Strijd in Zmd-Afiïka oneindig Europese Akte moet de Gemeenschap slagvaardiger maken Bevrijdingsorganisatie ANC bestaat 75 jaar Oneens over verkoop aandelen BRUSSEL - De weg naar de Euro pese eenwording blijft bezaaid met hindernissen en vertragingen. Nu blijkt zelfs een enkeling onder de 320 miljoen Europese burgers in staat om de uitvoering van de meest ingrijpende hervorming in de dertigjarige EG-geschiedenis met mogelijk vele maanden te ver tragen. door Hans de Bruijn Het gaat om de Europese Akte. die op 1 januari van kracht had moeten worden. Een stuk waar over de regeringsleiders van de EG het in december 1985 al eens wer den en dat maatregelen bevat voor het verbeteren van de politieke sa menwerking, de besluitvorming en het democratische gehalte daarvan in de EG. Die maatregelen kunnen pas van kracht worden als de parlementen van alle lidstaten de Europese Ak te hebben goedgekeurd. Dat is vrij wel overal ook gebeurd, behalve in Ierland en Griekenland. De Griek se parlementariërs kwamen er niet aan toe wegens tijdgebrek en een overvolle agenda. Het debat zal nu medio januari plaatsvinden. Ernstiger is echter de vertraging die de Iers.e boer Raymond Grotty de EG-hervorming kan gaan bezor gen. Grotty is een fervent tegen stander van de EG, die vijftien jaar geleden ook al actie voerde tegen de toetreding van Ierland tot de Gemeenschap. Grotty verloor die slag maar geeft de strijd kennelijk niet op. Hij heeft nu bij het gerechtshof van Dublin een procedure aange spannen tegen de Europese Akte. Daarin wordt namelijk de al langer bestaande samenwerking op bui tenlands politiek gebied tussen de EG-landen voor het eerst in een of ficieel kader gegoten. Grotty vreest dat daarmee Ierlands neutraliteit in gevaar komt. Het gerechtshof verklaarde Grot- ty's klacht ontvankelijk en zal in het voorjaar de zaak behandelen. De Ierse regering heeft er voorals nog vanaf gezien bij de Ierse Hoge Raad dat besluit van het gerechts hof aan te vechten. Gevolg: Ierland kan pas in de loop van het voorjaar de Europese Akte tekenen. Nu is de EG op het punt van moeilijkheden en vertragingen wel het een en ander gewend, maar de ze hindernis komt toch wel op een zeer ongelegen moment. Door de Europese Akte had namelijk in de EG op 1 januari vooral op het punt van de besluitvorming het een en ander moeten veranderen. De besluitvorming in de EG is al tijd uiterst moeizaam verlopen. Over tal van zaken is tot nog toe volstrekte unanimiteit vereist. En waar volstaan kon worden met meerderheidsbesluiten, kon een land altijd nog een soort veto uit spreken door een beroep te doen op wat het 'vitaal belang' werd ge noemd. Op grond van de Europese Akte zouden vanaf 1 januari 1987 in principe alle gewone EG-besluiten bij meerderheid van stemmen ge nomen moeten worden. Geen ge wone meerderheid van 'de helft plus een', maar een gewogen meer derheid, waarbij de stem van de grote landen zwaarder telt dan die van de kleintjes. Slechts in zeer uit zonderlijke gevallen zal het unani- miteitsbeginsel (en dus het veto recht) blijven bestaan. De afgelopen jaren is herhaalde lijk gebleken dat de groei van de Gemeenschap (van zes leden in 1957 naar twaalf ano 1987) de be sluitvorming begon te verlammen. Vaak waren marathonzittingen van soms vele dagen en nachten nodig om het eens te worden over ogenschijnlijk 'kleine' onderwer pen. Ogenschijnlijk, want er was altijd wel een land dat zo'n zaak tot enorme proporties opblies en slechts na lang onderhandelen en vele concessies over en weer ak koord wilde gaan. Dat probleem speelt des te meer nu de EG-landen zich ten doel ge steld hebben op 31 december 1992 een echte 'interne markt' te zijn. Kortweg, het Europa zonder (bin nengrenzen. Met een volledig vrij verkeer van personen en goederen tussen de lidstaten, het wegvallen van alle grenscontroles, het stan daardiseren van industriële nor men in de EG en het gelijktrekken van belasting- en btw-stelsels. Pedalen Voor het zover is - en er zijn nog al wat mensen die betwijfelen of het ooit zover komt - moeten