'Laat Rode Kruis toe in Afghanistan' Wiskunde-onderwijs gaat op de helling Politie schiet man in hoofd bij rel in disco Kok politicus van '86 'Onkunde kenmerk informatie over kernramp bij Tsjernobyl' MAANDAG 29 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 De kantoren van de Belastingdienst zijn vrijdag 2 januari gesloten. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon. De douaneposten zijn 2 januari wel geopend. Publikatie van de belastingdienst werd derde in de verkiezing, die traditiegetrouw door het opinie weekblad De Tijd werd georga niseerd. Volgens de Haagse journalis ten vormt Kok langzamerhand een echte bedreiging voor Lub bers, die al drie keer eerder tot politicus van het jaar werd geko zen. Een van de deelnemers om schreef Kok als een 'linkse Lub bers in opmars'. De PvdA-er kreeg 63 stemmen, terwijl Lub bers er 41 kreeg. Een andere PvdA-er, Den Uyl, heeft in de 14 jaar dat de verkie zing wordt gehouden altijd een plaats bij de eerste vijf gehaald. Ook in het jaar van zijn officieuze afscheid van de politiek - hij heeft zich teruggetrokken als PvdA-leider en 'bouwt af als ge woon kamerlid - heeft hij die tra ditie doorgezet met een vijfde plaats. Voor de eerste keer werd de parlementaire journalisten ook gevraagd een politicus aan te wij zen die het het afgelopen jaar het slechtst had gedaan. Het was geen echte verrassing dat minis ter van economische zaken en vi- ce-premier De Korte die 'eer' te beurt viel. Een paar kwalifica ties: klungelaar, hol vat, ballon gebakken lucht, eindelijk plat op de bek, gestruikeld over zijn po pulisme, is voor de publiciteit bereid harikiri te plegen. De Korte passeerde daarmee ruimschoots CDA-fractieleider De Vries ('ondanks de nieuwe bril nog steeds even grijs'). Op de derde plaats van onderen ver scheen minister Van Dijk (bin nenlandse zaken), die voor zijn voorzitterschap van de RSV-en- quetecommissie twee jaar gele den nog tot politicus van het jaar werd uitgeroepen. "Die man is zo rechtlijnig, dat hij bij een wande- De Korte: ballon gebakken lucht. (foto GPD) ling langs de evenaar ongemerkt de aarde zou verlaten", merkte een van de journalisten op. HILVARENBEEK/HOORN (ANP) - Een 21-jarige man uit Goirle is vrijdagnacht tijdens schermutse lingen voor een discotheek in Hil- varenbeek door een politiekogel in het hoofd geraakt. Hij is in kritieke toestand opgenomen in een zie kenhuis in Tilburg. De politie ver richtte 7 arrestaties bij de discorel en is zaterdagmorgen in opdracht van de Bredase officier van justitie een diepgaand onderzoek begon nen naar de juiste toedracht. De politie in Hilvarenbeek werd 's nachts om kwart over een gealar meerd. Bij aankomst bij de disco bleken buiten twaalf jongelui te staan. Eén van hen maakte de twee politiemensen duidelijk dat hij een pistool by zich had. Terwijl de poli tie probeerde uit te vinden of de jongeman blufte, maakte de rest van de groep volgens officier Tiel- kemeijer amok. Drie man van de rijkspolitie Goirle die te hulp waren gekomen, raakten geïsoleerd van de rest van de politiemensen. De situatie werd zo dreigend, dat een van de politie mensen een waarschuwingsschot afvuurde. Dat had slechts tijdelijk effect, aldus de officier van justitie. In die tijd konden twee politie mannen zich wel met de bezitter van het vuurwapen bezighouden. De politie voelde zich echter daar na zo bedreigd dat zij twee schoten loste. Daardoor raakte de 21-jarige man levensgevaarlijk gewond. Met behulp van de gemeentepolitie van Tilburg werden vervolgens 7 men sen aangehouden. Bij een steekpartij in een buurt huis in Hoorn zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf personen gewond geraakt. D? vechtpartij in buurthuis De Overloop ontstond toen een bezoeker ruzie kreeg met de disc-jockey. Andere aanwezigen bemoeiden zich met het geschil, waarna in een massale vechtpartij messen werden getrokken. Alle ge wonden konden na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Wel zou de politie in de loop van giste ren een paar betrokkenen arreste ren. CBSelke maand overzicht van werkloosheid DEN HAAG (GPD) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat van af juli 1987 maandelijks de omvang van de werkloosheid publiceren. Het CBS gaat dat onder meer doen op basis van een elke maand te houden enquête onder tienduizend huishoudens. Het CBS zal naast de enquête ook gegevens verzamelen uit diverse andere bronnen, zoals de gewestelijke arbeidsbureaus. Hierdoor is het in staat een realisti scher overzicht te geven van het juiste aantal werklozen. Tot nu toe is het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid de enige instantie die periodiek de werkloosheidscijfers brengt. Vol gens directeur socials statistieken van het CBS Van Tuinen vertonen de cijfers van het ministerie regel matig een scheef beeld. Als voor beeld noemt het CBS de werkloos- heidsgegevens over 1985. Daaruit bleek dat er ruim een kwart mil joen werklozen minder staan gere gistreerd dan volgens de cijfers van het ministerie van sociale za ken. Van Tuinen verwacht dat de ge gevens van het ministerie in de naaste toekomst overbodig zullen worden. "Minder goede cijfers moeten nu eenmaal wijken voor betere", aldus Van Tuinen vanmid dag voor de TROS-radio; Hij ver wacht dat er na de start van de werkloosheidscijfers door het CBS een eind zal komen aan de steeds terugkerende felle discussies tus sen werkgevers, vakbeweging en overheid over het juiste aantal werklozen. PvdA-werkgroep wil schorsing afdelingsbestuur Sellingen GRONINGEN (ANP) - Een specia le PvdA-werkgroep adviseert het landelijk partijbestuur om het af delingsbestuur van de afdeling Sellingen te schorsen. De werk groep was ingesteld om een oplos sing te vinden voor de problemen die zich het afgelopen jaar hebben voorgedaan in de PvdA-federatie in Vlagtwedde, die wordt gevormd door de afdelingen Sellingen, Ter Apel en Vlagtwedde. Een werkbe- stuur met daarin een vertegen woordiger van het partijbestuur moet het geschorste afdelingsbe stuur voorlopig vervangen. Samen met een pakket andere maatregelen wil de werkgroep enerzijds de knoop doorhakken in een 'reeks ellende', en anderzijds op langere termijn zekerheid ver schaffen over het voorbestaan van de PvdA in Vlagtwedde. Met verte genwoordigers van de drie afdelin gen is de werkgroep het inmiddels eens geworden over de voorgestel de maatregelen. Naast de schor sing wil de werkgroep onder meer de afdelingen Sellingen en Vlagt wedde laten fuseren. Al sinds het midden van de jaren 70 doen zich binnen de PvdA in Vlagtwedde diepgaande proble men voor. Zo splitste zich in die tijd een groep PvdA-ers af, die de partij Gemeentebelangen opricht ten. In de meest recente proble men speelde het (inmiddels oud- )raadslid Heeres uit Sellingen een belangrijke rol. De werkgroep ver wijt hem intimidatie, dreiging met geweld en handtastelijkheden op partijvergaderingen. "Heeres is ge fixeerd op het idee de roeping te hebben om de PvdA-Vlagtwedde te moeten behoeden voor over heersing door Ter Apel", aldus de werkgroep. De werkgroep doet verder een dringend verzoek op Heeres zich verder te onthouden van activitei ten. Aangezien er echter volgens de werkgroep zoiets als een clan rond Heeres bestaat, is het beheer sen van de afdeling Sellingen