Kroes maakt studie van ijs Ushockeygrootmachten overstuur Helft publiek betaalde niet bij NK-veldrijden Sprinter Kuroiwa trotseert sneeuwval 'Voor een Elfstedentocht is geen strenge winter nodig' Pele komt niet meer in actie Kiev wint Vermeulen en Hemmes vallen uit Portugal zonder stervoetballers Vettori boekt tweede zege op rij WOENSDAG 7 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 15 MONTREAL/MOSKOU (AFP Rtr./SID) - De diskwalificatie van de Sowjet-Unie en Canada, zon dag tijdens de wereldtitelstrijd ijshockey voor junioren in Tsje- cho-Slowakije, heeft gevolgen gehad op hoog niveau. De Canadese minister voor sportzaken Otto Jelinek gelastte gisteren een onderzoek naar de oorzaken van de massale vecht partij tussen de jeugdige interna tionals van de sterkste ijshockey- naties ter wereld. Het gezagheb bende sportcomité van de Sow- jet-Unie stelde zich vooralsnog voorzichtig op. Maar het partij blad „Pravda" en de krant „Sov jetski Sport" hekelden in scher pe commentaren het gedrag van de Russische ijshockeyers. De strafcommissie van de Interna tionale IJshockey Federatie (IIHF) buigt zich over de reden voor de ongeregeldheden. Canada, dat medaillekansen had in het toernooi voor spelers tot twintig jaar, leidde in de tweede periode met 4-2. In de 33ste minuut brak een hevige vechtpartij uit, die twintig minu ten duurde en staking van de wedstrijd tot gevolg had. De IIHF schorste beide teams met onmiddellijke ingang. Volgens de Canadese ijshockeybond heb ben de Sowjets de meeste schuld aan het gevecht, dat door be stuurders werd omschreven als het grootste fiasco in de interna tionale ijshockeygeschiedenis. „De Russen konden het niet hebben, dat zij waren uitgescha keld", zei de Canadese assistent- coach Pat Burns. „Zij hebben be wust op het gevecht aange stuurd. Vanaf de bank werden contstant agressieve spelers het ijs op geduwd". De Pravda wees de lezers op het feit, dat zij hun ogen niet meer kunnen sluiten voor de problemen in het Russi sche ijshockey: „Waarom begin nen wij onze toonaangevende positie te verliezen? Waarom hebben wij steeds minder talen ten? Waarom neemt het aantal gerenommeerde clubs af? Dat zijn de vragen, waarop we een antwoord moeten hebben". Sowjetski Sport liet zich ook negatief uit over het nationale ijshockey: „Voor de chaos, die onze jeugdspelers hebben ontke tend, bestaat geen enkele rechtvaardiging. Er zijn geen woorden te vinden voor het wan gedrag van onze ploeg". Voorzit ter Anatoli Kostrioekov van de afdeling ijshockey van het sport comité hield zich wat meer op de vlakte: „Het is te vroeg iemand de schuld te geven. Waarschijn lijk hebben beide teams zich even erg misdragen. Maar als we de hoofdschuldigen in eigen kring vinden, zullen wc die hard straffen". Net als de Canadase ijshockeybestuurders ontkende Kostrioekov, dat twee oefenwed strijden tussen een Canadees team van „All Stars" en de Sow jet-Unie in februari zijn ge schrapt. ENSCHEDE (GPD) - De organi satie van het Nederlands kam pioenschap veldrijden heeft na de eerste afrekening een teleur stellende recette geïnd. Zondag ontstond al de indruk dat minder mensen de kassa's hadden ge passeerd dan er in het recreatie park Het Hulsbeek in Oldenzaal langs het parkoers stonden. Voorzitter Henk Olde Damink sprak toen van 5000 a 6000 toe schouwers. „Dit aantal blijkt nog minder te zijn", zei Olde Damink