de lidstaten het eens worden over meer dan 300 regelingen die de vrije markt dichterbij moeten brengen. Dat gaat van het stan daardiseren van de stand van de- pedalen van vorkheftrucks tot het over en weer erkennen van eikaars testen met proefdieren in laborato- Dat lijken onzinnige voorbeel den, maar voor een Deense vork heftruckfabrikant is het van groot belang dat hij zijn produkten in al le EG-landen kan verkopen zonder te botsen op bijvoorbeeld een Griekse verordening die zegt dat het gaspedaal vijf centimeter meer naar rechts dient te staan. In dat geval zou zijn vorkheftruck van de Griekse markt geweerd kunnen worden. De besluitvorming over deze kwesties verloopt echter zeer moeizaam. Lidstaten proberen hun eigen industrieën te beschermen tegen concurrentie uit andere lan den. Dat leidde er bijvoorbeeld toe dat alleen al over de hierboven ge noemde vorkheftrucks door twaalf duurbetaalde ministers dagenlang is vergaderd. Dat kon omdat in 1986 nog steeds unanimiteit vereist was. Me de daardoor hebben de EG-minis- terraden het afgelopen jaar pas minder dan de helft van de voorzie ne 'interne-markt-besluiten' kun nen nemen. Afschaffing van de unanimiteitsregel betekent dat niet langer een enkele lidstaat om een puur nationaal belang te be schermen het veel grotere Europe se belang kan blokkeren. Buitenspel Sommige lidstaten vreesden dat zij door het wegvallen van de una- nimiteits-regel buiten spel zouden komen te staan, dat hun stem niet meer gehoord zou worden. De af gelopen weken is in de diverse mi nisterraden echter ook gebleken dat het vooruitzicht van de komen de meerderheidsregel tot grotere soepelheid in de debatten leidde. Bovendien bevat de Europese Akte een bepaling op grond waar van een minderheid toch besluiten kan tegenhouden, mits zij maar groot genoeg is. Zo'n 'blokkerende 'minderheid' zal dan echter wel on geveer 30 procent van het totale aantal (gewogen), stemmen moeten omvatten. Op die manier wordt voorkomen dat de meerderheid be sluiten neemt die indruisen tegen de - vaak pok gerechtvaardigde - belangen van een grote minder heid. De EG-ministerraden zullen zich straks meer gelegen moeten laten liggen aan de oordelen van het par lement. Besluiten zullen in twee fa ses door het parlement behandeld moeten worden alvorens zij van kracht- kunnen worden. Verwer pen kan het parlement behalve de begroting vrijwel niets, maar het zal meer "hiogelijkheden hebben om op wijziging van voorstellen aan te dringen. Van een echt mede beslissingsrecht, zoals die in een 'normale' parlementaire democra tie bestaat, zal echter geen sprake zijn. JOHANNESBURG - Op 8 januari 1912. twee jaar na dat de blanke Unie van Zuid-Afrika was uitgeroe pen tussen de Britse kolo nies Natal en de Kaap en de twee voormalige 'boe- renpublieken' Transvaal en Oranje Vrijstaat, kwa men in Bloemfontein eni ge honderden vooraan staande zwarte burgers te- samen onder leiding van John Dube, Sol Plaatje en Pixley ka Izaka Seme. Het was op deze vergadering, dat het gezelschap, be staande uit dominees, geestelijken, zakenlieden, advocaten, leraren, jour nalisten en arbeiders, tot de oprichting van het South African Native Na tional Congress (SANNC) besloot, de voorloper van het huidige ANC dat van daag zijn 75-jarige bestaan viert. door Ruud de Wit Hoewel het SANNC niet de eer ste echte zwarte politieke organi- satie in Zuid-Afrika was, vormde zijn oprichting een belangrijk moment in de Zuidafrikaanse ge schiedenis. De Boerenoorlogen hadden dan wel geleid tot een re geling voor de Afrikaners en de Britse onderdanen, maar daarna werd het duidelijk dat de nu ver zamelde blanke krachten zich zouden gaan richten tegen wat zij als een grotere bedreiging be schouwden, namelijk de niet- blanke inwoners van dit deel van het Afrikaanse continent. De oprichting van de Unie van Zuid-Afrika in 1910 was daar een aanwijzing voor en de Natives' Land Bill een jaar later illustreer-, de dat de blanken alles in het' werk zouden stellen om de zwar- ten er onder te krijgen en te hou den. Met deze wet