Rechter verbiedt verkoop textiel Gladde weg verleidt boze Wassenaarder tot diefstal -fiSSEHMEMn, Minder herrie van I rijksweg in Leiderdorp Oegstgeester Kempenaerstraat: nog drie vragen te beantwoorden Zaken Leiderdorps Meubelplein in ongelijk gesteld LEIDSCH m DAGBLAD: Hoeveel het scheelt is nog onduidelijk LEIDERDORP - De geluidsover last van de rijksweg A4 in het 'ou de' Leiderdorp is na de komst van de schermen weliswaar afgeno men, maar met hoeveel decibellen, dat blijft voorlopig een raadsel. Bu reau DHV, dat in opdracht van de gemeente Leiderdorp heeft onder zocht hoeveel herrie de 40.000 voertuigen dagelijks maken op het stuk weg midden door Leiderdorp, komt er niet uit. Er zijn zowel me tingen gehouden als berekeningen gemaakt en de cijfers die daaruit zijn voortgekomen kloppen niet met elkaar. Uit de op acht punten gehouden metingen blijkt dat de aanleg van de geluidschermen wel iets scheelt in herrie, maar niet echt veel. Terwijl de berekeningen laten zien dat de geluidsoverlast behoorlijk zou zijn afgenomen. De gemeente Leiderdorp weet het ook niet meer en heeft gisteren het onderzoek plus een begelei dende brief naar het ministerie van volkshuisvesting gestuurd. Men hoopt dat de deskundigen op dat ministerie kunnen verklaren waar om de cijfers van de metingen en de berekeningen zo ver uiteen lig gen. Vooralsnog wil de gemeente dus nog geen conclusies aan het DHV- onderzoek verbinden. Milieu-amb tenaar P. Roodenburg: "Het enige dat je nu kunt zeggen is dat het in het ongunstigste geval 3 decibel scheelt. Dat is dus iets. Maar, zon der te willen vooruitlopen op even tuele conclusies, moet ik wel stel len dat DHV voor de komst van de schermen bepaalde verwachtingen op papier had gezet. Men voorspel de toen een hoger aantal dan die 3 decibel. Enfin, we wachten de be vindingen van het ministerie eerst maar af'. Vinden de ambtenaren daer evenmin iets, dan dienen zij aan te geven hoe Leiderdorp de uitkomst dan moet intepreteren. Slechte beurt voor bureau DHV? Dat wil Roodenburg zo niet stellen. Volgens hem vindt het bureau het zelf ook zeer spijtig dat men er zelf niet 'uit' komt. Voor DHV zit er trouwens allerminst een dikke winst vast aan het onderzoek. Men krijgt er nog geen 10.000 gulden voor: het bureau heeft de gemeen- Weekeinde vol records ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse jongerenvereniging Uto pia organiseert van vrijdag tot en met zondag wederom een record- weekeinde. Het is de bedoeling dat allerlei 'gekke' records gebroken gaan worden. Enkele nieuwe re cordpogingen die op het program ma staan zijn: handen staan, touw tje springen, gewichten lopen en (zover mogelijk) droogschaatsen. Deze onderdelen staan echter nog niet vast. Iedereen die met een nieuw record-idee komt, mag het uitvoeren. Het spektakel is voor iedereen toegankelijk, dus ook mensen van buiten het dorp kunnen een re cordpoging wagen. De vereniging heeft wel gesteld dat alleen 'Zoe- terwouwers' in het Zoeterwouds recordboek opgenomen kunnen worden. In dit boekwerk staan alle records vermeld, die door inwo ners van het dorp zijn gevestigd. De happening vindt plaats in de Westender, het gebouw van jonge renvereniging Utopia in de Klaver hal. De zaal is open van vrijdag avond 7 uur tot zondagavond 7 uur. De recordpogingen gaan dag en nacht door. De geluidsschermen op het - doorgaans overvolle - stukje rijksweg bij Leiderdorp. Ze helpen, maar