Blanken Z-Afrika gaan naar stembus Vele doden bij hotelbrand Pinochet: ballingen Chili mogen terugkeren mmsm Waarschijnlijk in april Afghaans leger neemt wapenstilstand in acht VS schorten gesprek over Iran-tegoeden op Flatgebouw weggevaagd VRIJDAG 2 JANUARI 1987 PAGINA 7 JOHANNESBURG - Op 30 januari aanstaande, bij de opening van het nieuwe parlemen taire jaar, zal de Zuidafrikaanse president Pieter Botha de datum bekend maken voor de verkiezingen van de blanke Volksraad. Aldus kondigde Botha zelf woensdagavond aan in zijn traditionele nieuwjaarstoespraak. MOSKOU (AP) - De Afghaanse lei der Najibullah heeft tijdens een bijzondere vergadering van de par tijleiding van zijn land aangekon digd dat de regeringstroepen met ingang van 15 januari een wapen stilstand in acht zullen nemen. De duur van dit bestand is afhankelijk van de wijze waarop de oppositie reageert. Najibullah's verklaring werd door het Russische persbu reau Tass bekend gemaakt. Najibullah, die sinds mei partij leider is, riep wederom op tot een regering van nationale eenheid, waaraan ook door vertegenwoordi gers van stammen die zich tegen de regering verzetten zou moeten worden deelgenomen. De voor 15 januari afgekondigde wapenstilstand is bedoeld om een beter klimaat te scheppen voor een dialoog met de oppositie. Namens de alliantie van zeven guerrillagroeperingen verklaarde Mohammad Nabi Mohammadi in Islamabad dat deze het aanbod van Najib verwerpen omdat zij hem niet vertrouwen. Een andere woordvoerder zei dat aanvaarding van het bestand erkenning van de regering in Kaboel en gehoorzaam heid aan haar bevelen zou beteke nen. Deze strijd wordt gevoerd om dat het volk deze regering niet er kent, aldus de woordvoerder. Het 'programma van nationale verzoening' dat Najib aankondigde omvat de volgende punten: - staakt-het-vuren - beëindiging van de strijd en van het bloedvergieten, gepaard aan het oplossen van de huidige en toe komstige Afghaanse problemen - rechtvaardige vertegenwoordi ging van het gehele volk in de poli tieke structuren en het econo misch leven - geen vervolgingen wegens vroegere politieke activiteit en een algemene amnestie - bescherming en voortzetting van historische, nationale en cultu rele tradities - eerbiediging van de islamiti sche religie. Een geliefde uitspraak van Sow- jetleider Gorbatsjov gebruikend beklemtoonde Najib dat zijn pro gramma voortkomt uit 'een nieuwe politieke filosofie, een nieuwe ma nier van politiek denken'. „Het be tekent geen nederlaag, capitulatie, of het verzaken van onze stand punten. Het volk is de zich voorts lepende strijd moe en eist vrede". Inmiddels hebben Afghaanse verzetsleiders in Islamabad don derdag bekend gemaakt dat de op standelingen in Afghanistan in het afgelopen jaar in totaal 206 vlieg tuigen en helicopters van de tegen partij hebben neergehaald. Voorts werden nog eens 36 toestellen op de grond buiten werking gesteld. In totaal kwamen bij deze acties 48 Russische piloten en 139 Afghaan se piloten om het leven, aldus de verzetsleiders die niet met name genoemd wensten te worden. Hiermee is een eind gekomen aan een periode van onzekerheid, die ruim een half jaar heeft geduurd. Gedurende het afgelopen jaar heb ben regelmatig geruchten gecircu leerd, dat Botha vervroegde ver kiezingen zou uitschrijven. door Ruud de Wit Omdat de Zuidafrikaanse grond wet wil, dat tussen de aankondi ging van de verkiezingsdatum en de feitelijke verkiezingen minstens 56 dagen zitten, kunnen de verkie zingen voor het blanke gedeelte van het nationaal en internationaal zeer omstreden driekamerparle- ment