werd namelijk bepaald, dat zwarte Afrikaners geen land zouden kunnen bezit ten of woonachtig zouden kun nen zijn op een gebied, dat bui ten vastgestelde reservaten zou liggen. Deze wet lag overigens ten grondslag aan de zogenaam de thuislandenpolitiek van de la tere premier Verwoerd, die nog altijd onverkort van kracht is en bepaalt dat de zwarte etnische groepen in eigen thuislanden moeten wonen, die slechts der tien procent van de Zuidafri kaanse oppervlakte uitmaken. Geen radicalen De personen die het SANNC gingen leiden, konden beslist niet als radicalen worden aange merkt. Zij behoorden tot de zwarte middelklasse die nauwe banden onderhield met de tradi- tionale Afrikaanse machtsstruc turen. De eerste voorzitter, John Dube. meende dat het SANNC 'de regering niet met assegaaien (speren) tegemoet moest treden, maar met respect, zoals het loya le onderdanen betaamt; met als enige bedoeling de grieven van de zwarte bevolking lucht te ge ven en daardoor de opheffing van armoede, vooroordelen en een discriminerende wetgeving Als gevolg hiervan stonden vanaf 1956 ruim honderd ANC- ers terecht op beschuldiging van hoogverraad en onder hen be vond zich ook Nelson Mandela. Hij was samen met de huidige ANC-president in ballingschap Oliver Tambo, Alfred Nzo en Walter Sisulu vanuit de jeugdliga naar de leiding van het ANC doorgebroken. Na de Sharpeville-schietparti.j op 21 maart 1960 riep de Zuid afrikaanse minderheidsregering de noodtoestand uit en werd de wet 'op onwettige organisaties' aangenomen, waardoor het ANC en ook het PAC illegaal werden verklaard. Het presidium van het ANC besloot toen Oliver Tambo naar het buitenland te sturen om een beweging in ballingschap op te zetten. De nieuw gekozen pre sident, Nelson Mandela, werd belast met de oprichting van een gewapende ondergrondse vleu gel, Umkhonto we Sizwe (Speer van de Natie) genaamd. Vier jaar later werden Mandela. Sisulu. Mbeki en nog 6 anderen veroor deeld wegens hoogverraad en sindsien zitten zij vast, eerst op het beruchte Robbeneiland en vanaf 1982 in de Pollsmoor-ge vangenis bij Kaapstad. Meerderheid Ondanks deze tegenslagen en beperkingen is het ANC in Zuid- Afrika zelf verreweg de belang rijkste verzetsbeweging geble ven. Volgens de vooraanstaande Amerikaanse politicoloog pro fessor Thomas G. Karis zou het ANC bij algemene vrije verkie zingen kunnen rekenen op drie kwart van alle zwarte stemmen, alsmede op een aanzienlijk aan tal blanke stemmen. Ook internationaal wordt het ANC in toenemende mate gezien als de belangrijkste representant van het verzet tegen het blank- Zuidafrikaanse minderheidsbe wind. Zo werd Tambo ontvan gen door de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe en bracht hij een bezoek aan Rusland, waar hij zich lang durig onderhield met de Sowjet- leider Michael Gorbatsiov. De Zuidafrikaanse regering is zich er maar al te goed van be wust, hoezeer de diplomatieke promotie yan het ANC in de lilt zit. Vooral nu zij zelf steeds meer wordt getroffen door een inter nationale economische en poli tieke isolatie. Vandaar dat de re- gering-Botha het afgelopen jaar een intensieve campagne heeft ingezet om een beeld van het ANC te creeren als een commu nistische en bloeddorstige orga nisatie. Betwijfeld moet worden of dit beeld juist is, want in ver gelijking met andere bevrij dingsbewegingen elders stelt de gewapende strijd van het ANC eigenlijk niet zo veel voor. Rest de vraag, hoelang het nog zal duren, voordat het ANC -als een van de oudste bevrijdingsor- gannisaties in de wereld- erin zal slagen om de macht in Zuid-Afri- ka over te nemen, zo het daartoe al in staat is. Het Zuidafrikaanse politieke, economische en vooral militaire machtsapparaat is der mate sterk, dat een gewapende overwinning van het ANC de eerste tien jaren niet te realiseren zal zijn. Veel zal afhangen van de druk die, naast de internationale, door de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika zelf verder ontwik keld kan worden. Deze man rent weg met zijn zoondie gewond raakte tijdens de