genoeg? (archieffoto) te al laten weten dat deze order ver liesgevend is. Actievoeren Overigens is met de komst van de geluidsschermen in Leiderdorp een bedrag van ongeveer 1,6 mil joen gulden gemoeid. Ze werden aangebracht vanaf de brug over de Oude Rijn tot aan het viaduct bij de Ericalaan/Mauritssingel. Het karwei nam een paar jaar in beslag. Minstens net zoveel jaar van actie door de direct omwonen den was eraan vooraf gegaan. De meningen waren achteraf ver deeld. Een aantal actievoerders was van oordeel dat de herrie aan zienlijk minder was geworden. An deren, met name Leiderdorpers die iets verder van de rijksweg af wonen, vonden dat de overlast juist groter zou zijn. Volgens Roo denburg heeft die laatste groep, ge zien de uitslag van het DHV-onder- zoek, in elk geval ongelijk. Wel blijkt eruit dat de afname op korte afstand van de weg groter is dan op grotere afstand. Een mogelijke ver klaring hiervoor is dat de scher men op grotere afstand minder ef fect hebben. "Omdat de schermen in een reflecterende vorm zijn uit gevoerd, wordt de afschermende werking voor een deel weer te niet gedaan door de extra geluidbron die onstaat als gevolg van reflec tie", aldus de conclusies van het rapport. OEGSTGEEST - Nog over drie vragen moeten de Oegstgeester po litici, de winkeliers en de bewoners overeenstemming zien te bereiken, dan kan een punt worden gezet achter de plannenmakerij en in spraak over de De Kempenaer straat. Nadien dient er een plan op tafel te liggen waarmee de woon/ winkelstraat en omgeving weer ja ren uit de voeten kan. Tot hoe wei nig geschilpuntjes de discussie is teruggebracht bleek gisteravond in de raadscommissie openbare werken. In maart en mei moet nog worden ingesproken op de resulta ten, vervolgens moet de Oegstgees ter gemeenteraad de kroon op het werk plaatsen. Allicht dat dat dan kan met één hamerslag van de bur gemeester. In de commissie bleek dat vele raadsleden naar het einde snakken. De drie vragen luiden: Kan er nu wel of niet aan beide kanten van de Terweeweg worden geparkeerd? Hoe noodzakelijk is het om eenrichtingsverkeer in de Juliana- en Prins Hendriklaan in te voeren? Die maatregel is bedacht om het verkeer rond de winkelstraat zo veel mogelijk buiten de omliggen de woonstraten te houden. De twij felaars stellen dat sluipverkeer er altijd wel zal zijn en dat de afslui ting van de Koninginnelaan voor gemotoriseerd verkeer wellicht af doende is. De parkeerduurregeling in de De Kempenaerstraat en op het plein aan de Terweeweg. Moet die nu de hele week gelden of alleen op de belangrijkste koopdagen, vrijdag en zaterdag. Nauw hiermee samen hangt de vraag hoe er nu moet worden gecontroleerd op de naleving van de regels van de blau we zones. Terweeweg Of ze nu van de PvdA, WD, CDA, PPR of D66 zijn, ieder Oegst- geests raadslid meent dat dubbel zijdig parkeren op de Terweeweg niet kan. Vrachtverkeer dat de winkels moet bevoorraden moet over die weg, langzaam verkeer mag de weg in beide richtingen ge bruiken, de klanten moeten er door, kortom: de Terweeweg wordt te smal als er ook nog eens aan beide kanten wordt gepar keerd. En dat voor een hoofdtoe- voerader van een winkelgebied. Bovendien bedraagt de winst aan extra parkeerplaatsen hooguit tien. Burgemeester en wethouders echter geven directeur gemeente werken Hermes gelijk, en hij zegt dat het wel kan. Hermes in de com missie: "De straat is voldoende breed voor tweezijdig