'We willen op gepaste wijze het jaar 2000 ingaan' Nieuwjaarsviering in Leiden betrekkelijk rustig verlopen Stichting gaat sparen voor enorm feest tijdens eeuwwisseling Ondanks incidenten in Marnixstraat en Burggravenlaan: Onbekende verkracht vrouw op parkeerterrein station Leidse vrouw zwaar gewond Professor Mulder kliniek opgeheven VRIJDAG 2 JANUARI 1987 ST LEIDEN LEIDEN - Terwijl de meeste mensen de kater van oudejaars avond 1986 nog maar net ver werkt hebben, houden Tjeerd Scheffer, Carlo de Korte en René van der Horst zich al met een heel ander probleem bezig: ou dejaarsavond 1999. Het drietal wil het 'magische' jaar 2000 in gaan met een enorm feest. Daar toe hebben zij zelfs al een stich ting opgericht, Party 2000. door Willem Spierdijk De ongeveer duizend feestgan gers, vrienden van de drie orga nisatoren, beginnen per 1 juni 1987 een bedrag van 1,50 per maand opzij te leggen. In 1999 verwacht de stichting dan over een budget van minstens twee ënhalve ton te beschikken: vol doende basis om een leuk feestje te bouwen. "Het idee is eigenlijk al twee jaar geleden geboren, toen ik aan de oudejaarsviering van 1984 zat te denken", zegt Tjeerd Scheffer. "Hoe zouden we oudjaar vieren, wanneer we het jaar 2000 ingaan, dacht ik. Dat jaartal heeft voor mij toch iets magisch en dat ge voel zal steeds steger worden naarmate dat jaar nadert. Ik kwam toen op het idee om een enorm feest te organiseren voor m'n vrienden en om alvast te be ginnen met sparen voor dat feest. Het grote voordeel daarvan is dat je contact houdt met al je vrien den, omdat je met hen aan het sparen bent voor die ene gebeur tenis. Ze zijn gedwongen om je op de hoogte te houden van adres wij zingen en familiege beurtenissen. Want echtgenoten en kinderen vieren het feest na tuurlijk mee". Scheffer vroeg vervolgens zijn vrienden Carlo de Korte en René van der Horst of zij iets in hun agenda hadden staan voor 31 de cember 1999. Dat bleek niet het geval. Het drietal belegde wat vergaderingen om het idee uit te werken. Bij vrienden en kennis sen werd gepolst of het plan aan- sloeg. De meesten reageerden enthousiast. Toch stuitte het drietal op één probleem waar door de uitwerking van het plan op losse schroeven kwam te staan. Carlo de Korte: "De eeuwwis seling zal een heel emotioneel ge beuren zijn. Het kan best zo zijn dat deelnemers aan het feest in juni 1999 tot het inzicht komen dat ze oudejaarsavond toch lie ver met hun ouders doorbren- gen. Mensen kunnen daardoor in een dilemma komen, omdat ze al jaren voor ons feest aan het spa ren zijn. Moeten wij onze vrien den voor die keus plaatsen, vroe- gen we ons af. We hebben dat probleem besproken en besloten in de uitnodiging voor het feest hierop te wijzen. Men moet die keuze dus eigenlijk nu al ma ken". Ijsberg Na dit besluit bogen Scheffer en zijn vrienden zich over de or ganisatie van de 'party 2000'. "Het komt geweldig goed uit dat 31 december 1999 op een vrijdag valt. We kunnen het weekend dus mooi aan het feest vastplak ken. De organisatie van zo'n enorme partij blijkt een ijsberg met een enorme onderkant te zijn, die je op het eerste gezicht niet ziet, maar die er wel is. In de eerste plaats het aantal feestgan gers; bij zo'n feest nodig je meer dan je beste vrienden uit, je wilt er een reünie van maken. We zijn toen gaan tellen en kwamen ie der op ongeveer 300 kandidaten. Op zich is een feest voor duizend man niet zo opzienbarend, maar het bestand genodigden wijzigt natuurlijk de komende dertien jaar. Die duizend man vormen een doorsnede van de Neder landse bevolking. Daarin trou wen, scheiden en overlijden mensen. Daar