Suriname aan rand van de afgrond in financieel opzicht Griekse jurist pleit voor amnestie voor junta-kopstukken Charta '77 roept op tot bewustwording Suriname móet relatie met Nederland warm houden firn Nieuw denken over vrede PAGINA 2 DINSDAG 6 JANUARI 1987 PARAMARIBO - Een goede relatie met Neder land is voor Suriname van groot belang om interna tionale geldleningen te verkrijgen. Dat blijkt uit een reisverslag van Suri naamse ambtenaren. Een ambtelijke delegatie heeft in augustus en september 1983 in New York, Lon den, Brussel en Genève met bankinstellingen hierover onderhandeld. De Surinaamse staats kas begon toen leger en le ger te raken. In een ge sprek met de Chase Man hattan Bank op 23 augus tus 1983 stelt directeur Gi- nity voor het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) te bezoeken. Vol gens hem is Suriname ge schaad door een negatieve pers, hetgeen leningen zal bemoeilijken. Zolang in Suriname de noodtoe stand geldt, is het onmo gelijk geld te lenen. v door Elly Wempe In het ambtelijke verslag staat „Chase Manhattan Bank stelt voor om met Nederland te pra ten". Bij latere besprekingen met dezelfde bank worden belangrij ke economische projecten zoals de waterkrachtcentrale bij Jai- kreek toegelicht. Het verslag hierover: „Suriname is econo misch gezond, maar de politieke ontwikkelingen noodzaken tot zes maanden aanhouden. Met na me de gebeurtenissen van 8 de cember 1982 worden genoemd" De Surinaamse ambtenaren hebben geen ervaring met het zoeken naar financieringsmoge lijkheden, zo blijkt uit het ver slag. Er zijn geen contacten met de internationale financiële we reld, waarop zij kunnen terugval len. In het algemeen zijn de ban ken niet zo happig op geldlenin gen aan Latijns-Amerika. Ook de Midland Bank International en de Lloyd's Bank International dringen aan op een goede relatie met Nederland. De Nederlandse ontwikkelingsgelden zouden een goede basis vormen voor verdere geldleningen. Koude kermis De Surinaamse ambtenaren komen in 1983 van een koude kermis thuis. Het lukt niet geld te lenen om de enorme financie ringstekorten te dekken. Een conclusie uit het rapport luidt dan ook: „Verbetering van de re latie met Nederland werd door diverse banken wenselijk geacht". Het Surinaamse buitenlandse beleid door minister Herrenberg is echter al maanden gericht op een verbreken van de relatie met Nederland. Herrenberg heeft zich diverse malen fel anti-Ne derland uitgelaten. De recente uitdaging om ambassadeur Van Houten uit Paramaribo weg te halen is zijn idee. Herrenberg wordt daarin gesteund door be velhebber Desi Bouterse. Maar de Surinaamse minister raad heeft grote moeite met de plannen. Uit diplomatieke bron is vernomen dat diverse minis ters hebben gedreigd om op te stappen. Minister De Miranda van handel en industrie bijvoor beeld is van mening dat de eco nomie slechts kan worden opge bouwd als de hulp uil Nederland weer op gang komt. Momenteel staat Suriname volgens De Mi randa „aan de rand van de af- Een dorp aan de rivier in Suriname grond". Ook in het Topberaad. het beleidsbepalende orgaan waarin de oude politieke partijen deelnemen, heeft men grote pro blemen met het beleid van Her renberg. Legerleider Desi Bouterse van Su riname, die volgens politieke waar nemers in het nauw zit. (foto anpi Politieke waarnemers stellen dat de minister van buitenlandse zaken en bevelhebber Bouterse geen pottenkijkers in Paramari bo willen hebben, die het demo cratiseringsproces in de gaten houden. Bevelhebber Bouterse zit volgens politieke waarnemers zeer in het nauw. In zijn redevoe ring met nieuwjaar gaf Bouterse voor het eerst toe dat er 'ernstige meningsverschillen zijn tussen de vakbeweging en de politieke partijen inzake de samenstelling van de volksvertegenwoordi ging'. Tegenstellingen De vakbeweging in het Topbe raad en ook de Vijfentwintig Fe bruari Beweging (VFB), de poli tieke arm van de militairen, wil len geen algemene verkiezingen. Met de term waarachtige demo cratie' duiden zij een stelsel aan waarin diverse functionele groe peringen hun afvaardiging stu ren naar de districtsraden. Via een getrapt systeem wordt zo uit eindelijk de volksvertegenwoor diging samengesteld. In de plan nen van de vakbeweging behou den de militairen een controle- Minister van buitenlandse zaken Henk Herrenberg, die voorstander is van het verbreken van de relatie