LEIDSCH DAGBLAD Intensieve jacht op fraudeurs 1987 ONZE PLANNEN VOOR HET NIEUWE JAAR VANAVOND OPTV DRS.T0N DREESMANN MET ANDRE. Leidse politie besteedt 1500 uur aan vatten verkrachter Libanese organisatie meldt executie van drie ontvoerde joden SCHADEVRIJ CDA-senator Kiers zou betrokken zijn bij miljoenenfraude Jan Wolkers trekt veel bezoekers naar Lakenhal WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 38204 Man (19) heeft inmiddels in drie gevallen bekend LEIDEN - De 19-jarige Leidenaar die maandag werd aangehouden omdat hij zon dagochtend had geprobeerd een 16-jarig meisje uit Rijnsburg te verkrachten, blijkt degene te zijn die vanaf juni '85 een aantal vrouwen heeft verkracht in Leiden en om geving. De 19-jarige heeft inmiddels drie ver krachtingen bekend en twee pogingen. De politie sluit niet uit dat hij meer zedenmis drijven op zijn naam heeft staan, "maar dat zal nog onderzocht moeten worden", aldus politievoorlichter Graveland. Vandaag wordt hfj voorgeleid. Op 21 juni '85 verkrachtte de Leidenaar een 33-jarige vrouw in de Leidse Hout. Het was rond zes uur 's ochtends. Ongeveer een week later - op 29 juni - sloeg de man weder om zijn slag in de Leidse Hout. Weer was het vroeg in de ochtend. Onder bedreiging van een mes verkrachtte hij een 21-jarige vrouw. Op zaterdag 31 augustus hield de man zich op in de omgeving van zwembad Poelmeer in Oegstgeest, waar hij een 22-ja- rige vrouw verkrachtte. Op 27 oktober bleef het bij een poging, aangezien de 28-jarige vrouw die op de Broekweg werd lastig gevallen, zich zc weerde dat de man op de vlucht sloeg. Op die datum werd er ook een klopjacht ge houden op de verkrachter. Ongeveer 35 po litiemensen kamden de Leidse Hout uit Vergeefs. achteraf aan stom geluk. Voorlichter Graveland: "We hebben altijd rekening ge houden met de mogelijkheid dat het om een zeer geslepen heerschap ging. Dat blijkt echter niet het geval te zijn. Hij heeft gewoon telkens stom geluk gehad". Afgelopen zondag probeerde de 19-jarige in de omgeving van het Diaconnessenhuis een 16-jarig meisje uit Rijnsburg te ver krachten. Zij sprak echter indringend op hem in en zag kans te ontsnappen. "Zij wist een zeer goed signalement te geven", aldus Graveland. "Zo goed in elk geval dat we een nieuwe compositiefoto konden ma ken". Maandagochtend zagen een paar agenten de man weer rondscharrelen bij het Dia connessenhuis. Ze herkenden hem van de compositiefoto en hielden hem aan. De 19- jarige vertelde dat hij een autoradio had ge stolen. Toen hij werd gefouilleerd, bleek hü een nylonkous bij zich te hebben. Hij be kende vervolgens dat hij had geprobeerd om het meisje te verkrachten. Aanvankelijk had de politie nog niet de link gelegd met de andere verkrachtingen, maar toen de verdachte daarover op het bu reau werd verhoord, bleek hij ook die mis drijven te hebben gepleegd. Bovendien werd hij geidentificeerd door een paar slachtoffers die door de politie waren opge roepen. In totaal is de politie 1500 uur bezig ge weest met het opsporen van de verkrachter. "Een groot gedeelte van die tijd - zo'n 700 uur - is besteed aan het posten op diverse plaatsen. We zijn dan ook blij dat deze man die voor zoveel onrust heeft gezorgd einde lijk is gearresteerd", aldus Graveland. NEW YORK - Een brandweerman in New York pakt vanuit een hoogwerker een jongeman beet die op een richel van een brandend gebouw balanceert. De brand ontstond de afgelopen nacht in een drie verdiepingen hoog studentenhuis in het hartje van New York. Omdat de uitgang via de begane grond door de brand was afgesloten vluchtten de studenten naar de bovenverdiepingen waar ze uit de ramen klommen. De brandweer slaagde er in de jongens in veiligheid te brengen. Het gebouw liep grote schade op. (foto ap> Eén sociaal rechercheur op 1000 uitkeringstrekkers