5Q T DIOK bekert verder Van der Duim leert van taktische fouten Animal slaat weer toe Nederlaag geeft Foreholte moed Zwemlimiet Niels Joor Succes voor Leiderdorp Bij basketbalweek in Haarlem Fries wint marathon op Uithof Van Kempen wint Noorse marathon MAANDAG 29 DECEMBER 1986 LEIDEN - Nog een kleine maand restten er voor de regio-zwemploe gen om limieten binnen te halen voor de Nationale Winterkam pioenschappen. De tijden voor de ze titel wed strijdendie gedurende 13/14/15 en 20/21/22 februari a.s. in Emmen plaatsvinden, dienen voor 26 januari 1987 gezwommen te worden. Niels Joor van De Zijl/LGB slaagde er afgelopen weekeinde in om zich ook op de 400 meter wis selslag te plaatsen voor het Neder lands kampioenschap. Eerder dit seizoen haalde Joor (jaargang 1973) startbewijzen binnen op de 100 en 200 vlinderslag. Maaike Parrel(meisjes 1972), ook uitkomend voor De Zijl, zwom een limiet op de 200 meter vlinderslag. Haar tijd van 2.42.8 was tevens goed voor een tweede plek. De op de derde plaats geëindigde Nancy Kijk in de Vechte (LZ'1886) zwom een ischrijflimiet. Bij de meisjes jaargang 1974 was er op de 200 meter schoolslag een limiet weggelegd voor Danny van Klink. De zwemster van LZ'86 tik te achter Geralda Boekweit (2.55.7) als tweede aan in een tijd van 3.00.1. Nancy Kijk in de Vechte, Karin Stastra, Sjimmy van Deelen, Ange- lique Hoogenboom en Natasja Ra- perkerk vestigden op de 5 x 50 me ter vrije slag estafette een nieuw kringrecord bij de meisjes onder de twaalf jaar. De LZ-ploeg kwam uit op een tijd van 2.40.4. Richard Bosman won tijdens de jaarlijkse Speedo-revanche-wed- strijden in Leiden de 100 meter schoolslag voor jongens '75 in een nieuw persoonlijk record: 1.23.8. Ook op de 100 meter schoolslag verbeterde de AZC-: beste tijd: 1.08.0. Op de 100 meter vlinderslag werd hij vierde in 1.15.7. Miranda den Hollander behaalde in een persoonlijk record een der de plaats op de 100 meter school slag voor meisjes '75:1.26.6. Verder waren er records voor Antoine Ca- lis (100 vlinder jongens onder tien in 1.24.6.) en Yvonnejle Kier (200 meter school Tijdens limietwedstrijden in Amersfoort haalde Dave Wer- theijm een limiet voor de nationale winterkampioenschappen op de 400 meter vrije slag jongens 73 in 4.40.4. Ellen Voets deed dat op de 800 meter vrije slag voor meisjes 72: 9.37.3. En Jan Sonneveld scherpte zijn tijd aan op de 400 me ter vrije slag tot 4.24.6. ROTTERDAM - Bekerhoudei DIOK is doorgedrongen tot de laatste acht van de Nederlandse bekercompetitie rugby door een ruime 0-40 overwinning in en te gen Rotterdam. The Bassets ver loren in Roosendaal van RCC met 19-0 Rotterdam - DIOK 0-40 DIOK begon danig verzwakt aan de wedstrijd door blessures van de beide props Kees Kloots en Kees Koemans. Dit had tot ge volg dat de opstelling van de voorwaartsen door elkaar ge gooid moest worden. Peter de Bruin, normaal in de tweede rij, moest als prop fungeren, Marcel Chaudron werd als tweede team speler in de Leidse hoofdmacht opgesteld en de van KMD over gekomen Leen van der Pot speelde zijn eerste officiële wed strijd voor DIOK. Rotterdam dat als cupfighter bekend staat (vorig seizoen werd het pas in de kwartfinale uitge schakeld). bood vooral in het be gin goed tegenstand. DIOK moest duidelijk aan de nieuwe opstelling wennen en kwam zeer moeizaam op gang. Vooral in de setscrum, normaal één van de sterkste onderdelen van het Leidse spel, werd regelmatig de bal verloren, en het was aan het goede werk van de Leidse derde rij te danken dat Rotterdam niet vroegtijdig een voorsprong