Artsen eisen hoger particulier tarief 'Regionaal blad geen plaatselijk sufferdje' Kort geding voor Haagse rechtbank Lining schoolgeld zet scholen voor het blok Ministerie wil betere zuivering Maascentrale Gezamenlijke campagne moet imago en abonneebestand opvijzelen WOENSDAG 7 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 De besturen van zowel bijzonde re als openbare scholen proberen DEN HAAG (ANP) - De huisartsen hebben voor de Haagse rechtbank geëist dat de de schade zoveel mogelijk te be- particuliere tarieven omhoog gaan. De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) en drie Perke"- ,De, problemen zijn het individuele artsen eisten gisteren in een kort gedring dat de overheid binnen vijf dagen Volgens'woordvoeder TSs na de uitspraak het overleg met de huisartsen hervat. Uiterlijk zes weken daarna moet de van de Katholieke Besturenbond overheid de tarieven verhogen via een aanwijzing aan het Centraal orgaan tarieven ge- Beroepsonderwijs, tekenden de zondheidszrog (COTG). Dit alles op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per betalingsproblemen zich in begin DEN HAAG (GPD) - De schoolbe- sturen doen alle mogelijke moeite om te voorkomen dat leerlingen van 18 jaar en ouder hun opleiding moeten afbreken omdat hun schoolgeld van 1030 gulden nog niet is betaald. Kort voor de kerst dagen zijn zij voor het laatst ge waarschuwd: wie het schoolgeld niet betaalt, wordt verwijderd. Door de invoering van een nieu we schoolgeldregeling moeten de scholen voor dit cursusjaar de bij drage voor deze niet-leerplichtige scholieren innen. Voorheen ge beurde dat via de belastingen en volgend schooljaar incasseert het ministerie van onderwijs de bijdra- dag. De huisartsen beroepen zich op af spraken uit het convenant tussen overheid en LHV uit maart 1985 en op een onderzoek van de Economi sche controledienst (ECD). Daaruit blijkt dat particuliere patiënten ge middeld 2,3 keer per jaar naar de huisarts komen, terwijl het tarief is gebaseerd op 3,5 verrichtingen per jaar. Daardoor verdienen huisartsen met een normpraktijk sche beleid'. (2350 patiënten) 7500 gulden min- echter dat een der dan het norminkomen, stellen voorlopig niet ^Minister De Koning (sociale za- K Ad™caiï Maris m?akte ken) heeft in mei toeglzegd dat het bijzonder boos over dat de LHV - nooit «ets van hppft spuimpii rlat kabinet consequenties zou trekken Fpn uit kol FfTl.onrloronolr Vli« mccon november Toen al hebben de aangesloten scholen werk gemaakt van het in nen van de gelden. "De berichten uit het bijzonder onderwijs zijn minder onrustbarend dan uit het openbaar onderwijs. Maar ik weet niet of ze werkelijk minder groot zijn", aldus Smits. De schoolbesturen kunnen wei nig anders doen dan wanbetalers weren. De scholen snijden zich in eigen vlees, bevestigt een woord voerster van het ministerie van on derwijs, "omdat ze geen geld krij gen voor leerlingen die niet inge schreven zijn. En leerlingen wor den pas definitief ingeschreven als het geld voldaan is". Voorschot De gemeentebesturen, die de openbare scholen beheren, treffen uiteenlopende maatregelen om te voorkomen dat de jongelui hun studie moeten afbreken. Als enige gemeente heeft Rotterdam de bij drage voor de ouders voorgescho ten en het geld rechtstreeks aan de scholen overgemaakt, aldus een woordvoerster van de gemeente. De ouders tekenden een schuldbe kentenis waarin zij zich erop vast- In kleinere steden heerst hetzelf de beeld. Alkmaar heeft met onge veer 100 ouders een regeling ge troffen. In Leiden moesten 150 ou ders voor 1 december een aanbeta ling doen; in 110 gevallen is dat ge beurd. In de andere gevallen be kijkt de gemeente nog wat de beste oplossing is. Datzelfde gebeurt in Vlissingen legden het geld terug te betalen ^dere gebeenten in Zeeland vóór 1 december. Tot nu toe is vijf "rr< orno" procent in gebreke gebleven. "Sommige mensen hebben het geld eenvoudig niet", aldus de ge meentewoordvoerster. Aan kwijt schelden wordt nog niet gedacht. "Rotterdam is ook noodlijdend en bq elkaar gaat het toch altijd nog om zo'n twee ton". Den Haag en Amsterdam wach ten nog af hoeveel mensen het geld uiteindelijk niet betalen. Het gaat om minder dan honderd