Een bandje tegen de zenuwen Ü3 Ivantsjoek al zeker van titel Van der Berg klasse apart Sterke start van Brouwer Unieke prestatie van Rosa Mota Den Helder gaat door Arsenal begint ook goed Dolle Dries slaat toe VRIJDAG 2 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 11 Jeroen Piket tweede Toernooi Nieuwe Sloot Jan de Rooy baant zich een weg ALPHEN AAN DEN RIJN - In het door de tennishal Nieuwe Sloot georganiseerde indoortoernooi wa ren in de B-klasse de Leidse dis- trictstitels te verdienen. Beide ti tels gingen naar een Van der Berg. Was bij de mannen Unicummer Michael van der Berg de sterkste van de vijftien deelnemers, bij de vrouwen was Heieen van der Berg een klasse apart. Na in de halve Finale clubgenoot Erik Snellenberg te hebben terug gewezen. stuitte de als eerste ge plaatste Michael van der Berg in de eindstrijd op Freek Tanis. De bij Dekker spelende Leidenaar gaf Van der Berg goed partij, maar kwam op de beslissende momen ten tekort: 6-4, 6-4. De in Koude kerk woonachtige Van der Berg maakte optimaal gebruik van zijn lengte en bleek, indien nodig, ook verrassend snel ter been te zijn. Naamgenote Heieen van der Berg, veertien jaar pas maar al spelend als een routinier, rekende in de Fi nale via twee keer 6-3 af met Mar guerite Patiwael. Laatstgenoemde verloor in de halve eindstrijd van het C-toernooi verrassend van Bionda Zonderop. een speelster die in de halve Finale van het B- toernooi door Heieen van der Berg werd geklopt. De voor De Munnik uitkomende Patiwael had in de halve Finale Ma deion Damen teruggewezen. He- leen van der Berg was van de slechts acht deelnemende vrou wen onbetwist de sterkste. Voor het mannendubbelspel in B schre ven maar vijf koppels in. De Finale werd betwist door Jan Willem Lug- thart en Stefaan Faas enerzijds en Michael van der Berg en Freek Ta- nis anderzijds. In een treffen zegevierden Lugthart en Faas met 6-7, 6-3 12-10. De enkeltitels in de C-klas- se gingen naar Kees-Jan Schuilen- burg en Carola Geerlings. Eerstge noemde versloeg Mark Fleischeuer met 6-4, 6-3 en Geerlings klopte Bionda Zonderop met 1-6, 6-1 en 6-4. Overige uitslagen: gemengd dubbel C: Bionda Zonderop/Erik Bakker - Carina Smit/Peter Beijer 6-3, 6-2; mannendubbel C: Kees- Jan Schuilenburg/Mark Flei scheuer - Enk Bakker/Marco Smit 4-6, 6-1 en 6-4; vrouwendubbel C: Fleur Meijer/Carola Geerlings - An Oudshoorn/Jacqueline van der Plasse 6-3, 6-4: vrouwenenkel D Lucie Heijers - Alie Oudshoorn 6- 4. 4-6 en 6-1; mannenenkel D Cees Koeleman - Cor Jongejan 7- 5. 6-4; gemengd dubbel D: Gre de Roo/Fred Verdaasdonk - Trijn Eu- verman/Nico Smit 7-5, 7-6; man nendubbel D: Nico van Hammen/ Joost van Riet - Cor Jongejan/ Andre Pont 6-2, 6-3; vrouwendub bel D: Trijn Euverman/Joke Ver kerk - Nollie van der Merwe/Ada Tjho 6-7, 6-3 en 7-5. TENNIS - Michiel Schapers heeft zich geplaatst voor de derde ronde van de open tenniskampioen schappen van Zuid-Australië in Adelaide. In de tweede ronde won Schapers in twee sets van de als vierde geplaatste Amerikaan Matt Anger. De setcijfers waren: 7-5 en 6-3. Veldrijder Martin Hendriks vaart wel bij sportpsychologie ASSEN (GPD) - Kan Madonna morgenmiddag Martin Hendriks zodanig inspireren dat hij zijn nationale titel pro longeert? Een uur voor de start pakt de begaafde jongeling zijn walkman, en droomt hij weg bij de