^smuF, Bedrijfsleven in Rijnland heeft in 1986 goed geboerd Omgeving van station is 'zwart gat' leidsch dagblad: Vragen over verdwijnen van huisartsgeneeskunde Nog weinig aansluitingen op FilmNet in Leiden Weinig ongelukken door plotselinge gladheid Provincie houdt vast aan klein Leids kamp WOENSDAG 7 JANUARI 1987 PAGINA 13 LEIDEN - Voor het Rijnlandse be drijfsleven mag 1986 een goed jaar worden genoemd. Dat is de uit komst van de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling, die de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland jaarlijks laat hou den. In zijn nieuwjaarstoespraak maakte voorzitter A. Koningsveld vanmiddag de resultaten hiervan bekend. In de omzet- en exportont wikkeling beloopt de groei circa tien procent. De duin- en bollenstreek, waar vooral de buitenlandse afzet stag neerde, wijkt hiervan in negatieve zin af, vooral wat betreft de voor deze regio zo belangrijke groothan del. Over geheel Rijnland genomen stegen de omzetten vorig jaar met vier procent. Aangezien de prijzen in 1986 daalden met ruim drie pro cent betekent deze groei een reële verbetering van meer dan zeven procent (landelijk twee procent). In tegenstelling tot 1985 was de groei bij de kleine bedrijven het af gelopen jaar sterker dan bij de gro te. Opmerkelijk is de achterblij vende omzetgroei bij de Rijnland se industrie en de sterke omzetstij ging in de dienstensector. De stij ging van de particuliere consump tie heeft bijgedragen tot gedegen groei (ruim zeven procent reëel) onder meer in de detailhandel. Export Evenals bij de totale omzetten boekten de kleine bedrijven de hoogste groeipercentages. Lande lijk gezien groeiden de exporten reëel slechts twee procent. Voor de export geldt nog meer dan voor de omzet dat de Rijnlandse diensten in 1986 een uitzonderlijk goed jaar hebben doorgemaakt. In deze sec tor was sprake van een groei van meer dan 20 procent. Het afgelopen jaar kwam 12 pro cent van de bedrijven in Rijnland" in de rode cijfers terecht (landelijk 14 procent). Ten opzichte van 1985 betekent dit een verbetering waar op echter voor de grote Rijnlandse bedrijven een uitzondering moet worden gemaakt: hier sloot in 1986 15 procent negatief af, terwijl dat in 1985 nog maar 13 procent was. Op vallend is het sterke herstel in de bouwnijverheid en de detailhan del. De ondernemers zelf waren zeer tevreden over het rendement in het afgelopen jaar: 72 procent vond dat voldoende, tegenover 65 procent in 1985. In tegenstelüng tot 1985 toen de Rijnlandse bouw en detailhan del de rendementen het minst po sitief beoordeelden, is deze rol in 1986 toebedacht aan de industrie. Na de sterke investeringsgroei van 1985, geeft 1986 een investe ringsdaling te zien van tien pro cent. Landelijk is sprake van een minder sterke daling, namelijk vier Ondernemings raad Afrika Studiecentrum moet erkend DEN HAAG/LEIDEN - De Stich ting Afrika Studiecentrum (SAS) gevestigd in Leiden, moet niet al leen het bestaan van de onderne mingsraad erkennen maar ook alle verplichtingen naleven zolang aan het bestaan van de OR niet op rechtsgeldige wijze een einde is ge komen. Voor elke overtreding moet het SAS een dwangsom van 1000 gulden betalen. Dit heeft de president van de Haagse recht bank, mr. M. Wijnholt, gisteren be paald. De ondernemingsraad van de stichting had de hulp van de rech ter ingeroepen omdat de SAS zich op het standpunt stelde dat het in stellen van de OR in 1985 op een misverstand berustte. De stichting was van mening dat zij niet ver plicht was een OR in het leven te roepen omdat zij minder dan 35 werknemers in dienst heeft. Mr. Wijnholt wijst er in zijn von nis op dat de Wet op de Onderne mingsraden wel een artikel kent dat kan worden gehanteerd om een OR op te heffen. Zo'n besluit