kon Na twintig minuten begon DIOK echter beter te spelen. Dik Berghout was de eerste die tegen zijn oude club wist te scoren 0-4. Hierna waren de Leidenaars heer en meester en door scores van Remco Roest en Bernd Klein Schiphorst werd een voordelige 0-14 ruststand bereikt. In de tweede helft liet DIOK de Rotterdammers het verschil zien tussen ereklasse rugby en rugby in de promotieklasse. De Leidse voorwaarsten zorgden vooral in het losse werk en de line-outs voor veelvuldig balbezit en de Leidse driekwarten lieten zien dat ze tot snel, open en spranke lend rugby in staat zijn. Keer op keer hadden de Rotterdammers het nakijken bij goede aanvallen van de Leidenaars bij wie Gidion van der Born de rol als animator vervulde. Van der Born scoorde zelf twee maal, en bracht door zijn goede spel keer op keer zijn medespelers in scoringsposities. Rob Kamp, Ronald Vermeulen en Pieter Corver maakten hier dankbaar gebruik van en brach ten in eendrachtige samenwer king de eindstand op 0-40. RCC - Bassets 19-0 The Bassets misten in de eer ste vijf minuten maar liefst drie penalty-kicks en waren daardoor meteen van slag. RCC, koploper in de promotie-klasse Zuid pro fiteerde onmiddellijk en bouwde via kicks van Andy van Peer en een try van Ton Manicus een 15-0 voorsprong op. Vooral in de scrum heersten de Roosendalers. Na de pauze bood de Sassen- heimse ploeg beduidend beter tegenspel. Met de wind mee kwam de ploeg veel beter uit de verdediging en na een kwartier leek Jelte Tilma op weg om de achterstand te verkleinen. In een kluwen van spelers zag hij net achter de try-line evenwel geen kans de bal te drukken. Vertwij feld keek hij toe hoe het ovaal hem ontglipte. Daarna nam RCC het heft weer stevig in handen. Opnieuw door goed werk van de voorwaartsen drukte de thuisploeg de Sassen- heimers terug op eigen helft en twee minuten voor tijd bracht RCC door een push-over try de eindscore op 19-0. LEIDERDORP - Het internationa le basketbaltoernooi in Sportzaal Op Dreef bracht vooral organisator BV Leiderdorp veel succes. Zowel bij de vrouwen als mannen werd de eerste prijs binnen gehaald. Ruim 700 bezoekers kwamen, ■over drie dagen, een kijkje nemen en zagen dat de vrouwenploeg van BV Leiderdorp te sterk was voor Tonego uit Haaksbergen, de Deen se clubs Falcon en Naesved en het Duitse Rothenburg. Bij de mannen kwam het Deense Naesved nog erg dicht in de beurt van toemooiwin- naar Leiderdorp. LUSV werd der de, en Rothenburg en Falcon moesten genoegen nemen met een vierde en vijfde plaats. Het toernooi was dermate goed geslaagd dat het vrijwel zeker ge prolongeerd zal worden. BVO verloor in een nuttige oe fenwedstrijd met klein verschil van eredivisieclub Markt. De ploeg van Edwin van der Hart, spelend met drie Amerikanen, boekte een eerste divisie club. Tot 73-73 bleef het team van coach Ben Ponsioen in de race. Toen drukte Markt, zon der Schaftenaar en Van Beesd, door naar een uiteindelijk verschil van acht punten. Van der Hart ruilt vermoedelijk zijn Amerikaan Coo per in voor diens landgenoot Mea dows. Verlies Canada CALGARY (SID) - Het ijshockey- toernooi om de Canada Cup is gis teren begonnen met een sensatio- nale nederlaag van het gastland te gen Verenigde Staten. Het werd 3- 5. Voor 14.000 toeschouwers scoor den Huil (2), Johnson, Middendorf en Micheletti voor Verenigde Sta ten. De drie Canadese doelpunten waren van Rönning, Flix en Nieu- wendijk. De Canadezen, onlangs tweede in het Izvestia-toernooi in Moskou, werden vooral op condi tioneel vlak afgetroefd. i^ppt Ken the Animal' Bannister