Charta-leden gearresteerd Reagan zal flinke veren moeten laten in Congres Chirac waarschuwt Libië voor optreden in Tsjaad Vóór bijeenkomst in Praag 'Aanbod Najiboellah is keerpunt' Hulp politie bij aftuigen van radicale zwarten WOENSDAG 7 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PRAAG (AFP/Rtr) - Verscheidene leden van de Tsjecho- slowaakse mensenrechtengroep Charta 77 zijn gisteren in Praag gearresteerd toen zij op het punt stonden een pers conferentie te houden ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van hun groep. Dit is uit betrouwbare bron in de Tsjechoslowaakse hoofdstad vernomen. KABOEUAFP/DPA/Rtr/UPI) Het eenzijdige aanbod van een wa penstilstand van de kant van de Af ghaanse leider Najiboellah kan een keerpunt betekenen in de burger oorlog in dit Aziatische land. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze van de Sow- jet-Unie in Kaboel verklaard. Sjevardnadze verblijft sinds maandag in het kader van een 'werkbezoek' in Kaboel. In zijn ge volg bevindt zich Anatoli Dobry- nin, die jarenlang de Sowjetambas- sadeur in Washington was en sinds vorig jaar zomer topmedewerker van partijleider Gorbatsjov is. Do- brynin is belast met de coördinatie van het buitenlandse beleid van het Kremlin. Sjevardnadze prees het initiatief van de nieuwe Afghaanse leider Najiboellah, tot een wapenstil stand te komen. Hij onderstreepte Sowjet-minister Sjevardnadze in Afghanistan: dat een politieke oplossing van het Afghaanse conflict kan leiden tot een zelfstandig Afghanistan, dat een niet-gebonden status heeft en een neutrale buitenlandse politiek voert. Zijn bezoek aan Afghanistan is het eerste van een hoge Sowjet- functionaris in een reeks van jaren. Eind 1979 rukte een grote Sowjet- troepenmacht het zuidelijke buur land binnen om de communisti sche regering in Kaboel overeind te houden tegen het islamitische verzet. Westerse waarnemers hou den het er op dat zich ruim 100.000 Sovjet-militairen in Afghanistan bevinden. De reis van Sjevardnadze komt enkele dagen nadat Najiboellah een eenzijdig bestand afkondigde van het nationale leger. Als het aan hem ligt rusten de wapens een half jaar, keren de Afghaanse militairen terug naar hun bases en openen zij alleen het vuur als zij worden be laagd. In het kader hiervan riep Sjevardnadze op tot een staakt- het-vuren, zodat de Russische mi litairen ongehinderd naar huis kunnen terugkeren. Waarnemers achten het echter onwaarschijnlijk dat de Sowjet- Unie zijn troepen zal terugroepen. Volgens hen is het bestand een proefballon om te zien hoeveel op standelingen bereid zijn zich aan te sluiten bij een mogelijke coalitiere gering. Moskou kan bovendien niet gemakkelijk de rebellen en de Afghaanse vluchtelingen tegemoet komen zonder Kaboels trouw je gens de Sowjet-Unie te verspelen. Sjevardnadze drong er bij de buurlanden van Afghanistan op aan, serieus in te gaan op het aan bod van Najiboellah. te gaan werken aan een politieke oplossing van het Afghaanse probleem. Met name Pakistan is nauw betrokken bij het Afghaanse conflict. Niet al leen opereren vanuit dit land de Afghaanse verzetsstrijders, maar in het land bevinden zich ook on geveer 3,5 miljoen Afghaanse vluchtelingen. Al verscheidene ja ren onderhandelen Pakistan en Af ghanistan met elkaar over een op lossing van de politieke crisis in Afghanistan. Maar Pakistan wil niet rechtstreeks met Kaboel over leggen. Vandaar dat de besprekin gen langs indirecte weg plaatsheb ben onder leiding van een persoon lijke afgezant van secretaris-gene raal Perez de Cuellar van de Ver enigde Naties. Anna Sabatova, die vorig jaar als woordvoerder van Charta optrad, Ladislav Lis, de ondervoorzitter van de internationale federatie voor de rechten van de mens, Jiri Dienstbier en Vaclav Maly werden door de politie midden op straat opgepakt en naar het bureau afge voerd. Pavlova Palousa, de vrouw van een andere woordvoerder van Charta, werd gearresteerd toen zij onderweg was naar huis. Charta 77 deed gisteren een oproep aan