kan echter pas worden genomen als de ondernemingsraad of de bedrijfs- commissie daarmee akkoord gaat. Als de stichting een eind wil ma ken aan het bestaan van de OR moet zij deze weg volgen, aldus mr. Wijnholt. procent. Wel is het aantal investe rende bedrijven op nagenoeg het zelfde niveau als in 1985 gebleven. Uitschieters binnen de Rijnlandse investeerders zijn de agrarische sector en de detailhandel met een respectievelijke groei van 24 en 2 procent. De gunstige economische ont wikkeling vindt zijn neerslag in een voorspoedige groei van vier procent in de werkgelegenheid (landelijk drie procent). In alle sec toren van het bedrijfsleven in de regio Rijnland steeg in 1986 het aantal arbeidsplaatsen. De groot handel en de bouw vertonen de sterkste groei. De werkgelegen heidsgroei van de grote Rijnlandse bedrijven (plus vijf procent) ligt, anders dan in 1985, dicht bij die van de kleine (plus vier procent). Verwachting Tegenover elke ondernemer die voor 1987 een omzetdaling ver wacht, staan er ruim drie die een toename voorzien. Het aantal be drijven dat verwacht te gaan ex porteren ligt op ruim 20 procent. Voor het komende jaar verwacht nog maar zeven procent van de be drijven in de rode cijfers terecht te zullen komen. De investeringen als de groei van de bedrijven zullen naar verwachting in 1987 iets bij 1986 achterblijven. Eén op de tien bedrijven ziet het aantal arbeidsplaatsen toenemen, drie procent verwacht een daling. Over het geheel genomen zijn de Rijnlandse ondernemers wat opti mistischer dan hun collega's elders in het land. Regio In de enquête zijn drie regio's uitgesplitst: duin- en bollenstreek, Rijnstreek-west (Leidsê agglome ratie) en Rijnstreek-oost (Alphense regio). De duin- en bollenstreek ver toont op onderdelen overeenkomst met de ontwikkeling in de rest van het land. De groei stagneerde en ook de export daalde. Met 13 pro cent verliesgevende bedrijven in de duin- en bollenstreek ligt de si tuatie in 1986 het dichtst bij het landelijk beeld (14 procent). De ontwikkeling van de investe ringen is hier overigens ronduit po sitief (plus vier procent). Het werk- gelegenheidsverloop spoort met de ontwikkeling van het gehele land met drie procent groei. In de Leidse agglomeratie groei den de omzetten met zes en de ex porten met vier procent. Het per centage bedrijven dat 1986 met verlies afsloot bedraagt 12 procent (landelijk 14 procent). De werkge legenheidsgroei is gelijk aan die in de gehele regio Rijnland (vier pro cent). Zorgen zijn erover investerings ontwikkeling in de Rijnstreek west. Waren de in 1985 al achter blijvende investeringen nog stij gende, dit jaar is de investerings som met 17 procent gedaald. De omzetontwikkeling in de Al phense regio ligt met zes procent op exact hetzelfde niveau; ook de 12 procent verlieslijdende bedrij ven zijn in beide regio's gelijk. De export bedroeg drie procent. Het investeringsverloop is minder dra matisch dan in de regio Leiden (min 17 procent), maar het afne men van de investeringen met 13 procent is zeker fors te noemen. Beter is het gesteld met de werk gelegenheid in de regio Alphen die met vijf procent steeg (Nederland plus drie procent, Rijnland plus vier procent). Binnen Rijnland is deze regio daarmee koploper. In zijn nieuwjaarstoespraak maakte voorzitter Koningsveld ge wag van een aantal activiteiten van de Kamer van Koophandel (KvK) voor dit jaar. Zo zullen drie Star- ters-oriënteringsdagen worden ge houden, er zal een cursus 'Docu menten bij export en een informa tiemiddag over logistiek manage ment' worden georganiseerd. Be halve het houden van een zoge noemde Exportdrempel-bijeen komst voor ondernemers die aan export doen of willen beginnen, zal de KvK in 1987 doorgaan met de vorig jaar opgerichte