v r ij e t ij d Nieuwe bloemen en planten voor in de huiskamer Uitersten bij Volkswagen: Polo diesel en Scirocco GTX 16 V 'Jaar van de doorbraak' voor Hyundai tenpost voor lief neemt - ook al kunnen ze die aan de pomp niet he lemaal terugverdienen - groter dan de marketingsmensen in de auto mobielwereld voor mogelijk had gehouden. Maar is er nu nog plaats voor een Polo diesel van dik 21 mille, die men in een (rustiger) benzineversie met precies dezelfde prestaties voor maar liefst 5 mille minder kan kopen? Natuurlijk, het verbruik ligt la ger (ik kwam bij die Polo diesel op ongeveer 1 op 16,5 en dat haalt de benzineversie bij lange na niet) en diesel is ook hier nog aanzienlijk goedkoper dan benzine, zodat men aan de pomp met een paar tientjes toe kan. Maar daar staat tegenover, dat niet alleen de aanschaffingprijs hoger ligt. Ook de verzekering en de motorrijtuigenbelasting zijn duurder, al zal over dat laatste nie mand de nek breken. Maar alles bij elkaar moet men toch heel wat ki lometers maken om die 5 mille meer terug te verdienen. En dat is nu juist een van de kernpunten. Wie veel kilometers maakt zal toch niet in eerste instan tie aan zo'n kleine auto denken. Die wil meer ruimte, grotere wiel basis, meer comfort. Bovendien, ook bij inruil is een kleine diesel niet zo'n gewild ob ject. Met z'n allen rijden we gemid deld een dikke 15.000 kilometers per jaar. Daar zitten ook de profes sionele kilometersvreters bij. De privérijders komen zelden aan zo'n gemiddelde. Dus is de markt klein voor een auto die veel kilometers moet maken om goedkoper te wor den. Wellicht zijn het de kleinere middenstanders, die met zo'n ge makkelijk tot een kleine bestelwa gen om te bouwen personenauto goed uit de voeten kunnen, maar veel meer categorieën gebruikers zie ik zo gauw niet. Ik geloof dan ook echt niet dat er een grote markt zal zijn voor deze Polo diesel. Dat ligt zeker niet aan de auto zelf. Hoewel hij beslist wat rumoeriger is dan zijn vergelijkba re benzinebroeder, is het geen ver keerde auto. Wie in de versnellin gen wat doortrekt, krijgt hem rede lijk snel ui^ de startblokken. Het duurt weliswaar een dikke 21 se conden voor hij uit stilstand tot 100 km per uur komt, maar het is ook maar een 1,3 liter krachtbron van niet meer dan 45 pk. Daar kan men niet alles van verlangen. Maar de topsnelheid gaat toch de 140 km/ uur te boven. Het kan beroerder. Deze Polo diesel is op zichzelf goed genoeg, het is alleen dat ik niet direct zie dat er in ons land een groot emplooi voor zal zijn te vin den. Maar dat moet een ieder voor zichzelf uitmaken. Scirocco GTX 16 V Trouwens, ik geloof ook niet dat er voor een ander uiterste van de VW-lijn - de nog niet zo lang op de markt zijnde Scirocco GTX zes tienklepper - een groot leger gega digden zal zijn. Maar dat heeft een andere oorzaak. Er zijn nu eenmaal niet veel mensen die in staat zijn een kleine vijftig mille neer te tel len, zelfs niet voor zo'n brok dyna miek op wielen. Ook bij deze Scirocco acht ik mij ontslagen'van de opsomming van voor- en nadelen van dit type Volkswagen. Hij is ook al te lang op de markt om daar uitvoerig bij stil te staan. Het gaat om een dui- VRIJDAG 2 JANUARI 1987 Als directeur Kreber van Gree- nib Car gelijk krijgt zijn we nu begonnen aan het 'jaar van de doorbraak' voor het Koreaanse merk Hyundai. Hij verwacht dit jaar 4.000 van deze Korea- nen in ons land te kunnen ver kopen. Driedeurs Pony XP Natuurlijk is deze optimistische prognose niet op los zand geba seerd, al hebben importdirecteu ren de neiging de toekomst altijd wat zonniger te zien dan deze in werkelijkheid