Vissersvloot moet langer stiUigg en 'Die voortdurende minachting maakt je razend' Rijk krijgt meer tijd voor isolatie woningen Beek Dit is toch gewoon tuig van de richeP MALS0VIT Staphorst beleeft eerste nieuwjaarsrellen Politie Rotterdam rolt cocaïne- en hasjlijn op Asser jeugd vernielt Tamilpension in nieuwjaarsnacht Ontmoedigde actievoerders kunnen terecht bij Amsterdams adviesbureau MALS TOT DE LAATSTE SNEE. VRIJDAG 2 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 5 Braks: scherpere vangstinaatregelen DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vissers moeten dit jaar twaalf tot veertien weken verplicht aan de wal blijven. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft dat besloten voor een gelijkmatiger aanvoer van vis over het hele jaar, zodat de quota niet voortijdig zijn opgevist. De bewinds man heeft ook enkele vangst-maatregelen aangescherpt, onder andere wat de maaswijdte betreft en het vissen in de 12-mijlszone. De Nederlandse vissers mogen dit jaar minder vangen dan in 1986 in Noordzee en Noorse zee: 91.450 ton haring, 13.490 ton kabeljauw, 61.500 ton schol en 10.530 ton tong vangen. In de westelijke wateren mogen zij 36.210 ton makreel op vissen. De vissers mogen maar 70 procent van de hoeveelheid tong van vorig jaar vangen, en 90 pro cent van de schol. Overigens wordt op deze hoeveelheid nog de dit jaar eventueel te veel gevangen tong en schol in mindering gebracht. De aanpassing van de maaswijd te voor de tongvisserij in de Noord zee en de maatregelen voor vissen in de 12-mijlszone zijn het gevolg van het aanscherpen van EG-re- gels door de visserijministers in oktober. Binnen de 12-mijlszone mag onder andere met bepaalde netten in de eerste en de laatste drie maanden van het jaar niet meer worden gevist. 'Armoe' De vissers kunnen per kwartaal zelf het vastgestelde aantal stillig- weken spreiden. In een stilligweek mogen zij, met uitzondering van vissers die een speciaal document voor het vissen op makreel heb ben, niet uitvaren. Braks heeft de ontheffingsmogelijkheid voor stil liggen wegens storm laten verval len. Ook kan hij in de tweede helft van '87 het aantal weken aanpas- sen afhankelijk van de hoeveelheid gen**6 de viSS8rS al hebben gevan- t AMSTERDAM - Amsterdam, bood een paar minuten na de jaarwisseling een schitterend schouwspel. Dankzij Hpf aantal ctiiiicrwpirpn vnnr Hp et heldere weer kwam het vuurwerk, waaraan Nederland zo'n 35 miljoen had uitgegeven, prachtig tot zijn kottervloot is vastgesteld od veer recht en werd Amsterdam even een sprookjesstad. Rechts op de ANP-foto de torenflat van de Nederlandsche tien. Dat waren er dit jaar tien! Bank'links van het m'dden R«ksmuseum' Voor de trawlervisserij blijft de be staande regeling gelden. Dat houdt onder andere in dat zij na iedere visreis (die meestal enkele weken duren) tien dagen voor de kant moeten. Voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten noemt vooral het verbod op het gebruik van bepaalde net ten in het eerste en laatste kwartaal in de twaalfmijlszone 'een zeer zware, ingrijpende maatregel', om dat het de hele visserij met ge sleepte netten betreft. Wat de ge volgen voor de visserij precies zijn, valt volgens hem nog niet aan te geven. Het vaststellen van de vangs- thoeveelheden omschrijft Langs traat als 'het verdelen van de ar moe'. Dat geldt in het bijzonder voor de haringvisserij in januari in de zuidelijke Noordzee. Daarvoor is slechts 3000 ton beschikbaar. Binnen de visserij kon er volgens (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) - Terwijl