LEIDSCH DAGBLAD simt twee i\f^recjeil Duarte verwacht Iran-rapport bewijst niets Noordwijkers uit slaap gehouden door vibrator Miljoen verwacht voor cadeau prinselijk paar Brammen Golf van protesten in El Salvador tegen oorlogsbelasting 'Laat lepra ook jou een zorg zijn'. Studenten ontvangen hun beursgeld later WOENSDAG 7 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38209 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een werkende vi brator heeft vannacht een groot aantal Noordwijkers uit hun slaap gehouden. Het apparaat zat, samen met een enkele porno- foto's, kledingstukken en een doos gebakjes, verpakt in een vuilnis zak en werd aanvankelijk aan gezien voor een bom. De politie waarschuwde de brandweer, de ambulancedienst en de Explosieven Opruimings dienst (EOD) en ook werden de omwonenden binnen een straal van 100 meter van het verdachte pakket gealarmeerd. Pas na an derhalf uur ontdekte een explo- sievenexpert wat er werkelijk in de vuilniszak zat. Het verdachte pakket werd om streeks middernacht door een be- EOD ontmantelt 'nepbont' woner van de Oranje Nassau- straat aangetroffen op de stoep, niet ver van zijn woning. Het zoe mende geluid en de trillingen in de zak maakten hem wantrou wend en hij schakelde de politie in. De bomverkenner van het korps constateerde eveneens de geluiden en de trillingen en sloeg volgens de procedures alarm. In afwachting van de EOD, die uit Culemborg moest komen, wer den strobalen rondom de vuilnis zak geplaatst en omwonenden gewekt. Zij werden verzocht zich zoveel mogelijk aan de achter kant van hun woningen op te houden. Tegen half twee was de EOD ter plaatse, die na een on derzoek met röntgenapparatuur besloot de zak open te snijden. De spanning was gebroken toen de EOD-expert de pornofo to's en de werkende vibrator aan trof. In de zak zaten verder onder meer een oude schoen, enkele kle dingstukken en een doos met vier gebakjes. "Nog nooit zijn zoveel mensen door één vibrator wakker gehou den", zei een woordvoerder van de Noordwijkse politie vanmor gen. Hij sprak overigens van een kwalijke grap omdat een groot aantal mensen een deel van hun nachtrust heeft opgeofferd. Ook zijn behoorlijke kosten gemaakt. De woordvoerder kon nog niet zeggen of de bedenkers van deze grap, als ze worden gevonden, ook worden vervolgd. "Er is ei genlijk geen strafbaar feit ge pleegd. Mogelijk kunnen ze uxl aansprakelijk worden gesteld voor de kosten", aldus de woord voerder. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Confederatie van Oranjeverenigingen ver wacht zeker 1 miljoen gulden in te zamelen voor het nationaal geschenk aan prinses Juliana en prins Bernhard, die vandaag vijftig jaar getrouwd zijn. Het geschenk zal op 30 april, Koninginnedag, aan het gouden bruids paar worden aangeboden. Op die dag wordt het jubileum nationaal ge vierd. Vandaag zal slechts in huiselijke kring aandacht aarpée gebeurte nis worden geschonken. De prins en prinses zullen het geschonken geld aan een goed doel besteden. Juliana wil er twee gehandicaptenprojecten mee steunen en Bernhard heeft zijn deel van het geschenk bestemd voor een Nederlands project van het Wereldnatuurfonds (WNF). Minister-president Lubbers spreekt vanavond op radio (19.00 uur) en op televisie (20.20 uur) een gelukwens uit ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijk van het prinselijk paar. Aansluitend brengt de NCRV op radio 1 en 2 een feestprogramma dat duurt tot 23.00 uur. (zie ook pagina's 3 en 22) BRUMMEN (ANP) - Twee van de zes spoorwegovergangen in het Gelderse Brummen moeten wor den gesloten. Daartoe behoort de overgang waar in juli vorig jaar zes mensen om het leven kwamen door een botsing tussen een trein en een autobusje. Een derde over gang blijft uitsluitend open voor fietsers en voetgangers. Een vier de, met knipperlichten beveiligde overgang, krijgt automatische hal ve overwegbomen. De plannen zijn door de gemeen te snel ontwikkeld na het ongeluk waarbij de zes doden vielen. Eer der kwamen in Brummen al een onderwijzer en twee kinderen op een slechts met knipperlichten be veiligde overweg om het leven. NS moeten de kosten van werk zaamheden aan spoor en installa ties voor hun rekening nemen. De gemeente trekt ruim één miljoen gulden uit. 