Artiestengala 'op volle toeren' 'Max en de Maximonsters' overtroeft 'De Vos' Degel ijk. toneelspel in Shakespeares 'De Storm' Weihnachtsoratorium stijlvol uitgevoerd Sprankelend oudejaarscoricert MAANDAG 29 DECEMBER 1986 KUNST PAGINA 21 In Leidse Stadsgehoorzaal LEIDEN - Wie is toch dat meisje met dat kuiltje in d'r kin...? en de hele zaal, evenals de bezoekers van de koffiekamer joelden: Ro- semarie. De Stadsgehoorzaal stond dan ook op haar kop tij dens het Artiesten Gala 86, dat dit jaar voor de eerste keer werd georganiseerd. 'Rosemarie' en niet te vergeten 'Rosamunde' werden bezongen door Dennie Christian in een potpourri met zijn bekendste nummers. Christian was een van de grotere vedetten, die dit fes tijn kwamen opluisteren. Het pu bliek zong, danste, klapte en deinde mee tijdens de Leidse versie van manifestaties als 'Op volle toeren', 'Op losse groeven', 'Nederland muziekland' en het 'Schlagerfestival'. De mooiste foto's maak je zelf, beweert de televisiecursus foto grafie. Menigeen liet dan ook zijn kans niet voorbijgaan om zelf zijn geliefde artiest op de gevoe lige plaat vast te leggen. Wie een maal een fraaie zitplaats had ver overd, hield zijn bezit angstvallig in de gaten. Een onafgebroken stroom ou dere en gloednieuwe hits werd vanuit een batterij van luidspre kers met een enorm aantal deci bellen over het publiek uitge stort. Wat minder oorverdovend had geen kwaad gekund, maar het motto leek nu eenmaal: hoe harder, hoe r Ook de door Hennie Huisman geïntroduceerde rage bleek weer razend populair te zijn. Menig soundmixer trad met zijn of haar versie van het repertoire van we reldsterren voor het voetlicht. Maar niet alleen de songs van wereldsterren, ook bijvoorbeeld het Koos Alberts repertoire wordt 'gesoundmixed', zodat echt en bijna-echt op één avond met elkaar te vergelijken zijn. Rien Haak zong Alberts-succes- sen; Georg Julien, the Voice of the Town en sinds kort Prins Carnaval, bracht onder meer Lee Towers annex Frank Sinatra re pertoire als 'My Way' en 'New York, New York'. Aad van den Ouweelen (die sa men met Tessa Keijzer de avond presenteerde) vertelt desge vraagd, dat men ongeveer dui zend man in huis heeft. Dat be zoekersaantal had de organisatie naar haar zeggen nodig om het festijn financieel haalbaar te la ten zijn. "Een dergelijke mani festatie op derde kerstdag was nu eenmaal een gokje; willen de mensen dan liever rustig thuis blijven, of juist een avondje uit". Gezien de reacties acht Van de Ouweelen het artiestengala zeker voor herhaling vatbaar. Mede or ganisator Simon van Delft be aamt dat: "Er blijkt in elk geval voldoende animo voor te be staan". WIJNAND ZEILSTRA Het Weihnachtsoratorium van Bach uitgevoerd door het Bachkoor Hol land onder leiding van Charles de Wolff, met medewerking van Maria Zedelius sopraan, Ulla Groenewold alt, Howard Crook tenor, Berthold Possemeyer bas en het Amsterdams Kamerorkest. Gehoord op 27 decem ber in de Pieterskerk. LEIDEN - Dat Johann Sebas tian Bach een vruchtbaar com ponist is geweest, is algemeen bekend. Alleen al zijn meer dan 300(!) cantates, waarvan er ruim 200 bewaard zijn gebleven, ge ven hiervan blijk. Elke cantate heeft weer een eigen karakter af hankelijk van de tekst. Zo ook het Weihnachtsoratorium, dat bestaat uit zes aparte cantates die oorspronkelijk bedoeld zijn voor zes kerkelijke feestdagen rond kerst en nieuwjaar. Niet al leen de bijbelgedeelten worden gereciteerd maar ook commenta ren en persoonlijke ontboeze-' mingen door de koren en aria's uitgebeeld, waarbij Bach als christen het evangelie persoon lijk in de muziek verwoordt. Daarom komt een uitvoering in een kerk beter tot haar recht dan in de concertzaal. Dat er minder voorzieningen in een kerk zijn moet men dan maar voor lief ne- Als men zo&ls uw recensent aan de uiterste rechterkant voor aan zit, hoort men de solisten minder goed als ze voor het or kest staan. Wat men wel uitste kend hoort op die plaats is het gekraak van het podium als de solisten op- en afgaan, en het meezingen van de dirigent, in dit geval Charles de Wolff. Gelukkig was dit minder opvallend dan bij René Verhoef op een vorig kerst concert, en op meer centrale Bachkoor