'Opheffen parkeerplaatsen gebeurde vaak lichtzinnig' actief in vrije tijd Adjudant De Beer van parkeerpolitie: Vakgroep zoekt werkende moeders Praatshow Bejaarde man (75) krijgt klappen van overvaller Leiden wil vier huizen voor opvang van Tamils over Aids i Finsm m nflfiRLAD- AMMdSV. LEIDEN - "Het 'stadhuis' is jaren lang lichtzinnig geweest met het opheffen van parkeerplaatsen". Aan het woord is adjudant H. de Beer, belast met de dagelijkse lei ding van de parkeerpolitie in Lei den. Vorige week maandag namen zijn manschappen het voormalig politiebureau aan de Zonneveld- straat in gebruik. Hoewel er voor hem dus reden is tot vreugde, kan door Meindert van der Kaaij hij het toch niet laten om zijn hart te luchten over het parkeerbeleid van de gemeente Leiden. De Beer neemt het op voor zijn mensen: "Alle klachten over het parkeerbelid komen op het bordje van de controleurs. Zij moeten ge- LEIDEN - De vakgroep vrouwen studies aan de Leidse universiteit doet onderzoek naar de gevolgen van het combineren van werk met het moederschap. Medewerkers van de vakgroep zijn daarom op zoek naar vrouwen die in de jaren zeventig hebben gewerkt en tevens de zorg hadden voor opgroeiende kinderen. Deze vrouwen kunnen helpen door een korte enquête in te vul len. Daarnaast wordt met 30 vrou wen een nader gesprek gehouden over hun ervaringen. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met Marjolein Morée, vakgroep vrouwenstudies, Stationsplein 242, tel. 148333, toestel 6602. regeld tegen automobilisten zeg gen: 'daar en daar mag je niet meer parkeren', maar op de vraag 'waar dan wel' moeten ze het antwoord schuldig blijven. Dat is geen goede zaak". Als voorbeeld noemt De Beer het afsluiten van het Pieterskerkhof en het Ir. Driessenplein. "Daardoor verliest de binnenstad toch een groot aantal parkeerplaatsen, wat weer een uitzaaiing over de rest van de stad tot gevolg heeft. De au tomobilisten die op de Haarlem merstraat moeten zijn parkeren dan toch op een andere plaats dicht daarbij. Ik vind dat eerst ge zorgd moet worden voor vevan- gende parkeerruimte en dat pas daarna plaatsen kunnen worden opgeheven", zo zegt De Beer. Hij geeft toe dat het langzame be leid van de gemeente hem in hoge mate heeft gefrustreerd. "Het was te voorzien dat een oude stad als Leiden grote problemen zou krij gen met het creëren van parkeer ruimte. Pas vorig jaar is het college teruggekomen op het standpunt geen parkeergarages toe te staan in de stad. Andere grote steden zijn veel eerder begonnen met het bou wen van parkeergarages en ken nen nu op dat gebied veel minder problemen". Vergunningen "Aan het succes van de garage bij Digros kun je zien hoe belang rijk het voor kopers is dat ze hun auto kwijt kunnen. Ik weet zeker dat de late bouw van garages de middenstand in de binnenstad klanten en dus handen vol geld heeft gekost". Met grote stelligheid laat De Beer daarop volgen: "Veel Leidenaren zijn voor hun inkopen richting Leidschenhage (in Leid- schendam) en Winkelhof (Leider dorp) vertrokken". Naar de parkeerpolitie is wel eens vanuit het gemeentebestuur lof toegezwaaid voor de uitvoering van de parkeercontrole. "Ja, dat systeem werkt goed", zegt De Beer met een tevreden gezicht. "Door een straffere controle weten de mensen dat de kans op een bon groot is als ze hun auto fout neer zetten. Het is goed dat we in de ge legenheid worden gesteld het per soneelsbestand uit te breiden. Je kunt wel een streng parkeerbeleid voeren, maar het systeem staat of valt met controle". De adjudant is daarentegen min der blij met de overcapaciteit aan parkeervergunningen voor de bin nenstad. Die worden tegen een be drag van 180 gulden per jaar aan omwonenden en eigenaren van be drijven afgegeven. Daarvoor krij gen ze een vaste plek. Volgens De Beer zijn er vaak meer mensen met een vergunning dan beschikbare parkeerplaatsen. Dat geeft nog wel eens klachten in de trant van: "Nu