Haalt profvoetbal het jaar 2000? Lugdunum slacht De Hanepoel af De Rooy sterk in rally Parijs-Dakar Publieke belangstelling holt nog altijd achteruit Pleidooi van Lobanovski voor betaald voetbal in Sowjet-Unie Alphense bokser wordt professional DONDERDAG 8 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 15 De toeschouwersaantallen in de eerste divisie geven een wat vertekend beeld door het ongelijke aantal wedstrijden in de afgelopen vijf seizoe nen. Het dieptepunt was in 1982-'83, toen slechts 749.000 toeschouwers de toen 240 wedstrijden bezochten. Sindsdien werd het aantal wedstrijden vergroot tot 342 in het vorige seizoen door de toelating tot het betaalde voetbal van RBC. RKC en Emmen. (GPD) - Het gaat al jaren niet goed met het betaald voetbal in ons land. De kwaliteit van het produkt wordt er niet be ter op, het comfort en de vei ligheid in de stadions is belab berd, het publiek vergrijst en de bezoekersaantallen blijven slinken. Om de financiële te korten op te vangen hebben de clubs zich met handen en voe ten gebonden aan het bedrijfs leven. Tot zo lang het goed gaat en ook de commercie geen brood meer ziet in deze kwijnende bedrijfstak. De ma laise is onmiskenbaar, maar hoe heeft het ooit zover kun nen komen? Van meer belang is echter de vraag wat er moet gebeuren om de teloorgang van de (nog steeds) populair ste sport in ons land tegen te gaan. Voetbal in de knel. On der dat motto willen we in de komende weken met een serie van negen verhalen het Neder landse voetbal doorlichten. Alle partijen komen daarbij aan het woord, van hoog tot laag. Vandaag de eerste afle vering: een inventarisatie. Jan Zwartkruis: "Voetbal wordt ingeblikt". (archieffoto GPD) DEN HAAG (GPD) - „In het jaar 2000 speelt PSV tegen FC Utrecht in een heel groot stadion zonder één enkele toeschouwer. En dan ligt Zwartkruis, 85 jaar oud, via een gesloten tv-circuit te kijken naar Thijs Libregts en Han Berger, die, leunend op een stok, aanwijzingen geven aan hun spelers. Tegen die tijd wordt het voetbal ingeblikt en verkocht". Is de voormalige bondscoach Jan Zwartkruis een doemdenker of berust zijn sombere prognose aan de vooravond van het voetbal seizoen 1981-'82 op werkelijkheid? Anders gezegd: Heeft het betaald voetbal in Nederland nog be staansrecht als passieve recreatie? Of loopt het niet zo'n vaart met de nog altijd populairste sport ter we reld en zullen de tribunes, wanneer we wat geduld kunnen opbrengen, binnen een paar jaar weer volstro men? Met Zwartkruis weten we in middels wel beter. Want wie de cijfers van nu en die van vijftien jaar geleden naast el kaar legt, heeft alle reden om pessi mistisch te zijn. Vergeleken met toen zijn de toeschouwersaantallen in de eredivisie met de helft terug gelopen en zit de kans er dik in dat het aantal van twee miljoen dit sei zoen voor de eerste keer niet eens gehaald zal worden. Als je dat aan tal uitsmeert over 306 wedstrijden en weet dat Ajax en PSV samen meer dan een kwart van die bezoe kers trekken, dan kan iedereen voor zichzelf uitrekenen hoe som ber de toekomst er voor de eredivi sie uitziet. Om nog maar te zwijgen van de eerste divisie. Successen Sinds de Koninklijke Nederland se Voetbal Bond in 1953 het voet bal tot een legale broodwinning verhief, kende het vaderlandse voetbal, zowel nationaal als inter nationaal, tal van hoogtepunten. De nadruk valt daarbij onmisken baar op de eerste helft van de ze ventiger jaren, toen Ajax en Feye- noord grossierden in Europa Cup successen en Oranje historie schreef met het WK-zilver in West- Duitsland. Daarna kwam echter de terugval. Eerst via het clubvoetbal, wat later gevolgd door het Neder lands elftal, met de zilveren presta tie bij het WK-toernooi in Argenti nië als versluierende opleving in de neergaande curve. Het