Reagan verhoogt defensie-uitgaven Van den Broek haalt ambassadeur niet terug Juridisch gevecht om baby M Recordbegroting in Verenigde Staten Kohl neemt uitspraak over kampen niet terug \akbeweging woedend op regermg-Aquino DINSDAG 6 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (AFP/DPA/Rtr) - Helmut Kohl, de lijsttrekker van de West- duitse christen-democratische par tij (CDU) bij de verkiezingen voor de Bondsdag op 25 januari, blijft bij zijn uitspraak dat de DDR con centratiekampen kent waar onge veer tweeduizend politieke gevan genen worden vastgehouden. Terwijl de oppositionele sociaal democraten en Groenen heftig pro testeerden tegen het gebruik van het woord concentratiekamp door de Bondskanselier, zeiden leiden de politici van de liberale FDP, die deel uitmaakt van de centrum rechtse coalitieregering in Bonn, dat zij dergelijke woorden niet in de mond plegen te nemen. Op een verkiezingsbijeenkomst Dortmund van zijn CDU WASHINGTON - Meer voor defensie, de ruimtevaart en de bestrijding van AIDS, min der voor de landbouw, medische hulp en onderwijs. Dat zijn de belangrijkste plussen en Jjlaarde Kohl afgelopen zondag dat minnen van de begroting voor 1988 die de Amerikaanse president Reagan gisteren bij het goedeg"e\nrekiongenrmetdeddr! Congres heeft ingediend. maar dat in de socialistische Duit- se staat een politiek bewind be staat dat 'meer dan tweeduizend, landgenoten als politieke gevange nen vasthoudt in gevangenissen en concentratiekampen'. De begroting voor 1988 beloopt Om voor het eerst in de geschiedenis dan dat i bedrag van meer dan dit minder grote tekort in vorig jaar te komen, zegt Reagan voor 40 miljard dollar joen (duizend miljard) dollar. Het te hebben bezuinigd. Financiële totale bedrag dat de federale rege ring wil uitgeven is 1024 miljard dollar (2253 miljard gulden). Die uitgaven zullen ook in 1988 niet door de inkomsten worden ge dekt. Reagan denkt op een tekort door Henk Dam van 107.8 miljard dollar uit te ko men, minder dan het tekort voor dit jaar (173 miljard dollar), en aan zienlijk minder dan het tekort in 1986 (220 miljard). Met het begrote tekort van 107.8 miljard dollar zou Reagan net bin nen de normen van de zogenaamde Gramm-Rudman wet blijven, die een gefaseerde terugdringing van het Amerikaanse begrotingstekort voorschrijft. Sowjetblad interviewt Sacharov MOSKOU (Rtr) - De dissidente Sowjet-geleerde Andrej Sacharov heeft voor het eerst een interview gegeven aan een officieel Sowjet blad. Daarbij heeft hij de garantie gekregen dat de tekst alleen met zijn toestemming gepubliceerd zal worden. Dit hebben bekenden van Sacharov gisteren gezegd. Als het vraaggesprek met de „Li- teratoernaja gazeta" inderdaad ge- w publiceerd wordt, zou het de eerste verhogïngToekt specialisten in het Congres zeiden gisteren echter al direct, dat daar bij voor een deel sprake is van schijnbezuinigingen, en dat het te kort, indien Reagan's begroting onverkort wordt aangehouden, op 160 miljard zal uitkomen. Congres-woordvoerders, ook die van Reagan's Republikeinse partij, reageerden gisteren overwegend onvriendelijk op de begroting. Zo zei de Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, Robert Michel: „Ik wil niet zeggen dat de ze begroting nu al dood is, maar er zal heel wat aan moeten gebeu ren". Het Congres zal zich de komende maanden over alle onderdelen van de begroting buigen, en zal dan met wijzigingsvoorstellen komen waarover met Reagan moet wor den gestreden. Zeker is al, dat vooral de defen sie-begroting zal worden aange vochten. Voorzitter Sam Nunn van de Senaatscommissie voor defen sie zei dat de Senaat zeker kortin gen op deze begroting zal eisen. Reagan heeft voor 1988 312 mil jard dollar voor defensie gevraagd, drie procent meer dan in 1987, net genoeg om de gevolgen