parkeren. Er blijft een rijstrook van vier meter over". Hermes is bezorgd dat nu betaald parkeren van de baan is en daarmee minder auto's per dag van één parkeerplaats gebruik zullen maken - de totale parkeercapaciteit van het gebied te gering zal zijn, zeker als de zo felbegeerde trekker zich in de Markthof heeft ge nesteld. Volgens Hermes hoeft de herinrichting van de Terweeweg niets te kosten. De straat moet bin nenkort toch open in verband met de vernieuwing van het riolerings stelsel in de dorpskern. Eenrichtingsverkeer in de Julia na- en Prins Hendriklaanlaan is volgens diezelfde Hermes, door B en W wel vaker als spreekbuis naar voren geschoven als het om de De Kempenaerstraat gaat, wel dege lijk zinvol. Hermes wees erop dat de bewoners van die straten tij dens de inspraak tot nog toe te kennen hebben gegeven voor een richtingsverkeer te zijn. Dat zou de woonkwaliteit ten goede komen. Verder moet het verkeer zo min mogelijk in oost-west-richting en vice versa worden afgewikkeld maar juist zo veel mogelijk in noord-zuid richting en andersom. Er ontstaat als het ware een aan- komst-en-vertrek-route met de vorm van het cijfer acht. "Het acht- je van wethouder Kohlbeck" (PvdA, openbare werken) wordt dat genoemd. Dan is er nog onenigheid over de parkeerduurregeling. Geldt die nu de hele week of alleen de laatste twee dagen van de week. Voorzit ter Schohaus van de winkeliersve- reninging schrok toen bleek dat B en W alleen aan vrijdag en zaterdag denken. WD'er Kuntze wil in deze het "kiss-principe" hanteren. Dat staat voor 'keep it simple, stupid', dus gewoon de hele week. Volgens het raadslid is het parkeren al inge wikkeld genoeg gemaakt nu voor het winkelrijke gedeelte van de De Kempenaerstraat een maximum- tijd van 45 minuten geldt, voor het Terweeplein een uur en voor het tweede deel van de De Kempe naerstraat anderhalf uur. Drie ver schillende tijden en dan ook nog eens een diversificatie in dagen? Alsjeblieft niet, smeekte Scho haus. PvdA-raadslid Haasnoot kaartte de controle aan. Welke parkeer duurregeling dan ook valt met de controle op de naleving van de re gels. De politie heeft niet veel tijd. Weliswaar volgt een milieu-ambte naar momenteel een cursus 'hoe en in welke gevallen te verbaliseren' maar deze man zal de helft van zijn werktijd met milieu bezig blijven en hij kan dus nooit de hele week de De Kempenaerstraat en omge ving in de gaten houden. DEN HAAG, ZOETERWOUDE, LEIDERDORP - Vijf meubelzaken (Baalbergen, Mijn- ders, Stoutenbeek, Slaapkamercentrum en Valhal) gevestigd aan het Meubelplein in Leiderdorp moeten binnen vijf dagen die goederen uit hun toonzalen verwijderen die niet het predikaat meubel dragen. Op elke overtreding staat een dwangsom van 10.000 gulden tot een maximum van een half miljoen gulden. Dit heeft de president van de Haag se rechtbank, mr. M. Wijnholt, gis teren bepaald in een kort geding dat was aangespannen door de kas- tenspecialist Casba en Leski Meu belen in Zoéterwoude. In zijn vonnis wijst mr. Wijnholt op het bestemmingsplan Eliza- bethshof waarin is bepaald dat de grond bestemd is voor de vestiging van meubeltoonzalen. De zalen mogen niet worden gebruikt voor doeleinden die hiermee niet in overeenstemming zijn. Casba en Leski vonden dat de vijf meubelza ken zich niet aan die voorwaarden hielden. Via een kort geding eisten zij dat de meubeltoonzalen niet mogen worden gebruikt voor pre sentatie en verkoop