publiek reageerde dienover eenkomstig. De lege plekken op de tribunes werden jaar na jaar groter. Het betaalde voetbal verloor de greep op de massa en is er sinds dien niet in geslaagd het tij te ke ren. Maar alsof er geen sprake was van een rijzende schuldenlast (bij na 60 miljoen gulden) en fors da lende bezoekersaantallen (met in middels 50 procent) veroorloofde het professionele voetbal zich nog jarenlang de houding van een pat ser en ontbrak het zowel bij de clubs als de bond aan een beleid dat er op was gericht het publiek weer aan zich te binden. Het betaalde voetbal in ons land leefde jarenlang ver boven zijn stand. De exploitatiekosten stegen met het jaar terwijl de inkomsten daalden. Maar in plaats van de te ring naar de nering te zetten, deed het betaalde voetbal nog jarenlang alsof zijn neus bloedde. Het gevolg daarvan was dat de overheid ijlings moest bijspringen om deze be drijfstak, zoals het betaalde voet bal zich zo graag wil noemen, voor een dreigend bankroet te behoe den. Want zonder die reddingsope ratie, die in 1977 op gang kwam, zou het profvoetbal in ons land al lang kopje onder zijn gegaan. Schulden De overheid stelde daarbij wel een aantal voorwaarden, waar het betaalde voetbal zich op een enke le uitzondering na (wettelijk mini mumloon) echter niets van heeft aangetrokken. De voornaamste eis was dat de KNVB er voor moest zorgen dat de schulden niet verder zouden oplopen. Om dat te kunnen controleren moesten de clubs inza ge geven in de boeken. Er moest een cao voor voetballers komen en het transfersysteem moest worden veranderd. De clubs moesten hun stadions verbeteren en gaan spelen op vaste tijden en dagen, terwijl de voetbalstichtingen terug moesten naar de verenigingsvorm om zo weer de eigen opleiding te kunnen verzorgen. En geen sponsoring, dus geen shirtreclame en geld van het be drijfsleven, was destijds de keihar de eis van de politiek. Dat vonden de heren werkgevers en de KNVB wel wat al te betuttelend. „Wij heb ben zowel de overheid als het be drijfsleven nodig", durfde de toen malige sectievoorzitter Eric Vilé in maart 1981 wel aan, toen de 40 mil joen van de overheid binnen was. „Wij kunnen beter nu de combina tie van beide pakken, want op den duur hou je de sponsoring toch niet tegen. Door de snelle opkomst van satellieten en commerciële te levisie wordt het voor het bedrijfs leven steeds aantrekkelijker recla me te maken via de sport". Aldus geschiedde, waardoor de meeste clubs in de eredivisie inmiddels voor de helft tot zelfs 70 procent van hun inkomsten afhankelijk zijn van sponsor- en reclamegel den. Dat er meer publiek moet komen is iedereen in het betaalde voetbal duidelijk, maar slechts weinig clubs handelen er ook naar. Met de wensen van het publiek wordt am per rekening gehouden. „Soms", verzuchtte Martin Peters van de Vriendenkring FC Twente al vijf jaar geleden, „heb ik het gevoel dat een wedstrijd gespeeld wordt voor een aantal bestuursleden, de trai ner en de spelers. Want die bepalen het gezicht van het voetbal en sto ren zich niet aan de wensen van het publiek". Daar hoort inmiddels ook het bedrijfsleven bij. Waarom zou een club zich dan nog druk ma ken over de recette als dat deel van de inkomsten nog maar 30 procent van de totale begroting is? Rotzooi Sponsors zullen er echter geen geld meer in steken als er maar een handjevol kijkers op de tribunes zit. Maar wie in de consumptieve sector werkt zal toch moeten zor gen voor een goed produkt. En daar mankeert alles aan. Rotzooi koopt het publiek echter maar één keer, daarna nooit weer. Dat geldt niet alleen voor het wasmiddel, maar ook voor voetbal. Want is het produkt slecht, dan kun je de toe schouwer een pluche stoel aanbie den met.een maaltijd ernaast, maar dan komt hij niet. „Het publiek", zo