van de in flatie te verrekenen. Op zichzelf is dit een geringe verhoging: in voor gaande jaren vroeg de president steeds vijf tot zelfs zeven procent meer. Maar de drie procent is voor het Congres ongetwijfeld te hoog. Sommige defensie-specialisten zei den gisteren bovendien dat Rea gan een bedrag van zeker 50 mil jard dollar aan defensie- uitgaven in de begroting heeft weggemof feld, en dus eigenlijk een grotere Daarom zullen zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden, die bei den een Democratische meerder heid hebben, zeker gaan vragen. Ter verdediging van de bonds kanselier wees regeringswoord voerder Friedhelm Ost er gisteren op dat in de DDR voormalige con centratiekampen als Buchenwald tot 1950 als gevangenkamp in ge bruik zijn gebleven. Bovendien spreken politieke gevangenen in de DDR van concentratiekampen om de willekeur en dwang aan te geven die in strafinstellingen in de DDR bestaan. Hij wees op de 'on menselijke leefomstandigheden' en 'de grote risico's van ziekten' Bonn streeft naar waaraan Oostduitse gevangenen blootstaan bij dwangarbeid 'in Bautzen, Brandenburg, Cottbus, Halle en Hoheneck'. De internationale liga voor men senrechten (IGfM) in Frankfurt verwees naar inlichtingen dat in de DDR op zeker acht plaatsen zoge heten dwangarbeidkampen be staan, waar ook politieke gevange nen dwangarbeid verrichten. Als voorbeelden gaf de IGfM Bitter- feld, Rüdersdorf, Schwarze Pumpe en Zwickau. Secretaris-generaal Heiner Geissler van de CDU, die een be langrijke rol speelt in de campagne voor de Bondsdagverkiezingen die binnen drie weken gehouden wor den, viel naar de socialisten uit door hun te verwijten dat zij wel reppen van concentratiekampen in militaire dictaturen in westerse landen, maar niet in communisti sche landen. Naar zijn mening be staat er slechts een klein verschil tussen de woorden concentratie kamp en Goelag-Archipel, een ver wijzing naar het monumentale werk van de Russische schrijver pen Aleksander Solzjenitsyn over het strafsysteem in de Sowjet-Unie ten tijde van Stalin. Johannes Rau van de Westduitse oppositie-partij SPD en tevens kandidaat voor het bondskanse lierschap noemde de uitspraak van Kohl 'koude oorlogpraat' en zei dat een dergelijke uitlating erg onver standig is voor iemand die de sa menwerking met de DDR wil ver beteren. keer zijn dat de dissidente geleerde de kans krijgt zijn denkbeelden voor de Sowjet-lezers te ontvou wen. Tot nog toe worden de dissi denten in de officiële pers altijd doodgezwegen en de publicatie van het interview zou dan ook een opzienbarende gebeurtenis vor men. Sacharov mocht twee weken ge- Er is bij het Congres onder meer weerstand tegen het voorstel twee nieuwe, peperdure vliegdekmoe- derschepen te bouwen, en er is gro te weerstand tegen het bedrag dat Reagan aan zijn strategische ruim te-initiatief, beter bekend als „Star Wars" wil uitgeven. Reagan wil in 1988 5,2 miljard odollar aan Star Wars uitgeven. Dit leden na bijna zeven jaar verban- Jaar maS hij 3,6 miljard aan het ning uit de stad Gorki naar Mos- ruimteschild besteden, een bedrag kou tenipkprpn. dat hij slechts na een lange en bit tere strijd met met name het Huis van Afgevaardigden los kreeg. Slecht zal ongetwijfeld ook Rea- HORSTED KEYNES - De Britse premier Margaret Thatcher en de voormalige premiers Edward Heath (links) en Alex Douglas Home rechtsbevonden zich gisteren onder de 200 genodigden die in het plaatsje Horsted Keyneszo'n 50 kilometer ten zuiden van Londen, de uitvaartdienst bijwoonden van de vorige week op 92-jarige leeftijd overleden Harold MacMillan. MacMillan was de conservatieve premier die Groot Brittannië de jaren zestig binnenvoerde. Zijn regeerperio de - van januari 1957 tot oktober 1963 - werd gekenmerkt door een grote liberalisering met beëindiging