Moskou wil praten over tijdschema Rebellen Nicaragua wilden VS-ambassadeur doden Zuivering verloopt moeizaam SPD-lijsttrekker Rau voert 'hese campagne' Frankrijk vernietigt radarinstallatie Libië DONDERDAG 8 JANUARI 1987 'l'liH'W.'H PAGINA 5 Terugtrekldiig troepen uit Afghanistan MOSKOU (AP) - De terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan is nabij maar kan slechts worden gerealiseerd als de Verenigde Staten hun steun aan de Afghaan se opstandelingen beëindigen, zo heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze gisteren verklaard. Een tijdsschema voor de terugtrek- De verklaring, die door het Rus- king van de naar schatting 110.000 sische persbureau Tass werd uitge- man aan Russische troepen kan bracht, leek een uiting van een ver worden overeengekomen door soepelde houding van de Sowjet- middel van de indirecte besprekin- Unie ten aanzien van de indirecte BONN (AFP) - Het zit Johannes Rau bepaald tegen. In de opinie peilingen maakt hij nauwelijks kans om bij de Bondsdagverkie zingen van 25 januari als winnaar uit de bus te komen. Tot overmaat van ramp heeft de lijsttrekker van de Westduitse SPD last van zijn stem gekregen. Tijdens een verkiezingsbijeen komst in Hamburg moest Rau gis teren hulp inroepen van een arts. Deze gaf hem het advies, niet meer te praten. Deze goed bedoelde raad komt de politicus 18 dagen voor de verkiezingen bepaald niet gelegen. Bij ettelijke gelegenheden heeft Rau zich in het openbaar veront schuldigd voor zijn gebrekkige stemgeluid dat te wijten is aan een verkoudheid die hij in de nacht van oud op nieuw opliep. Sinds dien begint hij zijn toespraken met De campagnestaf had zich heel wat anders voorgesteld van de zo geheten 'hete fase' van de verkie zingscampagne, zoals deze eind strijd om de stemmen in West- Duitsland wordt genoemd. Zij had orkesten en figuren uit de show wereld ingehuurd om de bijeen komsten op te luisteren. Momenteel speelt in de verkie zingsstrijd de opmerking van bondskanselier Kohl over het be staan van concentratiekampen in de DDR een grote rol De kritiek op de bondskanselier duurt voort, maar partijgenoten blijven hem steunen. Kohl kreeg zelfs bijval van zijn minister van binnenlandse zaken Zimmermann (CSU) die de DDR in een interview met het blad Bild omschreef als 'het grootste ge vangenenkamp ter wereld' Ook voormalige DDR-burgers mengden zich gisteren in de dis cussie. Een groep van vijftien voor malige politieke gevangenen uit de DDR stuurde Kohl een brief waar in de bondskanselier werd be dankt voor het aankaarten van de situatie van politieke gevangenen in de DDR. Maar hoewel de toe standen in de Oostduitse gevange nissen soms 'onmenselijk' zijn. al dus de groep, was het 'ongepast' het woord concentratiekamp te ge bruiken. Alle opiniepeilingen duiden er op dat de SPD ongeveer even groot blijft, de Groenen zullen winnen, de liberale FDP de vijf procents verkiezingsdrempel net zal halen en dat de CDU-CSU tussen de 46 en de 48 procent in de wacht zullen slepen. gen tussen Afghanistan en Pakis tan die onder toezicht van de Ver enigde Naties worden gehouden, aldus een gezamenlijke verklaring van Sjevardnadze en de Afghaanse partijleider Najiboellah die na af loop van hun overleg in Kaboel werd uitgebracht. Gisteren keerden Sjevardnadze en partijsecretaris voor buiten lands beleid Anatoli Dobrinin na twee dagen verblijf in Kaboel naar Moskou terug. Vredesplan M-Amerika maakt niet veel kans WASHINGTON (DPA) - Costa Ri- ca en Guatemala hebben de Ameri kaanse regering een vredesplan voorgelegd met betrekking tot Ni caragua. Van regeringsfunctiona rissen in Washington werd verno men dat vertegenwoordigers van de Costaricaanse en Amerikaanse regering