het Tsjechoslowaakse volk waarin wordt aangedrongen op vreedza me strijd voor 'emancipatie, socia le vernieuwing en een democrati sche orde'. De meesten van de opgepakte Suriname is teleurgesteld over reactie Van den Broek PARAMARIBO (ANP) - De rege ring in Suriname is zeer teleurge steld over de Nederlandse reactie op het krachtige protest van Suri name tegen de "voortdurende dui delijke en voor geen tweeërlei uit leg vatbare inmenging van Neder land in de binnenlandse aangele genheden van Suriname". Dit staat in een gisteren uitgegeven verkla ring van het ministerie van buiten landse zaken in Paramaribo. Er is eindelijk verandering geko men in de houding van Nederland, dat tot nu toe nooit schriftelijk, noch mondeling heeft willen rea geren op protestnota's van Suri naamse zijde, aldus de verklaring. Maandagmiddag bracht de Neder landse ambassadeur, D.J. van Hou ten, een nota van minister Van den Broek van buitenlandse zaken over waarin Nederland zegt dat het geen handelingen toestaat die ge richt zijn op de omverwerping van de regering van een andere staat. Paramaribo noemt dit een loze kreet. "Tegen beter weten in blijft de Nederlandse regering ontkennen dat vanaf Nederlands grondgebied activiteiten van verschillende aard worden ondernomen gericht tegen de zelfstandigheid van regering, land en volk van Suriname", aldus het Surinaamse ministerie. Charta-leden zijn na enkele uren weer vrijgelaten. In dissidente kring in Praag vermoedt men dat de autoriteiten hen wilden verhin deren de persconferentie bij te wo- Maar het gesprek met de pers, waar tien buitenlandse correspon denten op afkwamen, ging wel door. In een particuliere woning spraken Martin Palous, één van de drie Charta-woordvoerders in 1986, en Libuse Silhanova, één van de woordvoerders voor dit jaar, de hoop uit dat het tot politieke veran deringen zal komen in het land dat sinds de interventie van 1968 'ver steend' is. Zij putten in dit verband moed uit aanzetten tot hervorming die in de Sowjet-Unie zichtbaar worden. Tijdens de geïmproviseerde persconferentie schakelden over heidsdienaren de stroom uit in de woning. Toen de journalisten weg gingen, moesten zij hun perskaart laten controleren door politiemen sen in burger. Gedurende de bijeenkomst deel den de aanwezige Charta-mensen een verklaring uit waarin de groep de hoop uitspreekt dat het tot poli tieke veranderingen in Tsjecho- Slowakije komt. Ook roept zij het volk op, de gelegenheid aan te grij pen om meer democratie in het communistische land tot stand te brengen door zowel thuis als in het openbaar de waarheid te zeggen. In de verklaring van zes pagina's staat dat de mensen nu in bewe ging moeten komen om te verhin deren dat veranderingen hun van bovenaf worden opgelegd. „Als wij wachten tot de sociale conflicten zo ver uit de hand lopen dat veran dering ons opgedrongen wordt door rampzalige gebeurtenissen, dan zouden we tegen ons eigen be lang ingaan", aldus de tekst. „Wij moeten wakker worden uit onze slaap, en niet ten prooi vallen aan een gevoel van hulpeloosheid", zo gaat de verklaring verder. Zij doet een beroep op alle mensen moed aan de dag te leggen en hun volle dige rechten uit te oefenen die de nationale en internationale wetten hun waarborgen. Communistische leiders worden ervan beschuldigd er een luxe le venstijl op na te houden ten koste van de burgers. Hun geroep over democratie wordt afgedaan als 'le ge woorden waar achter dictatoria le willekeur schuil gaat'. Er wordt echter ook opgemerkt dat onder de leiders in toenemende mate sprake is van ontvankelijk heid voor hervormingen, waarbij verwezen wordt naartoespraken waaruit het besef van verandering spreekt. Ondanks de arrestaties maakten de chartisten een opgewekt indruk. "De tijden veranderen" zei Palous, die een 'openheid' bespeurde wel ke jaren had ontbroken. Op het centrale plein van de Tsjadische hoofdstad N'Djamena vond gisteren een massabijeenkomst plaats ter ondersteuning van de regeringstroepen die in hevige strijd