is. Maar het gaat volgens Kreber goed met de verkoop van de vier en vijfdeurs Pony XP en daar komt op de Personenauto RAI volgende maand in Amsterdam nog eens een driedeurs versie bij. Dit driedeurs type zal standaard met een ander halve liter motor in schone uitvoe ring worden geleverd. Daardoor kan de prijs dik 2000 gulden lager zijn dan van een schoon model met 1300 cc motor. Dat wordt in ons land dan ook niet uitgebracht. De definitieve prijs van de nieuwe driedeurs Pony XP zal vlak voor Hoe groot de belangstelling van het publiek voor bloemen en plan- ten is, blijkt wel uit de bezoekcij- j fers van de vaktentoonstelling, die in Aalsmeer is gehouden. In totaal kwamen daar in vijf dagen ruim 70.000 bezoekers, van wie zo'n *30.000 op de zaterdag en zondag, toen de expositie voornamelijk I voor niet-vakmensen toegankelijk Het was in die Aalsmeerse vei- 5 ling weer een grandioos spektakel op een oppervlakte van maar even- ïtjes 20.000 m2. Degenen die hun i' prachtige stands daar hadden inge richt hoeft men niet uitsluitend te zoeken in de regio rondom het I kwekersgebied van Aalsmeer. Uit 1 Brabant en Zeeland, de nieuwe polders, Gelderland en Overijssel en Limburg waren er eveneens ve len met schitterende inzendingen vertegenwoordigd Hoewel op technisch gebied hier elk jaar veel te genieten valt, voor de ingewijde, omdat de meest gea vanceerde technieken en metho den worden gedemonstreerd, zul len wij ons houden aan de nieuwig heden op het terrein van bloemen en planten, die voor de consument interessant zijn. De bezoeker zal versteld hebben gestaan van de hoeveelheden ro zen die waren geëxposeerd. Zo eta leerde Jan Spek zijn crème-gele 'Anita' en werkelijk fluweel-rode 'Only Love'. Bij Moerheim trok de donkerrode, grootbloemige 'Char lotte' de aandacht. De nieuwe tros- roos 'Meichevil' wordt gegaran deerd voor een vaasleven van twee en een halve week. Wie van anjers houdt kon hier z'n hart ophalen. Lek en Zn. toonde te midden van vele standaardanjers ook nieuwe trosanjers, die in op mars zijn, zoals 'Bonita', Trivia en 'Saturnus'. Nieuwe grootbloemi- gen zijn o.a. de lila 'Santiago' en de oranje 'Albisole' van P. Kooij en Zn. Vanaf februari kunt u ook nieu we gerbera's- bij uw bloemist ver wachten. Van Florist zagen we zgn. zwart-hart gerbera's. zoals de gele Automaat voor stadskaarten in Breda De eerste automaat voor stadskaarten werd vorige maand door de firma Ron do in Breda neergezet. Voor één gulden kan een automobilist zich een kaart aanschaffen als hij een plattegrond bij de hand wil hebben of door condens of vernielzucht de opgehan gen kaart niet kan lezen. Het Bredase bedrijf is in zijn eigen stad begonnen, maar heeft bij een hon derdtal gemeenten in ons land vergunning aange vraagd om tot plaatsing van een automaat te mo gen overgaan. (foto anp» Samengesteld door Koos Post Technische gegevens: Polo Pointer diesel driedeurs. Vier- cilinder dieselmotor. Inhoud 1272 cc. Vermogen 45 pk. Vijfversnellingsbak. Lengte 3655 mm. Draaicirkel ongeveer 10 m. Inhoud brandstoftank 42 liter. Gewicht 770 kg. Aanhanger geremd 650 kg. Acceleratie 0-100 km/uur 21,2 sec. Topsnelheid 140 km/uur. Prijs 21.640. Scirocco GTX 16 V met katalysator. Viercilinder lijnmotor met 2 jn- en 2 uitlaatkleppen per cilinder met KE Je- tronic injectiesysteem. Inhoud 1781 cc. Vermogen 129 pk. Compressieverhou- ding 10.0:1. Brandstoftank 55 liter. Lengte 4085 mm. Draaicirkel 10,5 m. Gewicht 934 kg. Aanhanger geremd 1200 kg. Acceleratie 0-100 km/uur 8,6 sec. Topsnelheid 200 km/uur. Prijs 47.455,-. 