'Agrariërs niet te snel over op bloembollenteelt' Omleidingsweg Hoogmade op schema Honderd vissers verliezen baan Spiegelen in verleden met Alphense kunst WOENSDAG 7 JANUARI 1987 LEIPSCH DAGBLAD1 HOOGMADE - Het werk aan de omleidingsweg rond Hoog- made ligt goed op schema. Ei zijn nog geen tegenslagen ge weest die van invloed zijn op de oplevering. Naar verwach ting zullen de automobilisten vanuit Alphen richting rijks weg 4 Leiderdorp en Leiden over twee jaar om het dorpje heen kunnen rijden. Wat nie mand echter kan voorspellen, is het zogenaamde zettingsver loop van de ondergrond. Voor al bij de op- en afritten van de nieuwe brug over De Does zal het zandpakket goed moeten inklinken. De aanvang van de bouw van de brug is daarvan afhankelijk. door Kitty van Tessel Aanvankelijk zou medio dit jaar met de bouw van de brug worden begonnen, maar omdat het inklin ken van de grond nu al enige ver traging heeft, wordt dat niet eerdei dan oktober. Daar staat tegenover dat de brugbouw zelf niet langer duurt dan een jaar. In de planning was daar nog anderhalf jaar voor uitgetrokken. De kleine achterstand in de werkzaamheden, die de uiteindelij ke opleveringsdatum nog niet in gevaar hoeft te brengen, wordt me de veroorzaakt door de vorstperio de begin '86. Toen kon er geen zand worden aangevoerd. Had er toen al een zandlaag gelegen, dan had de grond alvast wat kunnen inklinken. Verschuiving De zetting van de ondergrond moet nauwkeurig in de gaten wor den gehouden. "Er moet heel zorg vuldig worden gekeken of de span ning in de ondergrond niet te veel oploopt", vertelt voorman J. van Zeil, die de dagelijkse leiding heeft op het tracé. "Het zand drukt op het veen en in het veen zit water dat er door het gewicht van het zand wordt uitgeperst". "Als dat proces te snel gaat, komt er een overspanning. Dat be tekent dat er een verschuiving in de ondergrond kan optreden met Verkoop trawlers aan Peru KATWIJK - De verkoop van zeven schepen van de Nederlandse trawlervloot aan Peru betekent een blij vend verlies van ongeveer honderd arbeidsplaatsen in de visserij. Vertegenwoor digers van de Nederlandse Redersvereniging noemen het niet waarschijnlijk dat de vloot de komende jaren opnieuw tot de huidige sterkte zal uitgroeien. De ontslagen vallen met name onder de bemanningen uit Katwijk en Scheveningen. De zeven trawlers die aan de Ne derlandse vloot worden onttrok ken liggen momenteel al in de ha vens van IJmuiden en Schevenin gen, in afwachting van het vertrek naar Peru. Het gaat om twee sche pen van de Katwijkse rederij Ken- nemerland (de IJM 37 en de KW 39), een schip van de Katwijkse re derij Parlevliet Van der Plas (de KW 171), een schip van de Katwijk se rederij Ouwehand (de KW 122), twee schepen van de Scheveningse rederij Willem van der Zwan (de SCH 54 en 302) en de VL 89 van rederij Kwakkelstein uit Vlaardin- gen. De trawlers zijn gebouwd in de periode van 1970 tot 1975 en beho ren tot de oudste schepen van de Nederlandse vloot. Tot de verkoop van de schepen is voornamelijk be sloten omdat de visquota die de re ders krijgen toegewezen, niet toe reikend zijn om de vloot in zijn hui dige omvang te handhaven. "Er is eenvoudig geen vis genoeg om de ze trawlers in de vaart te houden", zegt de Vlaardingse reder W. Kwakkelstein, die een belangrijke rol heeTt gespeeld in de onderhan delingen met Peru. "Als we niet te ruggaan in het aantal schepen zul len we net als de kottervloot een behoorlijke periode per jaar in de haven moeten bijven. Dat zou dus ook een verlies aan arbeidsplaat sen opleveren". De Katwijkse rederij, die deel uitmaakt van het visverwerkende bedrijf Ouwehand, zal overigens de aan Peru verkochte KW 122 wel vervangen door een ander schip. Met de Scheveningse rederij Jac- zon is nagenoeg overeenstemming bereikt over de aankoop van de trawler SCH 33, een schip dat in 1981 is gebouwd. De bemanning van de SCH 33 stapt waarschijnlijk in februari over op een nieuw schip, waarna de bemanning van de KW 122 overgaat op de Scheve ningse trawler. "We