Goed jaar voor kottervloot Liefdadigheid van een landbouwer 'Bij windkracht 6 begint het pas' Onderwij sbegeleidingsdienst vaak telefonisch 'niet thuis' Nieuwkoopse winkeliers breken plein weer open Inkomsten per schip 20 tot 25 procent hoger Alphenaren krijgen eigen 'ombudsman' Treinwagon leeggehaald Historie Nieuwveense stichting in boekvorm verschellen DONDERDAG 8 JANUARI 1987 w ==LEIDSCH -lÉi DAGBLAD =isr^ïï*y. Kettingen weg voor parkeerruimte -.'t* f De Nieuwkoopse winkeliers zien het als een bittere noodzaak: het plein is weer open. (foto Nanno Bioup< NIEUWKOOP - De winkeliers in het dorpscentrum van Nieuw koop hebben het recht in eigen hand genomen. Hun geduld was op. De gemeente kan ze nog meer vertellen over parkeerpro blemen rond hel Regthuysplein. zij hebben zélf maatregelen ge troffen. De kettingen, die het plein afbakenen en ontoeganke lijk maken voor auto's, zijn weg gehaald zodat het winkelend pu bliek meer ruimte heeft om te parkeren. 'Het plein is weer open. Be dankt winkeliers' staat er op een bordje dat op de dorpstoren is gespijkerd. In december haalde de gemeente voor vier weken de kettingen weg zodat het plein door de automobilisten kon wor den gebruikt. Vorige week wer- ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phenaren die vinden dat ze onbe hoorlijk zijn behandeld bij de ge meente kunnen hun klachten bin nenkort bij een onpartijdige in stantie kwijt. Als de gemeenteraad eind deze maand akkoord gaat, wordt omstreeks maart een ge meentelijke ombudscommissie in gesteld. Tot nu toe werden klachten over gemeentelijke instellingen, be stuurders en ambtenaren door de betreffende afdelings- of dienst hoofden behandeld. Deze mensen zijn nauw betrokken bij het voor werp van de ontevredenheid. Ze ker in ernstige gevallen verdient een onafhankelijke instelling de voorkeur. Op landelijk niveau heeft deze voorkeur een aantal jaar geleden al geleid tot een nationale ombudsman. Diverse gemeenten hebben in navolging daarvan be sloten tot instelling van een plaat selijke ombudsman- of commissie. De leden moeten het 'ombuds- werk' in hun vrije tijd doen; wel te gen een vergoeding van ongeveer zestig gulden per vergadering. "Het is zeker niet de bedoeling dat dit commissiewerk een dagelijkse bezigheid voor de leden wordt. Dat zou in ieder geval niet best voor Al phen zijn", aldus een gemeentelijk woordvoerder. De commissie zal van geval tot geval moeten bekijken of de be zwaren gegrond zijn. Daarna doet ze uitspraak. hoeve', dat door de Woubrugse amateur-historicus Hans van der Wereld is geschreven. 'Uit de ge schiedenis van een maatschappij Johannes van Rossum. die in 1873 zijn vader als voorzitter van het college van regenten opvolgde. den ze tot verdriet van de onder nemers weer teruggeplaatst. Na spoedoverleg besloten de winke liers om 's nachts de kettingen zelf weer weg te halen. De ver antwoordelijken voor de actie zijn leden van 't Hart van Nieuw koop, een kleinere winkeliers vereniging binnen de grotere on dernemingsvereniging in Nieuw koop. Hun actie had succes. Het plein stond gisteren de hele dag vol met auto's. "We zijn al zolang bezig om met de gemeente tot een oplos sing te komen, maar het blijft maar duren. Toen enkele weken geleden de commissaris van de koningin op bezoek kwam. kon den die kettingen opeens wèl weg", reageert een middenstan der zich af. KATWIJK - De Katwijkse kot tervloot heeft een bijzonder goed jaar achter de rug. De in komsten stegen in 1986 per schip gemiddeld met twintig tot vijfentwintig procent. Se cretaris J. Ouwehand van de Katwijkse Vereniging van Schipperseigenaren noemt vooral de sterk gedaalde olie prijs als de belangrijkste oor zaak voor dit gunstige resul taat. In 1985 betaalden de vissers nog gemiddeld 75 cent voor een liter olie. Vorig jaar daalde de prijs ech ter tot een bedrag van tussen de 30 en de 35 cent. "De' onkosten zijn daardoor eveneens sterk terugge lopen", aldus Ouwehand. "Er zijn schepen die per week 40 tot 50 ton olie gebruiken. Deze vissers