heb ik betaald, maar kan nog mijn auto niet kwijt". De Beer zegt dat daar ook wel illegale parkeerders bij zijn, maar die kunnen volgens de wet niet worden weggesleept. Dan kan er alleen een bon worden uitge schreven, hoewel de gedupeerde vergunninghouder daarmee wei nig opschiet. Verhuizing In 1927 stond in het Neder- landsch Politie-Weekblad het vol gende te lezen: "'t Is geworden het mooiste en best ingerichte politie bureau in ons land". Bedoeld wordt het bureau aan de Zonne veldstraat waar 59 jaar lang de Leidse politie haar onderkomen heeft gehad. Het 60ste jaar wordt vol gemaakt door de parkeerpoli tie. Hoewel de verbouwing nog niet geheel voltooid is, heeft de parkeerpolitie het gebouw toch al in gebruik genomen. De vroegtijdi ge overgang was noodzakelijk, om dat het pand aan de Nieuwsteeg, waar de parkeerpolitie aanvanke lijk huisde, per 1 januari moest worden opgeleverd. Nietemin is De Beer heel tevre den over de nieuwe behuizing van zijn manschappen. De parkeerpoli tie was volgens hem volledig uit haar jasje gegroeid. In 1965 werd voorzichtig begonnen met vier controleurs. Nu heeft De Beer de beschikking over 20 werknemers. Daaraan worden binnen zeer korte tijd nog eens vier controleurs toe gevoegd. "We hebben nog nooit een vaste plaats in het bureau gehad. Door de gestage groei waren we ge dwongen voortdurend te verhui zen. Toen in 1927 dit gebouw werd neergezet had niemand kunnen dromen dat er ooit nog eens een parkeerpolitie nodig zou zijn. Er waren in die tijd wel auto's, maar dat het zo'n vlucht zou nemen, nee. Dat was in die jaren onvoorstel baar", zegt De Beer hoofdschud dend. Uitbreiding Eerst zou de parkeerpolitie met het politiekorps verhuizen naar de Langegracht, omdat er genoeg an dere gegadigden waren voor het oude politiebureau. De Beer noemt het grafisch museum en de sociale dienst. Maar toen het zover was, trokken die beide instituten zich terug. De politieleiding wilde voor komen dat krakers bezit zouden nemen van het pand. Dat zou vol gens De Beer een te grote overwin ning betekenen voor de krakers. Daarom werd onmiddellijk begon nen met de verbouwing en later be sloot de gemeente de parkeerpoli tie erin onder te brengen. Het ge bouw staat per slot van rekening in de Pieterswijk en daar deelt de par keerpolitie de meeste bonnen uit. In de loop der jaren is het oude politiebureau naar alle kanten uit gebreid. Inmiddels is het gebouw grotendeels teruggebracht in de oorspronkelijke staat. Gangen naar de panden aan de Langebrug en Nieuwsteeg zijn afgesloten en de voormalige Bank van Lening is he lemaal gesloopt. Daarvoor in de plaats komen woningen en een stukje groen. Wat nu voor de parkeerpolitie overblijft is een in de Amsterdam se stijl opgetrokken pand, waarvan de gevel onder monumentenzorg valt. De centrale hal is door het wegbreken van de receptie weer geworden zoals die ooit was. Wat echter niet meer terugkomt is het glas-in-lood aan de kant van de Zonneveldstraat. Niet dat De Beer daar echt om treurt: zijn parkeer politie heeft nu eindelijk de ruim te. Een ruim behuisde, schone kantine in het oude politiebureau vormt een schrille tegenstelling met de wijze waarop de politie indertijd in hetzelfde pand was gehuisvest. ,foto Ho,vast) De parkeerpolitie beschikt in het opgeknapte oude politiebureau over voldoende ruimte. Duiven De Leidse Postduivenclub houdt een tentoonstelling in het lokaal van de vriendenclub An na Poulownastraat. Aanstaande zaterdagmorgen zullen duiven worden gekeurd waarna om 16.00 uur publiek welkom is. 