tussen Nederland en Suriname. rende functie in de zogenoemde Staatsraad. De oude politieke partijen in het Topberaad willen algemene verkiezingen en een twee-kamer stelsel. In de 'Politieke Kamer', vergelijkbaar met de Tweede Ka mer in Nederland, moeten de ge kozen volksvertegenwoordigers zitten. In de 'Maatschappelijke Kamer' zitten de benoemde volksvertegenwoordigers uit di verse functionele groeperingen. Deze Maatschappelijke Kamer heeft dezelfde macht als de Eer ste Kamer in Nederland. Met deze voorstellen voor een twee-kamerstelsel komen de ou de politieke partijen in feite tege moet aan de vakbeweging en de Vijfentwintig Februari Bewe ging. De tegenstellingen omtrent de nieuwe staatkundige struc tuur zijn bijna onoverkomelijk. Politieke waarnemers in Para maribo stellen dat de vakbonden en de Vijfentwintig Februari Be weging in feite geen algemene verkiezingen aandurven. Zij zou den geen zetels behalen. De oude politieke partijen lijken veel ster ker te staan. Veel Surinamers zouden traditiegetrouw op hun oude leiders gaan stemmen als er eenmaal verkiezingen worden uitgeschreven. De grote vraag is echter of de militairen ooit hun beloften wat dit betreft zullen na komen. Gezien de harde opstel ling van het duo Bouterse-Her- renberg, nemen maar weinig mensen in Paramaribo de mooie frasen over democratisering se- De militairen lijken voorlopig niet van plan hun machtspositie af te staan, daarvoor hebben zij momenteel te veel economische belangen. Geruchten willen dat mogelijk wel 80 procent van de Surinaamse bevolking in stilte hoopt op een militaire invasie, hetzij vanuit Frankrijk of Neder land, hetzij vanuit de Verenigde Staten. ATHENE - Alexander Likourezos, de jurist op wiens persoonlijk ini tiatief in 1974 de vervolging van de Griekse junta-leiders op gang kwam, heeft nu gepleit voor een amnestie, omdat de in 1975 gestel de vonnissen juridisch niet houd baar zouden zijn De drie junta kopstukken Papadopoulos, Patta- kos en Makarezos kregen bij die gelegenheid wegens hoogverraad en rebellie dc doodstraf, welke door toedoen van de toenmalige premier Karamanlis in levenslang werd omgezet. In de Korydallos- gevangenis bij Athene zit nog een tiental met levenslang of iets lagere straffen. Enkele van de achttien veroordeelden zijn intussen vrijge laten of overleden. door Frans van Hasselt Likourezos herinnert in zijn uit voerig memorandum aan een poli tieke amnestie die werd afgekon digd gelijktijdig met de overdracht van de macht in juli 1974 door de militairen aan een „regering van nationale eenheid" onder Kara manlis. Daarin worden alle misda den uitgewist die zijn voortgeko men uit de staatsgreep van 1967 of die tot die staatsgreep hadden bij gedragen. Na Likourezos' persoon lijke aanklacht stelde de regering later dat jaar een vervolging in te gen de „raddraaiers" van de staats greep. En in januari 1975 bepaalde het Griekse parlement dat de afge kondigde amnestie niet gold voor de eigenlijke aanstichters ervan. Likourezos stelt dat hij „emotio neel en politiek" nog steeds achter zijn aanklacht van 1974 staat maar dat nu, na twaalf jaar, het moment is gekomen voor „koelbloedigheid en zelfbeheersing". „Raddraaier" is geen juridisch begrip en de von nissen druisen volgens hem in te gen de amnestie, vooral omdat de kolonels niet alleen een (gelukte) staatsgreep hebben gepleegd maar daarmee ook een situatie hebben geschapen die ruim zeven jaar heeft geduurd en die vanuit het buitenland, de Oostbloklanden voorop, werd erkend. Ook verre weg de meeste Grieken hebben zich naar deze situatie gevoegd, al dus Likourezos De advocaat die nu weer de aan dacht op zich vestigt is een van Griekenlands bekendste en is sinds 1974 betrokken geweest bij zowat alle spectaculaire rechtsza ken die zich voordeden Politiek speelde hij een rol, eerst in het Centrum en daarna in de rechtse partij Nieuwe Democratie, maar bekender is hij als society-figuur. vooral ook door zijn huwehjk met de actrice Zoi Laskaris. Beiden grijpen vele middelen aan om in de publiciteit te blijven, en dit zal ze ker door de tegenstanders\van am nestie tegen Likourezos worden uitgespeeld. Toen Karamanlis de drie dood straffen liet veranderen in levens lang voegde hij daaraan toe: „Le venslang is levenslang". De junta aanhangers hebben tegen hem al tijd een dodelijke haat gekoesterd mede omdat hij hen met de