moet de organisa tie rekening mee houden. Een deelnemer die nu inschrijft, zal ook z'n dochter van acht aanmel den. Die is in 1999 misschien wel getrouwd en wil haar man en eventuele kinderen ook meene men. En het is misschien voor m'n broertje van 19 wel handig als hij alvast voor twee personen begint te sparen". De drie organisatoren hebben dit soort problemen tot in de de tails besproken en er oplossin gen voor bedacht. Ook over de organisatie van het feest zelf heeft het drietal al wat ideeën ontwikkeld. Probleem hierbij is dat er voor een groep van 1000 tot 1500 personen een feest- en slaapaccommodatie gevonden moet worden. Het Amsterdamse Novotel beschikt als enige hotel in Nederland over zoveel bed den. De prijs van de kamers gaat echter de begroting van de stich ting teboven. Scheffer nam wel al contact op met 'Centerparcs', een organisatie van bungalow parken. "Toen ik de dame van groeps- reserveringen vroeg of ik met duizend man een feestje kon houden en een weekeinde kon blijven slapen, viel ze bijna van haar stoel. Die zag de guldens al binnenstromen. Slapen was geen enkel probleem en voor het hou den van het feest vond ze nog wel een geschikte locatie. Ik had haar niet verteld dat we het feest je pas over dertien jaar houden". Love-boat Andere mogelijke plaats voor een feest zou een cruiseschip zijn. Scheffer: "Ik bedoel dan wel het model 'Love-boat' en niet - met alle respect - zo'n boot van rederij Slingerland. Er wordt momenteel voor ons uitgezocht of dat te regelen is en wat het gaat kosten". De organisatie zal op korte ter mijn nog geen beslissing nemen over de accommodatie van het feest. Scheffer, De Korte en Van der Horst willen eerst de komen de drie jaar wat meer duidelijk heid krijgen over het aantal feestgangers. Komende maan den zullen de uitnodigingen voor de vrienden uit de directe omge ving de deur uitgaan. Daarna wil het drietal enige tijd besteden aan het opsporen van oude vrien den. Degenen die zich de komende maanden al - strikt op uitnodi ging - aanmelden, gaan met in gang van 1 juni 1,50 per maand betalen. Dat bedrag wordt ieder jaar aan het prijsniveau aange past. Feestgangers die pas later worden uitgenodigd, gaan een hoger bedrag per maand betalen. Wie besluit om uiteindelijk toch niet naar het feest op 31 decem ber 1999 te gaan, is overigens zijn geld kwijt. Tjeerd Scheffer: "Vooral de laatste jaren voor het feest zullen we financiële ver plichtingen aangaan. Het is dan onmogelijk nog rekening te hou den met het feit dat mensen hun geld terugwillen". De organisatoren hebben be wust gekozen voor een stich tingsvorm en niet voor het op richten van een vereniging. "Een vereniging is natuurlijk wel het meest democratisch", vindt Car lo de Korte, "maar in dit geval misschien iets te democratisch. We lopen dan het risico om als bestuur, als organisatoren door de leden weggestemd te worden. Dat zou te gek zijn; de mensen die het feestje willen geven, mo gen niet meer meedoen". Beleggen Volgens Scheffer zal de stich ting wel een democratische con trole inbouwen. "We willen toch graag gecontroleerd worden, we gaan straks immers met enorme bedragen om. We rekenen op mi nimaal tweeënhalve ton, maar misschien komt daar wel een ton bij. We zullen dat geld vastzetten, risicoloos beleggen. De organisa tie zal zelf nauwelijks kosten ma ken; alleen voor de verzending van een jaarlijks krantje waarin we iedereen van de stand van za ken op de hoogte houden. We willen een goede indruk maken bij degenen die we uitnodigen, we willen hen niet besodemiete ren. Het gaat maar om een ding; het moet een kanjer van een