kre gen vorig jaar dus per week 20.000 gulden netto meer in hun porte monnee dan het jaar daarvoor" De betrekkelijk hoge visprijzen zorgden er verder voor dat de be sommingen, de opbrengst van de vangsten, gelijk of zelfs wat hoger waren dan in 1985. "Alleen de re sultaten van de vissers die uitslui- boerenarbeiders of boerenknechts, wonende onder Nieuwveen', zo staat in zijn testament. Aldus geschiedde toen Neder- stadt in 1865 overleed. Leendert van Rossum, door Nederstadt aan gewezen als uitvoerder van zijn laatste wil, zocht twee mede-regen- ten - slager Joannes Rekelhof en timmerman/molenaar Coenraad Janmaat - en richtte het gesticht op. Over wie de eerste bewoners van de Sint Nicolaas Hoeve waren en hoe ze hebben geleefd, is vrijwel niets te vinden in de archieven. Wel wordt duidelijk dat Van Ros sum een grote rol heeft gespeeld. Van Rossum werd voor zijn leven regent en kon alleen uit zichzelf af treden. Als hij vertrok, zouden zijn nakomelingen het voorzitters schap van het college van regenten automatisch overnemen. Boven dien stond in de statuten dat de voorzitter van het college bij ge schillen een beslissende stem had. In de statuten werd verder bepaald dat alleen katholieke boerenarbei ders en knechts werden opgeno- tend rondvis (onder meer kabel jauw-red.) vangen, zijn wat achter gebleven". constateert Ouwehand. Hij benadrukt echter dat ook deze groep erin is geslaagd om het hele jaar door te blijven vissen, on danks het vangstverbod dat in no vember voor kabeljauw werd afge kondigd. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij heeft wel proces verbaal tegen deze vissers opge maakt, maar momenteel is nog niet bekend welke boetes er worden opgelegd. "Waarschijnlijk horen we dat tegen het einde van deze maand", aldus Ouwehand. Bij de Katwijkse Vereniging van Schipperseigenaren zijn ongeveer In 1873 werd de inmiddels overleden Leendert opgevolgd door zoon Johannes van Rossum, die een jaar later aan zijn mede-re genten voorstelde om de bisschop van Haarlem 'eerbiedig te verzoe ken om de Sint-Nicolaas Stichting als een bijzondere katholieke in stelling van liefdadigheid te willen erkennen'. En dat gebeurde ook, waarna de stichting onder toezicht van de bisschop kwam te staan. Wederom een jaar later deed de stichting de eerste schenking aan de katholieke gemeenschap. De nieuwe kerk - nog zonder toren - kreeg 4000 gulden voor een orgel. In de loop der jaren zouden nog meer van dergelijke schenkingen volgen, waaronder bijdragen voor de uitbreiding van de Sint Nico- laasschool. Ziekenhuis Nog voor de eeuwwisseling werd er gesproken over een verandering twintig kabeljauwvissers aangeslo ten. De vereniging behartigt verder ook de belangen ongeveer veertien boomkorvissers, die zich vooral richten op de vangst van tong en schol. Behalve uil Katwijk zijn de ze vissers afkomstig uit Schevenin- gen, IJmuiden en Tholen. V angstbeperking De goede financiële resultaten zijn voor enkele vissers inmiddels aanleiding opnieuw te investeren in modernere en grotere schepen. Dit ondanks de, voor ons land, vrij negatieve uitkomsten van het vis- serijberaad van de ministers van de Europese Gemeenschap. "De betreffende reders laten zich niet van de werkwijze. In plaats van het zelf onderdak verschaffen aan de boerenarbeiders wilden twee re genten de boerderij verhuren en de opbrengst daarvan besteden aan liefdadigheid. Voorzitter Van Ros sum hield dat toen nog tegen, maar in 1903 kwam het er toch van. De Sint-Nicolaashoeve en de inmid dels aangekochte Sint-Antonius- hoeve werden verpacht en de land arbeiders gingen op kosten van de Nieuwveense stichting naar ande re, katholieke instellingen. De zorg voor de arbeiders is steeds meer op de achtergrond ge raakt. Plannen vooreen ziekenhuis en een oude mannenhuis in Nieuwveen, waarbij de stichting werd opgeheven en het geld naar de parochie ging, kwamen ter tafel maar werden in het begin van de eeuw afgewezen. In de jaren dertig kwam nogmaals een dergelijk pro ject ter sprake. Nu