Exportsocië teit, waarin ondernemers op infor mele wijze hun ervaringen kunnen uitwisselen. Met datzelfde doel zal een zogenaamde Kwaliteitssocië teit worden gehouden. Ook zal de Kamer een proefpro ject starten waarvoor het Holland Trade System, een geautomati seerd handelsbemiddelingssys- teem waarin vraag en aanbod via computerprogramma's snel tot el kaar worden gebracht, model heeft gestaan. Het proefproject zal in sa menwerking met de universiteit en met medewerking van het ministe rie van economische zaken tot doel hebben wetenschappelijke kennis over te dragen. Onderzoeken De Kamer zal in de regio een aan tal onderzoeken laten uitvoeren: in Nieuwkoop wordt een onderzoek ingesteld naar het functioneren van het winkelcentrum in de dorpskern rond het Regthuys- plein. In Alphen aan de Rijn heeft de KvK het voornemen om een on derzoek in te stellen naar de econo mische ontwikkelingsmogelijkhe den van de zogenaamde Castel- lum-as, het gebied tussen centrum en station. Gezien het grote belang van de luchthaven Schiphol voor de regio Rijnland zal dit jaar eveneens een onderzoek worden uitgevoerd naar de economische relaties tussen Schiphol en het Rijnlandse be drijfsleven. In de duin- en bollenstreek zal het gehele bewinkelingspatroon onder de loep worden genomen. Wat de economische aspecten van het toerisme betreft is het van belang dat de Kamer binnenkort een begin maakt met het opstellen van een toeristisch plan voor het hele gebied. Het door de Rijksoverheid aan gemoedigde streven om overheid en bedrijfsleven samen meestal in frastructurele projecten van de grond te laten tillen, zal uitmonden in een haalbaarheidsonderzoek naar een tweede oeververbinding over de Rijn bij Koudekerk. Voorzitter Koningsveld pleitte vanmiddag nogmaals voor een be drijfsterrein aan de oostkant van de gemeente Leiden op een kruis punt van (toekomstige) rijkswegen met een korte lijn naar Schiphol. LEIDEN - Bij honderden gingen ze weer in vlammen op. Nadat de kerstbomen enkele weken lang de vele Leidse huiskamers hebben opgesierd, vielen de meeste gisteravond op het terrein achter de Groenoordhal ten prooi aan vlammen. De afgelopen dagen hebben kinderen en jongeren heel wat af gesleept met kerstbomen met het doel er zoveel mogelijk te vergaren om ze aan het begin van het nieuwe jaar in vlammen te laten opgaan Kamer van Koophandel komt met plannen ter verbetering LEIDEN - In de gemeente Leiden komt het gebied rond het Station, en dan vooral het Schuttersveld, het meest in aanmerking als con centratiegebied voor kantoorpan den. Maar dan zouden het Stations plein en de Stationsweg een betere en aantrekkelijker aansluiting op de binnenstad moeten krijgen. "Hoewel het gebied veel moge lijkheden in zich draagt, komen die er op dit moment niet uit. Het Sta tionsgebied, dat een brandpunt zou moeten en kunnen zijn van de economische ontwikkeling van de Leidse agglomeratie, manifesteert zich momenteel veeleer als Lei- dens 'Zwarte Gat'". Dit is de con clusie van een werkgroep onder leiding van prof.dr. J.G. Lambooy, hoogleraar in de regionale econo mie aan de Universiteit van Am sterdam. De werkgroep maakte in opdracht van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland onder de titel 'Een nieuwe sleutel tot Leiden' een ideeènschets voor de ontwikkeling van de omgeving van het NS-station. De opdracht voor de werkgroep was om als betrekkelijke buiten staanders eens naar het gebied rond het Leidse station te kijken en de gedachten eens te laten gaan over de vraag op welke wijze dit gebied een 'trekpaardfunctie' kan vervullen voor een verdere econo mische ontwikkeling van de Leid se agglomeratie. Daarbij aanslui tend op actuele ontwikkelingen in en rond het Leidse stationsgebied. De werkgroep constateert dat