Pat Cash sleept Davis Cup binnen Fides prolongeert LD-Cup Drechsler nummer één Aussies verstoren Zweedse droom Fiks grote smaakmaker in Vijf Meihal Als dank voorgoede manieren Volgend jaar derde aflevering MAANDAG 29 DECEMBER 1986 WARSCHAU (PAP) - In een door het Poolse persagentschap PAP georganiseerde verkiezing onder 22 persburos in Europa, is de Oost- duitse atlete Heike Drechsler uit geroepen tot Europees sporter van het jaar 1986. Drechsler verbeterde dit jaar het wereldrecord verspringen en bracht het tot 7,45 meter. Tevens evenaarde zij de beste tijd ooit op de 200 meter gelopen van haar landgenote Marita Koch: 21,70 se conden. Bij de Europese titelstrijd atletiek in Stuttgart werd de Oost- duitse zowel kampioene op de 200 meter als bij het verspringen. In de verkiezing eindigde de Sowjet polshoogspringer Sergei Boekba, die dit jaar het wereldre cord op 6,01 meter bracht, als twee de. Ook de derde plaats was voor een atlete: de Bulgaarse horden- loopster Jordanka Donkova. Op merkelijk was dat de eerste West europeaan pas op de vijfde plaats eindigde. Het was de Fransman Alain Prost, wereldkampioen For mule I Klassement: 1. Heike Drechsler (ODL*at- letiek), 2. Sergei Boebka (Sow-atletiek), 3. Jordanka Donkova (Bul-atletiek), 4. Ivan Lend! (Tsj-tennis), 5. Alain Prost (Fra-au- tosport), 6. Boris Becker (WDI-tennis), 7. Daley Thompson (GBr-atletiek), 8. Gary Kasparov (Sow-schaken), 9. Gunde Svan (Zwe-skilopen), 10. Ingrid Kristiansen (Noo-atletiek). PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD MELBOURNE (Rtr/AFP/ANP) - Misschien zou er voor dit keer een uitzondering moeten worden gemaakt. Komt er in het rijtje winnaars van de Davis-beker niet Australië te staan voor de editie van 1986, maar de naam van een individuele speler: Pat Cash. En dan nog in hoofdletters ook. Want eigenlijk alleen de 21-jarige kopman van het Australische team is verantwoordelijk voor de 26ste zege van zijn land in een eindstrijd van het toernooi om de Davis-beker. Adjunct-hoofdredacteur Ruud Paauw van het Leidsch Dagblad overhandigt, met zichtbaar genoegen, Fides- aanvoerder Robin Sommeling cLe LD-Cup plus enveloppe. (foto Loek zuyderduin) In de halve finale al, tegen een niet op volle oorlogssterkte verschij nende Amerikaanse ploeg, waren zijn twee triomfen in het enkelspel doorslaggevend. In de eindstrijd tegen titelverdediger Zweden, deed Cash die prestatie nog eens dunnetjes over. Hij versloeg in het eerste enkel spel de nummer vijf van de wereld, Stefan Edberg, op een voor de Scandinaviërs ontluisterende ma nier. Zaterdag nam Cash in het dubbelspel zijn partner John Fitz gerald op sleeptouw tegen Edberg LEIDEN - Coach Henny Piket zag zijn grote wens in ver vulling gaan. Fiks haalde de finale van de strijd om de LD-Cup en Piket vond daar zijn oude ploeg Fides Pacta tegenover zich. Kansen op een overwinning durfde hij zijn ploeg echter niet toe te denken en dat bleek eveneens een juiste voorspelling. Daarvoor was het klasseverschil tus sen de verrassende eersteklasser en de weliicht aanstaand hoofdklasser doodgewoon te groot. Na een aanvankelijke achterstand won Fides zoals het wilde en behield zodoen de de vorig jaar op TOP veroverde LD-Cup. "Fides - Fiks had nooit de finale behoren te zijn", uitte TOP-aan- voerder Anne van der Zaag zijn kritiek op hetgeen de organisatie uit de hoge hoed had getoverd. "Een club als Fiks mag niet in de finale terechtkomen als het één te genstander van niveau uitscha- keld, ook al is het nog zo'n toer- nooiploeg". Bittere verwijten, maar het had teveel van een weg praten van teleurstelling. Want nog los van het feit, dat Fiks in de voor ronden Pernix uitschakelde en in de halve finale Zuiderkwartier de baas bleef, ook TOP had als halve- finalist de kans zich voor de eind strijd te plaatsen. Maar de Sassenheimers vonden Fides Pacta op hun weg, dat in een ijzersterke vorm stak en onkwets baar bleek. "Het was niet eens no dig om de ploeg te motiveren", al dus coach Frank Berendes. "Dit was toch een puur prestigeduel, een wedstrijd met een verleden. In dit geval teruggaand tot de