nestie" in de val zou hebben lokt. Een vrijlating van de „fat soenlijke officieren" zoals ze ze kringen worden genoemd, werd vanouds eeYder van de huidige pre mier Andreas Papandreou wacht. De junta- en koningsgezinde 'Eleftheri Ora' (Vrij Uur), Grieken lands verreweg kleinste dagblad, bracht gisteren opnieuw met koeieletters de verwachting dat Papandreou dit jaar een amnestie zal afkondigden. Het blad meent dat Likourezos, alvorens zijn me morandum op te stellen, contact met hem moet hebben gehad. De premier zou op deze manier de voortdurende toename van rechtse stemmen kunnen afremmen, aldus het blad. In 1977 kreeg een junta- gezind partijtje nog zeven procent van de stemmen, maar vorig jaar was dit gedaald tot bijna twee pro cent. PRAAG (DPA/ANP) - De Tsjecho- slowaakse mensenrechtenorgani satie Charta '77 heeft gisteren - ter gelegenheid van de tiende verjaar-, dag van haar oprichting - de bevol king in Tsjechoslowakije opgeroe pen zich bewust te worden van haar eigen en in de grondwet vast gelegde rechten. De oproep werd gisteren in westerse kringen in Praag bekend. Naar verluidt wordt in het zes pa gina's tellende document opnieuw een lans gebroken voor de reeds bekende eisen van Charta '77 om de toepassing van de burgerrech ten beter na te leven. Voorts werd gisteren in Praag .bekend dat in verband met de ver jaardag van Charta.',77 de huizen van bekende dissidenten door de politie extra in de gaten worden ge houden. De interesse van westerse zijde voor de herdenkingsdag was versterkt door de recente vrijlating uit interne verbanning van de Rus sische dissident Andrej Sacharov. -De Chartabeweging werd op 1 ja nuari 1977 in Pfaag opgericht door een aantal intellectuelen, onder wie de voormalige^ minister van buitenlandse zaken" Jiri Hajek en de schrijvers Pavel Kohout en Va clav Havel. Havel, de woordvoer der van Charta '77, kreeg eind vo rig jaar voor zijn literaire werk de Nederlandse Erasmusprijs toege kend. De Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duits- land) ziet 'verwantschap' tussen eigen opvattingen over vredes vraagstukken en het 'nieuwe denken in het nucleaire tijdperk' waar vooraanstaande marxisti sche politici en geleerden voor pleiten. Dat blijkt uit de inlei ding tot een bundel documenten die de Bond onder dezelfde titel heeft uitgegeven. Hierin zijn zo wel besluiten van de Oostduitse syvnode van de afgelopen tien jaar als citaten uit toespraken en artikelen van politici en weten schappers uit de Sowjet-Unie en de DDR opgenomen "De politiek heeft zich ideeën van de Bond van Kerken eigen gemaakt", zo is in een 'woord vooraf te lezen. Dat slaat vooral op de afwijzing door de synode van 'de geest en de praktijk van het afschrikkingssysteem'. "De gewelddadige oplossing van politieke conflicten en het militaire overwicht waarnaar eeuwenlang is gestreefd, moeten worden vervangen door een stre ven naar gemeenschappelijke veiligheid. Daarbij moet ook re kening worden gehouden met de veiligheidsbelangen van de te genstander". De Bond van Evan gelische Kerken constateert op dit punt een 'grote mate van overeenstemming'. Huurmoeder In antwoord op een vraag van de senaatscommissie die het 'huurmoederschap' aan een na dere studie onderwerpt hebben de rooms-katholieke bisschop pen van de Amerikaanse staat New Jersey hun nee uitgespro ken over deze moigelijkheid tot voortplanting. Het is 'moreel ver werpelijk'. Zij gronden dit oordeel op het feit "dat de biologische en geestelijke eenheid van man en vrouw en de ouderlijke betrek kingen met het kind te grabbel worden gegooid als een vreemde vrouw hierbij een rol gaat spe len". Een wetswijziging die dit juridisch mogelijk zou maken is, volgens deze bisschoppen, in strijd met het rechtsgevoel, "om dat het hier gaat om verkoop van een kind en huur van de baarm- noeder van een andere vrouw". Het systeem van het huurmoe derschap brengt de menselijke voortplanting terug tot een zake lijke transactie, zegt de rooms- katholieke geestelijkheid van New Jersey. "Kinderen mogen nimmer een commercieel pro- dukt worden. Het doorgeven van menselijk leven moet in liefde en met verantwoordelijkheidsge voel gebeuren en niet uit finan ciële overwegingen". Gehandicapten Het eerste nummer dit jaar van het blad Open Deur/Goede Tijding (oecumenisch maand blad over kerk, geloof en levens vragen) gaat over gehandicapten. Niet