'Belastingen en premies verlagen' Frans spoorwegpersoneel staakt door Goederenoverslag toegenomen Grootste zonne-nabootser in Noordwijf Topambtenaar Rutten: 'Handelsoorlog met VS is nog te voorkomen' Aantal werkenden stijgt VRIJDAG 2 JANUARI 1987 PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - In de komende vijf tot tien jaar moet er alles aan gedaan worden om de loonbelasting en het werkgeversaandeel in de sociale premies (onder andere arbeids ongeschiktheid en kinderbijslag) aanzienlijk omlaag te brengen. Daardoor wordt het verschil tussen bruto- en nettoloon verkleind. Het uitzicht hierop kan bijdragen tot een gunstig ondernemingsklimaat en tot een positieve houding bij werkgevers en werkne mers over de belastingvereenvoudiging, zoals voorgesteld door de Commissie-Oort. DEN HAAG (ANP/AP) - Staatsse- cretaris Van Rooy (economische zaken) ziet in de aankondiging van de handelsmaatregelen van de VS tegen de EG nog een maand respijt voor besprekingen die mogelijk tot een akkoord kunnen leiden en een handelsconflict kunnen voorko men. Dit blijkt uit de reactie die zij woensdag gaf op het besluit van de Amerikaanse president Reagan ui terlijk eind januari invoerrechten gelen per 1 januari' van tweehonderd procent te leg- De staatssecretaris gen op een aantal landbouwpro- dukten uit de Europese Gemeen schap. Deze maatregel wordt genomen Dit schrijft de secretaris-generaal van economische zaken, prof. dr. F. W. Rutten, in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het econo- menvakblad Economisch Statisti sche Berichten (ESB). Rutten wil geen precieze bedragen en jaartal len noemen, maar als richtsnoer zou volgens hem kunnen gelden dat de som van loonbelasting en Bedrijfs verenigingen op de helling UTRECHT (ANP) - De bedrijfsver enigingen, die belast zijn met de uitvoering van de sociale zeker- sociale premies voor de overgrote meerderheid van de bevolking wordt verminderd tot beneden 50 procent van het inkomen. Nu is dat 60 tot 70 procent. Als op de huidige voet wordt doorgegaan met het verminderen van de groei van de overheidsuit gaven en de sociale verzekeringen, komt in de jaren negentig niet min der dan 6 miljard gulden per jaar beschikbaar voor onder meer las tenverlichting. Volgens de economische weten schap, zegt Rutten, laten mensen zich in niet onbelangrijke mate lei den door netto beloningen en door jaar toegenomen". Die komen neer prijzen. De hierop gebaseerde markteconomie werkt niet perfect, maar blijkt toch onmisbaar voor een hoge welvaart. Hoge belasting tarieven belemmeren zonder enige heid, moeten op de helling. Via twijfel een goede werking i i de schaalvergroting (waarbij de klein tjes verdwijnen) en herverkaveling moet het aantal bedrijfsverenigin gen uiteindelijk worden gehal veerd van 24 tot 12. Aldus desgevraagd directeur B. Vos van de Detam, bedrijfsvereni ging voor de detailhandel, ambach ten en huisvrouwen. In zijn markteconomie. Een verlaging i zeer hoge belastingtarieven en dus een versterking van de markteco nomie werkt gunstig uit op het tempo van technische vernieu wing, op de werkgelegenheid en de welvaart. De economische ontwikkeling verloopt, aldus de secretaris-gene- jaarsspeech sloeg Vos vandaag raai van economische zaken, de alarm over het feit dat als gevolg laatste maanden zonder grote ver van het afkalven van de werkgele genheid in sommige bedrijfstak ken - vooral in de industrie - bij een aantal bedrijfsverenigingen grote problemen zijn ontstaan. Ze moeten als het goed is gespreid over het hele land kunnen opere ren, maar ze missen daarvoor de mankracht en de organisatie om dat ze eenvoudig weg te klein zijn. Ook ontwikkelingen op het gebied van de automatisering kunnen de kleintjes vaak niet meer bijbenen, aldus de Detam-directeur. Wat Vos betreft gaat de ideale be drijfsvereniging tussen de 1.200 en 1.500 medewerkers tellen. „Dat is de juiste middenweg. Dan ben je niet te groot en te log. Anderzijds ben j#*dan toch