dunkt over de geschrokken Mike Reddick van Den Bosch heen. Ditmaal bleef de schade beperkt. De ring hield het. (foto anp> HAARLEM - Ken 'the Animal' Bannister heeft opnieuw toege slagen. Nadat de ex-prof van de New York Knicks op het Kersttoernooi van Blitz in Voor schoten twee ringen brak, maak te hij het zaterdag in Haarlem helemaal te bont. Het openingsduel van de Haar lemse basketbalweek tussen zijn Israëlische ploeg Holon en het Zweedse Taby was nog geen vier minuten oud of het 2.05 meter grote en 115 kilo zware 'beest' sloeg bij een dunkpoging een heel bord aan gruzelementen. De ra vage was enorm en het betekende voor de wedstrijd een oponthoud Bannister, die in Israel op de basketbalvelden ook al een spoor van vernielingen naliet door zes borden te kraken waarvan drie in één wedstrijd, hangt in Haar lem nu een boete van duizend gulden boven het hoofd mocht hij nogmaals toeslaan. Dat geldt evenzeer voor andere 'door-dun- kers'. In Amerika, waar dergelijke fratsen op bepaald moment volle dig uit de hand dreigden te lo pen, trad de overkoepelende bond (NCAA) streng op. In de profliga (NBA) behoort het bre ken van een bord inmiddels tot de onmogelijkheden. De construc tie van een verende ring voor komt afbreken. Landskampioen Den Bosch, die in Voorschoten een slappe in druk achterliet, herstelde zich in Haarlem door datzelfde Hapoel Holon te verslaan. Ex-Leidenaar Emill Hagens vertolkte een hoofdrol in dit aardige duel waarin ook de jeugdige Rob Kor thout goed op dreef was. De voor een maand op proef zijnde Ame rikaan Tony Benford begint bij het team van Harrewijn zijn draai te vinden. VOORHOUT - Foreholte liet giste ren in Voorhout wel iets anders zien dan vorige week tegen Quin- tus. Toen werd het 5-20, gisteren 13-16. Een nederlaag, dat wel, maar een die de burger moed geeft voor de rest van de eredivisie. Onder het toeziend oog van Jan Kecskeme- thy moest landskampioen O.S.C. alles uit de kast spelen om de Voor- houtse zaalhandbalsters onder de duim te houden. Het begin deed overigens iedere Voorhoutse sup porter de schrik om het hart slaan. Direct na de beginworp gleed de Amsterdamse aanval als een mes door de boter en moest de Voor houtse keepster, Diana van Dam, al door de knieën, 0-1. Luttele se conden later 0-2 en 0-3. Foreholte hield de adem in. Zou het weer een zevenklapper worden? sende beweging langs haar verde digster en scoorde vallend bikkel hard in de verre hoek. 1-3. Het schokte de landskampioen die nog wel door Hanneke van Eyl voor 1-4 kon zorgen maar eerst weer Ellen Warmerdam en daarna Maijan Mens raak zag schieten, 3-4. Als El- ly Spreeuw daarna de strafworp zou hebben benut nadat alweer El len Warmerdam op hard en ontoe laatbaar ingrijpen van de Amster damse defensie onderuit was ge gaan, zou het 4-4 zijn geworden. Maar de Voorhoutse deed wat de Amsterdamse keepster graag wil de, schieten in de kleine hoek en te scherp. De bal belandde luttele centimeters naast de paal. O.S.C. begreep toen al dat de winst in de ze wedstrijd uit het vuur zou moe ten worden gesleept. Neen, besliste Ellen Warmerdam (tegen Quintus niet van de partij omdat zij een schorsing uitzat). Op de rechterhoek ging zij in een flit De landskampioen kwam niet meer tot de vloeiende combinaties uit de eerste minuten van de wed- striid en verviel in individuele ac ties die met grote regelmaat stuk liepen op de verbeten Voorhoutse defensie, waarachter Diana van Dam naar een topvorm groeide. En terwijl Hanneke van Eyl, aanvals- leidster van Oranje bij de W.K. en van O.S.C., praktisch