feest worden". De Leidenaar verwacht wel dat zijn idee navolging zal vinden, zelfs dat zijn plan commerciëel gebruikt gaat worden. "Dat kan me eigenlijk niet zoveel schelen. Het is al leuk om als eerste met dit plan te komen. Wij willen er geen geld aan verdienen, wij wil len op gepaste wijze met onze vrienden het jaar 2000 ingaan". i einde te maken o LEIDEN - De jaarwisseling is Leiden volgens de politie betrek kelijk rustig verlopen. Toch zijn politie, brandweer en gemeenterei niging de hele dag en nacht in touw geweest om kerstbomen- brandjes te controleren of te blus sen en groepen jongeren in toom te houden. En bij ongeregeldheden in de buurt van de Marnixstraat en Willem de Zwijgerlaan is een 83-ja- rige vrouw uit Boskoop gewond geraakt toen relschoppers een steen gooiden door de voorruit van de auto waarin zij reed. In totaal zijn tijdens de oudejaarsnacht twintig politiemensen voortdu rend in de weer geweest. Volgens politievoorlichter Dick Graveland was het woensdag over dag heel rustig. Wel was merkbaar dat er zeer veel vuurwerk was ver kocht, maar dit leidde nergens tot grote problemen. De gemeenterei niging had haar handen vol aan het verwijderen van stapels kerstbo men, die klaar lagen om in de brand te worden gestoken. Vol gens Graveland zijn er woensdag in totaal 900 kerstbomen verwij derd. De dag ervoor waren al zo'n 600 bomen in beslag genomen. In de vooravond moest de brand weer twee keer in actie komen om hoogopgelaaide feestvuren te blus sen. De eerste keer was om kwart over zeven in de Sophiastraat. Om half acht was de hulp van de brandweer weer gewenst, maar nu aan de Toussaintkade. De gemeen tereiniging wilde daar een stapel kerstbomen verwijderen. Dat werd onmogelijk gemaakt door een 38- jarige Leidenaar. Hij was na het verschijnen van de reiniging snel naar buiten gerend met een jerry can benzine. Die goot hij uit over de kerstbomen waarnaa hij de sta pel in brand stak. Hoofdwond Na middernacht werd de politie flink beziggehouden in de Marnix straat. Na een paar keer loze mel dingen te hebben gekregen over in brand staande of vernielde wa gens, was het rond half twee echt raak. Een groep van ongeveer der tig jongens gooide vanuit de Mar nixstraat straatklinkers naar op de Willem de Zwijgerlaan rijdende au to's. Volgens Graveland zijn tussen de tien en twintig auto's door ste nen beschadigd. Bij één van die wagens vloog een steen door de voorruit, tegen het hoofd van de 71-jarige vrouw uit Boskoop. Zij is met een flinke hoofdwond en een hersenschuddig overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Buurtbewoners die het voorval hadden zien gebeuren, grepen de LEIDEN - Een 19-jarige Leidse vrouw is gistermiddag verkracht. De vrouw kwam van de trein en LEIDEN - Een 19-jarig Leidse vrouw is afgelopen woensdag door een auto geschept en met schedel letsel en een gebroken been naar het Academisch ziekenhuis ver voerd. De 23-jarige bestuurder uit Leiden reed op de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Konings traat toen de auto voor hem remde. Omdat hij op de linkerweghelft reed, week hij direct uit naar rechts om te passeren. De overstekende vrouw werd door de auto enkele meters weggeslingerd. Herinrichting Rembrandtstraat LEIDEN - De rijbaan in de Rem brandtstraat wordt smaller. De trottoirs aan beide zijden worden breder en daardoor beter bewan- delbaar gemaakt. Aan de oostzijde van de straat zullen parkeerpaal- tjes en lantaarnpalen worden aan gebracht. Ook komen daar fiets- klemmen. Aan de westzijde van de straat worden twaalf parkeerplaat sen aangelegd, waarvan twee voor invaliden. De