Henk van Stipriaan even terug naar tempo doeloe 'Profiel van Veronica veel belangrijker dan ledental' Als presentator van radioprogramma op Radio 5 'We etaleren onze herkomst weer duidelijk Rob Out, directeur van snel groeiende omroep: „Ik heb weer echt het oude handwerk mogen uitoefe nen: met een microfoon de straat op en dan vertellen wat je ziet. Vroeger was dat normaal. Zoiets moest je ge woon kunnen als je bij de radio kwam werken. Toen ik bij de VARA solliciteerde gingen Broeksz en De Troye met mij naar een filmzaaltje, waar ze me een hele ochtend films zonder geluid lieten zien. Daar moest ik dan commentaar bij geven. Ik heb in die be gindagen wel anderhalf uur moeten volpraten bij het sterfhuis van Evert Ver meer, al zal ik daar vast niet de schoonheidsprijs voor hebben gekregen". Henk van Stipriaan bewaart goede herinneringen aan zijn jongste re- portagereis naar Indonesië, zijn land van herkomst. Hij ging erheen voor de TROS, waar hij sinds zijn vertrek bij de VARA, enkele jaren geleden, onder meer het radiopro gramma 'Tempo Doeloe' presen teert. Elke woensdagavond praat hij op Radio 5 met mensen die op de een of andere manier iets te ver tellen hebben over het oude Indié of het huidige Indonesië, afgewis seld met de klanken van een live opererend krontjongorkestje. door Hans Visser Vrijwel altijd is de lokatie een vergeten feestzaaltje boven een In disch restaurant in Den Haag. Maar nu, na een paar seizoenen, leek het producer Wim Droge wel eens aardig om Van Stipriaan zelf met een recorder naar Indonesië te sturen. Een goed idee, want tempo doeloe, de zoete herinneringen aan een verleden tijd, bestaat alleen in Nederland. Het Indonesië van nu kijkt vooruit. Schoenen Van Stipriaan maakte er vier programma's van een half uur. „In Jakarta heb ik gesproken met een Indische dame die daar in een kampong woont. Over haar leven, de kinderen, hoe ze zichzelf onder houdt. In de tweede uitzending loop ik op Pasar Senen. Voor veel mensen die het land kennen, is die markt zeker geen onbekende plaats. Het is daar enorm druk en ze verkopen er van alles: vis, huis houdelijke artikelen, kip, noem maar op. Voor het derde program ma ben ik naar Pondok Gede ge weest, waar een kinderhuis staat van de stichting Pa van der Steur, die vroeger in Magelang zat. In de vierde uitzending geef ik wat sfeer vanuit het bekende hotel Homann in Bandung. Je hoort de jangkrik's (krekels) en de cicak's (kleine ha gedissen). Er zit dan ook een ge sprek in met een Indische dame in een tuin bij Sukabumi en een inter view met de zoon van Ben Snij ders, de zanger van het Indische le venslied. Die zoon is nu hoogleraar medicijnen aan de universiteit van Jakarta". Henk van Stipriaan woonde tot 1950 in Jakarta. Later keerde hij er nog vele malen terug als reisleider. „In 1980 voor het laatst. Het valt mij op dat de welvaart erg is geste gen. Schijnbaar, want je weet het natuurlijk nooit. Maar ik zag ieder een goed gekleed gaan en op schoenen lopen en dat is voor men sen die de oude situatie kennen niet zo gewoon. Ook heb ik veel minder bedelaars gezien en er wordt veel gerestaureerd. Maar de luchtvervuiling...." Vergeten „Je merkt op zo'n reis toch ook weer datje ouder wordt. Zo heb ik de mensen die in 1950 in ons huis kwamen wonen goed gekend. In '80 ben ik daar nog geweest, maar nu ik weer ging kijken waren ze weg. En straks doet er iemand open die niet eens weet dat er ooit Nederlanders in dat huis hebben gewoond". „Hetzelfde