veld- wedstrijd, waarin we door TOP met grote cijfers werden afge maakt". Driekwart ook van dit duel had TOP het initiatief vast in handen. Met Anne van der Zaag, fraaie duels uitvechtend met Robin Som- DUBLIN AFP- De Ierse hardloper Eamonn Coghlan, wereldrecordhouder op de overdekte mijl, heeft een toer- nee door de Verenigde Staten noodgedwongen moeten afzeg gen. De reden was een gebro ken hand eneen hondebeet. Tijdens een training in Du blin betaalde Coghlan de prijs voor zijn goede opvoeding en manieren. In de Ierse hoofd stad zag Coghlan een ver keersongeluk van een automo bilist met twee wielrijders. De twee fietsers startten een ordi naire scheldpartij tegen de chauffeur van de auto. Coghlan kwam vriendelijk tussenbeide en verzocht hen hun woorden te matigen, wij zend op een vrouw en een kind in de auto. "Ik kreeg alleen een grote mond terug", vertelde de atleet. "Vervolgens beet hun hond me in de kuit. In een po ging weg te lopen, kwam ik te vallen en brak mijn hand. Door dit voorval werd mijn training vóór tien dagen on derbroken en moest ik bedan ken voor de toernee door Ame rika". meling, en Frank Nijenhuis in de schuttersrollen werd tot tweemaal toe een voorsprong van twee pun ten veroverd. "En we geven het vlak na rust nog uit handen", ver zuchtte Anne van der Zaag. "Na 8-6 konden we niet doorgaan. Drie bal len van Fides en het was 8-8. Daar door leefde Fides weer wat op. Op zich niet zo erg wanneer we maar wat meer schot zouden hebben ge had". Onbeantwoord Van 8-6 ging de score naar 8-10 en die demarrage van Fides bleef onbeantwoord. Weliswaar benutte Anne van der Zaag een door Robin Sommeling aangeboden vrije schotkans (9-10), maar even later ging Frank Nijenhuis verdedigend dom in de fout en kon Fides de marge weer herstellen. Ontsierend was in de slotminuut de confrontatie tussen Ronald van der Velden en invaller Sjoerd van der Klaauw. Geheel in strijd met de Kerstgedachte ging het tweetal elkaar plotsklaps en volkomen on nodig te lijf, nadat Fides in de laat ste minuut opnieuw een strafworp had geïncasseerd. Vanaf de stip maakte Robin Sommeling met z'n derde treffer een eind aan alle illu sies van de Sassenheimers: 9-12. "Wij moeten het van ons schot hebben", verklaarde Van der Zaag de nederlaag. "Thuis is dat er al tijd, maar bij uitwedstrijden moet je wennen aan de zaal. Meestal gaat het schieten dan na de rust ook be ter. Vandaag was de zuiverheid dus helemaal ver te zoeken. In on ze eigen hal spelen we Fides zoek" Een in de Vijfmeihal natuurlijk onmogelijk te bewijzen stelling. En het publiek op de dicht bezette tri bunes was ook met deze ontkno ping tevreden. Een spektakelstuk een finale waardig. Daarvoor had het publiek ook genoten van de halve finale tussen Fiks en Zuiderkwartier. Technisch op een lager niveau dan TOP-Fides, maar minstens even spannend. Smaakmaker Grote smaakmaker was toch Fiks, dat na 3-3 wegliep naar 3-7 door goals van Agda Nonhebei, Ni co van Weizen, Sandra van Gelde ren en Jaap Rietdijk, maar daarna een enorme nonchalance ten toon spreide. In de laatste vijf minuten overheerste de chaos in de Oegst- geester verdediging, maar de 6-9 marge bleek voldoende voor de ze ge. Nadat Zuiderkwartier door goals van Wim Steenbeek en Erik van Lunteren tot op een punt (8-9) was genaderd, besliste uitblinker Theo Vreeken tijdens het spelbe- vriezen de strijd: 8-10. Want toen Wim Steenbeek vanaf de straf- worpstip de stand op 9-10 bepaal de, was de met spandoeken en toe ters sterk meelevende Oegstgees- ter aanhang reeds aan het aftellen geslagen. Een alleen door Henny Druk verkeer rond Fiks-speelster Sandra der Vooren proberen dat te verhinderen. Piket voorspelde finale was. een feit "Op het moment dat je zo'n fina le krijgt, weet je dat Fides een maatje te groot is", realiseerde de coach van de Oegtstgeester eer steklasser. "Dat is voor ons al het maximaal haalbare dit toernooi". Weinig illussies had ook aanvoer der Theo Vreeken "maak er iets moois van en probeer een beetje bij te blijven", die evenwel na twee minuten de score voor Fiks open de. Drie minuten later zorgden Ni co van Weizen