het in de grote steden juist rustiger bleef dan in andere jaren, kreeg het Ve- luwse plaatsje Staphorst dit jaar zijn 'vuurdoop'. Het was daar nog nooit eerder tot ongeregeldheden gekomen bij oud en nieuw, maar nu pakte de politie zeven jongeren op wegens openlijke geweldple ging en vernieling nadat enkele honderden jongeren een spoor van vernielingen (aan straatmeubilair en landbouwmachines) had ge trokken door het centrum van het dorp. Een van de jongeren gooide een steen door de voorruit van de auto van de burgemeester. In Zwolle raakte een 15-jarige worden bereikt hoe die geringe hoeveelheid moest worden ver deeld. In februari krijgt de haring visserij volgens hem iets meer ruimte, omdat dan in de centrale Noordzee mag worden gevist. i op nieuwjaarsmorgen om 15.00 uur bij het slachtoffer aanbel den. De vrouw opende daarop de voordeur in de veronderstelling dat het bekenden betrof. De daders drongen de woning binnen en ver krachtten de vrouw. Volgens de politie waren de mannen tot 07.30 uur in huis. Kort hierna wist de politie, die door de vrouw was opgebeld, een van de daders te achterhalen. De tweede dader meldde zich in de loop van de dag in het politiebureau te Zaandam. Beide daders zijn in ver zekering gesteld. DEN HAAG (ANP) - Het njk krijgt van het Haags gerechtshof tot 1 april de tyd om woningen rond de luchthaven Beek die nog geïso leerd moeten worden, alsnog vol doende geluidsdicht te maken. Oorspronkelijk liep die termijn gis teren af, maar het gerechtshof in Den Haag heeft bepaald dat deze datum - mede door de eisen van be woners - niet haalbaar is. Eerder stelde het hof een dwang som in van 100.000 gulden voor el ke dag die de woningen na 1 janua ri zouden worden geïsoleerd. De staat zou deze moeten betalen aan de vereniging 'Geen uitbreiding vliegveld Beek'. De isolatie is no dig in verband met de toegestane nachtvluchten op vliegveld Beek. Van de ongeveer 1200 woningen moeten er nog rond de 300 worden geïsoleerd. Uitstel van de werk zaamheden is veelal geschied op verzoek van de bewoners. Volgens landsadvocaat Bouw man vindt het hof dat het uitstel de staat om verscheidene redenen niet kan worden aangerekend. De dwangsom heeft in zoverre vol daan dat een groot gedeelte van de woningen inderdaad voor 1 januari klaar is. Anderzijds kan zij geleid hebben tot eisen van de bewoners die niet haalbaar zijn voor deze da tum, aldus Bouwman. Ook treft de staat geen schuld in die gevallen waarin op verzoek van de bewoners is gewacht met isola tie: sommige bewoners wilden met de feestdagen niet in de rommel zitten, anderen passen de isolatie in in een totale verbetering van hun woning. Volgens voorzitter Willems van de vereniging 'Geen uitbreiding vliegveld Beek' betekent de uit spraak 'pure geldverspillerij'. De vereniging heeft immers aange toond aan de hand van metingen, uitgevoerd door wetenschappelij ke teams van de TH in Eindhoven, dat de isolatie zoals die nu gebeurt, niet goed is. "Het is raar om een isolatieprogramma dat niet deugt toch te laten uitvoeren", aldus Wil lems. Op 1 april staat het vast dat de vereniging weer bij de rechter gaat aankloppen, want zij is het sollen met de belangen van haar leden meer dan beu, aldus Willems. Het is volgens hem te gek dat aan de deugdelijkheid van de isolatie zon der meer voorbij wordt gegaan. STEEKPARTIJ (ANP) - Een 18-ja- rige Amsterdammer heeft op nieuwjaarsdag een 19-jarige plaats genoot doodgestoken. De aanlei ding voor de steekpartij was een oude vete. Het slachtoffer zou des tijds een steen door de ruit van een café hebben gegooid. De dader werd getroffen door een glasscherf en hield daar een verlamde arm aan over. Toen de twee elkaar op nieuwjaarsdag tegenkwamen, kre gen ze een ruzie die uitliep op de steekpartij, aldus de politie. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft rond de jaar wisseling twee drugslijnen opge rold. In Rotterdam nam de politie bijna zeven kilo cocaïne in beslag en arresteerde een man een twee vrouwen. Ook hield de politie een aantal mannen aan voor hasjsmok- kel nadat in een container in de ha ven 1000 kilo van deze softdrug was gevonden. De cocaïnelijn uit Colombia kon worden opgerold dankzij de op merkzaamheid van de kapitein van een Colombiaans vrachtschip (waarvan de politie de naam niet wil vrijgeven), dat van het thuis land op weg was naar Southamp ton. De gezagvoerder ontdekte dat een van zijn bemanningsleden, een 30-jarige Fillipinó, 6,8 kilo cocaïne in zijn hut had verborgen. Het bemanningslid bekende dat de party bestemd was voor ons land en afgehaald zou worden door een 28-jarige Colombiaanse die de cocaïne voor vertrek van het schip ook aan boord had gebracht. In overleg met de autoriteiten in Sou thampton werd vervolgens beslo ten de partij aan boord van het schip te laten om in de Maasstad de vrouw bij het ophalen op heter daad te kunnen betrappen. Dat lukte. Toen zij in Rotterdam aan boord kwam kon zij worden gearresteerd. Zij werd vergezeld door een 22-jarige Belgische vrien din die illegaal in ons land bleek te verblijven en 12.000 dollar in haar slipje droeg. Bij de Belgische thuis werd nog eens 15.000 dollar en 12.000 gulden gevonden. De herkomst van het geld is on bekend. De drie verdachten zijn tussen voorgeleid aan de offic van justitie en worden nog vast ge houden, aldus de politie. Hasj In samenwerking met de justitië le dienst in Dordrecht pakte de Rotterdamse politie ook een aantal mannen op op verdenking van een toen vanuit een groepje andere jon geren een stuk zelfgemaakt vuur werk - vermoedelijk een zoge noemde pijpbom - naar hem werd gegooid. De jongen moest met spoed worden geopereerd omdat in zijn lichaam binnengedrongen metaaldeeltjes zijn longen bedreig den. Het levensgevaar is inmiddels geweken. In een aantal andere plaatsen vielen rake klappen bij confronta ties tussen politie en baldadige jon geren, die soms in groepen van honderden door stadscentra trok ken. In Alkmaar raakten drie agen- poging om een partij hasj van 1000 Jen gewond toen zij bij een kilo binnen te smokkelen. De par- brai\d d°or jongeren met stenen tij was verborgen in een container werden bekogeld, en is door de politie in beslag geno- De politie van Den Helder liet men. donderdagochtend weten dat er in In verband met de aanhoudin- die plaats 'zeer ernstige vernielin gen werd op een aantal plaatsen in gen' zijn aangericht, mede als ge- het westen van het land huiszoe- volg van het niet sluiten van cafés king gedaan. Daarbij werden een in de Oudejaarsnacht. De vernie- bedrag van ongeveer 500.000 gul- lingen zouden ernstiger zijn dan den en twee vuurwapens in beslag ooit tevoren. genomen. In verband met het on- In Zaandam is vlak na de jaar- derzoek wilde de politie verder wisseling een 24-jarige vrouw in geen mededelingen doen. De korp- haar woning verkracht. De daders, sen van Dordrecht en Rotterdam een 17- en 18-jarige Zaandammer, en douanerecherche van Rotter- zijn door de politie aangehouden, dam zetten het onderzoek voort. Uit verhoor bleek dat beide jonge- ASSEN (GPD) - Het Tamil-pen- sion Rozenburg aan de Gronin- gerstaat