weet Peters, „komt op de eerste plaats voor het voetbalspektakel. Daarom is het commercieel ook niet verantwoord dat er zo'n enor me kloof gaapt in de eredivisie. Dat gaat ten koste van het produkt". FC Groningen-manager Ton van Dalen pleitte daarom al eens voor een systeem waarbij drie jaar lang in de eredivisie geen transfers wor den toegestaan op basis van een Fi nanciële positieverbetering. „Wel horizontale transfers, dus van de eerste divisie naar de eredivisie of andersom, maar niet binnen de eredivisie. Het is de enige moge lijkheid om de kwaliteit wat meer over de clubs te spreiden". Zoals de uitgedijde transferperiode al ja renlang een doorn in het oog is van menige supporter. Want zoals de situatie nu is speelt Boerebach bij wijze van spreken de ene week met Go Ahead Eagles tegen Ajax en twee weken later voor de beker met Ajax tegen Go Ahead Eagles. Maar ook het gemis aan voldoende aansprekende spelers heeft een funeste invloed op het stadionbe- zoek. Herbezinning Naast veranderingen in de beste ding van de vrije tijd is er een veel heid aan oorzaken in het betaalde voetbal zelf aan te wijzen dat heeft geleid tot een halvering van de be zoekersaantallen. Een van de grootste blunders in het verleden was het wegnemen van de span ning in de staart van de eerste divi sie. Bijna vanzelfsprekend komt er geen hond kijken naar een duel tussen de nummer 17 en 18. Er is geen doorstroming meer vanuit de amateurs, waardoor de clubs uit de eerste divisie niet meer kunnen de graderen. Ook de invoering van het periodekampioenschap heeft niet voldaan aan de opzet: meer pu bliek. Veel zinniger lijkt een herbezin ning over het totale betaalde voet bal in ons land, of wat daar anno 1987 nog voor door moet gaan. Want met alle respect voor clubs als S W, Heracles of Excelsior, ge let op de kille cijfers heeft zeker een derde van de 37 bvo's niks meer in het betaalde voetbal te zoe ken. Voor alle partijen zou het be ter zijn om te komen tot een ere- en eerste divisie van elk twaalf clubs met daaronder een of twee klassen voor onafhankelijken, aangevuld met clubs uit de drie hoofdldassen van het amateurvoetbal. Na een volledige ronde van uit- en thuis wedstrijden zouden de twee divi sies dan gehalveerd moeten wor den en wordt er volgens het play off systeem opnieuw een volledige competitie gespeeld. Het nadeel daarvan is dat Ajax en PSV elkaar per seizoen vier keer zullen ont moeten, maar alles beter dan wed strijden waarvan de uitslag al tevo ren vaststaat. Want niets is dodelij ker dan een gemis aan spanning. De voetballerij is echter geneigd zich nog steeds te baseren op de traditioneel verankerde uitgangs punten. Dat geldt niet alleen voor de KNVB, maar ook voor de Euro pese voetbalunie, de UEFA, die zich moet gaan bezinnen op Euro pa-Cupwedstrijden in toernooi- vorm. Het oude voetbal en de nieu we mens, concludeerde VI vorig jaar al eens terecht, groeien steeds verder uit elkaar. Onder invloed van economische en technologi sche ontwikkelingen gedraagt de „nieuwe" mens zich passiever dan ooit, maar als gevolg van de agres sieve benadering van de media ook beter geïnformeerd en zelfbewus ter dan ooit. Is het alles bij elkaar dan eigen lijk nog zo vreemd dat de massa steeds meer vervreemdt van wat ooit de grootste publiekstrekker in ons land was? Het zou de verant woordelijke voetballeiders tot na denken moeten stemmen dat steeds meer jongeren hun heil zoe ken in andere takken van sport en ouders hun kinderen verbieden om naar het voetbalstadion te gaan. Want niemand ziet zijn kind toch graag thuiskomen met een buil op z'n hoofd en een scheur in de jas THB Boys onderuit tegen Van Egmond LEIDEN - De zaalvoetballers van Lugdunum wilden gisteravond kennelijk sportieve revanche ne men op de organisatoren van het