elkaar gisteren in Miami, Florida, hebben gesproken. Volgens het door Costa Rica en Guatemala uitgewerkte vredesini tiatief'moeten de Verenigde Staten hun steun aan dc anti-sandinisti- sche contra-rebellen staken en dient de sandinistische regering in Managua een dialoog te beginnen met de oppositie. In het velleden hebben de sandi nisten steeds geweigerd met de ge wapende oppositie, die gesteund wordt door de VS, in overleg te tre den. Een gesprek met de „gematig de" oppositie (vertegenwoordigers van de in Nicaragua toegestane partijen) hebben zij daarentegen nooit uitgesloten. De Amerikaanse regering heeft steeds geëist dat de sandinisten di recte besprekingen beginnen met de Contra's. besprekingen. Eerder heeft het Kremlin steeds gezegd dat discus sie over een tijdschema voor terug trekking alleen door de Sowjet- Unie en Afghanistan gevoerd kan worden. Sjevardnadze herhaalde het reeds eerder door het Kremlin naar buiten gebrachte standpunt dat de Russische aanwezigheid niet het voornaamste struikelblok vormt voor de oplossing van de proble men in Afghanistan. Een oplossing is "in de eerste plaats afhankelijk van de buitenlandse inmenging en de garantie dat deze in de toekomst niet meer zal plaats hebben", zei hij, verwijzend naar de Amerikaan se en Pakistaanse steun aan de Af ghaanse rebellen. ..Wij geloven dat een politieke oplossing niet ver van ons af ligt, maar een realiteit van vandaag vormt. In verband hiermee bespre ken wij met de Afghaanse regering de kwestie van de terugtrekking van de Russische troepen. Wij heb ben daartoe de eerste stap al geno men en zes regimenten terugge trokken", aldus Sjevardnadze in een interview. Vanuit de Verenigde Staten is een terughoudende reactie geko men op de aankondiging van de Sowjet-Unie over terugtrekking van troepen. "Al eerder hebben wij vernomen dat zij zich misschien uit Afghanistan terugtrekken, - maar feitelijk is het aantal militai ren gestegen", aldus onderminister van defensie Perle. Pakistan, waar veel Afghaanse vluchtelingen verblijven, deelde mee dat het mogelijk zou moeten zijn om zo'n terugtrekking in korte tijd te realiseren en denkt daarbij aan een periode van drie tot vier maanden. Kolil naar onderzoekscommissie BONN (AFP/Rtr)- Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland moet voor de onderzoekscommis sie van de Bondsdag verschijnen, die een onderzoek instelt naar de betrokkenheid van de regering in Bonn bij de (verboden) verkoop van blauwdrukken voor moderne duikboten aan Zuid-Afrika door een marinewerf die eigendom van de staat is. De zaak gaat terug naar 1985, toen de werf HDW (Howaldtswer- ke/Deutsche Werft) in Kiel voor een bedrag van 46 miljoen mark ontwerpen-op-papier van hyper moderne onderzeeërs aan Zuid- Afrika verkocht. Een dergelijke transactie is krachtens een embar go van de VN verboden, terwijl verder de Westduitse wet de leve ring van wapens aan landen in spanningsgebieden - met inbegrip van Zuid-Afrika - verbiedt. Het is nog niet bekend wanneer Helmut Kohl, en in zijn gevolg on der meer minister Wörner van de fensie, voor de commissie ver wacht wordt. Over ruim twee we ken kiezen de Westduitsers een nieuwe Tweede Kamer, waarbij de bondskanslier lijsttrekker is van de Chirsten-Democratische Unie (CDU). De oppositie van SPD en Groenen is bang dat de regering zodanig met de agenda's zal gaan schuiven, dat Kohl pas nó 25 janua ri naar de commissie zal gaan. - Deze ravage ontstond gisteren in de BEIROET (Rtr) - De Libanese ex- president Camille Chamoun is gis teren aan de dood ontsnapt toen dicht bij de wagen waarin hij reed een autobom ontplofte. Zeven per sonen, onder wie drie lijwachten van Chamoun, kwamen om het le ven. De 86-jarige