Weissenbruch schilderde als het zonnetje scheen Cristina Deutekom integere zangeres Overzichtsexpositie van romanticus KRO meldt ledenwinst KIJK UIT VRIJDAG 2 JANUARI 1987 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 DORDRECHT - Jan Weis senbruch was misschien wel een beetje een mooi weer schilder. Dat is niet slecht bedoeld, want zijn stadsgezichten en land schappen zijn evenwichtig van compositie, van een fij ne tonaliteit en vooral ook zonnig. Aan het werk van deze schilder die leefde van 1822 tot 1880 is nu voor het eerst een overzichtsexposi tie gewijd. Momenteel in het Dordrechts Museum en daarna in de Commanderie van Sint-Jan in Nijmegen. door Frans Keysper Willem Laanstra uit Zaandam voelt zich thuis in de romantische schilderkunst van de 19de eeuw, door sommigen ook wel de 'Nieu we Gouden Eeuw' genoemd. Het is waar dat er momenteel met meer waardering tegen de schilderkunst uit de eerste helft van de vorige eeuw wordt aangekeken. Enkele jaren geleden presenteerde Laan stra al een monografie over de be faamde stadsgezichtenschilder Cornelis Springer. Want zoals dat gaat, wordt er eenmaal een uitvoe rige studie over een kunstenaar ge publiceerd en vooral wanneer hij allang dood is. dan pas blijken nog meer documenten en werken op onbekende adressen te sluimeren. Ook over Jan Weissenbruch stel de Willem Laanstra een monogra fie samen, die prachtig is uitgege ven door Tableau Amsterdam. Met de kleurenlitho's is getracht de oorspronkelijke schilderijen zo goed mogelijk te benaderen. Eén ding is bij Willem Laanstra in elk geval duidelijk geworden tij dens zijn jarenlange speurtocht naar deze enigszins op de achter grond gebleven schilder: Jan Weis senbruch is duidelijk onderge waardeerd Wat dat betreft vindt er nu een revaluatie plaats. Dat Jan Weissenbruch eropuit ging wanneer het zonnetje scheen blijkt wel uit zijn eigen woorden in een brief aan zijn vriend de schil der David Bles (28 nov. 1841): "Nou wil je wat van me werk weten, ik heb sedert dat schilderij waarvan ik heb geschreven nog niets ge daan als gestudeerd, wel niet veel naar de natuur, maar veel naar Prout en Harding". En dan is er ook nog het briefje uit 1842: "Da- HILVERSUM - De KRO heeft het afgelopen jaar afgesloten met een ledental van 639.156, een record in de geschiedenis van de 61-jarige omroep. Bijna 6300 nieuwe leden konden er in 1986 worden geno teerd. Voorzitter Ben Schmitz zei op nieuwjaarsdag voor de radio dat hij de record-ledenstand ziet als vid. nu Hebben we tegenwoordig slecht weer, anders zou ik gaan schilderen jongen, mooie dingen op Loosduinen en in Rijswijk, ge valletjes voor HardingWat hij dan binnenskamers wel maakte blijkt uit een schetsboek, waarin we studies en kopieën vinden naar de twee genoemde Engelse roman tische schilders. Maar zeker ook de oude Hollandse meesters dienden hem tot voorbeeld. Daaronder be vond zich Rembrandt, van wie hij bijna diens gehele oeuvre etsen be zat. Hij kon het niet nalaten pren ten en afbeeldingen te kopen. Navolger Het tekentalent van Jan Weis senbruch werd al vroeg ontdekt door diens ouders, reden waarom zij hem op 17-jarige leeftijd lieten inschrijven aan de Haagse Acade mie. Al in het eerste jaar werd van hem een tekening geaccepteerd op een tentoonstelling, die hij ge maakt had naar een origineel van Wijnand Nuyen. Deze Nuyen was zelf leerling ge weest van Schelfhout, de vermaar de schilder van stadsgezichten en landschappen. Op zijn beurt gaf hij Elton John onder 't mes, zegt concert- afspraken af SYDNEY (AP) - De Britse pop zanger Elton John zal volgende week ineen Australisch zieken huis worden geopereerd aan zijn keel. In verband daarmee heeft hij al zijn concert-afspra ken voor 1987 afgezegd. John's agent. Patti Mostyn, verklaarde dat de 39-jarige zan ger al geruime tijd klaagt over keelproblemen. Hij heeft vier specialisten bezocht, maar geen van hen kon een