gisteravond. De organisatie is ervan over tuigd dat vele toeschouwers gra tis zijn binnengekomen. Hoewel liefst tachtig vrijwilligers waren ingezet om de binnenkomende paden te controleren, was het park zó uitgestrekt, dat mogelijk duizenden mensen via sluipwe gen zijn binnengekomen. Olde Damink: „Een jurylid meldde ons tijdens het kampioenschap dat op een bepaald moment drommen mensen gratis het par koers op kwamen. Wij hadden ingecalculeerd dat een x-aantal mensen voor niets zou binnenko men, maar we hadden toch wat meer sportiviteit verwacht. Er zijn toeschouwers teruggefloten, die gewoon doorliepen. Het ge volg is dat de recette is achterge bleven bij de verwachtingen". Een woordvoerder van de poli tie zei zondag tegen een lid van de organisatie nog dat naar schatting 10.000 tot 12.000 men sen langs het parkoers stonden. Ook andere ervaren volgers van de veldritsport gokten op 10.000 toeschouwers. Dat zou beteke nen dat zo'n 5000 mensen zonder te betalen het NK volgden. De organisatie had een financiële re serve, zodat er geen sprake is van een debacle. De winst, die be doeld was voor het eigen par koers van de organiserende wie lervereniging OWC, zal echter na afrekening van de kosten nihil zijn. De wielervereniging OWC heeft zich overigens kandidaat gesteld voor de organisatie van een wereldkampioenschap veld rijden als het WK veldrijden aan Nederland wordt toegewezen. De KNWU verwacht dat dit bin nen vijfjaar zal gebeuren. (Van onze GPD-verslaggever) LEEUWARDEN - 'De ramp' bleef in februari '86 weer uit: het ijs in de tweehonderd kilometer lange Elfstedenroute hield stand. Het legioen schaatsers gleed probleemloos over een ijsvloertje van vijftien tot twintig centimeter. In Alaska en Iowa - gebieden met ijzige koude waar veertig graden vorst metersdikke ijsplaten vormt - lachen ze om die gekke Friezen: met z'n duizenden over zo'n dun laagje ijs...? r Henk Kroes: "IJs is vrij buigzaam en door het gewicht van die groep rijders krijg je die golf Ir. Jan Kroes, de ijsmeester van De Friesche Elf Steden, heeft afgelo pen zomer in Iowa City tijdens een congres van wetenschappers op het gebied van technische toepas sing van ijs, de film The Eleven Ci ties van de Wereldomroep over de laatste Elfstedentocht afgedraaid- De ijsologen stonden perplex. Een dergelijk massaal schaatsevene- ment op griezelig dun ijs: dat zou bij ons niet gebeuren, kreeg Kroes van verschillende kanten te horen. Het vroor dat het kraakte don derdag 13 februari tijdens die schitterende Elfmerentocht, maar toch ontstond er een groot gapend gat in het ijs van de Oostervaart tussen Hindeloopen en Workum. Duizenden schaatsers moesten te voet, per autobus, tractor of achter op de fiets een afstand van enkele honderden meters overbruggen. De IJs wegencentrale zocht de oorzaak in het grote aantal zwart rijders dat aan de Elfmerentocht zou hebben meegedaan. Het ijs zou daardoor te snel achteruit zijn ge gaan. Maar daar lag het niet aan. Het wak was ontstaan doordat schaatsers in flinke groepen bijeen bleven. Er was geen sprake van SAO PAOLO (SID/Rtr.) - Pele zal niet meer in actie komen tij dens het toernooi om de we reldbeker voor veteranenteams in Brazilië. Het 46-jarige idool kondigde dat zelf aan na afloop van de wedstrijd tussen Oud- Brazilië en Oud-Italië, die de Brazilianen met Pele voor ruim 50.000 toeschouwers met 3-0 „Ik wil