het niet onverdeeld goed gaat met de Leidse economie. "Er is zeker sprake van hoopgevende ontwik kelingen, maar er is ook sprake van stagnatie. Die manifesteren zich in een enigszins 'gespleten karakter' van de regionale produktie-struc- tuur en de regionale arbeidsmarkt van de Leidse agglomeratie", aldus de werkgroep in haar rapport, dat vanmiddag tijdens de nieuwjaars receptie van de Kamer van Koop handel werd gepresenteerd. Vacuüm Door de aanwezigheid van twee belangrijke gebieden ten noorden (Amsterdam-Schiphol) en ten zuiden (Den Haag) van de Leidse agglomeratie, zou Leiden aantrek kingskracht voor bedrijven moe ten hebben. Maar dat is volgens de werkgroep niet het geval. "Voor Leiden, waar vestiging van bedrij ven in principe wordt toegejuicht, hebben de bedrijven door de bank genomen minder belangstelling dan voor de Bollenstreek, waar al thans een massale vestiging min der op prijs wordt gesteld In plaats van een trekkersfunctie dreigt Leiden in een vacuumzone te belanden, aldus de werkgroep: de bedrijven trekken weg uit Lei den naar noordelijke en/of zuidelij ke gebieden. De stad, aldus de werkgroep, heeft dan ook behoefte aan een for se versterking. Het rapport van de werkgroep somt een aantal plus- en minpunten op van de Leidse agglomeratie. Zo heeft het ge meentelijk beleid lange tijd als 'be- drijfsonvriendelijk' gegolden, stag neert de ontwikkeling van de kan- torenstrook aan de Plesmanlaan en heeft Leiden vanouds een indus trie met bedrijfstakken die het lan delijk moeilijk hebben. Ook een minpunt is het feit dat het zeer aan zienlijke verlies van werkgelegen heid in industrie, ambacht en bouw, bij lange na niet wordt ge compenseerd door groeiende werkgelegenheid in de dienstverle ning en handel. Verder kalft de re gionale functie af, loopt de detail handel in de binnenstad terug en ook als centrum van dienstverle ning en uitgaansleven functioneert de binnenstad niet zoals hij zou kunnen en moeten functioneren. Als pluspunten noemt het rap port de opzet van een Academisch Bedrijven Centrum, de ontwikke ling van de kantorenconcentratie Schuttersveld en de komst van be drijven op het gebied van biotech nologie en -research. De gemeente krijgt een pluim voor de grote in spanningen om de historische bin nenstad op te knappen. Schiphollijn van ideaal. Ook de wandelroute r, De werkgroep constateert dat door de realisering van de Schip hollijn de aantrekkelijkheid van de directe omgeving van het station voor vestiging van kantoorhouden- de bedrijven sterk is toegenomen. Maar er zou aan de buitengewoon 'gecompliceerde en tamelijk onge lukkige verkeerssituatie rond het station' en de parkeercapaciteit het een en ander moeten veranderen. Ook zou de route naar de binnen stad voor verbetering vatbaar zijn. In de uiteindelijke ideeènschets komt het rapport met de aanbeve ling om in de omgeving van het station vooral te denken aan kleine zelfstandige kantoren. Er bestaat een zekere voorkeur voor kantoor ruimte in de nabijheid van andere kantoren. Het gebied rond het sta tion (Schuttersveld) komt het meest in aanmerking voor kleine kantoren. Ook komt die omgeving in aanmerking voor commerciëele dienstverleners. Volgens de werkgroep kunnen 'telematica-gevoelige' bedrijven (dit zijn bedrijven die sterk afhan kelijk zijn van technische voorzie ningen en informatica) in Leiden eveneens terecht, vooral omdat Leiden binnenkort op het landelijk glasvezelnet wordt aangesloten. Gezien de onmiddellijke nabijheid van universiteit en Academisch Ziekenhuis zou aan het Schutters veld een 'Telemedica Centrum Lei den' kunnen worden gevestigd. Om aan de vraag naar vergader en congresruimte te voldoen, zou de Rijnsburgersingel volgens het rapport de aangewezen plek zijn. "Ook van belang is dat