'Rijk frustreert werk van politie' Dolman: Kamer niet korten Politiechefs wraken bezuinigingen Meer doden door schietpartijen Intensieve controle op onverzekerd autorijden Van Lennep: overleggen op Aruba Politie: geen racisme bij Tamilgeweld Assen Van Agt eist opheldering over smeergeld 5toutenbeeh DINSDAG 6 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA DEN HAAG (ANP/GPD) - De politie kan het niet lan ger aan. Terwijl de crimina liteit toeneemt, moet de po litie bezuinigen. Die klacht uitten eensgezind tal van politiechefs gisteren tijdens hun nieuwjaarstoespraken. "Het Rijk legt ons zaken op die het moeilijk, zo niet on mogelijk maken onze voor nemens tot uitvoering te brengen", zo verwoordde de Rotterdamse politiechef Van Dorp het gisteren. De Eindhovense hoofdcommissa ris Hessing: "Bij de bezuinigings operatie van de rijksoverheid (de politie moet oplopend tot 1990 twee procent van zijn sterkte inle veren, red.) wordt volstrekt onvol doende rekening gehouden met de bijzondere positie van de politie. Wij kunnen niet zomaar ons dien stenpakket inkrimpen, afstoten of privatiseren. De ontwikkelingen in de samenleving bepalen ons werk aanbod en deze ontwikkelingen storen zich niet aan een rijksbegro ting of een toevallig regeringsbe leid". Ook Van Dorp signaleerde een 'toenemende spanning' tussen wat het publiek vraagt en dat wat de politie kan leveren. De politiemen sen harder laten werken biedt vol gens de hoofdcommissaris geen soelaas. "Mede door de werkdruk is daar slechts geringe winst te ha len. Iedere dag weer staat het per soneel voor zware opgaven". Herwaardering De Groningse hoofdcommisaris Nordholt, die vrijwel zeker de ver trekkende Amsterdamse politie chef Valken opvolgt, stelde dat er dringend iets moet gebeuren om leegloop bij de politie te voorko men. Een nieuwe functiewaarde ring is noodzaak, aldus Nordholt. "Het is natuurlijk mooi dat politie mensen vrij gemakkelijk een ande re baan kunnen vinden, maar om leegloop te voorkomen moeten vooral de rangen tussen tussen hoofdagent en adjudant een her waardering krijgen. Die zijn twin tig jaar geleden vastgesteld en nu volstrekt verouderd". Hoewel zijn vertrek naar Amster dam nog niet honderd procent vaststaat, zei Nordholt - die voor de functie is gevraagd door burge meester Van Thijn - al dat 'wij naar Amsterdam gaan'. De Groningse burgemeester Staatsen zei gisteren dat hij al eerste informele stappen heeft ondernomen om een opvol ger voor Nordholt te vinden. De Utrechtse politiechef Wiarda uitte kritiek op het wettelijk vast leggen van de zogeheten veilig heidsfouillering. Die zal de Neder landse politie ernstig in haar werk belemmeren, aldus Wiarda. Als het Lubbers erediender? ROTTERDAM - Premier Lub bers maakt kans erediender bij de Rotterdamse politie te wor den. Tenminste, als hij kans ziet nog een derde autokraker te pakken, zei gisteren de Rot terdamse hoofdcommissaris Blaauw op de nieuwjaarsrecep tie van zijn korps. Tijdens het informele deel van de receptie vroeg een van de aanwezigen hoe het toch kon dat de in Rotterdamse woonachtige premier kans ziet in eep jaar relatief meer auto krakers in de kraag te grijpen dan het complete Maasstedelij- ke politiekorps. Rond de jaar wisseling pakten de premier en zijn zoon voor de tweede keer in korte tijd een paar autokra kers die het op de wagen van mevrouw Lubbers hadden voorzien. Blaauw: "Wij hebben al overwogen de premier ere diender te maken op voorwaar de wanneer hij nog een derde autokraker pakt". En, als ant woord op de vraag: "Dat zal wel te maken hebben met het aan tal auto's dat in de straat staat waar hij woont". betreffende wetsontwerp wordt aangenomen, mag de politie alleen nog maar personen fouilleren die als verdacht te boek staan. "Als we een auto aanhouden waarin ver moedelijk overvallers zitten, kun nen we moeilijk vragen wie het pi stool bij zich heeft. Je kunt dan maar twee dingen doen: afzien van fouillering of alle inzittenden tegen de auto zetten en daarmee bewust de wet schenden". Mooie woorden Volgens de Almeerse