mijn image niet ver derven. Want ook ik moet de tol betalen voor mijn gevorderde leeftijd", aldus Pele. „Hij vreest, dat zijn roep als voetbal genie schade zou kunnen oplo pen. Want met de jaren is hij er uiteraard niet sneller op gewor den", zei Eduardo Saboya, een van de organisatoren van het V/K der nostalgie voor spelers boven de 34 jaar. Volgens Saboya had Pele te voren trouwens al gezegd al leen maar aan de openingswed strijd mee te willen doen. „Hij zou het van zijn ervaringen in dat duel laten afhangen of hij nog verder in actie zou komen. Helaas is zijn antwoord nega tiefuitgevallen", aldus Saboya. Investering In hun streven de rol van Ar senal als ranglijstaanvoerder over te nemen hebben de stad genoten Liverpool'en Everton dinsdag flink geïnvesteerd. Dc concurrenten in de Engelse voetballeague trokken voor miljoenen gulden spelers aan. Liverpool nam topscorer John Aldrigde over van Oxford United. De veelvoudig kam pioen telde daarvoor een mil joen pond (3,8 miljoen gulden) neer. Everton was iets goedko per uit. Het trok 840.000 pond (3,2 miljoen gulden) uit voor middenvelder Ian Snodin van Leeds United. Aldridge, die bekend staat als fan van Liverpool, scoorde in honderd wedstrijden 72 keer voor Oxford. Hij is de opvolger van Ian Rush. die aan het einde van het seizoen naar Juventus vertrekt. echte slijtage. Het ijs, zo bleek la ter, had het begeven door de golf beweging van het water onder de ijslaag. Door het gewicht van de com pacte groepen schaatsers ontston den golven onder het ijs, die met de groep meerolden en na verloop van tijd in kracht toenamen. Het ijs kwam daardoor in beweging en er ontstonden scheuren en wakken. Niet alleen bij Hindeloopen, maar ook bij Elahuizen op de Fluessen heeft zich het verschijnsel die dag voorgedaan. De gebeurtenissen waren voor Kroes aanleiding om de universiteit in Delft te vragen er bij gelegenheid onderzoek naar te doen. Zover is het overigens nog niet gekomen. Gewicht Kroes: „Het gaat om groepen van twintig tot dertig schaatsenrijders. Door het gewicht van die groep buigt het door. IJs is vrij buigzaam en door het gewicht en de gang van die groep rijders krijg je die golf. Vooral als schaatsenrijders tegen de wind in moeten, kruipen ze bij elkaar en dan komt er een groot ge wicht op een kleine oppervlakte". Kroes heeft zich als technisch man van de Elfstedenclub verdiept in de problemen van ijs. Vooral in het buitenland, en dan nog met na me in de gebieden met extreme koude, is er veel studie gedaan naar de technische toepassing van ijs. In de arctische gebieden wordt momenteel op grote schaal op ijs vlakten geboord naar olie. Voordat de zware apparatuur het ijs op gaat, moet onderzoek worden ge daan naar de draagkracht. Er wor den in die landen complete wegen over het ijs aangelegd. Op die rou tes gelden snelheidsbeperkingen, juist om die gevreesde golfbewe ging door het gewicht van rijdende voertuigen te voorkomen. „Kijk, bij een Elfstedentocht gaan wij altijd uit van vijftien cen timeter ijs. Maar wat is dat eigen lijk, vijftien centimeter. Wij weten door onderzoek in Amerika dat ijs van die dikte twee- tot drieduizend kilogram draagkracht heeft. Maar dat is gemeten met een vrachtauto. Wij kunnen hier niet een vrachtau to op dit ijs zetten". Proef Toen zich in 1985 een strenge winter aandiende en de kansen op een Elfstedentocht met de dag le