in Assen biedt op de nieuwjaarsmiddag een troostelo ze aanblik. Aan de achterzijde zijn fietsen door de ruiten ge gooid; de rijwielen hangen nog over de kozijnen. Binnen en bui ten liggen overal glasscherven. Een aantal auto's staat gedeukt en met kapotgeslagen ruiten te wachten op betere tijden. In het pension is het koud en tochtig; de Tamils hebben de ra vage in afwachting van de komst van pensionbeheerder Hardholt nog niet opgeruimd. Binnen lo pen de mannelijke leden van de nog ongeveer 60 mensen tellende Tamilgemeenschap van Rozen burg van het ene naar het andere koude vertrek. Ze hadden zich de nieuwjaarsdag anders voorge steld. 'Welcome, Happy New Year', roepen kleurige papieren letters in de gang de gasten toe. De gemeenschapsruimte is ver sierd. "Wij hebben onze gastgezin nen ontvangen voor een feest, omdat we binnenkort hier weg gaan naar eigen woningen", legt een bewoner uit. De Tamil die naar buiten kwam, toen hij merkte dat zijn auto werd ver nield, laat de verbanden om zijn hand, arm, been en op zijn zij zien die hem in het ziekenhuis zijn aangelegd. Uitsluitend ge- kleed in onderbroek werd hij de straat opgesleurd en afgetuigd, aanvankelijk door twee, later door meerdere Assenaren, ver telt een van zijn landgenoten. In de nieuwjaarsnacht hield een groep van 25 jeugdige Asse naren hardhandig huis bij het pension. De rellen begonnen toen de Assenaren de ruiten van een achter het pension gepar keerde auto vernielden, waar schijnlijk om de geluidsboxen te stelen. Toen de eigenaar, een Ta mil, naar buiten kwam, werd hij door twee van de vier in elkaar geslagen, terwijl de twee ande ren de buitendeur dichthielden om te verhinderen dat andere Ta mils te hulp zouden schieten Voordat dat de Tamils lukte, kre gen de vier steun van ongevee 20 anderen. Er ontstond een mas sale vecht- en vernielpartij, bij fietsen door de ramen ge gooid werden en autoruiten wer den vernield. Volgens getuigen zouden daarbij messen en ijzeren staven gebruikt zijn. De door mensen uit de omge ving gewaarschuwde politie kwam om half zes te hulp. De da ders verdwenen, maar enkelen zijn herkend. Het is de eerste keer dat een dergelijk incident zich heeft voorgedaan rondom het Tamil-pension. De Asser hoofdinspecteur Padberg kon nog niets zeggen over de bewee gredenen van de daders. Racisti sche motieven sluit hij niet uit. "We hebben hier wel een heel na re smaak van overgehouden. De daders kun je rustig tuig van de richel noemen". De politie ver wachtte gisteren nog een aantal arrestaties te verrichten. Veel emotie tonen de Tamils, die overtuigd zijn van racistische motieven van de daders, niet. Ze blijven vriendelijk. In de keuken probeert een Tamil-kok een pan rijst aan de kook te krygen. Een leuk karwei is dat niet, want ook hier zijn vloer en aanrecht be zaaid met glasscherven. Een fiets steekt half door het raam naar binnen. Enkele op de begane grond gelegen slaapkamers bie den een zelfde ruïneuze aanblik. De hoofdingang aan de achterzij de en de vestibuledeuren zijn ka potgeslagen. De vechtpartij kan niet erg gro te proporties hebben aangeno men, gezien het feit dat slechts een van de zes erbij betrokken Tamils met betrekkelijk lichte snij- en schaafwonden naar het ziekenhuis moest. De komst van tien man gemeentepolitie in een viertal politie-auto's maakte een eind aan de schermutseling. "We zijn blij dat we een paar mensen herkend hebben", zegt Padberg. ".Regelmatig kan je bij dit soort incidenten helemaal geen men sen aanhouden". Vandaag worden de Tamils ge hoord en zal de politie proberen