niet meer los kon komen van Ellen Warmerdam, ging Foreholte brutaal in het offen sief. De rust ging in met een beschei den Amsterdamse voorsprong, 7-9. Na de hervatting leek het even of de Amsterdamse toppers de bord jes even goed zouden gaan verhan gen. O.S.C. rukte op naar 8-13. Maar Foreholte bleef overeind, 9- 13. Elly Spreeuw en ook Elly van Leeuwen eisten alle aandacht van de O.S.C. verdedigsters en Hanne ke van Eyl kon maar niet loskomen van Ellen Warmerdam. Hoe de Amsterdamse coach-trainer Van Iersel zich ook opwond, het bleef voor zijn pupillen hangen en wur gen geblazen. Diana van Dam toonde zich vrijwel onpasseerbaar DEN HAAG (ANP) - Koersiruicht was nooit het sterkste punt van Hilbert van der Duim. Zaterdag maakte de houder van het wereld-uurrecord in Den Haag duidelijk wijzer te zijn geworden van zijn tactische blunders en van de uitgekookte maniertjes van Richard van Kempen. De Fries koppelde kracht aan slimheid en won met veel overtuiging de elfde van de 23 marathons van dé strijd om de KNSB-beker. Van der Duim deed daarmee voor het eerst sinds twee weken van zich spreken. Op 12 december ver beterde de vroegere allround-kam pioen op de overdekte Thialf-baan in zijn woonplaats Heerenveen het wereld-uurrecord. Door de uitput tingsslag en de voorbereiding daar op, verloor Van der Duim zijn wed strijdritme. „Na de recordpoging heb ik eigenlijk geen moment meer goed geschaatst. Bij het inrij den had ik ook niet het idee in vorm te zijn. Maar tijdens de wed strijd ging het boven verwach ting", zei Van der Duim na zijn overwinning op De Uithof. Door de zege verkleinde Van der Duim de kloof met Van Kempen tot bijna zestig punten. De koplo per reed in Den Haag onopvallend, maar liep vrijwel geen schade op. De eindsprint-specialist uit Den Hoef eindigde als zevende en ver grootte daarmee zelfs de voor sprong op de nummer twee in het Dusseldorp wint toernooi Lisse LISSE - Het vrouwenteam van Agon Dusseldorp is gisteren win naar geworden van het internatio nale basketbaltoernooi van BV Lisse. In de finale, die werd be zocht door 700 toeschouwers, klop te de Westduitse ploeg het Franse Orchies met 57-50. Een belangrijke rol in de eind strijd was weggelegd voor Anita Blangé, de Hollandse international in Westduitse dienst. De speelster scoorde tien punten. De wedstrijd om de derde en vierde plaats werd gewonnen door Den Helder, dat Hoofddorp klopte. De organiseren de club legde in sporthal Meerzicht beslag op de zesde plaats. Tot beste speelster van het toernooi werd Joyce Walker (Dusseldorp) geko- klassement, Andries Kasper. De schaatser uit Driel ging als achtste over de streep. Kasper en Van der Duim wensen zich niet neer te leggen bij de do minantie van de rietdekker uit Den Hoef. Van Kempen won dit seizoen al vijf marathons door de sterksten te volgen en in de slotfase gebruik te maken van zijn sprint-kwalitei ten. Van der Duim: „Vanavond is gebleken dat Van Kempen niet el ke wedstrijd naar zijn hand kan zetten. We zijn pas halverwege de marathon-reeks. Het is nog te vroég aan te nemen dat Van Kem pen wel zal Het scenario van de elfde mara thon was een voorbeeld van de ma nier waarop de concurrentie Van Kempen in de tang kan nemen. Al na drie ronden kwam een splitsing tot stand. Een groep van zes man ontsnapte uit het peloton. Herbert Dijkstra, de ijverigste van het stel, kreeg na veertien ronden aanslui ting met de grote groep. Van der Duim reed eveneens weg en schaarde zich bij de kopgroep. Tien rijders volgden het voorbeeld van Dijkstra. Van der