leerlin gen, in Utrecht om ongeveer vijf tig. Nog steeds komt er geld bin nen. De gemeentebesturen wach ten tot het eind van de week. Als ze weten hoeveel mensen het school geld nog niet voldaan hebben, be palen zij hoe de zaak aangepakt moet worden. Een ding is echter duidelijk: definitieve verwijdering van school is het laatste wat de schoolbesturen willen. De problemen lyken daar echter minder omvangrijk dan in de Randstad. De gemeente onderhan delt met een tiental ouders over een oplossing. Een woordvoerder: „Komen we niet tot overeenstem ming, dan moeten we de uiterste consequentie trekken en leerlin gen van school verwijderen. In fei te een absurde situatie, maar als er niet wordt betaald, kunnen we niet anders." Dat zo soms oplossingen gefor ceerd kunnen worden, blijkt uit de gebeurtenissen van begin decem ber in Stadskanaal. Op 1 december werden daar tientallen mts-leerlin- gen uit de klas gehaald omdat hun schoolgeld niet voldaan was. Dat gebeurde onder het motto 'Wie niet betaalt, is geen leerling meer'. De volgende dag waren alle open staande rekeningen voldaan, of konden de leerlingen bewijzen dat het geld overgemaakt was. uit het ECD-onderzoek 'die passen binnen het algemene volksgezond heidsbeleid nooit iets van heeft geweten dat de 1983 al een onderzoek heeft uitgevoerd dat uitkwam op 2,56 he7nTacr<>economi- verrichtingen. Dat daarover is ge zwegen bij de onderhandelingen over het convenant en het overleg daarna noemde hij een 'heel kwa lijke zaak' en 'hoogst onbehoor lijk'. Landsadvocaat De Groot wees deze uitlatingen als 'tenden tieus' en 'ongehoord' van de hand en zei dat de regering het rapport niet bewust heeft achtergehouden. DEN HAAG (ANP) - Het directoraat-generaal voor de milieuhygiëne vindt dat de elektriciteitscentrale op de Maasvlakte bij Rotterdam in de toekomst zijn rookgas voor minimaal 85 procent moet ontzwavelen. Dat staat in het advies van het directoraat van het ministerie van milieu aan de Raad van State, die zich gisteren over de vereiste hinderwetvergun ning van de centrale boog. In de vergunning is vastgelegd dat een zuive ring van 83 procent voldoende is. Vanwege de hoge kosten meent het gemeentelijk energiebedrijf van Rotterdam - de beheerder van de centrale - dat 83 procent reiniging inder- Vi i mmu- daad moet volstaan. Verscheidene milieuorganisaties willen daarentegen ten* Hat on nrnppnt war. Hot ooc t.rorHt or. Hat oob- Ho .Utctoot ,.ar. v. V 4 1 r het aantal patiënten wel Norm De Groot betoogde verder dat het kabinet nooit concrete toezeg gingen heeft gedaan. Bovendien is behalve het aantal consulten ook de duur ervan van belang, betoog de hij. Volgens CB?-cijfers duurt consult gemiddeld vijf minu- dat 90 procent van het gas wordt ontzwaveld en dat ook de uitstoot stikstof via een speciale installatie wordt aangepakt. Om dit te bereiken ïmhóög"kanTtetoögdë"De Groot tekenden zij beroep aan bij de Raad van State tegen het afgeven van de benodigde vergunningen. Tijdens de zitting gisteren bleek dat het directoraat-generaal voor de milieuhygiëne vindt dat de centrale moet voldoen aan de normen zoals die binnenkort in een maatregel van bestuur vastgelegd worden. Daarin is de 'ondergrens' voor ontzwaveling op 85 procent gesteld. Volgens een woordvoerder van het directoraat kan de centrale dit percentage met enige aanpassingen wel halen. Het GEB betoogde echter dat de kosten hoog zullen oplopen. De instal latie is in 1983 ontworpen aan de hand van de toen geldende normen en de toenmalige stand van de techniek. Om de reiniger nu aan te passen *j- j j voon is men gisi moet hij terug naar de ontwerptafel, aldus een vertegenwoordiger van het voortgezet. Hij noemde de het verwijderen pogmg van de LHV om met het De huisartsenhulp wordt volgens hem jaarlijks 225 miljoen gulden duurder worden als het particulie re tarief wordt gebaseerd op 2,3 verrichtingen (34,50 per consult in plaats van 25 gulden). De Groot be streed dat de overheid niet met de LHV wil overleggen. Dat is vorig jaar al enkele malen gebeurd en de besprekingen zullen binnenkort GEB Ook tegen de door Natuur en Milieu geëiste speciale apparatuur om het filing tyue/w ,l( stikstofgehalte in de rook terug te dringen verzette de centrale zich. Voor misP*aatst en vo** Het zand i dergelijke installatie zou geen plaats zijn op het terrein van het GEB. Bovendien zou het ook te duur zijn. komen onnodig. Uitspraak op 20 januari. ZANDVOORT (ANP) - In Zand- voort is men gisteren begonnen met het vele zand dat op de boulevard was gewaaid tijdens het afgelopen weekeinde. werd met bulldozers te ruggeschoven op het strand. 