's Avonds zullen de kampioenen worden gehuldigd en de prijzen van de tentoonstelling worden uitgereikt. Op zondag kan het publiek van 10.30 tot 14.30 uur te recht. Bridgen Buurtcentrum Dijk 33 gaat een cursus bridgen organiseren op vrijdagen van 13.30 tot 16.30 uur. De cursus wordt gegeven door Annemiek Rexen en kost 50 gul- 'den voor 12 lessen, inclusief het lesboekje. De eerste les begint ko mende vrijdag. U kunt zich opge ven bij het Buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdxjk 33, tel. 125736. Nieuwjaar De Wijkouderenraad Meren- wijk houdt maandag in de grote zaal van het dienstencentrum Merenwijk, Rosmolen 6 een nieuwjaarsbijeenkomst. Aan vang is 14.00 uur. Sponsorloop De jeugdcommissie van LFC houdt een sponsorloop op het ter rein van de voetbalvereniging aan de Boshuizerkade. Tevens wordt er op zaterdag een rom melmarkt en een schilderijenex positie van de kunstschilder Van Rossum gehouden. Aanvang 10.00 uur. PvdA De PvdA-Leiden houdt zondag in 't Parlement aan de Nieuw- straat een nieuwjaarsbijeen komst. Cees Waal, oud-wethouder van Leiden en nu burgemeester van Deventer, houdt een toe spraak met als thema 'De beteke nis van Leiden voor Deventer'. Deze begint om 16.00. AbvalKabo De afdeling Leiden van de Ab- va/Kabo houdt zondag voor haar leden een nieuwjaarsreceptie. Die vindt plaats aanstaande zondag van 15.00 tot 18.00 uur m het afdelingskantoor aan de Driftstraat 49a. Lezing Op de Vrije School Mareland werdt dinsdag een lezing gehou den waar drs. H.P. van Manen zal spreken over het thema 'Vrije school en mensheidsontwikke ling'. De avond begint om 20.15 uur en vindt plaats in de Vrije School Mareland aan de Mare- singel 19. LEIDEN - Een 75-jarige Leide- naar is dinsdagavond ernstig ge wond geraakt door enkele klappen van een overvaller. De man had in een advertentie in de plaatselijke dagbladen een bankstel te koop aangeboden. Tussen 19.45 en 20.00 uur op dinsdagavond meldde een onbekende zich bij de woning van de man aan de Zijlsingel, die be weerde interesse te hebben voor het bankstel. Eenmaal binnenge komen gooide de kandidaat-koper de bejaarde op de grond en deelde enkele klappen uit, waarbij de ou de man buiten kennis raakte. Het slachtoffer kwam enkele mi nuten later weer bij, maar heeft geen alarm geslagen. De politie werd pas op woensdagochtend in gelicht door familie die op bezoek kwam bij de man. De man werd overgebracht naar het Diacones senziekenhuis om de hoofdwon den te laten hechten. Het is nog niet duidelijk of er iets uit de wo ning is ontvreemd. Het signalement van de dader luidt: buitenlands type, ongeveer 1.70 meter lang, een grijze ijsmuts op het hoofd en gekleed in een bruin jasje. De politie verzoekt die genen die aanwijzingen kunnen geven over deze overval op de Zijl singel (nabij de Evertsenstraat) zich te melden, (tel. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft voor opvang van Tamils vier woningen beschikbaar gesteld, waarin naar verwachting 20 perso nen kunnen worden onderge bracht. Voorwaarde is wel dat hier bij begeleiding wordt verkregen van de Vereniging Vluchtelingen Nederland. Met het beschikbaar stellen van de woningen wordt voldaan aan een verzoek van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. Het departement is van me ning dat de Tamils die nu nog in opvangcentra verblijven, zo snel mogelijk binnen gemeenten mot ten worden opgenomen. Hierdoor wordt een betere spreiding over d verse gemeenten bereikt Besloten is de uitvoering van opvang in Leiden over te laten de gemeentelijke sociale dienst Deze keuze is gemaakt omd; t wordt verwacht dat bij deze r dentele regeling veel persoon! contact nodig is. Bovengenoemde voorstellen moeten nog wel door de gemeente raad worden goedgekeurd. Peter, zv P Hoek en P. Ruwaard, Koen Erik, zv. J.H. van den Heuvel en G.H. Visser; Sjoerd Cornells ria Imelda, dv. G.M.I. Oomen; Michel, zv. G. Ouwehand en W. Jamoel; Michel le Elisabeth Lamberta, dv J H. Robijn en M.T.J. Gommans; Wilhelmus Nico- laas Bastiaan, zv. W.N. van der Voort en J C.P.M. Turk; Maaike Gerarda, dv J R de Man en M.A.G. Stoop; Jan Jurre, zv J P Miedema en K. Knobbe; Rutger Alexander, zv. IJ van der Plas en A N. Kraijenoord. Nathalie Maria Caroline, dv. B. van der Heijden en G.G. Keijzer; Cengiz, zv. M. Kames; Jasper, zv