diagnose stellen. De operatie zou dienen om de oorzaak van de proble men te ontdekken. Berichten dat de zanger poliepen op zijn stembanden zou hebben, wees Mostyn als speculatief van de hand. Zij verklaarde dat de naam van het ziekenhuis op verzoek van de zanger geheim wordt gehouden. een aanwijzing voor het vertrou wen dat men in de KRO stelt. "Men ziet ons zitten en dat is meer dan velen van een katholieke omroep in Nederland hadden gedacht". Met de protestants-christelijke zuil NCRV gaat het minder. Deze omroep daalde met 749 leden tot een totaal van 531.482. les aan Leickert. die net als Schelf hout om zijn winters nog heden wordt begeerd. Tijdens zijn korte leven (1813-1839) gold deze Nuvcn vanwege zijn koloriet en techniek zijn tijd ver vooruit. In de ogen van Willem Laanstra is Jan Weissen bruch een navolger van deze Nuyen geweest. Dat Weissenbruch een kind van de romantiek was. blijkt overdui delijk uit zijn werk. Straatjes en pleinen met keuvelende mannen en vrouwen, die kennelijk alle tijd van de dag hebben, trage schuiten in de grachten. Dat alles enigszins statisch en met een loomheid ken nelijk veroorzaakt door de zon. Ge zapig ook en wat dat betreft werd de sfeer van ons land in zijn schil derijen en aquarellen goed getrof fen. Want in de 19de eeuw gold Ne derland in het buitenland toch wel terecht als achtergebleven. Was el ders sprake van een industriële re volutie. hier ging alles nog op zijn Jan Boerefluitjes. Het is misschien wel deze hunkering naar rust en mooie plaatjes, die de belangstel ling voor de romantiek heeft doen opleven En in dit geval in het bij zonder naar Weissenbruch. tot voor kort in de schaduw van zijn tijd. Vernieuwing Waarin Weissenbruch zich van zijn tijdgenoten onderscheidt is die andere tak van beeldende kunst die hij ook beoefende: het etsen. Hij volgde hier niet de gewoontes en opvattingen van zijn tijd na. maar zocht naar vernieuwing. Zijn belangstelling voor grafiek dateer de al van zijn jeugd, al valt nu niet meer te traceren wanneer hij met etsen is begonnen. Dat hij zich in het maatschappe lijk leven wist te roeren blijkt wel uit het feit dat hij tot de mede-op richters van het genootschap Pulchri Studio behoorde en het voortouw nam bij de oprichting van de Nederlandse Etsclub. Daar om is het eigenlijk wel tragisch dat hij zich in de laatste periode van zijn leven steeds meer van zijn om geving afzonderde. Zijn werk is al leszins de moeite waard en zal ze ker een breed publiek aanspreken Jan Weissenbruch (1822-1880) Dordrechts Museum. Museum straat 40. Open: dinsdag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur. zondag van 13 tot 17 uur. Tot en met 11 januari Daarna van 24 januari tot en met 1 maart in Commanderie van Sint- Jan. Franse Plaats 3. Nijmegen Open maandag tot en met zater dag van 10 tot 17 uur. zondag 13 tot 17 uur. Johannes (Jan) Weissen- Wat men ook van haar (beperkte) acteervermogens mocht denken, hoe verschillend er is gedacht over de kwaliteit van haar stem, over ëën ding zijn voor- en tegenstan ders het altijd eens geweest: Cristi- na Deutekom is een integer, kei hard werkende zangeres geweest. door Hans Lutz En dat zal ze blijven. Want ook al heeft ze aangekondigd, dat ze on middellijk met haar optredens is gestopt, als pedagoge en jurylid van grote concoursen zal zij zeker nog anderen laten profiteren van haar inzet en grote ervaring. Zeldzaam Cristina Deutekom, afkomstig uit het amateurcircuit, maakte pas laat haar professionele debuut. Ze was al dertig jaar, toen ze in 1963 in één klap internationaal furore maakte als 'Koningin van de Nacht' in de Zauberfiöte van Mo zart. Haar zeldzame stemsoort - een dramatische coloratuur-so praan - maakte haar zeer geschikt voor deze rol en ze trad er in op op alle grote podia in de wereld. Met name haar eerste optreden (in 1967) in de Metropolitan Opera in New York droeg bij tot de interna