niet alleen afhankelijk van het optre den van Heeres. Daarom wil de werkgroep het hele afdelingsbe stuur schorsen. Universiteitsraad Groningen: privacy student bedreigd GRONINGEN (GPD) - De Univer- siteitsraad van de rijksuniversiteit Groningen wil van minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) opheldering over het ver strekken van persoonlijke gege vens van studenten aan derden. Dat zou onder meer gebeuren door de centrale directie studiefinancie ring. In een motie vraagt de Raad het universiteitbestuur ook te voorkomen dat de universiteit per soonlijke gegevens aan derden ver strekt. De Universiteitsraad vindt dat bij het uitwisselen van gegevens tussen diverse overheidsdiensten uiterste terughoudendheid be tracht moet worden. Oók moeten de betrokken studenten er toe stemming voor geven, vindt de raad. DEN HAAG (GPD) - PvdA-lei der Wim Kok heeft premier Lub bers afgelost als politicus van het jaar. Met ruime voorsprong heeft de parlementaire pers Kok, die vorig jaar nog zesde werd, geko zen tot politicus van het jaar 1986. Lubbers werd tweede en D66-leider Van Mierlo ('de beste spreker van het parlement', al dus een van de journalisten) Kok: linkse Lubbers, (foto gpd> Pax Christie bij herdenldng inval IDENTITEIT (ANP) - De politie van Lelystad tast nog altijd in het duis ter over de identiteit van de dode man wiens lijk vorige week woensdag werd gevonden op het eilandje De Drost in het IJmeer. Inmiddels is wel komen vast te staan dat dÊ man door verdrinking om het leven is geko men. Of daarbij sprake is van misdrijf is nog onduidelijk. Ook zelfmoord sluit de politie niet uit. Het lichaam, dat al in staat van ontbinding verkeerdè, werd woensdag aangetroffen. DEN HAAG (ANP) - De katholieke vredesorganisatie Pax Christi wil dat het Rode Kruis wordt toegelaten in de ge vangenissen van Afghanistan. Op die manier kan een ein de worden gemaakt aan de marteling van gevangenen door de Russische bezetters en het regime-Karmal. Secretaris Jan ter Laak van Pax Christi zei zaterdag tijdens een kor te herdenking van de Russische in val in Afghanistan bij de Russische handelsmissie op het Amsterdam se Museumplein, dat het ten aan zien van Afghanistan de 'eerste taak' van de vredesbeweging is om toelating van het Rode Kruis af te dwingen. Ter Laak is deze zomer in het door de Russen bezette land geweest en stelde bij zijn terug komst dat de vredesbeweging de kwestie Afghanistan te veel heeft laten liggen. Volgens Amnesty In ternational worden de mensen rechten in Afghanistan op grove wijze geschonden en wordt in de gevangenissen op grote schaal ge marteld. De Tweede Kamer heeft vorige Gratie voor Nederlandse smokkelaars ALQIERS/DEN HAAG (ANP) - Vier Nederlanders die in Algerije gevangenisstraffen tot 8 jaar uitza ten, hebben met Kerstmis gratie gekregen van president Benjedid. Behalve dit viertal kregen nog II andere buitenlanders gratie. De Nederlanders waren veroor deeld voor handel in verdovende middelen. Het zyn Het viertal, af komstig uit Rotterdam en Vlissin- gen is zaterdag uit Algerije vertrok ken. DODELIJKE RUZIE (ANP) - Een 36-jarige vrouw uit Zevenbergen is vrijdagavond bij een echtelijke ru zie om het leven gekomen. Haar 27- jarige echtgenoot meldde zich bij zijn huisarts en is daar door de Ze- venbergse politie aangehouden. Volgens de politie waren er al eer der problemen tussen de beide echtelieden. NUENENIBEST (ANP) - Een uit gerookte puinhoop was het restant van een doe het zelf-supermarkt in het Brabantse Nuenen. Zaterdag nacht maakte een felle brand het bedrijf met de grond, gelijk en zorg de voor een schade van tenminste enkele miljoenen guldens. De brand werd rond half een door voorbijgangers ontdekt. Door een technische storing bij het alarm nummer 0011 arriveerde de brand weer pas ruim een half uur later. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Een uitslaande brand legde gis termiddag in Best een deel van een opslagloods met kristalwerk van het im- en exportbedrijf Neri Bene lux in as. Volgens eigenaar Verba kei bedraagt de schade tenminste een miljoen gulden. Het bedrijf was pas drie maanden in de loods ge vestigd. Doordat de loods beveiligd was met brandmuren bleef de brand be perkt tot 2000 vierkante meter loods, van de in totaal ruim 10.000 vierkante meter. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. (fotoANP) UTRECHT - Het is geen toevallig besluit van staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) om de Utrechtse hoogleraar Van der Blij te vragen om het wiskunde-onder wijs op de middelbare school eens onder de loep te nemen. Van der Blij (63) is zijn leven lang voorstan der geweest van toepassingsge richte wiskunde in de overtuiging dat dat leuk is om te leren. Die door Helma Cooman ideëen heeft hij onder meer gestal te gegeven in de periode dat hij verbonden was aan het Utrechtse instituut voor ontwikkeling, van wiskunde-onderwijs (IOWO), waar men zich intensief bezighield met wiskobas en wiskivon, roemruchte methoden voor toepassingsgerich te wiskundeles voor basis- en voortgezet onderwijs. En dat is nu precies wat de staatssecretaris wil. Teveel vak ken, niet alleen technische en na tuurkundige, maar ook vakken als psychologie en sociologie, vragen een basiskennis van de wiskunde. Bovendien gaan er te weinig meis jes de exacte kant op, aldus Gin jaar. Daarom moet er iets aan de manier van lesgeven gebeuren. Op haar verzoek stelt Van der Blij nu een commissie samen, die zich moet bezighouden met een leer plan voor 12- tot 16-jarigen van lbo, mavo, havo en vwo, een nieuw exa menprogramma wiskunde 'voor lbo en mavo en een (na-)scholings- methode voor docenten. Daarmee staat een nieuwe om wenteling in het wiskunde-onder wijs voor de deur, die over zes jaar algemeen moet zijn doorgevoerd in het voortgezet onderwijs. De ont wikkeling is een logisch gevolg op de vorige, in de golfbeweging die het wiskunde-onderwijs ken merkt. Zestig jaar geleden hielden we ons op de lagere en middelbare school bezig met wiskunde in de vorm van toegepaste sommen, zo als: een arbeider doet vijf dagen over een klus, hoeveel uren zijn vijftien arbeiders daarmee bezig. Daarna kwamen de cijfersommen, staartdelingen en breuken, die niets met de dagelijkse belevings wereld te maken hadden. Met de invoering van de mammoetwet ruim 15 jaar geleden kwam er weer een nieuwe, abstracte manier van lesgeven. Die deed veel ouders ver zuchten er niets van te begrijpen en hun kinderen niet meer te kun nen helpen. Het was de tijd van de 'New Math', een streng formele manier van wiskunde bedrijven, die in het buitenland nog verder werd doorgevoerd dan in ons land. Van der Blij heeft die formele aanpak nooit zien zitten en is bin nen het IOWO altijd doorgegaan met het ontwikkelen van de ande re, meer aan de dagelijkse realiteit gebonden manier van wiskunde les. Die aanpak heeft in het basis onderwijs, waar het lesprogramma vrijer is door het ontbreken van eindexamens, wel weerklank ge vonden. Als gevolg daarvan is het formele rekenonderwijs al veel rea listischer geworden en zijn de cij fersommen vervangen door pro blemen uit het dagelijkse leven, die alles met wiskunde te maken hebben. Los van die ontwikkeling in het basisonderwijs heeft ook de bo venbouw van het vwo het wiskun