DEN HAAG (ANP) - Het aantal sociale rechercheurs wordt verviervoudigd. Binnenkort gaan 700 sociale re chercheurs, één op de 1000 uitkeringsgerechtigden, op zoek naar fraude. De uitbreiding kost 55 miljoen gulden, maar het kabinet verwacht dat intensievere controle een veelvoud zal opleveren. Ook wil het kabinet belasting fraude scherper controleren om in totaal de komende ja ren 2 miljard gulden te kunnen binnenhalen. BEIROET (AFP-UPI) - De 'Or ganisatie van de verdrukten in de wereld' heeft gisteren ver klaard dat zij drie ontvoerde Libanese joden heeft geëxecu teerd. Volgens de organisatie waren de drie 'spionnen' van de Israëlische inlichtingdienst. De melding van de executie was vervat in een handgeschre- HET AUTOSCHADEHUIS WENST U EEN Ulf/// ROOSEVELTSTRAAT6I. 2321 BL LEIDEN. TEL.: 071 - 764800 Regen ven brief die aan de Libanese krant An-Nahar was gestuurd. Bij de brief waren foto's van de slachtoffers gevoegd. „Wij maken hiermee de uitvoering van Gods oordeel bekend in de zaak van de drie spionnen in dienst van de Israëlische inlichtingen dienst de Mossad", aldus de ver klaring. De drie ontvoerde joden zijn Youssef Benesti, Elie Srour en Henri Men. De organisatie had eer der laten weten Benestie en Srour in hun macht te hebben. De naam Men was tot nog toe niet bekend. In de verklaring werd gezegd dat de gegijzelden waren geëxecuteerd als reactie op de beschietingen van de gji'itische dorpen in zuid-Liba- non door Israël de afgelopen dagen en de maatregelen van de Israëli sche autoriteiten tegen de Palestij- nen woonachtig in de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Volgens de joodse gemeenschap in Libanon werden in 1985 tussen maart en mei zeven Libanese joden ontvoerd, onder wie Benesti en Srour. De 'Organisatie van de ver drukten in de wereld' deed rond de kerstdagen van 1985 voor het eerst van zich spreken toen het de exe cutie van Haim Chalala Cohen be kendmaakte. Het Ujk van Cohen werd 48 uur later in het centrum van Beiroet gevonden. I wasbeurt f 10.-. 5 wasbeurten f 40.- en bovendien bij elke f 40.- benzine f 1.50 korting op een wasbeurt. (MlHet Motorhuis HetMotorhua: je kunt er niet omheen. VONDELLAAN 80, LEIDEN. MAT/MZA8.I5- 17.45 Eén prik tegen bof, mazelen en rode hond UTRECHT (ANP) - In maart 1987 wordt de al eerder aangekondigde inenting tegen bof, mazelen en ro de hond landelijk ingevoerd. Naast de gebruikelijke DKTP-prik (tegen difterie, kinkhoest, tetanus en po lio) komt er dat een 'combiprik' te gen bof, mazelen en ronde hond, de BMR-prik. Binnenkort stuurt de Nationale Kruisvereniging een voorlichtingsbrief de deur uit naar de ouders, tegelijk met de oproep voor de inentingen. Minister Ruding (financiën) kon digt in de nieuwjaarsbrief van het kabinet een heel pakket maatrege len aan. Zo wil het kabinet ter be strijding van steunfraude onder meer de administratie van verze kerden verbeteren, een sociaal-fis caal nummer invoeren en admini stratieve sancties handhaven. Dat alles moet 550 miljoen aan uitke ringen besparen en 600 miljoen aan extra premie-inkomsten opleve ren. Tegenover deze 1150 miljoen gulden aan besparingen staan 120 miljoen gulden aan uitvoerings kosten, zodat netto 1030 miljoen gulden in 1990 wordt bespaard. Een scherper fraudebeleid ten aanzien van belastingen moet be dragen opleveren die oplopen van 250 miljoen gulden in 1987 tot 1,25 miljard gulden in 1990. Daartegen over staan extra kosten die vol gend jaar 96 miljoen bedragen en oplopen tot 163 miljoen gulden in 1990. Netto levert scherpere con trole een besparing van 1092 mil joen gulden op. Een van de te nemen maatrege len is een verruimde mogelijkheid de fiscus om bij banken infor matie over rente-betalingen te ver krijgen. Deze maatregel zal waar schijnlijk per 1 januari 1988 ingaan. Zij zal dat jaar 100 mihoen