'Amarillo' en de lila 'Geisha'. Terro Nigra verraste met geheel nieuwe typen: de wit rode, dubbelbloemi- ge 'Terrastar' en de oranje dito 'Terraspirit'. Heel bijzonder wordt de geurende - en hoe! - Gerbera '4711' van Van Gervekom. Een staaltje vakmanschap dat niet ge noeg kan worden gewaardeerd. Deze geurende gerbera is al mond jesmaat verkrijgbaar. Nieuwe chrysanten, zoals de kleinbloemige 'Refine' van Gebr. Van Zanten en de spinchrysant 'Revue'; nieuwe Alstroemeria-cul- tivars in de fraaiste pasteltinten, nieuwe orchideeën ook en vele nieuwe potplanten, bestemd voor huiskamer of kasje. senheim liggen de plannen klaar om naast Motel Sassenheim aan de Rijksweg een distributiecentrum te gaan bouwen waarin ook Gree- nib Car over een jaar of twee on derdak zal krijgen. delijke tweepersoons coupé. Niet al te grote kinderen kunnen nog net achterin, maar ook dan is het beter hun een lange rit te besparen. Maar zoiets weet men als men zo'n type kar koopt. Het gaat om andere aspecten van de wagen, ze ker als men de keus laat vallen op de door mij gereden GTX 16 V, die voor 47.455 in de prijskrant staat. Men kiest deze uitvoering voor de krachtpatser in het vooronder: de 1800 cc viercilinder lijnmotor met twee in- en twee uitlaatklep pen per cilinder met een KE Jetro- nic injectiesysteem. Heel simpel gezegd komt het er op neer dat door het dubbele aantal kleppen de 'ademhaling' van de motor aan zienlijk wordt verbeterd. Het ren dement van de brandstofverbran ding wordt daardoor vergroot, de soepelheid van de krachtbron aan zienlijk verruimd. De 129 paarde- krachten, die de motor maximaal in het geweer kan brengen, worden - om zo te zeggen - tot het uiterste benut. Het gevolg laat zich raden. In de comfortabele kuipstoelen heeft men één groot brok dynamiek in handen, die als een duivel reageert op het gaspedaal. Zonder de min ste moeite glijdt de wagen binnen de negen seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km per uur en als men maar even aan houdt zit de naald van de snel heidsmeter in de buurt van de 200 km/uur. Ik heb al meer betoogd, dat hoge topsnelheid voor mij geen doel op zichzelf is, maar het is wel enorm plezierig als men in het drukke he dendaagse verkeer snel kan reage ren. De souplesse van zo'n zes- tienkleppen motor is dan oolrom zo te zeggen zijn gewicht in goud waard. Wanneer dat alles dan nog gebeurt zonder al te veel kabaal, Nieuwe potplanten Het Kaaps viooltje is wel het meest verkochte kamerplantje in ons land. Er zijn heel wat variaties en er komen er steeds meer bij, zo als 'Nicoletta' en 'Sabrina' van de Eeuwige Lente. De mini's, kleine plantjes met kleine bloempjes, doen het ook uitstekend. De dub- belbloemige nieuwelingen konden ons niet zo bekoren. We zagen ook een mini-Kalanchoë 'Seraya'. Fi des toonde overigens ook een fer me sortimentsuitbreiding met 'In dische' namen als 'Timor', en 'Siam'. Leuke kleuren en bijzonde re bladvormen zijn daar onder. Een plant voor donkere ruimten moet Pachira worden, die bij All Plants Eveleens een ereplaats had. Er zijn niet zo veel kamerplanten die met weinig licht genoegen ne men. Hij doet een beetje denken aan Jathropha, wat het 'stammetje' betreft. Als potplant nieuw is ook het kangoeroepootje (Anigozanthos mi ni profilic), evenals de bonsai-ach- tige Eucalyptus erythrocorys van Pouw, Toon Kuipers brengt een bestaande bromelia in een nieuwe uitvoering, nl. Bilbergia nutans met hangende bloemen. Hier za gen we ook Neoregelia carolinae 'Devroe'. Potlelie Bak introduceerde het tegen een rekje gekweekte 'klimmertje' dis- chidia pectenoides, dat op de Filip pijnen in symbiose leeft met mie ren. De plant heeft twee soorten