zwoele diva van de pop-scene. Een onuitputtelijke bron van inspiratie, en de ideale manier om de spanning van de wedstrijd weg te werken. Martin Hendriks (22) wordt volwassen als veldrij der, maar kan hij, nu de cruciale maand voor de deur staat, de druk aan om zijn talent in goud om te zetten? HAARLEM (ANP) - spectaculair den van de vijfde Haarlemse Bas- uiteindelijk ketballweek hebben twee Neder- - - landse groepswinnaars opgele verd. Dat landskampioen Den Bosch in poule A zou gaan winnen, stond eigenlijk al vast. Maar dat Den Helder in de sterker bezette B- groep eerste zou worden, was voor het Haarlemse publiek een grote verrassing.' De ploeg van Ton Boot speelde gisteragavond tegen Hapoel Galil een zeer sterke tweede helft, waar in door perfect verdedigen de ach terstand bij rust (37-44) werd weg gewerkt en met 78-71 afcnog de winst werd gepakt. Marco de Waard schoot met een twee- en een driepunter voorbij de Israëliërs, die het nog steeds zon der hun Amerikaan Curtis Barry moesten stellen. Vanaf dat mo ment lukte bij de lijstaanvoerder in de nationale competite alles en miste Galil veel te veel. Het verschil liep zelfs op tot 15 punten (74-60 in de vijftiende mi nuut), maar het bleef spannend. Winst op zich was voor Den Helder niet voldoende zich te plaatsen voor de halve eindstrijd. Het ver schil moest minimaal twee punten zijn. Galil kwam terug tot 74-69. Een doordringfout van Schmuel Zisman effende echter voor Den Helder het pad naar de halve fina les. Daarin komt de Noordholland se ploeg te staan tegenover Hapoel Holon. In de andere halve eind strijd treffen Den Bosch en Chica go elkaar. SPORTAGENDA ZAALKORFBAL Fortuna-DKOD, Rohda-Dalto, SCO-Rapiditas, Deetos-DO- Roest-VES. Antilopen-VEO, KVS-SMS OVERGANGSKLASSE B: SDO-Blauw Wit'51, Archipel-Die Haghe. TOP Luto (za 18.45 uur Wasbeek), Kwiek (Hg)-Deto OVERGANGSKLASSE C: Drachten Ro denburg, Ritola-HKV, Fides Pacta-Trckvo- gels (zo. 15.00 uur 5-meihal), Pams-Asko ZUID WEST IA: Kinderdijk-Fik.za 10 35 r Alblasserdam); B: Hoogvliet-De Dana. Hoogvliet). Olvmpiaan- ndhage) 15.15 u 19.45 i__ Zuiderkwartier (l ZUID WEST IIA: Tempo-Velocil 16.15 uur Arena); D: DKV-De Algemene (zo. 14.50 uur Wielwyk), Crescendo-ALO Mannen EERSTE KLASSE WEST: Blitz - Leider dorp (Vliethorst, 14.30 uur), Zoebas - Bin- Martin Hendriks: "Niemand kan je helpen bij GRONINGEN (ANP) - Vassili Ivantsjoek is al na de twaalfde en voorlaatste ronde van het toernooi om het Europese schaakkam pioenschap voor junioren zeker van de titel. De toppartijen Soko io v-Ivantsjoek en Gdanski-Blatny eindigden gisteren in Groningen snel in remise, waardoor de scha ker uit de Oekraine zijn voor- LONDEN (ANP) - Tot het einde van het „feestdagenprogramma" in de league is Everton in de pas gebleven met Arsenal. Het verschil tussen de Londense lijstaanvoer der en de concurrent uit Liverpool bedraagt vier punten. Beide ploe gen begonnen het nieuwe jaar met winst. Everton versloeg Aston Vil la met 3-0. Arsenal won de derby tegen Wimbledon met 3-1. Doordat Liverpool bij Nottingham Forest op 1-1 bleef steken, is het gat tus sen Arsenal en Liverpool negen punten, dus drie gewonnen uit wedstrijden volgens de Engelse telling. Forest, Tottenham Hotspur en Norwich liggen nog één stapje verder terug. Arsenal had op nieuwjaarsdag weer een beroep gedaan op