaakt. Zeker 100.000 gezinnen in Parijs kregen gisteren te kampen met stroomstoringen. De brandweer moest 250 keer in actie komen om mensen te bevrijden die in liften vast waren komen te zitten. WASHINGTON/BRUSSEL (Rtr.) - Het ziet er naar uit dat de Europese de Verenigde afgeslankte goede toekomst heeft. De nagers hebben haast want aai curator en de banken is gevraagd uiterlijk maandag nemen over het bod teneinde de le veranties van de produkten zo snel mogelijk te kunnen hervatten. Van Schuppen heeft half decem ber uitstel van betaling aange vraagd. Dit kwam nogal als een verrassing omdat er besprekingen gaande waren over samenwerking tussen Van Schuppen en Leidsche Wol. De laatste heeft overigens ook gewag gemaakt van belangstelling voor een deel van de voorraden en de produktiecapaciteit van Van Schuppen. Bij beide bedrijven was gisteravond niemand bereikbaar voor een nadere toelichting. op het Europese karakter 1 concern, waarin CGE een belang van 55,6 procent heeft. CGE wordt hpcUccin^p gecontroleerd door de Franse ucbii&biiig ,e e(o„t apparatuur en elektronica voor mi- pogingen ondernemen in het han- litair gebruik. De omzet ligt rond delsconflict dat, als er geen de 300 miljoen gulden. CGE-Als- thom beschikt in Nederland over een verkooporganisatie. Er werken 60 mensen. Pleidooi voor goedkopere bustarieven in weekeinde DOETINCHEM (GPD) - De sa menwerkende streekvervoerbe- drijven willen bij het ministerie van verkeer en waterstaat een goedkopere tariefstelling voor de weekeinden bepleiten. Dit op basis van een experiment van de Gelder se Streekvervoer Maatschappij (GSM). Die op Nieuwjaarsdag ge houden proef heeft aangetoond, dat het reizen per bus een goed al ternatief vormt voor automobilis ten. Maar dan moet er wel sprake zijn van een gereduceerd tarief. De GSM bood passagiers op 1 januari een gratis retourrit aan met als ge volg dat de bezettingsgraad steeg tot 25 procent. Door dit gebaar reden de anders vrijwel lege streekbussen in heel Gelderland op Nieuwjaarsdag met opmerkelijk veel passagiers. Vol gens een GSM-woordvoerster zou de busbezetting nog aanzienlijk hoger hebben gelegen als de tijd van voorbereiding langer zou zijn geweest. Maar het ministerie ver leende pas in het laatste stadium zijn goedkeuring aan het aange vraagde experiment. „In september 1986 hebben we bij de 750e verjaardag van Doetin- chem een dergelijke proef in een weekeinde gehouden. Toen steeg het aantal passagiers op zaterdag met dertig en op zondag met zelfs vijftig procent". De GSM beschouwt de resulta ten van de proef als een stimulans voor het gehele openbare vervoer. De samenwerkende streekvervoer- bcdrijven ESO in Utrecht zullen er bij het ministerie op aandringen dit initiatief nader te bestuderen. Naast een meer rendabele ex ploitatie van de buslijnen betekent het GSM-experiment tevens een handreiking naar de alcohol-pro blematiek in het verkeer. eenstemming wordt bereikt voor het einde van deze maand, kan uit monden in een regelrechte han delsoorlog. Van niet nader ge noemde EG-functionarissen in Brussel is vernomen dat de Euro pese onderhandelaars in het con flict de opdracht hebben gekregen de VS wat tegemoet te komen. gen, maar Washington is het daar mee niet eens. Brussel heeft ge zegd dat als de VS inderdaad in voerrechten van 200 procent gaan hanteren er tegenmaatregelen ko men en als dat gebeurt is schade voor de handel tussen de EG en de VS niet mee Bij de besprekingen die eind de cember werden afgebroken bood bied de EG lagere invoerrechten op 1.6 In miljoen ton Amerikaans voeder- hebben de VS gedreigd graan aan, maar de VS vonden die februari invoerrechten korting te laag en de hoeveelheid te klein. Nu zou Brussel zijn aan bod hebben uitgebreid tot twee a drie miljoen ton. Eerder deze week verklaarde de speciale handelsver tegenwoordiger van de VS, Clay ton Yeutter, dat er wellicht aan Amerikaanse kant enige bereid heid kan ontstaan om compensatie de EG te aanvaarden op het ge- industrieprodukten. al langer durend conflict per 1 200 procent te leggen op enkele pro dukten uit de EG als ze niet wor den gecompenseerd voor