korpschef Staal is de huidige politieagent te goed opgeleid voor het werk op straat. Er moeten wel meer politie agenten op straat hun werk gaan doen maar dat zouden agenten moeten zijn in een functie 'onder die van de huidige agent'. De Al meerse korpschef uitte scherpe kritiek uit op het politiebeleid van de regering. Een van de gevolgen van dat beleid is dat de politie het werk steeds minder aan kan en vooral op de tijdstippen dat het no dig is niet slagvaardig kan optre den. Hoofdcommissaris IJzerman uit Enschede vreest dat politie wordt uitgehold door de gigantische aan tallen bijzondere opsporingsamb tenaren, de opsporingsinstanties voor specialistische taken zoals de Algemene Inspectie Dienst, de Dierenbescherming, sociale re chercheurs, en mogelijk straks een landelijke recherche-organisatie. IJzerman vindt dat de centrale rol van de algemene politie in de handhaving van de rechtsorde door deze ontwikkelingen op de tocht staat. De Eindhovense politie wordt volgens korpschef Hessing bijna moedeloos van de toenemende cri minaliteit. Er worden meer zaken opgelost, maar het oplossingsper centage loopt terug. Forse kritiek had hij op de politieke partijen. Die wijden wel mooie woorden aan de politie in hun verkiezingsprogram ma's, maar in het regeerakkoord is daarvan echter weinig terug te vin den. ABP wil snel huurders gaan terugbetalen HEERLEN (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds gaat nu snel werk maken van de terugbeta ling van teveel betaalde huren in de ABP-projecten Heijdnahof in Rotterdam en Houtwijk in Den Haag. Nog deze maand krijgt het ministerie van VROM De frustratie bij de verschillende politiekorpsen loopt opzo was de boodschap van verschillende politiechefs in hun nieuwjaarstoespraken. Rotterdam bedacht een oplossing: een boksbal waarop de frustraties naar hartelust kunnen worden uitgeleefd. De Rotterdamse burgemeester Peper - het hoofd van de politie - maakte er dankbaar gebruik van. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Het aantal doden als gevolg van schietpartij en is vorig jaar flink toegenomen. In 1986 kwamen 63 mensen door vuurwapens om het leven tegen 47 in 1985. Ook het aantal gewonden als gevolg van vuurwapengebruik nam toe, net als het aantal keren dat geschoten of gedreigd werd met een vuurwapen. Dat zei het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst Van Straten gisteren in zijn nieuwjaars rede. Volgens Van Straten is 'in de criminele wereld het gebruik van vuurwapens de laatste jaren ge woonte geworden, zeker waar het gaat om de illegale wapenhandel, de drugshandel, de gokwereld en de sfeer van de overvallen'. De in 1985 op gang gekomen 'ernstige stijging' van het aantal overvallen heeft zich gehandhaafd: bijna 1100 zaken tegenover 1119 in 1985. Opvallend noemde Van Stra ten de toegenomen belangstelling van overvallers voor beroepsmati ge geldtransporten (73 in 1986 te gen 63 in 1985). De kans dat een gestolen auto te rugkomt bij de eigenaar, wordt steeds kleiner. Van de 18.500 auto's die vorig jaar in ons land werden ontvreemd, kwamen er ongeveer 11.000 weer terecht. In 1985, toen net zoveel autodiefstallen werden geregistreerd, werden er 12.000 te ruggevonden. Bromfietsers mogen nog minder hoop koesteren: van de 15.500 ge stolen brommers kwamen er maar 3100 terug. Van de 160 ontvreemde caravans werden er 35 teruggevon den en van de 750 gestolen aan hangwagens 90. De autodiefstallencentrale van de CRI besteedde vorig jaar veel werk aan de bestrijding van inter nationaal opererende groepen cri minelen, die vanuit Frankrijk en Italië dure, exclusieve auto's aan voerden en deze via Nederlandse havens exporteerden of hier te koop aanboden. De organisatie graad van de handel in ontvreemde auto's en onderdelen 'neemt ge staag toe', aldus Van Straten. opgave van de stichtingskosten. Eerder heeft het ABP hier ge knoeid met de kosten om meer subsidie te krijgen. Aan de hand van de nieuwe opgave bekijkt VROM of er subsidie wordt ver leend. Daarnaast heeft het ABP aan VROM gevraagd de nieuwe huren vast