'Kleine gemeenten zijn te kwetsbaar' Fasson bouwt ook fabriek in Alphen Gedeputeerde Boone houdt vast aan noodzaak gemeentelijke herindeling Kruisverenigingen bundelen krachten Provincie duldt geen Fris begin van nieuwe jaar concurrentie voor Leids Schuttersveld DINSDAG 6 JANUARI 1987 PAGINA LEIPSCH ggq DAGBLAP= DEN HAAG - "Al onze gemeentelijke herindelingen hebben het tot nu toe gehaald in het parle ment. De herindeling in de Rijn- en Veenstreek haalt het ook. Het is alleen een lang proces. Je hebt er veel geduld voor nodig en veel incasseringsvermogen. Ook als politicus". Gedeputeerde J.H. Boone, voor de PvdA lid van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid- Holland en verantwoordelijk voor de door de gemeenten zo verfoeide herindeling, is stellig in zijn uitspraken. Leimuiden, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Nieuwveen, Hazerswoude, Koudekerk, Benthui zen, Woubrugge, Zoeterwoude en Stompwijk, geen van deze gemeenten ontkomt aan de herinde ling. Daarvan is Boone overtuigd. Gedeputeeerde Boone heeft in zijn loophaan al meer herindelingen b egeleid. "En als ik na een jaar of twee gemeentebesturen spreek die eerst tegen waren, dan zeggen ze allemaal dat ze niet meer terug willen naar oude situatie". (foto Roland de Bn Zijn optimisme stoelt hij op de be richten van het rijk en de procedu re tot nu toe. "Er ligt een duidelijke bestuurlijke visie ten grondslag aan de gemeentelijke herindeling. Gemeenten krijgen steeds meer nieuwe taken. Steeds meer worden zaken gedecentraliseerd. Daarvoor zijn sterke gemeenten nodig. De provincie kan dan ook terugtre den. In de provincie Zuid-Holland waren veel kleine gemeenten. Dat zijn duidelijke knelpunten. Ze heb ben te weinig draagvlak, ambtelijk en bestuurlijk", aldus Boone, die al een stuk of vijf streeksgewijze her indeling als gedeputeerde heeft voorbereid. door Henny van Egmond "Tegen elke herindeling was veel tegenstand van gemeentebesturen, maar ze hebben het allemaal ge haald. En als ik na een jaar of twee de gemeentebestuurders spreek die eerst tegen waren, dan zeggen ze allemaal dat ze niet meer terug willen naar de oude situatie". Als het provinciale bestuur zijn zin krijgt, verdwijnt een aantal kleine gemeenten. Koudekerk, Ha zerswoude en Benthuizen gaan sa men in Rijneveld, Woubrugge, Lei muiden en Rijnsaterwoude wordt Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven de nieuwe ge meente Aarlanden, terwijl Stomp wijk van Leidschendam naar Zoe terwoude dreigt te gaan. Boven dien zijn er nog grenscorrecties waarbij Alkemade, Leiderdorp, Warmond en Leiden zijn betrok ken. Voorstander De tegenstand tegen dit soort herindelingen, waarbij gehele stre ken zijn betrokken, ze worden dan ook streeksgewijze herindelingen genoemd, wordt steeds groter. Zelfs de PvdA, de eigen partij van Boone, keert zich er sinds kort te gen. Het gewest Zuid-Holland voelt niets meer voor dergelijke grootschalige operaties, zo werd uitgesproken. Boone trekt zich dat niet echt aan. "Ik heb te maken met het verkiezingsprogramma van 1982 van de PvdA en de afspra ken die de politieke partijen op provinciaal niveau hebben ge maakt. Daar houd ik mij aan", al dus de gedeputeerde, die zichzelf zeker niet ziet als een van de laatste voorstanders van herindeling. "Er zijn over de gemeentelijke herindeling in het regeerakkoord tussen WD en CDA afspraken ge maakt. Dan mag het CDA-Kamer- lid Mateman daartegen wel steeds protesteren, maar feit is dat de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mevrouw De Graaff-Nauta, voorstander is". De kans dat zijn voorstel het uit eindelijk niet haalt, is volgens Boone dan ook heel klein. Het groeiende verzet vindt hij geen re den om met de procedure te stop pen. "Het heeft veel tijd gekost. Twee jaar meer dan normaal. Dat komt door de zorgvuldige proce dure die