gemeente zal nog be kijken of er ook bomen op de trot toirs geplaatst kunnen worden. stond op het Stationsplein bij een bushalte te wachten, toen een man onder bedreiging van een mes, haar dwong met hem mee te gaan. Hij bracht de vrouw naar het aan de overzijde gelegen parkeerter rein en duwde haar de gereed staande auto in. Na zijn daad gooi de de verkrachter de vrouw de au to uit en verdween zonder een spoor achter te laten. Het slachtof fer heeft de politie een signalement gegeven van de man en zijn auto. LEIDEN - Het bestuur van de Stichting Professor Jan Mulder Kliniek heeft besloten deze instel ling op te heffen. De stichting had zich ten doel gesteld het bouwen van een revalidatiecentrum voor ortho-pedagogische patiënten. Griezelfeest De jongerenbeweging luidt op 3 januari het nieuwe jaar in met een griezelfeest. Passende kle ding wordt op prijs gesteld. Het feest vindt plaats aan de Kop- penhinksteeg 2. Aanvang: 21.30 Postduiven Postduivenvereniging de Blauwkras organiseert morgen en overmorgen haar jaarlijkse postduivententoonstelling. Ope ningstijden: saterdag vanaf 16.00 uur en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De tentoonstellings ruimte is gelegen aan het sport park De Vliet. Zangvogels Verschillende leden van de Eer ste Leidsche Vereeniging van Vo gelliefhebbers 'De Zanger' heb ben goede resultaten behaald bij een gewestelijke wedstrijd in Pernis. S. Collé heeft de eerste prijs behaald in de categorie zangvogels. I. Zeegers werd in de ze klasse vijfde. J. van der Lucht behaalde het kampioenschap in. de klasse kleurkanaries met een vetstofvogel. D. Fakkel werd eer ste met een 'mozaïek' en J. C. Ver haar eindigde ook op de eerste plaats met een zilverbruine ka narie. J. Dijkstra behaalde het kampioenschap 'tropen'. Dit is het gevolg v; jaar genomen besluit nisterie van welzijn, volksgezond heid em cultuur om uit bezuini gingsoverwegingen geen toestem ming te verlenen aan nieuwbouw. De stichting had van de gemeente Leiden reeds toestemming gekre gen in de Vogelwijk op een voor malig sportterrein te gaan bouwen. LEIDEN - Geboren: Hidde Jan, zv. W.P M. Tege laar en I.E. Miedema; Cindy, dv. T.F.M. Groenewegen en M. Neuteboom; Deni- se, dv. H. Geskus en C.H. Goede; Jasper Jerrold. zv. J.A. Oosterveen en H.M.B. de Ruiter; Joris Arnold, zv. J.A. Oost veen en H.M.B. de Ruiter; Thijs, zv. J.A. Schiphorst en M. van Alderwerelt van Rosenburgh; Avinash, zv. S.S. Sewnath vorig en J.P. Siwpcrsad; Mark, zv. C.C. Chen en C.M. van Oostrum; Er\ Remmelzwaal en A.C. Hoek; Tamara Maria. dv. T.A.J. van Gijlswijk en T.E.M. Stigter; Ron zv. T. Vlieland en L. Noort; Patrick, zv. J.P Groenendijk en A. van der Meij; Iris Johanneke, dv. H. Holswilder en J. van Polanen; Cornelia Jacoba. dv. C.J.M. van der Krogt en K.L. den Hollander; Mike Marcellus Pe trus, zv. J.P. van der Ark en W.J.J. van Wetten. Sanne Maria. dv. L.P.M. van Bezouw en M.P.A.A. van Dongen; Jef frey Richard, zv. R.E.J. Smith en J.A.M. Lindelauf; Ronald, zv. T.G.M. Straathof en C.G.M. van Eeden; Lesley, dv. W. Schout en M.J. van Zuijlen. Overleden: W.L. van der Wel, geb. 16-3- 1908. man; C.W. Oostveen, geb 21-7- 1913, vrl., A A W. Meyer-Rohn, geb. 10- 1-1911, man; W.J.J. van den Bosch, geb. 10-9-1909. vrl. echtg. van J.A.L Ros- dorff; M. Noppe, geb. 3-11-1918, vrl. geh. gew. met W. van der Mei; D. Helaha, geb. 18-12-1936, man; J. Smittenaar, geb. 16-10-1904. man; W.H. Haan. geb. 18-4-1984, man; K.M. van Geenhuizen, geb. 15-1-1907, vrl. geh. gew. met H. Massier; H.C. van der Vlies, geb. 5-6- 1893, vrl.; P.G. van der Holst, geb. 29-12- 1914, man; J. Steenbergen, geb. 3-9- 