horeca en vergaderaccommodaties zorgen voor werkgelegenheid in een bran che die een extra impuls zeer goed kan gebruiken. Bovendien is dit ty pe horeca veel minder seizoenge- voelig". Verder is het volgens de werk groep van belang dat de kantoren en vergaderfuncties die rond het station worden geconcentreerd worden verrijkt met winkels. Die zouden zowel in het nieuwe Sta tionsgebouw kunnen worden ver wezenlijkt, als in een nog te bou wen kantoor/laboratoriumcom plex, maar ook aan de Stations weg. "In dat laatste geval wordt daarmee ook de kwaliteit en het functioneren van de voetgangers- route tussen station en binnenstad versterkt". Tunnel Gezien de verkeersproblemen aan het Stationsplein zou moeten worden gezocht naar een accepta bele oplossing. Volgens de werk groep kan die worden gevonden door het bestemmingsverkeer en het doorgaand verkeer van elkaar te scheiden, het Stationsplein te ondertunnelen en parkeerruimte- voorzieningen in nieuwe kantoor- laboratoriumgebouwen onder te brengen. Ook zouden voetgangers en fietsers van het overige verkeer moeten worden gescheiden. Ver der zou in plaats van twee, één bus station met een zo efficient moge lijk ruimtegebruik moeten functio neren. De werkgroep geeft daarbij sterk de voorkeur aan een bussta tion aan de voorzijde van het sta tion, tussen station en binnenstad en direct aansluitend op het sta tion. In de praktijk betekent een en ander dat moet worden gekozen tussen het busstation op het Sta tionsplein en dat aan de Stations weg. Overwogen zou moeten wor den, aldus het rapport, om de bus sen meer dan nu het geval is te la ten wachten op het remiseterrein en de busperrons aan het Stations plein alleen te gebruiken voor het oppikken en afzetten van passa giers. Verder is een bustunnel onder de spoordijk sterk aan te bevelen. De tunnel zou zo dicht mogelijk bij de tunnel in de Plesmanlaan moeten worden gesitueerd, waardoor de terreinen van het Academisch Zie kenhuis goed kunnen worden be reikt. Het rapport volgt de voorstellen van de NS en Articon wat betreft de ondertunneling van het Sta tionsplein. die goed zouden aan sluiten bij veranderingen op de Stationsweg. Die zou door middel van een omvattend plan voor een nieuwe straatarchitectuur een 'pla- za-achtige' inrichting moeten krij gen. LEIDEN - De belangstelling in Leiden voor een abonnement op FilmNet is bedroevend. Tot nu toe hebben zich ongeveer 200 kandidaten gemeld voor de abonnee-televisie. FilmNet verklaarde op 1 november, toen de uitzendingen in Leiden van start gingen, te rekenen op 1000 abonnees in Leiden, een dekking van drie procent van het aantal kabelaansluitingen. De organisatie heeft zelf geen verklaring voor de matige belangstelling in Leiden. Volgens Filmnet is de interesse voor abonnee-televisie in Am sterdam en Utrecht wel zeer groot. Volgens FilmNet is het dekkingsper centage in de hoofdstad bijna tien procent. De Engelse zender Superchannel, die per 1 februari gaat uitzenden, zal niet eerder op de kabel komen dan dat er een regeling is getroffen over de betalingen door de satellietzender voor de uitzendingen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden blijkt dat satellietzenders slechts moeizaam tot betaling bereid zijn als de uitzendingen al via de kabel te zien zijn. DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamer- lid Laning-Boersema heeft minis ter Deetman (onderwijs) schriftelij ke vragen gesteld over het voorstel van de Rijksuniversiteit Leiden om te bezuinigen op de huisartsen- geneeskunde. Volgens Laning- Boersema is dit voornemen in strijd met het regeerakkoord, waarin een verschuiving wordt voorgestaan van klinische genees kunde naar de eerstelijnszorg. Het kamerlid wil weten of de mi nister voldoende de consequenties