we hebben gevoerd. We staan voor de laatste beslissing als provincie. Dan is het ook goed dat de procedure wordt afgerond. Al vind ik wel dat dit soort voorstel len, gezien de onzekerheid die het tot gevolg heeft, sneller zouden moeten worden afgehandeld. Uit onderzoek blijkt dat vooral de lan ge tijd die met de procedure is ge moeid tot grote frustaties leidt bij gemeentebestuurders". Emoties De kritiek dat GS te weinig heb ben geluisterd naar de gemeenten en alternatieve oplossingen niet eens met argumenten hebben weerlegd, wijst Boone van de hand. "Dat verwijt is niet terecht. We hebben gedurende de hele pro cedure heel intensief met de ge meenten gesproken en er zijn ook duidelijk wijzigingen aangebracht in het voorstel. Maar er zijn gren zen, die je niet moet overschrij den". "We halen heel veel overhoop, er komt veel emotie vrij en veel pro test. Dat moetje goed afwegen. Er is een grens waarbij je zegt: nu is het het allemaal niet meer waard", schetst Boone. "Je zult toch een voorstel moe ten presenteren dat inspeelt op het versterken van gemeenten. Er moet iets te verdienen zijn. Het sal do moet positief zijn", aldus de ge deputeerde, die met de 'grens' vooral een minimaal aantal inwo ners bedoelt. Om en nabij de tienduizend in woners heeft een gemeente nodig om ambtelijk en bestuurlijk vol doende tegenspel te kunnen bie den aan de taakverzwaring in de toekomst. "Als je nog kleinschali ger gaat werken, dan komt er een moment waarbij de hele basisfilo sofie wordt weggeslagen. Dan zijn er geen fulltime wethouders meer en is er een te klein ambtelijk appa raat. Je ziet in die kleine gemeen ten ook dat de burgemeester een erg grote macht krijgt, dat raadsle den vrijwel geen tegenspel kunnen bieden". Keerzijde De tegenwerping van kleine ge meenten dat de betrokkenheid van de ambtenaren en bestuurders bij hen veel groter is en de afstand van de burger tot het gemeentelijk ap paraat veel kleiner, is volgens Boone juist. "Maar er is ook een keerzijde. Zo'n kleine afstand tot een bestuurder heeft ook nadelen. Dat zien we vooral bij de uitvoe ring van de algemene bijstands wet. Als iemand daarop een beroep doet en er zijn wat persoonlijke moeilijkheden, dan merkje dat ge lijk. Iemands hele hebben en hou wen is bekend. Daarom is het ook beter als meerdere mensen - amb tenaren en bestuurders - naar der gelijke aanvragen kijken. Dit geldt ook voor bouwvergunning en bij voorbeeld het flankerend bejaar denbeleid". Een ander belangrijk argument voor Boone en voor het gehele da gelijks bestuur van de provincie om te blijven vasthouden aan de gemeentelijke herindeling is het ontbreken van allerlei, noodzake lijke voorzieningen in kleine kern en. Geen bibliotheek, sporthal of dorpshuis, alleen omdat het aantal inwoners daarvoor te gering is. Maar in de reacties op de ont werpregeling gemeentelijke her indeling schrijven veel gemeente besturen dat de voorzieningen bij hen wel aanwezig zijn en herinde ling op die grond dus overbodig. Boone meent dat een discussie hierover ongewenst is: "Het is niet mijn bedoeling om gemeenten aan de schandpaal te nagelen. Wij zijn altijd heel terughoudend geweest met het aangeven van het falen van de individuele gemeenten. Wij kij ken naar het aantal inwoners dat in een gemeente woont. Een te laag aantal inwoners betekent gewoon dat in kleine kernen een aantal voorzieningen ontbreekt. Dat kun je allemaal wel precies analyseren, maar dan kom je gauw in de ver wijtende sfeer. Wij zitten met de discussie op een meer bestuurlijk niveau. Maar nogmaals, ik heb geen kritiek op individuele ge meenten. Ze doen veel goed werk, maar ze zijn te kwetsbaar". Wijzigingen Begin januari begint de provin cie aan de laatste ronde van het herindelingsplan. Er is 8 januari een hoorzitting in De Bron Alphen aan den Rijn waar alle gemeenten voor zijn