'Milieuvriendelijk zijn moet voordeel gaan opleveren' Vuile grond Zoutkeet niet naar Roomburg Bas Kokkedee 'sterkste man' He l i as Udo de Haes hoogleraar milieukunde Voorlopig besluit Raad van State Deze bank bijvoorbeeld, maar dan.... MAANDAG 29 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Elke keer als hij langs het onafgemaakte via duct op de Voorschotense Papelaan komt, is hij dankbaar dat dat viaduct nooit is afgebouwd. Want het betekent dat de Leidse Baan, een in de jaren zeventig zeer omstreden plan, nooit is doorgegaan. Helias Udo de Haes, de actie voerder van toen, wordt op 1 januari bijzonder hoogleraar milieukunde aan de Leidse Universiteit. Een leerstoel, be taald door het Wereld Natuur Fonds. Hij ziet het als een erkenning van het belang van wetenschappelijk onder zoek naar alle aspecten van het milieu. Een erkenning ook van zijn Centrum voor Milieukunde, dat sinds 1977 bestaat en een instituut is van de universiteit. Dat was in de woelige jaren zeven tig, toen het milieubewustzijn slechts langzaam werd wakker ge schud door activisten als de bio loog Udo de Haes wel anders. Zelf noemden de actievoerders zich de werkgroep milieubeheer van de Leidse Universiteit. "Maar we kon den natuurlijk helemaal niet na mens de universiteit spreken. Wis ten wij wat toen formeel wel en niet kon. Daar kwamen we pas na vijf jaar achter. Toen werd het dus de werkgroep milieubeheer èèn de Leidse Universiteit". door Annemiek Ruygrok Hun acties tegen onder meer de Leidse Baan en de duinweg Sche- veningen-Katwijk kregen overi gens binnen de universiteit wel sterke ondersteuning. Het protest was voornamelijk gericht tegen de expansiedrift van de auto, waar door groen steeds meer werd ver drongen door geasfalteerde wegen. Door geen wegen aan te leggen en tegelijkertijd het openbaar vervoer te bevorderen, voorkom je aantas ting van de natuur, was de mening van de milieuvoorvechters. Een stelregel die Udo de Haes n« nog onderschrijft, maar hij vindt dat al léén niet afdoende. "Mijn idee nu is, anders dan tien-vijftien jaar ge leden, dat je er niet komt door ruimtelijke maatregelen alléén te nemen. Een buslijn erbij helpt niet om het verkeer te stoppen. Het ver keer zélf aanpakken, kan alleen via de portemonee. Door riante reis kostenvergoedingen af te schaffen, tol te heffen op stelsels van we gen". En dan valt er een term die de rode draad van het gesprek zal worden: persoonlijk voordeel. "Het beleid van de overheid is er steeds op gericht geweest om ver keer af te remmen, te verbieden, grenzen te stellen. Er is veel te wei nig geprobeerd om condities te scheppen waardoor het een per soonlijk voordeel wordt om je mi lieuvriendelijk te gedragen". Udo de Haes is dan ook een voorstander van het verwerken van de wegen belasting in de benzineprijs: "Er is een hoop verkeer dat noodzakelijk is, maar het kan een heleboel min der. Een dergelijke maatregel is de enige mogelijkheid om in het ver keer zélf in te grijpen". Centrum Negen jaar geleden werd aan de Leidse Universiteit het Centrum voor Milieukunde opgericht, waar Udo de Haes en zijn medewerkers de mogelijkheid kregen om onder zoek en onderwijs op dit gebied te gaan doen."De oprichting op zich zelf was een actie van de universi teit. In het begin stelden wij ons de vraag: moeten we alleen coördine ren en stimuleren, eigenlijk niets doen dus, of zelfstandig met eigen onderzoek beginnen? We zijn toen zelf met een onderzoeksprogram ma gekomen en dat is door de uni versiteit gehonoreerd. Nu is mi lieukunde een vakgroep in oprich ting. Inhoudelijk werken