ex-president liep slechts een lichte verwonding aan 'een hand op. De bom, die op afstand werd be diend, explodeerde toen Chamoun in een konvooi van vier auto's door de wijk Nahr in het oostelijk deel van Beiroet reed. De gepantserde Mercedes van Chamoun werd niet getroffen door de explosie, maar de auto die daarachter reed kreeg de volle laag. Drie lijwachten in de ze wagen waren op slag dood. Ver der kwamen vier voorbijgangers om het leven en werden ongeveer Ex-president Libanon overleeft bomaanslag veertig mensen gewond. De ont ploffing was zo zwaar dat branden uitbraken en grote schade werd aangericht aan gebouwen in de omgeving. Tot nu toe heeft geen enkele groepering de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. Het is de vijfde keer dat Cha moun, een christen en fel tegen stander van Syrische invloed in Li banon, een moordaanslag over leeft. Chamoun was president van 1952 tot 1958. Hij is tegenwoordig minister van financiën en huisves ting in Libanons regering „van na tionale eenheid", die door de on derlinge strijd al bijna een jaar niet heeft vergaderd. Hij is tevens voor zitter van het rechtse Libanese Front, waarin de meeste christelij ke en militaire groeperingen zijn verenigd. Chamoun is sterk pro-westers georienteerd en keerde zich in de jaren vijftig en zestig tegen de Ara- bisch-nationalistische filosofie van de Egyptische president Nasser. Later riep hij op tot de uitwijzing van Palestijnse guerrillastrijders uit Libanon. PARIJS (AP) - Franse gevechts vliegtuigen hebben gistermiddag Libische radarinstallaties aange vallen bij Ouadi Doum, ten noor den van de 16de breedtegraad die geldt als scheidingslijn in Tsjaad. Volgens een bekendmaking van het Franse ministerie van defensie zijn de radarinstallaties uitgescha keld. Het persbureau AFP meldde dat de aanval was uitgevoerd door tien vliegtuigen van bases in de Tsjadi- sche hoofdstad N'Djamena en Bangui, de hoofdstad van de Cen traal Afrikaanse Republiek. Vol gens AFP werden de Libische in stallaties buiten gevecht gesteld met behulp van raketten, die zich richtten op radarbronnen. De Franse actie is kennelijk een vergelding voor een Libisch bom bardement van twee steden afgelo pen zaterdag diep in het zuiden van Tsjaad. Frankrijk had aange kondigd dat het op een 'pasend antwoord' zinde. De actie moet aantonen dat Frankrijk geen Libi sche aanvallen ten zuiden van de 16de breedtegraad zal toestaan. Het Franse ministerie van defen sie bevestigde de aanval later. De Franse regering, die de regering van Habré steunt, stuurde gisteren verder twee grote transporttoestel len met militair materieel naar Tsjaad. Twee 'Galaxy'-toestellen. die door de Verenigde Staten aan Frankrijk zijn uitgeleend vertrok ken uit Nantes met aan boord vrachtwagens voor troepenvervoer en mogelijk ook wapens. Macao Portugal heeft zich bereid ver klaard Macao voor het jaar 2000 af te staan aan China. Portugal be stuurt Macao, maar erkent sinds 1975 het Chinese gezag over dit kleine gebied aan de zuidkust van de Chinese Volksrepubliek. Pe king heeft duidelijk gemaakt dat het Macao voor de eeuwwisseling terug wil. Macao krijgt dan de sta tus van een Speciale Administra tieve Regio, ongeveer dezelfde sta tus als de Britse kroonkolonie Hongkong die de Chinezen in 1997 terugkrijgen. Demonstratie Enige honderden mensen heb ben gisteren in de Nicaraguaanse stad Masaya gedemonstreerd te gen de sandinistische regering. De demonstranten eisten het einde van de 'sandinistische dictatuur'. De protestmars was georganiseerd door de Nicaraguaanse Democrati sche Coördinatie (CDN), een sa menwerkingsverband van opposi tiepartijen. vakcentrales en een or ganisatie van particuliere onderne