'Volksgericht' in De Knijpe DE KNIJPE (GPD) - Oudejaars nacht blijkt in het Friese dorp De Knijpe een 'volksgericht' te heb ben plaatsgevonden. Ongeveer 50 jongeren drongen de woning van een vrouw binnen, bekladden de muren en sloegen in op de bejaar de ouders van de vrouw. De politie dreef de jongelui uiteen en ver richtte twee arrestaties. Er zullen nog meer arrestaties volgen, aldus de politie. Aanleiding was dat de vrouw vo rig jaar via de rechter gedaan had gekregen dat haar buurman, een slager, zijn nieuwe rokerij moest sluiten. SOESTDIJK (GPD) - Het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard is door duizenden Nederlanders aangegrepen om het paar een felicitatie te sturen. De Baarnse PTT reed vanmorgen bijna 3000 wens kaarten naar paleis Soestdijk. Eerder deze week werden al enkele duizenden felicitaties bezorgd. De Baarnse PTT rekent erop dat er in totaal zo'n 10.000 kaarten naar het paleis gaan. De telex op het paleis is door het grote aantal gelukwensen overbelast. Op de foto: postbode Daselaar die al 16 jaar post bezorgt op het paleis overhandigt de wenskaarten aan bode Bekker. (foto anp> Schuld noch onschuld Reagan aangetoond WASHINGTON (GPD) - Het on- port niet in de openbaarheid te derzoek dat de senaatscommissie brengen. Dat was vooral te danken in de VS instelde naar de Iran-af- aan de commissieleden die horen faire, heeft geen bewijzen opgele- bij de democratische partij, verd dat president Reagan afwist van het doorsluizen van Iraanse De democraten hebben gisteren betalingen voor Amerikaanse wa- verklaard, geen openbaarheid te pens naar de Contra's in N'.cara- willen omdat de Nationale Veilig- gua. Aan de andere kant heeft het on derzoek ook het tegendeel niet on omstotelijk kunnen vaststellen. Volgens commissie-voorzitter Da vid Durenberger zal wel nooit hele maal bekend worden of Reagan een aandeel had in het doorsluizen van de betalingen. Daarin kan alleen duidelijkheid komen als Oliver North, het staflid van de Nationale Veiligheidsraad dat de doorbetalingen organiseer de, zijn stilzwijgen doorbreekt. De commissie voltooide begin deze week een 133 pagina's tellend rapport waarin de bevindingen van de commissie, grotendeels op basis van getuigenverhoren achter ge sloten deuren, staan vermeld. Een meerderheid van de com missie besloot maandag het rap- Mogelijk sneeuw Veel bewolking en af en toe sneeuw. Minimumtemperatuur van rond het vriespunt aan zee tot min 5 graden plaatselijk in het binnenland. Middag- temperatuur iets boven nul. Meest ma tige westelijke wind, overdag aan zee af en toe krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: nu en dan zon en voornamelijk droog. In de nacht mati ge tot hier en daar strenge, in de mid dag lichte vorst. Donderdag 8 januari 1987 zon op: 08.47 uur, zon'onder: 16.45 uur; maan op: 12.21 uur, maan onder: 02.28 ter: 05.43 en 17.52 u heidsraad als eerste inzage rapport heeft gehad, en van dat recht gebruikt heeft gemaakt om talloze passages door te strepen omdat de nationale yeiligheid in het geding zou zijn. Volgens Durenberger brengt het senaatsrapport Reagan ernstig in verlegenheid, omdat erin wordt aangetoond dat zich allerlei half-il- legale activiteiten onder zijn neus afspeelden, dat hij met half-crimi- nele figuren als de Iraanse wapen handelaar Ghorbanifar in zee is ge gaan, en dat hij in het algemeen niet goed heeft opgelet. Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135.1097 DN Amsterdam. Tel. 020-9389 73 Giro 50500 Bank70.70.70.929 MEXICO STAD (GPD) - José Napoleon Duarte, de chris tendemocratische president van El Salvador, zou in de Amerikaanse ambassade hebben aangekondigd dat hij op het punt staat om af te treden. Dat wordt gemeld door Salpress, een persbureau dat nauwe ban den onderhoudt met het Salvadoraanse verzet. Salpress zegt de informatie te hebben gekregen van „een diplomatieke bron" die deel uit zou maken van de vertrouwenskring rond Duarte. De directe reden voor het mogelij ke aftreden van de Salvadoraanse president zijn de toenemende protesten tegen de vorige week in gevoerde belastingmaatregelen. Het gaat om een soort van „oor logsbelasting", die in eerste instan tie vooral het zakenleven bena deelt. Duarte wil met de maatregel dit jaar 24 miljoen dollar verdie nen. De golf van protesten bereikte gisteren een hoogtepunt toen 27 parlementariërs van de ultra rechtse oppositie een staking aan kondigden van „armen over elkaar en monden gesloten". Ultra rechtse leiders als de vroegere ma joor Roberto D'Aubuisson be schuldigen Duarte van een „dicta toriaal optreden". Een recent opgerichte ultra rechtse beweging riep dit weekein de via advertenties in kranten en op de radio op tot een staatsgreep tegen de christendemocratische president, die, zo werd gesteld, er op uit zou zijn om „een tiranniek JiüMultiRent VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. Autoverhuur BEL07I-3I000I FilmNet moet stoppen met eigen reclame DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van WVC