Holland plaatsen zal het niet te horen zijn geweest. Charles de Wolff, al jaren lang vertrouwd met Bach en met het Bachkoor, wist de vele koren en aria's hun eigen karakter goed mee te geven. Op stuwende wjze liet hij het openingskoor zingen 'Jauchzet, frohlocket', feestelijk omlijst door het orkest met zijn trompetten en houtblazers. De koralen uit het Weihnachtsorato rium zijn juweeltjes. Ik noem slechts het plechtig gezongen 'Wie soli ich dich empfangen', het mild klinkende 'Brich an, o schönes Morgenlicht' en het triomfantelijke slotkoraal 'Nun seid ihr wohl gerochen', op de zelfde melodie als het eerstge noemde koraal, maar zo geïn strumenteerd met trompetten dat het karakter van de woorden uitkomt. De koorpartijen zijn vaak pit tig bij Bach door hét virtuoze in strumentale karakter, maar het Bachkoor wist er wel raad mee, gesteund door jarenlange erva ring. De vier zangsolisten lever den passende bijdragen in de ve le recitatieven en aria's. De bas Berthold Possemeyer leek in het begin wat onzeker, maar zong la ter standvastig en sonoor, vooral in de duetten met de beheerst zingende sopraan Maria Zedelius zoals in het ontroerende 'Woh- lan! dein Name soil allein in mei- nem Herze sein'. De alt Ulla Groenewold beschikt over een goed dragende en toch niet ge zwollen stem, waardoor ze bij voorbeeld haar eerste aria 'Berei- te dich, Zion' heel doorzichtig als een menuet kon zingen. Voor Pe ter Bartels was als tenor Howard Crook ingevallen. Deze heeft een soepele zangtechniek, waardoor hij op lichtvoetige wijze de colo raturen kon uitvoeren in het swingende fugato in de nieuw jaarscantate 'Ich will nur dir zu Ehren leben'. Het Amsterdams Kamerorkest tenslotte begeleidde alles op pro fessionele wijze. Indruk maakte het enige zuiver instrumentale stuk van deze avond, de Sinfonia van de tweede cantate. Dit be kende gedeelte beschrijft de sfeer van de herders in het veld, uitgebeeld door de vier hobo's, terwijl de fluit en de violen de en gelen uitbeelden. FRANK DEN HERDER De Nederlandse Opera met 'Max en de Maximonsters', kinderopera van Oliver Knussen (muziek) en Maurice Scndak (libretto naar zijn eigen kin derboek) en 'De Vos', een muzikale eenakter op tekst en muziek van Igor Strawinsky. Het Asko-ensem- ble. Solisten: Thea van der Putten als Max, verder Hélène Versloot, Tom Haenen, Charles van Tassel, Wouter Goedhart, Pieter van» Eg- mond en Marius van Altena. Muzika le leiding: Lucas Vis en Ernst van Tiel. Decor en kostuums: Maurice Sendak. Dramaturgie: Elmer Schön- berger. Regie: Frank Corsaro. Bijge woond in de Amsterdamse Stads schouwburg op 23 december. Aldaar nog te zien ma 29 dec. 20.00 u. en do 1 jan. 13.30 u. In het Circustheater Scheveningen op 7 jan. 20.00 u. en de Utrechtse Stadsschouwburg 14 jan. 20.00 u. AMSTERDAM - Wie graag nog eens in de kinderschoenen wil staan, mag vooral de dubbelpro- duktie De Vos/Max en de Maxi monsters niet missen. Bij het be treden van de roodpluchen schouwburg valt meteen het gro te aantal kinderen op, dat opge togen heen en weer rent, zich over de orkestbak heen buigt waar de leden van het Asko-en- semble aan het inspelen zijn, of verwachtingsvol het toneel be kijkt waar allerlei poppen staan opgesteld in het boerderijachtige decor voor 'De Vos'. Dit is een spel van mime, acrobatiek, zang - die jammer genoeg niet te ver staan was - en muziek. De sluwe vos wordt tot tweemaal toe verij- - deld in zijn poging de haan te verschalken en komt uiteindelijk op onaangename wijze om het le ven. Het stuk mag dan gedacht zijn vanuit de zangtekst en de muziek, het kwam er in dit geval op neer, dat iedereen zijn ogen uitkeek op de clowneske acroba tiek van de in burleske kostuums gestoken en dierlijk gemaskerde spelers. Zangers en musici in de toneelbak verdwenen onver diend naar de achtergrond. Een veel harmonischer geheel waarin muziek, zang en toneel el kaar prachtig aanvullen, vormde de fantasie-opera 'Max en de Ma ximonsters'. Het stoute jongetje Max dat zonder eten naar bed wordt gestuurd, komt terecht op een fantasie eiland, waar hij door de aanvankelijk vijandig gestem de monsters tenslotte tot koning wordt gekroond. Als hij er ge noeg van krijgt, vindt