mers. Voor de demonstratie was geen toestemming gegeven, maar er was geen politie te bekennen. In Sowjet-republiek Kazachstan SOWETO - Duizenden zwarte scholieren in Zuid-Afrika zijn gisteren weer teruggekeerd naar school, nadat velen van hen bijna een jaar van onderwijs verstoken zijn gebleven als gevolg van boycotacties en schoolsluitin- gen. Vooral onder jongere scholieren werd door het gehele land een hoge opkomst waargenomen. In Soweto, het grootste zwarte woonoord in Zuid-Afrikaverzamelden zich grote groepen kinderen bij de lagere scholen voor inschrijving en het gebruikelijke ochtendgebed. Bij de middelbare scholen leek het rustiger. Het ministerie van onderwijs, dat de administratie van de zwarte scholen voert, zei te verwachten dat zich de komende tien dagen ruim 1,8 miljoen scholieren laten inschrijven. ifoto anp» MOSKOU (AP) - De communisti sche partij in Kazachstan onder vindt veel tegenwerking bij haar pogingen het partij- en bestuursap paraat in deze Sowjet-republiek te zuiveren van aanhangers van de onlangs afgezette partijleider Koe- najev. Dit heeft de Russische par tijkrant Pravda gisteren gemeld. De Pravda deed opnieuw een aanval op de aanhangers van Koe- najev in het partij- en staatsappa raat in Kazachstan. Onder de voor malige partijleider tierden vriend jespolitiek en corruptie welig, al dus de krant. In dit verband lever de het blad kritiek op een aantal functionarissen, die op hun post waren blijven zitten, ondanks cor ruptie en onbekwaamheid. Volgens de Pravda wordt er mo menteel hard gewerkt om dit soort verschijnselen de wereld uit te hel pen. Maar, zo schrijft de krant, „de hervormingen vorderen langzaam en stuiten op een geraffineerd ver zet van hen die zich hebben mis dragen, maar die vast in het zadel blijven zitten met hulp van oude relaties". De nieuwe partijleider in Ka zachstan, Gennadi Kolbin, heeft in zijn eerste rede sinds zijn aantre den te kennen gegeven dat hij poli tieke en economische hervormin gen wil doorvoeren in de geest van Sowjet-partijleider Michail Gor- batsjov. Kolbin verklaarde dat de bevol king het vertrouwen in de partijlei ding heeft verloren en dat de lei ding dit vertrouwen moet zien te herwinnen. Kolbin zei dat elke ambtenaar om de twee jaar op zijn kwaliteiten moet worden beoor deeld. Voorts uitte hij scherpe kri tiek op de bestaande voorrechten van de heersende elite in de repu bliek. De vervanging van Koenajev als partijleider vorige maand wordt gezien als een nieuwe poging van Gorbatsjov om de oude Brezjnjev- aanhang in het partij- en staatsap paraat in de Sowjet-Unie aan te pakken. Koenajev, die nu nog zitting heeft in het politbureau van de communistische partij van de Sowjet-Unie, zal deze positie naar alle waarschijnlijkheid op de ko mende zitting van dit orgaan ver liezen. Naar verluidt zal ook de partijlei der van de Oekraïne, Vladimir Sjtsjerbitski, eveneens een Brezjn- jev-beschermeling, binnenkort het veld moeten ruimen. STANDBEELD LENIN - Een bo ze voorzitter van een collectieve boerderij in de Sowjet-Unie heeft een standbeeld van Lenin, waar mee de plaatselijke autoriteiten hem hadden opgezadeld, in een greppel laten begraven. Dit heeft de Sowjetkrant Pravda gisteren ge meld. Volgens de krant moest de boerderij voor het standbeeld van de grondlegger van de Sowjetstaat betalen, maar zat de boerderij krap bij kas. De krant meldde niet wat er met de voorzitter is gebeurd Uitwijzing Zes leden van de Zuidafrikaanse verzetsorganisatie ANC vertrek ken uit Mozambique, nadat zij zou den zijn bedreigd door Zuid Afri ka. In Pretoria zei minister van bui tenlandse zaken Botha dat de rege ring kort geleden contact had op genomen met Mozambique over de aanwezigheid van