groot genoeg om de nodige know-how op allerlei terreinen in huis te hebben. Met dat soort organisaties zijn ook de uitkeringsgerechtigden het best geholpen. Geen al te grote bureau cratische apparaten, maar goed georganiseerde, slagvaardig opere rende kleinere organisaties die we ten wat er in de bedrijfstakken speelt". Wavin Voor Wavin (kunstofprodukten) is 1986 een goed jaar geweest. Er werd 270.000 ton eindprodukt afge zet met een waarde van f 1,25 mil jard. De goede gang van zaken kwam ook tot uiting in de winst. Bijna alle binnen- en buitenlandse bedrijven hebben aan het goede re sultaat bijgedragen, aldus drs. O. Mengelberg, lid van de centrale di rectie in een jaarrede.- In Neder land zette Wavin 115.000 ton pro- dukten af met een waarde van f 540 miljoen. Dat betekende stijgingen van 15 respectievelijk 3 procent. In Nederland werken bij Wavin 1845 rassingen. De werkloosheid ligt nu circa 50.000 personen lager dan een jaar geleden. Mede dankzij de forse verlaging van de aardgasprijzen zal het prijspeil van de gezinscon sumptie in januari 1987 naar ver wachting circa 1 procent lager zijn dafi een jaar geleden. Per hoofd van de bevolking nadert de gezins consumptie dit jaar een recordni veau, terwijl er meer vrije tijd is dan ooit tevoren. De situatie in het bedrijsleven is in 1986 aanzienlijk verbeterd. Ver geleken met het dieptepunt in 1981/82 is vooral de positie van de industrie spectaculair vooruit ge gaan, getuige de stijging van de in vesteringen met 60 procent en de daling van de arbeidsinkomens quote (wat van het totale in bedrij ven gevormde inkomen wordt uit gegeven aan de factor arbeid) van 98 naar 77 procent. Hoewel de on- dernemingskassen in 1987 de af schaffing of forse kortingen van SHV SHV wil op termijn van een deel van haar belang in PAM Petroleum af. Het concern bezit nu 97 procent van de aandelen, maar wil dit te rugbrengen tot een belangrijk min derheidsbelang, zo heeft SHV be kendgemaakt. Per 1 januari wordt de naam van de houdstermaat schappij PAM Petroleum gewij zigd in Calpam International Pe troleum Company. Het bedrijf krijgt een eigen raad van commis sarissen. Calpam handelt onder de naam Calpam en Pam in diverse Europese landen in olie. Service Radio-Holland heeft een service overeenkomst gesloten met de China Ocean Shipping Company (Cosco). Het contract geldt voor ai- le zee-elektronica aan boord van de Cosco Shanghai-vloot. Cosco is een van de grootste rederijen in de wereld met een vloot van meer dan 600 schepen, die met lijndiensten de hele wereld bestrijken. Radio- Holland verleent gelijksoortige service als nu voor Cosco op zo'n 25.000 schepen per jaar over de he le wereld. genoemd "gezien de aanvankelijke dreiging van Amerikaanse maatre- aan te ne- dat de Europese Commissie voorbereidingen treft voor tegen maatregelen voor het geval dat de Amerikanen onverhoopt toch eind omdat niet tijdig een akkoord is januari inderdaad hun importbe- bereikt over compensatie voor de vermindering van de Amerikaanse graanexport naar Spanje als gevolg van de toetreding van dat land tot de EG op 1 januari. De staatssecretaris noemt het een "positieve ontwikkeling" dat nu de datum van 30 januari wordt perkingen in werking stellen. "Ik ga daar echter niet van uit. Het is zaak dat beide partijen zich inzet ten om te komen tot een compro mis en een escalatie van maatrege len en tegenmaatregelen weten te voorkomen". Van de Nederlandse uitvoer wor den vooral Edammer en Goudse kaas en ham in blik getroffen. Het tarief van 200 procent voor deze produkten betekent dat de Ameri kaanse grenzen ervoor dicht zou den gaan. De uitvoer van Neder landse kaas naar de VS bedroeg in de eerste acht maanden van 1986 34,9 miljoen gulden. De uitvoer van ham in 1986 tot en met augus tus was 23,5 miljoen gulden. In de rest van Europa werd woensdag verontwaardigd gerea geerd op de Amerikaanse aankon diging dat de invoerrechten op ver schillende Europese exportpro- dukten