Charlie Nicholas. De Schotse international stond in de aanval voor de gebles seerde Peter Groves. De 36.000 toe schouwers hebben plezier beleefd aan zijn terugkeer. Hij maakte doelpunten in het midden van bei de speelhelften. Martin Hayes schoot raak van de strafschopstip en daarmee bleef Arsenal zonder nederlaag in een reeks van achttien wedstrijden. Bauer winnaar in Garmisch GARMISCH PARTENKIRCHEN (SID/DPA) - De Westduitser And reas Bauer heeft op Nieuwjaarsdag de tweede wedstrijd van de Vier Schansen-tournee voor skisprin gers gewonnen. De 25-jarige Bauer, die nog geboren moest wor den toen Georg Thoma 25 jaar gele den als laatste Westduitser een wedstrijd voor de toernee die voor de 35ste keer wordt afgewerkt, op zijn naam bracht, vergaarde met sprongen van 98 en 102 meter 204,4 punten. De Fin Jukka Kalso (202,0 pun ten voor sprongen van 96 en 105,5 m) werd tweede. De Oostduitser Findeisen bezette met 201 punten (98,5 en 100,5 m) de derde plaats. Gerrit-Jan Konijnenberg werd de eerste Nederlander die in Gar- misch-Partenkirchen van de schans kwam. De 22-jarige student uit Leiden klasseerde zich met een sprong van 54 meter niet bij de eer ste vijftig, die een tweede sprong mochten maken. SAO PA ULO (SID) - Rosa Mo- ta, de kleine Portugese mara thonloopster, heeft in de nacht van het oude naar het nieuwe jaar, haar unieke serie in de traditionele Sylvesterloop van Sao Paulo voortgezet. In de jaarlijkse wedstrijd door de straten van de met zijn ne gen miljoen inwoners grootste stad van Zuid-Amerika die voor de 62ste maal werd ge houden, zegevierde Rosa Mota voor de zesde achtereenvol gende maal. De wedstrijd voor de heren, die ook 12.640 meter liepen, leverde opnieuw een Zuidamerikaanse zege op. Ro lando Vera uit Ecuador zege vierde zonder moeite. Hij had op de eindstreep bijna een mi nuut voorsprong. De straten van Sao Paulo waren opnieuw met honderd duizenden toeschouwers ge vuld. Zij maakten het door hun opdringen de ongeveer 8000 deelnemers traditiege trouw zeer moeilijk. De 27-ja- rige Mota werd van het drin gen van het publiek het slacht offer. De Portugese werd om ver geduwd en kwam met een sprong van anderhalf punt op zijn belangrijkste concurrenten be hield. Leidenaar Jeroen Piket won met zwart van Mark Burgess en kwam daardoor, met onder anderen Ivan Sokolov en Pavel Blatny, op de tweede plaats. Nationaal jeugd kampioen Joris Brenninkmeijer miste op de 35ste zet tegen de En gelse meester James Howell pion- en partijwinst en daardoor de mo gelijkheid naar de vijfde plaats te klimmen. John van der Wiel sloot het jaar 1986 slecht af. Bij het internationa le schaaktoernooi in Reggio Emilia verloor de met zwart spelende Lei denaar van Smislov. Na vijf ronden heeft Van der Wiel anderhalf punt. In de partij tegen de Roemeen Suba, die dinsdag werd afgebro ken, staat de enige Nederlandse deelnemer op winst. De Hongaar Portisch, die het klassement aan voert, kwam remise overeen met Tsjernin. Jan Timman is uit de top tien van de internationale schaakfede ratie (FIDE) verdwenen. De Neder lander, die in 1986 wel veel in actie kwam maar weinig opzienbarende resultaten boekte, bezette vorig jaar nog de gedeelde derde plaats. De ranglijst wordt per 1 januari 1987 uiteraard aangevoerd door wereldkampioen Gary Kasparov. De onttroonde titelhouder Anatoli Karpov