Duim, Vun- derink, Jakobs, Maarssen, Kasper, Pronk, Wessels, Scheijon, Pley- huis en Jan Hopman zetten het pe loton op één ronde. Voor vier van hen (Wessels, Pronk, Scheijon en Pleyhuis) was de inspanning te groot geweest. Zij moesten het pe loton, dat de ronden in hoog tempo aflegde, weer laten gaan. Van Kempen besloot pas halver wege de wedstrijd tot actie over te gaan. In de 55e ronde reed hij weg. Van der Duim sloot direct aan en kreeg gezelschap van Henri Rui tenberg, Steven Zoon en Yep Kra mer. In de 66e ronde sloot het groepje aan. De strijdlust van Van der Duim kende zaterdag echter geen gren zen. Nadat Dries van Wijhe aan sluiting had gekregen bij de groep die één ronde achter lag op de lei der, schaatsten Van Wijhe, Van der Duim en Kramer acht ronden voor het einde nog eens weg. De voor- Schaatsters maken indruk INZELL (ANP) - Petra Moolhui- zen en Ingrid Haringa hebben het afgelopen weekeinde bij interna tionale wedstrijden in Inzeil onder slechte weersomstandigheden goed gepresteerd. Tijdens een sneeuwstorm reed Moolhuizen de 1000 meter in 1.26,27. Vorig jaar legde zij met 1.26,43 de basis voor het behalen van de nationale sprinttitel. Eén week voor de Nederlandse titelstrijd op de korte afstanden won Moolhuizen voor vrijwel lege tribunes de 1000, 1500 en de 3UU0 meter. De drie kilometer legde zij af in 4.57,84. Haringa won zondag de 500 meter in 42,41. Een dag eer der reed zij dezelfde afstand in 43,22. Naast de Nederlandse vrouwen maakte de Japanse sprinter Akira Kuroiwa indruk. Tijdens de 500 meter moest hij met een sprong een sneeuwruimer ontwijken en ging desondanks over de finish in 38,65. Zaterdag zegevierde de Ja panner op de kortste afstand in 37,85. malige allrounder bleef de record- marathonkampioen uit Oosterwol- de voor in de sprint. Dijkstra won de spurt van een achtervolgend trio, Van Kempen was het snelst van de grote groep. OSLO (ANP) - Richard van Kem pen heeft gisteren de Noors-Neder landse marathon in het Valle Ho- vin-stadion in Oslo gewonnen. Voor slechts vijftig toeschouwers was de rijder uit Den Hoef de beste sprinter van het kopgroep van zes man. Yep Kramer werd tweede, ge volgd door Jos Pronk. Winnen wordt routine voor de Zuidhollander. Vrijdag zegevierde Van Kempen in de marathon van Groningen. Zaterdagavond lever de hij een tegenvallende prestatie in Den Haag (zevende), maar een dag later had zijn taktiek weer suc ces. De rietdekker reed moeiteloos mee in de kopgroep en schaatste in de laatste ronden weg van de con currentie. Aan de marathon in Oslo deden 55 Nederlandse en zestien Noorse rijders mee. De Noren, voor wie het marathonschaatsen een nieuw tje is, speelden slechts een bijrol. Het deelnemersveld werd al snel gesplitst. De kopgroep, bestaande uit Van Kempen, Kramer, Pronk, Cazemier, Kooyman en Bakker, had bij de finish twee ronden voor sprong op het grote veld. Bij de schaatsers met een ronde voor sprong was één B-rijder, Edward Hagen. De Noordhollander eindig de zaterdag in Den Haag nog als tweede. De organisatoren besloten op aandrang van de deelnemers en de marathoncommissie van de KNSB de prijzen rechtvaardiger te verde-, len. De winnaar zou oorspronkelijk een caravan ter waarde van 16.000 gulden krijgen, de nummers twee en drie slechts driehonderd en honderd gulden. De uitslag is: 1. Richard van Kempen (Den Hoef), 2. Yep Kramer (Oudeschoot), 3. Jos Pronk (Oost-Graftdyk), 4. Lex Cazemier (Den Horn), 5. Jan Kooiman (Ammerstol). 