we inter facultair, al valt de nu ingestelde bijzondere leerstoel formeel bin nen de faculteit wis- en natuurkun de. Er werken echter meer discipli nes en hij wordt bestuurd door een interfacultair bestuur. Milieukunde is het op basis van kennis van de vakgebieden tot op lossingen met een wetenschappe lijke onderbouwing komen. Een voorbeeld: zure regen is een milieuspecialistisch probleem. Bo demprocessen en de vitaliteit van de bossen moeten worden onder zocht. Het probleem wordt veroor zaakt door het autoverkeer, de vee houderij (mest) en de industrie. Op dat gebied werkt een aantal specia lismen. En in een totale samen hang daarvan is het probleem te analyseren. "Vóór 1977 werd er wel milieukundig gedacht, maar er was geen onderzoek. Oplossingen wer den aangedragen, maar niet sa mengebundeld in onderzoek. Die integratie kwam later". Het instituut van Udo de Haes is in die negen jaar met onderzoek ook over de grenzen gegaan. Zo wordt op het ogenblik gekeken of ontwikkelingssamenwerking ook milieuvriendelijker kan. "Door de Nederlandse expertise op het ge bied van stuwdammen bestaat het gevaar van export van grootschali ge projecten. In Kameroen is bij voorbeeld een stuwdam van 30 ki lometer, met een stuwmeer van zo'n 20-30 kilometer aangelegd. Om de rijstvelden te irrigeren. Daar in die Sahel-zone werken zo'n 60.000 mensen. Het gevolg is een overschot aan rijst van 150.000 ton. De mensen in Kameroen houden helemaal niet van rijst. Ze eten het nauwelijks. Daar komt bij dat het project zo duur is, dat het goedko per is om rijst uit Taiwan in te voe ren. Kleinschaliger irrigatie moet mogelijk zijn. Met plaatselijke ge- En dan komt weer het persoon lijk voordeel. Want in Kameroen is het verboden om bommen om te hakken. Niemand waagt het dus om een boom op zijn grond te plan ten. Want wordt hij te groot, dan mag je hem niet omhakken. Ter wijl het in de Sahelzone broodno dig is dat er meer bomen komèn. Om erosie tegen te gaan. Udo de Haes zou het liefst zien dat families daar de mogelijkheid krijgen om bomen te planten op hun stuk grondt "Daar mag dan niemand aankomen. Op die manier wordt het je persoonlijke voordeel om bo men te planten". En het land zou er wèl bij varen. Verantwoorde ecologische ont wikkeling en natuurbehoud staan voorop bij het werk in ontwike- lingslanden. In Kameroen is ook een nationaal park: Waza. "Door de oorlog in Tsjaad komen daar nu veel olifanten. Die slaan op de vlucht voor de Fransen, want die schieten die dieren voor de lol neer. De vraag is nu of dat park de druk van die olifanten kan verdra gen. Want in de droge tijd trekken ze door landbouwgebieden. De be volking van Kameroen schiet geen olifanten. Maar er moet toch enig beheer zijn. Kun je nu de mensen voordeel geven bij het beheer in dat park? Ik kan me voorstellen datje in de randzone ervan herders en vissers en een beperkte jacht toestaat. In Nederland voel ik me niet zo aangetrokken tot jacht, maar daar is een beperkt wildbe- heer misschien noodzakelijk. So ciaal en economisch krijgt zo'n park dan een plaats in dat gebied". Stimulans Milieukunde verzelfstandigt, krijgt een plaats. Het bewijs daar voor is deze bijzondere leertoel. "Juist het feit dat een maatschap pelijke organisatie als het Wereld Natuur Fonds dit vakgebied er kent is heel stimulerend. Voorlo pig is de leerstoel voor vijfjaar ver zekerd. Maar het zou natuurlijk een goede zaak zijn als de continuï teit wordt gewaarborgd. Van be lang is ook dat er meer leerstoelen milieukunde aan de Nederlandse universiteiten komen. Er is al een aantal in