zes ANC-leiders in het land. Botha deelde mee dat zij een bedreiging vormden voor het Zuidafrikaanse volk en dat Mo zambique was gevraagd hen uit te leveren. De Mozambikaanse rege ring heeft over de hele zaak niets bekendgemaakt. Verslag Kardinaal O'Connor, aartsbis schop van New York, heeft giste ren paus Johannes Paulus II in een privégesprek verslag gedaan van zijn bezoek aan Israël. De kardi naal had opzien gebaard door aan te kondigen dat hij met premier Peres en president Herzog zou spreken. Het Vaticaan protesteer de hier direct tegen omdat het geen diplomatieke betrekkingen met Is raël onderhoudt. Op het laatst werd een tusenoplossing gevon den waarbij de kardinaal beide staatsmannen thuis bezocht. WASHINGTON (Rtr/AP/GPD) - Nicaraguaanse rebellen hebben in 1985 plannen gemaakt voor een moordaanslag op de Amerikaanse ambassadeur in Costa Rica waar van zij de verantwoordelijkheid in de schoenen van de Nicaraguaanse regering wilden schuiven, zo heb ben informanten aan stafleden van de Amerikaanse Senaat verteld. Dit blijkt uit een vertrouwelijk do cument van de Senaat dat het Brit se persbureau Reuter gisteren in handen heeft gekregen. Volgens het memorandum, dat door de staf van senator John Ker ry is opgesteld, hebben verscheide ne informanten aan onderzoekers van het Congres verteld dat zij per soonlijk kennis hadden van een sa menzwering om de Amerikaanse ambassadeur, Lewis Tambs, om het leven te brengen door een bom aanslag op de ambassade. De aan slag ging niet door. Volgens de informanten van het Congres hadden de samenzweer ders twee oogmerken. Allereerst hoopten zij een beloning van één miljoen dollar op te strijken die door Colombiaanse drugssmokke laars was uitgeloofd voor de moord op de Amerikaanse ambassadeur Tambs, die voor zijn komst naar Costa Rica ambassadeur in Colom bia was, had zich de woede van de Colombiaanse drugsmafia op de hals gehaald door zijn optreden te gen de smokkel in verdovende middelen. Verder wilden de sa menzweerders de aanslag aan de Nicaraguaanse regering toeschrij ven en daarmee een Amerikaanse aanval op Nicaragua uitlokken. Honduras De vroegere Amerikaanse am bassadeur in Honduras heeft ge zegd dat de noodhulp die Washing ton vorig jaar aan Honduras gaf in werkelijkheid bestemd was voor de Nicaraguaanse Contra's. De ma noeuvre was bedacht door Was hington om het verbod te omzeilen dat het Congres had uitgesproken over het geven van steun aan de Contra's, aldus een Amerikaans dagblad. De Philadelphia Inquirer meld de dat Washington Honduras on der druk had gezet om in maart 1986 voor 20 miljoen dollar militai re noodhulp te vragen. Honduras zou het geld nodig hebben gehad om Nicaraguaanse troepen van zijn grondgebied te verdrijven, die de Contra's over de grens waren ge volgd. De toenmalige Amerikaanse ambassadeur in Honduras, John Ferch, vertelde dat verhaal aan on derzoekers van de rekenkamer van het Congres, de General Accoun ting Office. Geen steun De Amerikaanse Democratische senator Christopher Dodd heeft dinsdag een wetsvoorstel inge diend om de Amerikaanse steun aan de Nicaraguaanse Contra's te beeindigen. Hieronder valt ook steun die al door het vorige Con gres is goedgekeurd. Dodd, die de voorzitter is gewor den van eerl subcommissie van de senaat voor aangelegenheden op het westelijk halfrond, zei in zijn toelichting dat het beleid van pre sident Reagan om de Contra's te steunen de Nicaraguaanse rege ring alleen maar in de armen van de Sowjet-Unie heeft gedreven. De maatregel die Dodd voorstelt verbiedt niet alleen verdere militai re steun aan de Contra's, maar be let ook dat wat er nog overschiet van de 100 miljoen dollar aan steun die het Congres vorig jaar uiteinde