en Robert van der Kraan opnieuw voor een heel ver rassende wending: 3-1. "Ik heb vooraf gewaarschuwd voor onderschatting, maar ik heb nooit ook maar gedacht dat Fiks ons zou kunnen kloppen. Alleen Pernix en TOP hebben reeël ge sproken een kans tegen Fides", verklaarde Berendes, die zeer te vreden was met de prestaties van invallers Ilonka van der Steen, Janneke Halvemaan, Karin van der Zeeuw, Frank Peter de Haas en Jan Willem Meijer. Met een vijfmaal scorende Robin Sommeling als grote initiator stootte Fides nog voor rust door naar 8-5 en na korfwisseling naar 14-8. Vrijuit spelend maakte Fides de tijd vol, terwijl ook Fiks nog een aantal treffers bijeen kon sprokke len. Met de 17-13 eindstand was dus ook verliezer Fiks tevreden. BRAM VAN GENT LEIDEN - Ook volgend jaar zal er door de Leidse korfballers weer gestreden worden om de LD-Cup. Die toezegging deed zaterdagavond adjunct-hoofd redacteur Ruud Paauw tijdens het uitreiken van de prijzen. De vorm waarin het zal moeten plaatsvinden, als mede het tijdstip, zijn echter vooralsnog onzeker. De organiserende LKF heeft zich de kritiek aange trokken op de gehanteerde indeling, waardoor er grote klasseverschillen binnen een poule konden optreden. Geopperd is nu het deelnemersveld te verdelen aan de hand van de competitie-indeling. Een tweede moeilijkheid is dat er volgend jaar rond Kerst geen twee (cpmpetitie) vrije speeldagen kunnen worden gevonden. Gedacht wordt daarom om het gehele toernooi half november te verspelen voorafgaande aan de zaalcompetitie. Als bijko mend voordeel mag dan gelden, dat de ploegen in die voorbereidingsfase zeker compleet binnen de lijnen zullen verschijnen. Het vinden van voldoen de zaalruimte is een van de voornaamste proble men, waarvoor de LKF op korte termijn een oplos sing hoopt te kunnen vinden. en Jarryd. Het hoogtepunt kwam in zijn tweede enkelspel tegen Mi- kael Pernfors. Na het verlies van de eerste twee sets tegen de in Amerika studerende Zweed, leken de kansen voor de Australiërs te zijn verkeken. Het was maar schijn. Cash bleef het door zijn illustere landgenoten Laver, Newcombe en Roche zo beroemd en berucht ge worden service-volley-spel spelen. Eindelijk ging de zich vaak briljant verdedigende Pernfors fouten ma ken. Het waren er niet veel, maar voor Cash en de elfduizend toe schouwers in Melbourne genoeg. Na meer dan drie een een half uur spelen, barstte alles wat een Au stralisch hart had, in vreugde uit een. Droom Voor de Zweden viel een droom hard in duigen. Als eersten sinds de nieuwe opzet van de strijd om de Davis-beker in 1972, hadden zij gehoopt de bokaal drie keer op rij Het uitvallen van Mats Wilander, die zijn trouwen belang rijker vond, het niet volledig fit zijn van Nyström en Jarryd, werd zon der veel problemen geaccepteerd. Met Edberg als eerste man en ver rassend Mikael Pernfors als twee de enkelspeler, meenden de Scan dinaviërs voldoende kwaliteit in huis te hebben. Maar de Zweedse coach Olson had waarschijnlijk niet gerekend op een falende Ed berg en een zo sterke Cash. De 21-jarige Australiër leek de druk, die er op zijn schouders rust te, niet aan te kunnen. Twee dagen voor het begin van de eindstrijd kwamen na een verloren oefen setje tegen John Fitzgerald, de spanningen naar buiten. Het kostte Cash twee rackets en een Australi sche camera-man een blauw oog. Coach Neal Fraser vergoeilijkte het optreden van zijn kopman door te wijzen op de enorme druk die er op de schouders van de 21-jarige speler lag. Mochten de Zweden toen zij dit alles zagen en hoorden gedacht hebben de beker vrijwel zeker weer mee naar huis te kunnen ne men, kwamen ze bedrogen uit. Cash bleek van het incident ge leerd te hebben. Tegen Stefan Ed berg speelde hij misschien wel de beste partij uit zijn nog vrij korte loopbaan. Vooral mentaal bleef de Australiër zijn opponent op alle fronten de baas. Er kwam bijna geen onvertogen woord uit zijn woord. De winnende klap, die het publiek uitzinnig van vreugde maakte, werd door Cash met een ingetogen handgebaar begroet. Het was ook niet voor niets dat de Australiër het na afloop had over