het ver lies van 400 miljoen dollar dat ze zeggen te lijden op hun export van voedergranen naar Spanje en Por tugal. Die landen hanteren sinds ze lid van de EG zijn hogere invoer rechten, waarvoor de VS een ver goeding eisen. De EG zegt dat de VS met een verruiming van hun industriële ex port naar de twee genoemde lan den voldoende compensatie krij- Het overleg tussen beide partijen duurt in elk geval voort. Op 18 ja nuari zullen er in Genève informe le besprekingen worden gehouden onder auspiciën van de GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. Verder is woensdag zowel in Brussel als in Washington gezegd dat er naar wordt gestreefd om op 23 en 24 ja nuari in Washington overleg te ple gen om een handelsoorlog af te wenden. Omvangrijke aankopen Franse frank UTRECHT - Op de vakbeurs Karwei '87 werd gisteren de ovale spijker geïntroduceerd. In Engeland is deze draadnagel, die het splijten van het hout tegengaat, al sinds jaar en dag bekend. De beurs begint 18 januari en duurt tot 23 januari. «foto anpi PARIJS (Rtr.) - Ondanks heftige Franse kritiek heeft de Westduitse regering gisteren geweigerd een opwaardering van de D-mark bin nen het Europees Monetair Stelsel (EMS) in overweging te nemen. "Wij zullen alles doen om onze ver plichting voor de stabilisering van het EMS na te komen, maar niet door een opwaardering van de D- mark", zei minister van economi sche zaken Martin Bangemann na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad. De Franse premier Jacques Chi rac heeft West-Duitsland verant woordelijk gesteld voor de span ningen binnen het Europese Mone taire Stelsel (EMS) en geëist dat de Westduitse regering actie onder neemt om de stabiliteit te herstel len. Chirac zei dinsdag in een radio- interview dat er geen sprake is van een crisis van de frank, maar dat de Westduitse munt zich in de proble men bevindt en dat het aan de Westduitsers is om actie te onder nemen. "Er zal geen devaluatie van de frank komen", aldus de Franse premier. De spanningen binnen het EMS worden in de eerste plaats veroor zaakt door de snelle daling van de dollarkoers van de laatste tijd. De beleggers vluchten in toenemende mate in de sterke Westduitse munteenheid. De vraag naar de mark drijft de koers van deze munteenheid voortdurend op zo dat de mark ten opzichte van de andere EMS-valuta buiten de vast gestelde grenzen dreigt te komen. Wanneer de grenzen bereikt wor den moeten de centrale banken van de aangesloten landen interve niëren door de uit de pas lopende munten op te kopen of te verko pen. De gang van zaken op de Euro pese wisselmarkten heeft gisteren dan ook in het teken gestaan van vrij omvangrijke interventies door de centrale banken om de koers van de Franse frank en de dollar te steunen en de koers van de mark omlaag te krijgen. Het ingrijpen van de centrale banken van West- Duitsland en Frankrijk hield de koers van de frank ten opzichte DEN HAAG (GPD) - De onrust in het Financiële klimaat tussen Duitsland en Frankrijk en het heen en weer kaatsen van verwij ten hebben de laatste tijd een duidelijke weerslag in een aan zienlijk groter deel van Europa. door Hans Amesz De speculaties over de opwaar dering van de Duitse mark bin nen het Europees Monetair Sys teem (EMS) worden steeds lui der. Een nieuwe herschikking zou nodig zijn omdat de mark te sterk wordt in verhouding tot an dere munten als vooral de Franse frank. Bovendien zou door een opwaardering van de munteen heid de forse geldgroei in de Bondsrepubliek Duitsland ge temperd worden. Deskundigen gaan er echter van uit dat er tot aan de Bonds dagverkiezingen van 25 januari niets zal gebeuren. Een herschik king kan gemakkelijk leiden tot ontevreden groepen kiezers, vooral in de agrarische sector. De Bundesbank in Frankfurt en de regering in Bonn hebben zich daarom zeer koest gehouden met betrekking tot het EMS. Maar in bankkringen wordt er niettemin van uitgegaan dat de centrale bank voorstander van een op waardering van de mark is. Daar door zou de geldgroei in 1987 binnen het gestelde doel van 3 tot 6 procent kunnen blijven. Die groei bedroeg de laatste maan