uitgenodigd. Het idee dat er aan het voorstel niets meer wordt veranderd, wil Boone uit de wereld helpen. "Wij zijn bereid tot in de allerlaatste fase de zaak in heroverweging te nemen. Het is niet zo dat we daar gaan zitten en niets meer met die inspraak doen. Er komt een nieuw ambtelijk ad vies en ook de statencommissie zal er over vergaderen, waarna gede puteerde staten wederom een standpunt inneemt", vertelt Boone, die er wel op wijst dat spec taculaire wijzigingen niet behoe ven te worden verwacht. Zo zal het argument van Leimui den, Rijnsaterwoude en Woubrug ge niet aanslaan dat een heringe deeld Jacobswoude per jaar een half miljoen gulden minder krijgt van het rijk. Ondanks dat het te kort groter is dan de provincie heeft berekend. "Herindeling wordt niet primair financieel bena derd. Het financiële is niet beslis send. Maar we zullen hun bereke ningen bekijken". Of de verkiezingen voor provin ciale staten, begin maart, van in vloed zullen zijn op de besluitvor ming, weet Boone niet. "Die kans zit er in. Het is natuurlijk beleid van het gehele college van gedepu teerde staten dat uit WD, CDA en PvdA bestaat, maar iedereen staat onder zware druk van de gemeen tebestuurders. Aan de andere kant is die druk er ook als het streek plan wordt vastgesteld of als er wordt gesproken over de verdeling van de woningbouw. Het is nu een maal zo dat provinciale bestuur ders andere belangen hebben dan gemeentelijke bestuurders. Die hebben slechts één belang: opko men voor hun gemeente". Als de staten akkoord zijn zal het ministerie van binnenlandse zaken weinig problemen meer opwerpen. De huidige voorstellen zijn in nauw overleg met het ministerie opgesteld en de staatssecretaris is voorstander van herindeling. Als gedeputeerde van de provincie Friesland heeft zij zelf herindelin gen doorgevoerd. Zij zal dan ook minder gevoelig zijn voor de ge meentelijke bezwaren, meent Boone. "Ik verwacht dat de staats secretaris vanuit haar filosofie en haar provinciale verleden zeer veel waarde zal hechten aan het stand punt van het provinciale bestuur". Warmond Met deze herindeling komt een eind aan de grote streeksgewijze operaties, maar dat wil niet zeggen dat kleine, nog zelfstandige ge meenten zoals Warmond nu achterover kunnen leunen. Ook voor hen zit er nog wat in het vat. "We hebben ons tot nu toe gericht op de landelijke gebieden. Wijlen minister Rietkerk heeft ons echter al gevraagd wat we met de reste rende vijf of zes kleine gemeenten in stedelijke gebieden aanwillen. Daarover schrijft de provincie nu een notitie. Maar die laat nog wel even op zich wachten". ALPHEN/HAZERSWOUDE Fasson gaat in Alphen aan den Rijn een nieuwe fabriek bouwen voor de produktie van hoogwaar dig zelfklevend materiaal. Het Amerikaanse concern, dat aan de Rijndijk in Hazerswoude een pro- duktie-afdeling, in Leiden twee kantoren en in Alphen een ver koopkantoor heeft, wil over een half jaar beginnen met de bouw van het filiaal op het industrieter rein Molenwetering. Volgens directeur F. Prinsze van de Hazerswoudse fabriek zijn de onderhandelingen met de gemeen te Alphen zo goed als afgerond. "De gemeente heeft positief gerea geerd op onze plannen. We hebben de grond nog niet gekocht, maar dat is een kwestie van tijd", aldus Prinsze. In de Alphense fabriek zouden ongeveer twintig tot dertig mensen LEIDEN/SASSENHEIM - De ge meente Sassenheim mag van Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land geen kantoren bouwen op het industrieterrein Jagtlust. GS heb ben het betreffende bestemmings plan niet goedgekeurd. Een van de belangrijkste redenen hiervoor is dat kantoren in Sassenheim een negatieve invloed op de lokatie Schuttersveld in Leiden hebben, vinden GS. Burgemeester en wethouders van Sassenheim willen, als de ge meenteraad daarmee instemt, bij de Kroon alsnog bewerkstelligen dat de bouw