had ik met het vroe gere kamp Adek, waar ik in 1942 ben gei'ntemeerd. Voor het eerst durfde ik daar weer te gaan kijken. Maar de moeite die ik daar voor heb moeten doen.... Toen ik de weg vroeg wist niemand wat ik bedoel de. In de Nederlandse tijd zaten daar de Javanen die werden geron seld om als koelie op Sumatra te gaan werken en in de oorlog zaten wij daar. Nu is het een politiekan toor. Toen ik daar eindelijk stond vroeg ik me af hoeveel mensen die tijd zouden hebben overleefd. Op dat moment realiseerde ik mij wat een bofkont ik ben". „Nee, ik heb er geen opnamen gemaakt. Ach, het is ook maar zo'n kleine groep voor wie dat de moei te waard kan zijn. In Jakarta is kamp Adek zelfs al vergeten. Daar is nu echt een generatie overheen gegaan". Huilen Van Stipriaan kreeg van de TROS een hypermodern draagbaar opname-apparaat mee. „Fantas tisch om mee te werken, maar het is om te huilen als je straks hoort hoe dat via de middengolf is te ont vangen. Zo kun je horen hoe ik in Bandung het hotel uit loop en de straat op ga. Het heeft er pas gere gend en dan kun je horen hoe de wielen van becak's over het natte asfalt gaan. Tijdens het monteren hoorde de technicus mij daarover in die opname vertellen. Hij vond dat gek, want dat moetje toch kun nen horen. Ja, maar niet als je mid dengolf hebt. Hoge tonen vallen zelfs weg. Maar volgend jaar ga ik toch weer op reis met zo'n appa raat. Naar Florida om daar met In dische Nederlanders te praten". Dat wordt dus opnieuw even te rug maar 'het oude handwerk'. „Ja, vroeger had je mensen als Felder- hof, Kleywegt en Jan de Troye. Je moest wat kunnen. Tegenwoordig moet je om bij de radiojournalis- tiek te komen politiek in het juiste straatje passen en familie hebben. Als je in de kantine tegen iemand een mooie volzin zegt bij een portie zuurkool kun je morgen beginnen. Iedereen kan alles, is het principe". Uitzendingen: elke woensdag avond, TROS Radio 5, van 18.30 tot 19.00 uur met de komende vier weken reisimpressies van Henk van Stipriaan. 11 (17) Livin' on a Prayer - Bon Jovi 12 (10) Jij bent alles - André Hazes 13 (16) Rock around the Clock - Zangeres zonder Naam/ Normaal 14 (20) Each time you break - Nick Kamen 15 (15) Radar Love - Centerfold 16 (35) For America - Red Box 17 (24) C'est la vie - Robbie Ne- vil 18 9) Don't leave me this way - Communards 19 (14) Later als je groot bent - Henny Huisman 20 (11) You can call me Al - Paul Simon 21 (31) Is this love? - Alison Moyet 22 (27) Stay with me til - New London Chorale 23 So cold the night - Com munards 24 Sometimes - Erasure 25 (19) Goin to the Bank - Com modores 26 Die Laaielichter - Ge rard Cox 27 Shake you down - Gre gory Abbott 28 (28) Jabdah - Koto 29 (33) French Kissin - Debbie Harry 30 (37) Breakout - Swing Out Sister 31 (18) Mexico - Zangeres Zon der Naam 32 You keep me hangin on - Kim Wilde 33 (23) Amanda - Boston 34 (22) Rumors - Timex Social Club 35 (36) Stranger in a Strange Land - Iron Maiden 36 (21) You give love a bad na me - Bon Jovi 37 (39) Geef ons Vrede - Robert Long 38 Dance around the World - Richenel 39 (25) Control - Janet Jackson 40 De Verzoening - Frank Boeyen Groep (Stichting Ned. Top 40) 1(1) Walk like an Egyptian - The Bangles 2(4) Showing out - Mel Kim 3(3) Through the Barricades - Spandau Ballet 4(2) Suburbia - Pet Shop Boys 5(5) War-Bruce Springsteen 6 (7) Don't give up - Peter Ga briel Kate BiLsh 7(6) Rock the Night - Europe 8 (8) Celebration Rap - MC Miker G DJ Sven 9 (12) Open