drastisch worden ver hoogd. Een Britse afgevaardigde, Robert Hicks van de Conservatie ve Partij, noemde de aangekondig de tarieven van 200 procent "egoïs tisch" en een Franse minister. Mi chel Noir, beschuldigde de Amen kanen van het kiezen van een "Rambo-methode". De Europese Gemeenschap stel de onmiddellijk tegenmaatregelen in het vooruitzicht en de Franse re gering waarschuwde Washington dat het "een ernstige confrontatie" riskeert. "Wij worden hoger aange slagen dan Russische wodka," al dus Don Gregory, exportdirecteur van Beefeater, de Britse gin-destil- leerder. Gregory wees erop dat reeds meer dan 40 jaar intensief handel met de VS wordt gedreven. Hicks verklaarde dat de Ameri kaanse maatregel de indruk wekt dat, "als de zaken niet naar vde wens van de Amerikanen gaan, zij bereid zijn op deze egoïstische ma nier te handelen". onder meer de negatieve aanslag WIR (Wet Investeringsrekening), vermogens- en voorraadaftrek en verschillende subsidies sterk zul len voelen, mag volgens Rutten door de bank genomen een aan vaardbaar niveau van de bedrijfs resultaten en van de investeringen worden verwacht. Prof. Rutten is van mening dat bij de werkloosheidsbestrijding en de vermindering van het financie ringstekort goede vorderingen worden gemaakt. "Het vertrouwen in de haalbaarheid van de streefcij fers voor 1990 is in het laatste half op 50.000 werklozen per jaar i der en een financieringstekort van 5,25 procent van het nationaal in komen in 1990 (voor 1987 geschat op 8 procent). Nu de financieel-economische gezondmaking van de collectieve sector behoorlijk is gevorderd, kan meer tijd worden besteed aan her vorming van diverse beleidsterrei nen. De zogenaamde nieuwe zake lijkheid maakt effectiever beleid en beter functioneren en afslan king van de rijksdienst mogelijk. De centrale overheid moet zich concentreren op hoofdtaken als justitie, onderwijs, wegen, defensie en minder belangrijke taken (aller lei subsidies en andere interventies in de markteconomie) beperken. Er dient minder centraal geregeld te worden en meer overgelaten aan het eigen initiatief en bestuur op decentraal niveau. De beleidsvor ming moet minder ingewikkeld en minder theoretisch worden. Moei lijke sommen op basis van per defi nitie onzekere prognoses helpen niet veel. Prof. Rutten vindt dat er geen behoefte is aan een alomvattende, grootse "nieuwe visie". Het gaat er om concrete, voor de hand liggen de verbeteringen aan te brengen. Dat kan op vele beleidsgebieden, zoals belastingen en sociale pre mies, onderwijs en technologie, subsidiëring van bedrijven en wo ningbouw, kostenbeheersing bij de gezondheidszorg en het land bouwbeleid, binnen niet al te lange tijd gebeuren. LYON - Reizigers drommen samen in de Franse stad Lyon nadat daar het treinverkeer plotseling werd gestaakt. Met bussen werden de woedende reizigers, die op tijd wilden zijn voor de oude jaarsviering, naar hun bestem ming vervoerd. «foto anpi Recordtekort VS drukt dollar omlaag WASHINGTON (VWD/UCN/ANP) - De Amerikaanse handelsbalans vertoont over november een re cordtekort van 19,22 miljard dollar. Bovendien is het tekort over okto ber opwaarts herzien van 12,05 mil jard dollar tot 14,71 miljard dollar, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van handel woensdag bekend gemaakt. Deze onverwacht slechte han delscijfers zorgden er woensdag voor dat de dollar nog verder weg zakte. Aan het begin van de mid dag was op de wisselmarkt in Am sterdam nog een officiële midden koers vastgesteld van 2,1920 gul den, maar na de bekendmaking in Washington zakte de koers op de internationale markten onmiddel lijk tot ruim onder de 2.18 gulden. Het vorige recordtekort op de Amerikaanse handelsbalans be droeg 16,05 miljard dollar en da teert van juli van dit jaar. Het nega tieve saldo over de eerste elf maan den van dit jaar beloopt 159,12 mil jard dollar in vergelijking met de 133,33 miljard dollar over dezelfde periode van 1985. Ondanks