en in de jaren daarna 400 miftoen gulden opleveren. Ook zal de belastingdienst soneel zal volgens de bewindslie den ook leiden tot extra premie-in komsten. De derde maatregel in de fiscale sfeer is de invoering van de Wet be- stuursaansprakelijkheid per 1 ja nuari 1987. Die wet maakt het mo gelijk bestuurders van vennoot schappen en andere rechtsperso nen in bepaalde omstandigheden persoonlijk aansprakelijk te stellen voor belasting- en premieschul den. De verwachte extra belasting opbrengst is 75 miljoen gulden per jaar. Goede plannen zijn erom uitgevoerd te worden. In 1987 komt het Leidsch Dagblad dagelijks met meer nieuws uit stad en streek (dagelijks een pagina erbij!) en iedere week met een extra pagina in de zaterdagse bijlage. We willen u, geachte lezer, het komende jaar gewoon nog beter bedienen dan we al gewend waren. Het nieuws uit de stad, uit het views/achtergronden en de ru- dorp en uit de streek, om dat briek Geestelijk leven. nieuws draait het in de eerste plaats bij een krant als de onze. De bijlage op zaterdag, Extra, wordt volgend jaar wekelijks een Daarom gaan wij u volgend jaar pagina dikker, zodat wij u in het meer van dat nieuws brengen. Gemiddeld over het hele jaar ge nomen al vlug een pagina per dag Wij vatten vandaag een deel van extra. Om u dat overzichtelijk en onze plannen voor 1987 samen: helder te kunnen aanbieden, zul len we de indeling van de krant veranderen. Het plaatselijke en regionale nieuws voorin de krant is weliswaar een oude traditie die we zeer lang hebben volgehou den, maar nog meer van dat nieuws past niet meer in die te krappe jas. We zouden dan al dat extra nieuws moeten gaan ver snipperen. Daarom begint vanaf dinsdag 6 januari het tweede deel van de krant, het tweede katern, met het regionale nieuws. In het eerste deel van de krant vindt u dan het nieuws dat de krant niet mag missen, het nieuws uit binnen- en buitenland, over economie en, op pagina 2, de pagina met reportages/inter- - meer nieuws uit stad, dorpen en streek - een heldere en overzichtelijke presentatie in een vaste inde ling - van maandag tot en met vrijdag volop ruimte, op pag. 2, voor re portages/interviews/achter gronden en voor Nabij en Ver, de rubriek Geestelijk leven. Vrijdag 2 januari vertellen wij u meer over onze plannen voor 1987. Vandaag wensen wij u en de uwen een goede jaarwisse ling. Leiden, 31 december 1986 drs. J.W.E. Metselaar Hoofdredacteur Leidsch Dagblad Ook verdenking tegen gedeputeerde Boone ROTTERDAM (ANP) - Het Eerste-Kamerlid J. Kiers van voor controle inschakelen rnA h.,v,+-,+ He sen™'<"ndte miljoenenfrau: trolerende afdelingen te verschui- de bU de stichting Verant- ven. Bovendien krijgt de belasting- woord Wonen. Kiers is in het dienst tijdelijk 600 extra, verleden bestuurslid geweest Verwacht wordt dat dit in 1990 780 bij Verantwoord Wonen. Met miljoen gulden meer belasting zal zes andere voormalige en hui- opleveren. De inzet van extra per- dige bestuursleden wordt hij beschuldigd van het aannemen van steekpenningen. Dit is uit betrouwbare bron vernomen. Vonnissen tegen Argentijnse ex- leiders bevestigd bij de projecten van Verantwoord Wonen heeft in het nadeel van het ministerie van volkshuisvesting en de huurders van de woningen van de stichting gewerkt. Door het ver hogen van de stichtingskosten heeft het ministerie te veel subsi- Eerste Kamerlid Kiers (CDA) is die voor de bouw verleend. Boven- mogelijk betrokken bij de miljoe- dien zijn de huurprijzen daardoor nenfraude. (fotoANP) hoger uitgevallen. Los van de aangifte van mr. Men- onderzoeken bevindt de stichting tink loopt bij justitie momenteel zich in surséance van betaling. De nog een onderzoek naar fraude bij banken waren niet meer bereid de de stichting Verantwoord Wonen, projecten van de stichting verder Als gevolg van de diverse justitiële te financieren. In de nacht droog, opklaringen en mi nimumtemperatuur omstreeks vijf graden. Overdag veel bewolking en van het westen uit regen. Middagtem- peratuur ongeveer negen graden. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: eerst regen en vrij zacht, zaterdag sneeuwbuien, daarna droog en koud. Donderdag 1 januari 1987 zon op: 08.49 uur, zon onder: 16.38 uur; maan op: 10.36 uur, maan onder: 18.03 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.48 en 16.00 uur; laagwa- ter: 11.47 uur. Vrijdag 2 januari 1987 zon op: 08.49 uur, zon onder: 16.39 uur; maan op: 11.04 uur, maan onder: 19.39 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.37 en 16.49 uur; laagwa- ter: 00.19 en 12.33 uur. NED. 1: NA JOURNAAL VAN 20.00 UUR NED. 2: VOOR JOURNAAL VAN 22.30 UUR De bewindvoerder van de Stich ting Verantwoord Wonen, mr. J. Mentink, heeft ruim twee weken BUENOS AIRES (AFP/DPA) - Het geleden aangifte van de fraude ge- Hooggerechtshof van Argentinië daan bij justitie. In totaal worden - - ,en 25 personen verdacht, afkomstig de uit het bestuur en uit de bouwwe- ve* reld. De fraude bedraagt ongeveer gens het schenden van de mensen- 6 mihoen gulden en bestaat voor rechten. Door de uitspraak van het namelijk uit steekpenningen. In bevestigde gisteren de tegen de voormalige leden drie laatste militaire junta's hoogste rechtscollege zijn de vonnissen va bank in december 1985 tegen gen hoge officieren officieel rechts geldig geworden. De vijf rechters stemden in met de levenslange gevangenisstraffen gebaseerd op voor generaal Jorge Rafaela Vide- de recherche het land nail Voor opdrachten voor woning- recht- bouwprojecten kregen bestuursle den van de stichting geldbedragen uitgekeerd van aannemers. De aangifte van mr. Mentink is onderzoek van het ministerie la, een van de drie terechtstaande van volkshuisvesting en de rijksac- x-presidenten, en voor het countantsdienst in Rotterdam. An- malige junta-lid admiraal Emiüo dere voormalige bestuursleden Massera. Het besluit van het Hoog de stichting die worden ver- gerechtshof komt één dag na het dacht zijn onder anderen L.J. Dij- van kracht worden van de wet de zogeheten 'definitieve streep er- onder' (punto final). Volgens deze mond wet kunnen nog 60 dagen militai- puteei- ren en politieagenten worden aan- (PvdA) geklaagd wegens schending van land. mensenrechten. kers, voormalig gecommitteerde het openbaar lichaam Rijn- d voor de PvdA en het Gede puteerde-Statenlid J.H. Boone de provincie Zuid-Hol- Het werken met steekpenningen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/LEIDEN - De ten toonstelling van de schrijver/ schilder/beeldhouwer Jan Wol kers in het Stedelijk museum De Lakenhal in Leiden trekt enorm veel bezoekers. Gisteren passeer den maar liefst tegen de 1000 geinteresseerden de receptie van het museum aan de Oude Singel. "Volgens mij een record", zegt medewerker Edward Pieters. "Vanaf de eerste dag van deze overzichtstentoonstelling zijn we eigenlijk al bedolven onder de stroom mensen. Normaal zitten we onder de 500 bezoekers. Bij Wolkers is dat nog niet voorgeko- Het Stedelijk Museum in Am sterdam kampt met dezelfde 'pro blemen'. Gisteren kwamen maar liefst meer dan 5.600 bezoekers de werken van de Duitse schilder Anselm Kiefer bekijken. Ter ver gelijking: In de drukste weekein den boekte 'La Grande Parade', per dag ongeveer 5.000 bezoekers. Personeel van dit museum noem de de drukte van gisteren "krankzinnig". Om er de moed in te houden riep een van de sup poosten tegen de rijen wachten den: "Passagiers voor Mallorca hier opstellen". Als oorzaak voor de grote belangstelling wordt het men. Een gekkenhuis al dagen- aanhoudende slechte weer en de lang". kerstvakantie aangevoerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1