'Politie schoot terecht bij discoruzie in Hilvarenbeek' Gouden huwelijk prinselijk paar wordt 30 april gevierd (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - De ge schatte opbrengst van 1 miljoen gulden voor het nationaal ge schenk aan prinses Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun vijftigjarig huwelijk is aan de zeer voorzichtige kant. Bij de vorige inzameling voor een natio naal geschenk in verband met de 75ste verjaardag van prins Bern hard werd bijna zeven miljoen op gehaald. Dat geld is toen gebruikt voor een educatief project van het WNF. Het geschenk moet bijeen wor den gebracht uit giften van parti culieren en instellingen in binnen- en buitenland. Verder is er een ge denkpenning geslagen. Het geschenk zal op 30 april op paleis Soestdijk worden aangebo den. Bij de viering op Soestdijk zal ook koningin Beatrix aanwezig zijn. Het is gebruikelijk dat de ko ningin op koninginnedag twee ge meenten in Nederland bezoekt. Vanwege de plechtigheden op Soestdijk wordt dat dit jaar be perkt tot een bezoek aan de ge meente Breukelen. Priiises Juliana en prins Bernhard poseerden onlangs voor fotograaf Aan de aanbieding van het ge- Max Koot ter gelegenheid van hun vijftigjarig huwelijk. (foto Max Koot) schenk gaat een aubade aan het prinselijk paar vooraf. Veertien de legaties uit de twaalf provincies en de twee rijksdelen zullen daarbij taferelen uit het leven van het gou den bruidspaar uitbeelden en ver schillende koren zullen prins en prinses toezingen. De manifestatie, die niet langer dan een uur zal du ren, wordt afgesloten met een kor te autorit buiten het paleis. Slechts 1400 belangstellenden kunnen de officiële viering bijwonen. De rest van Nederland moet het doen met de televisie of de radio. De mani festatie moet volgens een woord voerder van de organiserende stichting worden gezien als de "verpakking van het nationale ge schenk". Het inzamelen bij particulieren en instellingen is in december al begonnen en zal duren tot 1 sep tember van dit jaar. Dit om de mensen die bij het zien van de feestelijkheden alsnog besluiten iets bij te dragen hiertoe in de gele geneheid te stellen. De liefhebbers kunnen ook een gouden, zilveren of bronzen gedenkpenning bestel len, ontworpen door Willem Vis. Bij deze inzamelingsactie werken alle banken en de postbank voor het eerst samen, aldus de woord voerder van de stichting. HILVARENBEEK (ANP) - De po litieman die bij een discoruzie in Hilvarenbeek een 21-jarige man uit Goirle in het hoofd schoot, wordt niet vervolgd. Volgens de Bredase officier van justitie Tielkemeijer gebruikte de agent, die zich be dreigd voelde, zijn vuurwapen niet onterecht. Dat de discoganger le vensgevaarlijk gewond raakte is een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Het schot werd niet opzettelijk afgevuurd en was niet gericht, zo concludeert Tielke meijer na een uitgebreid onder zoek. Twee politiemensen gingen in de nacht van 27 december naar de dis co omdat daar problemen waren. Nadat iemand in de discotheek met een pistool had gedreigd, wa ren drie personen uit de zaak gezet. Bij aankomst troffen de agenten twaalf door het incident en alcohol verhitte jongeren aan, die zich te gen de politie keerden. De komst van een tweede patrouille bracht daar geen verandering in. Een van de jongeren richtte een gasalarm- pistool op de politie en twee opper wachtmeesters werden de brillen van het hoofd geslagen. Een van hen werd met zijn eigen knuppel op het hoofd geslagen. Hij vuurde het eerste waarschuwings schot af. Een collega loste ook een waarschuwingsschot, eveneens zonder resultaat. Daarop besloot de eerste wachtmeester nog een derde waarschuwingsschot te los sen. Omdat hij al eerder had ge schoten stond zijn wapen op scherp. Terwijl hij zijn arm om hoog