hebben er be wust voor gekozen om binnen de rederijsector actief te blijven", al dus Ouwehand, die met de KW 122 nog slechts één schip in de vaart had. De bemanningen van de overige schepen die aan Peru zijn ver kocht, worden of zijn inmiddels al ontslagen. Het is niet te verwach ten dat zij de komende jaren weer een betrekking op de trawlervloot zullen vinden omdat de nieuw- bouwplannen van de reders op een laag pitje staan. "Er wórdt nog wel wat nieuwbouw gepleegd", zegt de Scheveningse reder Arie van der Zwan, momenteel de voorzitter van de Nederlandse Redersvereni ging, "maar ik denk niet dat het verlies aan capaciteit de komende jaren wordt weggewerkt". De vakbonden die de belangen van de vissers behartigen onder handelen nog deze maand over een mogelijk behoud van een aantal ar beidsplaatsen op de trawlervloot. Cadeau voor stadskantoor ALPHEN AAN DEN RIJN - Be zoekers van de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Alphen kwamen zichzelf op de bovenste verdieping van het stadskantoor tegen. In de hal van het nieuwe stadskantoor was namelijk een forse spiegel ge plaatst waarop door de Alphense glasblazer E. Hazebroek de beelte nis van het oude raadhuis is aange bracht. Het fraaie gebouw wordt nu nog uitsluitend als kantoor gebruikt, burgemeester en wethouders zijn verhuisd naar het stadskantoor. Dank zij de spiegelwand, die te vens een functie heeft om de toile tingangen aan het oog te onttrek ken, kunnen de bestuurders af en toe nog eens aan hun tijd in het ou de, maar wel sfeervolle gebouw te rugdenken. Het kunstwerk is een cadeau van het bedrijf Schouten- Jongenburger, dat vorig jaar vijftig jaar bestond. Alphens burgemeester Paats (rechts) spiegelt zich in het oude raadhuis. Naast hem de schenkers van het kunstwerk Schouten en Jongenburger rechtsmet in hun midden de maker, glasblazer Hazebroek. (foto Nanno Bloupot) Tien jaar strijd om verlengen straat ALPHEN AAN DEN RIJN - De Kroon heeft alle bezwaren van de bewoners van de Alphense Con- radstraat ongegrond verklaard ten aanzien van het doortrekken van deze route naar de hefbrug over de Gouwe in Alphen De fel omstreden werkzaamhe den aan het verlengen van de straat, de route van en naar Al phens centrum, kunnen nu na tien jaar juridische strijd beginnen. In plaats van de door de bewo ners geëiste isolatie van de huizen langs de route worden al dan niet doorzichtige, geluidwerende schermen geplaatst. Bidone' van Fellini, 20 e Wassenaar Van Polanenpark - kerstb branding, 18 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - commissie 20 uur. Voorschoten Admiraal de Ruytersingel boomverbranding, 19 uur. Leiderdorp den wordt tot 9 januari waargenomen door Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, Leiden, tel. 123553 en apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel. 894400. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 SQ.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071 - 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma. en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. 130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 uur, voor buitenlandse vrouwen. PSYCHOLOGISCHE PRAKTIJK BOS - Morsweg 18, tel. 140111, open psycho logisch spreekuur, zaterdag en zondag van 13-14 uur. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10. tel. 071-120903, ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI -MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008 Midwinterflora in Lisse geopend Hazerswoude mist programma op kabelnet LISSE - Er moet voor wor den gewaakt dat een te groot aantal agrariërs de overstap maakt van de akkerbouw en veeteelt naar de bloembol lenteelt. Dat is slecht voor de nieuwkomers, maar nog slechter voor de bestaande bedrijven Dat betoogde G. Brouwer, voorzitter van de Coöperatie ve Bloembollencentrale (CNB) gisteren bi.) de ope ning van de tweede Midwin terflora in Lisse Brouwer merkte op dat de bloembollencultuur momenteel als een 'witte raaf kan worden beschouwd binnen de agrarische