bladeren, beide mooi lichtgroen. Onderaan kleine, normale blaad jes, naar boven toe verschijnen grote, blaasvormige bladeren waarin vocht wordt opgeslagen. De karmijnrode bloempjes zijn kleine knipjes die leuk tegen het groen contrasteren. Na de potroos, potchrysant, po- tanjer enz., is er nu ook de potlelie. Piet Schenk van Bischoff Tulleken vertelde dat ze er tien jaar over hebben gedaan om langs geneti sche weg te bereiken dat de lelie rassen kort blijven. Hij ziet vooral een markt in de VS waar men graag deze 'easter lilies' in pot wil kopen. Ze worden jaarrond bloeiend in de kas geforceerd. 'Aristo' is goudkleurig en 'Char meur' roserood. Ook van Spathiphyllum zijn er twee nieuwe: 'Pluto' en 'Apollo', uitgebracht door Gebr. Braam. Van de struikachtige kamerplant Pittosporum tenuifolium heeft 'Silver Dollar' bijna zwarte twijgen. P. eugenioides 'Variegatus' heeft bont blad P. tobira kan veel geu rende bloemen produceren. Lief hebbers van palmachtigen kunnen Mascarena verschaffeltii als nieuw komer begroeten. Fraai was ook de stand met in- sektenetende planten van Cresco. Zonnedauw (Drosera-soorten), Ve- nusvliegenval en indrukwekkende bekerplanten als de Sarracenia- soorten kunt u nu in uw venster bank kweken. Nieuwigheden En wat ons nog meer te wachten staat aan nieuwigheden voor tuin en kamer bleek wel bij het doorne men van de catalogus van Panne- vis-zaden 1987. Een Begonia sem- perflorens 'Eureka bicolor', wit met rose rand. 'Romance' wordt een nieuwe perkplant van Verbe na, slechts 10 cm hoog en in de lila met wit hart, scharlaken rood, rose, wit en er worden nog meer kleuren beloofd. Lage types Zinnia als perk- èn potplant, 25 cm hoog en 8 cm grote bloemen. Van'akelei een hybride: 'Ministar', waarvan de bloem blauw is met witte 'kroon'. Luzula nivea wordt een nieuwe sierbies, waarvan de pluimen pri ma kunnen worden gedroogd voor bloemstukjes; bloei in mei/juni. In de Nina-serie der vergeetmijnietjes (myosotis) komt als eerste een hel- derrose, ong. 20 cm hoge uit en ook hier zullen meer tinten volgen, 't is eigenlijk te veel om allemaal op te sommen. Maar nog even de pot plant Solanum capucastrum 'Etna' De kangoeroepootjes, nu ook als potplant, (foto-s gpd> noemen, een nachtschade die als potplant in de wintermaanden met vuurrode bessen is getooid. Deze wordt 30 cm hoog. Nog is niets gezegd over veel za ken, zoals de gedroogde (en geverf de...) droogbloemen; het voor Ne derland bijzondere vlijtig liesje: Impatiens 'New Guinea', de werkelijk prachtig antieke boeket- houders van een verzamelaar bij de International Floral Design School, de Ficussen met vier in el kaar gestrengelde stammen; de speelse vormboompjes; de schone slaapster van Zurel; de vele varens en de schitterende bloemenarran- gementen die zoveel duizenden be zoekers hebben geboeid. Nadere informatie over hierbo ven genoemde bloemen en planten kunt u bij de Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer verkrijgen; Postbus 100 afd. public relations, of telefoon 02977-34567. Rechthoekige pan Heeft u zich wel eens afgevraagd waarom pannen per sé rond moe ten zijn? Fissier, geen onbekende in de keuken, is in elk geval van mening dat ook pannen zich wat rechtlijniger mogen presenteren. De nieuwe serie Quadra, Design 90 van dit merk omvat een reeks rechthoekige pannen, die vooral de liefhebbers van high-tech aan zul len spreken. Om de kookkwaliteiten niet on der de vorm te laten lijden, hebben deze pannen wel een ronde ge draaide sandwichbodem, zodat bij elektrisch koken de warmte-over- dracht optimaal is. De pannen zijn verder zo ontworpen dat ze