van de doodstraf, wettige acceptatie van homofilie en de artistieke wedergeboorte van toneel, literatuur en vooral muziek. (foto api Beschuldigingen Suriname met klem afgewezen Volgens de zegslieden sprak Sa charov zijn verbazing uit officieel' Sowjet-blad gan's voorstel vallen hem wilde interviewen, maar wilde hij niets zeggen over de inhoud van het vraaggesprek noch over de be- 105 miljoen dollar aan de Contra'* van Nicaragua te geven. Door de Iran-affaire is zelfs de 100 miljoen tekenis ervan. „Ik kan pas zeggen dollar die de Amerikaanse regering of dit een teken van openheid is als ik de tekst gezien heb en het vraag gesprek is afgedrukt", zo haalden schroeven komen te staan. zij de dissidente geleerde aan. Hulpkonvooi. Soedanese militairen hebben een hulpkonvooi met levensmid delen en medicamenten van de ita- liaanse regering, Unicef en Sudan Aid in beslag genomen die op weg was naar het zuiden van Soedan. De bestemming van het konvooi was Wau, de hoofdstad van de zuidelijke provincie Bahr el-Gazal, maar halverwege de tocht namen meer dan tweehonderd Soedanese militairen plaats in de vrachtwa gen en laadden twintig ton zwaar geschut in. Later werden vijf bui tenlandse hulpverleners gedwon gen uit te stappen en terug te keren naar de hoofdstad van Soedan Khartoem. Wellicht de grootste verliezers van de begroting voor 1988 zijn de boeren. Reagan wil het bedrag aan landbouwsubsidies van 31 miljard dollar omlaag brengen naar 26 mil jard. „De huidige landbouwsubsi dies zijn te hoog", aldus Reagan in toelichting. Ook door te schrappen in de Me- dicare-uitgaven (zoiets als ons zie kenfonds), beurzen voor studen ten, andere sociale uitgaven, en door stukken van overheidsbedrij ven als Amtrak, de Amerikaanse spoorwegen, te verkopen, wil Rea gan bezuinigen. Wat Reagan nadrukkelijk niet wil, is de belastingen verhogen. DEN HAAG (GPD) - Minister van den Broek is niet van plan om am bassadeur Van Houten uit Parama ribo terug te roepen. In zijn ant woord op een eerdere nota van de Surinaamse regering waarin werd gesuggereerd de diplomatieke ver tegenwoordiging te reduceren zegt de bewindsman, dat het handha ven van ambassadeur van Houten in Suriname in het belang is van beide landen. CDA, WD en PvdA stellen zich helemaal achter het standpunt van de minister.In de nota zegt Van den Broek dat, 'mocht de Suri naamse regering daar anders over denken, dit moeilijk anders kan worden uitgelegd dan dat beide landen verschillend denken over de wederzijdse dialoog, die is ge richt op normalisering van de be trekkingen'. De minister noemde voorts de Surinaamse beschuldigingen als zou Nederland de terreuracties steunen van het jungle-commando van Ronnie Brunswijk, volstrekt derland bestaande vrijheid meningsuiting, waarvan Surina- mers in Nederland gebruik maken om van hun afkeer van het bewind van legerleider Bouterse blijk te geven. Volgens Van den Broek mag naar 'algemeen aanvaarde beginse len het protesteren tegen ernstige schending van de mensenrechten in het geheel niet worden be schouwd als inmenging in binnen landse aangelegenheden van Suri name'. De Nederlandse regering spreekt haar leedwezen uit met de slachtoffers van het geweld en hun nabestaanden, zowel in Suriname als in Nederland. De minister herinnert er in zijn nota aan, dat het Nederlandse be leid sinds december 1982, toen 15 tegenstanders van het bewind- Bouterse werden vermoord, steeds gericht is geweest op het aanmoe digen van een terugkeer naar een democratische rechtsstaat in Suri name. In dit verband stelt de be- privé-detective die 1 Bhagwan HACKENSACK (AFP) - Een rech ter in de plaats Hackensack (New huurd door de adoptie-ouders. Jersey) in de VS zal moeten uitma- ken wie het ouderschap krijgt over een baby die ter wereld is gebracht door een „draagmoeder". Het mge- De Indiase politie heeft gisteren haar pogingen gestaakt om Bhag- wan Shree Rajneesh, de in luxe le vende goeroe die in 1985 gedwon gen de Verenigde Staten verliet, weg te krijgen uit Poona. Er is een tussenoplossing gevonden. De Bhagwan mag voorlopig blijven zolang er geen aanstootgevende dingen gebeuren in de gemeen schap van de Bhagwan. Ook is het gebruik van sterke drank verbo den. Bhagwan zou niet van plan zijn er voorgoed te blijven, maar slechts te willen uitrusten voor drie vier maanden. Solidariteit Het Poolse Hooggerechtshof heeft gisteren geweigerd een groep aanhangers van de illegale vak bond Solidariteit om de vakbond te registreren als onafhankelijke vakbond in de havenstad Swinoet- si aan de Oostzee. Het Hof hield daarmee het officiële standpunt overeind dat er in een bedrijf niet meer dan één vakbond actief mag zijn. Aanhangers van Solidariteit proberen telkens weer om hun in 1981 verloren legale status te hero veren. Alleen de Raad van State kan het verbod op de vakbond op heffen. „Er zijn dingen die niet met geld te koop zijn", zo verklaarde giste ren de advocaat van Mary Beth o_m Whitehead, de 29-jarige draagmoe- het eerst dat een dergelijk der die zich heeft bedacht. Ze wil „baby M." houden nadat ze er aan vankelijk mee akkoord was gegaan - TT dat ze kunstmatig werd bevrucht jaar op 27 maart werd geboren. Het met het spCrma van William Stern proces in Amerika wordt gevoerd. Het gaat om een meisje dat vorig kind wacht nog steeds op haar offi- ciële naam en wordt zolang „baby afstaan voor een bedrag M." genoemd. De uitkomst van het gulden, proces kan van grote invloed zijn op de snelle groei van het aantal Pe,^aXutaal v?n lJr i. vs n, sabeth Stern antwoordde dat een draagmoeders in de VS. De afgelo pen tien jaar hebben meer dan 500 vrouwen ermee ingestemd kind op de wereld te zetten een ander echtpaar. .belofte om leven te schenken moet worden nagekomen". Wil liam Stern, een 40-jarige bio-che- micus, maakte tegenover de rech ter ook duidelijk waarom hij zijn heeft toevlucht had genomen tot een draagmoeder. Zijn vrouw lijdt aan ontroerende taferelen opgeleverd, multiple sclerose, een ziekte van met als voorlopige climax de het centrale zenuwstelsel. Door vlucht van de biologische moeder en de baby naar Florida. Ze wer den echter teruggevonden door zwangerschap zou zij verlamd kunnen raken of zelfs overlijden, zo verklaarde een geëmotioneerde Stern op de openingsdag van het proces. De advocaat van Mary Beth Whi- NEW DELHI - Sikh-terroristen tehead voerde aan dat zij besloten hebben in de noordelijke Indiase had een kind ter wereld te willen deelstaat Punjab een plaatselijke brengen leider van premier Rajiv Gandhi's door eei.w Congrespartij, dr. Dev Dyal, dood- kon krijgen tot het besef was geko- geschoten, terwijl hij werkzaam men hoe erg het is om kinderloos ijn zijn kliniek in het dorp te blijven. Mary Beth en haar r Sherkhan. Dyal, een hindoe, voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Congrespartij. de straatveger Richard Whitehead, hadden zelf al een dochter, Tues day genaamd, en een zoon, Ryan. Tijdens de zwangerschap had het echtpaar Stern de Whiteheads enige malen uitgenodigd om de fa milies aan elkaar te laten wennen, en om de kinderen bij te brengen dat zij de half-broer en -zus zouden worden van de baby. Enige dagen na de geboorte stond Mary Beth de baby conform de afspraak af. Snel daarna kon zij echter de afwezig heid van haar natuurlijke dochter- je niet meer verdragen en stormde zij bij de familie Stern binnen om „haar" kind terug te eisen. Zij vluchtte naar Florida, maar na haar opsporing moest Mary Beth het kind overhandigen aan het echtpaar Stern, aan wie de rechter de voorlopige voogdij over het kind heeft toegewezen. Tot dusverre hebben zich in