den biina 10 procent. De geldgroei en de daarmee sa menhangende angst voor inflatie (geldontwaarding) waren voor de Bundesbank aanleiding om de rentetarieven vorig jaar niet te verlagen, hoewel daar vooral door de Verenigde Staten zeer lang op wordt aangedrongen. Een verlaging van de tarieven in West-Duitsland zou de economie daar aanjagen. En dat zou dan weer, zegt Washington, een sti mulerend effect op de we reldeconomie hebben: de zoge naamde 'locomotief-functie'. Het Westduitse beleid om de rente niet te verminderen, heeft ervoor gezorgd dat dat in Neder land ook niet kon. Ons monetaire beleid is vrijwel geheel gekop peld aan dat van Duitsland. De Nederlandsche Bank wil de gul den zo vast mogelijk tegenover de mark houden omdat Duits land onze grootste handelspart ner is en zich kenmerkt door Fi nanciële stabiliteit. Als de mark binnen het Euro pees Monetair Systeem wordt opgewaardeerd, zal de gulden ongetwijfeld meegaan. Wat daar van precies de gevolgen zijn, kan niemand precies zeggen. In prin cipe is een harde munteenheid niet direct voordelig voor de ex portpositie ten opzichte landen met een'munt die niet omhoog is gegaan, maar daar staat tegen over dat een opgewaardeerde munt de invoer goedkoper maakt. Lagere invoerprijzen lei den weer tot lagere consumptie prijzen en die beperken op hun beurt weer de nominale loonstij ging. De exporteur, die dus in eerste instantie met een nadeel te maken krijgt als gevolg van een opgewaardeerde munt. onder vindt hiervan in tweede instantie ook voordelen in de vorm van minder inflatie en een lager kos- tenpeil. De economische theorie leert dat sterke valuta gepaard gaan met lage(re) rente. Een verster king van de Duitse mark binnen het EMS zou dan ook best wel eens uitzicht op lagere renteta rieven in de Bondsrepubliek kunnen geven. En dat geldt dus ook voor Nederland. Een lage rente is gunstig voor de economi sche ontwikkeling. Er zijn nogal wat aanwijzingen dat de economische groei in West-Duitsland in 1987 zich min der voorspoedig ontwikkelt dan een paar maanden geleden nog werd gedacht. In plaats van de voorspelde 3 procent houdt bij voorbeeld het Deutsche Institut fur Wirtschaft (DIW) in Berlijn rekening met een groei van maar 2 procent. De binnenlandse be stedingen zullen, zo wordt ge zegd, minder groeien en niet in staat zijn om de export als motor van de groei te vervangen. Daar om wordt er al op gespeculeerd dat de regering-Kohl na de waar schijnlijk gewonnen verkiezin gen van 25 januari de economie wel moet gaan stimuleren. Daar toe is onder meer een renteverla ging geschikt en dus waarschijn lijk ook de opwaardering van de mark. van de mark net boven het laagste interventiepunt binnen het EMS Ook de centrale banken van Belgie en Denemarken hebben gisteren op de wisselmarkten ingegrepen om hun eigen munt te steunen. De koersen van de Belgische frank en de Deense kroon staan, evenals die van de Franse frank, onder druk. De Belgische centrale bank heeft haar ofFiciele disconto met ingang van vandaag verhoogd van 8 pro cent tot 8,5 procent. Volgens een woordvoerder van de bank is hier toe besloten om de speculatie te gen de Belgische frank tegen te gaan. De koers van de Belgische frank is de laatste dagen evenals die van de Franse frank sterk on der druk geraakt. Kort Zakelijk Benzine De prys van een liter benzine gaat morgen voor de tweede keer deze week omhoog. De benzine prijs stijgt dan met twee cent, na dat woensdag al eenzelfde verho ging van kracht was geworden Na de verhoging vrijdag kost een liter superbenzine aan de zelflankpomp dan 1,59 gulden, gewone (lood vrije) benzine 1,53 gulden en een liter diesel 93 cent. LPG gaat met drie cent omhoog en kost dan 47 cent per liter. Rente In navolging van andere Finan ciële instellingen heeft ook de Postbank de rente op hypotheken verhoogd. Voor contracten van twee jaar vast komt het tarief op 6,5 procent (was 6,1 procent), \ijl j.i.ir vast op 7 procent (6,7 procent) en zeven jaar vast op 7,3 procent (6,9 procent). Een twaalfjarig contract krijgt een rente van 7,6 procent.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7