zijn gewikkeld met rebellen en Libische troepen in het noorden van Tsjaad. «foto anp» PARIJS (AP) - De Franse premier Chirac heeft gisteren verklaard dat Frankrijk zal reageren op de Libi sche aanval in het zuiden van Tsjaad, maar hij zei niet of dat een militaire actie betekent. "Frankrijk zal respect afdwingen bij Libië," zei Chirac in een inter view voor de radio. Hij voegde er aan toe dat Libië "tot de orde ge roepen" moet worden. Libië gaf gisteren voor het eerst toe dat het een aanval had uitgevoerd ten zuiden van de door Frankrijk vast gestelde demarcatielijn. Het was trouwens voor de eerste keer dat de Libische regering toegaf dat zij troepen heeft in Tsjaad. Zaterdag hadden Libische vliegtuigen twee plaatsen ten zuiden van de 16de breedtegraad aangevallen. Daarbij vond een burger de dood en raak ten vier anderen gewond. Libië verklaarde dat de aanvallen "een uitzonderlijke vergeldingsactie waren die niet herhaald zal worden tenzij bij nieuwe agressie". Frankrijk heeft de demarcatie lijn ingesteld om te voorkomen dat door Libië gesteunde rebellen zou den oprukken naar de hoofdstad N'Djamena om de regering van president Habré ten val te brengen. Overschrijdingen van de demarca tielijn heeft Frankrijk sinds 1983 beantwoord met bombardementen op stellingen van Libische troepen of van Tsjadische opstandelingen in het noorden van het land. Presi dent Mitterrand zei gisteren dat Frankrijk wel de Tsjadische rege ring actief blijft steunen, maar niet van plan is een campagne in het noorden te beginnen. Habré heeft Frankrijk herhaalde lijk gevraagd om de Franse Jaguar- gevechtsvliegtuigen die in N'Dja mena gestationeerd zijn in te zet ten in het noorden. De oorlog in Tsjaad is een pijnlij ke aangelegenheid voor de Franse regering en heeft de verhouding tussen Chirac en Mitterrand wei nig goed gedaan. De president vindt dat Frankrijk zich terughou dend moet opstellen en acties moet voorkomen die tot een regelrechte oorlog met Libië zouden kunnen leiden, terwijl de premier voorstan der is van een hardhandiger optre den. In een communiqué van het Li bische volksbureau (ambassade) in Parijs werd op Frankrijk een be roep gedaan om niet tussenbeide te komen in de gevechten in Tsjaad en "de Tsjadiërs hun eigen lot te laten bestemmen". De Tsjadische regering heeft gis teren in N'Djamena een massale adhesiedemonstratie georgani seerd, waarbij 22 Libische soldaten werden getoond die bij de oase Fa- da in het noorden van het land ge vangen zouden zijn. De Libiërs, die blootsvoets waren en gevechtste nue droegen, stapten uit een bus op het hoofdplein van N'Djamena, omringd door soldaten. Sommigen hadden verwondingen. Nadat ze even aan de menigte waren ge toond, werden ze weer in de bus geladen en weggereden. Sommige omstanders gooiden stenen naar de bus. JOHANNESBURG (UPI) - Ruim duizend zwaarbewapende behou dende zwarten hebben zondag on der politiebegeleiding kunnen op trekken naar het zwarte woonoord Kwanobuhle bij Port Elizabeth om radicale jonge zwarten af te tuigen, zo is gisteren vernomen van oogge tuigen. Naar een woordvoerder van de politie zei, kwamen twee jonge zwarten van 14 en 18 jaar om als gevolg van de aanval door de "vaders" op de "kameraden", maar gaat het om "conflicten tussen groepen zwarten onderling" waar aan geen politieke motieven ten grondslag liggen. De aanval was een van de drie botsingen tussen zwarten sinds za terdag, die niet zijn gemeld door het Informatiebureau van de Zuid- afrikaanse regering. Volgens een een blanke voor vechter voor de mensenrechten Rory Rearden die maandag en gis teren het strijdtoneel in het woon oord bezocht hadden de aanvallers een lijst met namen en adressen van vooraanstaande "kameraden" en zochten zij het ene huis na het andere op. Kameraden zijn jonge radicalen die het Verenigd Democratisch Front UDF steunen, de grootste oppositiebeweging die legaal is toegestaan in Zuid-Afrika. "Een aantal mensen werd gena deloos afgetuigd. Waar iemand die zij zochten niet thuis was