lijk goedkeurde, wordt uitgegeven aan militaire doeleinden. Het geld zou alleen mogen worden gebruikt om de Contra's te ontbinden als militaire eenheid en ze te helpen zich elders te vestigen, of om het Contadora-vredesproces te steu- Het wetsvoorstel van Dodd ver biedt ook economische of militaire steun aan een ander land dat dat de Contra's of daarmee verbonden or ganisaties steunt. Inmiddels woedt de controverse voort over het rapport van de se naatscommissie geheime diensten inzake de Iran-affaire, dat begin deze week gereed kwam maar door de commissie zelf niet werd gepu bliceerd. Democratische leden van de commissie hebben de afgelopen dagen laten weten het rapport niet aan de openbaarheid prijs te willen geven, omdat het eerst is gezien door regeringsfunctionarissen die er een groot aantal passages uit zouden hebben geschrapt. Maar het Witte Huis ontkent dat, en zegt dat alleen een paar alinea's zijn weggehaald die de nationale veiligheid in het geding zouden kunnen brengen. Het tv-programma CBS-news zei gisteren dat een van de weggehaal de passages een brief van de Israë lische ex-premier Peres aan presi dent Reagan is. In die brief zou Pe res Reagan hebben aangeraden niet ontmoedigd te raken over een gebrek aan respons van Iran, en ge duld te hebben met het land. Een andere geschrapte passage, aldus gisteren een woordvoerder van vice-president Bush, betreft de weergave van een ontmoeting tus sen Bush en een hooggeplaatste Is raëliër die als bemiddelaar tussen Iran en de VS optrad. North Steeds duidelijker wordt inmid dels, dat het Witte Huis Oliver North, het staflid van de Nationale Veiligheidsraad dat grotendeels verantwoordelijk was voor het op zetten van de contacten met Iran en de daaropvolgende doorsluizin gen naar de Contra's, als de hoofd schuldige aanwijst. In de New York Times van giste ren werden functionarissen van het Witte Huis opgevoerd, die ver klaarden dat North gelogen heeft bij het opstellen van een lijst met chronologische gebeurtenissen rond de wapenleveringen. Die lijst had North op verzoek van het Wit te Huis opgesteld. En gisteravond lieten regerings functionarissen uitlekken, dat North al vanaf de herfst van 1984 zijn kantoor in de kelder van het Witte Huis heeft misbruikt voor het organiseren van hulpacties aan de Contra's. North zou, aldus deze bronnen, particulieren hebben aangespoord geld te schenken, en rond de kerst dagen van 1984 zijn kantoor zelfs hebben gebruikt om daar grote hoeveelheden geld op te slaan. Inbraken Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de FBI gisteren op dracht gegeven een onderzoek te beginnen naar een inbraak in de burelen van een groepering die ge kant is tegen regeringssteun aan Nicaraguaanse contra's. Het ministerie zei dat het FBI- onderzoek zich zou concentreren op een inbraak die in het weekein de van 29-30 november werd ge pleegd bij het Internationaal Cen trum voor Ontwikkelingsbeleid Het centrum staat onder leiding van Robert White, voormalig am bassadeur van de VS in El Salva dor en Paraguay. Afgevaardigde Don Edwards, voorzitter van de justiële subcom missie voor de burgerrechten van het huis van afgevaardigden die het onderzoek heeft aangevraagd, noemde het besluit een „belangrij ke eerste stap". Hij zei evenwel te hopen dat de FBI ook door hem ge vraagd onderzoek zou verrichten naar inbraken bij andere kritische instellingen en bij kerken die on derdak verschaffen aan vluchtelin gen uit Midden-Amerika Het Centrum voor Burgerrech ten, een organisatie van advocaten in New York, heeft gezegd dat de afgelopen twee jaar inbraken zijn gepleegd bij ongeveer 25 van der gelijke organisaties.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5