R. Sin- ke en E. van Staverden; Marielle Euge nie Hennette, dv. M.M.J J.R Jaspers en M E C Raijmakers; Paula Elisabeth, dv J.H. Kolff; Laura Elisa. dv. G.K. Kasteel en M T Turtiainen. Maria Johanna, dv R van Nes en J.P Q. Oostdam, Jacqueli ne. dv. A J van der Plas en G. Serafimo- vic; Claudine Helena Evelyne, dv. J J van der Sande en J.C Byel; Gido Mar 1915, man; M.L.E Bourici 1015, vrl. geh. gew. met J J Roel E.W. Fukken. geb 27-7-1913. vrl gew. met A.J.M. Kriek; C.J van di i gel. geb. 24-6-1946, vrl. echtg va» IJ Verdoes. A R. Ramdihal. geb 1 -11 - vrl.; A.W. de Kooker. geb 8-1-1965. mai H. de Mooij. geb. 5-4-1934, man. M van der Plas, geb. 8-10-1915, man. M.H van Kesteren, geb. 10-3-1914, man, H A van 't Oever, geb. 19-8-1904, man, M C Ver hoorn, geb. 19-7-1924, vrl H. Hofkes, geb. 4-10-1946, man, IJsshow LEIDEN - In de ijshal aan de Von dellaan wordt zondag een ijsshow gehouden. Er worden demonstra ties van enkele takken van de schaatssport gegeven. Deelnemers Van de Nederlandse kampioen schappen kunstrijden en ïjsdansen zullen dan hun kunnen vertonen Daarnaast wordt er geschaatst in klederdracht op krulschaatsen en op klompschaatsen. De ijsshow be gint om 19.30 uur Zenders uit de lucht LEIDEN - De Radio Controle Dienst heeft gisteren in samenwer king met de Leidse politie drie ille gale radiozenders uit de lucht ge haald. In de Ceramstraat, waarvan daan de zender Enterprise uitzond, kreeg een 38-jarige vrouw een pro ces-verbaal. Ook een 50-jarige vrouw kreeg een bekeuring. Zij werd op het Vijf Meiplein aange troffen bij de zender van radio Fla- mengo. Ook Freewave werd weer uit de lucht gehaald. De zender op het dak van een fiat aan de Arends horst was onbeheerd. LEIDEN - Het zondagmiddagcafé De Roze Kater van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) houdt op 11 januari een praatshow over het thema Aids. In dit programma zullen te gast zijn Frans Boelen, directeur Leidse Schouwburg, Pim de Bruijn, bege leider van Aids-patiënten, en Eddy Brugman, acteur. Het theama Aids zal in dit pro gramma besproken worden zoals het aan de orde komt in het door Jos Brink geschreven toneelstuk Een Nieuwe Dood, dat op 29 janua ri wordt opgevoerd in de Leidse Schouwburg. Daarnaast zal nog gesproken worden over de Leidse Schouwburg en het aanbod van culturele evenementen in Leiden. De praatshow vindt plaats in het gebouw van de LWH, Langegracht 65 en begint om 16.00 uur. Gemeente onderzoekt wanbetaling van lesgeld LEIDEN - De gemeente Leiden heeft nog geen maatregelen geno men tegen leerlingen wier ouders het lesgeld van het schooljaar 1986/ 87 nog niet hebben overgemaakt. Dit in tegenstelling tot Amsterdam waar kinderen in geval van wanbe taling de toegang tot de school is ontzegd. Een woordvoerder van de direc tie onderwijskundige zaken zei dat met ouders van 150 kinderen, die het lesgeld niet konden betalen, een regeling is getroffen. Per 1 de cember moesten zij een aanbeta ling hebben overgemaakt. Een aantal weken geleden hadden 110 ouders het geld reeds overge maakt. Op dit moment is een nieuw onderzoek gaande naar het aantal ontbrekende aanbetalingen. Aan de hand van dit onderzoek, dat ongeveer eind deze maand zal worden afgerond, zal een beleid worden uitgestippeld. LEIDEN - Het nog maar de vraag of de in Nederland aangespoelde Noordse vinvis tentoongesteld zal worden. Een woordvoerder van het rijksmuseum van natuurlijke historie zegt dat het beest nog zo jong is dat het bot te weinig is verbeeiid. Het kraakbeen is erg broos en dat geeft moeilijkheden bij het prepareren. Er wordt op dit moment nog gezocht naar een oplossing voor dit probleem. Mocht het prepareren toch lukken, dat wordt de vinvis op 10 juni in de Leidse Hortus Botanicus tentoonge steld. Op de foto een medewerker van het museum van natuurlijke historie die bezig is met schoonmaken van dé schedel van.de vinvis. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11