ken toe te nemen, werd voor het Elfstedenbestuur de Elfmeren tocht de proef-op-de-som. De tocht over de Friese meren werd in ja nuari vorig jaar enkele dagen voor de Elfstedentocht verreden. Jan Sipkema c.s. wisten dat een Elfste dentocht anno jaren tachtig iets heel anders zou worden dan een tocht anno jaren zestig. Er zouden veel meer schaatsers meedoen. En gerekend moest worden op tien duizenden, misschien wel hon derdduizenden toeschouwers, die vrij zeker massaal het ijs op zouden gaan. Als je daar over na gaat den ken, lijkt vijftien centimeter ijs griezelig weinig. Vooral voor het gedrag van het publiek was het Elfstedenbestuur zeer beducht. De risico's van scha de aan de ijsvloer door golfbewe gingen van het water, zijn kleiner dan de gevaren van grote stilstaan de groepen mensen op het ijs. Maar hier is er, in tegenstelling tot de schaatsende groepen, het 'voor deel' dat er bij een te zware belas ting vanzelf water op het ijs komt. Op zich is dat meestal niet zo erg, ijs is elastisch genoeg. Onvoorstelbaar Bij de Elfmerentocht van 1985 bleek het ijs grote groepen schaat sers te kunnen dragen. Kroes had toen al diverse contacten met Ca nadese wetenschappers op het ge bied van de technische toepassing van ijs. Hij schreef ze na de Elfste dentocht van twee jaar geleden, een brief met zijn ervaringen. Er waren 16.000 schaatsers over het Friese ijs gegleden, zelfs bij een temperatuur die in de loop van de dag boven het vriespunt uitkwam. Gefeliciteerd, antwoordden de Ca nadezen, maar bij ons was dit niet gebeurd. Het is voor ons onvoor stelbaar dat bij een dergelijke ijs- dikte zo'n grootschalig evenement plaats heeft. Kroes: „Er ligt ook een groot ver schil. In het buitenland ligt de ver antwoordelijkheid voor dit soort zaken bij de overheid. Bij ons ligt dat bij een vereniging, waar de le den maar een ding van willen: schaatsen. Wij gaan heel anders met ijs om. Als het maar net kan, dan willen wij het ijs op. Bij ons in het dorp is het zo dat als Zwaga op het ijs is geweest, dan is het ver trouwd. Zwaga gaat door voor de deskundige. Wij zijn meer gewend om het ijs snel te gebruiken". Congres Afgelopen zomer hield Kroes in de VS tijdens een congres van we tenschappers op het gebied van de technische toepassing van ijs een inleiding over de Elfstedentocht. Hij trof er Zweden die vertelden over hun pogingen kanalen met ijs- brekers open te houden, Canade zen die met behulp van boomstam men het draagvermogen van ijs we gen vergroten en Amerikanen die verfijnde methoden hadden uitge dacht om het draagvermogen van ijsvlakten te berekenen. De verba zing was groot toen Kroes ze via filmopnamen van de laatste Elfste dentocht kon laten zien, dat je op dun ijs ook een grootschalige pres tatietocht op schaatsen kunt hou den. Grote belangstelling had Kroes bij zijn buitenlandse reizen voor mogelijkheden om de kwaliteit van het ijs te verbeteren. Tijdens de voorbereidingen voor de laatste tocht is met succes zo'n methode beproefd. Op tal van plaatsen wil de het ijs onder bruggen ondanks strenge vorst maar niet dicht groeien. Vrijwilligers zaagden schotsen ijs uit sloten en gooide die in de wakken. In veel gevallen bleek dit ingrijpen afdoende. De schotsen vroren aaneen tot een ste vige ijsvloer. De natuur een handje helpen, heet dat. Toch vindt Kroes dat er niet te zwaar de nadruk op die BISCHOFSHOFEN (APA) De Oostenrijker Ernst Vettori heeft gisteren voor de tweede achtereen volgende keer het jaarlijkse Vier- schansentournee gewonnen. In de vierde en laatste wedstrijd in Bi- schofshofen klasseerde Vettori zich als tweede achter de Fin Tuo- mo Yilipulli. De Noor Vegard Opaas werd derde. Door zijn zege in het Vierschansentournee nam Vettori de eerste plaats in de stand om de wereldbeker over van Opaas. De laatste wedstrijd in Bischofs- hofen werd na de eerste springron- de afgebroken wegens zware sneeuwval. De Fin Yilipulli stond op dat moment met een sprong van 109 meter eerste in het klassement en kreeg de zege in de schoot ge worpen. De tienduizend toeschou wers begroetten de beslissing van technische maatregelen moet lig gen. Het gaat er, vindt hij, bij dit soort ingrijpen vooral om dat het aantal knelpunten in de Elfsteden- route zoveel mogelijk wordt terug gedrongen. „Voor een Elfsteden tocht is een strenge winter niet no dig. Het doorgaan van de tocht hangt niet af van technische maat regels". Computerprogramma Na de tweede Elfstedentocht is ook bij het KNMI de belangstelling voor ijs en ijs-aangroei sterk geste gen. In overleg met het Elfsteden bestuur hebben de weerlieden uit De Bilt een computerprogramma geschreven waarmee de ijsgroei kan worden berekend, in samen hang met de weerverwachtingen. Maar Kroes is er inmiddels achter dat je ook met dit soort aangroei- voorspellingen moet uitkijken. Het KNMI gaat uit van een doorsnee beeld, bij de berekeningen wordt de jury met een langdurig fluitcon cert. De uitslag van Bischofshofen is 1 Tuomo Yilipulli (Fin) 109,7 punten, 2. Ernst Vettori (Oos) 105,1, 3. Vegard Opaas (Noo) 104,5, 4. Miran Tepes (Joe) 103.2. 5 Ulf Findeisen (ODD 100,8, 6. Jens Weisflog (ODD 98,1. Het eindklassement van het Vierschansentour nee is: 1. Vettori 710,2 punten, 2. Opaas 703,3, 3. Findeisen 702.4. 4. Tepes 691.4, 5 Thomas Klauser (Wdl) 684.6. 6. Andreas Bauer (WDl) 684.6. Stand om de wereldbe ker: 1. Vettori 122 punten, 2. Vegard Opaas 117, 3. Primoz Ulaga (Joe) 94. 4. Jens Weis flog 82. 5. Klauser 65. 6. Matti Nykaenen (Fin) 62. Superslalom De Zwitserse skisters hebben gisteren de wedstrijden om de we reldbeker superreuzeslalom gedo mineerd. Maria Walliser werd in Saalbach (Oostenrijk) eerste voor haar landgenote Brigitte Oertli. Mateja Svet uit Joegoslavië volgde op de derde plaats. INZELL (DPA) - Op de laatste dag van het internationaal driebanen- toernooi in Inzeil hebben Jaqcueli- ne van Straaten en Marga Künz persoonlijke records gereden op de drie kilometer. Beiden schaatsters (foto ANP) geen rekening gehouden met brug gen, stroming, het effect van de in dustrie en regionale temperatuurs verschillen. Tijdens Elfstedenwin- ters vroor het bijvoorbeeld in Slo ten vaak een stuk harder dan in Harlingen. De kennis van het effect van golfbeweginingen onder een ijs vloer, zal bij een volgende Elfste dentocht overigens niet leiden tot speciale maatregelen. Het ver schijnsel van rijden in grote groe pen, komt namelijk bij een Elfste dentocht niet op grote schaal voor. Door de lange afstand tussen start (Frieslandhal) en plaats van ver trek (Zwette) komen de de deelne mers wat verspreid aan. Concen traties van schaatsers doen zich bij een Elfmerentocht veel meer voor. Niettemin ziet Kroes wel duide lijk voordelen van zijn studie naar de mogelijkheden van het ijs. Hij vindt