enkele daders aan te houden. Dat dat gisteren niet is gebeurd, is volgens Padberg te wijten aan het feit 'dat ze zich niet ophiel den op plaatsen waar ze zich nor maal bevinden'. Pensionbeheer der Hardholt later op nieuwjaars dag: "We moeten dit niet als ra cisme zien, maar als een uit de hand gelopen dronkemanslol". AMSTERDAM - De behandeling van het kruisrakettenbesluit in de Tweede Kamer, twee jaar geleden. Een gebrilde jongeman schiet van achter de gordijnen te voorschijn en krijgt ruim een halve minuut de tijd om onder de ogen van een ver raste en verbaasde minister-presi dent, de Kamer toe te spreken. De volgende dag foto's op de voorpa gina van alle kranten. De tot dan toe onbekende onderwijzer Bingel uit Amsterdam heeft geschiedenis geschreven. Twee jaar later is Bin- gel Bodhipren geworden. Bhag- de' offiriër wan-aanhanger en oprichter van de ABOA. een adviesbureau voor gedesillusioneerde actievoerders. Gisteren ging het bureau officieel van start. door Huub Klompenhouwer ADVERTENTIE Voor zijn geslaagde interruptie in de Tweede Kamer was hij al ja ren actief in de kraakbeweging in de hoofdstad. Hij heette Jan, nam de verzonnen voornaam Bingel aan en liet zich als 'heer Bingel' ook interviewen. Verder was hij oprichter van de Bond tegen het Arbeidsethos, waarmee hij zich verweerde tegen de verkettering i zonder werk of inko- De strijd tegen de komst van de kruisraketten heeft hij consequent meegevoerd. "De sprong op de re geringstafel was eigenlijk een hoogtepunt waarvan je als actie voerder alleen maar kon dromen. Het was dan misschien wel specta culair, helpen deed het niet. Twee weken later bleek dat die kruisra ketten er toch zouden komen. En toen had ik een diepe crisis. Zelfs op Kreta, waar ik naar toegegaan ben om uit te rusten, kon ik niet genieten en bleef mijn denken be- 'Waanzin' Binnen de kortste keren werd hij sinjassin in de Bhagwan. "Dat heeft me ontzettend geholpen. Ik stond eigenlijk voor de keus om er maar een eind aan te maken, terro rist te worden of voor Bhagwan te kiezen. Die teleurstellingen keer op keer. Dat maakt je zo ontzettend kwaad. De arrogantie en de manier waarop actievoerders door vooral mensen als Nijpels gekleineerd werden, die minachting. Dat maak te je razend. In Bhagwan ontdekte ik dat het heel makkelijk is om voortdurend buiten jezelf de oorza ken op te zoeken van het falen van acties. Dat het makkelijk is om an deren van waanzin te beschuldi gen, maar dat de waanzin ook voor een deel in jezelf zit. Dat is best een schokkende ontdekking, want dan praat je niet meer zo makkelijk van: zij moeten veranderen. Zij zijn waanzinnig". "Bij demonstraties heb ik de laatste jaren steeds meer een ge voel van vervreemding gehad. Het was meer een excuus om een gezel lige tijd met elkaar te hebben. De leuzen waren nogal clichématig, laat staan de toespraken, die je van tevoren al kon voorspellen. De monstraties waren meer een aan leiding om elkaar te ontmoeten, om daarna de kroeg in te duiken. Het geeft jezelf het gevoel goed be zig te zijn. Maar dat is in feite een illusie als je goed doordenkt. Het was niet meer dan een hobby, een ritueel. Dan moet je eerlijk zijn en je afvragen: is dit de bedoeling?" het kruisrakettendebat i Agressie "Ik heb ook acties gevoerd met mensen van wie ik dacht: zijn zij het met wie ik een betere samenle ving wil vormen? Nee. Want de r waarop wc soms met elkaar omgingen, was bedroevend. Op vergaderingen voerden de mensen met de grootste bek altijd het woord. Er waren vergaderdieren bij, die alleen maar wilden