te stellen, waarna de betrok ken huurders eventueel te veel be taalde huren terugkrijgen, zo heeft hoofddirecteur van het ABP Snij ders gisteren in zijn nieuwjaarsre de gezegd. Het interne onderzoek naar bouwsubsidies, waarbij een exter ne accountant was ingeschakeld, zal worden voortgezet. Binnen on geveer een maand, aldus Snijders, zullen de gegevens over alle pro jecten bekend zijn. Het ABP kan dan 'snel en overzichtelijk ant woorden' op de vragen van de par lementaire enquêtecommissie. Dit jaar krijgt het ABP nog te maken met tal van pensioenkwes ties. Studies over flexibele pensio nering en dito pensioenpremies zijn onlangs gestart. Hij zei het niet eens te zijn met pleidooien voor premieverlaging en besteding van pensioengelden voor andere doel einden dan waarvoor zij bestemd zijn. De gelden van het pensioen fonds vormen het bezit van en voor het overheidspersoneel, benadruk te hij. De ABP-hoofddirecteur wees er in dit verband op dat het ABP in 1986 al 1,2 miljard meer heeft uitgekeerd dan ontvangen en dat er dus geen sprake is van op potten. VEENDAM (GPD) - De Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam gaat deze week controle ren hoeveel automobilisten in Ne derland onverzekerd rijden. De rijksdienst kan dit doen nu alle verzekeringsmaatschappijen sinds september vorig jaar hun informa tie in het computerbestand in Veendam hebben gestopt. Het con- SCHIPHOL (ANP) - Een ambtelij ke delegatie onder leiding van mi nister van staat Van Lennep gaat deze week om de tafel zitten met de regeringen van Aruba, de Antil len en Venezuela. Vandaag ver trekt de delegatie om eind deze week terug tekeren. Doel van de besprekingen is om overeenstemming te bereiken over regelmatig overleg over zaken die alle partijen aangaan. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken wilde geen concrete zaken noe men, maar stelde wel dat dit voor namelijk kwesties op economisch terrein zullen zijn. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas wordt naar alle waar schijnlijkheid het komende bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Venezuela, van 19 tot en met 21 februari verder besproken. Van Lennep bereidde in 1985 een reis van premier Lubbers naar Ca racas en de Antillen voor in de zaak rond de Shell-raffinaderij op Cura cao. Samen met de toenmalige An tilliaanse premier Liberia-Peeters reisde Lubbers in juli 1985 naar de Venezolaanse hoofdstad waar een principe-akkoord over de raffina derij werd bereikt. In september 1985 heeft de Antilliaanse regering de raffinaderij van Shell voor het symbolische bedrag van één gul den gekocht met de toezegging van de Venezolaanse staatsoliemaat schappij PDVSA dat deze de raffi naderij vijf jaar zal gebruiken. Politie pakt krakers op voor nieuw pamflet AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie heeft bij een in val in het krakerscafé De Gulden Koevoet vier Amsterdammers aan gehouden. Aanleiding voor dit op treden vormde het verschijnen van nieuwe pamfletten gericht tegen de politie en burgemeester Van Thijn voor de ramen van het kra kerscafé in de Staatsliedenbuurt. In de pamfletten staan namen, pri- vé-adressen en telefoonnummers vermeld van politiemensen, die be trokken zijn geweest bij het onder zoek in de zaak Hans Kok. De vier mensen, onder wie de be heerster, die werden aangehouden, zijn ingesloten. Zij weigeren hun naam te verstrekken. troleren van de (verplichte) WA- verzekerden betekent dat zo'n 5,5 miljoen kentekens nagelopen moe ten worden. Met deze hardere aanpak kan justitie het opsporings beleid aanpassen. Volgens het hoofd van de afde ling centrale registratie Postma, is de controle van de 5,5 miljoen ken tekens niet zoveel werk. "Al met al schat ik dat het een week duurt". Ook de politie beschikt over deze gegevens, maar die controleert al leen steekproefgewijs. "We mer ken echter heel goed dat, sinds de politie toegang tot deze gegevens heeft, er meer wordt gecontro leerd. Daaruit blijkt dat vooral in buurten waar veel oude auto's zijn, het aantal onverzekerden erg groot