recente LFC-toernooi, die de Kik kers een eerste prijs zouden heb ben onthouden. In het hoofdklas seduel met De Hanepoel trokken de Leidse voetballers zo fel van leer dat de hekkesluiter met maar liefst 1-12 werd afgeslacht. THB Boys ging daarentegen tegen een gehandicapt Van Egmond met 2-4 ten onder. Menken/Landbouw blijft koploper Van der Plas wel goed volgen door een 5-1 zege op Bahlmann. Ook Sloos Sport blijft in de 'winning mood'. Landwer werd met lege handen naar Sassen- heim teruggestuurd (4-3). ROAC '79 won op de valreep met 2-3 van De Kuyper. De Hanepoel - Lugdunum 1-12 De ploeg uit Oude Wetering liet overduidelijk merken dat zij in de hoofdklasse niets te zoeken heeft. Lugdunum liet de rode lantaarn drager alle hoeken van de zaal zien. Met speelsgemak voerden Harm de Vos (3x), Chris Gubler (3x), Hans van As (2x), Henri van der Weyden (2x) en Edwin Verhoogt (2x) de score naar 0-12 op. Slechts Leander Rietbroek kon voor De Hanepoel de eer redden. Sloos Sport - Landwer 4-3 Onder aanvoering van Hans Braat is Sloos Sport op weg zich aan te sluiten bij de subtop in de hoofdklasse. Bennie Heemskerk, Henri Pouw, Martin de Jong en Ronald van der Pot waren voor de Leidse ploeg produktief. Loek van Kesteren, Ton Arroyo en Hennie Zoet scoorden voor Landwer tegen (4-3). Menken/Landbouw - Bahlmann 5-1 Bahlmann begint in de tweede helft van de competitie de zaken te pakken. De Alphe- naren brachten zelfs één wisselspe ler mee naar Noordwijk. Het mocht allemaal niet baten. Simpel haalde Menken/Landbouw de zege naar zich toe. Slechts Nic Ver woerd wist voor Bahlmann te sco ren. Verder was het houtwerk en de Noord wijkse. goalie Ed Zuid hoek een plaag voor de zwartwit- ten. Uitblinker Peter Ruygrok (2x), Ruud Alkemade (2x) en Piet Al ders verzorgden de Noordwijkse produktie. THB Boys - Van Egmond 2-4 De Leidse ploeg wist zonder Henk Zweistra en Richard Gott- mer een verdiende zege te behalen op het sterke THB Boys dat Loek van Kampen en Gepi van Rooyen langs de kant had staan. 'Good old' Gerard van Beek kon zijn jongens niet zo danig motiveren dat de be langrijke punten in Lisse bleven. Slechts eenmaal had René Grif fioen een antwoord op een doel punt van Rob Henzing. Daarna liep Van Egmond van zijn tegenstander weg door doelpunten van Marcel van der Burg (2x) en Fred Ouwer- kerk (1-4). De stormloop waarvan daarna op het Leidse doel sprake was, werd vakkundig gekeerd door doelman Wilfred Henzing. Slechts eenmaal, moest hij na een prachti ge actie van Peter Schalk, naar het net (2-4). De Kuyper - ROAC '79 2-3 Met een 2-2 stand op het score bord had de laatste fase van de wedstrijd weinig met zaalvoetbal te maken. ROAC '79 hield het hoofd er het meest bij, zodat alsnog de punten mee naar Rijpwetering gingen. Ruud Weenink (2x) en Jo- han Vaneman maakten de doel punten. Vliegende keeper Harry van der Zwet scoorden voor De Kuyper de tegentreffers. Het hout werk stond in de slotfase de gelijk maker in de weg. Stand hoofdkla: Menken/L. 14-22 ROAC '79 THB Boys 14-19 Landwer 14-11 Lugdunum 14-18 De Kuyper 14-10 Wilco van der Meer (ROAC'79) 28 Albert Bosma (Noordwijk) 27 Laurens van der Voort (De Kuyper) 19 Pelé heeft woord gehouden en zijn optreden in het Braziliaanse veteranentoernooi beperkt tot de openingswed strijd tegen Italië. Een andere ster uit het legendarische Braziliaanse elftal nam gisteren in het duel met Uru guay de plaats van Pelé in: Jairzinho, die op de foto een tackle van Blanque ontwijkt. «foto api strijd in de Europese superliga tegen Polen Leszek Kucharski - Ron van Spanje 21-11, 21-16, Andrzei Grubba - Rob Turk 21-14, 21- 18, Jadwiga Kawalek - Gerdie Keen 12-21, 14-23 Noordwijk 14-13 17-21, Piotr Molenda/Stefan Dryszei - Van 16, Kucharski - Turk 30-28, 21-16, Grubba - Van Spanje 21-15, 21-19. Basketbal