van kantoren op het industrieterrein Jagtlust mogelijk wordt gemaakt. Het college meent dat bij de Kroon voldoende argu menten kunnen worden aangedra gen om de vestiging van kantoren in Jagtlust wel toe te staan. Bovendien verwijt het college aan de slag kunnen. In Hazerswou de werken ongeveer 350 mensen, in de kantoren in Leiden aan de Rooseveltstraat en Lammen- schansweg ongeveer 225 en in de vestiging aan de Hoorn in Alphen vijf. Omdat de produktie-afdeling amper nog uitbreidingsmogelijk heden heeft aan de Rijndijk, is de directie van Fasson elders gaan zoeken. "Bovendien gaat het om een nieuw produkt", zegt Prinsze. "De vervaardiging daarvan past niet helemaal in het produktiepro- ces van Hazerswoude". De directeur wil geen verdere uitleg geven over de aard van het nieuwe materiaal. "Hoogwaardig zelfklevend materiaal voor een speciale branche", is alles wat hij kwijt wil. De fabriek in Alphen moet begin 1988 draaien. GS tweeslachtigheid. Er wordt ge wezen op het feit dat GS destijds ook akkoord zijn gegaan met de bouw van kantoren op het oude Flora-terrein in Rijnsburg op het moment dat er reeds sprake was van grootschalige kantoorbouw in Leiden. Voorts tonen B en W van Sassen heim zich erover verbaasd dat GS al een besluit hebben genomen nog voordat een onderzoek is ge houden naar de belangstelling van het op Schiphol gevestigde, be drijfsleven voor kantoorruimte in de streek. Het Sassenheimse colle ge meent verder dat het goed is om het industrieterrein niet slechts uit bedrijven te laten bestaan. Dat is ook op het Schuttersveld in Leiden niet het geval, aldus B en W die in dit verband wijzen op het postkan toor dat daar intussen is gebouwd en de plannen voor een hotel. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze sentwintig peuters hebben gister morgen een fris begin van het nieu we jaar beleefd. In het Alphense zwembad De Dillen volgden de jongens en meisjes, in de leeftijd van 2,5 tot 4 jaar, de eerste les van de cursus zelfredzaamheid. De Al phense Sportstichting is één van de eerste instanties die kinderen al op zón jonge leeftijd probeert te le ren in noodsituaties, letterlijk, het hoofd boven water te houden. Agenda DINSDAG Groenoordhallen - kerstboomverbran ding, 19-21 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie ruim telijke ordening, 20 uur. Het was niet zomaar een uurtje zwemles. De kinderen wordt niet geleerd hoe zij. bijvoorbeeld, de schoolslag perfect horen uit te voe ren. Het gaat er vooral om hun ver trouwd te maken met water en te vens begrip, ervaring en koelbloe digheid bij te brengen. Dat hele ge beuren wordt op video vastgelegd door twee studenten van de vak groep Wijsgerige en Historische Pedagogiek van de universiteit van Utrecht. Zij vormen met een arts Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadscommissie welzijn, 19.30 uur. WOENSDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht 72, spreekuur verkeersveiligheid. 10.30-12 Gulden Vlies - Breestraat 125, commis sie voor de rekeningen, 20 uur. Gulden Vlies - commissie voor onder wijs, sociaal-cultureel werk en emanci patie, 20 uur. een begeleidingsteam voor de zweminstructeurs. Direct na de les werd de opname gistermorgen bekeken en gecon stateerd waar iets goed of fout was gegaan. "Dan heb je wel datje zegt: had het maar zus of zo gedaan. Komt omdat het allemaal nieuw is voor iedereen. Niemand heeft hier enige ervaring mee. De kinderen ook niet. Er was er geen één die zomaar het diepe indook", aldus instructeur Peter Vriesekoop. APOTHEKEN - De avond- en nacht dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt tot 9 januari waargenomen door Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, Leiden, tel. 123553 en apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel. 894400. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.OS.