de „mentaal beste partij die ik ooit gespeeld heb". Domper De triomf van Cash bleek Paul McNamee niet tot grote daden te stimuleren. Mikael Pernfors zorg de voor een flinke domper op de vroege Australische vreugde, door zijn ervaren opponent binnen an derhalf uur van de baan te vegen. In het dubbelspel bleek Anders Jarryd, ondanks een goede voorbe reiding, toch nog niet op zijn oude niveau te zijn teruggekeerd. Ruim veertien geleden vierde de energie ke Zweed na twee knie-operaties zijn rentree op de tennisbaan met het veroveren van werëld-dubbel- speltitel. Hoe goed Jarryd in Lon den ook speelde, in Melbourne was hij het die in de eerste twee sets beide keren zijn opslag-game ver loor. Maar de oudste Zweed van de vier Zweden, ontbeerde ook de steun van zijn partner. Edberg maakte net als in het enkelspel te gen Cash een onrustige indruk en veroorloofde zich te veel onnodige fouten. In de vierde set kreeg hy daar de rekening voor gepresen teerd. In de zevende game slaagde hij er nog in twee wedstrijdpunten weg te werken op zijn opslag, de derde kans lieten de Australiërs zich echter niet ontnemen. De loting had uitgebracht dat Cash en Pernfors het eerste enkelspel op de derde, dag zouden spelen. Bei den wisten dat ze moesten winnen. Pernfors omdat dé Australiërs an ders al het benodigde derde punt zouden binnen halen. Cash omdat hij wist dat McNamee normaal ge sproken in de laatste single geen kans zou hebben tegen Edberg, In de eerste twee sets zag het er naar uit Cash toch aan de druk te- nonder zou gaan. Pernfors bewees dit jaar niet voor niets tot de beste vijftien spelers van de wereld te zijn doorgedrongen. Voor het open Franse kampioenschap in Parijs, hadden weinigen nog maar van de Zweed gehoord. Toen hij op Ro land Garros echter Leconte en Becker versloeg en slechts tegen Lendl niet was opgewassen, had de tenniswereld weer een nieuwe Zweed om rekening mee te hou den. Beginneling In Melbourne liet Pernfors zien waarom hij gevreesd wordt. Hoe goed Cash ook serveerde en vol leerde, de razend snelle Zweed passeerde de Australiër regelmatig alsof er een beginneling tegenover hem stond. Toch had Cash geen andere mogelijkheid dan te blijven aanvallen. In een duel van de ach terlijn zou hij in ieder geval geen kans hebben. Pas in de derde reeks begon Pernfors tekenen van zwak te te vertonen. Het verlies van een opslaggame, bezorgde Cash die set. In de vierde en vijfde reeks steeg de spanning tot het kook punt. Het waren slechts momenten dat een van de spelers superieur was over de andere. Uiteindelijk werd de tomeloze aanvalslust van Cash beloond. Een doorbraak van de opslag van Pernfors in de laat ste set bleek beslissend. Voor Cash kwam er dan toch nog een goed einde aan een voor de Au straliër moeilijk jaar. Een rugope ratie leek hem voor geruime tijd te rug te werpen tot de anoniemen in het internationale tenniscircuit. Met een ijzeren wilskracht, die slechts weinigen hem van te voren zouden hebben toebedacht, vocht hij zich echter terug. Op Wimble don, waar hij twee jaar eerder grote successen had gevierd, deed hij weer eens van zich spreken. Zijn grote successen bewaarde hij tot geluk van zijn landgenoten echter voor de strijd om de Davis-beker. Jan Siemerink uitgeschakeld MIAMI - Jan Siemerink en Jacco Eltingh zijn in de tweede ronde van het dubbelspel tij- j dens de wedstrijden om de Orange Bowl uitgeschakeld, j Het Unicum-koppel verloor l van de Joegoslaven Breznic en Ivarisevice met 6-4, 6-2. De Amsterdammer Paul [j Dogger verloor in de halve fina- Ie van dit jeugdwereldkam- pioenschap met 6-4, 6-0 van de i: Rus Ivan Tsjerkanov. De Rus j had in de kwartfinale Jacco El- tingh uitgeschakeld met 6-4, 6- j 2. De 15-jarige Dogger komt nu uit in de wedstrijd om de derde en vierde plaats en moet het J daarin opnemen tegen de Spapjaard Olivier, die eerder Jan Siemerink uitschakelde. 1 Komende week komt de Ne derlandse ploeg uit in de wed- strijden om de Copa Ford Casa- blanca in Mexico City. Daarna spelen de Nederlanders twee j toernooien in Venezuela.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13