your heart - Ma donna 10 (13) Land of Confusion - Ge nesis Rob Out: op naar het miljoen. KRO-voorzitter B.A. Schmitz: HILVERSUM - Opvallend maar niet spectaculair. Zo omschrijft KRO-voorzitter mr. B. A. Schmitz de groei die zijn omroep heeft doorgemaakt. De KRO is met zijn 639.156 leden nu groter dan ooit. „Wij groeien vrij gestaag. In 1972 zaten we op een dieptepunt, een jaar later kwam de Mikro-gids op de markt en groeiden we weer". Tot op de dag van vandaag, zo blijkt uit de onlangs gepresenteer de jaarcijfers. Volgens Schmitz heeft het suc ces te maken met een aantal facto ren. „Heel belangrijk zijn de bla den, Studio en de Mikro-gids. Bo vendien is de KRO veel minder omstreden dan deze omroep jaren lang is geweest. Sinds begin jaren tachtig hebben we een heel bewus te programmering waarbij we hoge kijkcijfers niet schuwen. We etale ren onze herkomst weer duidelijk. Dat blijkt met name uit program ma's als 'Tussen hemel en aarde', 'De ver van mijn bed show' en uit de keuze van een aantal onderwer pen in de gewone rubrieken. Op de radio brengen we een ruime hoe veelheid catechese. Met onze mar kante programmering schamen we ons niet voor onze herkomst. Inte gendeel, we bekommeren ons niet om de hoogste kijkcijfers". De r.-katholieken hebben een toenemende behoefte aan een her kenningspunt, denkt Schmitz en dat vinden zij bij de KRO. „Of je helemaal niet meer of juist wel ge regeld naar de kerk gaat, de KRO is een soort geestelijke bijtank, een herkenningspunt. We hebben veel aandacht gegeven aan gebeurtenis sen in de katholieke gemeenschap. door Bert Mol en Renate van Iperen We hebben daar fatsoenlijk over bericht en ook de onaangename in formatie overgebracht. Dat geeft op den duur toch een zekere be trouwbaarheid". Die betrouwbaar vertaal je in le denwinst. Ook in de toekomst voorziet Schmitz nog enige groei. „We zullen keihard moeten werken om een zekere groei te houden. U zult mij nu niet horen zeggen dat we naar 700.000 leden zullen stij gen. Ik zal buitengewoon tevreden zijn met een groei als we nu elk jaar kunnen waarmaken. Dat moet er in zitten, als we maar heel hard werken". De programma's alleen leiden niet tot een succes van de KRO. „Er wordt door onze leden ook veel gekeken naar de programma's van andere omroepen. Ze kennen niet zo'n trouw als de leden van de NCRV of de EO. Katholieken vor men een heel open bevolkings groep. Een groot deel van hen is KRO-lid omdat men ons niet uit het omroepsysteem wil missen". Aan het eind van de jaren zestig stond de KRO voor de keuze: of de 'K' voor een'katholieke omroep of de 'A' voor een grote omroep. Schmitz: „De beste marketing mensen voorspelden dat als we voor de K kozen, we de A wel kon den vergeten. Achteraf blijkt dat een volstrekt verkeerde inschat ting te zijn geweest. Onze eigen keuze is bijzonder goed geweest". Ruim 80 procent van de KRO-le- den is r.-katholiek. Een veel belangrijkere rol in het ledental spelen de omroepbladen, erkent ook Schmitz. De aanwas van de KRO van het afgelopen jaar is geheel toe te schrijven aan het toenemend aantal abonnees op de Mikro-gids. „De programma's zijn slechts één factor in de omroep- keuze en zeker niet de belangrijk ste. De omroepbladen én het ima go van de zendgemachtigden zijn, of je het nu leuk vindt of niet, veel belangrijkere factoren. Ik ben niet iemand die dagelijks de kijkcijfers bestudeert, maar toen ik een paaf weken geleden wel die cijfers zag, constateerde ik tot mijn verbazing