van andere goederen dan meubelen. Alle goe deren die niet als meubelen kun nen worden aangemerkt moeten uit de toonzalen worden wegge haald. Leski en Casba zouden hier van schade ondervinden. Mr. Wijnholt bestrijdt de gedach te van de vijf Leiderdorpse meu belzaken dat Casba en Leski er geen enkel belang bij zouden heb ben als hun eis wordt ingewilligd. Volgens de president van de recht bank is het voldoende aannemelijk dat een concentratie van meubel toonzalen in Leiderdorp aantrek kingskracht op het publiek uitoe fent. Vergelijkbare bedrijven in de omtrek, zoals Leski en Casba, heb ben er dan ook belang bij dat nieu we ondernemers niet door de ver koop van andere goederen dan meubelen hun aantrekkingskracht voor het publiek nog verder ver groten. Mr. Wijnholt somt op wat niet tot het begrip „meubel" mag worden gerekend. Voor Baalbergen: bed- textiel, spiegels, karpetten en on derhoudsmiddelen voor meube len. Voor Mijnders: vloerbedek king, gordijnen, vitrage, rolgordij nen, lamellen en onderhoudsmid delen voor meubelen. Voor Stou tenbeek: vloerbedekking, gordij nen en bedtextiel. Voor het Slaap kamercentrum: bedtextiel. Voor Valhal: kunstnijverheid, kaarsen, keramiek, glaswerk, kerstartikelen en kussentjes. De rechtbankpresident stelt dat de vijf Leiderdorpse meubelzaken ten onrechte deze goederen als meubelen kwalificeert. Naar ge woon spraakgebruik zijn dit geen meubels. Volgens de voorschrif ten, aldus mr. Wijnholt, mogen de ze goederen niet worden uitgestald en verkocht. De president beseft dat voor Val hal de uitspraak weieens verstrek kende gevolgen kan hebben. Het bedrijf is krachtens een licentie contract verplicht een bepaald as sortiment goederen te verkopen. Bij afwijking daarvan wordt de li centie onherroepelijk ingetrokken. Die gevolgen staan een toewijzing van de eis niet in de weg, zegt mr. Wijnholt in zijn vonnis. De ver plichtingen die op Valhal rusten, zijn van een geheel andere aard dan die zij jegens haar licentiever lener in acht moet r Kassa 'Alice Kruisbeek heeft hart voor al leenstaanden'. Een veelbelovende kop boven het artikel in het 'Leids Nieuws- 'blad' van 31 december j.l. Vanzelfsprekend komen heel wat alleenstaanden naar de Hol- landsche Tuyn in Leiderdorp, zon dag 4 januari. Er is namelijk weinig voor de alleenstaanden op dit ge bied in Leiden en de regio. Het stuk was aardig menslievend opgesteld! Ook ik ben erop afge- Ik vraag me af, waaruit bestaat het 'hart voor alleenstaanden' van Alice? Soms zieltjes winnen voor haar huwelijksbureau? De Hol- landsche Tuyn vaart er wel bij op zondagmiddag een sociëteit in huis te hebben, zaalhuur zal er nauwe lijks zijn. Conclusie: Kassa voor Alice!!!! Waarom kunnen de jongeren overal een leuke gelegenheid bin nenstappen om te dansen en te kletsen, zonder entree te betalen, en worden de alleenstaanden door een zoveelste 'menslievende' in dit geval Alice, wederom uitgebuit? Wie schetst mijn verbazing als mijn vermoeden juist blijkt te zijn. Alice is eigenaresse van een huwe lijksbureau!! Vervolgens blijkt de 'kleine bij drage', vermeld in bovenstaand ar tikel, te bestaan uit een entreegeld van 10,-, waarvoor niet eens een kopje koffie wordt verstrekt! Een behoorlijke garderobe is in de Hollandsche Tuyn niet aanwe zig. Jas dus maar aan de brands lang gehangen. Na vijf minuten weer vertrok ken, uiteraard zonder terugbeta ling van de gevraagde tien gulden entreegeld. Nieuwjaar Het