Voorschoten wacht grote strop 'Georganiseerde criminaliteit maar moeilijk te bestrijden' Alarmsysteem Warmondse ouderen in gebruik gesteld Bezwaren bewoners 'Buitenhof tegen bus grotendeels verworpen Verbouwing scholencomplex valt veel duurder uit Woonwagenkampje Voorschoten nu door 'illegalen' bewoond Contracten Voorschotense jongerenwerkers verlengd DONDERDAG 8 JANUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG/LEIDERDORP - Er mag in Leiderdorp een bus door de Hella Haassestraat gaan rijden. Maar dan moet deze straat in de wijk Buitenhof wel worden ver breed en geasfalteerd. Dat concludeert de Provinciale Planologische Commissie, die zich heeft gebogen over de bezwaren van 68 Leiderdorpers tegen be stemmingsplan Buitenhof Midden West. Bezwaren, die zich hoofdza kelijk richten tegen het plan van de gemeente Leiderdorp om de bus via de Hella Haassestraat naar Bui tenhof Oost te laten rijden. De om wonenden vrezen dat de bus veel geluidsoverlast én schade aan het wegdek en de huizen met zich zal meebrengen. Vandaag werden de bezwaren en het advies van de Provinciale Pla nologische Commissie (PPC) be handeld bij Gedeputeerde Staten, het bestuur van de provincie. Dit nadat de bezwaarmakers, allen be woners van de wijk Buitenhof, eer der nul op request hadden gekre gen bij de gemeente. De Hella Haassestraat is nu 5Vfc meter breed. Te smal om dagelijks vele malen een bus doorheen te la ten denderen, oordelen de bewo ners. En de PPC is het daarmee eens. Die 5Vfe meter is volgens haar volstrekt onvoldoende voor bus- verkeer. Maar, zo stelt de commis sie, als de straat breder wordt en van een laag asfalt wordt voorzien, zullen veel bezwaren wegvallen. Want, zo schrijft de PPC: "De route is uit verkeersoogpunt aantrekke lijk en geeft korte looproutes" van het woonklimaat" kan beteke nen. Die achteruitgang is volgens haar echter niet zo groot dat een busroute onaanvaardbaar zou zijn. Daarbij speelt een rol dat een ont sluiting van de wijk via de Hella Haassestraat uit vervoerskundig oogpunt aantrekkelijk is. De toe komstige bewoners hoeven maxi maal 400 meter te lopen naar de halte en de busroute via de Hella Haassestraat is ook het kortst. Er is echter een alternatief: de bus zou dan via een lusvormige weg alleen door Buitenhof Midden en West gaan rijden. Dat alternatief moet worden opengehouden, zegt de PPC. Molen Ook de bezwaren tegen het plan van de gemeente om de omgeving van de molen, die nu nog midden in het weiland staat, te bebouwen, zijn door de PPC bestudeerd. Met name de vereniging 'de Holland- sche Molen' vreest dat de molen straks niet meer zal kunnen draai en als er een woonwijk omheen wordt gebouwd. Verder protes teert zij tegen de mogelijkheid in het bestemmingsplan om naast de molen een dienstwoning te bou- De gemeente Leiderdorp houdt in zoverre rekening met de bezwa ren dat binnen een straal van 100 meter rond de molen alleen laag bouw (tot negen meter) is gepland. Dat vindt de PPC voldoende. De commissie erkent dat wat de ex ploitatie betreft niet haalhaar is om een grotere groengordel rond de molen te creëren. "Verplaatsen van de molen zou beter zijn, maar is niet betaalbaar", aldus de commis sie. Wel schrapt zij de mogelijkheid om een aparte dienstwoning naast de molen neer te zetten. Het be zwaar acht zij op dat punt wel ge grond. Gedeputeerde Staten zullen bin nenkort met een definitief oordeel moeten komen. Commandant rijkspolitie in nieuwjaarstoespraak: Kolonel Van den Ban: aandacht voor kleine criminaliteit blijft no dig. (archieffoto) LEIDERDORP/SASSENHEIM - De politie kan nog maar moeilijk een vuist maken als het op de be strijding van de georganiseerde zware criminaliteit aankomt. Dat terwijl de rijkspolitie in deze regio veel last heeft van 'zware jongens'. Zodra zij zich maar even buiten hun territorium - grote steden als Amsterdam, Den Haag en Rotter dam - begeven, belanden ze in het gebied van de rijkspolitie, district 