hij - weer terug op zijn kamertje - een bord warme soep. Thea van der Put ten zingt en speelt een zeer over tuigende en ontroerende Max met haar motoriek van een zesja rig jongetje en haar heldere, zeer goed verstaanbare 'kinderso praan'. En dan komt er een mo ment, waarop het decor van kin derkamer op geheimzinnige wij ze verandert in een bos en ver volgens in een zee, waarop Max in een bootje naar het monsterei land zeilt. De prachtige muziek van Knussen, die het verhaal op het toneel een extra dimensie geeft, zwelt onheilspellend aan en doet onraad vermoeden. Wan neer iedereen doordrongen is van het naderend geweld, ver schijnen de monsters, groter en indrukwekkender dan je voor mogelijk had gehouden. Met hun harige, geschubde lijven en hun bolle monsterkoppen, waaraan niet alleen de ogen kunnen be wegen, maar ook toefjes haar en wenkbrauwen en neusknoppen. Hun stemgeluid is afkomstig van zangers in de orkestbak en wordt versterkt weergegeven. In de zaal reageerden kinderen met ge roep en gelach en na afloop werd er zeer enthousiast en langdurig geapplaudisseerd. Voor het zeer accurate spel van het Asko-en- semble nam dirigent Lucas Vis bloemen in ontvangst en tot slot verscheen ook de componist Oli ver Knussen nog op het toneel om te danken voor de goede ont vangst. MONICA SCHIKS 'De storm' van William Shakespeare door de Haagse Comedie met in de de hoofdrol Eric van Ingen. Regie: Guido de Moor. Vertaling: Gerrit Komrij. Decor: Harry Wich. Gezien op 23 december in de Koninklijke Schouwburg, Den Haag. DEN HAAG - Het stormt aan het begin van de eerste scène; van daar ook de titel van dit toneel stuk. Voor theatertechnici ligt hier de grote uitdaging om zoiets voor onze - door films en video clips verwende - ogen op een tra ditioneel schouwburgtoneel ge- loofwaarig te maken. Dat wil zeg gen, als je tenminste kiest voor een dergelijk indrukwekkend spektakel. Die keuze heeft de Haagse Comedie kennelijk wil len maken, en trakteert daarom haar toeschouwers met behulp van speciale laser-apparatuur op een schitterend stormachtig schouwspel, dat al in de eerste minuut van de voorstelling met applaus werd beloond. Verder doet de vormgeving van de voorstelling veel soberder aan, hoewel er net als in de stormscène een geraffineerd ge bruik wordt gemaakt van een enorme hoeveelheid doorzichtig plastic. Door steeds dit materiaal anders te draperen ontstaan tal van locaties, die nu net dat onbe stemde karakter uitstralen, die past bij de plaats van handeling: een onbewoond eiland, waar wonderlijke dingen geschieden. Eén van die dingen is de storm zelf, die wordt veroorzaakt door de magische krachten van Pros- pero. Twaalf jaar geleden is deze Prospero samen met zijn doch tertje als schipbreukeling op dit eiland aangespoeld, waar hij nu heerst over de wilde, mismaakte Caliban en de luchtgeest Ariël. Degenen die Prospero toenter tijd uit zijn hertogdom Milaan verdreven, bevinden zich op een schip, dat omkomt in de storm. De bemanning vindt redding op het eiland. Zo krijgt Prospero de kans om genoegdoening te ver langen voor het hem aangedane onrecht. Hij is er de man niet naar om wraak te nemen; hij stelt slechts zijn tegenstanders op de proef en verzoent zich daarna met hen. Er valt niet aan de indruk te ontkomen, dat deze voorstelling van de Haagse Comedie - afge zien van de opvallende vormge ving - vooral dienstbaar is ge maakt aan de hoofdrol, met 'Prospero' namelijk speelt Eric van Ingen zijn afscheidsrol, en verlaat hij wegens pensionering dit gezelschap, waaraan hij vanaf 1961 vast verbonden is geweest. Naar aanleiding hiervan werd hij na afloop van de pers-voorstel ling door de directie van de Ko ninklijke Schouwburg en van de Haagse Comedie uitgebreid ge huldigd. In de nobele Prospero heeft Van Ingen een dankbare rol ge vonden, die hij met extra gran deur mag vertolken. Regisseur Guido de Moor heeft zich daar om waarschijnlijk onthouden van een nadrukkelijk inhoude lijk stempel op de voorstelling. Het plezier in degelijke acteer prestaties overheerst: van de lompe woestheid van Caliban, de ranke schoonheid van Ariël, de onbedorvenheid van de gelief den Ferdinand en Miranda, de waardigheid