is jammer dat in een nieuw jaar vervelende zaken uit het afgelopen jaar blijven bestaan. In Warmond zijn dat bijvoorbeeld: - het opheffen van een sportver eniging en het verminderen van het ledental van anderen, - het besluit van de r.k. parochie tot vermindering van het aantal HH missen, - het onderzoek naar de voorkeur van de parochianen inzake het ge wenste tijdstip van de HH missen op zondag, - het besluit van de N.H. Kerk voogdij tot sluiting van 't Trefpunt voor extern gebruik, waardoor o.a. de beide muziekverenigingen el ders onderdak moeten vinden, - het besluit van de gemeente raad gelden te besteden aan de res tauratie van het koepeltje en te vens haar besluit geen uitbreiding van de huurovereenkomst te geven aan de vereniging Het Oude Raad huis, waardoor de 200 leden van die club waarschijnlijk moeten be sluiten tot opheffing. Dit lijstje is met andere punten ook over andere onderwerpen aan te vullen (ook in positieve zin). Men zegt dat cultuur verheft en dat men niet alleen bij brood moet leven. Hopenlijk wordt in het nieu we jaar door besturen aan betere gedachten gestalte gegeven. Ik wens hen daarbij sterkte toe en hoop dat zij zich gedragen weten door hen voor wie zij zich inzetten. A. v.d. Welle Beatrixlaan 37 Warmond Valhal vecht beslissing wellicht aan LEIDERDORP - Meubelbedrijf Valhal overweegt de beslissing van de rechter aan te vechten. In een eerste reactie zegt de advo caat van Valhal zulks "ten zeer ste" te overwegen. Vanavond valt de beslissing. "Die uitspraak is niet zo'n ramp. Ergens zijn we er blij mee. Voor ons vormde dat woningtex tiel maar een klein onderdeel. Bo vendien kunnen we nu nog meer meubels neerzetten". Aldus een opgewekt blijvende secretaris Mijnders van het Meubelplein. "Ja, je moet het maar positief zien", zegt hij in een eerste reac tie. Mijnders zegt dan ook niet van plan te zijn om de beslissing van de rechter verder te gaan aan vechten. "Nee, we halen die acces soires netjes weg", belooft hij. Overigens kondigden de zaken in het Meubelplein gisteren in een advertentie al aan om 'het klein spul' vrijdag in de uitverkoop te gooien. Had men een vooruitzien de blik, immers, de uitspraak kwam pas gistermiddag om twee uur? "Nee hoor, dat was toeval. We waren die uitverkoop toch al van plan", meldt Mijnders desge vraagd. De advocaat van Casba en Les ki, mr. A.R.M. van der Pluijm, zegt niet anders te verwachten dan dat de Meubelplein-deelne mers eieren voor hun geld zullen kiezen. "Per slot van rekening hangt hen een pittige dwangsom boven het hoofd". De raadsman is "niet ontevre den met de gerechtvaardigde uit spraak". Temeer daar het vonnis (nog) verder gaat dan hetgeen de gemeente Leiderdorp vorige maand in een brandbrief schreef eiste van enkele zaken in het Meu belplein. In die op 23 december verstuurde brief werden zij ge sommeerd de verkoop van wo ningtextiel en -accessoires binnen tien dagen stop te zetten. Leider dorp was echter volgens Van der Pluijm bereid om enige verkoop van accessoires toe te laten. Even min stond precies omschreven welke goederen onder het gebod vallen. "Maar die milde houding kan Leiderdorp nu niet meer vol houden, het vonnis van de rechter gaat veel verder", aldus de Leidse advocaat. Leiderdorps burgemeester Bruggeman zegt niet van plan te zijn zich verder in de kwestie te mengen. De uitspraak van de rechter laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Ongetwij feld