is nog tweede gevolgd door zijn landgenoten Sokolov en Joesoepov. De Zwitser Kortsjnoi bezet de vijfde plaats. De Top-tien: 1. Gary Kasparov (Sov) 2735, 2.Anatoli Karpov (Sov) 2710, 3. Andrej Sokolov en Artoer Joesoepov (beiden Sov) 2645, 5. Viktor Kortsjnoi (Zwi) 2625, 6. Lju- bomir Ljubojevic (Joe) 2620, 7. Ro bert Hübner (WD1) en Nigel Short (GBr) 2615, 9. Lajos Portisch (Hon) 2610, 10. Boris Spassky (Fra) en Mikhail Tal (Sov) 2605. De zenuwpees uit het Drentse land heeft dit seizoen meerdere malen met turbo-kracht door het veld ge reden. Zijn solo bij de Super Pres- tige-veldrit in Valkenswaard was 'er een om in te lijsten. Hendriks is een fenomenaal technicus, heeft een goed postuur voor een veldrij der, en vergroot daarnaast van jaar tot jaar zijn inhoud. Kortom: hij heeft minimaal één, maar waar schijnlijk twee streepjes voor op de rist andere „talentvolle jongeren" die de afgelopen jaren hun neus aan het venster staken. Bovendien verkeert Martin Hen driks in de gelukkige omstandig heid dat hij uit het Noorden komt, en dat betekent in de regel een nuchtere kijk op het leven. Dus geen bekers in de huiskamer, geen uitpuilende prijzenkast. maar schilderijen aan de muur en het re gionale symbool op het bijzettafel tje: Bartje. „Ik moeteen regelmatig levensritme hebben. Het is belang rijk dat ik op tijd naar bed ga, en op tijd weer opsta. Vorig jaar deed ik forse wonde aan de rechter knie over de finish. Rosa Mota was na de bijna dertien kilo meter totaal uitgeput. On danks de problemen die zij on derweg bad ondervonden, liep de tweevoudige Europese ma- ratbonkampioene van Athene (1982) en Stuttgart (1986) haar beste tijd in de Sylvesterloop. Zij legde de 12.640 meter afin 43 minuten en 25 seconden. Rosa Mota leidde bij de vrou wen van start tot finish. De tweede plaats ging verrassend naar de Zwitserse Mar tine Op- pliger, die twaalf seconden achterstand had. Rolando Vera, de eerste win naar van de wedstrijd uit Ecuador, ondervond in feite totaal geen tegenstand. De Zuidamerikaan, die in 1986 verrassend als tweede eindig de achter de Braziliaan Jose Joao da Silva, liep een tac tisch bekeken wedstrijd. „Ik hoop met dit succes de door braak naar de internationale top te hebben gemaakt. Mijn grote doel voor dit jaar is de marathon van New York." PARIJS (ANP) De Nederlandse motorcoureur Aijan Brouwer le verde bij de proloog van de rally Parijs - Dakar een knappe presta tie. Brouwer, die bij de vorige edi tie van het woestijnevenement in het nieuws kwam door twee dagen spoorloos te blijven, stuurde zijn KTM-machine op het circuit in Cergy-Pontoise in de buurt van Pa rijs als vierde over de streep. De Nederlander had een achter stand van 1 minuut en 1 seconde op de Fransman Gilles Lelay, die vorig jaar na zijn landgenoot Cyril Neveu als tweede in Dakar aan kwam. Lelay had voor de zeven ki lometer lange proloog 9 minuten en 32 seconden nodig. Hij bleef de Italiaan Michele Rinaldi en de niets anders dan Fietsen. Als ik dan geen zin had om op te staan, bleef ik een uur langer liggen. Dat kan natuurlijk niet. Dat is toegeven aan je zwaktes. Zo iets gaat van kwaad tot erger". Er kwamen echter andere tijden. Vanaf maart vervult Hendriks de militaire dienstplicht; eerste twee maanden opleiding in Den Bosch, en veiyolgens werd hij gestatio neerd in Hooghalen, op