's Gravenhage. Met al het extra werk vandien. Dat signaleerde de districtscom mandant van de rijkspolitie, kolo nel J. van den Ban, gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede, uitgesproken in Sassenheim. Volgens de hoogste baas van de rijkspolitie in het Leids/Alphense district kon men in 1986 maar niet komen tot de vorming van een spe ciaal rechercheteam ter bestrijding van de zware misdaad. "Lokale be langen, financiering, inconvenien- tenregeling en dergelijke bleken dusdanig veel drempels op te wer pen dat veel energie in plaats van in het onderzoek in de voorwaar den tot samenwerken werd ge stopt", aldus Van den Ban gister middag. Een nieuw jaar brengt nieuwe kansen. De kolonel kondigde in zijn rede aan dat de financierings mogelijkheden van bovenlokale onderzoeken in 1987 worden ver ruimd. De beide politie-ministers hebben daarvoor een speciale rege ling ontworpen. Aandacht voor de kleine criminali teit is en blijft nodig, constateert Van den Ban. Ook voor deze cate- VOORSCHOTEN - De verbouwing van het Voorschotense Vandaar dat zij de provincie advi- scholencomplex Noord-Hofland dreigt een financiële seert de bezwaren van de Buiten- ramp te worclen voor <je gemeente. Volgens wethouder J. hof-bewoners ongegrond te verkla- Tij.i_j. -ij j ren. Overigens ontkent de commis- Visser (openbaar onderwijs) pakt het rijk de gemeente sie niet dat de komst van de bus dubbel doordat het naast flinke bezuinigingen ook nog hoe dan ook een "achteruitgang aankomt met lagere leerlingenprognoses. Deze vele extra kosten kunnen niet in de onderwijsbegroting worden on- dergebracht en zouden de begrotingsruimte van volgend jaar, enkele tonnen, opsouperen. Dat brengt andere be langrijke projecten in gevaar, aldus Visser. 'Dief brengt borden terug In het scholencomplex tegenover het winkelcentrum zijn drie basis scholen ondergebracht, een open- TiTAoom-NTA a 117 bare, een katholieke en een protes- W ASSENAAR - De Wassenaarse tants-christelijke. Van het begin af kunstenaar Rob Blote heeft de Eu- aan zaten de lagere scholen in het ropese borden teruggebracht, die langerekte, kronkelige school en hij gisteren had losgeschroefd uit de kieuterscholen in drie losse ge- protest tegen zijn gladde Ammons- bouwtjes. Na de verbouwing moe laantje. Hij was tevreden met de toezegging van de politie dat de burgemeester officieel op de hoog te wordt gesteld van de bezwaren tegen het niet-strooien. Ook de goede sfeer op het politiebureau stelde hem erg op zijn gemak: "Het was helemaal niet van: een delin quent die op zijn donder krijgt". Een woordvoerder van de politie onderschrijft dat de zaak in goed vertrouwen is opgelost: "Er be staat geen enkele controverse tus sen ons en Blóte", zegt hij gewich tig. Dat de zaak aan de burgemees ter wordt gerapporteerd, is niets bijzonders: "Iedere zaak, van aan rijding tot vechtpartij, komt in het rapportenboek. Daarin staat wat er is gebeurd en waarom. De burge meester heeft daar inzage in". Blóte is er niet helemaal gerust op. In een telefoontje naar de krant meldt hij om negen uur dat de strooiauto's nog niet zijn geweest. Gisteren zouden ze om half elf zijn huis hebben gepasseerd: "Maar toen was alles al weg". Voor de toegangsweg naar het St. Adelbertcollege geldt hetzelfde. Blóte: "Rond tien over acht rijden daar 1200 fietsers en 40 automobi listen. Het een een kudde, een klu wen fietsen. Puur mazzel dat er tot nu toe geen ongelukken zijn ge beurd". DIEFSTAL - Uit een vrachtwagen die stond geparkeerd op het terrein van bloemenveiling Flora in Rijns burg is in de afgelopen nacht voor ruim 5000 gulden aan bloemen ge stolen. De daders hebben hun buit waarschijnlijk overgeladen in een andere wagen. ten ook de kleuters permanente schooltjes (protes tants-christelijk en gemeentelijk) naar het complex. De niet te veel en aan het einde van de rit vaart het schip in het midden". Bovendien kan Voorschoten de aanpassingen wat