de VS vijf gevallen voorgedaan van draagmoeders die hun kind wilden behouden. Dat is l procent van het totaal, volgens Alan Grosman, één van de „uitvinders" van het „ver huren van baarmoeders" die nu de verdediging van Mary Beth op zich genomen heeft. In alle voorgaande gevallen werd de zaak in der minne geschikt voor het tot een proces kwam. In de zaak „Whitehead tegen Stern" zal de rechter allereerst moeten vaststellen of het contract tussen de twee partijen rechtsgel dig is. In de VS bestaat geen wetge ving met betrekking tot het ver schijnsel van de draagmoeders. Maar in verscheidene staten zijn wetten in voorbereiding. Sommige Mary Beth Whitehead - wil baby terug - o ap) ongegrond'. Hij wijst op de in Ne- windsman de vraag of de diepere oorzaken van het geweld in Surina me los kunnen worden gezien van het verlies aan het vertrouwen in een spoedig herstel van de demo cratie. Legerleider Bouterse verklaarde gisteren in een toespraak, dat een terugkeer naar democratie belang rijk is, maar dat betekent volgens hem nog niet dat het ook het eind doel is. „Wij zijn nooit tegenstan ders geweest van democratie, ge tuige de verschillende democrati sche structuren die in de ons ach terliggende jaren zijn ingevoerd", aldus Bouterse. Hij doelde daarbij op de zogeheten volkscomite's en districtsraden. Hij zei verder er van overtuigd te zijn dat Suriname ondanks de fi nanciële problemen niet dieper kan wegzinken, 'omdat het diepste punt reeds is bereikt'. Het afgelo penjaar werd door hem geken merkt als een jaar van 'harde strijd, verbittering en teleurstelling'. MANILLA (AP) - Filippijnse op roerpolitie heeft gisteren een de monstratie van ongeveer vijfdui zend mensen tegengehouden in de buurt van het presidentieel paleis. De demonstranten protesteerden tegen het ontslag van de linkse mi nister van arbeid Augusto San chez. Ongeveer driehonderd politie mannen en militairen werden inge zet om de demonstratie tegen te houden op de Mendiola brug, op tweehonderd meter afstand van de poorten van het Malacanang pa leis. Twee uur lang werden er op de brug toespraken gehouden waarin de regering werd aangevallen. De politie greep niet in en de menigte verspreidde zich na afloop vreed zaam. De demonstratie was geor ganiseerd door de 1 Mei Beweging (KMU), de grootste en tevens mili- tantste vakbeweging op de Filip pijnen. Sanchez was populair bij de vak beweging, maar hij lag niet goed Iran-rapport WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse senaatscommissie voor de inlichtingendiensten heeft gisteren geweigerd het verslag van de hoor zittingen over de Amerikaanse wa penverkopen aan Iran vrij te ge ven. De commissie, waarin de Re publikeinen nog de meerderheid hadden, stemde met 7 stemmen te gen 6 tegen vrijgave. De ondervoorzitter van de com missie, de Democratische senator Patrick Leahy, zei in een toelich ting bij de beslissing: „...De rege ring zou graag een verslag willen waarin staat dat ze geen wapens voor gijzelaars hebben geruild...Ik kan begrijpen dat ze zo'n verslag willen,... maar dat ga ik ze niet ge- Kerk probeert AIDS-probleem geestelijken te verdoezelen SAN FRANCISCO (AP) - Van een tiental Amerikaanse katho lieke geestelijken is bekend dat ze AIDS hebben, zo heeft de San Francisco Examiner be richt. Volgens het zondag gepubli ceerde artikel hadden kerkelij ke leiders en mensen die met AIDS-patiënten werken, ver teld dat geestelijken in Hawaii, Massachusetts, Missouri, New York, Californië en Washington D.C. de ziekte hadden opgelo pen en eraan waren overleden. Volgens sommigen probeert de kerk het probleem zoveel mogelijk te verdoezelen omdat de kerk homosexualiteit ver biedt en het celibaat voor geestelijken verplicht stelt, al dus de krant. Een van de weini ge geestelijken met AIDS die ervoor uit