ernstige rellen in de zwarte woonwijk Soweto van Kaapstad van 1976 zien te bereiken'. Het SANNC or ganiseerde dan ook geen gewel- dadige demonstraties of sabota ge, maar koos de weg van passie ve weerstand, burgerlijke onge hoorzaamheid. protestbijeen komsten en pamfletten. De Eerste Wereldoorlog, de snel toenemende industrialisatie van de Transvaal en de groeien de discriminatie dwongen het SANNC al snel tot het enigszins loslaten van deze vredelievende stategie. Desondanks bleef het ANC. zoals de SANNC in 1923 was gaan heten, tot na de Twee de Wereldoorlog in de eerste plaats een geweldloze beweging. Omvorming De feitelijke omvorming van het ANC tot de bevrijdingsorga nisatie die het nu is, had pas plaats na de Tweede Wereldoor log. Hierbij speelde de in 1944 opgerichte jongerenorganisatie van het ANC (ANCYL) een we zenlijke rol. In 1948 kwam de blanke Nationale Partij aan de macht, waarmee de 'echte apart heid' een feit werd.Op het jaar lijkse congres van het ANC in 1949 werd die invloed van de jeugdbeweging nadrukkelijk zichtbaar in het actieprogramma, dal zich toespitste op stakingen en openlijke demonstraties van burgerlijke ongehoorzaamheid Toch lag het accent nog steeds op de vreedzame strijd. Bekend uit deze periode zijn onder meer de acties tegen het verplicht dra gen door de zwarte bevolking van zogenaamde pasjes. In 1955 nam het ANC het 'Handvest van de Vrijheid' aan. Dit Handvest vormt tot op heden het belang rijkste politieke programma van het verzet tegen de apartheid. VU-verenigiii£ en 'Kairos* Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Wetenschappe lijk Onderwijs - de vereniging die in de vorige eeuw het initia tief nam tot oprichting van de Vrije Universiteit - zal zijn aan delen in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika niet verkopen. Het is, zegt het zelf, fel gekant te gen de apartheid, maar is er niet van overtuigd dat verandering van het beleggingsbeleid een ef- fectief middel is in de strijd. De werkgroep 'Kairos' (Chris tenen tegen apartheid) moest dat van het bestuur horen in ant woord op de vraag deze aandelen te verkopen. "Wij hebben tel kens in woord en daad op ondub belzinnige wijze laten blijken dat wij het apartheidssysteem afwij zen. Maar wij trekken daaruit niet de conclusie dat wij aande len moeten afstoten". De. VU-vereniging telt 25.000 leden en donateurs. 'Kairos' is 'uitermate teleurge steld' over deze houding. "Er worden in de brief van de vereni ging volstrekt geen argumenten genoemd voor dit besluit", zei medewerker E. van den Berg in een reactie. "Verder lijkt de ver eniging zich niets aan te trekken van uitspraken van secretaris-ge neraal ds. Beyers Naudé van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, aan wie de Vrije Universi teit toch een eredoctoraat ver leende". 'Kairos' gaat nu de leden van de VU-vereniging vragen druk op het bestuur uit te oefenen. Op 'zwarte lijst' Consul Juergen Kurras, die al tien jaar de economische be langen van het koninkrijk Nepal (ten noorden van India) in ons land behartigt, heeft de Zwolse evangelisten Lucas en Jenny Goeree op de 'zwarte lijst' ge plaatst. "Die mensen komen Ne pal nooit ofte nimmer binnen", zei hij, toen hem werd gevraagd naar de brief die hij de Goerees deze week stuurde om hen hier van op de hoogte te stellen. "Wij kregen op het consulaat het pamflet 'Dan is Auschwitz een leugen' in de bus. De inhoud daarvan heeft mij emotioneel zo geraakt, dat ik wel moest reage ren". In zijn brief aan het evange listenechtpaar noemt consul Kurras - van Zweedse afkomst - Nepal 'een van de meest toleran te staten ter wereld' wat betreft het naast elkaar bestaan van uit eenlopende religieuze overtui gingen. "Als hoofd van de consulaire vertegenwoordiging in dit land ben ik verbijsterd na het lezen van uw pamflet. Uw voorstelling van zaken is een belediging voor alle vredelievende landen in de wereld. Een symbool van haat, met het oogmerk het vreedzaam naast elkaar bestaan van mense lijke gevoelens te vernietigen". (In het pamflet dragen de Goe