van sommige leden van het hof, de geslepenheid van anderen, tot en met de uitbundi ge vrolijkheid van de drinke broers Trinculo en Stephano. WIJNAND ZEILSTRA Elsa Lanchester (84) overleden NEW YORK (UPI-DPA) - De Ame- rikaanse filmactrice van Britse af komst Elsa Lanchester is in het af gelopen weekeinde op 84-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Elsa Lanchester maakte naam door haar hoofdrol in „De bruid van Frankenstein" uit 1935. Daar naast was zij bekend als de vrouw van de in 1962 overleden Ameri kaanse acteur Charles Laughton. Voor zij in 1940 definitief naar Hollywood vertrok, had Elsa Lan chester in Groot-Brittannië al een loopbaan in toneel en film achter de rug. Zij heeft o.m. gespeeld in 'The private life of Henry VIII', 'Rembrandt', en 'The Spiral Stair case'. In 1957 vertolkte zij naast haar gevierde echtgenoot een bij rol in 'Witness for the prosecution'. Haar laatste optreden dateerde uit 1976 in 'Murder by death'. Zweedse componist Larsson overleden HELSINGBORG (AFP) - De Zweedse componist Lars-Erik Larsson is zaterdag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Helsing- borg overleden. Larsson geniet vooral bekend heid in de Scandinavische landen. Hij wordt beschouwd als de laatste Zweedse nationale romanticus in het voetspoor van C. "Nielsen en Jean Sibelius. Larsson schreef orkest-, kamer-, opera-, en filmmuziek. OVERLEDEN - De Amerikaanse schrijver John Macdonald is giste ren op 70 jarige leeftijd overleden: Macdonald heeft 77 boeken op zijn naam staan. Daaronder zijn 21 de tectives waarin Travis McGee de hoofdrol speelt. Enkele boeken (foto AP) van Macdonald zijn verfilmd. William Byrd Vocaal Ensemble Oudejaarsconcert door het William Byrd Vocaal Ensemble o.l.v. Nico van der Meel met werken van o.a. Praetorius, Vulpius, Byrd, Rossini, Holst en Kodaly. Medewerking ver- ber in de Lokhorstkerk. LEIDEN - Elk zichzelf respecte rend koor of orkest in Leiden en omstreken zal in de kersttijd een extra concert inlassen met mu ziek in de kerstsfeer. Er is altijd wel publiek dat ook na de kerst dagen nog zijn hart wil ophalen aan deze concerten. Dat was goed te merken aan de gevulde Lokhorstkerk op zondagmiddag, waar het William Byrd Ensemble een oudejaarsconcert gaf. De he le periode van advent, kerst en oudjaar kwam in de teksten van de liederen aan bod. 'Veni, veni, Emmanuel' van Zoltan Kodaly begint in de sfeer van het éénstemmige grego- 5 gezang, heel stil en sober, en bloeit vervolgens op in een meer stemmig geheel. Het be zingt de verwachte komst van het kerstkind. Een binnenko- mertje zoals dirigent Nico van der Meel het noemde. Hij praatte de achtereenvolgende liederen aan elkaar en gaf uitleg daarbij. Het ensemble stelde de verwach tingen van zijn toehoorders niet teleur: nauwkeurig wat inzetten betreft, accuraat opvolgend de aanwijzingen van de dirigent, on der wiens vakkundige leiding men tot deze homogene klankre sultaten kon komen. Goed ver staanbaar en met een grote mate van zuiverheid. Na werken uit de renaissance en de barok werden Engelse liederen uitgevoerd. Ca rols in traditionele zetting, waar bij het publiek werd uitgenodigd mee te zingen zoals in 'The first Nowell' en een prachtig lied van Gustav Holst op een merkwaar dige tekst; het levensverhaal van Christus wordt in de ik-vorm verteld door een danser die zijn bruid uitnodigt. De koorzang werd afgewisseld door instrumentaal spel. Het en semble van Nora Gortzak speel de vijf maal achtereen van Prae torius 'In dulce jubilo'. De bezet ting begon bij solo-altblokfluit - mooi gespeeld op een instru ment dat wat timbre betreft schitterend in de ruimte paste - en breidde zich telkens met een instrument uit tot een steeds feestelijker klank. Het tweede blokfluit-intermezzo vertoonde enkele onzuiverheden in de stemming en af en toe wat ritmi sche onzekerheden. Rossini's werk 'Toast pour le nouvel an' werd sprankelend als champagne gezongen en beloof de de liefhebbers van dit koor een welluidend 1987. MONICA SCHIKS Eric van Ingen in zijn afscheidsrol Storm'. met Guusje Eyhe7 (foto ANP) Jaap Pieper) Fragment uit 'Max en de Maximonsters'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21