pas op zijn vroegst in april worden gehouden. Politieke waar nemers menen dat half april het meest waarschijnlijke tijdstip is. Het gaat bij deze verkiezingen om 166 blanke zetels. In de Volks raad zitten 178 parlementariërs, maar 12 van hen worden door de president rechtstreeks benoemd. Op dit moment heeft de Nationale Partij een meerderheid van 127 ze tels. De belangrijkste oppositiepar tij is de Progressieve Federale Par tij van Colin Eglin en Helen Suz- man, met 27 zetels. Doch de groot ste aanval op het regeringsbeleid wordt verwacht van de kant van de rechtse politieke partijen, zoals de KP met 17 zetels en de HNP met 1 zetel. Buitenland kort Sikhs In de Indiase deelstaat Punjab zijn gisteren en eergisteren in to taal vijf mensen gedood door ge wapende Sikhs. In de stad Batala bleef een avondklok van kracht na dat protest van Hindoes tegen de terreuracties van extremistische Sikhs woensdag op geweldadighe- den was uitgelopen. De slachtof fers van de acties waren werkne mers van het elektriciteitsbedrijf. Meer dan zeshonderd werknemers van het bedrijf organiseerden gis termiddag een demonstratie om kracht bij te zetten aan hun eis om bescherming tijdens het werk. Contra's Ongeveer vierduizend anti-San- dinistische opstandelingen zijn in 1986 bij gevechten gedood. Het aantal Contra's is in de loop van het jaar gedaald van elfduizend tot 6.500. President Ortega van Nicara gua deelde dit woensdag in zijn nieuwjaarstoespraak mee. De 'con tra-revolutie is nagenoeg vernie tigd' zo zei hij. De oorlog heeft tot nu toe meer dan 35.000 slachtoffers geëist. De economische schade be loopt bijna drie miljard dollar. Concentratiekamp opzichter De tien dagen geleden wegens moord veroordeelde voormalige concentratiekampopzichter Otto Heidemann is gisteren in het zie kenhuis van de gevangenis Moabit in West-Berlijn overleden. De doodsoorzaak was een hartstil stand. Aftreden De Israëlische minister van bin nenlandse zaken, de rabbijn Izaak Peres, is woensdag afgetreden. De minister nam zijn ontslag nadat het hooggerechtshof zijn maatregel in strijd met de grondwet had ver klaard dat in het paspoort van een Amerikaanse immigrante die tot het jodendom was overgegaan, het feit van de bekering vermeld moest worden. De vrouw werd door een liberale rabbijn in Ameri ka in het jodendom opgenomen en dat had volgens Peres een orthodo xe moeten zijn, omdat in Israël al leen de orthodoxie op dit punt zeg gingsmacht heeft. Brandstichting Onbekenden hebben afgelopen woensdag brand gesticht in een opvangcentrum voor vluchtelin gen uit de Derde Wereld, dat was gevestigd in een voormalig sanato rium in Koenigstein, een plaatsje op 25 kilometer van Frankfurt. Niemand raakte gedeerd maar de vluchtelingen, die politiek asiel in West-Duitsland zoeken, moesten in allerijl worden geëvacueerd. De brand vernietigde het dak van het zes verdiepingen tellend gebouw. De bewoners zijn overgebracht naar een centrum voor asielzoe kers in Limburg, zo'n honderd ki lometer ten noord-westen van Frankfurt. In Zuid-Afrika is door iedereen in de officiële blanke politiek met tevredenheid gereageerd op Bo tha's aankondiging van verkiezin gen. Oppositieleider Eglin ver klaarde de verkiezingen met ver trouwen tegemoet te zien en hoe wel hij toegeeft, dat het niet realis tisch is om te denken dat de PFP de meerderheid van de NP kan overnemen, is hij ervan overtuigd, dat de PFP de belangrijkste oppo sitiepartij zal blijven. De KP en HNP menen echter dat zij de be langrijkste oppositiepartijen zullen worden, en met een eensgezind op treden zelfs de meerderheid van