rees de overtuiging uit dat de jo den met de verwerping van Je zus Christus als de messias zelf het onheil door de eeuwen heen over zich hebben uitgeroepen). Het koninkrijk Nepal telt on geveer evenveel inwoners als Ne derland. Mer. leeft er voorname lijk van landbouw en toerisme. Per jaar bezoeken zo'n 6000 Ne derlanders dit land, meestal om er vakantie door te brengen. Zij moeten daarvoor een visum ha len in-Amsterdam. De consul zei daarover dat hij geen onder scheid maakt tussen christenen, islamieten, boeddhisten, hin- doestanen of welke religieuze overtuiging ook. "Nepal heeft wat dat betreft zijn reputatie hoog te houden". Actueel Om in te gaan op de actuali teit hoeft de kerk haar belijdenis niet te veranderen, zei ds. C. van den Bergh uit Barneveld giste ren in Zeist op een predikanten vergadering van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk. Een nieuwe belijdenis is alleen mogelijk als er in het ge heel van de kerken in ons land overeenstemming over is. Maar dat is een utopie. "Daarom is de enig juiste weg die van een her derlijk schrijven, waarin de kerk onder woorden brengt wat Gods Woord - dat aan geen tijd is ge bonden - ons heeft te zeggen in deze tijd". Van den Bergh verwachtte, dat onder invloed van het samen gaan met de gereformeerden de vraag naar actueel belijden steeds vaker zal worden gesteld. "Dat is ook niet erg. Als er dan maar naar elkaar wordt geluis terd. We zullen elkaar nooit over tuigen, maar we moeten elkaar wel serieus nemen". Dat laatste zou wel eens anders kunnen worden, voegde de voor zitter van de Bond eraan toe, ge tuige een recente uitspraak van de gereformeerde synodevoorzit ter Kouwenhoven. "Soms ver dienen de Bonders het om niét serieus te worden genomen", had die gezegd. Ds. Van den Bergh daarover: "Zó zijn wij in de Hervormde Kerk niet gewend met elkaar om te gaan. Maar wij weten nu wat ons te wachten staat zolang wij betrokken zijn bij de voortgang van Samen op weg". Kritiek had hij op de gerefor meerde uitdrukking 'dynamisch belijden'. "Daarin zit de gedach te: nü anders belijden dan in vo rige eeuwen". Van den Bergh be klemtoonde, dat voortgaand be lijden niet in strijd mag zijn met de vóórgaande belijdenis. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot geestelijk verzorger van het 'Zonnehuis' te Amstelveen J. A. Doolaard Amsterdam-Zuid. Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Dirksland J. Kareis Rijssen. Dr. P. Smits. Zaterdag is het vijftig jaar geleden dat de Leidse emeritus-hoogleraar godsdienst sociologie dr. P. Smits (80) predi kant werd in de Hervormde Kerk. Voordat Smits in 1958 hoogleraar werd, was hij achter eenvolgens predikant in Havelte, Huizum, Enschede en Den Haag. Na een ongelukkige uitspraak over het verzoenend lijden en sterven van Christus ontnam de hervormde synode hem in 1961 de bevoegdheden van emeritus predikant. Tien jaar later kreeg hij die rechten terug. Maar in 1982 bedankte Smits zowel voor de Hervormde Kerk als voor de Vereniging van vrijzinnige Her vormden. Hij verklaarde 'reli gieus-humanistisch' te zijn, en dat achtte hij onverenigbaar met 'vrijzinnig-christelijk'. Bekering President Singh van India heeft bij de opening van een christelijk kinderdorp de kerken in zijn land dringend gevraagd hun bekeringsactiviteiten te sta ken. "De kerken", zei hij, "moe ten zich meer sociaal bezighou den, want er is voor zieken en ar men genoeg te doen". Meer dan 40 procent van de In diase bevolking leeft onder de ar moedegrens, bekende de presi dent. Kerken en rijken zouden kunnen samenwerken om dit probleem te helpen oplossen. Singh adviseerde de kerken ook, geen geld te steken in nieuwe kerkgebouwen, maar de bestaan de gemeenschappelijk intensie ver te gebruiken. Lutheranen. Er zijn nu 58,6 miljoen lutheranen in de wereld, zo deelde de Lutherse Wereld bond in Genève mee. In Europa. Noord-Amerika en Oceanie daalt het percentage. Azie, Afrika en Latijns-Amerika melden een stij ging, Azië zelfs met 15 procent.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2