voorbereiding. In feite is dit de eerste nieuwe leerstoel mi lieukunde. In Rotterdam is er al een. Dat is in stilte gebeurd". Volgens Udo de Haes is de be langstelling voor de milieuproble matiek enorm toegenomen. Ook in andere landen. "Die rampen als die met de kernenergiecentrale in Tsjernobyl en de giflozingen op de Rijn zijn verschrikkelijk. Maar ze hebben het voordeeld dat de pu blieke opinie daardoor wordt ge mobiliseerd. Eén klap heeft dus voordelen boven de geleidelijke vervuiling. Van Tsjernobyl hebben we bijvoorbeeld geleerd dat een dergelijke ramp onder meer enorm ingrijpt in het marktgebeuren. Dat had niemand voorzien". Nederland doet zeer zijn best qua beleidsinspanningen op mi lieugebied, vindt de hoogleraar. 'Bij een dergelijke problematiek zijn drie fases belangrijk: het sig naleren, het beleid en de controle op dat beleid. Maar het is zeer de vraag of alles in de controlefase te recht komt". Het huidige beleid is aan zijn grenzen. Er zijn verbodsbepalin gen, maar de controle erop ont breekt. "De controle is de zwakste schakel in het beleid. Om een voor beeld te noemen: in de Rijnmond worden jaarlijks een tiental milieu delicten vastgesteld. Die worden gemeld aan de officier van justitie. En hij seponeert die zaken, omdat er geen tijd voor is en er geen mid delen zijn om ze te bestraffen. Zo is het ook met de mestboekhouding, die nu moet worden gemaakt. Daarbij zijn 80.000 boeren betrok ken. Er is een speciale dienst voor ingesteld, maar ik denk dat het niet werkt". ir Udo de Haes: "Ik mag deze leerstoel vervullens met mijn medewerkers". (foto Loek Zuyderduin) Statiegeld Op het instituut van Udo de Haes wordt een andere mogelijkheid ontwikkeld: het heffen van statie geld op milieu-onvriendelijke stof fen. Zodra ze de grens over komen, zou er een heffing moeten worden betaald. Worden ze hier milieu vriendelijk opgeslagen of weer geëxporteerd, dan wordt de hef fing terug betaald. Maar is dat niet je eigen straatje schoonvegen en de stoep van de ander bevuilen? Udo de Haes geeft toe dat het op het eerste gezicht lijkt op pro bleemverschuiving, maar: "Voor Nederland is het een oplossing. Je kunt moeilijk anders, omdat han delsstromen Nederland verlaten. Bovendien is het een instrument waarbij moet worden samenge werkt met buurlanden. Een goed internationaal milieubeleid ont breekt. Laten we dan in elk geval beginnen met het eigen huis schoon te maken. Het is geen ver plaatsing naar het buitenland, je lost het probleem alleen niet gelijk tijdig op". Bijkomend voordeel van deze oplossing is, volgens Udo de Haes, opnieuw het persoonlijk voordeel voor het bedrijf of individu: bij in levering van de kwalijke stof krijg je geld terug. "Dan ligt de bewijs last bij de bevuiler en niet bij de overheid. Dat scheelt kosten in het overheidsapparaat. Cadmium bij voorbeeld, kun je niet in alle pro- dukten verbieden. Maar zet je er een flinke heffing op, dan zoekt de markt wel naar alternatieven". Beginnen in Nederland en ver volgens komen tot een internatio naal milieubeleid. Dat is de wens van professor Udo de Haes. Nu het vakgebied milieukunde door mid del van deze leerstoel wordt er kend, kan daarmee misschien een begin worden gemaakt. Overigens benadrukt hij dat hij het niet als een persoonlijke honorering be schouwt, maar als erkenning van het hele instituut. "Ik mag deze leerstoel vervullen, samen met mijn medewerkers". Het is lang geleden dat de actie voerder Udo de Haes zich louter met de regionale milieuproblema tiek bezig hield. Er is veel veran derd in die vijftien jaar. De burger