wilde komen, was de Benedictijn Mario Riveccio. Hij zei dat hij in de openbaarheid trad, omdat „de kerk de werkelijkheid niet onder ogen wil zien. Ze moeten erkennen dat geestelijken niet immuun zijn voor dit virus en ze weten verduveld goed dat geestelij ken. of ze nu hetero of homo zijn, niet altijd celibatair zijn". Riveccio zei dat hij nog twee andere geestelijken met AIDS kende, die door hun orde vrij wel in de steek zijn gelaten uit angst voor publiciteit. bij de militairen en het bedrijfsle ven. Hij trad op 31 december af en zijn opvolger, Franklin Drilon, werd gisteren beëdigd. Drilon is een voormalig bedrijfsadvocaat. Volgens het KMU betekent deze verandering een zwenking naar rechts van de regering Aquino. Sanchez riep zijn aanhangers op Drilon te steunen, maar tijdens de demonstratie werd gezegd dat me vrouw Aquino zich nu heeft geiso- leerd van de boeren en de arbei ders. „Zij heeft dezelfde barricades gebruikt die Marcos gebruikte." zei Rick Valmonte. een voormalig radiocommentator. De Filippijnse vakbeweging heeft steeds meer kritiek op de re gering Aquino en heeft de bevol king opgeroepen tegen de nieuwe grondwet te stemmen, omdat die 'pro-imperialistisch' zou zijn. De vakbeweging heeft aangekondigd de komende maanden stakingen te zullen organiseren om de regering onder druk te zetten. Intussen had de Amerikaanse Democratische afgevaardigde Ste phen Solarz zondagavond een ont moeting met Antonio Zumel, een van de leiders van de communisti sche verzetsbeweging. Zumel zei dat Solarz om de ontmoeting had gevraagd. Het was voor het eerst dat een Amerikaans politicus in ge sprek trad met de Filippijnse com munisten. Solarz zei na afloop van het gesprek dat de Verenigde Sta ten al het mogelijke zullen doen om de democratie op de Filippij nen te verdedigen, als de vredesbe sprekingen tussen de regering en de communistische opstandelin gen mislukken. Inmiddels liet ex-president Mar cos via een radiotoespraak vanuit zijn ballingsoord Hawai weten dat hij op de Filippijnen zou moeten worden toegelaten om zich daar te kunnen verdedigen tegen de be schuldigingen dat hij miljarden dollars voor zichzelf heeft gehou den tijdens zijn bewind. De Filip pijnse regering heeft bij een recht bank in Manilla een schadeeis in gediend ter waarde van zo'n 750 miljoen dollar tegen Marcos, zijn echtgenote en nog 19 andere ver dachten. 'Onrust houdt modernisering China tegen' PEKING (UPI) - China kan het so cialisme niet afschaffen enkel om dat kapitalistische landen er beter voor lijken te staan. Dit heeft een topmedewerker van de Chinese premier verklaard in een eerste of ficiële reactie op de demonstraties van studenten voor politieke en so ciale veranderingen. Bao Tong, naaste medewerker van premier Zhao Ziyang en on dervoorzitter van de staatscommis sie voor de herstructurering van de economie, waarschuwde tegelijk dat een aanhouden van de onrust de modernisering van China kan vertragen. In commentaren die het Volksdagblad, de officiële krant van de communistische partij pu bliceerde, zegt Bao dat critici niet mogen verwachten dat het socialis me en de politieke en op de markt gerichte economische hervormin gen bij machte zijn de problemen van China van de ene dag op de andere op te lossen. juristen menen dat een contract in zake het „huren van een baarmoe der" onwettig is omdat het neer komt op het „verkopen van een kind". Anderen vinden dat een moeder een financiële tegemoetko ming mag ontvangen voor de onge makken die verbonden zijn aan een zwangerschap. De rechter zal uiteindelijk moe ten beslissen aan wie „baby M." wordt toegewezen. Oftewel of het meisje „Sara Elisabeth Whitehead" gaat heten of "Melissa Elisabeth Stern". ADVERTENTIE (DOOROVERPRODUKTIE IN E.E.G)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5