het vooral belangrijk dat hij door de achtergrondinformatie be paalde verschijnselen die zich bij ijs vorming voordoen, kan verkla ren en er zonodig op kan inspelen. Voor Walliser was het de derde zege van het seizoen. Met een mi nuut en 9,71 seconden was zij de enige, die onder de 1.10 bleef. Door haar zege liep Walliser in het alge meen klassement om de wereldbe ker in op haar landgenote Vreni Schneider, die tiende werd in 1.11,74. De klassementsleidster was slachtoffer van de weersom standigheden, die plotseling slech ter werden nadat Walliser al aan de beurt was geweest. Bekerhoudster Marina Kiehl (West-Duitsland) werd vijfde in 1.11,04. De uitslag is: 1. Maria Walliser (Zwi) 1 mi nuut 9,71 seconden, 2. Brigitte Oertli (Zwi) 1 10.66, 3. Mateja Svet (Joe) 1.10,75, 4. Ca therine Quittet (Fra) 1.11.01, 5. Marina Kiehl (WDl) 1.11.04. 6. Michaele Gerg (WDl) 1.11.19 Stand om wereldbeker superreuzeslalom 1. Schneider 157 punten. 2 Walliser 150. 3. Oertli 113. Van Basten, Rijkaard en Men zo, behaalden tegen Notting ham Forest de enige (nipte) winst van het toernooi; 4-3. Eeerder werd met 1-4 van FC Tirol verloren. Galatasaray ver sloeg VFB Stuttgart in de strijd om de derde plaats met 5-3. FC Tirol sloot het toernooi als vijf de af. Het won met 4-1 van de amateurs van München 1860. finishten een fractie van een secon de boven dc 4 minuten en 50 secon den. De Nederlandse mannenploeg kwam op de 5000 meter niet tot op zienbarende prestaties. Robert-Jan Tel eindigde als beste Nederlander op de veertiende plaats. De West duitser Hansjörg Baltes zegevierde op die afstand. Hij bleef als enige (ruim) onder de 7 minuten en vijf tien seconden; 7.08,58. De sprinter Akira Kuroiwa won evenals een dag eerder de 500 me ter. Ondanks de zware sneeuwval realiseerde de Japanner een tijd van 38,26 seconden. Kuroiwa be sloot na zijn derde afstandsover winning niet meer op de 1000 me ter te starten. De Amerikanen lie ten zich op de tweede dag van het toernooi helemaal niet zien. De eindzege in het sprintoernooi ging naar de Rus Alexander Antipov Opmerkelijk in het sprinttoernooi was het optreden van Valerie Goek uit de Sovjetunie. De juniorenwe reldkampioen van 1984 eindigde bij zijn rentree in de internationale wedstrijdsport als vierde. De uitslagen van gisteren zijn: vrouwen, allrounders: 1000 meter: 1. Constanze Scandolo (OD1) 1.25,59, 2. Elena Belci (Ita) 1.28,06, 3. Galina Wojlosjnikova (Sov) 1.28,24. 3000 meterl. Natalja Artamonova (Sov) 4.34.28. 2. Constanze Scandolo (ODD 4.36,04. 3. Svetlana Bojko (Sow) 4.36.69. 4 Jelana Toemanoeva (Sov) 4.37.61. 5. Na- desjda Wassiljeva (Sov) 4.38,37, 6. Jelena Lapuga (Sov) 4.38,77, 12. Jacqueline van Straaten (Ned) 4.50,28, 13. Marga Künz (Ned) 4.50,45, 14. Janneke van Oort (Ned) 4.51.48. Mannen, sprinters, 500 meter. 1. Akira Ku roiwa (Jap) 38,26, 2 Alexander Antipov (Sov) 38,96, 3. Jery Dominik (Pol) 39,30, 4 Mike Richmond (Aus) 39,66. 1000 meter: 1 Antipov 1.19,18, 2. Dominik 1.19.50,3 Vale rie Goek (Sov) 1.19,64, 4. Mike Richmond (Aus) 1.19,89. Klassement: 1. Antipov 155.770 punten, 2. Dominik 156.460, 3. Richmond 157.645, 4. Goek 158 450, 5. Had- schieff 158.545.4 Allrounders: 5000 meter: 1. Hansjörg Bal les (WDl) 7 08.58. 2 Oleg Koposov (Sov) 7.18,86, 3. Steffen Meissner (ODD 7.19.11. 4 Igor Kondratsjev (Sov) 7.20.74. 