bracht kwam de Goirlenaar op hem af en maakte een slaande beweging. Daardoor ging het op dat moment half omhoog gerichte pistool af. De politie heeft tegen zes betrok kenen proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Het is de bedoeling hen snel te dag vaarden, aldus Tielkemeijer. Het slachtoffer, dat is opgenomen in een ziekenhuis in Tilburg, is nog altijd niet buiten levensgevaar. Oud-wethouder veroordeeld wegens fraude MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft gisteren een 68-jarige oud-CDA-wethouder en thans voorzitter van de CDA- fractie in de gemeenteraad van het Limburgse Stein veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar, plus een geldboete van 2000 gulden. De rechtbank acht be wezen dat de man bij de gemeente raadsverkiezingen in maart 1986 gebruik heeft gemaakt van een ver valst volmachtformulier. De verdediger mr. Marchal heeft hoger beroep tegen het vonnis aan getekend. Volgens hem had zijn cliënt vrijgesproken moeten wor den. Rotterdamse douanier verdacht van hasj smokkel DORDRECHT (GPD) - Een 44-ja- rige rechercheur van de Rotter damse douane wordt ervan ver dacht een bende hasjsmokkelaars de helpende hand te hebben gebo den. Hij behoort tot de negen arres tanten die de rijkspolitie in Dor drecht al op oudejaarsavond heeft ingerekend. Acht arrestanten zit ten nog vast, onder wie de doua nier. De politie houdt er ernstig re kening mee dat er de komende da gen meer duidelijk wordt over zijn rol en dat er meer arrestaties zullen volgen. Vast staat dat de douane-recher cheur uit Spijkenisse de bende heeft geholpen bij het smokkelen van een partij van duizend kilo hasj. Hij zou echter bij meer acties betrokken zijn geweest. De politie meent ook te weten dat hij binnen het douanekorps geen medeplich tigen heeft gehad. Zes jaar geleden kwam de Rot terdamse douane in opspraak toen een belastingfraude aan het licht waarbij vijftien beambten betrok ken waren. Geruime tijd hadden zij grote hoeveelheden koffie, sigaret ten, gedestilleerd en parfum ver handeld, zonder dat daarover be lasting werd geheven. 'Kiers niet bij fraude betrokken' ROTTERDAM (ANP) - Het Eerste Kamerlid Kiers (CDA) is met be trokken geweest bij de fraude bij de woningstichting Verantwoord Wonen. Volgens officier van justi tie Gerding is het gerechtelijk vooronderzoek inmiddels zover gevorderd 'dat uitdrukkelijk ge steld kan worden dat er geen enke le grond meer is de heer Kiers als verdachte aan te merken'. Het onderzoek naar de fraude bij Verantwoord Wonen, die naar schatting een bedrag van ongeveer 6 miljoen zou belopen, wordt vol gens Gerding vermoedelijk eind deze maand afgerond. De fraude bestaat voor het leeuwedeel uit steekpenningen die bouwbedrij ven betaalden aan bestuursleden van Verantwoord Wonen in ruil daarvoor bouwopdrachten. De stichting is door de verwikke lingen in grote financiële moeilijk heden gekomen en heeft surséance van betaling gekregen. Bewind voerder Mentink deed onlangs aangifte van de fraude. Kiers heeft volgens Gerding wel enige tijd tot de verdachten behoord en is ook verhoord. ADVERTENTIE MIDDELBURG (GPD) - Vele kleintjes maken een grote. Onder dat motto slaan ruim 65 regionale dagbladen in ons land de handen ineen voor een grootscheepse ad vertentiecampagne. Deze maand wordt een begin gemaakt met de uitzending van televisie- en radio commercials. De campagne duurt twee jaar en kost in totaal 5 miljoen gulden. Met de gezamenlijke pre sentatie hopen de regio-bladen het abonneebestand uit te breiden en het imago van de streekgebonden kranten op te vijzelen. De laatste jaren is regelmatig de alarmklok voor de regionale bla den geluid. Een dalend aantal abonnees en een vermindering van het advertentie-volume bracht ver schillende kranten in de proble men. Het afgelopen jaar geeft voor het eerst sinds lange tijd weer een positief resultaat te zien: het lezers bestand van de provinciale en re gionale kranten groeide gemiddeld met 0,2 procent. Daar staat echter tegenover dat de landelijke bladen 1,5 procent abonneewinst boekten. Dus is er voor de regionale voorzieners in feite nog sprake van marktverlies. Hoogste tijd derhal- Front Het is voor het eerst dat de