tionale erkenning van haar grote bruch - schilder, graficus Door Willem Laanstra, uitgeverij Ta bleau. Amsterdam Prijs 375 gul den. stemmiddelen. Haar stem maakte haar ook zeer geschikt voor het Verdi-repertoire, waartoe zij zich dan ook grotendeels heeft beperkt, ook al werden haar rollen in Lucia di Lammermoor (Donizetti) en Norma (Bellini) zeer geprezen Cristina Deutekom kende haar beperkingen als actrice. Het maak te haar voorzichtig in de keuze van haar rollen. Ze had zich veel voor gesteld van de uitvoering van Ros sini's 'Semiramide', waarmee ze eind januari, begin februari onder meer in Utrecht en Groningen zou optreden. Ook dat zal niet door gaan. Rillingen De opera-liefhebbers zullen het moeten doen met de herinnering aan haar laatste optreden als opera zangeres in de rol van Turandot van Puccini Volgens sommigen waren daar de tekenen van haar verminderende vocale middelen duidelijk herkenbaar; vele anderen kregen er nog steeds rillingen van genot van. Ze zullen Deutekom niet licht vergeten. JEUGDJOURNAAL - Gerard Die lessen (31) wordt per 1 april 1987 eindredacteur bij het jeugdjour naai. Hij is thans journalist bij het Utrechts Nieuwsblad. Dielessen volgt Huub Spall op. die het jeugdjournaal vorige maand verliet. UTRECHT - Niemand zal Cristina Deutekom ('La Deute kom', de 'Hollandse Nachtegaal' zoals zij door vele fans in binnen- en buitenland is genoemd) wijsheid ontzeggen. Haar besluit om onmiddellijk te stoppen met optreden is kenmerkend voor de absolute overgave, waarmee ze haar hele loopbaan heeft opgebouwd: alles of niets. Christina Deutekom met Marco Bakker in 'Ein Abend in Wten' vorig jaar februari. Exposities Leiden Rijksmuseum Boerhaave - straat, 'Balans van een eeuw'. T landse natuurwetenschappen neeskunde in de 19e eeuw, t/rr De Lakenhal houwwerk va di. t/m za. 10-17 Oude Singel. Jan Wolkers, t 13-17 i Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, keramiek van Keiko Ha- segawa, t/m 5/1; di. t/m za. 10-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Dieren, vroeger en nu', t/m 26/4; ma t/m vr. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg, 'Verdwenen dorpen, her vonden sporen', t/m 11/1; di. t/m za. 10-17 uur. zo. en ma. 12-17 uur Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg. Eddy Gheress. beelden en teke- I ningen, t/m 4/1; vr. t/m zo. 13.30-17.30 Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat, presentatie van Leiden Museumstad, t/m 16/1; ma. en woe. 10-17 en 19-21 uur. di. 10-17 uur. do. 10-21 uur, vr. 10-17 uur, za. 10-13 uur. Leidse Schouwburg - Oude Vest, apl- licaties en grafiekcollages van Nancy en Onno Hoekstra, t/m 31/1; ma. t/m vr. 11-15 uur, za. 10-12 uur Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg, foto's Harry Sengers, t/m 10/1; woe. t/m za. 13-17 uur. Galerie 't Huys beneè - Nieuwe Rijn. expositie Leny Noyen, vr. 14-16 uur. za., zo. van 12-16 uur Lakgalerie - Cleveringaplaats, Tony van Wassem, schilderijen, Eric van Straaten, foto's, t/m 23/1; ma. t/m vr. 10-22 uur. De Burcht - Burgsteeg, Paul de Mol 'De valse beeldenmachine 1', levende TV sculpturen, tot 3/1. Werkplaats De Bange Duivel - Rijn dijkstraat, monumentale grafiek van Arthur Puts. tot 29/1; do. 13-17 en 19.30 tot 22.15 uur; za. en zo. van 13-17 Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder. werk van de kunstkring-leden. Mary van Delft, Ine Groot. Riet Horstink. Janny van der Linden en Ylonka Rector- Wilhelmus. t/m 7/1; ma. t/m vr. van 8- 17 uur. Leythenrode Hoogmadeseweg. aquarellen van J.P. Boomsma, t/m 7/ 1; dag. 8-20 uur. Muzenhof - Gordynsingel, expositie van leden Kunstkring, t/m 7/1; ma. tl m vr. 13-18 uur. Voorschoten Ambachts-en Baljuwhuis - Voorscho ten in oude foto's, t/m 11/1, dag. van 14-17 uur. Rijnsburg Museum Gen. Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6. 