de-onderwijs aangepast, nadat bleek dat niet-exacte studierichtin gen als sociologie en psychologie ook wiskunde als vooropleiding vereisten, doch veelal werden op gescheept met leerlingen die daar aan niet voldeden. Zo is het wis- kunde-on derwijs gesplitst in een toegepaste A-kant en een meer theoretische B-richting, die dit jaar voor het eerst overal zijn inge voerd. Wie sociale wetenschappen of economie wil studeren kiest voor het A-programma, wie de technische of de natuurweten schappelijke richting uit wil, kiest de B-richting. Van der Bly noemt zijn benoe ming het gevolg van een 'ernstige politieke fout' van de regering, in 1970. Met die fout bedoelt hij de sluiting van het IOWO in 1970. "Daar werd naar de vernieuwing gezocht, die nu weer wordt beoogd. Maar de onderwijspolitiek in die tijd wilde geen splitsing van onderwijsontwikkeling naar vak, maar naar soort activiteit". Als gevolg daarvan werden er drie instituten in het leven geroe pen, waarmee Van der Bly nu nauw moet samenwerken. Die in stituten zijn het CITO (toetsont wikkeling), de SLO (leerplanont wikkeling) en het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs. Of die instituten bereid zijn mee te werken, daarover is Van der Blij 'niet zeker'. Enerzijds kunnen zij een grote bijdrage leveren, ander zijds bestaat het gevaar dat het ge voel ontstaat dat de hoogleraar en zijn commissie in het vaarwater van de instituten gaan zitten. De hoogleraar denkt echter 'niet of heel moeilijk' zonder de instituten te kunnen, omdat er slechts 5 ton per jaar beschikbaar is. Over niet al te lange tijd wil Van der Blij de 15 mensen voor zijn commissie hebben benoemd. Daar zullen vertegenwoordigers van de instituten, de vakorganisaties, het ministerie, de inspectie en de na scholing onder zijn, alsmede enke le mensen die Van der Blij op per soonlijke titel vraagt. In augustus moet het voorstel klaar zijn, waar na gedurende vijf jaar op diverse scholen zal worden geëxperimen teerd. week nog aangedrongen op meer aandacht voor de kwestie Afgha nistan. Tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Za ken kreeg minister Van den Broek het verwijt dat hij te weinig aan dacht voor de zaak heeft. PvdA-ka- merlid Melkert, die zaterdag op het Museumplein een korte toespraak hield voor de ongeveer 100 deelne mers aan de manifestatie, riep daar nog eens op tot meer politieke acti viteit om Afghanistan weer vrij te krijgen. Volgens zowel Ter Laak als Melkert is een politieke oplos sing voor de oorlog die het land teistgrt onmogelijk, wanneer de verzetsbeweging daar niet bij wordt betrokken. Ongeveer duizend Afghanen en sympathisanten demonstreerden zaterdag voor het gebouw van de Russische ambassad,e in Den Haag tegen de inval, nu zeven jaar gele den. De Russische vlag en een pop, die de Russische leider Gorbatsjov voorstelde, werden in brand gesto ken. De Sowjet-leider heeft welis waar terugtrekking van de meer dan 100.000 man Russische troe pen beloofd, erg veel is daarvan tot nu toe niet terechtgekomen. Op het grasveld bij de vijver te genover het ambassadegebouw knielden tientallen demonstranten om islamitische gebeden uit te spreken. De demonstratie was georganiseerd door het Informatie bureau Afghaanse Mudjahedien (verzetsstrijders). Een woordvoer der van deze organisatie zei dat de Afghanen zullen doorvechten en vroeg om berechtiging van de Rus sen door het Internationale Ge rechtshof. En daar ging Sowjet-leider Gorbatsjov. Samen met de Russische vlag werd hij voor de Russische ambassade in Den Haag symbolisch verbrand door ongeveer duizend Afghanen en sympathisanten. Die protesteerden daar zaterdag tegen