de NP kunnen bedreigen. Het zwarte verzet in Zuid-Afrika heeft echter de verkiezingen voor' de blanke Volksraad afgedaan als iets dat in het geheel geen invloed zal hebben op de ontwikkelingen in het land. De Anglicaanse aarts bisschop Tutu noemde het een 'volslagen onbelangrijke gebeurte nis' en ook Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang ver oordeelde ANC-leider Nelson Man dela, liet zich in soortgelijke be woordingen uit. Volgens Tutu en Mandela bewijzen deze verkiezin gen opnieuw dat Botha zich slechts druk maakt om de blanke belangen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha zorgde op nieuwjaarsmor gen overigens voor een vreemd in cident. Woensdagavond had Botha de door de regering gecontroleerde nationale omroep SABC gebeld, met de mededeling, dat hij de Ver enigde Staten de wacht wilde aan zeggen. Tijdens de nieuwsuitzen ding van de ontbijttelevisie op nieuwjaarsdag meldde de SABC dan ook prompt, dat Botha de Ver enigde Staten had gewaarschuwd, dat Zuid-Afrika alle luchthavens en havens voor de Amerikanen zal sluiten, als deze doorgaan met hun anti-Zuidafrikaanse politiek. Tien minuten nadat de SABC dit bericht had gebracht, belde Botha echter op met de mededeling, dat zijn verklaring een 'grap' was ge weest en dat het bericht niet meer uitgezonden mocht worden. Een woordvoerder van de SABC beves tigde later het incident met het droge commentaar 'dat de minister blijkbaar niet serieus was geweest'. Doorgangskamp vluchtelingen in Thailand gesloten WASHINGTON (UPI) - Het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft woensdag het be sluit van Thailand betreurd om het doorgangskamp voor vluchtelin gen uit Cambodja in Khao I Dang te sluiten en de nog resterende in woners over te brengen naar kam pen met een permanent karakter dichter bij de Cambodjaanse grens. Woordvoerster Phyllis Oakley wees er op dat de Verenigde Staten een kleine 140.000 kampbewoners hadden opgenomen en nog steeds gesprekken voerden om geschikt heid voor toelating vast te stellen. De regering van Thailand had bij de bekendmaking van de sluiting gezegd dat de westerse landen die een nieuw vaderland voor de inwo ners van Khao I Dang hadden kun nen zijn, hun belangstelling voor de vluchtelingen hadden verloren en hun toelatingseisen zodanig verzwaarden dat er voor de reste rende 26.000 vluchtelingen nog maar weinig kansen waren. Studenten in China opnieuw de straat op PEKING (Rtr) - Ongeveer dui zend studenten hebben afgelo pen nacht op het historische Tiananmen-plein in Peking be toogd voor meer democratie en vrijheid. Functionarissen van de universiteit overreedden hen vanochtend vroeg hun pro testactie te beëindigen. In bus sen werden de betogers terug gebracht naar de campus. De duizend maakten deel uit van een grotere groep betogers die gisteravond de vrijlating hadden geëist van studenten die eerder gisteren bij een pro testactie waren opgepakt. Na dat er 24 studenten waren vrij gelaten ging ongeveer de helft van de betogers naar huis. De andere helft zette het protest voort en trok naar het Tianan- menplein. Onder hen was één van de 24 die zojuist waren vrij gelaten. De betogers die naar het plein trokken, verklaarden met de protestactie door te willen gaan ondanks de inwilliging van hun eis de arrestanten vrij te laten. „De vrijlating van stu denten is slechts één doel. Wij willen ook meer persvrijheid en verkiezingen. Als we van avond niet doorgaan, zouden al onze protesten tot nu toe waar deloos worden", aldus een stu dent. De politie greep niet in toen de betogers doordrongen tot op het