meer inpandig houden. De gemeenschapsruimte van de rooms-katholieke school Noorderwiek zou best geregeld kunnen worden met twee lokalen. Gevaar is wel dat ook op de voor zieningen voor gehandicapten wordt bezuinigd. Belangrijkste punt in het 3,2 mil- tholieke school kan haar stenen ge bouw blijven gebruiken. Volgens de gemeente moet flink worden bijgebouwd. Het rijk denkt dat de protestants-christelij ke en openbare kleuters er makke lijk bij kunnen. Grote verschil is dat de gemeente rekening houdt met een stabiel aantal leerlingen (650) de komende vijftien jaar en het ministerie een daling voorziet. Aanvankelijk wilden de schoolbe sturen het ministerie vorige maand gunstige prognoses aanpraten, de afspraak is toen verzet. 3-ka- joen gulden kostende plan is dat de grote aula in tweeën wordt ge deeld. Het ene deel komt in ge bruik als gemeenschapsruimte van de gemeentelijke Wethouder Schrama school, het andere deel wordt speellokaal voor de onder bouw van die school. Daarnaast gaat de kleine aula naar het protes tants-christelijke Kompas, met 298 leerlingen veruit de grootste van de drie, en komen er veel kleinere aanpassingen die bij elkaar flink wat geld kosten. Was het aanvankelijk de bedoe ling dat de verbouwing dit jaar WARMOND - Sneeuwpret op een Warmondse woensdagmiddag: sleetje rijden, popje maken en een sneeuwbal stiekum onder de arm. Het plantsoen aan de prinses Marijkelaan is vol sleesporenvoetstappen en kale plekjes, waar de sneeuwbal-sneeuw zat. De mode schrijft korte haren voor, maar moeder had warmers voor de meisjesoren. Voor het oog van de fotograaf wil een heer de slee wel even trekken, maar erg krachtig is het niet. Het meisje moet 'meelopen'. Nummer drie van het gezelschap pakt de sneeuw met blote handen: dan kun je beter voelen. (foto wim Dijkman) gorie politiewerk geldt het sleutel woord samenwerking. Op korte termijn wordt bij de rijkspolitie een regio-coördinator aangesteld. Daarnaast zal er dit jaar naarstig worden gewerkt aan een regionale criminele inlichtingen dienst, aan samenwerking op het gebied van onder meer mobiele eenheid en re cherchewerk en een gezamenlijke opleiding plus een bestuursover- leg. Het is de bedoeling, aldus Van den Ban, dat er een platform komt waarop de vergadering van politie chefs haar beleid en beslissingen kan afstemmen. En ten slotte is het streven van de rijkspolitie erop ge richt een informatie-centrum te creëren, dat dag en nacht informa tie kan verstrekken. Dankzij de computer is het mogelijk dat poli tiemensen uit de hele regio in een paar minuten over alle mogelijke informatie beschikken. Marktgericht De rijkspolitie zal komend jaar 'marktgerichter' moeten zijn, of, liever: meer gericht op de samenle ving. "Dat is nu zeker nog geen sterk punt van onze organisatie", erkent Van den Ban, die voorts voorspelt dat de sociale problemen bij de politie zullen toenemen. Oor zaken daarvan zijn de afnemende carrièremogelijkheden, het stijgen de opleidingsniveau en de toene mende noodzaak tot organisatie ontwikkeling. De politiebaas voor spelt dat binnen afzienbare tijd speciale personeelsfunctionarissen zich met de sociale zorg van de po litiemensen zullen bezighouden. De minister heeft daar al formatie plaatsen voor toegezegd. Verklaart Van den Ban: "De personeelssterk te-problematiek heeft ook een dui delijke relatie met het sociale kli maat. Hoe meer men zich in een or ganisatie thuis voelt, hoe kleiner de uitstroom zal zijn". Overigens verwacht hij dat het verloop, waarmee de rijkspolitie al een paar jaar kampt, zal afnemen. Kiezen tot dusverre veel agenten in het 'jachtige' westen voor een rus tiger post elders in het land, on langs is de politie selectief gaan werven in de randstad. Kettingbotsing in Leiderdorp LEIDERDORP - Drie auto's zijn vanmorgen rond half negen op de Rijksweg 4 bij Leiderdorp tegen el kaar aangebotst. Het ongeluk ge beurde even voor de afslag Hoog- made en was te wijten