een steen worp afstand van Assen, ,,'s Och tends begin ik vroeg, en 's middags kan ik dan trainen, 's Avonds ben ik gewoon thuis. Dat is ideaal en de resultaten komen dan vanzelf. Na tuurlijk, ik moet ook wel eens lan ger doorgaan, als er werk blijft lig gen. De liefde moet wel van twee kanten komen". Hij verwijst ver volgens naar Rinie Pley. „Die doet in dienst hetzelfde als ik. Die is toch ook veel beter gaan rijden". Pap In feite had Hendriks er maar één echte miskleun tussen zitten. Uitgerekend op het parcours van het NK had hij - zoals veldrijders dat zeggen - pap in de benen. Hen driks wenste zich niet te forceren, en reed als een toerist in het rond. De kritiek was niet mals. „Iedere renner heeft er wel eens een slech te wedstrijd tussen zitten. Dan ga je je toch niet kapot rijden. Er zijn veldritten genoeg. Ik wil me spa ren voor een andere koers. Boven dien zijn er genoeg anderen die precies hetzelfde doen". Zoals de gewezen wereldkam pioen bijvoorbeeld. „Ja, maar wat Liboton doet is natuurlijk hele maal belachelijk. Die zouden ze per ronde uit moeten betalen, dan zul je zien hoe vaak hij dan afstapt. Als beroepsrenner gelden er trou wens andere normen. Als ik prof was geweest, had ik het in Olden- zaal anders gedaan". Het parcours in Oldenzaal is hem nochtans op het lijf geschreven. „Het liefst heb ik harde en snelle parcoursen, waarop ik mijn wend baarheid en techniek kwijt kan. Ook in de modder kan ik echter goed uit de voeten. In Gieten reed ik met de besten mee, en in Oss Fietste ik met Stamsnijder toch simpel weg van de rest". De modder; vorig jaar ging Hen driks in het Belgische Lembeek bij het WK volledig onderuit. „Het parcours was helemaal uit de hand gelopen. Ik had een lichte blessure en iedereen riep dat ik wel wereld kampioen zou worden. Die druk kon ik niet aan. Ik ging aan mijn zenuwen ten onder". Fransman Thierry Charbonnier daarmee ruim voor. Bij de motorcoureurs presteer den ook de broers Toon en Pierre Karsmakers redelijk op het moei lijk berijdbare traject. Toon kars makers werd achttiende en Pierre eindigde op de 29e plaats. Bij de vrachtauto's zegevierde Jan de Rooy voor zijn grote rivaal, de Fransman Georges Groine. Jim Vermeulen kwam met met zijn wa gen vast te zitten. Ook zijn broer Huub Vermeulen verloor kostbare tijd door een onwillige koppeling. Kees en Mieke Tij sterman bereik ten ondanks een lekke band als 23e de finish. Bij de autocoureurs had de Finse ex-wereldkampioen Ari Va- Hypnose Sindsdien heeft Hendriks niet stil gezeten. Hij kwam via-via in contact met de sportpsycholoog Ferdi Oyen. De resultaten waren verbluffend, hoewel Hendriks in de occulte hoek werd gedrukt. Hij zou gehypnotiseerd worden door Oyen, hetgeen door Hendriks on middellijk naar het rijk der fabelen wordt verwezen. „Ik had wel eens nagedacht over de vraag hoe ik van mijn zenuwen af kon komen. Van Oyen zelf had ik nog niet gehoord, wel had ik eens gelezen dat Mieke Havik ook altijd met cassetteband jes werkte. Ik ben naar Oyen toege gaan en hij heeft me een aantal me thoden voorgelegd. Die welke ik nu volg, sprak me het meest aan". Een uur voor de wedstrijd zet Martin Hendriks zijn walkman op. en luistert hij naar een bandje van pakweg tien minuten. Tegen de achtergrond van zachte Madonna muziek heeft Oyen een tekst inge sproken, „die", zo