sleepten zij alles het huis uit om het op straat te verbranden. Alle ruiten werden ingeslagen", zei Rearden. De zogeheten vaders droegen witte hoofdbanden en waren gewa pend met stokken, bijlen, geweren en speren. Zij werden door veilig heidstroepen in pantservoertuigen naar het woonoord begeleid en de troepen volgden de aanval vanuit de lucht met een helikopter. Volgens Rearden waren "overal politie en soldaten en geschiedde de hele actie duidelijk met instem ming van de politie". China slaags met Vietnam PEKING (Rtr/UPI) - China heeft vandaag bevestigd dat zijn troepen in de afgelopen dagen aan de grens slaags zijn geweest met Vietnam, maar dat dit kwam door provoca ties van de zijde van Hanoi. Maar berichten van de kant van Vietnam over ongeveer 500 doden aan Chinese zijde zijn geruchten die de wereld een vals beeld moe ten geven, zo zei een functionaris van het ministerie van buitenland se zaken in Peking. Hij noemde geen cijfers, maar zei wel dat in middels nieuwe 'krachtige tegen aanvallen' zijn uitgevoerd. Dit ter vergelding van Vietnamese provo caties in de afgelopen tijd. Radio Hanoi meldde gisteren dat China aanvallen 'met een hele divi sie' had uitgevoerd op drie heuvel toppen in de Vietnamese provincie Ha Tuyen, maar dat deze aanvallen waren afgeslagen door Vietnamese grenstroepen en dat daarbij bijna vijfhonderd Chinese soldaten wa ren gedood. Prins Edward is geen Rambo LONDEN (AP) - Prins Edward, de 22-jarige zoon van koningin Elizabeth en prins Philip, heeft de mariniers na vier maanden vaarwel gezegd, omdat hij de opleiding voor de stoottroepen te hard vond, zo heeft de Londense krant The Sun bericht. The Sun, een massablad, schreef dat Edward drie uur lang huil de toen hij het besluit had genomen om weg te gaan bij het elite korps, omdat hij ruzie zou hebben gekregen met zijn vader prins Philip over zijn beslissing. Philip vervult de erefunctie van gene- raal-kapitein bij de mariniers. Edward is de jongste van de vier kinderen van het koninklijk paar. De commandant van de mariniers, generaal Sir Michael Wilkins, zou Edward hebben gesmeekt van gedachten te veranderen, om dat het zijn plicht was bij de mariniers te blijven en de officiersop leiding van een jaar af te maken. Een medemarinier zou The Sun hebben verteld dat Edward werd gedwongen 'zich te gedragen als een macho. Maar hij is geen Rambo. Hij is te stil en gevoelig voor de commandotroepen'. Edward, die vorig jaar in de geschiedenis afstudeerde aan de Universiteit van Cambridge, volgde de traditie van het koninklijk huis door na zijn studie bij het leger te gaan. Inbraak Uit een kantoor in Washington is de boekhouding gestolen van de FDN, de grootste Nicaraguaanse contra-organisatie. Woordvoerder Bosco Matamoros zei dat hij de stukken vorige week al miste toen hij terugkeerde van kerstvakantie. De achterdeur van het kantoor stond open, maar hij dacht dat een assistent de stukken mee naar huis had genomen. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De verdwenen stukken bevatten een overzicht van alle giften die de afgelopen ja ren door de Amerikaanse regering en door particulieren aan de Con tra's zijn gedaan. Van veel stukken waren echter al kopiën gemaakt die waren overgedragen aan het ministerie van justitie. Films Amerikaanse filmdistributeurs hebben gedreigd de levering van films aan bepaalde Zuidafrikaanse bioscopen stop te zetten, als deze niet binnen afzienbare tijd de deu ren ook open zetten voor negers en aziaten. Naar schatting gaat het hierbij om tien procent van alle Zuidafrikaanse bioscopen. Ge meentenraden beslissen uiteinde lijk over het 'gemengd' zijn van openbare gelegenheden als een bioscoop en verwacht wordt dat in conservatieve steden als Pretoria, Krugersdorp, en Roodepoort de bioscopen gesloten zullen worden als gevolg van deze nieuwe anti- apartheidsactie. Zwakheid De officiële krant van China, Het Volksdagblad, heeft gisteren het studentenprotest van de afgelopen weken geweten aan de zwakke houding van