De resultaten van de trekkingen voor Westduitse midweeklotto zijn: Trekking A: 10 - 23 - 25 - 31 - 36 - 49 Res s verzwakt, heeft getal: 35. MOSKOU (SID) De liberalise- ringstendensen van het bewind van partij-chef Michael Gorbatsjov laten ook het Sowjet-voetbal niet ongemoeid. „De nieuwe competiti- te moet een seizoen van hervor mingen worden", heeft Valeri Lo- banovski aangekondigd. De coach, die met het nationale elftal goed voor de dag kwam bij het wereld kampioenschap in Mexico en met zijn club Dinamo Kiev de Europa Cup 2 won, wil die successen conti nueren. „Daarvoor is nodig dat wij de achterstand aan de basis onge daan maken. Aan de eerste voor waarden voor de scholing van voetballers van hoge klasse wordt niet voldaan. Er is gebrek aan speelvelden, sportkleding en toe gewijde trainers op de kinder-voet- balscholen". Lobanovski, die bij zijn aantre den als nationaal coach de bezem haalde door de selectie, verwijt de club-officials gebrek aan aanpas singsvermogen. „Men heeft tot dusverre niet veel anders gedaan dan vasthouden aan de organisato rische structuur, zoals die in 1936 is vastgelegd". Lobanosvki bedoelt daarmee het krampachtig vasthou den aan de amateur-status. Even als zijn voorganger Nikita Simon- jan uit het midden van de zeventi ger jaren, is hij voorstander van de invoering van prof-voetbal. „Waar om noemt men bij ons een voetbal ler uit de hoogste competitie-afde ling amateur?", vraagt hij zich af en geeft dan zelf het antwoord: „De beste jaren van zijn leven staat voetbal centraal met driemaal trai nen per dag. Hij doet het vrijwel het hele jaar door. Waarom zou een circus-artiest recht hebben op een goed verzorgde oude dag en een voetballer niet Succestrainer Lobanovski, die dankzij een overwinning met 2-1 op Dinamo Moskou op de allerlaat ste competitiedag met zijn club Di namo Kiev voor de twaalfde keer kampioen van de Sowjet-Unie werd, heeft medestanders. In het sportblad Sovjetski Sport schreef Oleg Koetsjarenko begin deze week: „Er gaan steeds meer stem men op, die zeggen dat het de hoogste tijd is het voetbal door middel van professionalisering op een hoger oeil te brengen". De manier waarop Lobanovski het benodigde geld denkt binnen te LZ bekert tegen AZC halen, is van het westen afgeke ken: „De televisie, die door directe uitzendingen potentiele toeschou wers aan de buis kluistert, zou dat verlies moeten compenseren. Re clame-inkomsten en sponsorbij dragen zouden het clubvoetbal enorm omhoog kunnen stuwen". De Football League heeft de Britse regering steun op het finan ciële vlak gevraagd. Namens de 92 verenigingen heeft de league om belastingmaatregelen verzocht, op dat een aantal clubs niet uit de ro de cijfers in een faillissement te recht komt. Tot nu toe hebben de regeringen in Londen zich steeds op het standpunt gesteld dat de clubs, door een betere financiële huishouding, voor interne s gen moeten zorgen. Een week later volgen de halve fi nales en de eindstrijd wordt op zondag 15 februari gehouden in Ede. ARLIT (AFP) - De Franse motor coureur Cyril Neveu heeft gisteren in de zesde etappe van de rally Pa rijs - Dakar, van Tamanrasset naar Arlit met moeite zijn koppositie behouden. De Honda-rijder ver loor in de 650 kilometer lange klassmentsproef ruim 37 minuten op winnaar Hubert Auriol. Na de etappe heeft Neveu nog zes minu ten voorsprong op de Italiaan De Petri, die gisteren als derde finish te. De Keniaan Shekhar Mehta, lei der in het autoklassment, had min der geluk. Zijn hernieuwde kennis making met het Sahara-landschap van Niger kostte hem veel tijd. De Peugeot van de Keniaanse coureur werd twee keer getroffen door een lekke band en had problemen met de benzinetoevoer. Mehta moest uiteindelijk één uur en elf minuten op de winnaar, de Fin Ari Vatanen, toegeven. Jan