concessies directie en regeling PARIJS - Handelaren op de Parijse beurs hadden woensdag hun f eest- muts opgezet om de laatste dag van het oudejaar te vieren. Ook de confet ti en serpentines werden rijkelijk rondgestrooid. (foto api PARIJS (AP) - Ondanks de conces sies die in de nacht van woensdag op donderdag door de Franse rege ring en de directie van de spoorwe gen zijn gedaan, heeft het meren deel van het stakende spoorweg personeel gisteren besloten de sta kingsacties voort te zetten. Regeringsonderhandelaar Fran cois Lavondes kondigde, nadat het overleg Aussen de bonden en het bestuur woensdagnacht was afge rond, aan dat de voor 1987 voorge nomen nieuwe wijze van salarië ring geen doorgang zal vinden. De huidige wijze van salariëring zal van kracht blijven totdat in overleg met de betrokkenen een nieuwe schaal zal zijn opgesteld, waarbij een evenwicht gevonden zal moeten worden tussen belo ning op grond van verdiensten en beloning op grond van senioriteit. Voorts maakte Lavondes bekend dat overeenstemming was bereikt over de werkomstandigheden van het spoorwegpersoneel. Het ak koord van woensdagnacht werd echter alleen door drie kleine vak bonden ondertekend. De commu nistische CGT en de socialistische CFDT, die het merendeel van de stakende arbeiders vertegenwoor digen, lieten weten de voorstellen niet aanvaardbaar te vinden. Georges Lanque, algemeen se cretaris van de afdeling spoorweg personeel van de CGT, zei gister middag dat alle afdelingen van zijn bond die in de loop van gisteren bijeen waren gekomen, voor voort zetting van de nu 15 dagen oude staking hebben gestemd. Vandaag zouden de overige afde lingen van de CGT en het perso neel dat niet bij deze bond is aan gesloten besluiten of de staking zal worden voortgezet. Vooral in Pa rijs, Lyon, Metz en Avignon lieten de stakende spoorwegarbeiders duidelijk weten dat de concessies van de directie onvoldoende waren Inmiddels hebben de spoorwe gen bekend gemaakt dat op Nieuwjaarsdag slechts 50 treinen hebben gereden, een derde van het gebruikelijke aantal. De Parijse metro lag gisteren helemaal stil, terwijl ook het treinverkeer tussen Frankrijk en Zwitserland volledig lam kwam te liggen. Ook in de Franse havens wordt nog steeds gestaakt. Woensdag werd de politie ingezet tegen sta kers in de haven van Marseille die schepen beletten de haven in te va- STOCKHOLM (Rtr.) - Het Zweed se biotechnologie- en farmaciecon cern Fermenta heeft zijn geschokte aandeelhouders laten weten dat het bedrijf in tegenstelling tot wat bekend werd uit eerdere voorspel lingen en publicaties in 1986 nau welijks winst heeft gemaakt. De aandeelhouders van Fermenta wa ren dinsdag bijeen voor uitleg om trent de twijfels die accountants eerder deze maand uitten ten aan zien van de verlies- en winstreke ning van Fermenta. De winst van 700 miljoen Zweed se kroon (224 miljoen gulden), die Fermenta zichzelf over 1986 had toegedacht, blijkt nauwelijks te be staan. Bij een minder optimisti sche berekening blijkt het positie ve saldo op de verlies- en winstre kening niet groter te zijn dan veer tig miljoen kroon (12,8 miljoen gul- Winstcijfers van Fermenta kloppen niet den). De winst over de eerste ne gen maanden is niet 353 miljoen kroon, zoals eerder werd bekend gemaakt. maar 159 miljoen kroon. De inmiddels afgetreden topman van Fermenta. Refaat el-Sayed, blijkt leningen en persoonlijke transacties te hebben gebruikt om de winstcijfers een beter aanzien te geven. Deze nieuwe onthullingen over het veel geplaagde concern zorgen opnieuw voor grote twijfels om trent het functioneren vai middels afgetreden raad stuur, waarin een aantal 1 staande ondernemers uit het Zweedse bedrijfsleven waren ver zameld. Dinsdag werd een nieuw bestuur benoemd dat onder lei ding staat van Kjell Brandström. Fermenta raakte voor het eerst in problemen toen eerder dit jaar be kend werd dat Refaat el Sayed ge logen had omtrent zijn academi sche kwalificaties. Een met Volvo