sommige partijleden in de strijd tegen het bourgeois- streven naar liberalisering. Het blad schrijft dat 'bepaalde kamera den' hun ogen sluiten voor het feit dat sommige personen proberen China naar het kapitalisme te lei den. Het Volksdagblad was één van de officiële kranten die de stu denten maandag in brand staken uit protest tegen de naar hun oor deel negatieve berichtgeving over hun betogingen. WASHINGTON - De Amerikaanse aartsvaders die 200 jaar geleden de Grondwet opstelden, hadden daar bij één belangrijk uitgangspunt voor ogen: verdeling van de macht. Het is daarom dat in de Verenig de Staten het Congres, de presi dent en het Hooggerechtshof alle drie veel in de melk te brokkelen hebben, maar zij geen van allen een doorslaggevende machtsposi tie hebben. Hoe de macht precies wordt ver deeld, is deels grondwettelijk vast gelegd, maar is voor een ander deel ook een kwestie van persoonlijk heden. Vooral de persoon van de president is daarbij van groot be lang. door Henk Dam Een krachtige president als Franklin Roosevelt kreeg veel van het Congres gedaan, een zwakke persoonlijkheid als Jimmy Carter kreeg keer op keer de kous op de kop. Tot voor kort was Ronald Reagan duidelijk meer Roosevelt dan Carter. In de zes jaar dat hij nu president is geweest, heeft hij echte huzaren stukjes op zijn naam gebracht. Dat hij bijvoorbeeld vier jaar achtereen in staat bleek de defensiebegroting met zeven procent reëel te laten groeien, is veelzeggend. Dat hij vorig jaar een duidelijk onwillig Congres uiteindelijk ach ter financiële steun ter waarde van 100 miljoen dollar voor de Contra's kreeg, was ook een krachttoer. En zo zijn er massa's voorbeelden te geven. Hoe deed hij dat? Vooral door gebruik te maken van zijn persoon lijke populariteit. Hij gokte erop dat veel Congresleden - niet alleen van zijn eigen partij maar ook van de Democratische partij - het niet zouden aandurven hem al te veel voor de voeten te lopen. Immers: wie al te veel tegen de razend populaire president zou blijken in te gaan, zou wel eens op een afstraffing van het electoraat kunnen rekenen bij de eerstvol gende Congresverkiezing, zo was Reagan's juiste zienswijze. Voeg daarbij nog Reagan's per fecte beheersing van de massame dia - vóór belangrijke stemmingen heeft hij zich via de tv meermalen rechtstreeks tot het volk gericht - en een werkelijk talent op het ge bied van lobbyen, en het is wel dui delijk waarom hij zo vaak een over winning voor de poorten van de hel wist weg te slepen. Anders Maar nu. Gisteren is het nieuw gekozen Congres, het 100e. voor het eerst bijeengekomen. Zowel het Congres als de president zien er heel anders uit dan tijdens de eerste zes jaar van Reagan's presi dentschap. Om te beginnen is er nu in beide delen van het Congres, zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat, een Democratische meer derheid. In de jaren daarvoor had den Reagan's Republikeinen in de Senaat de meerderheid, en dat kwam de president nogal eens te stade. Want als het (Democratische) Huis met eigen voorstellen tegen de president inging, was er nog al tijd de Senaat. Want het Ameri kaanse parlementaire systeem werkt zo, dat beide leden van het Congres een voorstel moeten steu nen wil het wet kunnen worden. Maar nu zitten er in de nieuwe Senaat 55 Democraten en 45 Repu blikeinen en is de oppositie tegen de president dus in principe - in principe, want Amerikaanse volks- President Reagan zwaaide giste ren vanuit het raam van het mari nehospitaal in Bethesda waar hij een prostaatoperatie onderging. Volgens de artsen is Reagan hon derd procent gezond. «foto anp» vertegenwoordigers plegen zich over het algemeen nogal weinig van partijlijnen aan te trekken - toeger Reagan zelf is ook iemand an ders. De Iran-affaire heeft hem zijn populariteit gekost. Het zit de Amerikanen in de eerste plaats niet lekker dat hun president in zee is gegaan met het diep gehate regi me van de ayatollah Chomeini. Het zit hen ook niet lekker dat hun president zo duidelijk loog