de Rooy leverde een uitstekende prestatie door met zijn vrachtwagen als zevende de finish te passeren. De Brabander, leider bij de vrachtwagens, heeft zich in het algemeen klassement opge werkt naar de achtste positie. De Fransman Patrick Zaniroli nestel de zich aan de top van het klasse ment. Vatanen neemt de twee plaats in met een achterstand van ruim één minuut. De achterstand van de als derde gerangschikte Strijd LD Cup begint later LEIDEN - De wedstrijden voor de eerste ronde van de LD Cup die in het weekeinde gespeeld zouden worden, zijn afgelast. Het hele programma schuift een week op, naar 17 en 18 januari. Als in dat weekeinde de Afde- lingswcdstrijden worden ge schrapt, gaan ook de LD Cup wedstrijden niet door. Die wor den dan nog een week verscho ven, naar 24 en 25 januari. Mochten de weersomstandighe den op die dagen opnieuw geen voetbal toelaten, dan worden de Cup-wedstrijden gespeeld op na der te bepalen data. ALPHEN AAN DEN RIJN - De lo ting voor de kwartfinales van de strijd om de nationale waterpolo- beker is voor de twee Leidse verte genwoordigers LZ '86 en Zijl/LGB niet gunstig uitgevallen. LZ speelt tegen favoriet AZC/Intervam en Zijl/LGB ontmoet landskampioen VZC. Beide wedstrijden worden m Leiden gespeeld. De andere twee duels gaan tussen HZC/De Robben en Polar Bears en AZPC en BZPC uit Bodegraven. De speeldatum is vastgesteld op zaterdag 31 januari. Kerdel posthuum onderscheiden DEN HAAG (ANP) - IOC-voorzit- ter Juan Antonio Samaranch zal op zaterdag 17 januari aanstaande in Wassenaar de Olympic Order uit reiken aan de nabestaanden van Kees Kerdel. Het vorige maand overleden IOC-lid wordt daarmee posthuum onderscheiden voor de vele verdiensten, die de Nederlan der voor de Olympische beweging heeft gehad. Over de opvolging van Kerdel zijn nog geen medede lingen gedaan. „Daarvoor bestaat geen vaste procedure", aldus NOC- directeur Von Bose. '„Het Interna tionaal Olympisch Comité bepaalt zelf wie wordt uitgenodigd. Het kan zijn dat de heer Kerdel daar zelf ideeen over naar voren heeft gebracht, het kan ook zijn, dat het IOC het Nederlands Olympisch Comité vraagt een kandidatenlijst samen te stellen" Mehta bedraagt meer dan twee mi nuten. Net als Jan de Rooy handhaafde ook Pierre Karsmakérs zich woensdag bij de besten in de zesde etappe van de rally Parijs-Dakar. De 40-jarige zandspecialist uit Waalre finishte na ruim achthon derd kilometer als twaalfde en be houdt daarmee de kans op een eindklassering in de top tien. Arjan Brouwer kwam eveneens in Arlit aan. Zijn klassering is nog niet be kend. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense bokser Rob Nieuwen huizen gaat een loopbaan als prof beginnen. Gisteren zette de Neder landse boksbond voor hem het sein op groen door een licentie te verlenen. Als de zilveren medaille winnaar van de nationale titelstrijd in het middengewicht deze maand door de medische keuring heen- komt, mag hij zich prof noemen. Nieuwenhuizen vatte het plan om de profrijen in te stappen vrij recent op. Op voor hem teleurstel lende wijze werd hij dit jaar buiten de selectie voor een toernooi in Griekenland gehouden. Ook later kwam de bond toezeggingen aan de Alphenaar niet na. Daarop be sloot Nieuwenhuizen te bedanken voor een invitatie voor het zgn. Holland-toernooi. Hij schreef de bond een brief waarin hy z'n grie ven uitte. Na overleg met en advies van zijn persoonlijke trainer Theo van der Louw besloot Nieuwenhuizen een zelfstandige prof te worden. Inmiddels heeft de A-amateur van Boxing Alphen een contract afge sloten met de Rotterdamse bok- spromotor Aad Westerlaken. Die gaat voor hem wedstrijden organi ADVERTENTIE «H DRUM ■kifOJf\ l'lRIS-lUIiAK SPONSOR VAN HET MOTORTEAM KARSMAKÉRS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15