hoe ver Veronica programma's in populariteit bij andere achterblij ven. En toch groeit die omroep. Er zit blijkbaar iets in Veronica". Veronica staat voor 'jong en dy namisch', TROS biedt 'voor elk wat wils'. De KRO laat zich echter heel wat minder gemakkelijk een etiket opplakken. Schmitz heeft het er dan ook moeilijk mee zijn eigen omroep te omschrijven. „We bedrijven betrouwbare omroep- journalistiek met een gedegen be handeling van wat er aan de hand is. Men verwacht van ons ruime aandacht voor ontwikkelingen in en rond de kerk. We spreken een grote groep katholieken aan, die niet zo hevig geinteresseerd is in KRO-voorzitter B.A. Schmitz 'Keihard werken om groei te behou den'. (foto ANP) Russisch in de kerk, maar die toch het leven na dit leven heel belang rijk vinden. We zijn er voor een heel grote brede groep". blijven er nog steeds kindertjes ge boren worden. Het is beslist niet zo dat we onze groei van andere om roepen halen". Veronica blijft zich richten op mensen van 15 tot, pakweg, 40 jaar. Programma's voor ouderen passen dan ook niet in het programmabe leid van Out en de zijnen. „Over het algemeen halen wij de pro gramma's die erg goed scoren bij het oude publiek uit de program mering. Ik zal meer kunnen berei ken als we 'Wedden dat' brengen. Een dergelijk programma spreekt een heel groot publiek aan, maar we brengen dat heel zelden. Juist om niet te verzanden en niet te ho ren bij de omroeporganisaties die inderdaad zeggen dat ze er voor ie dereen zijn. Wij hebben speciaal gekozen voor een jongere omroep. Met wat experimentele mogelijk heden, met durf. Als ik bij een an dere omroeporganisatie zou zitten, zou ik de film 'Emmanuelle' niet uit durven zenden, omdat je weet dat je dan heel wat oudere kijkers zal afstoten. Het is altijd de taak om de grootste te worden, maar het is zeker geen absolutisme. Als ik ergens blijf steken, dan blijf ik ste ken. Veronica heeft nu eenmaal ge kozen voor die bepaalde groep". „Het profiel van Veronica is be langrijker dan het ledental. Je hebt best kans dat de aanpak van Vero nica, de snelheid, de keuze van de programma's, de oudere mensen niet meer aanspreekt. Dan lopen ze vanzelf weg. Dat risico zit er in. Maar ik vind het veel belangrijker het profiel vast te houden dan dat je zegt: ik leg me op wat de mensen willen en als die 60-jarige een leuk kookprogramma wil zien, dan wei ger ik dat absoluut. Wij hebben al tijd quizzen geweigerd. Typisch programma's voor ouderen". Hoe lang Veronica nog deel zal uitmaken van het Hilversumse om roepbestel is onduidelijk. Zeker is dat Out en de zijnen elke mogelijk heid om commerciële omroep te bedrijven zullen gebruiken. „Ik wil morgen al beginnen, maar beslist niet onder de voorwaarde die WVC heeft gesteld. Daarbij hebben we de keus uit het vullen van één net met twee andere zendgemachtig den of met één andere. In het laat ste geval ben je vier dagen com mercieel en drie dagen niet. Krank zinniger kun je het natuurlijk niet bedenken. Ik zie niet in hoe je een optelsom kunt maken van AVRO, TROS en Veronica". „Commerciële omroep is onont koombaar, maar ik denk dat we er in deze kabinetsperiode niet meer aan hoeven te denken. Ik vermoed echter dat men er na deze regering wel wat realistischer over gaat den ken. In België zijn nog steeds plan nen om snel te beginnen met com merciële omroep. Ik word daar over goed geïnformeerd. De filoso fie van de Belgen is heel duidelijk: voor zeven miljoen Vlamingen hoeven ze niet