is", aldus Postma. De politie vermoedt dat tussen de 10 tot 12 pocent van de automo bilisten onverzekerd rijdt. Uit het werk van de rijksdienst moet nu blijken of dit percentage klopt. Postma sluit niet uit dat de rijks dienst in de toekomst zelf het pro ces-verbaal naar de overtreder stuurt. Dit gebeurt nu al als een au tomobilist z'n auto niet volgens de APK-richtlijnen tijdig heeft laten keuren. Het Centraal Bureau Motorrijtui genbelasting controleert op deze wijze ook al duizenden keren per dag het aantal zwartrijders. Dit ge beurt vanuit Apeldoorn. CHERBOURG (ANP) - Bergers van het Rotterdamse bedrijf Smit Tak hebben gistermiddag hun po gingen onderbroken het bij Cher bourg gestrande Westduitse contai nerschip Kini Kersten van het strand te trekken. Het schip bleek met nog 40 con tainers en circa 200 ton bunkerolie aan boord te zwaar om zonder veel extra schade te worden vlotgetrok- ken. De containers konden niet meer tijdig worden gelostomdat de op het strand opgestelde mobiele kranen in de stormachtige wind niet konden werken. Volgens Smit-woordvoerder Kaakebeen moet een volgende po ging wachten tot omstreeks 15 ja nuari. Dan is er ter plaatse sprake van springvloed, die extra veel wa ter onder de Kini Kersten brengt. i voorspoedig 1987. Het wo DEN HAAG (GPD/ANP) - Voorzit ter Dolman van de Tweede Kamer heeft tijdens zijn nieuwjaarsrecep tie nog eens duidelijk laten weten dat de Tweede Kamer niet zal mee doen aan de inkrimping die het ka binet in de komende jaren voor ogen staat. Het kabinet wil dat de Tweede en Eerste Kamer. Raad van State en Algemene Rekenka mer vijf procent van hun ambtena ren inleveren. "De Tweede Kamer zal zijn per soneel juist uitbreiden met vijf pro cent, in plaats van inkrimpen. Dat betekent dat de andere colleges acht procent moeten inleveren. Hoe zij daarop reageren is hun zaak. Ik vind dit een losse flodder van de regering en dat is geen goed begin van het nieuwe jaar", aldus Dolman. Dolmans traditionele nieuw jaarsreceptie was dit jaar voor het eerst zonder alcohol. Het presi dium van de Kamer wil het alco holgebruik aan banden leggen. Het personeel heeft al een absoluut al coholverbod opgelegd gekregen onder werktijd. Binnenkort beslist de Kamer over een alcoholverbód voor zichzelf. Dolman meent dat het werk van de Kamer door de vermindering van het aantal fracties na de laatste verkiezingen aanmerkelijk is ver eenvoudigd. Ook het feit dat de zelfde coalitie is doorgegaan, maakt dat er minder grote onder werpen op de kamcragenda ko men. Daarom heeft de Kamer vorig jaar alle begrotingen kunnen be handelen voor het eind van het jaar. Dat was nog niet eerder voor gekomen. De gemiddelde leeftijd van de 150 kamerleden is momenteel 46 jaar en 11 maanden (tegen 47 jaar en 10 maanden begin 1986), en hun parlementaire ervaring bedraagt gemiddeld 6 jaar en 5 maanden (was 7 jaar en 6,5 maand). Het aan tal vrouwelijke parlementariërs bleef gelijk met 30. Hoewel er vorig jaar ook minder werd gedemonstreerd op het Bin nenhof (64 keer tegen 71 keer in 1985) arresteerde de Haagse politie gisteren een 47-jarige man uit Uit hoorn, die een hap uit een hand van een beveiligingsbeambte nam toen deze hem de toegang tot de nieuwjaarsreceptie weigerde. De man wilde Dolman de beste wen sen brengen. De man arriveerde even na twaalf uur op het Binnenhof toen de receptie al achter de rug was. De beveiliging sommeerde de man het pand te verlaten, waarna deze een spurt inzette het gebouw in. Ach tervolgd door de beveiligingsmen sen begon de ongenode gast om zich heen te slaan, te schoppen en te bijten, waarbij hij één van de vei ligheidsmensen in zijn hand beet. Na te zijn overmeesterd is de man aan de politie overgedragen. De be veiligingsbeambte moest in het ziekenhuis worden behandeld. BEDREIGING (ANP) - De recht bank in Almelo heeft vanmorgen een 30-jarige man uit Vriezenveen veroordeeld tot vier maanden cel voor de bedreiging van gezinsle den van politiemensen. Ook wordt de tbr die de man in een eerder ge val kreeg opgelegd, nu uitgevoerd. De man heeft al