is zich bewust geworden van zijn omgeving. Dat is misschien mede te danken aan de milieukundecur- sus die Udo de Haes samen met een ander in 1972 gaf. In die tijd was dat nog zó bijzonder, dat deze krant elke keer een verslag maakte van die cursus. De artikelen zijn opgeslagen in een ordner, waar op de rug 'nostalgie' staat. "In deze tijd kun je je niet meer voorstellen dat een verslaggever van een krant een cursus komt verslaan". Een be wijs dat milieukunde bij het dage lijks leven behoort. LEIDEN - Er mag voorlopig geen vervuilde grond in het depot in Roomburg gestort worden, waar voor geen verwerkingsmethode bekend is. De voorzitter van de Raad van State heeft dit vandaag beslist in afwachting van een nader advies van de directeur-generaal voor de milieuhygiëne. Dit bete kent dat grond afkomstig van de bouwlokatie aan het Zoutkeetter rein niet naar de opslagplaats voor vuile grond in Roomburg kan wor den overgebracht. Verontreinigde grond die wel verwerkt kan worden (de zoge naamd kortcyclische grond), mag wel naar de opslagplaats in Room burg. De voorzitter van de afdelin gen voor de geschillen van het be stuur heeft wel bepaald dat er een aantal extra technische voorzienin gen getroffen moet worden. De be slissing van de gemeente om een depot voor vervuilde grond op te richten in Roomburg is aangevoch ten door de stichting Meerburg, die de omwonenden vertegenwoor digt. De voorzitter van de afdeling ge schillen zal in januari een definitie ve uitspraak doen. Dan moet ook het directoraat-generaal voor de milieuhygiëne een uitspraak doen over de technische voorzieningen die door de gemeente Leiden zijn getroffen in het depot. In eerste in stantie vond het directoraat-gene raal dat die maatregelen onvol doende waren. Dit standpunt is door de gemeente bestreden aan de hand van een TNO-rapport. De adviseurs van de Raad van State Rijnsburgs meisje aangerand LEIDEN - Op zondagmorgen is een Rijnsburgs meisje aangerand. Tijdens het verlaten van de fietsen- i stalling bij het Diaconessenzieken- huis werd ze vastgegrepen door een man met een nylonkous over zijn hoofd. Door op hem in te pra ten kreeg ze de aanrander zover dat hij haar met rust liet. De Rijns- burgse, die als invalster werkt bij het Diaconessenziekenhuis, liep verder geen letsel op. zullen zich'nu buigen over dit ver weer van de gemeente. Het is zelfs mogelijk dat er in januari een twee de hoorzitting gehouden zal wor den naar aanleiding van dit (moge lijk) herziene advies. Wethouder Peters was tevreden met de voorlopige uitspraak van de voorzitter. "We hebben precies be reikt wat we wilden bereiken. Na het oorspronkelijke advies van het directoraat-generaal zagen we het somber in. Alleen bij het Zoutkeet- terrein kunnen we in de proble men komen. We zullen nu eerst de definitieve uitspraak van de voor zitter afwachten voor we daar een oplossing voor zullen zoeken". P. van Dijk, die namens Room burg-watersport bezwaar had aan getekend tegen het verlenen van de hinderwetvergunning, was eveneens optimistisch. "Wij heb ben gesteld dat de gemeente een vergunning op grond van de Wet chemische afvalstoffen nodig heef voor de opslag van de langcycli- sche grond. Met deze voorlopige voorziening heeft de voorzitter nog geen uitspraak over die stelling van ons gedaan. Deze uitspraak van de voorzitter betekent nog niet dat ons bezwaar op dit punt is afge- Wil Koemans aan het werk op het onderdeel 'poppen tillen' tijdens het evenement 'De sterkste man van Leiden Uiterst rechts kijkt de uiteindelijke winnaar Bas Kokkedee toe. (foto Loek Zuyderduii