stelt Hendriks, „me absoluut rustig maakt. Het tanen en zijn coëquipier Bernard Giroux, een journalist, al pech in de proloog. Tijdens de korte maar lastige rit brak het rechtervoorwiel van zijn fabrieks-Peugeot. Slechts met de grootste moeite haalde Va- tanen, die vijftien maanden na zijn ernstige ongeluk in de rally van Ar gentinië voor het eerst weer in een wedstrijd aan het stuur zat, de eindstreep. Vatanen zette een aan tal bereidwillige toeschouwers als tegenwicht op de wagen om op drie wielen de Finish te halen. Hij werd met bijna elf minuten achter stand 204e. De proloog werd ge wonnen door de Schot Dave Co- wan in een Mitsubishi. De Ke- nyaan Sheka Mehta werd tweede. doel van de therapie is, dat ik uit eindelijk zonder het bandje naar een wedstrijd kan toe leven. Eén keer heb ik vergeten het bandje af te luisteren, in november vlak voor het Nederlands kampioenschap voor militairen. Ik had het te laat door, en ja hoor, bingo. Prompt be gon ik over te geven. Een kwartier voor de start stond ik nog te kot- Hendriks noemt het zelf een ritu eel, dat door topsporters veel te weinig wordt gehanteerd. „Stam snijder werkt sa men met een acu puncturist, Vergeer gaat naar een haptonoom: dat soort behandelin gen helpt echt. Veel meer jongens kunnen daar baat bij hebben. Je moet dan lak hebben aan wat ande ren zeggen, en erin geloven". Krachtsexplosie Veldrijden is een soort krachts explosie. Toprenners staan ook al tijd gespannen aan het vertrek „Niemand kan je helpen in een vel- drit. Je bent helemaal op jezelf aan gewezen. De start is al enorm be langrijk. Daarom ga ik ook altijd als een vuurbal weg. Dan is het ver volgens een uur en een ronde lang knallen. De eerste twee ronden kun je voelen hoe goed je die dag bent. Verder ben jc aangewezen op oriëntatiepunten. In Oss kon ik op bepaalde punten elke ronde timen hoe ver ik achter lag op Stamsnij der. Op één punt stond ook een man die keer op keer riep: „Ernaar toe, hij zit kapot", maar Stamsnij der zat natuurlijk helemaal niet ka pot. Verder hoor je weinig. Je bent met jezelf bezig" Hendriks is door de wereldelite opmerkelijk snel geaccepteerd. Na wat gekissebis in de beginfase is Hendriks nu kennelijk een van hen. Dat duidt op erkenning. „Ik weet ook niet hoe het komt. De laatste tijd heb ik een goed contact met de jongens. Na de koers zijn we vrienden van elkaar. De top wordt breder, en dat hebben ze na tuurlijk door Er komt een reeks jongeren aan. die bij elkaar toch een goede lichting vormen". En de vaandeldrager is een Drent. LMHC - Alliance. Roomburg - Loonidas. Roomburg - Capelle, Alecto - Bleiswnk Alecto - HDS. HEERENVEEN (ANP) - Dries van Wij he is niet langer de schaatser die zich alleen op natuurijs best voelt. Onder optimale omstandig heden, in het overdekte Thialf-sta- dion in Heerenveen, won Neder lands meest ervaren marathonrij der donderdag de twaalfde wed strijd om de KNSB-beker. Het was zijn derde overwinning in de reeks van 23 marathons. Bij de strijd om de tweede plaats moest de finishfoto uitkomst bren gen. Die wees uit dat Herbert Dijk stra de schaats een fractie eerder over de meet had geduwd dan Dirk Maarsen. Richard Van Kempen eindigde in de massaspurt als vijf de. Hy blijft aan de leiding in het klassement om de KNSB-beker.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11