plein, dat wordt geflan keerd door de voornaamste re geringsgebouwen. De media stelde een kleine groep onruststokers verant woordelijk voor het aanzetten van studenten tot illegale pro testacties. Opnieuw werd ge waarschuwd dat het tarten van de communistische partij niet geduld zal worden door gaslek, hebben gisteren tend negentien de voorgevel van een vier verdie pingen tellend flatgebouw in Du- den vernield blin weggevaagd. Een echtpaar schadigd dat vond de dood en een brandweer man raakte licht gewond door een vallend stuk puin, aldus de politie. Bijna 12 uur nadat de explosies hadden plaatsgevonden maakte de politie gisteravond bekend ervan uit te gaan dat geen verdere slacht offers gevallen zijn. Niettemin zou vandaag voor alle zekerheid nog maals in de brokstukken van het gebouw worden gezocht. Pat Kiely zei namens de plaatse lijke politie dat alle bewoners van het in totaal 92 appartementen tel lende flatgebouw inmiddels zijn gelokaliseerd. De meesten van hen bevonden zich elders in verband met de feestdagen. Inmiddels heeft parlementariërs geëist dat middellijk diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van de explosies. Tijdens de kerst dagen waren bij het gasbedrijf van Dublin meldingen binnengeko men over een doordringende gas- lucht in het gebouw. De bewoners kregen daarop de verzekering dat er niets aan de hand was. Bij een ontploffing in een 18 ver diepingen tellend flatgebouw in gewond geraakt. Drie flatgebouwen enkele zodanig be- onbewoonbaar zijn geworden. De brandweer kende de oorzaak nog niet. DEN HAAG/TEHERAN (AFP/AP) - De Amerikanen hebben woens dag "eenzijdig en plotseling" be sloten tot het opschorten van de onderhandelingen met Iran over de teruggave van bijna 508 miljoen dollar aan Iraanse tegoeden die in de VS worden vastgehouden. Dit heeft ajatollah Nouri, de leider van de Iraanse delegatie, woensdag in Den Haag verklaard. Functionarissen van de Ameri kaanse en de Iraanse centrale bank waren maandag onderhandelingen begonnen over financiële compen satie voor de Iraanse tegoeden en militair materieel dat na de Iraanse revolutie in de VS is geblokkeerd. De besprekingen vinden plaats on der auspiciën van het zogenaamde claimsbureau, dat is gevestigd in het Vredespaleis in Den Haag en dat onderdeel uitmaakt van het in ternationale Hof van Arbitrage. Volgens de Iraanse delegatielei der waren de onderhandelingen in een "eindstadium" beland, maar zijn zij op "verrassende wijze" plot seling op gezag van Washington af gebroken. De Verenigde Staten zijn bereid de besprekingen te her vatten, maar hebben daarbij geen datum bekendgemaakt. Tegenover een dergelijk gedrag meent de Isla mitische Republiek "het recht te hebben gepaste maatregelen te ne men", aldus Nouri. Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde woensdagavond dat er ondanks de onderbreking vooruit gang is geboekt bij de onderhande lingen in Den Haag. Volgens een uitspraak van het Hof van Arbitrage in augustus 1986, moesten de twee partijen het binnen vier maanden eens worden over de bestemming van het be drag van ruim 500 miljoen dollar. Dit is een "restbedrag" van de 3,6 miljard dollar aan Iraanse tegoe den in de VS, die indertijd door de Amerikanen werden bevroren. Het bedrag van 500 miljoen dollar werd bij de vrijlating van de diplomaten in Teheran in 1981 gedeponeerd op de speciale dollarrekening Num mer 1 bij de Amerikaanse Centrale Bank, met het oog op de afwikke ling van Amerikaanse schadever- goedingseisen uit bevroren Iraanse activa in de VS. De vraag is welk deel van dit restbedrag voor Amerikaanse