wil dat FilmNet, de enige organisatie in Nederland die zich bezighoudt met abonnee-tele visie, ophoudt reclame voor zich zelf te maken met behulp van korte filmpjes. De organisatie overtreedt met die filmpjes de bepalingen van de Omroepwet en de Kabel-rege ling. Deze week stuurt het ministerie de organisatie een uitnodiging voor een gesprek over de filmpjes waarin FilmNet fragmenten toont van films die ze gaat uitzemden, zo liet een woordvoerster welen. De Omroepwet en de Kabelrege ling laten wel toe dat de aankondi ging in niet-bewegende beelden bij de abonnees op de buis jgebracht worden. De woordvoerster kon niet zeggen of FilmNet wél op deze manier verder kan gaap/met aan kondigen van programma's wan neer de nieuwe Omroepwet van kracht is. De Eerste Kamer moet zich nog over het wetsontwerp uit spreken. Onbekende toert weken rond in dure proefauto's ROTTERDAM (ANP) - Een nog onbekende man heeft zich de afge lopen weken hoofdzakelijk ver plaatst in auto's die hij bij garages in verschillende plaatsen in het land kwam halen voor het maken van een proefrit. Dat heeft de Rot terdamse politie ontdekt nadat de man een in Rotterdam meegekre gen Ford Escort na de proefrit niet meer terugbracht. De politie ging op onderzoek uit en kwam een hele keten van „proefritten" op het spoor. Voorzover de politie heeft kun nen nagaan meldde de man zich drie weken geleden bij een garage in Tiel waar hij een Audi 100 ter waarde van honderdduizend gul den meekreeg. Deze auto liet hij enige dagen daarna achter in Dor drecht bij een garage die hem een Rover meegaf om een ritje in te maken. De Rover is-niet meer te ruggevonden. Vervolgens kreeg de man van een garage in Amsterdam een Maz da 323 mee, die hij na een paar da gen rondrijden bij een andere gara ge achterliet om een Mazda 626 te gaan proefrijden. De Mazda 626 tenslotte werd in Rotterdam ach tergelaten in ruil voor de al ge noemde Ford Escort. Hoewel de politie de identiteit van de „proef- rijder" nog niet achterhaald heeft, zijn er voldoende aanwijzingen dat het in al deze gevallen om dezelfde man gaat. sociaal-communistisch bewind" in El Salvador te installeren. Tal van vooraanstaande zaken lieden lieten publiekelijk weten dat investeren door de oorlogsbe lastingen „nutteloos" was gewor den. Er werd gedreigd om de grote hoeveelheid kantoorgebouwen die tijdens de aardbeving van 10 okto ber jongstleden in de hoofdstad San Salvador sneuvelden niet meer te vernieuwen. Roberto D'Aubuisson, de onbe twiste leider van ultra-rechts, lan ceerde via de televisie het idee van een belastingmuiterij; het geza menlijk weigeren elke vorm van belasting te betalen. En D'Aubuis son beloofde de kijkers dat zijn partij in het parlement Duarte het vuur na aan de schenen zou leggen. Dat is gisteren met de staking van „armen over elkaar en monden gesloten" dan ook gebeurd. Het gaat om een soort van prikstaking die onder meer inhoudt dat de 27 parlementariërs van de ultra rechtse oppositie niet zullen stem men. En daarmee komt bijvoor beeld de periodieke verlenging van de noodtoestand in gevaar. gpd) Ijsmeester Henk Kroes: 'Voor een Elfstedentocht is geen strenge winter no dig'. PAGINA 15 Huisartsen stappen naar de rechter voor hogere particuliere tarieven. PAGINA 3 Leden van Charta 77 in Tsjecho-Slowakije gear resteerd. PAGINA 5 Verdere uitbreiding van de stakingen in Frankrijk. PAGINA 7 Stipriaan even r 'tempo doeloe'. PAGINA 17 ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Veel ambtenaren hadden vakantie DEN HAAG (GPD) - Studenten krijgen hun beursgeld deze maand later dan de bedoeling was omdat veel ambtenaren bij de afdeling studiefinanciering in Groningen tussen kerst en nieuwjaar niet werkten. Ook de vrije dagen bij de postgiro spelen een rol. Het geld voor de maanden janua ri. februari en maart komt pas tus sen 12 en 14 januari. Dat betekent dat een half miljoen studenten on geveer 14 dagen zondergeld zit. De studenten zouden deze maand voor de tweede keer geld krijgen sinds op 1 oktober de nieuwe wet op de studiefinanciering van kracht werd. Volgens het ministe rie van onderwijs verschuift de da tum, waarop het geld overgemaakt wordt langzaam naar een later tijd stip in de maand, namelijk tussen de 20ste en de 30ste. „Het is net als wanneer je gaat werken. Dan moet je ook de eerste maand zien te overbruggen". De meeste beursstudenten krij gen naast hun basisbeurs een aan vullende uitkering. In april word de hoogte van die bedragen defini tief vastgesteld. Studenten die to dat moment teveel geld hebben ge had, moeten dan een deel terugbe talen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1