sector. Hij zei dat er op zichzelf niets tegen is dat vanuit andere agrarische sectoren met belang stelling wordt gekeken naar de nog altijd goede bedrijfsresulta ten en expansie binnen het bol- lenvak. "Een zekere instroom van mensen met hopelijk frisse ideeën is zelfs goed. Maar niet te veel en te snel", aldus de voorzit ter van de CNB. Dr. J.A. Verhage, die de officië le opening van de Midwinterflo ra verrichtte, steunde Brouwer in zijn opvattingen. Verhage, die in tal van bloembollenorganisa ties zitting heeft gehad, wees op het gebrek aan voldoende areaal nu drooglegging van de Marker waard voorlopig van de baan is. Hij meende dat van de zijde van de rijksoverheid ook de overstap naar de bollenteelt niet moet worden gestimuleerd. Op de Midwinterflora in de Lissese CNB-hallen zijn weer talloze nieuwe sortimenten te bewonderen. (foto Holvast) De Midwinterflora, die evenals vorig jaar weer in de CNB hallen wordt gehouden, is vooral be doeld voor de kwekers, handela ren en broeiers. Opnieuw zijn tal van nieuwe sortimenten te zien, ingezonden door tientallen kwe kers. Verhage mocht tijdens de opening een nieuwe tulp ten doop houden: Lefebers Memory, een kruising tussen tussen Ma dame Lefeber en Madame Curie. Tegelijk met de Midwinterflo ra wordt in Lisse net als vorig jaar de mechanisatie-tentoon- stelling gehouden. Ook dit is een typische vaktentoonstelling voor de bloembollensector met overi gens een al veel langere geschie denis. In de Hobahohallen (te genover de CNB-hallen) worden in ongeveer 70 stands de nieuw ste machines voor de bloembol lenteelt getoond. De openingstijden zijn als .volgt: Midwinterflora woensdag tot en met vrijdag van 08.30 tot 22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur; de me- chanisatie-tentoonsteling tot en met donderdag van 10.00 tot 21.00 uur en vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur. HAZERSWOUDE - In Hazerswou de is men boos op de buurman Al phen aan den Rijn. Vanuit Alphen worden de signalen voor het kabel net naar Hazerswoude gestuurd en zonder enig overleg was men daar ineens Duitsland 3 'kwijt'. Informatie leerde dat Alphen voor haar eigen abonnees het ka naal nodig had om Filmnet te kun nen doorgeven. Daarvoor moest Duitsland 3 wijken. De beslissing werd op de valreep meegedeeld, overleg was toen niet meer moge lijk. Burgemeester J.W. van der Sluijs van Hazerswoude toonde zich ontstemd over de gang van za ken. "We voelen ons knap in de maling genomen door Alphen. Ze sturen ons wel lakonieke briefjes, maar het interesseert ze in feite geen donder dat ze een dubbel functie hebben". gens de voorman toch nog wel wat speciale planning. De noodbrug over De Does ligt er al een jaar en was noodzakelijk om aan beide kanten van het water te kunnen werken. Fietstunneltje Voor de aanleg van het fietstun neltje voor de Groenweghbewo- ners heeft de provincie de benodig de grond nog niet kunnen kopen. Onder voorwaarde dat de betref fende grondeigenaar wilde mee werken bij de verkoop, is de ge meente Woubrugge het tunneltje toegezegd. Het overleg tussen de eigenaar, de pachter en de provin cie is gaande. Een prijsverschil houdt de afwikkeling op. De toeritten liggen op het grond gebied van pachter Van Rijn. Er is ongeveer 1300 vierkante meter van de agrariër nodig. "Als we de grond half '88 nog niet hebben, le vert het pas echt problemen op", deelt de provincieman mee. "Vol gens de planning moet dezelfde aannemer die de brug over De Does aanlegt, tegelijkertijd het tunneltje meenemen. We verwach ten wel dat het in orde komt". In plaats van zeven dammen die zouden worden gelegd, komen er nu zeven bruggetjes, op verzoek van de gemeente Woubrugge en het waterschap. Van Rijn: "Die bruggen staan toch ook veel beter in het landschap dan die dam men". De voorman voegt er la chend aan toe: "Als ze nu vragen waarom er zo veel bruggetjes lig gen, dan zeg je maar: de gemeente wou-bruggen". Een tegenslag die de tijdsplan ning in gevaar kan brengen, blijft het waterspanningsverloop. Dat kan zo'n