overeengekomen fusie werd toen door het Volvo-bestuur geblok keerd. Refaat el Sayed bleef daar door met een schuld van 554 mil joen kroon zitten. Inmiddels lopen er vier officiële onderzoeken naar het bedrijf en het functioneren van het bestuur. De handel in de aan delen Fermeta is sinds 15 decem ber opgeschort. In Rotterdamse haven ROTTERDAM (ANP) - In dg Rot terdamse haven is dit jaar voor 256,8 miljoen ton aan goederen overgeslagen. Dat is 2,4 procent meer dan vorig jaar toen 250,7 mil joen ton goederen werden behan deld. Dat heeft burgemeester Pe per van Rotterdam woensdagmid dag gezegd in zijn traditionele Ou dejaar stoespraak voor de Maasste- delijke Havenvereniging. Peper zei dat sprake was van een Nigeria De president van Nigeria, Ibra him Babangida, heeft gisteren de 15 maanden geleden afgekondigde economische noodtoestand opge heven. In zijn jaarlijkse begrotings toespraak zei hij dat voor de econo mie een fase van 'consolidering en groei' was ingetreden ,en dat zijn regering maatregelen zal treffen om de werkgelegenheid te vergro ten en het land onafhankelijk te maken van buitenlandse voedse- linvoer. NOORDWIJK (ANP) - Minister De Korte (economische zaken) zal woensdag 14 januari in Noordwijk 's werelds grootste zonne-naboot ser in gebruik stellen. De kunstma tige zon wordt daar gebruikt voor het beproeven van satellieten. Om Europa onafhankelijk te ma ken van de grote ruimtevaart macht Amerika en de nieuwe gene ratie ruimte-apparatuur beter te kunnen beproeven heeft de Euro pese ruimtevaartorganisatie ESA (European Space Agency) in Parijs de testfaciliteiten in haar technisch onderzoekcentrum Estec (Euro pean Space Research and Techno logy Centre) in Noordwijk sterk uitgebreid. Hiermee is een bedrag van ongeveer 70 miljoen gulden ge moeid. Het meest spectaculaire onder deel van de in november 1983 be gonnen vernieuwingen is de zon ne-nabootser. Deze zogenaamde Large Space Simulator (LSS) be staat uit een verticale en horizonta le vacuümbuis. In de rechtopstaan de kamer, die 15 meter hoog is en 10 meter in doorsnee, wordt de te beproeven satelliet geplaatst op naar alle kanten beweegbaar vacuümkamer. Deze bestaat uit platform. Vanuit de aan de verticale cuümkamer gekoppelde horizon doorsnee heeft nestraal" 121 zeshoekige segmenten, die het de lampen afkomstige licht bundelen tot een versterkte "zon- Deze kunstmatige zonnestraal de testkamer, die c wordt opgewekt door negentien hoge druk xenonlampen van 20 ki- loWatt, die aan de buitenkant van de buis zijn aangebracht. De licht- den onder nul. Tegelijkertijd kun- 5 meter doorsnee, de ruimte zo a te bootsen is n inhoud heeft 2100 kubieke meter, voorzien een koelsysteem. Hierdoor kan de temperatuur dalen tot 196 gra- straal wordt opgevangen door spiegel met een doorsnee i meter aan het verste einde temperaturen heersen tot 7,2 ongeveer 100 graden boven nul. de in de ruimte worden satellieten ROTTERDAM (ANP) - Zowel het aantal werkenden als het aantal be drijven in Rijnmond is in de perio de van mei 1985 tot mei 1986 met twee procent toegenomen. Dat blijkt uit de resultaten van een werkgelegenheidsenquète van de Dienst Rijnmond van de provincie Zuid-Holland. De uitkomsten zijn woensdag bekend gemaakt. ook aan dit soort temDeraturen blootgesteld. De kant van het ap paraat, dat naar de zon is gericht, wordt verwarmd, terwijl de scha duwzijde ijzige kou lijdt. Vele sa tellieten draaien en worden dus wisselend opgewarmd en afge koeld. Om te bezien of zij daar te gen kunnen en geen schade oplo pen ten gevolge van deze extreme temperatuurswisselingen worden de ruimteobjecten, alvorens zij in de ruimte worden gebracht, eerst aan de kunstmatige zon blootge steld. Het eerste apparaat, dat op de winterse dag van de veertiende ja nuari in de kunstmatige zon getest gaat worden, is een Italiaanse pro ject. Deze zogenaamde Italian Re search Interim Stage (ISIS) zal in Het aantal mensen in het Rijn- de jaren negentig worden