14. Robert- Jan Tel (Ned) 7 30,45, 16 Marcel Hooger- vorst (Ned) 7.30,86, 24. Attie Sarelse (Ned) 7.39,60. Klassement: 1. Baltes 122.814 pun ten, 2. Georg Herda (WDl) 123.085, 3 Kop.,- sov 123.446, 15. Tel 126.428, 17. Sarelse 126.790, 23. Hoogervorst 128.229. De Nederlandse juniorenploeg heeft dinsdag de internationale schaatswedstrijden in Innsbruck overheerst. De jeudige schaatsers zegevierden op alle afstanden. T AMMAN RASSET (AFP) - De Ke- niase autocoureur Shektar Mehta en de Fransé motorcrosser Cyril Neveu Petri hebben gisteren hun leidende posities in de woestijnral ly Parijs-Dakar verstevigd. Mehta werd winnaar van de speciale proef in de vijfde etappe over 560 kilometer van Insalah naarTaman- rasset, Neveu eindigde als tweede achter de Italiaan Alessandro de Petri. In de laatste etappe op Algerijn se bodem voor de grensovergang naar Niger handhaafde de Frans man Raoul Raymondis zich op de tweede plaats. Voor de Nederlanders verliepen de eerste vijf dagen van de woes tijnrally teleurstellend. Dinsdag besloot het Nederlandse Panjs-Da kar-team de tweede prototype Toyota, bestuurd door Huub Ver meulen en Peter Hemmes, uit de wedstrijd te nemen, nadat de kop peling voor de derde maal was ver vangen. Motorcoureur Aijan Brou wer had een nieuw motorblok no dig. Brouwer moest de vijfde rit rij den zonder vijfde versnelling. Maarten Bottelier had met de Landcruiser een botsing met een Algerijnse auto na een slippartij Dc verwondingen beperkten zich tot een gebroken been voor een Al gerijn. Pierre Karsmakers ver dween dinsdag uit de top-tien van het motorenklassement. BUITENL. VOETBAL SCHOTLAND: De uitslagen van de dins dag gespeelde voetbalwedstrijden In de Schotse eerste divisie zijn: Dundee United - St. Mirren 2-0, Hibernian - Hearts 2-2, Motherwell - Glasgow Ran gers 0-1. De stand is: Celtic 28-43, Rangers 27-40, Dundee United 27-38, Hearts 28-38, Aber deen 27-36, Dundee 26-27. St. Mirrcn 27-25, Motherwell 28-19, Falkirk 27-18, Hiber nian 28-18, Clydebank 28-16, Hamilton 27- 10 LISSABON (SID) - Het Portugees voetbal-elftal moet het de komende weken in drie wedstrijden stellen zonder zijn beste spelers. De onderhandelingen over de oplossing van het conflict tussen de geschorste in ternationals en de Portugese voetbalbond zijn dins dag vastgelopen. In december zag het er naar uit, dat beide partijen overeenstemming zouden bereiken, zodat Portugal in zijn sterkste opstelling zou meedoen aan de kwalifica tieronde voor het Europees kampioenschap. Alle in ternationals die in juni deelnamen aan de wereldtitel strijd in Mexico zijn uitgesloten na een ruzie met de bond over geldzaken. Daardoor moest bondscoach Rui Correia Seabra dit seizoen een B-team opstellen. Dat geldt nu eveneens voor de vriendschappelijke duels met Griekenland (vandaag) en België (4 februa ri) en de kwalificatiewedstrijd tegen Italië (14 februa ri). In zijn groep speelde Portugal tegen zowel Zweden als Zwitserland 1-1. MUNCHEN (DPA) - Dinamo Kiev heeft gisteravond het in ternationale zaalvoetbaltoer nooi in München gewonnen. De kampioen van dc Sowjet- Unie was in de eindstrijd te sterk voor Bayern München, 5- 3. De beslissing viel pas in de laatste dertig seconden, toen de Russen twee keer scoorden. Di namo Kiev incasseerde voor de winst een bedrag van ruim twintigduizend gulden. Ajax eindigde als zevende. De Amsterdammers, zonder

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15