1900, vrl. geh. gew. met F.C. Koning; C.G. Moen, geb. 8-5-1923. man, J.H. Bakhuys, geb 4-12-1921 man; J. Rens. geb. 4-1-1916. man; L.J. van der Kaaij, geb. 25-7-1928, man; M. Broes, geb. 27-7- 1962, man; N. van Ammers, geb. 29-11- 1912, man; T.J.G. Geurds. geb. 18-7- 1933, man; C. Platteel. geb. 20-3-1894, vrl. echtg. van D. Bergman; M. Parmen- tier, geb. 21-11-1901, vrl. geh. gew. met E.E. Bouwman. LEIDEN - De komst van Chinezen heeft niet alleen voor een enorme uitbreiding van het aantal horecagelegenheden in ons land gezorgd. Met de jaarwisseling tonen zij aan ook te weten hoe het nieuwe jaar op feeste lijke wijze kan worden ingeluid. De eigenaar van het chinees restaurant 'Het Verre Oosten' aan de Stationsweg zorgde in de eerste minuten van 1987 voor een fraai schouwspel door uniek vuurwerk af te steken. Tal van toeschouwers bekeken het kleurrijke spektakel met veel bewondering. (foto Henk Bouwman) stenengooier in de kraag en droe gen de jongen, een 16-jarige Leide naar, later over aan de politie. De stenengooierij in de Marnixstraat werd pas beëindigd nadat de poli tie verschillende charges had uit gevoerd. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld, aldus politie voorlichter Graveland. Behalve de 16-jarige stenengooier, hield de po litie nog drie mensen aan in de Marnixstraat: een 19-jarige jongen die ervan werd verdacht met bom metjes te hebben gegooid, een 35- jarige man die mogelijk met een stalen pijp had lopen zwaaien en een 18-jarige jongen die zich vol gens de politie 'vervelend ge droeg'. De politie heeft geen van deze drie aangehouden mensen iets ten laste kunnen leggen. Wegens de ongeregeldheden is het verkeer op de Willem de Zwij gerlaan tijdelijk omgeleid via de IJsselmeerlaan. De omleiding heeft ongeveer een uur geduurd. Een groep van 60 jongens veroor zaakte problemen in de buurt van de Burggravenlaan en de Uhlen- beckkade. De jongens hadden daar verschillende vuurtjes aangesto ken. Op één plaats was het vuur zo groot dat het verkeer op de Burg gravenlaan niet meer verder kon. Eén automobilist probeerde toch om het vuur heen te rijden. De groep jongens kon dat niet echt waarderen en zij viel massaal de wagen aan. Er werden stenen door de ruiten gegooid en één jongeman sloeg met een paal in op de wagen. Daarbij werd de auto op verschil lende plaatsen fors ingedeukt. De jongen, een 20-jarige Leidenaar, is later door de politie in zijn woning aangehouden. De automobilist, die overigens met zijn vrouw en hun baby in de wagen zat, heeft later aangifte gedaan. Tijdens de oudejaarsnacht is een wagen in de Appelstraat behoorlijk beschadigd door zwaar vuurwerk. Door een bommetje werden de koplampen van de wagen vernield, de bumper ontzet en de lak op ver schillende plaatsen beschadigd. De politie vermoedt dat er met sa mengebundeld of zelfgemaakt vuurwerk is gegooid. "Dit is een ontwikkeling die ons ongerust maakt", stelt Graveland. "Vooral zelfgemaakt vuurwerk kan levens gevaarlijk zijn". In de Kopermolen in de Meren- wyk werd een ruit van de Korti- markt ingegooid. Hetzelfde ge beurde bij winkels aan de Haar lemmerstraat en de Pieterskerk- choorsteeg en bij de Albert Heijn- winkel aan de Hoge Rijndijk In het clubhuis bij de Zijlwijk- school werden in de nacht van woensdag op donderdag grote ver nielingen aangericht. Ook van de Zijlwijkschool zelf werden enkele ruiten ingegooid. Tjeerd Scheffer (links) en Carlo de Korte, oprichters van de stichting Party 2000, proosten op de jaarwis seling. Niet op die van eergisteren, maar op die van de jaren 1999/2000. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3