6. Albert Bakker (Groningen), 7. Andries Kasper (Driel), 8. Henri Ruitenberg (Olde- broek), 9. Jan Hopman ('t Zand), 10. Oege Ferwerda (Stiens), 11. Ruud Christoffers (Vlaardingen), 12. Robert Vunderink (Raal- te), 13. Alex Jansen (Leiden), 14. Edward Hagen (Heemstede), 15. Erik van den Boogert (Eindhoven), 16. Henk Holland (Ambt-Delden), 17. Gert Jakobs (Hel mond), 18. Herbert Dijkstra (Pesse), 19. Dirk Maarssen (Rjjsenhout) en 20. Wout de Vries (Beilen). en stopte maar liefst vier strafwor- pen. Tegen de kogel van Nel Geer- lings vanaf de zeven meter was de Amsterdamse keepster niet opge wassen. Evenmin als zij dat was op de breakout van Elly Spreeuw en de doorbraak van Elly van Leeu wen. Het werd 11-13, 12-15 en ten slotte 13-16 met een treffer van Elly van Leeuwen. Kecskemethy na afloop: "O.S.C. speelde slecht. Veel te individueel en Foreholte maakte daar goed ge bruik van. Of ik naar Foreholte kom? Alles kan. De beslissing ligt bij het N.H.V. zolang als ik daar nog onder contract sta". Duidelijk is dat O.S.C., ondanks de fusie met Slotermeer, de grote rivaal van Fo reholte in de strijd om een plaats in de eredivisie, geen eenheid is. Dat was Foreholte wel en zelfs de meest objectieve kijker zal tot de conclusie zijn gekomen dat ten minste een puntje best naar Fore holte had mogen gaan. FRANK BONTE LEIDEN - Een ruzie tijdens het open kampioenschap van Joegoslavië blijkt de aanlei ding van de verwijdering van Miijam Kloppenburg uit de na tionale tafeltennisploeg. De 20- jarige Lichtenvoordse vroeg in Novi Sad tegen de wil van vrouwencoach Gerard Bakker in advies aan Jan Vlieg. Die ac tie leverde haar in Joegoslavië een scheldkanonnade van de Leidenaar op. Dat feit weer werd door Jan Kloppenburg, de vader annex coach van Mirjam hoog opge nomen. Bij terugkeer op Schip hol schold Kloppenburg Bak ker de huid vol en nam zijn dochter tegen de afspraken di rect mee naar huis. Na afloop van het nationaal kampioenschap in Amsterdam werd de kwestie door de be trokkenen besproken. Gerard Bakker eiste van Kloppenburg excuses over zijn gedrag op Schiphol, maar Kloppenburg wilde naar niets van weten. Toen barstte de bom. Mirjam Kloppenburg was aanvankelijk Kloppenburg dreigt met stoppen door Bakker opgenomen in de ploeg. Voorwaarde was echter dat de problemen uit de wereld geholpen moesten worden. Aan die voorwaarde werd niet voldaan. Bakker maakte op tweede kerstdag zijn selec tie, zonder Mirjam Kloppen burg en met dochter José, be kend. Dat nieuws viel zwaar in Lichtenvoorde. Kloppenburg: "Wij zijn enorm teleurgesteld. Het wereldkampioenschap had het hoogtepunt voor Mirjam moeten worden. Als de bond ruzie met mij heeft, moeten ze bij mij zijn en niet mijn dochter de dupe laten worden. Ze zit nu helemaal in zak en as. Zoals de Bakker: "Jan Kloppenburg heeft misbruik gemaakt van zijn uitzonderingspositie. Ik zelf heb die positie, ook bij Avanti, voor hem geschapen en krijg nu stank voor dank. Hij is voor honderd procent schuldig aan deze treurige ontwikkelin gen. Hy en niet ik laat zijn dochter de dupe worden". Jan Kloppenburg laat het er echter niet bij zitten. Hij pro beert zijn dochter alsnog naar India te loodsen. Hij zoekt naar een oplossing, maar Bakker en de bond, die de coach in zijn rug dekt, zijn niet van plan om overstag te gaan. Bakker wil wel praten, maar is niet van plan om voor Kloppenburg een plaats in te ruimen. "De vier ge kozen speelsters", zegt de Lei denaar, "hebben mijn woord dat ze meegaan naar India. Ik wil best met de familie Klop penburg om de tafel, maar niet op voorwaarde dat Miijam als nog in de ploeg wordt opgeno men".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14