overziet van het opheffen van de vakgroep huisartsengeneeskunde. Zij vraagt hoe in deze situatie het VECHTPARTIJ - Gisteren werd aangifte gedaan van een vechtpar tij op de Diamantlaan, waarbij een 28-jarige inwoner van Leiden een gebroken pink en een vleeswond aan de rechterhand opliep. Het handgemeen dat op maandag avond plaatsvond, was het gevolg van een ruzie over een geldkwes tie. De dader is inmiddels bij de po litie bekend. noodzakelijke onderwijs aan art sen en aanstaande specialisten vol doende wordt gewaarborgd. Ook vraagt zij naar waarborgen om de kwaliteit van de huisartsen in de Leidse regio te bevorderen. Laning-Boersema wil verder we ten of Deetman overleg heeft ge voerd met minister Brinkman van volksgezondheid. Nieuwe voorlichter LEIDEN - Het hoofd voorlichting van de prpvincie Drenthe, P.W. Bückmann, is per 1 april benoemd tot hoofd voorlichting en publici teit van de Leidse universiteit. Hij volgt drs. L. Beets op, die tot hoofd voorlichting van het ministerie van sociale zaken is benoemd. Bückmann kwam op 1 mei vorig jaar naar Drenthe. Daarvoor was hij werkzaam op de afdeling voor lichting van het ministerie van WVC. LEIDEN - - Geboren: Andreas, zv. D.H. Everwijn en G. Gielen; Kirsten, dv. P.J.M. Pauli- des en E. Vijfvinkel; Johannes, zv. D. de Jong en M.H. Zwaan; Maryam, dv A. Ezzemmouri en A. Saidi; Jaap, zv. J. Bakker en D.M. van der Peet; Levine Pauline Sophia, dv. C.W.E. de Zinger en M.H. Blonk; Peter, zv, A. van Schie; Sa bine, dv. S.A. Heikens en M.M.B. van Veen; Aline Johanna, dv. J.M. van Noort en J.B.J. Tigchelaar; Irene, dv, J. Eising en E. Verhoeff; Willemijn Hen- riette, dv. T. Balk en J.L. Haafkens; Ste phanie Bianca, dv. I. Hemmes; Eveline Meja, dv. M.A. Vink en J.B.G. van Baal; Rutger Hugo, zv. H.P.J. Zwetsloot en J.A.M. Zonneveld; Floortje Charlotte, dv. M.C. van Trierum en E.C. Scheen; Stella Eline, dv. M.C. van Trierum en E.C. Scheen; Felicia Honorée, dv. F.M. Walter en A.A. Six Dijkstra; Margaretha Cornelia Theodora, dv. J.S.H.A. den El zen en M.J. van Schooten; Chantal, dv. C.L.P. Stikkelorum en L. Visser; Eva Petronella Catharina, dv. H. Otten en M.P.W. Zwetsloot; Ahmed, zv. T. Berdai en F. Tahiri; Sabrina Zamira, dv. C.E. van Henneigen; Rachida, dv. M. Bou- dour en F. Boudour; Michel Sebastiaan Johannes, zv. J.M.J. Fransen en R.H.J. Koster; Catharina Maria Elisabeth, dv. A.C.M. Slobbe en C A M. Welsink; Bar bara Adriana, dv. A.J.A.N. Zoet en A.J.P.M. van Mil; LEIDEN - De gisteren door sneeuwval ingetreden gladheid heeft opvallend weinig ongevallen veroorzaakt. Naast wat blikschade aan auto's moest een 46-jarige Lei- denaar met een flinke hoofdwond naar het Diaconessenziekenhuis worden gebracht. De uitgegleden man werd omstreeks half twee op de Lammenschansweg door de po litie ontdekt. Tot vanmorgen tien uur waren er nog slecht vier aanrijdingen bij de politie gemeld. Niemand liep hier bij letsel op. Volgens politiewoord voerder Graveland zijn de gevol gen van de gladheid beperkt geble ven. Reden hiervan is vermoede lijk dat mensen voorzichtig ên be heerst rijden. LEIDEN - De provincie houdt vast aan het plan om het woonwagen kamp aan het Trekvaartplein terug te brengen tot 41 plaatsen. Een voorstel hiertoe komt volgende maand in de provinciale commis sie voor sociale zaken aan de orde. Tevens zullen er nog 30 plaatsten, verspreid over twee of drie kleine re kampen in Leiden, worden aan gelegd. Wethouder De la Mar vond het verrassend dat gedeputeerde sta ten al zo snel met een voorstel zijn gekomen. De la Mar wil het woon wagenkamp aan het Trekvaart- plein in volle omvang, 68 stand plaatsten, behouden. Dit plan zal hij deze maand met staatssecreta ris Heerma (volkshuisvesting) be spreken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11