regio- bladen er in geslaagd zijn één front te vormen. Bijna alle kranten doen mee aan de advertentiecampagne Gezamenlijk vertegenwoordigen ze 2,5 miljoen lezers. Alleen het Limburgs Dagblad, de Dordtenaar en Rijn en Gouwe laten verstek gaan. Directeur De Pagter van de Provinciale Zeeuwse Courant werd voorzitter van de commissie voor de collectieve campagne van de regionale dagbladen. Hij is blij dat bijna alle regio-kranten op één lijn zitten. "In het verleden was dat wel anders. Toen waren er ook sa menwerkingsverbanden, maar het bleek steeds onmogelijk om de rij en te sluiten, altijd viel een bepaal de groep uit de boot. Nu hebb'en we ze vrijwel allemaal. Met 2,5 mil joen lezers, dat is veel meer dan de landelijke dagbladen samen", al dus de directeur. Hij stelt vast dat samenwerking pure noodzaak is. "5tel je voor dat een regionaal blad een reclames potje voor de televisie zou laten maken, dat zou een enorme ver spilling zijn". Omdat nu zo veel kranten hun schouders onder de campagne zetten ligt dat anders. Iedere deelnemer draagt in princi pe een gulden per abonnee bij in het reclamebudget. De slagzin, waaraan het gehele project wordt opgehangen: "Je had 't kunnen le zen in de krant voor je eigen stuk van Nederland". Sterspot Er zijn drie ?TER-spotjes opge nomen van elk dertig seconden, die tachtig keer worden uitgezon den. De eerste is vrijdag 9 januari te zien voor de nieuwsuitzending van 19 uur. De Pagter: "Elke spot is een speelfilm in het klein. Ik vind ze ontzettend sterk". De com mercial gaat over een ontsnapte circusleeuw. Dreigende beelden van een uitgestorven stad, de poli tie koortsachtig op zoek. Dat alles met onheilspellende muziek en een angstaanjagend gegrom op de achtergrond. Het laatste beeld: een vrouw die een schoteltje melk voor de deur zet en 'poes-poes' roept. Ze had 't kunnen weten... Voor de radio zijn acht reclame boodschappen samengesteld, die het hele jaar door een paar hon derd keer worden uitgezonden. De campagne op radio en televisie worden ondersteund door adver tenties in de betrokken bladen. Daarnaast worden er op grote schaal affiches verspreid. Het hele project is met veel zorg opgezet. Uit vooronderzoek bleek bijvoor beeld dat de slogan 'de krant voor je eigen stukje Nederland' niet aan sloeg, omdat veel lezers daarbij aan landelijke kranten denken. Dus werd het 'je eigen stuk van Neder land'. Of de reclamecampagne het tij kan doen keren moet over twee jaar duidelijk zijn. Eind dit jaar wordt de eerste balans opgemaakt. Naast het behoud van de huidige lezersgroep wordt er naar 1 pro cent groei gestreefd, wat neerkomt op ongeveer 30.000 abonnementen. Verder wordt ook gepeild of het imago van de regionale krant ver beterd is. Of het dagblad als een volwassen nieuwsbron wordt be schouwd, en niet als het plaatselij ke sufferdje. In september 1988 worden de eindresultaten beoor deeld. Afhankelijk daarvan beslui ten de deelnemende bladen de campagne al dan niet voort te zet ten. De Pagter had in feite liever met een een termijn van vijf jaar afge sproken. "Een mentaliteitsveran dering kost veel tijd", zegt hij. Des ondanks heeft hij goede hoop op tastbare resultaten binnen twee jaar. "Als we in 1988 besluiten door te gaan met de campagne, dan mag je rustig van een succes spreken". CULINAIRE WIJNAVOND Woensdag 21 januari 1987 Terrines de ris de veau et ris d'agneau sauce de cerfeuil Paté van kalfs- en lamszwezerik in een kervelsaus 1982 Macon Blanc Village Petit gateau de polsson gratiné au moutarde Klein taartje van warme vis gegratineerd en geserveerd in eer zachte mosterdsaus 1985 Saneer re Lea Varvottes Caille aux pleurots et petlts gounnants Kwartel geserveerd met oesterzwammen en peultjes 1983 Beaujolais Chiroubles A.C Tournedos au kernhem et basll et Jus de trufTe Biefstuk van de haas met kernheimerkaas gegratineerd en geserveerd in een saus van basilicum en truffelvocht 1970 Chateau Fontesteau Assorti de parfait et fruits confls Verzameling van parfait en gesuikerd fruit Sa u ternes Grande reserve S. A Ontvangst vanaf 18.00 uur Prijs per couvert 115,00 Reserveren v a. 15.00 uur; tel. 071-122176. Rapenburg 97, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3