gebruikt mond-gebied dat minimaal vijftien om kunstmanen vanaf een ruimte- uur per week werkt groeide met veer in een hogere baan om de aar- ruim 7.400 mensen tot 374.000. Die de te brengen, groei is vooral te vinden bij de be- De tot nu toe grootste zonne-na- drijfstakken bank- en verzeke ringswezen, zakelijke dienstverle ning en overige dienstverlening. In de industrie is de werkgelegenheid afgenomen met ruim 850 arbeids plaatsen. bootser staat bij het Amerikaanse proefstation voor de ruimtevaart, Jet Propulsion Laboratories in Pa- sedena (Californië). De kunstmati ge zonnestraal heeft daar een door snee van 5,7 meter. "behoorlijke stijging" aangezien de stijging in 1985 slechts 0,4 pro cent bedroeg ten opzichte van het jaar daarvoor. De groei in de over slag is voor een aanzienlijk deel toe te schrijven aan de behandeling van massagoed. Daarin werd 211 miljoen ton overgeslagen tegen 206.4 miljoen ton in 1985: een stij ging van 2,2 procent. In het stukgoed daarentegen is de situatie volgens Peper "niet al te gunstig". Hij meldde dat de over slag daarin weliswaar met 3,5 pro cent is gestegen tot 45,9 miljoen ton, maar voegde eraan toe dat het toekomstbeeld niet zonnig is. Vooral het klassieke stukgoed (zakken, balen, etc.) doet het slecht. De overslag daarin daalde met 10,4 procent van 9,9 naar 9 mil joen ton. "De teruggang is minder sterk dan verwacht maar optimis me is hier niet op zijn plaats. De problemen zijn groot in het klassie ke stukgoed en tonnen lading staan met name in deze sector niet gelijk aan winst", zei Peper. Hij stelde dat door de verschui ving naar modernere laadvormen de werkgelegenheid "een bron van voortdurende zorg is" en dat door internationale concurrentie de druk op de prijzen groot is. "De verwachting is dan ook dat in de sector in 1986 een totaal verlies van circa dertig miljoen gulden zal worden geleden". Peper meldde ook dat de over slag in een ander deel van het stuk goed, de containers, dit jaar steeg met 7,7 procent (van 28 miljoen naar 30,3 miljoen ton). Ook hier waarschuwde hij echter voor opti misme aangezien de ondergang van de Amerikaanse rederij United States Lines, die onlangs surséan ce werd verleend, een aanzienlijke daling van het aanbod in het nieu we jaar veroorzaakt. Ook het roll on/roll of-verkeer in de haven steeg. Peper sprak over een stijging met 6,6 procent tot 5,6 miljoen ton mede door grotere schepen en een extra dienst op Harwich. De lash-overslag daalde met 13,4 procent naar 1,1 miljoen ton. De genoemde stijging van de overslag van massagoed komt voor het grootste deel voor rekening van de kolen (16 miljoen ton, plus 11,7 procent), direct gevolgd door ruwe olie (83,2 miljoen ton, plus 7,9 procent). De stijging is volgens Pe per grotendeels het gevolg van de marktsituatie. "De prijs van kolen is gezakt en daardoor blijven kolen concurrerend op de brandstoffen- markt. De stijging van de aanvoer van ruwe olie is voor een groot deel terug te voeren op de voorraadvor- ming vanwege de lage olieprijzen", zei hü. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs is het nieuwe jaar niet al te best begonnen. De markt bad ook eigenlijk alles tegen. Wall Street had een achteruitgang van dertien punten te tien gegeven en de dollar was met een verlies van meer dan twee cent flauw gestemd, terwijl de handel op deze dag, die verloren ligt tussen Nieuwjaarsdag en een weekeinde, nog al beperkt bleef. Bij de grote fondsen vielen er tegen het middaguur slechts enkele stijgin gen te constateren. Nijverdal-Ten Cate kon tich na de dalingen van de voor gaande dagen f2.30 herstellen tot f 129,30. Fractionele winsten kwamen verder voor bij FGH, Stad Rotterdam en Nedlloyd. Voor het overige moesten de koersen achteruit. Bij de internationale waar den zakte Koninklijke Olie f 1,80 tot f207,40 en Hoogovens fl,50 naar f41,40. Elsevier verloor f3 op f248 en collega-uitgever Kluwer fl op f256.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9