als groep zielige mensen, voorwerp van pastoraat en dia- konie, maar zelf aan het woord, in gesprek met hun 'minder ge handicapte medemensen'. Uit een van de verhalen wordt duidelijk dat het tussen de kerk en haar gehandicapte leden nog niet zo botert. "De kerken zijn vaak ontoegankelijk, niet alleen technisch, maar ook geestelijk", schrijft catecheet Fokko Spoel man. "Er zal nog veel gepraat moeten worden over gelijkwaar digheid". Dominique Forceville is min- der-valide. Zij kreeg een baan als correctrice bij een uitgeverij. Het is veel gemakkelijker dan ze dacht om voor jezelf uit te maken wanneer iets niet lukt, zo is haar ervaring. "Negen van de tien keer wordt dat gewoon geaccep teerd, als je er zelf maar mee voor de dag komt". En de publiciste Joke Forcevil- le-van Rossum: "Mensen die moeizamer door het leven gaan dan wij mogen voortdurend aan geven waar hun grenzen liggen. Grenzen die anderen zo gemak kelijk over het hoofd zien. Maar dat betekent zeker niet, dat wij het recht hebben bevoogdend op te treden. Mensen met een tekort zijn gewoon ménsen. Er zijn ge handicapten die durven geloven dat ze er mogen zijn zoals ze zijn. Maar dat is lang niet voor allen weggelegd". (Losse nummers van Open Deur/Goede Tijding zijn ver krijgbaar bij plaatselijke kerken en bij Boekencentrum in Den Haag. postbus 84176, telefoon 070-512111). Wereldwijd 'Gaven'delen - wereldwijd' zal ook dit jaar het thema zijn van zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking. Omdat deze leuze het afgelopen anderhalf jaar steeds meer be kend is geraakt onder diakenen, werkgroepen en kerkleden in het algemeen, is besloten het thema niet twee maar drie jaar te ge bruiken voor het educatieve werk van zending, werelddiako naat en ontwikkelingssamener- king, dus tot en met zomer 1988. De hervormde Generale Dia- konale Raad ziet in een boekje over werelddiakonaat in 1987 twee belangrijke kanten aan het gaven delen wereldwijd De zen ding van de kerk in de wereld omvat getuigen, betrachten van gerechtigheid en dienen van de naaste. Maar zending, werelddia konaat en ontwikkelingssamen werking mogen geen eenrich tingverkeer vanuit Nederland zijn. Helpen is goed, maar we moeten zelf ook geholpen willen worden. Naar Midden-Amerika. De Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk heeft ds. W. G. Teeuwissen te Nieuw-Beijer- land en kandidaat A'. Schreuders te Houten benoemd voor toerus- tingswerk in Midden-Amerika. De eerste zal een presbyteriaanse kerk in Guatemala gaan helpen en kandidaat Schreuders komt in dienst bij een organisatie in Costa Rica die kerken helpt bij toerustings- en evangelisatie werk. Hendrik Kraemer-instituut te Oegstgeest. Hun uitzending zal zijn in de tweede helft van dit jaar. Honderdste Dit jaar wordt voor de hon derdste keer de Wereldgebeds dag gehouden, traditiegetrouw op de eerste vrijdag in maart. Amerikaanse vrouwen namen een eeuw geleden het initiatief. In meer dan 180 landen hebben christenvrouwen dat overgeno men. Van 1928 af doet ook Ne derland hieraan mee Op het ogenblik hebben in ons land ongeveer duizend plaatsen een speciaal comité hiervoor. Het Nederlandse comité heeft voor de komende gebedsdag een liturgie bewerkt van zestien vrouwen uit verschillende we relddelen. Voor scholen, jeugd- en kindernevendiensten en zon dagsscholen is een eigen liturgie gemaakt. Tijdens de bijeenkomsten zal dit jaar worden gecollecteerd voor projekten in onder andere Thailand, Afghanistan en Kenia. Vorig jaar bracht deze collecte f125.000 op. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwendijk (N.-Br.) kandidaat L. H. Voschezang Epe, te Rotter dam-Zuid (ziekenhuis) P. Kik- stra Utrecht, te Zwaagwesteinde (Fr.) A. M. Langhout Putten (deelgemeente Andreaskerk); aangenomen naar Katwijk aan Zee A. Christ Eek en Wiel, naar Groningen (ziekenhuis) kandi daat mevrouw G. Nikkels aldaar Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Lopper- sum kandidaat J. van Benthem Kampen. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Middel burg H. Hofman Kalamazoo (Verenigde Staten). Gerefor meerde Gemeenten in, Neder land: bedankt voor Gouda F. Mallan Alblasserdam. Remon strantse Broederschap: aange nomen de benoeming tot pasto raal medewerker voor bejaarden -in 'Dekkersduin' te Den Haag (deelwerk) N. van Gelder aldaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2