de Russische inval, nu zeven jaar geleden. (foto anp) NIJMEGEN (GPD) - De berichtge ving na de kernramp in het Russi sche Tsjernobyl heeft voor extra verwarring gezorgd. Journalisten van radio, televisie en dagbladen - zowel nationaal als internationaal - hebben te weinig kennis van zaken om op de juiste wijze verslag te doen van een ramp van dergelijke omvang. Dat zijn de conclusies van onder zoeker Eijkelhof van de Utrechtse universiteit, die de golf van publi citeit na de ramp heeft onderzocht en geanalyseerd. Bij het onderzoek werden drie Nederlandse kranten (twee landelijke en een regionale), tien Britse (vooraanstaande kran ten en sensatiebladen) en de be richtgeving op radio en tv betrok ken. Het beeld dat in de media werd geschetst was eenzijdig en vaak foutief, vindt hij. Maar niet alleen de verslaggevers hebben zich wei nig deskundig van hun taak gewe ten. Ook deskundigen hebben in interviews de plank volledig mis geslagen. Onder hen oud-minister van milieu Winsemius, die in het programma Capitool de zaken an ders voorstelde dan ze in werkelijkheid waren. Uit het onderzoek is vast komen te staan dat er zoveel misvattingen over begrippen als straling, dosis, besmetting, activiteit en dergelijke bestaan, dat het er op lijkt dat ie dere verslaggever daar zijn eigen uitleg aan geeft. Eijkelhof is van mening dat verslaggevers zich be ter moeten laten informeren over natuurwetenschappen alvorens zij het publiek gaan voorlichten. Een van de drie Nederlandse scholen voor de journalistiek heeft inmid dels toegezegd natuurwetenschap pen in het lesprogramma op te ne- Volgens Eijkelhof werkt de veel gebruikte term radio-actieve stra ling misvattingen ook in de hand. Gevolgen hiervan zijn verwarring tussen activiteit en stralingsdosis, de begrippen 'rem' en 'bequerel'. Om maar niet eens te spreken over de verwarring over bestraling en besmetting en het onbegrip over het begrip halveringstijd. Uit het onderzoek kwam de Ne derlandse verslaggeving er beter vanaf dan de Britse. Daar werd fout op fout gestapeld. Veel Britse kranten hadden na de ramp tijde lijk een deskundige aangetrokken, waar de lezers met vragen bij te recht konden. Daardoor was het mogelijk dat veel dagbladen elkaar tegenspraken. De meer op sensatie beluste kranten maakten het helemaal bont. Eijkelhof toont kranteknip sels waarvan de kop in tegen spraak was met de tekst. De kop pen deden vermoeden dat het ein de nabij was. Bij zijn onderzoek over denk beelden over straling heeft Eijkel hof ook 300 studenten 4-havo/vwo betrokken. Ondanks het feit dat zij natuurwetenschappen in het les programma hadden, waren ideëen over de gevolgen van de ramp vol strekt verkeerd. Weinig studenten konden vertellen wat straling en radio-activiteit is. Nog slechter wa ren de antwoorden op vragen waarom er geen bladgroente mocht worden gegeten en waarom in sommige gevallen geadviseerd werd jodiumtabletten te slikken. Ook journalisten die dit in kran ten of voor radio en tv aan het pu bliek hebben uitgelegd, zaten er dikwijls naast. Eijkelhof is van me ning dat er veel onduidelijkheid is over risico's Van ioniserende stra ling, de kans op kanker, het ver schil tussen stralingsziekte en de mogelijke effecten van straling op lange termijn, het nut van medicij nen en de betekenis van normen. Eijkelhof beklemtoont dat het hem er niet om gaat de jacht te ope nen op foutief woordgebruik, maar dat hij wil streven naar een betere communicatie tussen leken en des kundigen, leerlingen en docenten, journalisten en deskundigen over zaken die met straling te maken hebben.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5