verga deren. En daarnaast de enorme agressie. Als je in een stoet mee loopt zoals in Woensdrecht en je ziet hoe de voorhoede de mensen van de Mobiele Eenheid tegemoet treedt met van haat vertrokken ge zichten, zo verbeten agressief. Dan heb ik heel sterk dat gevoel van vervreemding. Moeten wij dan die betere wereld vormen?" "Er is een moment dat je je af vraagt waarom actievoeren niet meer helpt. Waar gaat het mis? Bij Bhagwan heb ik dat werken aan een betere wereld eerst in mijzelf gezocht. Dan kom je tot de slotsom dat je zelf ook een verdomd agres sieve klootzak kan zijn. Dat is shockerend om te ontdekken. Maar je leert wel anders tegen de dingen aan te kijken, minder snel veroordelend. Je krijgt een spiri tuelere kijk op actievoeren". Humor "Ik heb het Adviesburo voor Ontmoedigde Actievoerders opge richt. omdat ik met zorg constateer dat steeds meer actievoerders ont moedigd raken. Daar wil ik wat aan doen. Adviseren hoe acties be ter gevoerd kunnen worden. Met meer humor bijvoorbeeld, en per soonlijk ook met psychologische en praktische adviezen. Van medi tatie tot aan voorstellen om samen maar eens lekker de kroeg in te duiken of een weekje vakantie te "Niet alleen als het om persoon lijke problemen gaat, kunnen we helpen. Als mensen het gevoel hebben dat het met hun actiegroep niet goed gaat, kunnen we een ac tiegroep doorliohten. Net zoals dat in het bedrijfsleven ook door ad viesbureaus gebeurt. Het niveau van de actiepamfletten bijvoor beeld is soms om te huilen als je dat in je handen krijgt". "Ik denk dat wij een taak hebben om nieuwe actievormen te beden ken. De meeste acties zijn al even clichématig als voorspelbaar. Ver klappen doe ik niks, maar ik denk dat het vanzelf op zal vallen dat ABOA een nieuw fenomeen is aan het actiefront. Ons adviesbureau zal een gat in de markt zijn. Veel van mijn vroegere vrienden en vriendinnen maken een ontmoe digde indruk als ik ze weer zie. Niet zo gek, want er wordt steeds minder geluisterd naar actievoer ders. En dat is al heel lang bezig". "Mijn stelling is beter geen actie dan een slechte actie. En een slech te actie vind ik een actie die voor spelbaar is. Voor mij is humor het grootste wapen. In agressieve ac ties zie ik niks. Die versterken al leen de negatieve spiraal. Ik heb ontdekt dat als je zelf veel rustiger bent en minder kwaad, dat je dan veel beter overkomt bij de andere partij. De mensen tot wie je je richt zijn meestal de regenten. Dikke koppen waar niks meer in kan. Handtekeningen aanbieden op het Binnenhof heeft dan helemaal geen zin". Nadeel Het ABOA zegt dat de echte ver andering bij het individu moet be ginnen. Mijn sterke kant is dat ik mensen goed kan laten praten. En ik luister goed. Alles wat er gezegd wordt op zo'n consul wordt ook op genomen. En dat bandje krijgen de mensen mee naar huis. Als ik be reik dat de mensen weer met her nieuwde energie en met frisse ideeën de deur uitgaan, denk ik dat we heel wat bereikt hebben". Het adviesbureau leidt hij samen met sipjassin Anatto, die ook al door Bhagwan geïnspireerd is. Er klinkt een lichte verlegenheid in zijn stem door. "Ik vraag me wel af en toe af of dat voor ons bureau niet een nadeel is, die Bhagwan- achtergrond. Ik bedoel, mensen hebben ze gauw het idee dat ze be keerd moeten worden of dat het al lemaal om vlindertjes moet gaan Dat is natuurlijk onzin" Voor u gebakken door uw warme bakker. Gezond, veilig en snel 1-3 kilo per week zonder honger. Voor inl. bel 03440-21005, of gratis 06-0225599.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5