'De Andere Middeleeu wen' en 'Toen ik op school was', t/m 1/2; vr 19-21 uur. za. 10-16 uur. Acteurs en actrices van de nieuwe Nederlandse musical 'Publiek' V.l.n.r. Marjolein Sligte, Simone Kleinsma. Jan Elbertse, Serge Henri Valcke, Erna Sassen, Hein van Beem, Victor van Swaay en Marloes Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Kerstachtige sfeer in 't zilver, t/m 2/1 woe., do., za. en zo. van 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Ikonen van Thea du Croix-Timmer- mans, t/m 8/1; woe., do., zo. 14-16 uur. za. 10-16 uur. Alphen Galerie Alba - José Calsina, aquarel len, schilderijen en grafiek, t/m 4/1; vr za. en zo. van 10-20 uur Nieuwveen De Veenhoeve - expositie van Fred Concerten Klassiek Het nieuwjaars-koffieconcert wordt op zondag 4 januari in de Stadsge- door Stanley Hoogland. Zij spelen werken van Beethoven, Mendelssohn en Ravel. Het concert begint om 11 30 Het trio Lanny Kho, piano, Irene den Herder, viool en Andy Lim, cello, treedt op maandag 5 januari in de Ka pelzaal van het K&O-gebouw op. Zij De violist Robert Szreder en de inter nationaal bekende pianist Aquiles Delle Vigne voeren op woensdag 7 ja nuari het laatste concert van de Liszt- cyclus uit. Het programma bestaat uit de compositie 'Epithlam' voor viool en piano, de grote sonate op een the ma van Chopin, voor viool en piano en uit pianowerken van Chopin die Liszt inspireerden tot het compone ren van zyn werken voor viool en pia no. (Mazurka's en de grote pianosona te op. 35 met de treurmars). Aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O-gebouw Een lunchconcert heeft donderdag 8 januari plaats in de Kapelzaal. De gi taristen John Fillmore en Tony Clin ton zullen flamanco-muziek ten geho re brengen. Aanvang 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal. Leiden Oen Haag de Maximonsters'. Diligentia woe 31, 19 uur. Purper 'De vyfde van Purper' do 1,14.30 uur, nieuwjaarsconcert Je remy Menuhin, piano, zo 4, 20.15 uur. Haagse Comedie met 'Hooikoort' van Noél Coward Amsterdam Schouwburg vr 2, za 3. 20.15 uur, 'Publiek', nieuwe musical van Seth Gaaikema en Bob Zimmerman. woe 7, 20 15 uur. De Zaak met 'De Oresteia' (of een andere tragedie), do 8. 20 15 uur. F Koninklijke Schouwburg woe 31,19.30 uur, do 1, vr 2, 2015 uur, Willem Nijholt Show za 3, 20.15 uur, zo 4, 14 uur, Haagse Comedie 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus zo 4, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'De Storm' van Shakespeare. ma 5. di 6, 20 15 uur, 'Een nieuwe dood' van Jos Brink woe 7, 20.15 uur, Intro-dans: drie nieuwe balletten Circustheater za 3, 20.15 uur. Het Nationale Ballet, George Balanchme-programma. Concertgebouw do 1, 15 uur, Nederlands Blazers En semble 'Muziek Theater' za 3, 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly m.m.v. Boris Christoff, bas. zo 4, 20.15 uur, Radu Lupu, piano, di 6, vr 9, 20.15 uur, Nederlands Phil- harmonisch kamerorkest o.l.v Anton Kersjes m.m.v. Olga Martinova, viool. Cultureel Centrum Amstelveen za 3, 20.15 uur, Pleuni Touw en Hugo Metsers in 'Het kan vreemd gaan' woe 7, do 8, 20.15 uur, Kitty Janssen. André v.d Heuvel e.a. in 'Allemaal leugens' De Kleine Komedie vr 3. za 3. zo 4, 20.15 uur. Hans Liberg 'Berg Berg' Het Muziektheter do 1, 14 uur, 25 jaar Nationale Ballet, m.m.v. Nederlands Balletorkest o.l.v Roelof van Driesten. De Nieuwe Kerk do 1. 15 uur, Nieuwjaarsconcert. Nieuwe De La Mar Theater do 1 t/m ma 5, 20.15 uur, zo alleen 14 uur, De Nieuw Amsterdam 'Voor vrouwen die in regenbogen geloven maar ook zelfmoord overwogen' vanaf di 6, 20.15 uur, 'Agnes van God', met o.a. Linda van Dijck. Stadsschouwburg do 1, 13.30 uur, De Nederlandse Ope- 'De i 'Max en de Maximon- do 1. 21 uur, Freek de Jonge 'Het da mestasje'. vr 2. za 3, 20.15 uur, Toneelgroep Theater 'Pip' naar Great expecta tions' van Charley Dickens zo 4, 19 uur, Scapino Ballet 'De Note- kraker'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21