ging het om een 'gelegenheid tot verpleging van ou- weerhouden door de sombere vooruitzichten", zegt Ouwehand. Zelf toont hij zich wel bezorgd over de toekomst van de kottervis- serij. "De vangstquota voor de be langrijkste vissoorten zijn dit jaar fors verminderd", aldus Ouwe hand. "Voor tong en kabeljauw is zelfs sprake van een verlaging van rond de dertig procent. Verder is de vangst van schol met vijftien procent teruggedrongen". Wat de invloed van deze vangst beperking voor de kottervloot is, kan Ouwehand momenteel nog niet niet zeggen. "Dat is van erg veel factoren afhankelijk. Je weet bijvoorbeeld nooit in hoeverre de vissers erin slagen deze regels on gestraft aan hun laars te lappen. Hoge visprijzen kunnen verder ook de kleinere vangsten compen- Minister Braks van landbouw en visserij heeft verder aangekondigd dat de kotters dit jaar gemiddeld twaalf tot veertien weken in de ha ven moeten blijven. Dat betékent een uitbreiding van de stilligrege ling van vorig jaar, die uitging van tien weken. Ouwehand toont zich daar ook niet gelukkig mee. "De visserij-organisaties hebben bij de minister aangedrongen op handha- den van dagen' uit Nieuwveen en een naai- en bewaarschool annex parochiehuis. De zusters Ursuli- nen van Bergen, de orde die ook Huize Ursula werkzaam was, zou den de ouden van dagen verzor gen. Maar dit plan haalde het ook niet. Na de oorlog kwam de Sint-Nico laas Stichting in rustig vaarwater. De armenzorg verdween en ook de taak van de stichting veranderde. Nog steeds is er een college van re genten, maar dat beslist niet meer of een boerenarbeider in aanmer king komt voor verpleging op zijn kosten. Tegenwoordig wordt het geld gebruikt om de katholieke ge meenschap financieel te steunen. Zo kon in de laatste vijftien jaar geld worden uitgetrokken voor een uitbreiding van en een speelplaats voor de Sint Nicolaasschool en kwam er geld voor het opknappen van de Sint Nicolaaskerk. Alles conform de laatste wil van Jan Ne derstadt. LISSE/WARMOND - De in Lisse gevestigde onderwijsbegeleidings dienst voor de gemeenten in de duin- en bollenstreek en Warmond is door onderbezetting te vaak niet bereikbaar. Dit heeft al tot diverse klachten bij de aangesloten scho len geleid. Er moet daarom op kor te termijn personeelsuitbreiding komen. De Sassenheimse wethouder mevrouw W. Maris, tevens be stuurslid van de OBD, verwijt het samenwerkingsorgaan voor de duin- en bollenstreek - waarin de deelnemende gemeenten aan de OBD zijn vertegenwoordigd - on voldoende geld af te schuiven naai de OBD. "Daardoor krijgen men sen die de OBD bellen nog steeds te maken met een telefoon- beantwoorder", aldus Maris. De Sassenheimse wethouder vindt dat de OBD jaarlijks moet kunnen rekenen op een vast bud get. "Wij moeten nu vrij vroeg onze begroting indienen. Als er bijvoor beeld door de rijksoverheid be ving van dat aantal van tien we ken", aldus Ouwehand. "We willen namelijk zelf liever gaan werken met een aantal zeedagen per schip. Gedacht wordt daarbij aan 180 da gen per jaar waarop de kotters hun netten kunnen uitgooien. Daarmee ben je veel flexibeler dan met een stilligregeling van veertien we ken". Voor de kotters die vissen in de Noorse zone zou een hoger aan tal moeten gelden omdat deze schepen langer onderweg zijn naar de visgronden. Investeringen Een vangstbeperkende maatre gel waarmee Ouwehand wel kan instemmen is het beperken van de maaswijdte in de netton voor sche pen die vissen binnen de zone van twaalf mijl uit de kust. In de perio de van 1 februari tot 31 maart en van 1 oktober tot 31 december mo gen de mazen in dit gebied niet groter zijn dan tien centimeter. "Voor de vissers betekent dit wel een extra investering in nieuwe netten, maar op zich verwacht ik van deze maatregel goede resulta ten. Je voorkomt er namelijk mee dat de schepen grote hoeveelheden ondermaatse vis aanvoeren". Volgens Ouwehand hebben vooral schepen uit Urk en Wierin- gen zich de afgelopen periode daaraan schuldig gemaakt. Hij noemt dit een slechte