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ALPHEN AAN DEN RIJN - De kruisverenigingen Al phen en Plassengebied wil len gaan samenwerken. Binnen een jaar of vijf moet een definitieve fusie rond zijn. De verenigingen den ken dat ze samen de kwali teit en de voortgang van hun werk beter kunnen waarborgen. Het plaatselijk kruiswerk heeft daartoe een te smalle basis, vinden zo wel de overheid als de ver enigingen. De fusie zal geen gevolgen hebben voor het personeel en de mensen die gebruik maken van het kiuiswerk. Het kruiswerk verstrekt onder an dere hulpmiddelen als krukken, po's en dergelijke aan haar leden en regelt wijkverpleging en kraam zorg. Hoewel ze het nog niet af dwingt, ziet ook de overheid meer in grote regionale verenigingen. Binnen het kader van de gezond heidswetgeving moeten in Neder land voorzieningsgebieden wor den vastgesteld. De precieze gebie den zijn nog niet bekend. Wel staat vast dat Alphen en het Plassenge bied - ruwweg het gebied tussen de Nieuwkoopse plassen, de Kager- plassen en de Braassem - één regio gaan worden. Voorzitter J. Castelein van kruis vereniging Plassengebied ver- ma en di 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. BURGERRAADSLIEDEN - Koren brugsteeg 2, tel. 143171. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau, Ketelboetersteeg 10, tel. 130775. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10. tel. 071-120903. ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. 126844. NVSH - Infocentrum Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur en op dinsd. van 20-21 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI- MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008. wacht dat de overheid binnen een jaar of vijf een dergelijke regionale vereniging wel zal afdwingen. Ze heeft daartoe ook het recht omdat de verenigingen worden gefinan cierd uit de algemene wet bijzon dere ziektekosten (AWBZ). Vol gens Castelein zijn Alphen en Plas sengebied de eerste kruisvereni gingen in de provincie die al ver gaande fusieplannen hebben. Beide verenigingen zien grote voordelen in de toekomstige sa menwerking. Castelein: "We krij gen beschikking over meer spullen en meer mensen.-Zowel op mate rieel als financieel gebied gaan we erop vooruit". Op de langere ter mijn zou misschien ook extra per soneel kunnen worden aangetrok ken, denkt hij. Door de fusie zou bovendien het administratieve werk kunnen worden geautomati seerd. Castelein benadrukt dat het kruiswerk niet zal lijden onder de toekomstplannen. "De kracht van ons werk is dat het zo dicht bij de mensen staat. Dat willen we zo houden". De fusie is volgens hem meer een bestuurlijk gebeuren en heeft weinig tot geen gevolgen voor de mensen. De wijkbureaus blijven dan ook gewoon bestaan. Om het fusieproces in goede ba nen te leiden, is besloten een derde vereniging in het leven te roepen. "Langzaam maar zeker gaan we de zaken waarin we al samenwerken in die vereniging onderbrengen. Alphen en Plassengebied blijven voorlopig dus nog wel zelfstandig bestaan", aldus Castelein. Dertig tips na tv-uitzending SASSENHEIM - Bij de politie van Sassenheim zijn gisteravond, na de uitzending door de Avro van 'Op sporing verzocht' ongeveer 30 tips binnengekomen. In de uitzending werd de hulp van de kijkers inge roepen bij het zoeken van de dader van een verkrachting op 9 decem ber in Sassenheim. Er werd toen een 22-jarige vrouw op de hoek van de Menneweg en het fietspad langs de rijksweg Amsterdam/Den Haag, verkracht. Het onderzoek wordt gedaan door de recherche uit Lei derdorp in samenwerking met de Sassenheimse politie. B en W Sassenheim naar de Kroon Fusie Plassengebied en Alphen De peuters worden tijdens hun eerste zwemles nauwlettend door een videocamera gevolgd, (foto Nanno Bioupot)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11