aan filevor ming. De eerste auto remde plose- ling, waardoor twee andere auto's bovenop hem reden. Er was alleen blikschade. Wanneer protesten op dit vlak niet klaar zou zijn, door de verwikkelin- helpen, kan de gemeente denken gen wordt dat op zijn vroegst vol gendjaar. Wanneer dit project is af gerond, zijn alle basisscholen échte basisscholen en heeft dat de ge meente gemiddeld 2,5 tot 3,5 ton versoberingen in de bouw. Wethouder Visser doet daar voorzichtig over: "Tot nog toe heb ben wij kwalitatief goed gebouwd. We hebben geprobeerd niet al te gekost (aldus Visser). De armoedige scholen neer te zetten laatsten, de ds. Fortgensschool en ze goed te onderhouden". Of de Laurentiusschool, moeten v< Voorschoten daarmee boven het de zomer worden opgeleverd, gemiddelde zit, weet hij niet. Door de relatieve welvaart zo mogelijk zijn geweest, vraag is dus nu: houden vol?", aldus de bestuurder. Schip Volgens het Voorschotense hoofd onderwijs, C. Bonnema, ligt het nog niet zo dramatisch. Er kan nog een hoop onderhandeld wor den en ook bij andere scholen heeft het ministerie haar prognose wat bijgesteld: "Een gemeente vraagt niet te weinig, het rijk biedt De vraag is nog wat er na de ver- het wel huizing gaat gebeuren met de twee "En de leegkomende kleuterscholen. Het dit zijn zeer royale gebouwtjes met een hal, drie lokalen van 56 vier kante meter en een speelruimte van 84 vierkante meter. Het buurt huis Noord-Hofland heeft interes se voor een van de centraal in de wijk gelegen en goed onderhouden gebouwtjes, maar wacht op de de finitieve verdeling. Op dit moment huist het buurthuis in een oude, krappe keet tussen de Vliet en Leidseweg-noord. Dat is echt de rand van de wijk. Valhal gaat (nog) niet in hoger beroep LEIDERDORP - Meubelbe drijf Valhal zal de beslissing van de rechter, die deze week de verkoop van woningtextiel en accessoires vanuit het Lei derdorps Meubelplein ver bood, waarschijnlijk niet aan vechten. Volgens de advocaat van deze deelnemer aan het Meubelplein zal volgende week de definitieve beslissing vallen, als de hoogste Valhal-baas in Denemarken is geraadpleegd. Vooralsnog gaat men er echter vanuit dat er geen hoger beroep komt. Men zal komende dagen bekijken of er kan worden ge sleuteld aan het licentiecon tract. WARMOND - In Warmond is gisteren een begin gemaakt met de invoering van een alarmsysteem voor ouderen. De Warmondse mevrouw Weij- ers, woonachtig aan de Kerk- dam in het gebouw dat eens De Burcht heette, was de eerste die op het zogeheten 'solo pi- per systeem' werd aangesloten. Bewoners Trekvaartplein blijven weg VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense woonwagenkampje bij de Noord-Hoflandbrug begint een de finitieve aanblik te krijgen. On langs heeft de gemeente een 13 me ter lange wagen geleverd aan een Haagse dame die daar illegaal was gaan staan met een kleine caravan. En het ziet ernaar uit dat ook de twee andere, illegale caravan-be woners uit Leidschendam snel twee grote woonwagens krijgen, die geheel door het rijk worden be taald. Het kampje kan dan niet zo mak kelijk worden ontruimd wanneer er kandidaten komen uit de Leidse regio. Volgens plaatselijke ambte naren is dat geen probleem. De be woners van het Leidse Trekvaart plein willen niet naar een dergelijk klein kampje, dat bovendien onge lukkig zou liggen, en de Leidse wethouder De La Mar is tegen wegslepen, Ook plaatsen krijgt, is het enthousias me in woonwagenkringen klein. Zelfs een kampje met zeven plaat sen in nieuwbouwwijk Starren- burg schrikt af, vreest Voorscho ten. Vandaar dat de gemeente zich eind juli in een brief aan de provin cie afvroeg wat ze moet doen wan neer kleine kampjes niet aantrek kelijk zijn en de Leidse wethouder zich blijft verzetten tegen het ver slepen van 'onwilligen'. Een antwoord bleef uit. Wel liet de provincie weten dat de gemeen te voor een vervangend plekje moet zorgen zodra er legale bewp- ners komen. Ze