zaak. "Geble ken is dat een kist grote kabeljauw twee keer zoveel opbrengt als een kist met kleine kabeljauw van het zelfde gewicht. Als de vis dus de kans krijgt om te groeien, pakt dat op termijn ook voor de vissers veel beter uit". Jostiband op tv ZWAMMERDAM - Opnieuw komt de Jostiband,- die wordt gevormd door bewoners van het geestelijk gehandicapten-instituut Hooge Burch in Zwammerdam. op de te levisie. De band is te zien in het NCRV-programma 'Meditatief moment met de Jostiband', dat zondag 11 januari om 18.20 uur op Nederland 1 wordt uitgezonden. Ski-jacks gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier Alphense knapen hebben kans ge zien door misleiding van de verko per vier ski-jacks te stelen. De man stond alleen in de zaak. Twee jon gens lokten de man met een smoes naar de eerste verdieping, waarop de andere twee er met de ski-jacks vandoor gingen. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 750 gulden. Aan de hand van fotoboeken kon de verkoper de Alphense politie op het spoor van de mogelijke daders zetten. KATWIJK - Leden van het Kat wijkse Kano Brandingteam zullen zich niet houden aan het verbod om met windkracht zes of hoger op zee te varen. Dat verbod is opgeno men in de nieuwe algemene plaat selijke verordening van de kust plaats. Gabriël Theunisz van het Kano Brandingteam toont zich bijzonder verbaasd over de regel omdat slechte weersomstandingheden juist ideaal zijn voor het branding varen. "Bij windkracht zes of meer begint het voor ons pas", aldus Theunisz. De leden van het brandingteam varen elke zondagmiddag tussen 1 en 2 uur, onder alle weersomstan digheden. "Dat blijven we ook doen", zegt Theunisz, "ook nu de nieuwe apv van kracht is". De ka novaarders zijn gewoonlijk te vin den op het strandvak voor de Kat wijkse vuurtoren. paalde bezuinigingen worden op gelegd, zit de OBD met de gevol gen", aldus Maris. L. de Milliano, secretaris van het samenwerkingsorgaan, vindt de opmerkingen van Maris niet op zijn plaats. "Er is afgesproken dat eerst het nieuwe beleidsplan van de OBD ter discussie zal staan. In februari zal daarover nader worden gesproken. Dan pas zal blijken wat de mogelijkheden zijn en welke maatregelen kunnen worden geno men. Bovendien moet ook me vrouw Maris weten dat de gemeen ten steeds krapper bij kas zitten en niet zomaar een groter bedrag kun nen afdragen". UIT DE KOU - Uit in aanbouw zijnde woningen aan de Aletta Ja- cobsstraat in Alphen zijn drie gas- ketels met een totale waarde van 6.000 gulden gestolen. Via het openbreken van het bovenlicht aan de voorkant van het huis zijn de inbrekers binnengekomen. Ze hebben daarbij voor 600 gulden schade aangericht. DONDERDAG Leiden 't Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 lur. Troef - Stationweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren. 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'Ca sanova' van Fellini. 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorsteeg 17. films: 'Wetherby'. 19.30 uur: 'Death of a Salesman', 21.45 uur: 'Belle de Jour', 20 en 22.15 uur. Voorschoten De Lindehoeve - jongerenkafé, 20.30-24 Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij de Buitengewonen, 20 Muzenhof - film 'Breathless' met Ri chard Gere, 20.30 uur. VRIJDAG Schouwburg - Youp van 't Hek en Onno Molenkamp. 20.15 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen. 4-12 jaar, 15.15-17 uur. Muzenhof - toneelvereniging Voorscho ten speelt 'Viermaal verkocht', 20.30 RCL - Bloemerd, nieuwjaarsklaverjas- sen supportersver., 20 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24. nieuwjaarsborrel WD. 21 uur. APOTHEKEN - De avond- en nacht dienst van de apotheken in de regio Lei- de'n wordt tot 9 januari waargenomen door Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, Leiden, tel. 123553 en apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel. 894400 ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - teP071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50. tel. 123942. snreekuren ma. en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur: LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau, Ketelboëtersteeg IQ, tel 130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 uur, voor buitenlandse vrouwen. PSYCHOLOGISCHE PRAKTIJK BOS - Morswèg 18, tel. 140111, open psycho logisch spreekuur, zaterdag en zondag van 13-14 uur. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17. woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. 126844. NVSH - Infocentrum Rapenburg 48, tel 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur en od dinsd. van 20-21 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 221008. Het verbod op het varen op zee bij slecht weer geldt voor alle vaar tuigen die worden gebruikt voor sport, spel en ontspanning. Als slecht weer wordt niet alleen een windkracht van zes of meer be schouwd, maar ook mist met een zicht van minder dan 200 meter en onweer. De leden van het Kano Brandingteam zeggen pas van deze bepaling op de hoogte te zijn ge steld toen deze door de gemeente werd gepubliceerd. Een woordvoerster van de ge meente Katwijk wijst erop dat met deze nieuwe regel in de apv wordt aangesloten bij de landelijke richt lijnen van de Nederlandse Federa tie van Branding Watersportver enigingen. "Verder is ook contact opgeno men met de Katwijkse Branding Surfclub", aldus de woordvoerster. "Die had geen moeite met de re gel". ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een spoorwegwagon aan de Maga- zijnweg in Alphen zijn negentien wasmachines en twee afzuigkap pen gestolen. De wagon staat al sinds de jaarwisseling op die plaats. De daders hebben het zegel verbroken en de lading afgevoerd met een vrachtwagen, aldus de po litie. De goederen waren bestemd voor het Alphense bedrijf Elektro- lux Nederland aan de Vennoots- weg en zouden dezer dagen wor den uitgeladen. De huishoudelijke apparaten hebben een waarde van ruim twintigduizend gulden. De daders zijn spoorloos. NIEUWVEEN - De Nieuwveense katholieken hebben mazzel gehad. Een soepele uitleg van het testament van landbouwer Jan Nederstadt heeft hen heel wat geld opge leverd. Nederstadt bepaalde in zijn testament in 1863 dat zijn nalatenschap moest worden gebruikt voor het verzor gen van behoeftige boerenknechts en -arbeiders. In zijn boerderij, de Sint Nicolaashoeve, konden zij een onderko men krijgen. door Henny van Egmond De uitvoerder van dat testament, Leendert van Rossum, vond dat al leen katholieken recht hadden op een dergelijke verzorging. Of Ne derstadt die beperking ook had be doeld, mag worden betwijfeld. Want in zijn testament bedeelde hij zowel katholieke instellingen als protestantse. De eerste kregen wel twee keer zoveel geld.. Het besluit van Van Rossum heeft zijn stempel gedrukt op het liefdadige werk van de Stichting Sint Nicolaashoeve in Nieuwveen. Het werd niet alleen een roomska- tholieke stichting, maar ook hield de bisschop van Haarlem in de ga ten of de gelden wel op de juiste wijze werden besteed, zo blijkt uit het boekje '..een liefdadig gesticht onder den naam van Sint-Nicolaas- van weldadigheid', kreeg het boek je als ondertitel mee. Het boekje dat op verzoek van het huidige regentencollege van de stichting werd geschreven, geeft een aardig beeld van de geschiede nis van de Sint-Nicolaashoeve en indirect van de opbloei van het Nieuwveense katholieke leven in de laatste honderd jaar. Een leven dat voor een groot deel de opbloei te danken heeft aan de stichting. Gebrekkig De geschiedenis van de Sint-Ni- colaasstichting gaat terug naar het jaar 1862. Jan Nederstadt, landbou wer in de polder Nieuwkoop, was weduwnaar geworden en had geen kinderen. Bij hem ontstond het idee om zijn erfenis te gebruiken voor het realiseren van een 'liefda dig gesticht onder den naam van Sint Nicolaas Hoeve, tot het ver plegen van oude of gebrekkige i genomen en in het boekje over de gelijknamige Brandings team lak aan vaarverbod

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12