zullen de betrokken zaken op het Meubclplein daaraan gehoor geven, aldus de burgemeester. Kunstenaar wil proces via Europese borden WASSENAAR - Uit woede over het niet strooien in zijn Ammonslaantje, heeft de Was- senaarse kunstenaar Rob Blote vanmorgen twee Europese-ge- meente borden losgeschroefd. Volgens hem zijn het "uitsloof- borden, aardappelen in een vioolkist": "De gemeente doet er nooit iets aan, brengt de bur gers in levensgevaar. De brandweer wordt kleiner en als je hier een ongeluk krijgt, moet je wachten op een Leidse am bulance". En vervolgens heeft hij bij de politie een officiële klacht ingediend wegens het niet-strooien. Dat het levensgevaarlijk was, staat voor hem als een paal boven water. "Het Ammonslaantje is een druk ke sluiproute", weet de beeldende kunstenaar. Vooral bij opstoppin gen op de rijksstraatweg, kiezen mensen uit Leiden die in de buurt van Duinrell moeten zijn, voor het weggetje tussen Deylerweg en Oostdorperweg. In voorgaande ja ren kwamen om zeven uur de strooiwagens dan ook langs, haalt de Wassenaarder aan. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt er dit jaar even veel gestrooid als vorig jaar. Om zes uur beginnen de strooimannen met de doorgaande wegen en bus routes, daarna gaan ze over op klei nere wegen. Probleem was van daag dat een van de twee grote strooiwagens uitviel. Of het Am monslaantje zo'n belangrijke slui proute is, weet hij niet. Het zou in ieder geval niet zo zijn dat men de straat mijdt omdat daar beeldend kunstenaar R. Blöte woont. Politiewoordvoerder adjudant De Vos is iets beslister. "Het ge meentelijke beleid is vooral gericht op de doorgaande wegen", zegt hij. "Het Ammonslaantje is een weg getje met eenrichtingsverkeer, aan de rand van het dorp. Zeker op da gen zoals dit komt daar nauwelijks verkeer. Welk weldenkend mens zoekt een glad, smal en kronkelig weggetje op, dat vlak langs een wa tertje loopt?" Kinderen Blöte briest om dergelijke woor den en voert aan dat ook in het laantje tussen Deylerweg en St. Adelbertcollege niet is gestrooid: "Daar rijden iedere dag 1200 schoolkinderen over. Nou, het is spekglad. Verschrikkelijk ge woon". Wat hij met de borden gaat doen, hangt af van de verdere ont wikkelingen. "Ik denk dat ik maar ga zeggen dat ik ze verloren heb. Als ik ze tijdens het proces moet inleveren, heb ik ze gewoon weer gevonden", heeft hij bedacht. Het lijkt wat kwajongensachtig, maar Blöte voert aan dat het de enige manier is om een serieus pro ces op een betaalbare manier te voeren. En dat proces moet er ko men. Niet voor niets is een van zijn slogans dat "de maatschappij ver paupert, maar dat dat niet betekent dat de burger zijn mond maar moet houden". Ook op deze woorden reageert de politieman rustig. Agenten en kunstenaar "moeten in alle gemoe delijkheid maar eens rond de tafel gaan zitten. Blöte staat hier bekend als iemand die op allerlei manieren in de krant wil komen. Zo timmert hij blijkbaar aan de weg". Volgens de woordvoerder is dat zijn goed recht, maar laat zijn instantie zich niet zomaar een mening opdrin gen. Strikt gezien ligt de verantwoor delijkheid voor het strooien bij de dienst gemeentewerken en is van een diefstal geen sprake. De Vos: "Die Blöte heeft die borden toch zeker gewoon in huis?". Tot een proces-verbaal hoeft het dan ook niet te komen en een (politiek) pro ces lijkt hem heel ver weg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13