te werken. Maar ze zetten de zender gewoon op de grens en zorgen dat ze 21 miljoen Nederlandstalige mensen berei ken. Zo simpel ligt dat. En voor de adverteerders is het heel interes sant". Rob Out is er van overtuigd dat hij commerciële omroep kan ma ken met hooguit 150 medewerkers gedurende zeven dagen per week van 's ochtends zeven tot 's avonds één uur. „Het is zeker te doen. Wanneer je alle salarissen, m'n ei gen cameratrein en een eigen stu dio meerekent, heb ik niet meer nodig dan honderd miljoen gul den. Officieel wordt steeds uitge gaan van een bedrag van 500 mil joen gulden". Waarom wil Out zo graag zijn huidige postitie in het omroepbe stel inleveren voor de commerciële status? „Het feit dat je geen geld krijgt, maar juist alleen belasting betaalt, bezorgt je een groot stuk vrijheid en ongebondenheid. In een commercieel opgezet bedrijf is het mogelijk om van de ene op de andere dag een andere program mering te maken. Nu moet ik maanden, jaren van tevoren sche ma's inleveren en eindeloos verga deren. Hilversum is vastgeroest". Financiële risico's voorziet Out niet: „Je zou eens moeten weten hoeveel bedrijven en bankiers hier al langs gekomen zijn met de vraag wanneer ik commercieel ga en hoe veel geld ze er in moeten steken". 'La Deutekom' op tv AMSTERDAM (ANP/GPD) Als gevolg van de beslissing van Cristi- na Deutekom om met onmiddellij ke ingang een punt te zetten achter haar theater- en concertloopbaan zijn alle uitvoeringen in het land van de opera 'Semiramide' afge last. Dit heeft de Nederlandse Ope ra dinsdag meegedeeld. Cristina Deutekom zou de titelrol in deze opera zingen. Operaliefhebbers die al een plaatskaart hadden gekocht voor één van de voorstellingen van 'Se- miramide' kunnen hun geld terug krijgen. Cristina Deutekom komt overi gens vrijdag op tv. Deutekom zal in de show van Ivo Niehe vertellen waarom ze gestopt is. Ze doet dat bij de TROS, omdat ze voor deze omroep engagementen had, die niet meer doorgaan. De plaats van Deutekom in het TROS-concert op 17 januari in De Doelen wordt ingenomen door de sopraan Charlotte Margiono. HILVERSUM - Je bent jong en je groeit maar door. Sommi ge andere omroepen boeken winsten van hooguit een paar duizend nieuwe leden, Veroni ca schrijft ze met niet minder dan tienduizenden tegelijk bij. De jongste omroepvereniging zag het afgelopen jaar de aan hang groeien met 76.000 leden tot 726.000, en verdrong daar mee de TROS van de tweede plaats. En het is nog niet afge lopen, als het aan algemeen di recteur Rob Out ligt. „Ons po tentieel is zo groot dat we het miljoen wel kunnen halen". door Renate van Iperen en Bert Mol Toch valt niet te ontkennen dat de groei stagneert. Veronica sloot 1985 af met een winst van 90.000 leden, het jaar daarvoor was zelfs een winst geboekt van 100.000 le den. Out: „Ik ontken niet dat we het in het begin wat gemakkelijker hebben gehad. Iedereen moest over de streep gehaald worden. Het was eerst de C-status, vervol gens moesten we de B-status ver krijgen, ten slotte de A-status: daar haalde het nieuwe lid zijn motiva tie uit. Daarom verbaast het me nu dat we desondanks toch nog 76.000 leden winst kunnen halen, terwijl we die A-status al hebben. In eer ste instantie was het de 'underdog'- positie waarin we zaten. Ten slotte krijg je het effect dat mensen bij een winnaar willen horen". „Wij hebben het geluk dat we de (foto ANP» jongeren aantrekken en gelukkig

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19