vertraging geven dat de landhoofden voor de brug niet op de geplande tijd kunnen worden aangebracht. Zo'n vertraging is op het moment al aangetoond maar zou zich nog verder kunnen door zetten. Van Zeil en Van Rijn gaan er vooralsnog van uit dat de ople vering op z'n laatst begin 1989 zal plaats hebben. De Hoogmadena- ren in de Kerkstraat, die met de omleidingsweg van de duizenden auto's langs hun deuren worden verlost, weten dan wel wat 'geduld hebben' betekent. Voorman van Zeil en provincie-ambtenaar Van Rijn (rechts) "We wil len geen enkel risico nemen bij de bouw van de brug over de Does" (foto Nanno Bloupot) Oplevering naar verwachting over twee jaar Het zandlichaam voor de nieuwe omleidingsweg. Het zal nog twee jaar duren voordat de auto's er overheen kunnen. tfoto Nanno Bloupot) alle nare gevolgen van dien", vult ambtenaar P.J. van Rijn van de provincie aan, de opdrachtgeefster voor het miljoenenwerk. Van Rijn: "Door het schuiven kan de kade de boezem inschuiven en dat moet worden voorkomen". Er wordt een verticaal drainage systeem toegepast, waardoor het spanningswater extra snel kan af vloeien. "Met iets dat wel wat lijkt op een heistelling wordt er gedrai neerd tot elf meter diepte", gaat de voorman verder, "en hoe meer van die drainagestrengen je erin drukt, hoe sneller het afvloeien gaat. Om dat we geen risico's willen nemen, maar ook omdat er politiek zo veel druk achter dit karwei staat, heb ben we op elke vierkante meter een drainagestreng geplaatst. Daardoor kan de zettingstijd sterk worden bekort. Als we dit systeem niet hadden.toegepast, had de zet ting minstens vier jaar langer ge duurd". Daarnaast zijn er ook waterspan- ningsmeters geplaatst tot een diep te van 9,5 meter. Als er zand wordt aangebracht, neemt die spanning toe. Als het water uit het veen weg loopt, neemt die spanning weer af. Die meters zijn van groot belang, want bij te veel spanning wordt het evenwicht in de ondergrond ver stoord en kan een afschuiving wor den verwacht. Dat de grond flink verzakt, is te zien bij de afrit van de rijksweg richting Hoogmade. Het asfalt ver toont daar grote scheuren en wordt een flink stuk naar beneden ge trokken door het gewicht van de zandlaag ernaast. Tussentijds moet de weg worden hersteld om geen gevaar voor het verkeer op te leve ren. Op bepaalde plaatsen is de sloot door het gewicht van het zand dichtgedrukt. Het water schap houdt de doorstroming voor de polders echter nauwlettend in de gaten. Noodbrug De drie agrarische bedrijven in Hoogmade die tot voor kort alleen via het water waren te bereiken, hebben in oktober een ontslui- tingsweg gekregen. Via de nood weg en de noodbrug kunnen de boeren nu met hun tractoren én vrachtauto's hun bedrijf bereiken. Zonder de aanleg van de omlei dingsweg zou het waarschijnlijk nooit zo ver zijn gekomen. Boven dien kost het de boeren niets, om dat de ontsluiting werd verrekend met de onteigeningkosten van hun land. Een fietstunnel onder de rijks weg door, aansluitend op de Van Klaverweijdeweg in Hoogmade, bleek te duur. Daarvoor komt nu een viaduct met een verkeerslich teninstallatie in de plaats. Volgens Van Zeil zou die tunnel zo diep moeten zijn dat de opritten te stijl zouden worden voor fietsers. Het viaduct kan waarschijnlijk al in mei van dit jaar in gebruik worden genomen. De schade aan het landschap be perkt zich tot de daarin hoog uitto rende brug. Verder is de weg vrij laag gehouden en verandert het polderbeeld weinig. Veel aandacht wordt besteed aan de beplanting. Eind dit jaar, voorafgaand aan het aanbrengen van de wegverhar ding, wordt daarmee begonnen. Halverwege 1988 moet de eerste funderingslaag van hoogovenslak ken worden gelegd. Daarna komt er acht centimeter asfaltbeton op, dan nog een tussenlaag voordat de toplaag de weg afdekt. De totale dikte is ongeveer 45 centimeter. De laatste stukken grond voor de omleidingsweg kwamen pas in be zit van de provincie, toen het werk al was begonnen. Dat vereiste vol-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12