vaak geweld tegen politie-ambtenaren gebruikt. Op 26 november, toen hij net een week vrij was uit de gevangenis, bedreig de hij de gezinnen van de politie mensen. Gezien zijn verleden neemt de rechtbank die bedreiging serieus. ASSEN (ANP) - De gewelddadig- 4heden tijdens de afgelopen jaar- het eerst dathij wisseling tegen een groep Tamils ■tij Ak'°' in Assen zijn vooral te wijten aan alcoholgebruik. Er is geen enkele aanwijzing dat bij de mishandeling van een van de Tamils en de ver nieling van een deel van hun bezit tingen racistische motieven heb ben meegespeeld. Dat heeft hoofd inspecteur Patberg van de Asser gemeentepolitie gisteren gezegd. Volgens Patberg blijkt uit de ver horen van de in totaal 13 verdach ten - in leeftijd variërend van 17 tot 36 jaar - die gisteren zijn gearres teerd, dat er 20 tot 25 mensen heb ben meegedaan aan de rellen en dat ze allen behoorden tot één ge zelschap dat gezamenlijk de oude jaarsavond had gevierd. Toen zij om vijf uur 's morgens een familie lid wilden opzoeken kwamen zij langs het pension Rozenburg waar 54 Tamils zijn gehuisvest. Daar ontstond een vechtpartij tussen een groepje van vier mannen dat probeerde de auto van een van de Tamils open te breken. Toen de ei genaar van de auto dat wilde belet ten werd hij door twee van het vier tal mishandeld terwijl de andere twee versterking van de groep haalden. Nadat de politie de afgelopen da gen de Tamils heeft gehoord, wer den er gistermorgen vroeg negen verdachten aangehouden. In de loop van maandag werden nog vier mannen aangehouden. De groep wordt verdacht van openlijke ge weldpleging, vernieling en/of mis handeling. Allen hebben verklaard bij de actie tegen de Tamils aanwe zig te zijn geweest. Ze zijn allemaal ingesloten. De politie verwacht op korte termijn nog meer arrestaties in verband met deze zaak. Gisterochtend is de Smit Lloyd 117 er wel in geslaagd het gestran de schip circa 10 graden met de boeg naar open zee te draaien. Boekeloër schiet vrouw dood BOEKEL (ANP) - De 68-jarige A.W. Lier uit Boekei heeft gisteren bekend dat hij enkele dagen voor kerstmis zijn 59-jarige vrouw heeft doogeschoten. Het stoffelijk over schot van de vrouw is in de woning van het echtpaar aangetroffen. De man kwam enkele jaren gele den in de publiciteit met de claim dat hij een buitenechtelijk kind is van prins Hendrik. Hij is enige ja ren lid geweest van het dagelijks bestuur van de Centrumpartij en heeft die functie pas onlangs neer gelegd. Het motief voor de daad is nog niet duidelijk, aldus de zegsman van de politie. De verdachte is erg verward. De man meldde zich gis teren bij de politie in Vught. Hij had het wapen bij zich. De afgelo pen dagen heeft de verdachte door gebracht in zijn woning in Boekei en bij kennissen. Hij heeft de afwe zigheid van zijn vrouw tegenover familieleden verklaard door te zeg gen dat ze bij kennissen in Frank rijk logeerde. ADVERTENTIE DEN BOSCH (ANP) - De Brabantse commissaris van Van Agt is lid van de raad van commissarissen van de koningin Van Agt heeft gisteren per expressebrief het bedrijf. Hij heeft de brief geschreven namens die de directie van Wessels Bouwbedrijf in Rijssel om raad. In het weekeinde verklaarde Van Agt helemaal commentaar gevraagd op de publikatie in Vrij Neder- niets te weten van smeergeld. Het zou zijn betaald om land, waarin staat dat Wessels ruim acht ton smeer- bouwopdrachten te verwerven in Gouda en Almelo, geld heeft betaald aan drie bestuursleden van de om- Van Agt is van plan uit de raad van bestuur te stappen streden stichting Verantwoord Wonen. als dat inderdaad is gebeurd. ■■h hbi wmmm m mm Stoutenbeek ruimt op. De grootste namen voor de kleinste pnjzen. Weg Interiübke, weg Leolux, weg Hülsta, weg Montis, weg KVT. Misschien treft u een Gelderland bank met een krasje. Een tapijt met een smetje. Kom nu naar Stoutenbeek. En pak uw kans. NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk; Parallelweg 10, tel; 02510 - 2 90 33 Leiderdorp: Meubelplein 1, tel. 071-899323. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3