hoopt de gemeenie op die manier te dwingen snel de in totaal twaalf plaatsen aan te leg gen die zij volgens de afspraken moet verzorgen. Dat zit er voorlo pig echter nog niet in. De gemeen te wacht met de door de raad goed- kampj" gekeurde uitbreiding van het kojnen Noord-Hoflandkampje tot ze wat zekerheid heeft Zij kreeg ook een taart met de tijdelijke aansluitingen, vorm van een alarmapparaat sen bij^vMrbMld die net terUg uit aangeboden. De Warmondse verklaarde zich nu al een stuk veiliger te voelen. Het solo piper systeem bestaat uit een kastje dat wordt verbonden aan een telefoonplug. Aangeslote nen krijgen tevens een halshanger. Ze kunnen met de halshanger het kastje alarm maken, legt J. Th. C. M. Olgers, directeur van het bejaar denhuis St. Liduina, uit. Olgers maakt ook deel uit van de War mondse commissie ouderenbeleid, de club die verantwoordelijk is voor de invoering van het systeem. Nadat er alarm is geslagen wordt vanuit de in Krimpen aan de Ijssel gevestigde centrale de reden van het alarm nagegaan. Van hieruit wordt vervolgens geprobeerd rela tie-adressen te bellen. Lukt dat al lemaal niet, dan wordt de politie ingeschakeld. In Warmond zijn thans vier men sen aangesloten. Zij wonen ver spreid door het dorp. Een vijfde aanvraag is in behandeling, meldt Olgers. In principe zijn er 22 appa raten voorradig in Warmond. Drie daarvan worden gereserveerd voor het ziekenhuis zijn. Blijven er nog 13 apparaten over. Volgens Olgers is de totale behoef te nog niet te overzien. Vast staat wel dat de behoefte groter zal zijn dan het aantal aanvragen dat nu binnen is. Olgers verwacht veel van het mond-tot-mond-reclame effect. Het is aan de speciaal hiervoor ingestelde 'alarmcommissie' om de aanvragen te beoordelen. In de alarmcommissie hebben een huis arts, een wijkverpleegkundige en twee leden van de commissie ou derenbeleid Warmond zitting. Voor de kosten draait de abonnee grotendeels zelf op. Hij of zij moet vijftien gulden per maand betalen. Voor het overige is de invoering van het systeem mogelijk gemaakt door het zogeheten flankerende beleid. Olgers verwacht niet dat de kosten de pan uit zullen rijzen. Af- schrijvings- en vervangingskosten zijn volgens de Liduina-directeur te verwaarlozen omdat de appara tuur nu niet bepaald aan slijtage onderhevig is, ongeacht de ouder dom. Starrenburg kan er pas wegen zijn. De aanleg van een tijdelijk de be- kampje langs de Voorschotense het kamp vijf langstelling en het wat grotere Papelaan, kort voor het Leidse Baan-viaduct is van de baan. Pro- onvoldoende, heet het. Rigoureuze vincialc Waterstaat kan deze op- verbeteringen zouden Voorscho- slagplaats maar korte tijd missen ten te duur zijn, omdat de kosten en het woonwagenschap wijst het van een tijdelijk kamp maar voor idee af. De voorzieningen zijn daar een klein deel worden vergoed. VOORSCHOTEN - De contracten van de jongerenwerkers voor de Voor schotense buurtkrachten worden verlengd tot 31 augustus 1987. Tegen die tijd hoopt de gemeente, aan de hand van een sociaal-cultureel rap port, definitieve beslissingen te nemen over het hele jeugd- en jongeren werk. De raadscommissie voor welzijn ging gisteravond akkoord met dit B en W-idee. Het voorstel van de PvdA/PPR-fractie om de krachten geen 20 maar 30 uur per week te laten werken, haalde het niet. De andere fracties vinden dit prematuur en zijn bang dat de buurthuizen en de krachten zich teveel gaan instellen op de extra uren. Bovendien kost het de gemeente extra wachtgeld, wanneer de banen in de zomer op de tocht komen te staan. Nu al zou dat neerkomen op 15.500 gulden. Dit kan echter worden gedekt uit het fonds wachtgeldcompensa ties. Voor de twee maal tien uur extra wilde de PvdA/PPR-fractie putten uit de stelpost Lindehoeve: dit jongerencentrum krijgt tot 1 september enkele tienduizenden guldens minder subsidie en moet na die tijd maar afwachten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13