ADVERTENTIE i I I in ill M •rtiT D Wat hoger D Ietsje zachter D Een beetje lager Wat harder Ietsje smaller OÊen stukje breder Als u niet van massaprodukien houdt bent u bij Perida aan het juiste adres. Omdat Perida de vormgevers èn de makers van zitmeubelen zijn kunt u uw bank of stoel laten aanpassen naar eigen idee. Oat is geen kostbare zaak, omdat u rechtstreeks van de makers koopt betaalt u toch al zo'n 30Só minder dan in de winkel. Bel voor documentatie: 02508-1044. Showroom open: mai/mza 10.00 -17.00 uur! BI] DE MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR. Aangifte van steekpartij LEIDEN - Een 17-jarige meisje heeft in de nacht van zaterdag op zondag aangifte gedaan van een steekpartij op de Haarlemmer straat. Zij zou daarbij in haar hand zijn gestoken. De politie consta teerde inderdaad een snijwond aan haar hand, maar over de toedracht van de steekpartij heerst nog on duidelijkheid. Want toen een vrou welijke agente het meisje fouilleer de trof zij in haar laars een knip mes van 33 centimeter aan, waar aan bloed kleefde. Het mes is in be slag genomen. Jongen schopt politieagent LEIDEN - Een agent is door een 15-jarige jongen in het gezicht ge schopt, toen hij met een collega in de nacht van zaterdag op zondag in de Voorstraat een uit de hand gelo pen familiefeestje moest sussen. De jongen voelde zich door een van de aanwezigen beledigd en maakte nogal stampij. Jongens met gestolen auto uit de bocht LEIDEN - Twee Leidenaars van 16 en 17 jaar zijn in de nacht van zater dag op zondagop de Flevolaan aangehouden, nadat zij met een ge stolen auto op de Gooimeerlaan uit de bocht waren gevlogen. De 16-ja- rige jongen, die de auto bestuurde, was dronken. De auto werd total loss verklaard. De 16-jarige Leide naar is met kneuzingen aan de rib ben naar het Academisch Zieken huis gebracht. ADVERTENTIE LEIDEN - Bas Kokkedee mag zich een jaar lang 'sterkste man van Leiden en omstreken' noemen. De Leide- naar bleef tijdens de wedstrijden om deze titel in het St. Antoniusclubhuis de Katwijker Peter Smit juist voor. Vorig jaar eindigde Kókkedee juist achter Smit op de tweede plaats. "Ik heb hier een jaar lang naar toe geleefd" zegt de kampioen. "Vorig jaar heb ik op onze sportschool al aangekondigd dat ik nu zou winnen en ik heb woord gehouden. Ik moest en zou wihnen". Kokkedee heeft de titel 'Sterkste man van Leiden',dan wel op zak, maar is hij werkelijk de sterkste man in de regio? De Leidenaar meent zelf van wel. "Als er nog mensen zijn die sterker zijn dan ik, hadden ze wel meegedaan". De Leidenaar heeft naar eigen zeggen hard voor de titelstrijd getraind. Alleen de laatste maanden heeft hij wat gas teruggenomen, omdat hij z'n maximale kracht had bereikt. Organisator Lucas Riethoven is tevreden over het verloop van het evenemenl,. Hij had wel op wat meer toeschouwers gerekend. "Het deelnemersveld was dit jaar sterker dan vorig jaar .-Er zijn over het algemeen ook betere prestaties geleverd dan vorige keer. Volgend jaar zullen we deze wedstrijd zeker weer organiseren. Misschien dat we het dan 'De sterkste man van Zuid- Holland' i LEIDEN - Twee parelcolliers en drie titaniumringen met briljanten zijn bij een inbraak bij een juwelier aan de Breestraat ontvreemd. In de nacht van vrijdag op zaterdag slaagden inbrekers erin het alumi nium rolhek te forceren en een ruit in te gooien. Totale waarde van de sieraden is ruim vierduizend gul den. ChampagneS A.G. I Jeanmaire- |f demi sec, brut Vraag uw slijterij/ jjgjju_ mj wijnhandel. Delcavè wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3