ei sen tot schadevergoeding kan wor den gebruikt en welk deel kan wor den terugbetaald aan Teheran. Nouri zei dat Iran vlak voor de op schorting van de besprekingen met de Amerikanen akkoord was gegaan dat 62 miljoen van de 500 miljoen dollar zou worden afge trokken voor eventuele schadever goeding aan een aantal Amerikaan se banken. Op oudejaarsavond in Puerto Rico SAN JUAN (AP/AFP) - De autori teiten in Puerto Rico vrezen dat misschien wel 100 mensen zijn om gekomen bij de brand, die op oude aantal Ierse jaarsavond het luxe-hotel Dupont Plaza in San Juan in as heeft ge legd. Tot dusver zijn 60 lijken ge borgen, waarvan de meeste ver koold waren. Het samenstellen van een lijst met slachtoffers wordt verder bemoeilijkt doordat bij de brand het gastenboek beschadigd het hotel geplaatst, aldus de diplo maat die echter niet zei op welke bronnen hij zijn verklaring baseer de. De afgelopen dagen waren in het 423 kamers tellende hotel meerde re kleine brandjes uitgebroken. Sommige overlevenden van de grote brand van oudejaarsavond verklaarden dat er geen alarmsire ne had geklonken en dat de sprinkler-installatie kennelijk niet was ingeschakeld. Tijdens de brand van woensdag werden nood- instructies omgeroepen door mid del van megafoons, maar dit ge beurde in het Spaans terwijl de meeste gasten engelstalig waren, afkomstig van het Amerikaanse vasteland. Ouders zien kinderen voor ogen omkomen DUSSELDORF (DPA) - Een machteloos ouderpaar in Oberhau- sen in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft op ou dejaarsavond zijn vier kinderen (twee jongens en twee meisjes van resp. 8, 7,3 en 1 jaar) voor zijn ogen omkomen bij een brand. De moeder hadden zich op de BELFAST- Een 43-jarige reservist ^C1, u van het Ulster Defense Regiment vader en zijn 72 jaar oude moeder zijn het laatste ogenblik uit de gisteravond de eerste slachtoffers kunnen redden. De bran geworden van het geweld in woning van het gezin was „w, Noord-Ierland in het nieuwe jaar. buurvrouw ontdekt. Toen vier mi- z,ij raakten gewond toen zij door nuten later de brandweer arriveer- twee mannen onder vuur werden genomen bij het uitzwaaien van hun nieuwjaarsvisite in het dorp Markethill, 50 kilometer ten zuid westen van Belfast. de sloegen de vlammen al uit alle ramen en deuren en liepen de ou- Vanaf het dak en de balkons wer den meer dan 100 mensen gered met behulp van helikopters. Hon derdnegen mensen werden voor behandeling van rookvergiftiging of ander letsel naar ziekenhuizen gebracht. De meesten werden na behandeling heengezonden, aldus de leider van de centrale medische hulppost, dr. Carlos Gomez. Acht tien mensen waren er ernstig aan toe. Intussen heeft gouverneur Her nandez Colon gezegd dat onder zocht wordt of er sprake is geweest van brandstichting. Hij zei dat er mogelijk een verband bestaat met een arbeidsgeschil tussen de hotel directie en een vakbond, waarbij ongeveer de helft van de 450 perso neelsleden is aangesloten. Vertegenwoordigers van de vak bond hebben de suggestie woe dend van de hand gewezen. Vak bondswoordvoerder José Cardiz loofde een beloning uit van 15.000 dollar voor informatie oVer de oor zaak. De Spaanse consul, Juan Los Ar- cos, verklaarde gistermiddag in San Juan voor de Spaanse radio dat de brand is veroorzaakt door vier bommen. De bommen waren op vier verschillende plaatsen in De familie Dorbecker is nog helemaal ontdaan door de brand in het Dupont Plaza Hotel. De familie was uit het raam van hun kamer op de vierde verdieping naar beneden gesprongen om het vuur te ontvluchten. (foto AP) SANTIAGO (AP/ANP) - President