toen hij zei dat de wapens voor Iran niets te maken hebben met de Amerikaanse gijzelaars in Liba non. En het zit hen voorts niet lek ker dat hij in het beste geval niet wist wat Oliver North onder zijn neus met de Iraanse betalingen uit spookte. Kortom: de president staat zwak ker en het Congres staat sterker, en met die wetenschap moet Reagan het in de laatste twee jaar van zijn presidentschap maar zien te doen. Die nieuwe verhouding zal denke lijk nogal wat gaan betekenen, en dan hoeven we niet alleen te den ken aan het werk van de Congres commissies die de Iran- affaire zul len doorlichten. Illustratie De gisteren door Reagan inge diende begroting voor 1988 bij voorbeeld levert aardig illustratie materiaal op. Op basis van de eer ste reacties van zowel Republi keinse als Democratische Congres leden kun je nu al moeiteloos de strijdpunten aanwijzen. Allereerst: de nieuwe begroting is typerend voor Reagan. Hij heeft altijd op de lijn gezeten: meer voor defensie, minder voor sociale pro gramma's, en geen belastingverho ging, ook niet, als het begrotingste kort daartoe op zichzelf alle aanlei ding zou geven. En wat zien we bij Reagan's be groting voor 1988? Een begrotings tekort van 107.8 (volgens Reagan) of 150 miljard dollar (volgens fi nanciële specialisten van de Demo craten), maar geen belastingverho ging, drie procent reëel meer voor defensie, minder voor de land bouw, woningbouw, studiebeur zen en medische zorg. Die drie procent meer voor de fensie, die krijgt Reagan nooit he lemaal door het Congres. En - een onderdeel van het defensiebudget - de ruim 5 miljard dollar voor Star Wars die hij wil hebben (tegen 3,5 miljard dit jaar), moet hij ook maar vergeten. Het Congres zal ook niet erg ge porteerd zijn voor de voorgestelde 105 miljoen dollar hulp aan de Con tra's, zeker niet, nu bekend is ge worden dat regeringsfunctionaris sen in de tijd dat het Congres hulp expliciet verboden had, toch op al lerlei half of helemaal illegale ma nieren de Contra's geholpen heb ben. Minder geld voor sociale pro gramma's stelt Reagan nu al jaren in zijn begrotingen voor, maar daarmee is het Congres nooit ak koord gegaan. Verlaging van de landbouwsubsidies? Als in vele an dere landen hebben de Amerikaan se boeren een buitenproportioneel grote politieke invloed, dus ook dat moeten we nog maar afwach ten. Maar hoe moet het Congres dan ervoor zorgen, dat het federale be grotingstekort beneden de 108 mil jard dollar blijft, zoals de Gramm- Rudman wet (die een gefaseerde inkrimping van het enorme tekort op de begroting voorschrijft) eist? Het logische antwoord is: belas tingverhoging. Maar dat gaat tegen het eerste principe van Reagan in, en de Democraten zullen zo'n voor stel ook niet zo gauw op eigen houtje willen doen. Daarmee ma ken ze zich alleen maar impopu lair, en dat kan de partij, met de presidentsverkiezingen van 1988 voor de deur, zich niet veroorlo- De leider van de Democratische fractie in de Senaat, Robert Byrd, suggereerde maandagavond dat president en Congres maar eens goed de koppen bij elkaar moeten steken, en dat de tijd voor ver strekkende compromissen rijp is. We zullen zien.En dan is er nog een belangrijk geschilpunt tussen Con gres en president, misschien wel het belangrijkste: wat er moet wor den gedaan aan het grote tekort (vorig jaar meer dan 170 miljard dollar) op de Amerikaanse han delsbalans. De Democraten, die veel stem men krijgen uit de oude industrie gebieden en de landbouwstreken, voelen duidelijk veel voor bescher mende maatregelen. Reagan wist dat tot en met vorig jaar, toen hij dus nog populair en sterk was, te gen te houden. Maar dit jaar? De uitspraak giste ren van de nieuwe Democratische voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, James Wright, klinkt op z'n minst omineus. Hij zei: „De belangrijkste taak van het 100e Congres wordt het terugbren gen van het tekort op de handels balans en herstel van ons concur rentievermogen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5