ook niet zullen misstaan als serveer- schaal. Prijzen tussen de 179 en 379 gulden. Meer In Europa Het Koreaanse merk Hyundai wordt tot nu toe in vier Europese landen uitgebracht. Dat aantal zal in de naaste toekomst worden ver groot, omdat het Hyundai-concern heeft besloten de aandacht meer op Europa te richten. Dit vooral vanwege de tekorten op de han delsbalans met Japan, waar veel machines worden verkocht en het overschot op de balans met Ameri ka, waar zeer veel auto's worden gekocht. Daarom worden de ver kopen elders - zoals in Europa - nu bijzonder gestimuleerd. Het ligt ook in de bedoeling de fabricage van onderdelen in Korea te gaan uitbreiden. Er wordt naar gestreefd over een jaar of drie 95 procent van alle voor een auto no dige onderdelen in Korea zelf te maken. zonder enig protestgeluid, terwijl de wagen volledig onder controle blijft, dan begrijpt men waarom zo'n fiks bedrag voor een dergelijk brok energie moet worden neerge teld. Een verbruik van ongeveer 1 op 11 zal dan niemand tegenvallen. Hoewel deze Sqirocco beslist niet luxueus is aangekleed heeft hij in het hart van het dashboard wel een uiterst uitvoerige boord computer standaard meegekregen. Nagenoeg alle ritgegevens kan men daarop terugvinden, inclusief de buitentemperatuur, die bij kans op gladheid van belang kan zijn. Maar daarnaast biedt dit elektroni sche hulpmiddeltje ook nog de ge legenheid de gegevens per dag te controleren. Toen ik de Scirocco terugbracht konden ze meteen zien, wat ik die dag had gereden. De driedeurs Pony XP i Hyundai van de Winkelhof en Leiderdorp. Het omvangrijke programma van Volkswagen wordt van tijd tot tijd ververst en aangevuld. Dateert het laatste nieuwe model echter alweer van een tijdje terug, in het recente verleden zijn er wel enkele varian ten van bestaande modellen bij ge komen. Zoals een dieselversie van de Polo en een zestien-kleppenedi- tie van de Scirocco. Natuurlijk zijn het onvergelijk bare grootheden. Ze hebben om zo te zeggen alleen het VW-embleem gemeen. Maar ze zijn beide vrij nieuw. Daarom raken deze uiter sten van de VW-lijn elkaar hier in deze rij-impressie. Polo diesel Allereerst de Polo diesel. De ben jamin van de huidige (tweede) ge neratie van de Polo, die ik op zich zelf wel voldoende bekend mag achten. Hoewel geen echte uit schieter, is de populariteit van het kleinste VW-model groot genoeg om het een vaste plaats in het Wolfsburgse programma te garan deren. Groot genoeg zelfs om in de ogen van de beslissers in het VAG- concern de produktie van een die selversie verantwoord te achten. Al heeft dat besluit velen een beetje verbaasd. Aan de kansen van klei nere diesels wordt nog wel eens ge twijfeld. De diesels winnen terrein. Hun aandeel in de totaalverkopen stijgt nog steeds. De kleine diesels heb ben zelfs een groei doorgemaakt die vriend en vijand heeft verrast. Kennelijk is het aantal automobi listen, dat een grotere vaste onkos- een pand in Heemstede. Pon Car blijft voorlopig nog de onderdelen van Hyundai distribue ren. Opslag en transport van de Koreaanse auto's blijven in Rotter dam, maar verkoop en marketing worden voortaan vanuit Hoofd dorp geregeld. Dat zal overigens ook niet al te lang duren, want bij 'moeder' Abemij Holding in Sas- Verhuisd Zoals onlangs bericht is Hyun- dai-importeur Greenib Car inmid dels verhuisd naar de Saturnus- straat in Hoofddorp. Tot voor kort deelde het merk met de Seat-im- porteur (thans Pon Car genoemd) voor de nieuwe gerbera: Toepasselijk is de Een nieuwe kamerplant die weinig licht nodig heeft: pachira.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14