Pinochet van Chili heeft woensdag in zijn nieuwjaarsboodschap be kendgemaakt dat de staat van be leg die nog van kracht is in de regio Santiago en twee andere districten, op 6 januari zal worden opgeheven. Bovendien zal het militaire bewind binnen 90 dagen toestemming ge ven voor de terugkeer van de meesten van de 3500 Chilenen die ip ballingschap leven. De 71-jarige generaal zei dat bei de beslissingen waren bedoeld om de nationale eenheid te bevorde- Pinochet zei dat een door de re gering aangestelde commissie voor de mensenrechten de komende drie maanden de gevallen zal bekij ken van alle 3.500 Chilenen die om politieke redenen zijn verbannen. De meesten van hen zullen mogen terugkeren, zei Pinochet, met uit zondering van een klein aantal dat „nog steeds een ernstige bedrei ging voor het nationale leven vormt". De teruggekeerde ballin gen zullen wel nauwlettend in de gaten worden gehouden door de autoriteiten, waarschuwde de pre sident, om te voorkomen dat zij „de binnenlandse orde verstoren". Sowjetleider Michail Gorbatsjov wenste woensdag het Amerikaan se volk een voorspoedig 1987 toe en zei dat de supermogendheden met elkaar moeten leren leven 'of wij elkaar mogen of niet'. Hij zei verder dat de Sowjet-Unie in 1987 de impasse wil doorbreken die is ontstaan in de ontwapenings besprekingen in Genève. "Daar hébben we in Reykjavik naar toe gewerkt en in 1987 zullen we daar met nog meer energie op voortbou wen". Voor het ontwapeningsproces hechtte Gorbatsjov groot belang aan stopzetting van de kernproe ven. Gisteren liep de eenzijdig door de Sowjet-Unie afgekondig de kernstop af. De Sowjet-Unie zal weer met kernproeven beginnen het is een Par ij se traditie dat direct na het inluiden van het nieuwe jaar de meisjes de politiemannen 'Gelukkig Nieuwjaar'. De rechter politieman wacht oiigeduldig op zijn beurt. (foto api Via de zender Voice of America richtte president Reagan zijn nieuwjaarsboodschap tot de Sow- jetbevolking, een boodschap die volgens het Witte Huis werd ge stoord door Moskou. Reagan zei in zijn toespraak dat hij had gehoopt zoals vorig jaar het Sowjetvolk via de televisie te kunnen toespreken en Gorbatsjov het woord te laten richten tot het Amerikaanse volk. De Sowjetregering had echter dit aanbod van de hand gewezen. Reagan meende dat zo een ma nier voor het opbouwen van we- derwijds vertrouwen verloren was gegaan en wederzijds vertrouwen was belangrijk voor het vestigen van vrede. "Wapens vestigen geen vertrouwen, wantrouwen maakt wapens". Reagan zinspeelde in zijn toe spraak op de recente vrijlating van Sacharov en diens vrouw Jelena Bonner, toen hij zei dat herstel van iemands burgerrechten bijdraagt tot een groter vertrouwen en bete re samenwerking tussen de twee grootmachten. President Kurt Waldheim van Oostenrijk zei gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak dat hij 'kriti sche stemmen uit het buitenland' niet lichtvaardig opneemt en zal ij veren voor hun verstomming. De president, die vooral van joodse zij de in Amerika wordt beschuldigd van een besmet nazi-verleden, ging niet rechtstreeks in op de kritiek, maar zei dat men tegenover 'niet gerechtvaardigde kritiek in alle rust en gelatenheid een overtui gend beeld van de werkelijkheid moet plaatsen'. De Franse president Mitterrand concentreerde zich op het terroris me, het belangrijkste probleem van het voorafgaande jaar. De ge beurtenissen van 1986 hebben de noodzaak aangetoond dat het ter rorisme zonder aarzeling tegemoet moet worden getreden", aldus de president.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7